\antal gedwongen bpnamen gestegen Binnenland HM l Koerden in hongerstaking Een paling met een vishaak en muizen onder het buffet Canadese drugbenden opgerold met hulp CRI Bisschop Van Luyn wordt voorzitter van Pax Christi Patiëntenvoorlichting straks mogelijk via CD-i Patat duurder en slechter -Vliljoenenschade bij brand in Limmen 'Secretaris, Vierde Macht van Nederland' DERDAG 20 OKTOBER 1994 n jaar cel wegens moord vriendin De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 33- veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De veroor- schoot op 13 mei van dit jaar een 34-jarige man dood tij- ;n ruzie in een café in Amsterdam-Oost. Tegen de dader acht jaar geëist. De rechtbank vond die eis echter onvol- de recht doen aan het zeer ernstige feit en legde twee jaar |:derlander hongert in Franse cel "erdam Een 45-jarige Zaandammer is sinds zaterdag in gerstaking in een gevangenis in het Noordfranse Bapaume. lesloot daartoe nadat persoonlijke correspondentie door be- Jers uit zijn cel was ontvreemd en hem elk contact met de genwereld was ontzegd. In februari had de man zijn straf uit aten die hij in 1987 kreeg opgelegd wegens smokkel van ■nabis ('hasj-planten'). Hij zit nog altijd vast omdat de Franse It nog de douaneboete een deel van de waarde (15 miljoen £len) van de smokkelwaar van hem wil. litie onderschept 17 ton marihuana tDEN De politie heeft vannacht op de Al, ter hoogte Naar- vrachtauto aangehouden met ongeveer 17.000 kilo ma- De straatwaarde van de drugs bedraagt circa 45 miljoen Een 50-jarige man uit Breda en een 30-jarige man uit alwijk werden aangehouden. De vrachtauto werd al gevolgd >r de politie, die bezig is met een onderzoek naar drugshan- door leden van een criminele groepering uit Amsterdam, terdam en het Gooi. agse gedood bij brand in woning Een 83-jarige vrouw uit Den Haag is gisteren door een in haar woning om het leven gekomen. Buren van de ontdekten de brand en waarschuwden de politie. Het ontstaan in de keuken, waar de vrouwdie slecht ter later dood werd gevonden. Het vuur had zich in- ddels naar de woonkamer uitgebreid. De politie vermoedt dat Iets misgegaan is met een elektrisch kacheltje. )uidelijkheid over Westerscheldetunnel' jneuzen Als niet binnen enkele maanden duidelijk blijkt dat n toltunnel onder de Westerschelde haalbaar is, is het hele oject van de baan als het aan minister Jorritsma (verkeer en iteistaat) ligt. Jorritsma sprak gisteren in Temeuzen op werk- /zoek in Zeeland klare taal. Ze verwacht in januari van het jeuws provinciebestuur cijfers over de toltunnel en over de 'sten van de veerdiensten wanneer de tunnel niet door mocht an. Ook wil ze weten welke investeringen in de veren noodza- lijk zijn om de tijd te overbruggen tot aan ingebruikname van tunnel. Zij noemde de huidige situatie van de Westerschelde- iren 'zorgelijk'. Lijk Tilburger gevonden in Surinaams meer tilburg-paramaribo anp De Surinaamse politie heeft maandag na een tip het lijk van een 43-jarige Tilburger in het Brokopondo-stuwmeer ge vonden. De man had zijn nek gebroken. De recherche in de hoofdstad Paramaribo heeft zeven mannen aangehouden voor verhoor. Zij beschikt over aanwijzingen dat de Nederlan der is vermoord. Een eveneens uit Tilburg af komstige neef van het slacht offer, sprak gisteren het ver moeden uit dat zijn familielid het slachtoffer is geworden van een wraakactie van voormalig legerleider Bouterse. Onder de opgepakte mannen bevinden zich enkele aanhangers van Bouterse. Het slachtoffer, in Suriname geboren, was in de jaren tach tig een van de ondercomman danten van Junglecommando leider Brunswijk, die jarenlang tegen het bewind van Bouterse heeft gevochten. Hij zou toen nauwe contacten hebben on derhouden met de Nederland se militaire