Leiden intellectuele hoofdstad Europa Leiden verliest subsidie aanpak winkelcriminalitt Wateroverlast slecht bestredei 7 flUySÊ'0 '|1K\\ I Een huis kopen, dat kun je leren Randstad Kritiek ondernemers op tarieven gemeente Greenpeace-actie bij Shq; Kwaliteitsprijs voor Alphens bedrijf a i y l;§®hr Herdenkingsdienst voor slachtoffers bomaanslag Immense roeiboten op Sail Amsterdam CHEF GERT VISSER, 071-356439.PLV -CHEF PAUL V Zwervers verdreven uit paleistuin den haag De Haagse politie heeft met succes actie ondernomen tegen de zwervers die overlast veroorzaakten in de tuin van Pa leis Noordeinde. Daklozen, drugsverslaafden en alcoholisten verkozen de afgelopen maanden deze chique omgeving als een prima stek om hun roes uit te slapen op de banken, of te luieren onder de bomen. Dat zorgde voor onrust onder wandelaars. Me de door extra politiesurveillance en de inval van de herfst is het probleem afgenomen. Iedere zomer zijn er wel zwerv ers aan het Noordeinde. Maar v ermoedelijk als gevolg van het warme weer, werd de situatie nu 'zorgelijk'. Provincie betaalt schoonmaak TCR Rotterdam De provincie Zuid-Holland is bereid om mee te be talen aan het opruimen van 14.000 ton afval van het failliete be drijf Tank Cleaning Rotterdam (TCR). Het is nog onduidelijk of de provincie het geld later weer terug zal eisen. De leidingen van de installaties op het bedrijfsterrein dreigen tijdens de eerstko mende vorstperiode kapot te vriezen met het risico dat afge werkte olie en water, rechtstreeks de Nieuwe Waterweg instro men. Dertig ton vuurwerk in beslag hoofddorp» De politie in Haarlemmermeer heeft donderdag middag in een loods in Hoofddorp 30.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Volgens de politie is de straatwaarde van de partij enkele honderdduizenden guldens. Het vuurwerk komt uit China en is via Antwerpen Nederland binnengekomen. De dou ane is de partij op het spoor gekomen. Er zijn geen arrestaties verricht. Een groot deel van het vuurwerk bleek niet goedge keurd. Het ging daarbij onder andere om zogeheten Chinese rol len van 250.000-klappers. Geld succesvol experiment naar andere steden leiden/den haag jan kuys en wim koevoet Hoewel Leiden succesvol is geweest met een project tegen winkelcriminali- teit. zetten de ministeries van justitie en economische zaken de subsidie stop. Wel is er geld voor gemeenten, die het succesvolle project van Leiden en zeven andere gemeenten willen overnemen. Zij kunnen een subsidie van 25.000 gulden krijgen. W. van Eshof, een betrokken ge meente-ambtenaar, zegt niet veel te begrijpen van dit beleid. Leiden kreeg zo'n twee jaar geleden twee ton voor het project, waarin winkeliers, politie en gemeente nauw samenwerkten. „We wisten dat als het in de proefge- meenten zou lukken, het project lan delijk ingevoerd zou worden. We gin gen er vanuit dat het rijk de subsidie zou voortzetten. Niet dat we weer op twee ton rekenden. Maar voor die 25.000 gulden die winkeliersverenigin gen nu kunnen krijgen, moeten wij toch ook in aanmerking kunnen ko men." Het doel van de experimenten in acht steden was ervaring op te doen met een gezamenlijke aanpak van win- kelcriminaliteit. Met name kleine win keliers ondervinden nadelige gevolgen van winkelcriminaliteit, waardoor lan delijk gezien jaarlijks een schade wordt geleden van naar schatting zo'n 2 mil jard gulden. De subsidie aan Leiden is onder meer gebruikt voor cursussen voor winkeliers. Verder hebben deelnemen de winkeliers onder deskundige bege leiding de opstelling van hun koop waar aangepast. Een ander onderdeel was de inschakeling van de bewakings- Universiteit trots op binnenhalen symposium Delors Leiden