TE HUUR Oorlog om het iroene Hart' V.A.200 M2 CASTELLUM: Randstad 'Verleidelijke vrouw' is taboe in Almere Passagiers zetten dronken chauffeur uit touringcar Besluit fusie provincies een half jaar uitgesteld KANTOOR-UNITS IN MEESTERLIJKE ARCHITECTUUR NIEBOER GEMAKO 070 - 3 582 800 JONES LANG W00TT0N 070 - 3 461 000 Milieuprofessor in actie tegen Schiphol Sneltramlijn krijgt vorm yan berg fietswrakken komt *een einde in Amsterdam SieMatic 1ERDAG 20 OKTOBER 1994 GERT VISSER, 071 -356439,PLV -CHEF De nieuwe sneltramlijn rond Amsterdam krijgt vorm. Langs de route, die loopt van Amsterdam-zuidoost via de RAI naar Amsterdam Sloterdijk, komt een groot aantal viaducten en fly overs om metro en huidige sneltram te kruisen. Op de foto een beeld van de aanleg op het industrieterrein Amstel bij het station Amsterdam Overamstel. foto dijkstra Almere trekt ten strijde tegen 'aanstootgevende' kunst. Wet houder A. Spruit (PvdA) gaat proberen de foto 'Verleidelijke vrouw met man en hondje' van de Amsterdamse fotografe Wanda Tuerlinckx uit het stad huis te weren. Op de foto staat een vrouw in sexy kleding met haar hand in het kruis. Op de achtergrond wandelt een man met een hondje. De foto maakt deel uit Het had een gezellig dagje uit naar een verkoopdemonstratie in Limburg moeten worden. Maar de touringcar kwam niet verder dan een rondje Haarlem. De buschauffeur, een 53-jarige man uit Ommen, kwam al te laat op het eerste opstappunt in de stad en maakte vervolgens rare capriolen met het voertuig. Al slingerend ging het op weg naar de volgende opstapplaats. De passagiers vertrouwden het De besluitvorming over de fusie tussen de provincies Noord- en Zuid-Holland is met circa een half jaar uitgesteld. De Staten van beide provincies zullen niet volgende maand, maar pas vol gend jaar vóór het begin van de zomer beslissen over de vor ming van e'e'n provincie Hol land. Dat heeft de Noordhol landse gedeputeerde de Lan ge (bestuurlijke organisatie) gis teren meegedeeld. Het uitstel zal volgens De Lange worden benut voor een nadere onderbouwing van het fusievoorstel en overleg met be langhebbenden, zoals gemeen ten en waterschappen. De poli van een serie met de titel 'Film en Architectuur', waarbij films cènes worden nagespeeld in ar chitectonisch interessante stra ten van de Almeerse Filmwijk. Wanda Tuerlinckx maakte de serie voor de Rietveld Acade- niet en dwongen de chauffeur op de Spaarndamseweg tot stoppen. Ze riepen de politie erbij, die de chauffeur een blaasproef wil de laten doen. De chauffeur sa boteerde deze proef echter. Op het bureau bleek dat de man 1.2 promille alcohol in zijn bloed had, waarop hij aangehouden. Het promillage is net niet hoog genoeg om het rijbewijs in te vorderen, maar gezien de om standigheden wil de politie hier toch toe overgaan. tieke partijen in Provinciale Sta ten van zowel Noord- als Zuid- Holland hadden hierop aange drongen. Volgens de meeste fracties liepen Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland te hard van stapel met hun gezamenlijk voornemen om de resten van beide provincies samen te voe gen. De fusie is volgens de colleges van GS noodzakelijk omdat bei de provincies de komende jaren worden 'uitgekleed'. Noord- Holland verliest de regio Am sterdam aan de nieuwe stads provincie ROA en Zuid-Holland krijgt te maken met de vorming van een stadsprovincie Rotter dam en wellicht ook Den Haag. mie. Onlangs werd de serie ge publiceerd in het weekblad Vrij Nederland. De fracties van WD en D66 vinden de foto niet passen in een openbare ruimte, omdat een vrouw als lustobject wordt opgevoerd. Dit zou tegen de emancipatie van de vrouw zijn, aldus de politieke partijen gis teravond tijdens een raadscom- Fotografe Wanda Tuerlinckx was gisteravond duidelijk ge schrokken. De foto is riaar haar mening niet bedoeld om men sen te shockeren: ,,Dat is mijn stijl niet. Het zijn onschuldige clichés over de film. Ik wilde niet vreemd of wild gaan doen. Het is kunst met een knipoog". Milieufederatie in bollenhandel DEN HAAG De Milieufederaties van Zuid en Noord-Holland, Flevoland en Friesland gaan de boer op met ecologische bloembollen. Gemeenten en provincies wor den benaderd met de vraag of ze deze milieuvriendelijke bloembollen willen aanschaf fen. De Zuidhollandse Milieufede ratie roept, in een paginagrote advertentie in het personeels