is vast al voorgekookt 5 'Ik ben heel vals voor Daruwalla' Van Dis had meer moeten liegen Boeken Lift Almanak ONDERDAG 20 OKTOBER 1994 23 Literaire maar niet elitaire' AKO-Literatuurprijs bij Sonja op tv A Ëooie tijden waren dat! Toen je 1 tijdens de uitreiking van de KO-literatuurprijs in een gere- bmmeerd hotel nog kon vol- ■oppen met wildbraad en ge- pgelte. Goede tijden, waarin de lijnen deinden en je die in 'noking geklede doodgravers fen het woord nog met een dik- e tong over de literatuur kon toren oreren. Het volk bleef vei- g op afstand. Het volk keek laar de tv-registratie van deze ^ieke gebeurtenis en had niks ®f> te brengen. Bedelaars met B iun neus tegen het raam aan. Voorbij, voorbij, o, en voor- Cl ;oed voorbij. Onder het motto a »i||iterair. maar niet elitair' wordt Saterdag 22 oktober de AKO-li- ratuurprijs 1994 uitgereikt in J-.le tv-show van Sonja Barend. or bepaalt e DllOrury van dertig bekende en on- jekende lezers. De besluitvor ming kan per definitie nooit erg lerlijk en nauwkeurig zijn bij formule. Want wat gebeurt s er voor elk van de zes ge- iomineerde auteurs vijf stern- zijn en iedereen onwrik- bij zijn standpunt blijft? lat de jury dan in conclaaf tot tr of vier 's nachts om tot rianiem standpunt te ko- zodat de beslissing pas kend kan worden gemaakt in journaal van de volgende lorgen? Of spreekt Sonja dan iet verlossende woord? Nee, latuurlijk. Dat wil zeggen dat ander al behoorlijk is rgekookt. De zes genomineerden zijn Frida Vogels met haar roman 'De harde kern (II)Patricia de Martelaere met haar essaybun del 'Een verlangen naar ontroostbaarheid', F. Springer met zijn roman Bandoeng, Bandung', Nicolaas Matsier met de roman 'Gesloten huis', G.L. Durlacher met de verhalenbun del 'Quarantaine' en Rascha Pe per met haar roman 'Rico's vleugels'. Als Frida Vogels woord houdt, zal zij ook tijdens déze uitzen ding niet verschijnen, net zoals zij niet verscheen tijdens de uit reiking van de Libris-literatuur- prijs aan het begin van dit jaar. Wel honderdduizend ballen op strijken, maar er iets extra's voor doen, ho maar! Vogels is wars van elke publiciteit. Ze vertaalde jarenlang Italiaanse li- ARCHIEFFOTO RONALD HOEBEN Meer weten we eigenlijk van haar. Haar uitgever Wouter van Oorschot benadrukte tij dens de Libris-avond nog eens dat het Vogels alleen maar gaat om het schrijven en dat de per soon er voor haar niet toe doet. Hij glimlachte daarbij fijntjes. Alsof hij de pers de verschijning van een Marilyn Monroe ont hield. Het boek waarmee Vogels meedoet aan de AKO-race is hetzelfde boek als waarmee zij de Libris-prijs won. Een goed boek is het. Het beste boek van de zes. Een boek waarin zij op ontroerende wijze haar jeugd beschrijft, haar studententijd en haar werkzame leven. Een boek waarin Vogels naar voren komt als een zelfstandig denkend mens, als iemand die er geen geleende meningen op na houdt. Nicolaas Matsier is een schrij ver die lang op een doorbraak heeft moeten wachten. Als adept van het tijdschrift 'De Re visor' werd hij destijds gerekend tot de zogenaamde 'academis- ten'. Echt opzienbarend zijn zijn boeken wat inhoud betreft nooit geweest, maar wel is Mat sier een stilist van de eerste or de. Misschien is hij van al de ge nomineerden wel de auteur die het scherpst weet te formuleren, maar of dat de jury zal kunnen vermurwen is zeer de vraag. In zijn boek 'Gesloten huis' be zoekt hij na de dood van zijn ouders het ouderlijk huis. De voorwerpen die zich nog in dat huis bevinden roepen allerlei herinneringen bij hem op en geven de lezer een schrijnend inzicht in zijn jeugd. Durlacher debuteerde met 'Strepen aan de hemel': herin neringen aan de Tweede We reldoorlog en de holocaust. In 'Quarantaine' krijgen we in de vorm van een aantal verhalen nog een keer hetzelfde. Durla cher beschrijft zijn verblijf in een concentratiekamp. De mensen die hij daar heeft