inlichtingendienst Later ging hij naar Nederland. De Tilburger was volgens zijn neef naar Suriname terugge keerd om er een bedrijfje op te zetten. Volgens naar Nederland uit geweken Surinaamse militai ren die van Bouterse naar diens rivaal waren overgelo pen, bestaat er nog steeds le vensgevaar voor mannen die 'verraad' hebben gepleegd. De mensenrechtenorganisatie Moiwana '86 onderschrijft die stelling. Vorige week besloot Justitie een van die mannen, de 39-ja- rige Aboikonie, Nederland uit te zetten. tulpverleners en rechters beïnvloed door intolerant publiek' mbi it aantal gedwongen opnames in psychiatrische zie- nhuizen is vorig jaar met ruim 20 procent gestegen. In zj0p3 kwamen 4.694 mensen via een dwangmaatregel in n psychiatrische inrichting terecht, het jaar daarvoor 3SCl,ren dat er bijna 4.000. Dat blijkt uit nog niet eerder ge- zjjjbliceerde cijfers van het Patiëntenregister Intramurale ïestelijke Gezondheidszorg (PIGG), die in opdracht van psychiatrische ziekenhuizen onder meer het aantal armvangopnarnes bijhoudt. hulpverleners 'die lui gewoon moeten opsluiten' of dat psy chiaters te terughoudend zou den zijn. Dergelijke publieke discussies hebben effect op hulpverleners en rechters", al dus Louwe. Het is echter niet zo dat psy chiaters en rechters hierdoor 'zo maar mensen oppakken'. Men sen kunnen pas gedwongen worden opgenomen als zij een gevaar voor zichzelf, een gevaar voor anderen of een gevaar voor de algemene veiligheid van per sonen of goederen vormen. „Bovendien moet er altijd een medische verklaring zijn waar uit blijkt dat de patiënt een geestelijke stoornis heeft. Uit eindelijk bepaalt de rechter of Louwe, jurist/psychothera- lut en directeur van de Stich- Ig Patiënten Vertrouwensper- on voor de geestelijke ge- ndheidszorg, noemt de stij- ng 'zeer zorgwekkend'. Vol- ns Louwe worden hulpverle- rechters, die samen be- sen of mensen moeten wor- fn gedwongen tot opname, [invloed door de toenemende tolerante houding yan bur- irs. ^Teed: ,Het publiek stoort zich :eds vaker aan afwijkend ge- ag van mensen met geestelij- j stoornissen. De tolerantie in i maatschappij neemt af. lensen roepen al gauw dat iemand gedwongen moet wor den opgenomen", aldus Louwe. Louwe vindt de enorme stij ging des te zorgwekkender, om dat hulpverleners tegenwoordig steeds meer aandacht besteden aan praten met de patiënt over wel of geen opname. De over heid heeft miljoenen guldens in speciale projecten gestoken, om deze vernieuwing van de grond te krijgen. „Als een patiënt toe stemming geeft, is de kans gro ter dat de behandeling slaagt dan wanneer een opname bij iemand door de strot wordt ge duwd", aldus Louwe. Zo'n tien jaar terug werd er nauwelijks rekening gehouden met de de wens van de patiënt. Volgens de toenmalige Krank zinnigenwet gold het bestwil- criterium: de ambulance kwam voorrijden en de psychiater zei: 'Stapt u maar in, dat is goed voor u'. De arts drong zich op. Dat kan nu niet meer. Volgens de nieuwe wet Bijzondere Op nemingen Psychiatrische Zie kenhuizen (BOPZ) moeten mensen de nodige bereidheid tonen voordat ze meegaan naar een psychiatrische inrichting. Rotterdam Hongerstakende Koerden in de Rotter damse Pauluskerk doden de tijd met een partijtje schaak. De Koerden weigeren sinds gisteren te eten uit protest tegen de gewelddadigheden die het Turkse leger volgens hen pleegt in Oost-Turkije te gen Koerden die zich willen afsplitsen van Turkije. foto anp cor mulder Keuringsdienst van Waren zet viezigheden op een rij LEEUWARDEN Zure kippebouten, plakkerige hamlappen, bedorven frican deau, een gerookte paling met een vishaak, muizen in een wa renhuis, stinkende waterbed den. De Keuringsdienst van Wa ren in Leeuwarden stuitte in 1993 weer op tal van 'smerige zaakjes' zo blijkt