blad van de provincie, op om milieuvriendelijke bollen te ko pen. Met de actie willen de milieufederaties de telers van ecologische bloembollen meer zekerheid geven. Weliswaar gingen verleden jaar alle 'geproduceerde' schone bollen grif van de hand, maar toen werd er ook slechts een kleine hectare eko-tulpen en - narcissen verbouwd. Het overschakelen op milieu vriendelijke bloembollen brengt zakelijk gezien risico's met zich mee. De peiling moet telers le ren hoeveel pootgoed ze in no vember in de grond kunnen stoppen, voor het komende bol- lenseizoen. Sleepwagens langs snelwegen HAARLEM De directie Noord-Holland van Rijkswaterstaat overweegt het plaatsen van sleepwagens langs de snelwegen rond Amsterdam om bij ongevallen voertuigen sneller te kunnen bergen. Daar door moet de filevorming na een ongeval en de kans op nieu we ongelukken worden beperkt. Zo'n twintig procent van de files op snelwegen is het gevolg van ongelukken. Deze files vor men des te meer een bron van ergernis omdat ze volkomen onverwacht ontstaan. Ook ge beuren door de plotseling op doemende file regelmatig nieu we ongelukken en maken ook nieuwsgierige automobilisten in de andere rijrichting brokken. Goed bereikbaar, direct aan de A4 en met een bushalte voor de deur, is het zeer herkenbare kantoorgebouw Castellum in Forepark Leidschendam. De kantoor units worden turn-key opgeleverd en hebben eigen parkeerplaatsen. Voor meer informatie belt u met Alle SieMatic keukens kunnen kookklaor geïnstalleerd worden. EM RICHARD MOOYMAN Irlands bekendste H-C-Uuprofessor Lucas Reijn- overweegt zelf actie te voeren tegen de uitbrei- yM "B^^van Schiphol. Reijnders +M-M. k,!oedend over de wijze op de overheid de vijfde Helle baan als beste uit- aardoor dlingsvariant voorstelt, iet Zwartidit doorgaat, blijf ik echt op mijn kantoor zitten." heeft geeijjnders -werkzaam als om Den ^leraar milieukunde aan gejniversiteit van Amster- stand te en medewerker bij de un antwjiting Natuur en Milieu- is t duingqnening dat de Schiphol- ïndeparinen zijn toegeschreven n strikte rstrekker oing. Een omen Lucas Reijnders 'misselijkvan houding overheid naar een vijfde baan parallel aan de huidige Zwanenburg- baan. De rol van de overheid daarbij is 'beschamend', al dus Reijnders. Uit de milieu-effectrap portage blijkt volgens Reijn ders duidelijk dat de vijfde parallelle baan voor liet milieu de op één na slechtste uitbreidingsvariant is. Andere varianten zijn volgens Reijn ders weggeschreven, onder meer met het argument dat ze miljarden duurder uitval len. „Het is in die berekenin gen leugen en bedrog. Ik word daar echt misselijk Het ligt volgens Reijnders - als er tóch moet worden uit gebreid- veel meer voor de hand om te kiezen voor de door Natuur en Milieu aan gedragen 5GG-variant, waar bij de bestaande Zwanen- burgbaan wordt gedraaid en parallel daaraan i baan wordt aangelegd. „Dat valt een paar honderd mil joen gulden duurder uit. Op een bedrag van dertig miljard gulden of meer is dat pea nuts." De hoogleraar milieukunde windt zich op over de rol van de overheid, die zich teveel als een belangengroep ge draagt. ,,De overheid stelt zich op als een soort Schiphol of KLM. En dat terwijl de overheid juist is ingehuurd om de maatschappelijke kos ten van dit soort plannen te beperken." Als alle wat Reijnders noemt sociale kosten' van het vliegverkeer worden doorberekend, zou een vlieg ticket drie keer zo duur wor den. Reijnders denkt daarbij aan gezondheidsschade bij omwonenden en werkne mers op de luchthaven, de waardevermindering van huizen, de schade aan het milieu en de kosten om de oprakende olievoorraden door andere energiebronnen te vervangen. De milieuprofessor wacht nu af welke acties Vereniging Milieudefensie -de radicale tak van de milieubeweging- tegen Schiphol in petto heeft. Reijnders beschouwt zichzelf niet als een echte actievoer der, maar ook voor hem breekt wellicht het moment aan waarop hij zijn werkka mer verlaat. Hij zegt zich te kunnen voorstellen dat radi cale actievoerders uiteindelijk overgaan tot het blokkeren van start- en landingsbanen. Parkeermeter op elektronische snelweg In Amsterdam rijdt zelfs de par keermeter op de elektronische snelweg. In de wijk de Jordaan zijn bij wijze van proef 86 par keerautomaten aangesloten op een centraal netwerk. Via de computer kan de dienst par