Containers van de straat' Irritatie over graafwerk aan Utrechtse Veer groeit Bescheiden première in het mottenpaleis Leiden Leids leven van alledag Toch waardering voor 'Snoepbrug' Neem een proefabonnement, 7 WEKEN VOOR f 33,80 BEL 071-128030 Ruim drie kilometer boeken in aanbieding IDAG 21 OKTOBER 1994 iduld gemeente met Kluivers Recycling is op sland isi de Arden a 3r met d< zuidenw het AlpJ. livers Recycling moet e van ru-j containers van de igebiedaat halen. Zo niet, dan spressiegen er sancties. Dat JU U^UJi11^ stre^n8 van een kelijk die de gemeente Lei een miqi binnenkort verstuurt. PCT wel' recyclingbedrijf aan de nke opimiraal Helfrichweg arbuie^gg ruim drie maanden 3ressie|eden alte horen, dat het irfstwee openbare weg niet als eidefij1k'slagplaatS mag gebrui" viaiJsP. .Kluivers is nu doel- voigentwust in overtreding", axfm^dt G. in 't Veld, hoofd dxima nperatiin de sector milieu van de meente. |-ecteur J. Kluivers en zijn on F. Kluivers zijn verbaasd jer de harde taal van de ge- •n. eente. „Die heeft acht jaar ^""ègelaten dat die containers lar stonden. Nu moet alles in- :"~^Sns weg. Dat kan natuurlijk 3 et." Over het gebruik van de jZ" kenbare weg door Kluivers Re- icling wordt al meer dan twee 8eklaagd door zijn over- vLJurman aan de Helfrichweg, ït bedrijf Technico Wasserij- i^jchniek. Drie andere bedrijven If bkken onlangs ook bij de ge- s-Fleente aan de bel. Directeur r> ico van Remundt van Techni- Wasserijtechniek heeft er ge- l peg van dat zijn bedrijf geves- fed is tegenover een 'vuilnis- ëlt'. Dat zijn klanten regelma- warmtef^ egn band leknjden, 5at zij kouiron^n weg moeten zoeken in een lagedrufraat vol containers met me- hogedriial, papier en oude Fietsen. Dat luchtdruf nu en dan een kras of een iec'° P^euk in een auto van klant of lerknemer zit. Kortom, Van Re- jundts bedrijf lijdt onder de •verloedering' van industrieter- ein De Waard. 20 1 De eigenaar van Technico 20 neeft Kluivers niets te verwijten. 70 pat bedrijf zat er al toen wij 8 [lier zeven jaar geleden kwa- zw5 ren' en het *s 'n die tijd alleen tiaar gegroeid. Maar inmiddels nnen ze hun spullen gewoon De containers van Kluivers zijn de buurbedrijven aan de Admiraal Helfrichweg een doorn in het oog. Van de gemeente Leiden moeten ze nu wor den weggehaald. erbij genomen. Het bedrijf is uit zijn jasje gegroeid. En met al die containers hier op straat krijg je onder de bedrijven een beetje de cultuur van: ze maken er toch een rotzooi van, waarom zouden wij proberen het netjes te houden?" Maar nog steeds is het pro bleem' niet opgelost. „Van mij krijgt de gemeente Leiden de knuppel van de week. De ene keer hoor je niks, de volgende keer sturen ze de dorpsveld wachter er op af en verandert er nog niks. Je komt er gewoon niet doorheen bij de gemeen te." Kort voor de zomer fietste een medewerker van Milieu over in dustrieterrein De Waard en constateerde, dat Kluivers - maar niet alleen hij - met con tainers een groot deel van de openbare weg in beslag neemt. Daarop volgde een brief, waarin erop werd gewezen dat dat in strijd is met de hinderwetver gunning. „We hebben Kluivers drie maanden de tijd gegeven om het probleem op te lossen", zegt In 't Veld. „Dat is een giganti sche tijd. Op 13 oktober liep die termijn af. En het is nog niet in orde. Hij heeft die drie maan den alleen gebruikt om een brief terug te sturen. Maar hij zal zich gewoon aan zijn ver gunning moeten houden." Kluivers zegt dat hij wel dege lijk heeft geprobeerd het pro bleem op de