Edwin Schimscheimer: 'Je moet j ezelf elke keer weer be wij zenI 'Een leven zonder muziek kan ik me niet voorstellen' "1 1 Rtv show Overzicht programma's Geromantiseerd beeld van joelende bokkerijders verleden herleven Kalende gouwe ouwen laten VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 157 1JDAC De Gouwe Ouwe Zender introduceerde bij de officiële start een actie, waarbij luiste raars een roze Cadillac Sedan de Ville uit 1959 en een Wurlitzer jukebox uit 1950 konden winnen. De prijzen gaan er begin volgend jaar uit. De programmering van de zender is als volgt: werkdagen 7-9 uur Typisch (Peter) Teekamp; 9-11 uur Meta (de Vries) In de morgen; 11-14 uur Will (Luikinga) Wil wel; 14-16 uur Her dossier (Wim) van Putten en 16-19 uur Jeffrey Willems. De uren op zaterdag worden gevuld door Jeffrey Willems, Bob van Beeten. Peter Teekamp en Zeno Groenewegen. Op zondag nèemt Stan Haag met het aloude Jukebox de eerste drie uur voor zijn rekening. Vervolgens gaan de programma's van Bob van Beeten, Peter Teekamp en Zeno Groenewegen de lucht in. Dertiendelige jeugdserie op KRO-TV Componist, arrangeur en pianist paart talent aan werklust DEJ De Deunen Van Vroeger, uit de 'Happy Days' toen we allemaal nog zo fijn jeugdig knap slank wa ren, we kunnen er maar geen genoeg van krijgen. Er bleek dan ook behoefte te bestaan aan een radio station dat zich richt op muziek uit de 'fifties' en de 'sixties'. En -hiep hiep!- de tijden van de petticoats en de vetkuiven herleven, want zo'n radiostation is er nu: 'De Gouwe Ouwe Zen der'. En dat is niet zomaar een zender, maar -nou veauté!- de allereerste zen der mèt toebehoren. De GOZ beschikt namelijk over een eigen 'Café Diner' naar Amerikaans model, waar bij de 'sound' van toen gesmuld kan worden van 'giant burgers' en aan verwante oergezonde maagvullers uit de USA. De stoelen zijn er van nostal gisch leder, er staat -uiter aard- een enorme jukebox en regelmatig zullen be kende gouwe-ouwe-DJ's 'live'-uitzendingen verzor gen vanuit deze kersverse 'hot-spot' aan het Amster damse Max Euweplein. Dezer dagen had de offi ciële opening plaats, fees telijk opgeluisterd door coryfeeën uit de jaren van weleer. 'Het Wereldje' -ook al bijna middelbejaard- was erbij. De eerste coryfee die de Diner komt bin nenschrijden, is Le ger des Heils gigante Luitenant Kolonel Generaal Majoor -excu ses als ik nog wat rangen verge ten ben- Bosshardt. Aan haar rechterarm bungelt een jonge blonde heilsoldaat, de linker arm bungelt zelf. In een mitella. Heeft het een met het ander te maken? Neen. De Kolonel is enige weken geleden van een brug gevallen, waarbij ze haar pols en onderarm brak. Erg T< di En de nostalgische favorie}aci van La Valk? „Elvis Presley frgt tuurlijk! Die heb ik in de jaede '60 nog eens geïmiteerd. l?^r een afgeknipte spijkerbroek ^ns en een cowboyhoed op tus|cr honderdvijftig jongens. En Cedei nie Francis. En Pat Boone, d zwijmelde ik helemaal bij v»mp Prima dus, deze zender. h|®® stikketof!" £tp Met Ria's fonkelnieuwe cajeki ère als schilderes gaat het ovr gens prima. Vier van haar sci"* derijen (nog tot 14 november^ zien in het Zandvoortse Casijia, zijn verkocht en drie gouaclikoi zijn gereserveerd. Voor de ké^r nog een Valkje boven schoorsteen? Haast u! lJJ Sjoukje Dijkstra, sportief bd immer in een witte ijstrui, h«N' ook al Elvis Presley als grotefed' voriet. „Vooral