uit het jaarver slag van de dienst. Bij een warenhuis zag een con sument hoe een muis zich te goed deed aan op de vloer ge vallen etensresten. De inspectie constateerde onder het buffet, tussen de broodmandjes, rond de frituuroven en op de planken in het magazijn muizepoepjes. Met spoed werd een hygiëne- plan opgesteld. Een consument werd onaange naam verrast door een gerookte paling waarin een vishaak bleek te zitten. De ondernemers be schouwden dit in eerste instan tie als een kenmerk van kwali teit: zo was immers te zien dat de paling traditioneel gevangen was. Echter, zo stelde de Keu ringsdienst, een paling kan zo'n haak redelijk ver inslikken, waardoor de haak tot in het vis vlees terecht kan komen. Met alle gevaren van dien. In een koopjeshal werden voor verpakte vlaaien verkocht, na dat de etiketten waarop de in grediënten en de datum van De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) heeft gisteren bevestigd dat ze medewerking heeft verleend aan het oprollen van de bendes. Die medewer king is gegeven op verzoek van de Canadese autoriteiten en na afweging van het Nederlandse belang, aldus een woordvoerder van de CRI. Dat belang is de be strijding van de internationale georganiseerde misdaad. Ook is er gekeken of de medewerking strookte met de Nederlandse re gelgeving. Nederlandse agenten blijken een doorslaggevende rol te heb ben gespeeld bij het oprollen van twee Canadese drugbendes in september van dit jaar. De agenten opereerden onder de dekmantel van bonafide zaken lieden en wisten het vertrouwen te winnen van de criminelen. In opdracht van het drugsyndicaat wasten deze drug-gelden wit en sluisden de bedragen door naar bankrekeningen in Zwitserland en Panama. utrecht ANP ste van de Salesianen en als se cretaris-generaal van de Neder landse bisschoppenconferentie. Ook Van Luyns betrokkenheid bij jongeren en zijn oecumeni sche openheid hebben een rol gespeeld. Van Luyn is na kardinaal Alfrink en bisschop Ernst de derde voorzitter van Pax Christi. De voorzitter van de vredesbe weging moet volgens de statu ten 'in beginsel' een bisschop zijn. Ernst, die eind november aftreedt als bisschop van Breda, heeft Pax Christi sinds 1976 ge leid. Het bestuur van Pax Christi heeft bisschop Van Luyn van Rotterdam voorgedragen als voorzitter van de rooms-katho- lieke vredesbeweging. De be noeming heeft plaats tijdens de algemene ledenvergadering op 10 december. Dan wordt ook af scheid genomen van de huidige voorzitter, bisschop Ernst van Breda. Het bestuur heeft zich bij zijn voordracht onder meer laten leiden door Van Luyns interna tionale ervaring, die hij heeft als provinciaal-over- ROTTERDAM GPD Infonnatie over oogoperatie op schijfje anesthesist legt uit hoe hij een plaatselijke verdoving toedient en patiënten die de behande ling al achter de rug hebben, vertellen over hun ervaringen. Volgens Hiddema komen op de CD-i ook patiënten aan het woord voor wie de behandeling is tegengevallen. „Natuurlijk. Tijdens een operatie is er altijd een kans op een infectie of op een netvliesloslating. Ook die ri sico's moet je de patiënten meedelen." Het is de bedoeling dat de patiënt samen met een begeleider met de CD-i aan de slag gaat. Na afloop kan hij of zij een print maken en de informa tie mee naar huis nemen. De produktiekosten voor de CD-i bedragen ongeveer 300.000 gulden. Het Oogzieken huis en Medialab, die in de toe komst ook voor andere organi saties binnen de gezondheids zorg CD-i's wil ontwikkelen, dragen ieder de helft van deze kosten. In de nabije toekomst is het mogelijk dat patiënten met hulp van de interactieve compact disc (CD-i) hun eigen patiën tenvoorlichting samenstellen. In opdracht van het Oogzieken huis Rotterdam werkt de firma Medialab in Schellinkhout mo