is dit weekeinde even de intellectuele hoofdstad van Europa. De voorzitter van de Europese Commissie, J. Delors, en diens opvolger, J. Santer, komen op de Univer siteit discussiëren met zo'n 150 vooraanstaande intellec tuelen uit de wereld van wetenschap, politiek en cultuur. En de universiteit is daar best een beetje trots op. leiden paul van der koou verzai Dripers i dienst VDL van de Haagse ond< R. van der Lof. Winkeliers konc1'y sidie krijgen als zij zich bij der 1 aansloten tseene e prese Hoewel de successen niet ifms zijn uit te drukken, hebben deKan *u" liers zelf de indruk dat dezel'nt*^ heeft gewerkt. In Haarlem, een1 was he proefgemeente, is het projec?arcyva gens veel minder uit de verf gek?orn ion zijn jk Noor hield. E len de ol var .erdorp jicht br pering1 jsiast. i heet zi ing sta; h Prote lente v jnieuze rotte Rb am Greenpeace voerde gisteren actie tegen het lozen1 chloorstoffen in de Nieuwe Waterweg door af te dalen van een meter hoge silo van 'lozer' Shell. Ze haalden daarbij vervuild wa boven en plantten een protestvlag. De lozingsvergunning van SI loopt 1 januari 1995 af. Een nieuwe is nog niet afgegeven. foto Ambtenaren naar huis toen water steeg VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 den haag gpd Gemeentelijke en provinciale heffingen voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn het afgelopen jaar over de hele linie sterk gestegen en soms zelfs verveelvoudigd. Dat blijkt uit een vandaag in Deventer ge presenteerd rapport van onder nemersvereniging MKB-Neder- land. De voorzitter van de vereni ging, Jan Kamminga, hekelde de 'ondernemers-onvriendelijke' houding van gemeenten en provincies. Volgens Kamminga zijn de heffingen gebaseerd op ondoorzichtige grondslagen en falen de overheden erin inzicht te geven in de kosten en baten van de uiteenlopende heffin gen. De tarieven van lozingsver- leiderdorp/alphen aan den run rudolf kleun ,,Een eigen huis, een plek onder de zon". Hele volksstammen kunnen het liedje meeneurieën, al was het maar omdat ze er zelf van dromen. Maar wie een ei gen huis wil hebben, zal dat eerst moeten kopen. Wie daar bij niet oplet, loopt het risico veel leergeld te moeten betalen. De Alphense hypotheekadvi seur Adhyp voelde al jaren gele den aan dat daar een markt lag en begon met een cursus 'Huis Kopen'. ,,Alle aspecten komen aan bod", vertelt een woord voerster. „De rol van de make laar, de notaris, de verschillende hypotheekvormen en we kun nen een aantal berekeningen maken. De mensen weten dan in grote lijnen wat hun moge lijkheden zijn." Adhyp gaf de cursussen aan vankelijk met een subsidie van de gemeente Alphen aan den Rijn. Maar toen die bijdrage als gunningen stegen dit jaar met gemiddeld 19,6 procent, die van het reingingsrecht met 14,4 pro cent. Het rioolrecht en de ver gunning Wet Milieubeheer ste gen met 10 procent gemiddeld. Dezelfde 10 procent geldt voor de toeristenbelasting en par- keerheffingen. Het precario recht werd gemiddeld 8 procent duurder en de heffing op recla me 7 procent. Een belangrijke oorzaak van de tariefsstijgingen ligt in door het Rijk opgelegde bezuinigin gen en de overdracht van rijk staken aan de lagere overheden zonder dat die daarvoor het be nodigde geld krijgen. Niettemin meent Kamminga dat de heffin gen met maximaal het inflatie cijfer (het afgelopen jaar 1,8 procent) zouden mogen wor den verhoogd. gevolg van bezuinigingen ver dween, ging de cursus toch door. Niet alleen uit menslie vendheid. „Natuurlijk hebben we ook een commercieel be lang. Maar het is zeker niet zo dat het er ons om gaat dat de cursisten bij ons een hypotheek af te sluiten. Hoewel we dat op zich