ont moet worden door hem knap geportretteerd. Maar waarom dit boek is genomineerd, is niet helerhaal duidelijk. Het is al met sel, doet ook mee deze keer. En wel met haar essaybundel 'Het verlangen naar ontroostbaar heid'. Knappe essays, vooral het essay waarin zij ervoor pleit de zelfmoord te zien als de daad van een estheet, van iemand die net als een kunstenaar zijn le ven als een schepping vorm wil geven en het zelf dan ook wil af maken. Maar toch, de zeer eru diete essays van De Martelaere zie ik zo gauw nog niet winnen. Wanneer dit toch gebeurt, bete kent dat een doorbraak voor het genre. Rascha Peper heeft zich in haar roman 'Rico's vleugels' la ten inspireren door het leven van het schatrijke Franse echt paar Martin, dat een uitgebrei- al toch een herhaling van zet- F. Springers hoofdpersoon keert in 'Bandoeng, Bandung' terug naar zijn geboorteland Indonesië. Hij maakt deel uit van een handelsmissie. Door het lezen van brieven die zijn moeder heeft geschreven, wordt het hem duidelijk dat niet de Nederlanders het slachtoffer zijn geworden maar de mensen die zijn achtergebleven. Sprin ger is natuurlijk een rasschrijver en weet van dit uitgekauwde gegeven dan ook nog een aan trekkelijk boek te maken, maar echt nieuw is het allemaal niet Patricia de Martelaere, hoog leraar wijsbegeerte aan de Ka tholieke Universiteit van Brus- de schelpencollectie bezit. Ze laat zien hoe het verzamelen van schelpen een compensatie is geworden voor de kinderloos heid van het echtpaar. De man, Eduard Rochel, heeft eigenlijk altijd maar naar één ding ver langd: naar de liefde met jonge knaapjes. Peper schrijft: 'Zijn hele bestaan had alleen maar geleid tot dit moment, deze woensdagmiddag aan de Noordzee met deze jongen'. Het is een problematiek die het wel doet in het programma van Sonja Barend. En bovendien is Rascha Peper met haar bekoor lijke verschijning ook nog eens behoorlijk tv-geniek. Maar zoals gezegd: Frida Vo gels gaat winnen. Sonja Barend zal met een probleem komen te zitten. Want waar moet zij dan met haar bloemen naar toe? Of gaat Vogels alsnog overstag en zal zij toch aanwezig zijn? Zal zij het voorbeeld volgen van Rob de Nijs en denken: Voor Sonja doe ik alles? Thriller Higson is niet eng wel zielig Centerhoek, 34,90 ER thriller is De indringer niet, ^wlook al wordt dat ons beloofd. ^(Charles Higson schreef een psy chologische roman over - vooral ^seksueel - gefrustreerde Britten, maar stopt er te weinig span ning in en verdeelt die boven dien onevenwichtig, in de twee de helft. De gevallen van dood- ,slag en moord zijn er bijna met de haren bij gesleept. In psychologische thrillers zoals die van Ruth Rendell en 'René Appel leren we mensen I kennen die geestelijk zijn of worden beschadigd. Ze geloven dat juist bij de ander(en) een steekje los zit en zien zich ge noodzaakt dat te corrigeren. Vaak met alle middelen. De sympathie kan uitgaan naar de dader - die tegelijk slachtoffer is - of naar het slachtoffer, ook al heeft hij of zij een misdaad be gaan. En juist met de karakters gaat het bij Higson fout. Zij zijn stuk voor stuk meer of minder on sympathiek, maar vooral zielig. Inleving is niet mogelijk. Je hoopt al snel, echter tevergeefs, dat ze eindelijk eens een klap krijgen of uitdelen, zodat er le ven in de brouwerij komt. De intrige verdiende .meer. Tom Kendall is een in zichzelf gekeerde man met een net heidsfobie. In zijn praatgroep zit ook Maddie, wier man vreemdgaan tot kunst heeft ver heven. De twee voelen zich seksueel tot elkaar aangetrok ken. Tijdens een dineetje bij Toms zus Lucy overloopt zijn zwager James een indringer. Ja mes wordt neergestoken. Tom raakt gebiologeerd door de in dringer, een jongen die 'huizen neukt': binnensluipt in wonin gen, daar masturbeert en dan een persoonlijk voorwerp van de bewoner(s) wegneemt. Lang zamerhand wordt duidelijk wel ke lelatie Tom en