dat langzar nummer, kom, hoe heet l"! nou... Ik heb er nog op gerednl maar ik ben de naam vergeteij"^ Peter Koelewijn vond indjRI tijd zowat alles mooi. „Als Itot maar muziek was. Het begotfa* met Jezabel van Frankie Laf* Kun je nagaan, toen was ik efe( jaartje of twaalf. Long tall s4èn van Little Richard, prachtig, ied Beatles, fantastisch. De Stoiu ook. Maar ook de Nederland^" artiesten natuurlijk. De Kilih" Hawaïans, de Selvera's, Eoik ChristianL Ik luisterde naar jro les. Zelfs naar Olé guapa vFi Malando, al was ik zelf nojn zo'n danseur." Lv foi Kraker je! Koelewijn-fans, opgelet, als zfTI drukke werkzaamheden als pd0 ducer het toelaten, komt Neliii lands middelbare rocker nurb mer één binnenkort weer itf een onvervalste Koelewijn-k# ker. „Maar eerst nog een fliro whisky. Ober!" la Tot slot een mededeling -\we zeg ik, een primeur!- van ex-sfe ciety-reporter van de Weekejr en ex-manager van Holland f\r Ger Lammens: hij begint ov^t enige tijd met een eigen telev sie-talkshow. „De omroep I' nog geheim, maar het contrar is getekend. De show gaat hetöp. Late, Live, Lammens! en hij, gaat èn ontroerend èn humorifc tisch èn vrolijk èn onvoorsp# baar worden." Nederland, ve. heugt u. Maar eerst gaan we l lemaal lekker luisteren naar l Gouwe Ouwe Zender en har j burgers eten in de bijbehoren<3 Diner. Don't forget to put I your blue suede shoes. Lm De KRO zendt met ingang van morgen de dertiendelige jeugd- en familieserie De legende van de bokkerijders uit. Hierin wordt een geromantiseerd beeld gege ven van benden die het Lim burgse land in de achttiende eeuw onveilig maakten. Bokkerijders worden geken merkt door hun maskers en door hun gejoel. Ze overvallen geldbewaarplaatsen, bestraffen mensen die de zijde kiezen van de keizerin van Oostenrijk en de kanunnik van Rolduc, de be heerder van de kolenmijnen. De raddraaiers opereren onder aanvoering van de mysterieuze Zwarte kapitein. Ze weten de sympathie van het onderdrukte volk te verwerven. Het verhaal begint in 1762. In aflevering 1 maken we kennis met Lei de Tinnegieter (Joost Prinsen), die een paar kinderen vertelt over de duivelse bokke rijders, die 'op bokken door de lucht' reden. Lei speculeert over hun komst en lijkt er ook iets mee te maken te hebben. Amb tenaren heffen buitensporige belastingen, het boerenland le vert bijna niets meer op. De landmannen zijn gedwongen in de onveilige mijn te gaan wer ken. De ontevredenheid over de werkomstandigheden in de mijn groeit met de dag; er broeit iets. Het lijkt een kwestie van tijd vooraleer de vlam in de pan slaat. De kijker beleeft de avonturen door de ogen van de veertienja rige Martien, die zeer begaan is met het lot van zijn familie en de mensen in het dorp. Het wordt meteen duidelijk dat hij banden heeft met de bokkerij ders. Als er een aanslag wordt gepleegd op het woonhuis van zijn ouders wordt hij tevoren gewaarschuwd door de bokke- Scène uit 'De legende van de Bokkerijders': Lei de Tinnegieter onder houdt zich met zigeuners. foto cpd rijders. De legende van de bok kerijders is een spannend jon- gensverhaal dat door iedereen bekeken kan worden. De serie doet denken aan de avonturen van Robin Hood, de bosridder die de rijken bestal ten gunste van de armen. De makers van de serie hebben veel zorg be steed aan de opnamelocaties, de uitgekozen landschappen - 25 plekken in Nederland en Bel gië - zijn