HET VERRASSENDE AUTONIEUWS KOM NATUURLIJK WEER UIT DUITSLAND. Peueraar: niet in isolement raken HSL-hoorzittin komt allen, ook: Schrijvende Lezers/Regio Solidair met iedereen die de HSL niet wil Krokodilletranen van het Algemeen Ouderen Verb 1 IN DUITSLAND ALS BESTE GETEST: DE FIAT PUNTO. HET ANTWOORD. BBBB E22 Links maandblad voor de Leidse regio wijzigt koers na 50 nummers ..Een mijlpaal? Hmm." De re dactie van de Peueraar, het link se onafhankelijke maandblad voor de Leidse regio, vindt de onlangs verschenen 50ste afle vering 'gewoon een nummer' en geen jubileum om uitgebreid bij stil te staan. Eric Krebbers en Harry Provoost, de twee redac tieleden die aan de wieg hebben gestaan van het als Nieuwsbrief begonnen tijdschrift, zijn meer vervuld van de aanstaande ver jongingskuur dan van de vier jaar die ze er nu op hebben zit ten. Van de inhoud van nummer 50 wijst dan ook niets op een jubileum. De redactie hamert zoals altijd op het aambeeld van haar linkse gedachtengoed. De toon is militant en drammerig. Artikelen die tegen vermeende tegenstanders of ongewenste ontwikkelingen zijn gericht, zijn ongenuanceerd: 'Nieuwe nazi in Leidse gemeenteraad' en 'de parkeergarage naast de Sleutel hof is bedoeld voor rijken die te belazerd zijn om te lopen', zijn in dit verband sprekende cita ten. Stukken over de eigen ideo logieën daarentegen zijn uitput tend genuanceerd. De auteurs van de artikelen, de jubilarissen dus, maken zich ook dit keer weer alleen met hun voornaam bekend. Pro voost: „Dat is om dreigtelefoon- tjes van CD'ers te voorkomen." Vaste prik in de Peueraar is de discussie met de Leidse ge meenteraadsfractie van Groen Links. Elke aflevering van dit feuilleton verschijnt onder het kopje 'Pluche of marge'. De Peueraar verwijt de fractie van Groen Links dat ze concessie op concessie stapelt, alleen maar om deel van het college van burgemeester en wethouders uit te kunnen blijven maken. Provoost: „Wij hebben een haat-liefdeverhouding met de mensen van Groen Links. Hoe wel daar reden genoeg voor is, maken we ons toch niet volledig van ze los. Anders komen we in een maatschappelijk isolement terecht en een ideologisch pro- dukt als het onze gedijt niet in hetluchdedige." Is de Peueraar dan alleen op Groen Links aangewezen? En de SP en de Groenen/Leiden Weer Gezellig dan? Krebbers: „Wij rekenen de SP niet tot de radicaal-linkse bewe ging. De SP-standpunten over feminisme en migranten zijn namelijk uiterst dubieus. Bo vendien blijkt uit een recent rapport dat in elk geval de SP in Den Haag cotacten onderhoudt met extreem-rechts. Wat de deur helemaal dicht deed, was de bijdrage van de Leidse SP over de mogelijke huisvesting van krakers in Groenoord. De Groenen vinden we van te groot new «ge-gehalte. Vergaderen bij volle maan in de Burcht en zo." Kopij De Peueraar, vernoemd naar een oud scheldwoord voor arme Leidenaars, verschijnt in een oplage van zo'n 250 stuks. De amateur-journalisten Krebbers en Provoost denken dat door een hogere verschijningsfre quentie, kortere verhalen en la gere prijzen de oplage naar 800 toe kan groeien. Ze baseren zich op de uitslag van een recente le zersenquête. Krebbers: „Toen we begon nen was het helemaal niet de bedoeling dat we zelf zouden schrijven. We wilden functione ren als een ontvangstkantoor voor kopij uit de krakers- en milieubeweging. Provoost: „We kregen spora disch wel verhalen binnen maar al snel was duidelijk dat een Peueraar zonder een produce rende redactie geen haalbare kaart was. Nu we vier jaar ver der zijn, kunnen we vaststellen dat de huidige vorm niet hele maal voldoet. De Peueraar be vat te veel achtergrondinforma tie. We zijn blij met de diepgang maar we moeten voorkomen dat de Peueraar een vakblad wordt voor beroepsactievoer ders en buitenparlementaire politici." De twee stellen vast dat zo'n blad geen zin heeft, al was het alleen maar vanwege het ont breken van een traditionele achterban. „Er zijn nog maar heel weinig acties. Ja. tegen de HSL maar die actievoerders zijn niet geïnteresseerd in het to- taalverhaal over milieu en con sumentisme. Zij putten de in spiratie voor hun acties uit het 'nimby'-syndroom. (Nimby staat voor 'not in my backyard', red.) Echte veranderingen staan ze niet voor." Hoewel de Peueraar, de Cali- mero van de Leidse media is, denken Krebbers en Provoost dat hun blad 'een bepaalde in