natuurlijk wel prettig vin den. Maar we krijgen als advi seur ook veel te maken met mensen die zich vanuit hun on wetendheid in de nesten heb ben gewerkt." Adhyp zegt geen winst te ma ken op de cursussen. De kosten van de cursus die een avond „Delors heeft de meest presti gieuze universiteiten uitgeko zen", meent voorzitter L. Vrede voogd van het College van Be stuur. Immers, universiteiten als Oxford, Salamanca en Bol ogna werden eerder vereerd met een dergelijk Europees symposium. Toch hoeven we geen enorme publiciteitscampagnes te ver wachten. Dat Leiden is uitgeko zen, zegt toch eigenlijk genoeg. „Het straalt af op de Leidse uni versiteit. Draagt bij aan het beeld dat Leiden een vooraan staande universiteit is." Meer studenten en meer sub sidie? „Nee hoor, het levert nooit direct iets op", antwoordt Vredevoogd. „Maar het is be langrijk dat ze je kennen. Ook in Brussel." In het voordeel van 'Leiden' werkt dat het de laatste duurt - zaalhuur, advertenties, het cursusboek - zouden niet opwegen tegen de opbrengsten van 35 gulden per twee perso nen. Dat er behoefte aan is staat wel vast. De lessen worden iri- middels in zeven plaatsen in Zuid-Holland gegeven. Meestal zijn er "wel enige tientallen deel nemers. Vooral in Leiderdorp, waar op 28 oktober weer een cursus in het AC-restaurant aan de Persant Snoepweg is, is het druk: „Soms zelfs honderd deel nemers." Onafhankelijk De Vereniging Eigen Huis, die en grootste conferentie is, met een recordaantal van 150 we tenschappers en politici. Onder hen de Poolse oud-premier T. Mazowiecki, architect Ricardo Bofill. oud-minister en schrijver Jorge Semprun en de Nederlan der Ed van Thijn. Bij de vorige zeven symposia kwam steeds een deel van de kopstukken op draven. Ook is het de eerste keer dat Delors' opvolger Santer er als zodanig bij is. En dus ook de nodige Europese journalis ten aantrekt. Een echt Leidse inbreng hoe ven we niet te verwachten. De gespreksonderwerpen - identi teit, democratie en werk - zijn door Delors aangedragen. En de 'Leidse' hoogleraar die aan de discussies deelneemt, historicus A.L. VVesseling, wil vooral ópen discussiëren. Zonder al te veel verhalen vooraf. Daar is het ook Delors om te doen, benadrukken Vredevoogd en een EC-woordvoerder: „Hij wil de gespreksthema's aan scherpen door met onafhanke lijke deskundigen te discussië ren en niet alleen met politici, hoewel ook die natuurlijk intel lectueel kunnen zijn." Volgens Vredevoogd is de Europees Commissaris ook zelf 'een intel lectueel, die zich kwetsbaar op stelt.' Heftig De voorzitter van het College van Bestuur is pas echt tevre den over het symposium als de discussies 'buitengewoon hef tig' zijn en op het scherp van de snede worden gevoerd: „Alleen, dat kun je als universiteit niet vormgeven." Voor buitenstaanders zijn de discussies taboe: de deuren van Pieterskerk en Academiege bouw blijven voor hen gesloten. De Europese Commissie wilde het zo en de Universiteit legt zich daar bij neer: „We gaan ook niet over de bewaking. Dat is een zaak van de Commissie en de Leidse politie." Een EC-woordvoerder meldt leiden/den haag anp De joodse gemeenschappen in Leiden, Den Haag en Rotterdam worden uitgenodigd om zondag de bomaanslag in Tel Aviv te herdenken tijdens een speciale dienst in de synagoge aan de Cornelis Houtmanstraat in Den Haag. Voorganger Elburg leidt de dienst, die om 15.30 uur begint. Onder de sprekers zijn rabbijn Van de Kamp en de Israëlische ambassadeur. De beslissing om drie gemeenschappen uit te no digen, is genomen om plaatsge wei dat de bewakers die er rondlopen, niet moeten opval len: „Ik hoop dat niemand ze ziet en men rustig kan door dis cussiëren." Is