kleurrijk. De handeling is soms een beetje statisch, gro te volksbewegingen zijn kenne lijk moeilijk in scène te zetten. Het acteren verloopt vrij goed hoewel jonge spelers bepaalde teksten nogal eens snel en on duidelijk uitspreken. Een opval lend sterke rol is die van de vad sige kanunnik van Rolduc (Huib Broos). Het allerbeste is de op bouw van het verhaal. Span nende elementen worden knap verweven met persoonlijke dra matiek. Jammer dat de afleveringen zo kon duren: 25 minuten. Aan vankelijk was de serie geschre ven voor edities van 50 minu ten. Echter, de Duitse medefi- nancierder ZDF eiste kortere af leveringen. De serie ging twee weken geleden op de Duitse te levisie al van start. Andere part ners zijn de BRTN en France 3. Het is de eerste keer dat een in ternationale dramaserie Neder lands als voertaal heeft. De produktie is in handen van Belbo Films. Karst van der Meulen tekende voor de regie, terwijl het scenario werd ge schreven door Dick van den Heuvel. De voorbereidingen na men zeven jaar in beslag. Van den Heuvel baseerde zijn tekst op het boek Ontsnapt aan de galg door Ton van Reen. De se rie heeft 5 a 6 miljoen gulden gekost. De Nederlandse partici panten namen de helft hiervan voor hun rekening, gesteund door het Stimuleringsfonds en hetCoBo-fonds. (Nederland 1, morgenavond om 18.50 uur) pert aan het systeem van het geven van prijzen." „Neem nou de Zilveren Harp. Carmen Sars heeft in 1992 zo'n Harp gekregen voor haar de buutalbum Silent Eyes waaraan ik ook heb meegewerkt, leder een blij natuurlijk om de erken ning van talent. En je denkt dan: nu gaat het, voor Carmen in dit geval, beginnen. Maar niks hoor. Ik heb wel eens ge dacht: ze zouden aan zo'n prijs iets moeten verbinden waar je als artiest iets aan hebt: een paar gegarandeerde optredens bijvoorbeeld." „Maar tot nu toe is dat nooit gebeurd. Zodat je niet anders kan dan langzaamaan het vak discutabel te stellen. In elk geval moet je de droom dat iemand jou oppakt en je de weg wijst la ten varen. Je moet je realiseren: als ik zelf niet doe, doet nie mand het voor je." „Je blijft toch hopen. Toen ik vorig jaar de BUMAJSTEMRA Award kreeg, dacht ik: n.u zullen er wel grote opdrachten komen. Maar nee. Ja, ik kreeg wel op drachten, maar die vloeiden voort uit mijn eigen harde wer ken. Je moet constant zelf din gen doen, jezelf elke keer weer bewijzen. Ik wil niet negatief klinken, hoor. Maar af en toe, als je wat afstand neemt, kan je tot geen andere conclusie ko men." „Je verliest ook een paar illu sies. Je komt tot de ontdekking dat dit ook gewoon een vak is, net als alle andere. Bovendien leer je en misschien is dat ook wel goed dat er nog an dere dingen in het leven be staan. En dan is er altijd nog ge woon de verplichting om cent jes te verdienen." Diepgang Gesteld mag worden dat Edwin, sinds hij in 1984 van het Mu- zieklyceum in Hilversum kwam, dat niet onverdienstelijk en zeer zeker creatief heeft gedaan. Hij gaf tientallen schoolconcerten en hij begeleidde mensen zoals Fay Lovski, The Dolly Dots en Berdien Stenberg, met wi_ ook twee concertreizen dor pan maakte. Hij werkte al rangeur, pianist en keybL- speler mee aan CD's van (P anderen Anita Meyer, Lee wers, Gordon en Rene Frogu- Ook componeerde hij maakte hij de liedjes voor Cramers CD Alles wordt ar±^ die in 1992 een Edison kf En twee keer kon het grote bliek met hem kennismake 