In aanmeldcentra heerst grote chaos A 'Greenpeace neemt nou eenmaal vechters aan' Binnenland Historisch ploegen 'Schietbanen politie deugen niet' Nieuwe OV-kaart levert Onderwijs forse strop op D66-raadslid zet zoon aan tot brandstichting DNDERDAG 20 OKTOBER 1994 Nederlandse met 7 kilo coke gepakt ■gMiRDe Turkse politie heeft op de luchthaven van Izmir een KJederlandse aangehouden met zeven kilo cocaïne, straatwaarde 1,5 miljoen gulden. De vrouw werd op de luchthaven opgewacht floor een handlanger uit Nigeria, die een Nederlands paspoort fiad. De vrouw is vanuit Brazilië via Duitsland naar Turkije ge- eisd. De Turkse politie werd getipt door de Duitse Zes TBC-gevallen in Veenhuizen veenhuizen/den haag Vijf gedetineerden en één personeelslid van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen blijken besmet rt uit tnet de tuberculose-bacterie. Dat blijkt uit onderzoek dat is inge- ische steld nadat eind september een 38-jarige patiënt met TBC over- rook »eed- Er kunnen nog meer mensen met de ziekte zijn besmet. Ie fel- pmdat nog niet alle onderzoeksresultaten bekend zijn. De 220 veer- gedetineerden hebben de Ombudsman ingeschakeld omdat ze •iek pe medische zorg in de strafinrichting slecht vinden, ïtter ge Scholier Damland geschorst zaandam De 17-jarige leerling van het Damland College in Zaandam die maandag een leraar een pistool tegen zijn hoofd zette na ruzie over huiswerk, keert niet op school terug. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen de jongen, directeur P. Tange de leraar. Over de inhoud van het gesprek wil Tange niet veel kwijt. Hij zegt wel dat de leerling nogal geschrokken is van de commotie over zijn daad. Cel geëist tegen manueel therapeut Groningen Tegen een 63-jarige manueel therapeut uit Gronin gen is gisteren voor de rechtbank in Groningen negen maanden vaarvan vier voorwaardelijk, geëist. Volgens de officier heeft an zeker twee jaar lang ontucht gepleegd met een aantal patiënten. Met één van hen zou hij gemeenschap hebben ge had. De therapeut ontkent en zegt dat zijn patiëntes zich voor de massages die hij gaf vaak geheel moesten ontkleden. Dat had maken met zijn 'holistische' benadering, waarbij hij ervan uit gaat dat het lichaam één geheel vormt. 1 ECN Petten verliest 150 banen petten De door het ministerie van economische zaken aange kondigde bezuiniging op onderzoekssubsidies betekent dat er bij het EnergieonderzoekCentrum Nederland (ECN) in Petten 150 banen moeten verdwijnen. Dat heeft de directie gisteren aan het personeel verteld. Ze heeft besloten het contract van dertig mensen met een jaarcontract, niet te verlengen en de VUT-leef- tijd van 61 naar 60 jaar te verlagen om gedwongen ontslagen te voorkomen. NS verkorten reistijden lange afstand utrecht De Nederlandse Spoorwegen verkorten volgend jaar de reistijden tussen een aantal belangrijke stations. Door nieuwe rechtstreekse verbindingen, betere aansluitingen en minder stops, hopen NS tegemoet te komen aan de vraag van veel reizi gers naar minder lange ritten. Er komt een rechtstreekse verbin ding tussen Groningen/Leeuwarden en Schiphol en Enschede en Schiphol en Zuid-Limburg en het zuidelijk deel van de Rand stad. Gevolg is dat er op kleine stations in VenlQ, Helmond, Hil versum, Eist, Driebergen/Zeist, Delft, Zandvoort en Overveen minder treinen stoppen. Burense burgemeester mag blijven buren De fractievoorzitters in de gemeenteraad van het Betuw- se Buren wachten de uitkomst van het justitieel onderzoek naar burgemeester Hommes af. Zij hebben geen enkele reden om aan de inzet van hun voorzitter te twijfelen. Dat hebben zij gis teravond bekend gemaakt. Hommes raakte onlangs in opspraak door een zes jaar geleden gepleegde grondtransactie. Hommes zou zich hebben verrijkt aan de handel in onroerend goed. münstergeleenDeze Limburgse