menteel al aan de ontwikkeling van zo'n schijfje. Directeur Hid dema van het Oogziekenhuis verwacht dat patiënten over on geveer anderhalf jaar kennis kunnen maken met deze CD-L Ook andere disciplines binnen de gezondheidzorg kunnen in de toekomst waarschijnlijk met CD-i gaan werken. Het is de bedoeling dat de CD-i informatie gaat bevatten over 'de hele oogheelkunde'. Af hankelijk van wat de patiënt mankeert, kan hij zelf zijn weg door het voorlichtingsmateriaal zoeken. In een videofilmpje laat de oogarts zien wat tijdens een operatie precies gebeurt. De minimale houdbaarheid ver meld stonden, waren verwij derd. Volgens de verkoper was de datum verstreken, maar zou de vlaai nog wel een week te eten zijn. De inspectie dacht daar anders over. Consumenten klopten ook wel eens ten onrechte aan bij de Keuringsdienst. Iemand die dacht dat er een tweede deksel zat in een glazen pot gevuld met rundvlees in bouillon, zat ernaast. Onderzoek wees uit dat het een laag vet was. Iemand anders dacht dat er een worm in de fricandeau zat, het bleek een stukje spaghetti te zijn. de kleine kant, terwijl de produ centen van voorgebakken frites juist behoefte hebben aan grote exemplaren. Troostende woorden komen er gelukkig van directeur Zikken van Nederlands grootste frites- producent Aviko in Steenderen: „Friet blijft hoe dan ook relatief goedkoop voedsel en wij doen er alles aan, om goede kwaliteit te blijven leveren. Dat de consu ment een flinke prijsstijging op zijn bord krijgt, daar geloof ik voorlopig nog niets van." Nederlands favoriete snelle hap, de patates frites, wordt deze winter kleiner van stuk, is waar schijnlijk wat minder van kwali teit en kan in de snackbar bo vendien duurder uitvallen dan nu. Dit is het gevolg van de slechte aardappeloogst dit jaar. De oogst valt naar verwach ting 12 procent lager uit dan vo rig jaar. Eerst was het te nat, daarna weer te droog. De aard appels zijn dit jaar daarom aan M dcijan 'n.leni oiiVer MMEN» en uitslaande brand bij Iriessen Aircraft B.V. aan de lijksweg in Limmen heeft gis- DREfermiddag voor ettelijke miljoe- jen guldens schade aangericht, i '"ranwege explosiegevaar is een en.!antal nabijgelegen woningen wlJjntruimd. Bij de brand is asbest 'ec Tijgekomen. Het bedrijf, waar keukenap- laratuur voor vliegtuigen, zie nhuizen en zorginstellingen 'erd vervaardigd, had -grote foorraden plastics, lijmen, che- jiicaliën en gasflessen. Tijdens le brand deden zich diverse fleine explosies voor. Voor zo- ter bekend zijn er geen gewon den gevallen. 'jj Het vuur is waarschijnlijk 'intstaan door werkzaamheden 'met gasbranders aan de dakbe- lekking. De vlammen hebben frijwel de hele fabriek verwoest. Een collectie antieke Engelse kuto's, die in de kelder van het bedrijf was ondergebracht, kon korden gered. I Een gespecialiseerd bedrijf zal pet vrijgekomen asbest wegha len. De rook sloeg neer tussen Bakkum en Egmond. Een brandweerploeg uit Haarlem heeft metingen verricht in het gebied. Er zaten diverse schade lijke stoffen in de rook. Deze le Brandweerlieden doen wat zij kunnen om de brand in het Limmense bedrijf Driessen Aircraft B.V. te blussen. Het bedrijf werd desondanks vrijwel geheel verwoest. foto anf verden volgens de brandweer echter geen gevaar op voor de gezondheid. De brandweerkorpsen waren het vuur tegen 16.30 uur mees ter. Het verkeer ten zuiden van Alkmaar raakte door de brand urenlang ontwricht. Eerste landelijke secretarissen congres begint vandaag OUDERKERK A/D AMSTEL FRED VAN ESSEN Het Nederlandse volk heeft geen 'harde leiders' en kreeg er iets anders voor in de plaats: de secretaris. Strategische spil van belangenorganisaties, stille lobbyist die ka merleden masseert, discrete convenanten voorbereidt en wegen vindt om wetten te