vloed' heeft. „Dat Leiden zo'n grote kraakscene heeft, kan bij na niet anders dan door de Peu eraar komen en door de Invals hoek." De amateur-journalisten voe gen hier onmiddellijk aan toe dat ze er last van hebben dat de redactie dikwijls op e'e'n hoop wordt gegooid met de krakers-, milieu- en andere maatschap pelijke groeperingen die net als zij het politiek informatiecen trum De Invalshoek aan de Koppenhinksteeg als uitvalsba sis gebruiken. Krebbers: „Als een anonieme actiegroep uit de milieuhoek een aantal autoban den in Leiden lek steekt, komen er onmiddellijk mensen naar ons toe. Dat hebben jullie zeker gedaan, vragen ze dan. Als we dan ontkennen, worden we al leen maar geloofd als we ons van dergelijke acties distantië ren, zo beperkt is het onder scheidingsvermogen van veel Leidenaars. Wij weten net zo veel van dergelijke acties af als anderen, ook al sympathiseren wij er dikwijls mee. Echt, radi cale actievoerders vertellen niets rond. Ook de sympathi santen krijgen niets te horen." Deze brief is een reactie op het artikel 'Mijn voorouders voch ten ook al tegen de trein' van dinsdag 11 oktober. Om de laatste alinea's werd ik kwaad en moest tegelijkertijd lachen. Er stond: 'Nooit eerder holde ik naar een microfoon. Vaak staat er al een hele rij mensen, vaak zijn die er maar zijdelings bij betrokken, het raakt ze niet per soonlijk, bedoel ik. Vanavond ook weer. Wat doet zo'n man van zo'n politieke partij uit Al phen nou hier?' Nu, meneer Verkleij, zo'n man ben ik en wel voor de SP oftewel de Socialistische Partij. De belangijkste reden dat ik er was, is dat ik me solidair voel met iedereen die die HSL niet wil, maar dit niet kunnen, wil len of durven te verklaren op dit soort hoorzittingen. Bovendien ben ik wel degelijk persoonlijk betrokken, zoals meneer Verkleij meldde. Waar om? Net als mijn vader vroeger deed, en waar ik hem nog steeds dankbaar voor ben, is dat als-ie vrije tijd had er met ons op uit ging. Negen van de tien keer was 't hup op de fiets en de Ruigekade bij Leiderdorp op. Molens, weilanden, sloten, etc. Elke zondag leerde je weer iets van hem over de natuur. Dat was begrip voor de natuur kwe ken. Inmiddels ben ik ook vader en ik doe het net als mijn vader vroeger. Op zondagochtend vroeg hup de fiets uit de schuur. En waar gaat de rit vaak heen? Juist, richting Hazerswoude, üw Hazerswoude, omdat het me zoveel aan vroeger doet denken. En onderweg aan mijn kinderen die kennis proberen over te brengen, zoals mijn vader dat vroeger deed. En hun bijbren gen dat, als ik een leeg blikje zie of een snoeppapiertje, het zo stom is van mensen die dat doen. Het gaat beroerd met het milieu: ziet u nog salamanders of torretjes in sloten, ziet u nog veel libelles of hommels vlie gen? Wat ik wil is dat mijn kin deren hun kinderen dit ook nog kunnen laten zien, waar wij nu van genieten! En o.m. daarom ben ik tegen een HSL. Want die gaat door dit soort gebieden. Let wel: een hogeselheids/y/i, niet de hogesnelheids/rem. Want die mag van mij wel ko men, maar dan wel over be staand spoor! En niet zo'n apar te lijn door óns Groene Hart. En dan de prijs. Bijna 6 mil jard, die we als belastingbetalers toch maar moeten opbrengen. En dit terwijl er toch steeds meer (en straks nog veel meer) wordt bezuinigd op het gewone openbaar vervoer. Daar moet nu juist verbeterd worden. Zorg dat iedereen kan zitten in een spitstrein; dan komen ze waar schijnlijk wat meer uit de auto. Oftewel het NS plan Rail-21 ver sneld gaan toepassen. En u denkt toch niet dat zo'n kaartje van de TGV naar Parijs echt goedkoop zal worden. Dus die trein zal wel vaak leeg door het land gaan rijden, want de gewo ne burger heeft die meerprijs er echt niet over om wat eerder in Parijs te zijn; dus die pakt de ge wone trein wel. Dan, meneer Verkleij, uw op merking: 'De politiek beslist toch wat ze wil, ze lachen ons boeren gewoon uit.' Kletskoek, diezelfde politiek (in Den Haag) beslist pas in '95. dus u heeft nog genoeg tijd om ze te 'bewerken'. Ik geef u wat voor beelden. Ga eens wat vaker naar dit soort hoorzittingen en pro beer, bv. door ingezonden stuk ken in kranten, meer mensen te mobiliseren. Bij de info-avond eerder dit jaar in Het Anker in Hazerswoude Rijndijk zat het ook bomvol met rond de 400 mensen (waar waren die nu trouwens?). Of nodig politici eens persoonlijk uit op uw be drijf (voor namen en