boer in Munstergeleen schuwt moderne ploegmachines. Hij ploegt zijn maïsveld op de ouderwetse manier, met twee stevige paarden. foto anp peter schols De schietbanen die de Neder landse politie gebruikt om te j oefenen, zijn zo slecht dat de schiettraining daardoor niet op 1 een aanvaardbaar peil kan wor den gebracht. Niet alleen de veiligheid van de politiemensen loopt gevaar, ook die van de burgers. Dat schrijft de Neder landse Politiebond aan minister Dijkstal van binnenlandse za ken. Volgens NPB-voorzitter H. van Duijn is het merendeel j van de schietbanen verouderd of voldoet niet aan de eisen van de arbeidsomstandighedenwet en de milieuwetten. Van Duijn heeft de indruk dat het ministe- rie in plaats van het dure renoveren van de schietbanen, liever goedkopere schietsimula- j toren aanschaft. Van Duijn is geen tegenstander van dat, in Amerika veel gebruikte, zoge noemde FATS (Fire Arm Trai ning System). Maar simulatoren kunnen volgens hem hooguit Hammer weg als directeur van NS Reizigers DEN HAAG ANP De nieuwe openbaar-vervoer kaart voor studenten levert mi nister Ritzen van onderwijs een forse strop op. De tegenvaller kan vanaf 1996 oplopen tot 150 miljoen gulden per jaar. Ruim 87 procent van de studenten kiest namelijk voor de duurdere kaart die doordeweeks recht geeft op vrij reizen, zo blijkt nu ruim de helft van de kaarten is Agenten van het Amsterdamse bureau Meer en Vaart oefenen op hun schietbaan die overigens niet aan alle eisen voldoet. fotö anp frans van der linde als aanvulling dienen op de be staande schiettrainingen, waar wél met scherp wordt gescho- A1 in 1988 concludeerde een ambtelijke commissie dat er het nodige aan de schietbanen moest gebeuren omdat zij ver ouderd zijn. Dat rapport is ech ter in een bureaula verdwenen, tot de politiebond de zaak weer aankaartte. Uit recenter onder zoek blijken slechts tien schiet banen, in Den Haag, Delft, Gouda, Stadskanaal, Almelo, Tiel, Zaanstad, Haarlemmer meer, Amstelveen en Overam- stel, aan alle eisen te voldoen. Dat betekent dat Ritzen extra moet betalen aan de openbaar vervoerbedrijven, omdat hij bij het afsluiten van het contract ervan uitging dat niet meer dan 58 procent van de studenten zou kiezen voor een weekkaart. De nieuwe OV-studenten- kaart brengt Ritzen weinig heil. Enkele maanden geleden moest hij opnieuw onderhandelen over het vorig jaar afgesloten contract, omdat de Tweede Ka mer ontevreden was over de Justitie brengt asielzoekers onder in lokaal zalencentrum In de aanmeldcentra voor asielzoekers in Zevenaar en Rijsbergen, die afgelopen zaterdag werden geopend, is het een puinhoop. De toestroom van asielzoekers is zo groot dat Justitie maandagavond enkele honderden vluchtelingen, onder strenge bewaking, in een nabijgele gen zalencentrum moest onderbrengen. Bovendien zit een onbekend aantal asielzoekers Justitie heeft het personeel een spreekverbod opgelegd langer in de aanmeldcentra dan de 24 uur die ervoor staan. ze mogen blijven of het land uit moeten, blijkt dat doel in veel gevallen niet te worden gehaald. zevenaar/rusbergen gpd Hoewel woordvoerders van zo wel het ministerie van justitie als de Immigratie- en Naturali satiedienst ieder commentaar weigeren, bevestigt eigenaar G. Staring van het gelijknamige za lencentrum in Zevenaar de nachtelijke opvang van asiel zoekers. ,,Ze hebben hier de he le avond en nacht doorge bracht. Afgeschermd en onder bewaking." De twee centra kampen met grote capaciteitsproblemen. Volgens de Arnhemse asielad vocate mr. E. Elderman her bergde het centrum in Zevenaar dinsdagavond ongeveer vier- tot vijfhonderd asielzoekers. Voor de advocaten levert dat proble men op omdat 'je niet zomaar een blik advocaten opentrekt'. De juriste denkt dat de drukte te wijten is aan de grote toeloop van asielzoekers uit de noodop