Lucy met hun vader hadden. livings nieuwste een wirwar van verhalen: Groot is hij niet, John Irving, maar wel breedgeschouderd en aantrekkelijk, zeker voor iemand van tweeënvijftig. En dat wil hij weten ook. Zijn kleding is nonchalant, maar geraffineerd, zijn haar perfect geknipt, en het gezicht dat hij naar de fotograaf keert één en al charme. Even zorg vuldig geredigeerd als zijn uiterlijk zijn de uitspraken over zijn nieuwe boek Een zoon van het circus. Spontaan reageren is er niet bij, angstvallig wordt het gesprek weg gestuurd van het persoonlijke en ook van Irvings zo ken merkende zwarte humor is tijdens het interview geen spoor te bekennen. Irving: „Ik heb heel vals de bodem weggeslagen onder mijn hoofdpersoon." FOTO AP/WYATTCOUNTS AMSTERDAM TINEKE STRAATMAN De in India gesitueerde roman is een hoogstandje van vertel kunst waarin Irving een wirwar van verhaallijnen op vernuftige wijze aan elkaar knoopt. Hoofd persoon is de Indiase orthope dist Farrokh Daruwalla, een he dendaagse ontheemde die zich nergens geaccepteerd voelt. Niet in zijn woonplaats Ontario, maar ook niet in zijn geboorte plaats Bombay, waarnaar hij re gelmatig terugkeert om kreupe le straatkinderen te opereren. Via de zestigjarige Daruwalla, mild en menslievend, raken we verwikkeld in de onmogelijke en vaak mensonterende tegen stellingen van de Indiase sa menleving, maar ook in een reeks moorden. De dader wordt mede door zijn inspanningen ontmaskerd. Daruwalla's per manente gevoel van ontheem ding is volgens de auteur het hoofdmotief, een motief dat hij 'meedogenloos' heeft uitge werkt. „Ik ben daarin heel ver gegaan, heb consequent ge streefd naar overdrijving. Niet alleen behoort Daruwalla als Parsi tot een zeer kleine min derheid in India, hij heeft bo vendien een vader die hem atheïstisch heeft opgevoed en hem op zijn achttiende naar Europa heeft gestuurd. Elke cul turele of religieuze grond heb ik onder zijn voeten weggeslagen, waarna ik hem ook nog heel vals op latere leeftijd een beke ring tot het christendom laat doormaken." Bloed „Dat verscherp ik dan weer door hem ingewikkelde gods dienstige discussies te laten aangaan met zijn plotseling op duikende pleegbroer Martin, een jezuïet die zichzelf als een moderne martelaar te pas en te onpas verwondt en voortdurend bloedend rondloopt. Daar heb ik mezelf zeer mee geamuseerd, met het creëren van Martin, het christendom is tenslotte een re ligie die doordrenkt is van bloed. Om nog maar te zwijgen van het Oude Testament, waar rustig tot in de vijfde generatie worden gestraft voor hun wandaden". „Ik heb Daruwalla bewust Wes ters gemaakt, door zijn univer sitaire opleiding in Wenen en zijn werk als medisch specialist in Toronto. Want slechts een Westerse Indiër zou zich, zoals Daruwalla doet, inzetten voor de straatkinderen van Bombay. Dat besefte ik te meer tijdens de research-periode die ik in India doorbracht. Ik bezocht borde len, ziekenhuizen, politiebu reaus, circussen en wat niet al. Plaatsen kortom waar de ar moede het meest schrijnend naar voren kwam. Mijn Indiase vrienden, de echte Indiërs be doel ik, waren daar niet blij mee, raadden het me zelfs af, met als argument dat ik een te beperkte blik op hun land zou krijgen. Maar de armoede in In dia is nu eenmaal iets waar je niet omheen kunt." In Een zoon van het circus gaat de hoofdper soon niet dood of wordt door een miezerig toeval getroffen door de vreselijkste rampen zoals in Garp en Bidden wij voor Owen Meawy. „Het zou niet passen in deze roman. Die gaat over Daruwalla's weifelin gen, zijn tweeslachtigheid, de onzekerheid van een man die nergens thuishoort. Dat is de leidraad, de continuïteit ook van de roman, dus hij mocht niet dood. Het leven van zo'n man moet doorgaan, voorbij het einde van het boek." John Irving, Een zoon van het circus. Uitgeverij Anthos, 49,90, gebonden 59,90. Welke schrijfcursussen