blokkeren. „Zeg maar de Vierde Macht van Nederland", vindt B. Bierens, organisator van het 'Eerste landelijke secretarissen congres' dat vandaag in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Inspraak krijg je in Nederland niet op de lawaaiige avonden die door uitgebluste ambtenaren worden uitgeschreven, maar vèr daarvoor, in de wandelgangen en con ferentiekamers waar het lobby-circuit re geert. „Daar wordt in feite alles geregeld op economisch gebied", zegt Bierens. In dat circuit doet de secretaris zijn discrete werk. Neem de helmplicht voor de brommer. Ondanks alle 'maatschappelijke' en poli tieke druk hoeft op een snorfiets nog steeds geen helm te worden gedragen, want: de RAI is daar niet voor. Bierens, zelf oud-secretaris bij de Vereniging RAI: „De RAI heeft dat opgeknapt-. Toen Sparta als producent van de Spartamet naar ons toekwam, hebben we met succes bevoch ten datje op zo'n snorfiets geen helm op hoeft. Dat duurt nu al een jaar of tien. Wie iets te weten wil komen in Nederland doet er goed aan de juiste i len. De ANWB, het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), de Bovag, landbouworganisaties,redersverenigingen, Orde van Advocaten, verzekeraars, Na tuurmonumenten, de Raad Nederlandse Detailhandel of de vereniging van wit goedondernemers, ze hebben zonder uit zondering hun kanalen. De secretaris is de spin in het web van macht. Hij doet als professional het voorwerk, effent paden, opent deuren. Voorziet politici van argu menten en informatie waarmee ze zich kunnen profileren, bakt de beleidsbeslui ten van zijn bestuur voor.Als je in het Haagse loopt, kun je ze overal zien rondlo pen: de mensen uit het wereldje die bezig zijn hun tentakels uit te slaan." Bierens heeft het dan niet over de korfbal club met 150 leden. Van de 20.000 secreta rissen van Nederlandse stichtingen, ver enigingen en coöperaties zijn er 3000 gese lecteerd en aangeschreven die landelijk hun armen uitslaan en opereren met een profesioneel bureau. Niet de opvolgers van de procuratiehou ders of directiesecretarissen, en al hele maal niet met de secretaresses. Die komen in de RAI bij elkaar om op hun tekstver werkers te ratelen en hun dienstbaarheid aan de werkgever uit te dragen. Dat is dus heel wat anders; kwestie van niveau. Bie rens: „Er zijn secretarissen die zeggen: moet je je nog secretaris noemen als je een professionele club wilt zijn. Die i zich liever directeur. Maar op Europees ni veau heeft 'secretaris' een zware klank. Een secretaris-generaal is al hoger dan een directeur." Ooit was de secretaris iemand 'die op schreef wat het bestuur vond', zegt Bie rens, „Maar hij heeft zich ontwikkeld tot een manager met politieke kwaliteiten. Ie mand die maatschappelijk gezien op gelijk niveau staat met zijn bestuur en die ver stand heeft van collectieve campagnes, pu blic relations en reclame." Bierens volgens zijn kaartje 'adviseur voor collectieve strategie en promotie' vindt de tijd rijp om eens wat gezamenlijke belangen op een rijtje te zetten. Want de secretaris rent weliswaar van de ene verga dering naar de andere, maar hij doet dat in grote eenzaamheid zonder op anderen te kunnen terugvallen. De secretaris is in kille burelen tot wasdom gekomen, zonder col lega's, een opleiding is er niet, een be roepsorganisatie ook niet. Bierens: „Secretarissen hebben een korte levensduur. Zitten altijd tussen twee vuren in: de tegenpartij en zijn eigen bestuur dat vindt dat hij zich teveel op de voorgrond dringt. De secretaris bereidt alles voor, staat wat kennis betreft boven zijn bestuur en dan is het erg aanlokkelijk om de macht naar zich toe te trekken. Dat ziet een be stuur niet graag en vandaar dat die man nen niet zo lang zitten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5