Leiden uitgekozen omdat het de beste universiteit van Nederland is?: „Wij wagen ons niet aan dat soort kwalificaties. Laten we het erop houden dat Delors oude, klassieke universi teiten bezoekt met een zekere wetenschappelijke traditie. En aan die kwalificatie voldoet Lei den." Overigens maken de bezoe kers ook een uitstapje naar Den Haag: ze dineren morgenavond in de Ridderzaal. Op uitnodi ging van de Universiteit. De lunch wordt morgenmiddag aangeboden door de gemeente, die ook wat Engelstalig folder materiaal toevoegde aan de ontvangstmap van de universi teit. Die map ligt klaar óp de hotelkamers van de gasten, maar ook weer niet te nadruk kelijk. Wie wat wil weten over Leiden of zijn in 1575 opgerich te universiteit, kan altijd vragen stellen. Vredevoogd en zijn per soneel staan klaar om te ant woorden. brek in de synagoge te voorko men. Gisteren betuigde de joodse gemeenschap haar medeleven met het tekenen van een con doléanceregister en het aanbie den van een solidariteitsverkla ring aan de Israëlische ambas sadeur, M. Bavli. De bijeenkomst had ten doel de Israëliërs te laten weten dat zij op dit moment van verdriet niet alleen staan. Ook werd de hoop uitgesproken dat het vre desproces niet door de bloedige aanslag in Tel Aviv wordt ver stoord. EDAM ANP Bij de bestrijding van de water overlast die noordelijk Noord- Holland medio september trof is veel misgegaan. Dat blijkt uit een interne rapportage van het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Beslissingen om op te treden werden niet, of te laat genomen. Een 'rampenplan' is weliswaar jaren geleden al in grote lijnen opgesteld, maar nooit verder uitgewerkt. Er is bijvoorbeeld geen draaiboek waarin staat be schreven hoe moet worden ge handeld bij calamiteiten. De ambtenaren van water schappen en Hoogheemraad schap gingen op vrijdag 16 sep tember, terwijl het water ge staag rees, gewoon naar huis zonder dat er een crisisteam was. Een essentiële computer met belangrijke gegevens was wegens een weekeinde-sluiting onbereikbaar. Op een stroom alarmerende signalen van ver ontruste burgers werd boven dien niet of onvoldoende gerea geerd. Ook zijn klachten een klant-onvriendelijke gening van verontruste bu „mogelijk terecht" en moe houding via scholing van n werkers worden gecorrig Sleutelfunctionarissen \a door een schrijnend gebrell moderne communicatiemil len als semafoon en draag! telefoons niet of slecht bel loopkundig I-ahoratoriiim Delft inmiddels verzocht i onafhankelijk onderzoek ii stellen naar de gang van zi rond de wateroverlast. Dat rt in december gereed zijn. Volgens de evaluatie is de treme regen niet te voorzien weest, al blijken het Hooghel raadschap en de waterschap|esc' de duur en intensiteit van dflull genval te hebben onderschajezij snel liep de afvoer van de e»ok me watermassa klem op hfiet, waterstanden in de Waddei^en en in het Marker- en IJsselmbng Bovendien was één van de )aai dieselpompen in het gemaaferd Heisdeur bij Den Helder def^ng Ook blijken de watersctyolg pen, ondanks hun inspanniiken verplichting, een aantal katers langs boezemwateren onvoc doende op hoogte te hebljno' gebracht of gehouden. Dtfeev door is de bergingscapacivar voor overtollig water veel te feijr ring. Het rapport bepleit nadgeg bezinning op deze situatie, pre kui scl Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Effl Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 I t A-. ,9J 4- ■H alphen aan den run» Het Alphense distributiecentrum van de Technische Unie, een groothandel in technische produkten, heeft gisteren de Ne derlandse Kwaliteitsprijs 1994 gekregen. De produkten bij het bedrijf hebben speciale