kun je volgen in Idsegahuizum? Welke literaire instellingen zijn te vin den in Limburg? Waar zitten de tijdschrtiften Chroom, Weirdo's en Inkt? Op al deze vragen geeft lift literaire Almanak 1994- 1995 het antwoord. De publica tie is vanaf 22 oktober te koop. I let boek is een uitgave van de gelijknamige stichting Lift in Amsterdam. De stichting is een landelijk steunpunt voor schrijvers uit het zogenoemde tweede circuit: mensen die nog niet eerder iets hebben gepubliceerd. Lift geeft onder meer ook informatie over kleine uitgeverijen, tijdschriften en literaire wedstrijden en bij eenkomsten door heel Neder land. Lift Literaire Almanak is voor 25 gulden (exclusief administra tie- en portokosten) te bestellen bij liet kantoor van de stichting Lift, telefoon 020-6254141. 39.90 boek, dat het dichtst bij de waarheid ligt", zei Adriaan van Dis onlangs over zijn nieuwe boek bij Sonja Ba rend. En hij nam snel een slok uit zijn glas om een grijns te verbergen. Wat er ook ver zonnen mag zijn, Indische duinen is onmis kenbaar een autobiografische roman. Het boek, dat speelt in Bergen aan Zee, begint met de repatriëring per schip van een gezin uit Indië: een hoogzwangere moeder, een man en drie zusjes zijn aan boord. In Nederland wordt de 'ik' geboren. De man op het schip blijkt de vader. De va der van de drie zusjes is in Indië 'gebleven'. Zus Ada sterft en Van Dis schetst een ui terst realistisch en dus herkenbaar beeld van de familieperikelen rond de dood van de zus, inclusief de nietsontziende clichés van meneer Korst van de Firma Verduyn ('Uw adviseur bij persoonlijk verlies'). In dergelijke details, in de perifere beschrijvin gen, weet Van Dis door zijn humor het sen timent op afstand te houden. Maar langzaam dringt de hoofdpersoon door tot de kern, de Indische Mythe. En die mythe wordt behalve door het Indische (kamp)verleden van de moeder en de half zusjes voornamelijk bepaald door de vader. De dood van Ada vormt de aanzet tot de queeste van de 'ik', die leidt tot de ontmy thologisering van de vader. In gesprekken met familieleden (Van Dis is sterk in dialo gen), het bekijken van fotoalbums en het le zen van boeken (de bronnen staan achter in het boek vermeld) komt er een Indisch ver leden bovendrijven dat wij al kenden van andere auteurs binnen de Indische letter kunde: de repatriëring, de kamptijd, de koe le ontvangst in Holland, waarin de mensen hun eigen oorlogsverleden moesten verwer ken en het te druk hadden met de wederop bouw. Deze beschrijvingen geven de feiten weer als in een historisch journalistiek verslag, zij het verteld door een goed causeur met een komische pen. Pas halverwege raakt het boek de kern. Vanaf dat moment staat de vader centraal die van feiten toneel maakt, theater. Dan pakt de schrijver de pen van de journalist af en hij schrijft een mooie scène met de zoon en een denkbeeldige va der aan een rijsttafel. Uit het boek komt ook de vader als een goed verteller naar voren (in meer opzich ten begint de zoon op zijn vader te lijken). Vader verhaalt over de kampen, de spoor lijn op Sumatra, de scheepsramp met de Ju- nyo Maru (5620 doden) die hij overleeft. Maar wat in vaders verhaal bloed is, dat de zee kleurde, blijkt in werkelijkheid'een la ding rode menie uit een van de ruimen te zijn geweest. De zoon heeft zijn vader altijd gehaat. Maar deze haat blijkt aan het eind van het boek slechts een projectie van de zoon. Het is zelfhaat, omdat hij niet kon beantwoor den aan het beeld van 'de vent' die zijn va der van hem wilde maken, de drilmethode met stokslagen, petsen met de vlakke hand (de 'Japanse slag') en meppen met de li niaal ten spijt. Haat slaat om in respect voor een ver knipte vader die met zelfopoffering zijn zoon wil harden tegen het leven. Niet dit al gemene thema stijgt uit boven het particu liere. Dat is veeleer liet individu dat zich tussen verschillende