1992 toen Humphrey Camj l het Nationale Songfestival met Edwins Wijs me de ivt vorig jaar toen Willeke Albe Dublin Waar is de zon op ziek van Edwin zong. De in mentale versie van Waar zon staat ook op zijn CD Vii „Dat heb ik gedaan omd het een mooi liedje vind. D in Dublin geen punten aant^ den gegeven, snap ik nog sn. niet. Maar voor mij is die c positie de moeite waard. Ik dat op deze manier willen 1 horen aan de mensen. lil muziek zit wel degelijk c gang. Dat geldt trouwens alle andere nummers op dt ook. Kijk, ik heb veel met ai ren gewerkt, dat doe ik nol vond het fijn om nu eens helemaal van mezelf te ma n2 te kunnen laten horen: zo doel ik het nou." „Ik geloof niet dat ik er al i Je moet je blijven ontwikke Dat moet je ook durven, grote voorbeeld op dit teij-c blijft Rogier van Otterloo. had behalve het talent en professionalisme ook de i zichzelf te zijn. Als ik aam persoonlijkheid denk, vine dat ik pas begin." |32 „Daarom leer ik ook nog volg ik nu een studie om gent te worden. Dat doe ik André Presser die de dirigeï van het Münchener Ballen kest. De achtergrond daarva dat ik het fantastisch zou ?c den om ooit mijn muziek m'n eigen orkest uit te voer— Dan kan je helemaal goed 1C[_ zien wie je bent en wat jet- doeU." ||Jt Na een paar maan den proefdraaien is deze week officieel de Gouwe Ouwe Zender, een dochteronderneming van Sky Radio, begonnen. Het commer ciële muziekstation, dat zich met rock 'nroll uit de jaren vijf tig en zestig richt op de doel groep 'dertig jaar en ouder', deelt de frequentie met Euro Jazz. Beide zenders nemen per dag elk twaalf uur voor hun re kening: de Gouwe Ouwe Zender rockt van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. 'Gouwe ouwen' als Meta de Vries, maar ook Will Luikinga, Peter Teek amp, Wim van Putten en zelfs Stan Haag praten de platen, die overigens door de computer worden uitgezocht, aan elkaar. Meta de Vries - drie jaar gele den boos en teleurgesteld opge stapt bij de AVRO, nadat die omroep haar goedbeluisterde avondprogramma had ge schrapt - is op werkdagen van negen tot elf uur 's morgens te horen. In het weekeinde verlaat ze de rockmuziek en richt ze zich - net als in de afgelopen drie jaar - bij 'zusterstation' Eu ro Jazz op muziek variërende van jazzdance tot blues. In brui ne kroegen is ze overigens ook geregeld aan te treffen en wel als ze optreedt met haar jazzfor matie de Gooise Compagnie. „Ik kan me een leven zonder muziek niet voorstellen. Als er geen muziek was geweest, had ik het zelf uitgevonden", zegt de radioveterane. Muziek houdt een mens ook jong, absoluut waar; voor mij geen teven ach ter de plantjes." Ze heeft zin in haar program ma bij de Gouwe Ouwe Zender. „We moeten het station met z'n allen nog volkomen van de grond tillen. Daar gaat wel een flinke tijd mee heen. Maar er is behoefte aan zo'n station. Een dergelijke zender was er nog niet in Nederland." Meta de Vries, temidden van haar collega's Will Luikinga (achter het stuur), Peter Teekamp en Jeffrey Willems. „De liefde voor het vak ont breekt bij vele radiomakers." foto cpd Dat Sky Radio achter het station zit, geeft haar vertrouwen. „Ne derland wordt overspoeld door commerciële zenders. Maar ze verdwijnen ook weer, kijk maar naar de Concertzender. Je redt het niet zonder centjes. Sky Ra dio is zeer succesvol en had nog ruimte voor een tweede sta tion." In drie