vang. ,,Ik hoop dat dit een tijde lijke zaak is". Hoewel Justitie asielzoekers in de twee aanmeldcentra bin nen 24 uur moet laten weten of Asieladvocaat mr. Bom zei gis teren dat de situatie in Rijsber gen 'chaotisch' is. Ook de Nederlandse Orde van Advocaten maakt zich zorgen. Die stuurde staatssecretaris Schmitz van justitie gisteren een fax met de vraag erop toe te zien dat de 24-uurstermijn niet wordt overschreden. De Orde wil haar oordeel niet vellen op basis van de eerste chaotische dagen in de centra. Ze noemt het begrijpelijk dat iedereen even moet v Geen wettelijke basis voor opsluiten van asielzoekers DEN HAAG ANP Er is geen wettelijke basis om de negenduizend uitgeproce deerde asielzoekers massaal op te sluiten. Als Justitie toch zou besluiten deze mensen in hechtenis te nemen, kan dat maar voor een zeer beperkte termijn. Dat heeft prof. Fern- hout, hoogleraar asielrecht aan de Universiteit van Nijme gen, gisteren gezegd voor de AVRO-radio. De Vreemdelingenwet biedt de mogelijkheid om mensen, als ze uitgeprocedeerd zijn, op te sluiten om zeker te stellen dat ze uitgezet kunnen wor den. Maar dat is hier volgens Fernhout niet aan de orde. „We weten dat uitzetting niet plaats kan vinden, dus dat is denk ik een onvoldoende basis om de mensen van hun vrij heid te beroven." De asielzoe kers worden namelijk niet in hun land van herkomst geac cepteerd. Ander argument voor op sluiting is dat de openbare or de in het geding is. Maar Fern hout betwijfelt of dat voor de ze groep opgaat. Bovendien heeft de rechter in het verle den altijd gezegd dat dat soort maatregelen nooit voor een hele groep mogen worden af gekondigd, maar per geval moeten worden bekeken. Kind moet weer slingeren als Tarzan Groningen gpdvoeding (ALO) verbonden. Hij stond ook mede aan de basis van de opleiding Bewegingsweten schappen aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het contrast tussen het bewegen van de oer mens en de oefeningen tijdens de gymlessen van tegenwoordig is groot. Bult: „Er wordt nu vaak te eenzijdig bewogen. Kinderen verliezen daardoor het plezier in de sport. En het gaat er juist om dat kinderen leren hun levenlang te bewegen. Ook wordt er vaak te veel gespecialiseerd. Zeker op de lagere school moeten er verschillende bewegings vormen aan de orde komen en pas met een vol groeid lichaam kun je echt voor één sport kie- We moeten weer terug naar het tijdperk van Tar zan en Jane. Kinderen ontwikkelen zich beter als ze meer oefenen in de bewegingen die de primi tieve mens ook al maakte, dus veel klimmen, worstelen, rennen en op doelen gooien. Dat is de strekking van het proefschrift, waarop Petrus Bult volgende week aan de faculteit Ge neeskunde van de Rijksuniversiteit Groningen hoopt te promoveren. De 62-jarige Bult is tot zijn denkbeelden geko men na jarenlange praktijkervaring. Hij was na melijk gym- en biologieleraar en vervolgens als fysioloog aan de Academie voor Lichamelijke Op- tijdstippen waarop de kaart recht geeft op vrij reizen. De wijzigingen betekenden dat Rit zen al 24 miljoen moest bijbeta len, waarmee de totale kosten van de kaart op circa 775 mil joen gulden per jaar komen. In het contract is overeenge komen dat studenten bij het af halen van de nieuwe OV-kaart, die vanaf 1 november geldig is, moeten kiezen uit twee varian ten. De weekkaart geeft doorde weeks recht op vrij reizen. Van af vrijdag 19.00 uur tot maan dagochtend kunnen studenten met korting reizen. Voor de weekendkaart geldt het omge keerde. De bewindsman moet telkens met de OV-bedrijven afrekenen over het voorafgaande jaar. Vol gend jaar moet hij voor de maanden november en decem ber '94 ongeveer 25 miljoen bij betalen, als het percentage weekkaarten rond de 87 procent blijft. Werkloosheid stijgt volgens CBS nu weer GPD De werkloosheid in ons land is het derde kwartaal van dit jaar weer iets gestegen, met vijfduizend personen. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het CBS vindt het nog te vroeg om te conclude ren dat het afgelopen is met de daling van de werkloos heid. Daarvoor is de plotse linge stijging van de werk loosheid (nog) te klein. Aan de voortdurende en alarmerende stijging van de werkloosheid kwam in april een abrupt einde. Vanaf dat moment daalde de werkloos heid maandelijks met acht duizend personen. Daarin is dus nu een kentering geko- ARNHEM GPD Vader wilde verzekeringsgeld innen „Want hij dreigde strafbare fei ten die ik had gepleegd, open baar te maken. Het ergste vond ik dat hij dreigde m'n moeder kapot te maken. Toen ben ik ge zwicht." Terwijl zijn vader voor een alibi zorgde door bij een vrien din te blijven, stak zijn zoon het huis in brand. Vader zorgde te vens voor inbraaksporen aan de tuinpoort en bij de achterdeur. Bovendien had hij al wat spul len laten weghalen die later bij de verzekering konden worden gedeclareerd. Officier van justi tie Monsma vindt Ploeg jr. weliswaar sterk verminderd toe rekeningsvatbaar omdat hij on der grote druk Van zijn vader heeft gehandeld, maar eiste toch twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. D66-raadslid W.F. Ploeg (48) uit Barneveld, wiens huis op 2 juli is afgebrand, heeft zijn 20-jarige zoon onder druk gezet om de brand te stichten. Hij deed dat voor het verzekeringsgeld. De zoon zei dat gisteren voor de Arnhemse rechtbank, waar hij terecht stond voor brandstich ting. Vader Ploeg verschijnt 11 ja nuari voor de rechter. Hij heeft om uitstel gevraagd omdat zijn psychiatrisch rapport nog niet af is en hij meer getuigen wil la ten horen. Zoon Ploeg zei dat zijn vader hem eerst duizend gulden bood als hij zijn ouder lijk huis in brand stak en dat be drag verhoogde naar tiendui zend gulden toen hij weigerde. Ploeg jr. stemde uiteindelijk toe. Directeur Van Rooij heeft andere verklaring voor onrust en kritiek 1 sigrid van iersel Ir. G. Hammer (49) heeft van daag zijn vertrek aangekondigd als directeur van NS Reizigers, het belangrijkste bedrijfsonder deel van de Nederlandse Spoor wegen. Hammer treedt op 1 no vember om persoonlijke rede nen terug. Hij blijft wel beschik baar voor een andere functie bij NS. Dat hebben NS gisteren be vestigd. De positie van Hammer was sinds juni omstreden. Toen zei hij dat 472 machinisten en con ducteurs 'overcompleet' waren verklaard. Die mededeling kwam op een uiterst ongelukkig moment, omdat de CAO-onder- handelingen net in een impasse waren geraakt. Een grote, lan delijke staking was het gevolg. De raad van bestuur zal zo spoedig mogelijk een interim- manager van buitenaf aantrek ken. Tot het aantreden van de interim-manager neemt ir. W. Döbken, directeur produktie van NS Reizigers, de honneurs van Hammer waar. Spectaculaire acties in rubberbootjes en wapperende spandoeken aan smerige fabriekspijpen hebben Greenpeace in de jaren '70 en '80 razend populair ge maakt. De organisatie dijde dusdanig uit dat de actievoerders van het eerste uur zich niet meer herkennen in de 'milieu- multinational'. Nu de directie van Greenpeace International wil bezuini gen, dreigt interne verdeeldheid over de koers de milieu-organisatie op te bre ken. Vorig jaar verlieten oud-directeur Ron van Huizen en oud-campagneleider Hans Guyt Greenpeace Nederland. Ze beschuldigden hun oude werkgever van kantoormentaliteit {'keyboard warriors') en gebrek aan ideeën. H. van Rooij, directeur van Greenpeace Nederland en tevens directielid van Greenpeace International, heeft wel be grip voor hun kritiek, maar vindt toch dat het verzetten van de bakens onont koombaar is. „De Koude Oorlog is afge lopen en milieu staat op de politieke agenda. We moeten nu de volgende stap zetten." Greenpeace