culturen probeert te handhaven. Dat heeft Van Dis eerder op meesterlijke wijze in zijn boeken over Afrika beschreven. Tegen het einde van de roman herinnert de zoon zich een Multatuliaans sprookje dat de vader hem ooit vertelde en waarin de vader veel van het leven van zichzelf met zijn zoon verwerkte. Misschien had Van Dis net als zijn vader meer moeten liegen in zijn roman om nog dichter bij de waarheid te komen. Van Dis. nieuws van deze tijden. Tragi komische roman over een man en zijn hond, zijn buren en zijn passionele verliefdheid op een meisje van veertien. Uitgeverij Prometheus, 29,90. Maria Stahlie, Het beest met de twee ruggen. Maud Labeur vat een passie op voor de 18-ja- rige Martin. Roman over lust en begeerte. Uitgeverij Prome theus, 29,90. Janwillem van de Wetering, De dood van een marktkoop man en De gelaarsde kater. Luxe heruitgaven van de avon turen van het duo Grijpstra en De Gier. Uitgeverij Spectrum, 29,90 per deel. Robert James Waller, Langza me wals. Roman van de auteur van De bruggen van Madison County over een oudere, een kennige hoogleraar die verliefd wordt opo de vrouw van zijn collega. Uitgeverij Spectrum, 29,90. Gérard de Nerval, Aurelia Novelle van de poète maudit die leefde van 1808-1855. Ver taald en van een nawoord voor zien door Menno Wigman. Uit geverij Voetnoot, 34,50. Jeanette Winterson, Kunst leugens. Compositie voor drie stemmen en een lichtekooi. Nieuwe roman van de Engelse schrijfster die beroemd werd met Kersen sexen en Op het li chaam geschreven. Uitgeverij Contact, 29,90. Herman Pleij, Kleuren van de middeleeuwen. De rol van kleu ren in de middeleeuwen als te ken van status en macht, drager van emotie, duivelsinstrument of goddelijk teken. Uitgeverij Aramith, 10,00. Herman Pleij, Zandgrond. Romandebuut van hoogleraar in de Historische Nederlandse Letterkunde. Hoofdpersoon is een journalist die gebukt gaat onder een gelukkige jeugd en zich daarom maar met anderen gaat bemoeien. Uitgeverij Pro metheus, 34,90. Michel Braudeau, Pierrot, mijn vriend. Een zoon maakt aan het sterfbed van zijn vader de balans op van hun stroeve verhouding. Uitgeverij De Geus, 37,50. William Styron, Dag van de liefde. Drie verhalen van een jeugd. Sterk autobiografische novellen van een van Amerika's belangrijke auteurs, geboren in 1925. Uitgeverij De Geus, 37,50. Helene Nolthenius, Addio Grimaldi! Italiaanse kroniek. Eerste druk 1954. Uitgeverij Querido, 29,90. Wilkie Collins, De vrouw in het wit. Nieuwe vertaling door J. Wigman van de beroemde in 1859 verschenen Victoriaanse roman. De eenvoudige tekenle raar Walter Hartright wordt ver liefd op de mooie Laura Fairlie. Deze rijke erfgename wordt slachtoffer van een verbijste rend ingenieuze intrige. Uitge verij Menken, Kasander Wig man, ƒ49,50. Pramoedya Ananta Toer, In de fuik. Monumentale roman van de grote Indonesische schrijver over het leven in ge vangenschap. Uitgeverij De Geus, 60.=. Sebastiano Vassilli, De Zwaan Reconstructie van een mafia- moord. Het werkelijk gebeurde schandaal vond plaats begin de ze eeuw. Uitgeverij Wereldbi bliotheek, 32,50. Alice Hoffman, De wolveman Robin Moore besluit een jon gen die opgevoed is door wol ven, te redden van plaatsing in een psychiatrische inrichting. Zij wijdt hem in in liefde en seks, en het leven onder de mensen. Er komt moord en doodslag van. Uitgeverij Anthos, 34,90. Inez van Dullemen, Vroeger is dood. Herdruk van Van Dul- lemens kleine meesterwerk, dat gaat over de dood van haar ou ders. Uitgeverij Querido, 29,90. .Anne Vegter, Ongekuiste ver sies. Pornografische verhalen van kinderboekenschrijfster. Uitgeverij Querido, 27,50. Mariët Meester, Bokkezang. Roman over twee jonge mensen die eikaars spiegelbeeld willen zijn maar die uiteindelijk alleen nog worden vemoden door het vuil van de stad. Uitgeverij Meulenhoff, 37,50.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23