adressen belt u de SP-info 2e Kamerlijn, gratis 06-0225005, dus van alle partijen!). Bestook de landbouw-/ver voer- etc. specialisten van alle fracties met brieven over uw ongenoegen. Trek de aandacht en schakel desnoods de hulp in van één van de vele belangenor ganisaties die er voor agrariërs zijn. Die weten binnen korte tijd d.m.v. tractors en collega's de hele Randstad plat te leggen. Ronald Pleij, Alphen a/d Rijn. (Van redactiewege ingekort) Meneer Batenburg en zijn Alge meen Ouderen Verbond moe ten nu geen krokodilletranen la ten over het mislukken van de fusiebesprekingen met de Unie 55+. Het feit dat hij al lang vóór de oprichting van het AOV wist dat de Unie 55+ politiek actief was voor de ouderenbelangen in ons land heeft hem er niet van weerhouden om toch met het AOV aan de Tweede-Kamer verkiezingen deel te nemen. En om thans de Unie 55+ te verwij ten dat zij weigert door Baten burg c.s. als gemakkelijke prooi te worden verslonden riekt naar Hij weet drommels goed dat hij tijdens de verkiezin1 mei jl. handig gebruik misbruik) heeft gemaa Unie 55+-propaganda, ;erten lijkt verstandig dat hij af heden verre houdt AMi De a en met modder naar d<rland zo erblessui Helaas moeten wij de Serie ren dat in de huidige si' 'n Amsi het AOV het gezegde \\21ste) zi opgeld doet. 'Wie wind De Dui storm oogsten'. Misscfi °P 24 c hij nog veel leren van i kelijke uniegedachte... eles» M; Ed Noiezoeker jes en ra len. Has g film 'iV Chaplii De Randstad sluipt met zijn wo ningbouw steeds dichter naar het Groene Hart. Heel veel mensen maken door middel van fiets-, wandel- of vaarrecre- atie gebruik van deze Groene Longen en genieten in hun vrije tijd van de nog betrekkelijk rus tige landelijke sfeer. Op een dood enkele uitzondering na is iedereen tegen de komst van de HSL, dit snelheidsmonster, naast de dreiging van alsmaar uitdijende autowegen en natio nale luchthavens. Twee jaar geleden heb ik bij de alom bekende fiets-sterrit van Zoeterwoude een handte keningactie gehouden. Hartver warmend was het te ervaren hoe mensen na een mooie fiets tocht door het ïustieke gebied in de rij stonden om hun onge noegen over de zotternij van een aparte HSL-lijn kenbaar te maken. Vaak probeer ik mij voor te stellen, hoe de mensen die uiteindelijk over de aanleg moeten beslissen, een week endje fietsen of wandelen zou den ervaren en of zij iets zou den proeven van de rust, ruimte <k Ci .The Bla •ten naa de Me in Rotte en 'vrijheid', die dit nc22oktc mooie gebied uitstraalen. schien zouden deze best dan eindelijk eens begrij het niet gaat om 'afwegiJCllVt 'aantallen decibellen', n j-)epr; het verdwijnen van de H;m(j tot' het bestaande tracé. of.ationa| niet mogelijk is, naar eerie van p onder de grond. Hebbep atil bestuurders (politici).Q js nij (groen) hart in hun lijf.'vtPfii, dan zo gauw mogelijr1 stoppen met hun verwoe plannen. De hoorzitting op 24 c in het dorpshuis te RijpwjM* O] zal letterlijk en figuurlijlons ko baar zijn en heeft dus b-1958) een bomvolle zaal. Mo30 000 zaal vol zijn, ga dan niet il Lion naar huis, maar blijf dijkseN stratief op het dorpspleïlolst, J wezig. nation Laat allen, uit de wijd streken die ons Groene H n harte gaat, naar het doi Q te Rijpwetering komen o en duidelijk te protesterei Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende art werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam cn woonplaatsje Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de houd ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaats£?_^l van brieven te weigeren, r^—-j bij! iild hT' HET 2 ANDERE MODELLEN «ch IrfT BESTE IN Z N KlASSE (l/l| DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 1DAG 20 Er is al een Punto v.a. f 22.750,-, incl. BPM/BTW, excl. kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden. Leaseprijs v.a. f 624,-,exd. BTW, incl. BPM, gebaseerd op een leasecontract van 48 maanden/20.000 km p.j. via Fiat Lease (030 - 803330). Fiat adviseert Uit het feit dat niet minder dan vijf gevende Duitse autobladen ruiterlijk toegeven, Italiaanse Fiat Punto toch wel heel bijzonder is, we twee dingen concluderen: I. Duitsers zijn minder chauvinistisch dachten en 2. u moet als 'n speer naar de zijnde Fiat-dealer voor het maken van 'n pr z'n weerga niet kent. Voor adressen belt u met 06-0998880. Bis

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18