probeert zich van een idea listische activistenclub te ontwikkelen tot een geordende organisatie, waar milieu-professionals ook de werkzaam heden aan het bureau niet schuwen. De Greenpeace-medewerkers blokkeren na melijk niet meer alleen chloortreinen, maar zitten ook in commissies en schrij ven bezwaarschriften. Dat betekent volgens Van Rooij nog niet dat Greenpeace zich afkeert van grote acties. „De campagnes zijn belangrijk, want die hebben een signaalfunctie. Daarnaast richten we ons ook op voor lichting. Ook willen we oplossingen aan dragen, wat bijvoorbeeld goed gelukt is voor de CFK's in koelkasten." De directie van Greenpeace Internatio nal, de grootste milieu-organisatie ter wereld, wil drie miljoen dollar bezuini gen. Dat is bijna tien procent van het budget. Wereldwijd verliezen honderd mensen hun baan, vijftien in Amster dam. De economische recessie in wes terse landen heeft volgens Greenpeace geleid tot minder donateurs, waardoor financiële ingrepen gewoon moeten. Toch is er meer, geeft ook Van Rooij toe. „Vroeger was de gedachte 'thesky is the limit'. "In 24 jaar tijd opende Greenpea ce in dertig landen 43 kantoren. Omdat het budget slonk, ondergingen de afde lingen in Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland en de Verenigde Staten al eerder bezuinigingen. Dat het nu de beurt is'aan Greenpeace International is volgens Van Rooij niet meer dan logisch. „Er moest elke keer geld uit de reserves komen. Dat kan na tuurlijk niet. We willen een stabiele fi nanciële basis creëren, zodat er weer rust in de organisatie komt. Het werk moet efficiënter. Het vet moet eraf." Het bezuinigingsplan is in de organisatie slecht gevallen. De campagnecoördina toren beschuldigen de directie ervan vooral te snijden in de campagnes, ter wijl de administratie en het lobbywerk zo goed als buiten schot blijven. Van Rooij ontkent dat ten stelligste en ziet het protest van de medewerkers, die in terne stukken naar de pers lieten uitlek ken, als een normale reactie op het weg vallen van werkgelegenheid. In Nederland was Greenpeace lange tijd de grootste en rijkste milieu-organisatie. Het ledenaantal is in enkele jaren tijd echter geslonken van 830.000 naar 600.000. Daarmee zakte Greenpeace vo rig jaar onder de ledenaantallen van het Wereld Natuur Fonds en Natuurmonu menten. De tegenstanders grepen de da lende cijfers aan om erop te wijzen dat Greenpeace meer moet doen dan alleen wat 'kleinschalig mediagevoelig stunt werk'. Van Rooij stelt daar tegenover dat het aantal van 830.000 nooit een reëel cijfer is geweest, omdat er toen een eenmalige wening voor de aankoop van de actie boot Solo is gehouden. Toch wil ook hij weten wat het Nederlandse publiek, dat altijd opvallend veel steun aan Green peace heeft gegeven, nu van de milieu organisatie denkt. Aan de hand van een onderzoek onder een breed publiek zal bepaald worden welke koers Greenpea ce na het jaar 2000 inzet. In een intern stuk heeft ere-voorzitter D. MacTaggart de medewerkers van Green peace inmiddels opgeroepen om te voorkomen dat de organisatie uiteen valt. Volgens Van Rooij komt het zover niet. In Tunesië, waar op 29 oktober de jaarvergadering wordt gehouden, ver wacht hij 'een verbale krachtmeting op de vierkante millimeter'. „We nemen bij Greenpeace nu eenmaal vechters aan. Die vechten net zo hard naar buiten als naar binnen. Maar aan het einde vinden we elkaar. Want ondanks diepgaande verschillen over bepaalde aanpakken, vinden we dat Greenpeace als krachtige internationale organisatie moet blijven bestaan." Hier kunt u altijd op rekenen. 10Oo= Hierop maar tijdelijk. Hart Nibbrig Greeve B.V.. importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij. als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. 7Q

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3