jaar tijd is het verschil tussen publieke en commercië le radio haar meer dan duidelijk geworden. „In ons gebouw, waar behalve de Gouwe Ouwe Zender, Sky, Radio 538 en Euro Jazz onderdak hebben, wordt leuk en goed samengewerkt. Er is een onderlinge band. Ik heb het in de afgelopen vijfentwintig jaar nog nooit zó leuk gevonden als nu. Er wordt veel gelachen, maar ook heel hard gewerkt. Vroeger bij de publieke omroep had je niet het gevoel dat men sen zich over de kop werkten. Maar hier is het van vroeg tot laat pezen. Het is er ook niet al lemaal zo overdreven gestructu reerd. Als iemand hulp nodig heeft, staat er iemand klaar. Ik ga 's morgens fluitend naar m'n werk." Terugverlangen naar de publie ke omroep doet De Vries niet. „Ik heb er een leuke tijd gehad, maar het werd op een gegeven moment steeds minder. Ik heb die periode afgesloten. En kijk: het is er nu allemaal kommer en kwel. Ik verlang niet terug, maar ik dénk wel terug aan de tijden dat we met een ploeg een pro gramma maakten. Ik heb daar échte radio gemaakt. Nu is het gewoon CD's draaien en een praatje daarbij. Neem Radio 2, de hete dag muziek en plaatjes. Ze noemen het de familiezen der, maar de familie wordt wel laag aangeslagen. De liefde voor haar vak, de muziek, is iets dat De Vries koestert. „Ik geef ook les aan de Media Academie. De nieuwko mers bij de radio probeer ik eer bied voor muziek bij te bren gen. De liefde voor het vak ont breekt bij vele radiomakers en dat is te horen. Op radio en TV wordt het steeds minder. Dat komt omdat het een centen» kwestie is. Tegenwoordig wordt niet gevraagd of iets uit te voe ren is, maar wat het kost. En het mag eigenlijk niets kosten." „Het is prettig dat bij de Gouwe Ouwe Zender wel van alles kan. Technisch is het perfect in orde. We hebben een mooie studio, een fijne omgeving. Als je bin nenkomt heb je echt het idee: ik ben thuis. En nu hopen we met z'n allen dat de zender een groot succes wordt, maar daar heb ik alle vertrouwen in." Gouwe ouwen op een rij: Ada Kok, La Valk, ex-miss World Corinne Rottschafer, 'Brandend Zand', Sjoukje Dijkstra, 'Kom van het dak af', 'Sofietje' en 'Ploem Ploem Jenka'. foto frank fahrner pijnlijk, maar als immer draagt ze haar smart met een glimlach. Of ze even, ten behoeve van een gezellige persfoto, plaats wil ne men achter het stuur van de oogverdovend roze Cadillac die voor de deur geparkeerd staat? Best hoor, jongelui. En zacht krakend drapeert de Kolonel zich bevallig op de voorbank van de opvallende bolide. Die overigens te winnen valt. Hoe? Luister naar De Gouwe Ouwe Zender (dagelijks van 7.00 tot 19.00 op de kabel) en u hoort het. Wat heeft de Kolonel hier trouwens vanavond heenge voerd? Behoeven de zieltjes van de Elvis en Supremes-lovers acuut redding? Kolonel Bosshardt aarzelt. „Ik weet het eigenlijk zelf allemaal ook niet zo goed. Het heeft iets te maken met eeh.., die ouwe gouwe of zo. En dan moet ik straks voor de radio een kleine anekdote vertellen Over uw favoriete hits uit die tijd? Wat waren die?" „O... Dat weet ik niet. Nee. Geen idee. Ik moet altijd zo vre selijk nadenken. Ik ben van 1913, weet u. dus ik weet nooit precies welke jaren dat waren, Het Wereldje PANDA DE L'ISLE de jaren '60. Maar ik denk Aan de voet van die ouwe Wester, dat vind ik een prachtig lied. Of is dat niet uit die tijd? Nou ja, als ik het verkeerd zeg, dan geeft het ook