Admiraal Helfrich weg te verlichten. „We hebben een terrein gehuurd bij de Meelfabriek waar nu zeven con tainers staan. Maar de contai ners die hier nog staan, die kun nen we niet allemaal naar bin nen halen. Het bedrijf is de af gelopen jaren alleen maar ge gloeid en dan kom je een keer knel te zitten." Volgens Kluivers is hij bepaald niet het enige be drijf op industrieterrein De Waard dat containers op de openbare weg zet. „Ik kan zo nog drie andere bedrijven noe men die dat doen. Veel contai ners die bij ons voor staan zijn ook van de gemeentereiniging. En Technico gebruikt zelf ook de openbare weg weieens voor FOTO HENK BOUWMAN laden en lossen. Ik heb daar geen problemen mee." De ge meente, zegt Kluivers, is een van zijn grote klanten. Het be drijf leegt niet alleen de glasbak ken in Leiden, maar haalt ook al het oud papier bij verenigingen op. „En dat gaat via de dienst milieu en beheer. De gemeente heeft hier zelf ook containers op straat staan. En natuurlijk moet het probleem worden opgelost. Maar de gemeente moet daar wel bij helpen." In 't Veld lijkt zich echter wei nig gelegen te laten liggen aan het verweer van Kluivers. „Als z'n bedrijf te klein is, ja, dan heeft 'ie een probleem." J_5 CHEF* HENNY VAN ECMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP,071-356428 leiden kees van kuilenburg Het Leidse leven van alledag. Dat is het thema van de der tiende aflevering uit de serie 'Leiden zoals het was'. Het le ven van de gewone Leidenaar. met name de laatste honderd jaar, en niet de lotgevallen van burgemeesters en andere nota belen. Het gaat in deze afleve ring vooral om de strijd om het bestaan in Leiden rond de eeuwwisseling. Een portret van arbeiders die negentig uur per week op de fabriek rondbrach- ten, terwijl de vrouw des huizes en de kinderen in de zomer een centje bijverdienden met werk voor de conservenfabriek van Tieleman en Dros. Tegenover al die uren werken stond een ui terst karig inkomen. De zorgen van welgestelde Leidenaars wa ren van geheel andere aard: het snelle verloop van de dienstbo den. Personeel was steeds moeilijker te krijgen. In het nummer passeren ook talrijke aspecten van het dagelijkse le ven de revue. De zaterdagse wasbeurt in de teil in de huiskamer of het be zoek aan het openbare badhuis. Een douche voor vijf centen. Ook het 'op de pof boodschap pen doen bij de buurtwinkels die op zaterdagavond pas rond half twaalf sloten komt ter spra ke. leiden* De Zijlpoortsbrug is niet de mooiste brug van ons land, maar het scheelt weinig. Tijdens de Natio nale Staalbouwdag, vorige week gehouden in Amersfoort, heeft de brug een eervolle vermel ding gekregen in de verkiezing van de nationale staalprijs. Een deskundige jury beoordeelde maar liefst 29 bruggen op architectonische kwaliteiten en pikte de Zijlpoortsbrug eruit als een van de vier mooiste bruggen. Het ontwerp van architect Maarten Struys kreeg net niet de hoogste bekro ning. De jury van de staalprijs heeft duidelijk een heel andere mening over de brug dan de gemid delde Leidenaar. De Zijlpoortsbrug is twee jaar geleden door lezers van deze krant op alle fronten beschimpt. Vooral de felle kleurtjes bleken me nigeen een doorn in het oog en leverden de brug al snel de naam 'Snoepbrug' op. Anderen betitel den de ophaalbrug als een 'Lego-speeltje' dat in het geheel niet past in de rustieke, historische omgeving van de Zijlpoort en het Ankerpark. Zelfs burgemeester Goekoop kon zich indertijd tijdens een commissievergadering niet inhouden. 