codes, zodat ze zelf de juiste weg vinden over de lopen de banden. Een bijna volledige automatisering dus. Vandaar de prijs. foto anp Cursussen van Adhyp en Eigen Huis belangen behartigt van huizen bezitters en -kopers, weet dat hypotheekadviseurs dit soort cursussen geven. Woordvoer ster Edith Boesschoeten heeft over de inhoud niet direct een oordeel. „Maar we zijn wel van mening dat wie een echt onaf hankelijk advies wil, beter niet naar een commerciële instelling kan gaan die toch belang heeft bij het verkopen van een hypo theek." Ze wijst er op dat ook Eigen Huis als onafhankelijke instel ling ook cursussen verzorgt. Al gemene lessen, maar ook cur sussen die zijn toegespitst op bijvoorbeeld de aankoop van een appartement. De algemene cursus van Eigen Huis wordt op gezette tijden op een groot aan tal plaatsen in Nederland gege ven en duurt drie avonden. Deelname kost tien gulden per persoon. Inlichtingen over de cursus sen bij Adhyp 01720-45533, Ei gen Huis: 033-507750. Zaterdag 18.50 uur h Li rrrm komen de Bokkerijders! Organisatie verwacht drie miljoen bezoekers amsterdam gpd Ruim duizend schepen met in totaal zo'n achtduizend bemanningsleden zullen vol gend jaar deel uitmaken van de vijfjaarlijkse manifestatie Sail Amsterdam. De organisa tie van Sail 95 verwacht naar schatting drie miljoen bezoekers op en rond het IJ in de hoofdstad. Sinds 1975 is het de vijfde keer dat Sail Amsterdam wordt gehouden. Gisteren presenteerde de Stichting Sail Amsterdam de plannen voor het nautische spektakel dat van 10 tot 14 augustus wordt gehouden. De kosten daarvan zijn geraamd op acht miljoen gulden, waarvan 2,7 mil joen afkomstig is van zes hoofdsponsors. De gemeente neemt zeven ton voor haar rekening. De rest van het geld moet komen uit commerciële activiteiten en tv-uitzen- dingen. Voor het eerst is de stichting daarvoor een samenwerking aangegaan met Joop van den Ende Speciale TV Produkties. Da gelijks gaat de NOS een Sail-journaal uit zenden en daarnaast nog twee langere live uitzendingen. Het openingsspektakel wordt uitgezonden door Veronica. Tijdens de openingsparade op 10 augus tus vanuit de sluizen in IJmuiden naar Am sterdam, wordt de vloot aangevoerd door het VOC-schip Amsterdam. Ook het nog in aanbouw zijnde VOC-schip Batavia vaart mee in de Parade of Sail. In april wordt dit schip te water gelaten. Replica's Nieuw op Sail 95 Amsterdam is een aantal bijzondere replica's. Zo heeft de Griekse marine toegezegd de trireme Olympias naar Amsterdam te zullen verschepen. In de 5e en 4e eeuw voor onze jaartelling was de tri reme de ruggegraat van de Griekse oorlogs vloot. Het schip wordt bemand met 170 roeiers. Uit Bremerhaven komt het koggeschip Ubena von Bremen. Het is een replica van Of een vaartuig waarmee de Hanzesteden vlja, de 1 le tot de 15e eeuw hun onderlinge hdj0 del bedreven. Uit de Oekraïne wordt efn( tchaika verwacht. Met dit type schepen #c vochten ds Kozakken in de derde en vieij p, eeuw hun tegenstanders in de Zwarte Zee, Voorafgaand aan Sail 95 vaart een vld van ruim tachtig schepen in de Cutty Sd~ Tall Ships Race 1995. Die voert van Edinj burgh via Bremerhaven en FrederikshaH naar Amsterdam. Ook de altijd in trek zijp de grote windjammers varen hierin mee.lb Amsterdam worden er ongeveer vijftih? verwacht. Als voorschot op de manifestatie begint» op 1 augustus een extra Sail-programrH met tal van activiteiten. Het spits daarvL wordt afgebeten door een palingtocht y|| Friesland naar Amsterdam. Het official Sail-programma vermeldt onder meer dit kenbootraces, grachtentochten met histol sche motorboten en talloze wedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16