niets." Tand des tijds Inmiddels is Café Diner behoor lijk volgelopen en wordt er en thousiast gehapt van het Ameri kaanse buffet vol 'zonverse in grediënten uil de Californische keuken'. De tand des tijds blijkt onze sterren van weleer niet ge heel onaangetast te hebben ge laten. Anneke Grönloh Bran dend zand) strompelt vermoeid op hoge hakken, Johnny So- fietje) Lion heeft een buikje, Ada Kok een eeh.., kontje, Peter Koelewijn {Kom van het dak af eeh kalende kruin, en het kapsel van Trea Dobbs valt nog slechts in model te houden met zo veel lak dat je er met gemak met z'n tienen de Ploem Ploem Jenka op kunt dansen. Alleen Ria Valk heeft nog een perfect maatje zesendertig en ook Donald Jo nes ziet er nog zo onbedorven uit dat je hem het liefst in een doosje zou willen doen. Wat waren zijn favoriete '50- '60 nummers? Jones: „Heel wei nig. Ik houd van jazz, Miles Da- vis, Dizzie Gillespie. En van klassiek. Bach, Brahms en Beethoven. Elvis Presley vond ik klote. Hem en Bill Haley mag je van mij zo doortrekken in de WC. Eerlijk opschrijven wat ik gezegd heb, hoor. Ik heb Henk van der Meyden ooit eens bijna gewurgd, dus kijk uit!" r zit muziek in de fa- I milie Schimscheimer. Ga maar na: je hebt Bob, je hebt Marcel en je hebt Edwin. Drie broers die worden gerekend tot de top van de Ne derlandse amusementsmuziek. Op gezette tijden doet ieder op zijn terrein van zich spreken. Ditmaal is het Edwin die alles wat hij aan talent in huis heeft als componist, arrangeur en pianist heeft geïnvesteerd in een CD. De titel van het pro- dukt luidt Vision De geluidsdrager blijkt de oogst van al weer negentien jaar ervaring in wat te boek staat als 'de showbizz'. Nu is hij jong be gonnen, dat moet gezegd. Hij was vijftien toen hij in 1975 met zijn broers z'n televisiedebuut maakte in het programma Stuif es in. Dat moet haast betekenen dat hij muziek van huis uit heeft meegekregen. „Je stak elkaar aan. En we hebben ontzettend veel aan on ze ouders te danken. Die heb ben ons steeds gestimuleerd. Onze vader stond bijvoorbeeld altijd klaar om ons te halen en te brengen." Vader en moeder Schimschei mer bleken niet alleen te staan in hun muzikale geloof in hun zonen. Ook de mensen uit het vak bleken oog te hebben voor het aanstormende talent uit Uden, alwaar het gezin destijds woonachtig was. Zo werd Edwin in 1980 met zijn band Martin Diary in 1980 uitgeroe pen tot hèt poptalent van de ja ren tachtig. Een mens en zeker een jong mens zou van al die lof waarachtig zeer optimistisch van worden. „Dat ben je ook, zeker in het begin. Dan is het vak ook alles voor je. Erbuiten bestaat vrijwel niets. Je denkt ook dat het altijd wel zo zal doorgaan. Maar op zeker moment kom je er achter dat je het toch allemaal zelf moet doen. Uit het feit dat je prijzen krijgt, wanneer iedereen om je heen staat te juichen, leid je al gauw af dat je altijd hulp zal krijgen. Maar dat valt te gen." Prijzen „Het is misschien afgezaagd om te zeggen dat het typisch Ne derlands is. En het is wellicht ook gewoon onzin. Ik weet niet hoe het in andere landen gaat. Misschien moet je daar net zo hard knokken, of harder. Hoe dan ook: ik vind dat er iets ha- Edwin Schimscheimer: „Ik vind het nog steeds onbegrijpelijk dat aan op het Eurovisie Songfestival aan 'Waar is de zon' geen punten werd gege ven." foto cpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10