'Mijn smaak is het niet', waren zijn woorden. leiden loman leefmans De werkzaamheden aan leidin gen en wallekant aan het Utrechtse Veer wekken bij de bewoners steeds meer irritatie op. „Wat de ene groep open- graaft, gooit de andere groep gravers weer dicht. En men is nu een half jaar bezig, maar aan de wallekant is men nog niet begonnen", schrijft bewoonster M. Metselaar in een brief aan de buurtvereniging. De wijkclub van de Hoge- woerdbuurt en Levendaal-West heeft al eerder aan de gemeente laten weten dat er regelmatig klachten en vragen zijn over de werkzaamheden aan het Utrechtse Veer. Dat er zich on gemakken zouden voordoen, daar hadden de bewoners op gerekend. Auto's en vuilniszak ken moesten verder weg wor den gestald en de woonboten verhuisden tijdelijk naar de overkant van het water. Toch is er irritatie bij de be woners over de werkzaamhe den. De plotselinge bezetting van het parkeerpleintje bij de Veerstraat door grote bouwke ten en het onophoudelijke ge graaf zorgen voor onbegrip. Verder stroomde ogenschijnlijk schoon leidingwater dagenlang uit een pomp de gracht in. Ook vrezen de bewoners dat de op knapbeurt van het Veer wel eens langer kan gaan duren dan oorspronkelijk de bedoeling was. Volgens gemeentelijk opzich ter G. de Kievit is dat laatste in derdaad het geval. „Maar daar voor zou je eigenlijk bij de poli tiek moeten zijn. Zo'n project wordt uitbesteed aan de laagste inschrijver. Maar een bedrijf dat goedkoop kan werken, hoeft nog niet op de aparte proble men van de Leidse binnenstad te zijn ingespeeld", aldus De Kievit die de vertraging schat op een maand. Voor het vele graafwerk heeft de opzichter de volgende ver klaring: „Als een wallekant wordt opgeknapt, legt de EWR ook gelijk nieuwe leidingen en kabels. Maar omdat de grond licht verontreinigd is, moet de EWR die van een speciale coating voorzien en bij elkaar vergt dat nogal wat werk. Nieu we waterleidingen moeten ook worden doorgespoeld, vandaar dat er tijdelijk water in de gracht uitkwam." Voor bewo ners die eventuele klachten en opmerkingen over de werk zaamheden blijven hebben, is hij het eerste aanspreekpunt. Volgens De Kievit kunnen de woonboten rond de jaarwisse ling weer naar hun oude stek en wordt de straat dan van een nieuw wegdek voorzien. In de loop van 1995 wordt begonnen met het tweede deel van het Utrechtse Veer tussen Rijnstraat en Kraaierstraat. Vrouw bijt verkoper leiden Een 27-jarige Leidse dievegge heeft gistermiddag bij een I grootwinkelbedrijf aan de Haarlemmerstraat een 55-jarige ver koper in zijn duim gebeten. De vrouw had een spijkerbroek ge- stolen en wilde de winkel verlaten. De diefstal was echter gezien J door de verkoper. Deze trachtte haar tegen te houden, waarop een schermutseling ontstond. De verkoper moest zich met een zwaar beschadigde Öuim onder doktersbehandeling stellen. De wouw, een drugsverslaafde, is aangehouden. Zij is een goede bekende van de politie. Inbraken op klaarlichte dag leiden Inbrekers zijn deze week actief geweest aan de Parama- ribostraat en de Reineveststeeg in Leiden. Van twee flatwonin gen aan de Paramaribostraat werden op klaarlichte dag de voor deuren opengebroken. De dieven maakten onder meer een vi deorecorder, cheques en geld buit. Bij de woning aan de Reine veststeeg werd een raam aan de achterzijde opengebroken. Ter wijl de bewoners boven lagen te slapen maakten de dieven be neden een magnetron, een videorecorder, bankpassen en een schilderij buit. Driedaagse beurs in Groenoordhallen 7 3| leiden tim korenhoff 8 1 3 J De Centrale Boekhandel houdt 3 van 27 tot en met 29 oktober in I de Leidse Groenoordhallen een beurs waar meer dan 150.000 i <j boeken te koop worden aange- cj boden. Sommige exemplaren gaan voor slechts tien procent (i van de oorspronkelijke priis van ii de hand. De Centrale Boekhan- del zet winkelwagentjes in voor 3 de klanten. Net als in een echte it supermarkt. c De Centrale Boekhandel-met c magazijnen in Nieuwegein en J De Meern moet van zijn verou- oj derde voorraden af. Elk jaar i{ krijgt het van de boekhandels jj| onverkoopbare boeken terugge ef stuurd, soms door lichte be- —j schadigingen, of door een ver- ouderde druk. Directeur C. van I Daalen koopt het leesvoer ook I (per kilo) in van uitgevers en boekenclubs, de verkoop gaat echter wel per exemplaar. Hij probeert de 80.000 kilo boeken tegen afbraakprijzen te verko pen. „De vorige jaren was dit een groot succes", vindt Van Daalen. „Hoeveel bezoekers er waren weet ik niet. Omdat de toegang gratis is, hebben we ze nooit geteld. Maar de verkoop liep enorm goed, mensen bel den zelfs op of we bepaalde boeken wilden vasthouden." In de hal komen allerlei soor ten boeken te liggen: stripboe ken, kinderboeken, jeugd- en sprookjesboeken, voor de studie brainfoodromans en hobby. Ook is er een culinaire hoek. Om het overzicht niet kwijt te raken op de drieëneenhalve ki lometer ruimte die de boeken nodig hebben, staan overal richtingaanwijzers en bordjes die het onderwerp aangeven. Wie het echt niet meer weet, kan gebruik maken van een computersysteem om het favo riete boek te vinden. De beurs is donderdag 27 oktober en vrij dag 28 oktober geopend van 11- 21 uur, zaterdag 29 oktober van 9-17 uur. Nieuwe alarmering Van der Willigenhof LEIDEN Het Leidse verzorgingshuis Van der Willigenhof heeft gister avond een nieuw computerge stuurd 'zusteroproepsysteem' in gebruik genomen. Met dit sys teem is een directe verbinding mogelijk tussen een bewoners en een verpleger. De apparatuur is geïnstalleerd in de kamers van het verzor gingshuis en de omliggende aanleunwoningen voor bejaar den. Elke bewoner heeft een 'oproepkastje' gekregen dat ge bruikt kan worden voor direct contact met de verpleging. Voor het in gebruik nemen van de in stallatie zijn de afgelopen maanden honderden meters kabel gelegd. Meer passagiers voor sterbussen leiden» De Stichting Sterbus Leiden heeft in 1993 ruim 22.000 perso nen vervoerd. Dat is ongeveer vier procent meer dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaar verslag van de stichting. Het leeuwedeel komt voor rekening van het vervoer naar de dagop vang en de eettafels in de diver se verzorgingshuizen. Daar naast worden de bussen ge bruikt voor familiebezoek en vervoer naar bijeenkomsten voor ouderen, zoals bingo, kaar ten en dergelijke. Met de bussen worden ook maaltijden bezorgd vanuit de verzorgingshuizen Zijloever en Rondedans. De bus rijdt alleen in Leiden en voor de bewoners van de Rustenborgh, Wijckerslooth in Oegstgeest en Leythenrode in Leiderdorp. De toename van het aantal ritten en kilometers is minder groot dan in 1992. Dat is vooral het gevolg van het terughou dende beleid dat gevoerd is ten aanzien van de publiciteit. Het geld ontbreekt bij de stichting om uit te breiden. De stichting •bestaat dit jaar vijftien jaar. Het derde lustrum wordt op 4 no vember gevierd met een feest avond in Imperium. Trianon vertoont eerste film onder leiding nieuwe eigenaars Gistermiddag werd nog de laatste hand gelegd aan de zaal van Trianon om 's avonds de eerste voorstellingen mogelijk te maken. FOTO HIELCO KUIPERS De eerste vertoning van de amusante film The Mask in Trianon was gisteravond ook de première voor het nieuwe eige naarsduo Jan Boer en Ben Luy- kx. Veel ophef hadden ze er niet over gemaakt. De bioscoop ver keert ook nog in een te erbar melijke staat voor een feestje. Alleen een paar nieuwe bloem stukken met gelukskaartjes in de sinds pakweg 1950 onveran derde foyer wezen op de wisse ling van de wacht in Leidens grootste filmtheater. Wennen ,,'t Is nog effe wennen, ik weet nog niet hoe die projector werkt en dat zint me niet. En nee, het balkon gaat niet open, pas als er meer dan vierhonderd bezoe kers zijn. Maar de eerste avond is redelijk verlopen, dacht ik zo" aldus Boer die zichzelf voor de gelegenheid de functie van kaartjesscheurder had toebe deeld. Om de première mogelijk te maken, is de afgelopen dagen nog hard gewerkt om de bio scoop provisorisch op orde te brengen. De toiletten zijn schoon en de verwarming is aan, maar: „Het dak is rot, veel stoelen kapot en ik ben al blij als er niemand door de vloer zakt", zei Boer gistermiddag nog. Dat viel mee, uiteindelijk kwamen een kleine driehon derd bezoekers, door het weini ge licht onwetend van de staat waarin de filmzaal verkeert, naar de twèe voorstellingen kij ken. Concurrentie Na maanden van speculatie werd onlangs duidelijk dat Tria non als bioscoop behouden blijft. Horeca-ondernemer Luy- kx en filmhuis-eigenaar Boer kochten het immense pand aan de Breestraat met de bedoeling daar zo veel mogelijk topfilms te vertonen en zo de concurren tie aan te gaan met Studio/IJdo en Luxor. Immers, Trianon was ooit hét Leidse filmpaleis en wie weet kunnen oude tijden herle ven. Ook nu nog ademt het interi eur de sfeer uit van de jaren dertig, veertig en vijftig. Gerook te betimmering, rood tapijt en op de golvende muren zit figu ratief beschilderd plasterwerk dat wordt onderbroken door vergeelde filmposters van ster ren als Spencer Tracy, Liz Tay lor, Lanza, Burton en Hepburn nog in de bloei van hun leven. Ook het design van alle ge bruiksvoorwerpen is uit groot moeders tijd. Een zwaarstalen kaartjesmachine, de bakelieten telefoon, het verlichte bordje met het woord 'stalles' en pluche klapstoeltjes die een ou derwetse doffe dreun geven als je opstaat. In de diverse foyers liggen de onvermijdelijke tapij tjes op de tafels. Het feit dat er in het theater in geen dertig jaar een licht- peertje is vervangen, is ook de achilleshiel van de investering van Luykx en Boer. Op de mu ren zijn de vochtplekken duide lijk zichtbaar, in een achteraf- zaaltje liggen stapels oude stoe len die onherstelbaar door de motten zijn verteerd en bij elke stap kraakt dé vloer als een ijs baan waar de dooi is ingetre den. Stoeltjes „We beginnen met de stoeltjes, eerst kijken welke nog hersteld kunnen worden en waar er nieuwe moeten komen. De vloer bestaat uit zand met be ton en vermolmd hout en die zal ook moeten worden ver nieuwd", zegt de timmerman die lachend opmerkt dat hij nog wel twee jaar werk heeft voordat alles in orde is. Dat is echter ook de bedoe ling van het eigenaarsduo. Stuk je bij beetje opknappen, renoveren, verbouwen en ver nieuwen maar 's avonds ge woon films blijven draaien. Tot dat uiteindelijk het bord in de hal waarop staat 'het grootste theater met de beste films' weer kan worden rechtgehangen en de tekst nog van toepassing is ook.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15