keerbeheer met een druk op de knop van alles te weten komen. Slaat de proef aan, dan wor den mogelijk alle 2000 automa ten in de hoofdstad met een centraal punt verbonden. De gemeente kan dan in een oog opslag zien hoe de meter er Zo is de gemeente eindelijk verlost van het probleem dat ze niet weet hoeveel geld e meter zit. Ook hoeven ten niet lang defect te blijven. Dankzij het netwerk weet par keerbeheer immers direct of een meter kapot is of dat crimi nelen hun slag hebben gesla gen. De georganiseerde mis daad houdt zich in de hoofd stad zelfs bezig met een 'eigen beheer' van de automaten. Tot slot is een centrale aan sturing makkelijk om wijzigin gen in de tarieven door te voe ren. Waar de mannen van de dienst nu nog iedere meter af moeten om een verandering in te voeren, kan straks met een simpele handeling vanuit de centrale worden volstaan. lister De Boer (VROM) zal de plannen van de provin- I|Zuid-Holland om meer woningbouw toe te staan in 'Groene Hart, verhinderen. Ze voorspelt een harde ivaring met de provincie als deze toch doorzet. „Te- plannen zoals Zuid-Holland nu heeft, zeg ik keihard p' tegen. Dat betekent dus ruzie", aldus De Boer. Zuid-Holland maakte in juli van dit jaar bekend in het oos ten van de provincie tot het jaar 2000 vijfentwintighonderd extra woningen neer te willen zetten voor 'acute problemen'. Na 2000 zou het terughoudende beleid zoals dat nu wordt ge voerd, weer moeten worden op- der al liet ook De Boers Prganger Alders de provincie en niet geporteerd te zijn iwen in het Groene Hart tus- de vier grote steden. Alders *9, -,'mde dat beleid in een brief het provinciebestuur 'in ,"jd met de afspraken' en 5v^irom 'niet aanvaardbaar'. De ls<hap-r s'uit zich daarbij aan. werk. Uit een in september uitge lekte nota. blijkt echter dat de provincie na 2005 tussen Zoe- termeer en Gouda en tussen Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel woningbouw en bedrijvigheid wil toestaan. Dit gedeelte van het Groene Hart, waar ook al de hoge-snelheids- trein staat gepland, zou toch al minder waardevol zijn. Overi gens beschouwt de provincie deze nota als een 'discussieno- Met die beleidslijn botst de provincie met de afspraken zoals die door de drie randstad provincies en het Rijk zijn ge maakt over de ontwikkelingen in het Groene Hart. Minister De Boer wil de hand houden aan die afspraken, al erkent ze ook dat het onmogelijk is helemaal geen bouw toe te staan: „Dat is een illusie". einigingspolitie verwijdert 3.000 wrakken per jaar gister tegen bouwplannen provincie ed 9,91- Volgens de Wegenverkeerswet is het al verboden met een fiets zonder bel te rijden. Maar zo flauw zijn ze nu ook weer niet in de hoofdstad. Het is nu een maal een bekend feit dat het merendeel van de Amsterdam mers zich voortbeweegt op een minder gaaf modelletje. Een fiets wil nog wel eens worden gepikt. Slijptol Deze ochtend begeven reini gingsagenten Anita Möller en Mariska Keune zich samen met Allard Nijman van de reini gingsdienst op pad. Nijman staat bekend als 'de speurneus'. Geen enkel wrak ontgaat aan zijn blik. Op de Hoogte Kadijk grijpt hij zijn slijptol en snijdt een beugelslot door. Aan het roestige wrak zit geen zadel ijpMestad. meer en ook de banden zijn £f| ->We zijn altijd weer verbaasd niet meer je dat. Möller: „We letten op een combinatie van dingen. Is het frame krom, ontbreekt het zadel of de verlichting, zijn de banden uitgeteerd. Vaak zie je ook dat van een gestolen fiets in een week tijd eerst de trappers ver dwijnen, dan het stuur en ver volgens de wielen. Binnen een week is er nog slechts een kaal frame over". In een smal en idyllisch 0 ^STERDAM GPD/THEA VAN BEEK ^-*4iet een wrak of nog een be- nbaar karretje? „Een wrak", jslist Mariska Keune van de hsterdamse reinigingspolitie. fct tegen een muur hangende jemplaar is totaal verroest, aat niet op slot en heeft ver- prde banden. Klatsch..., met brede boog belandt het ve- kel in de laadbak van de reini- ngsdienst. V"-*„Het hebben van een fiets- tak op straat is verboden. Ze p Jrmen dikwijls een hinderlijk jjstakel voor voetgangers. Bo- V" fndien ontsieren de wrakken et stadsbeeld." Met die tekst pverteert de gemeente Amster- am regelmatig in de plaatselij- P media. De eigenaars zijn ge waarschuwd. Om de paar we len trekt een opruimploeg door ■e stad. ^We zijn altijd weer verbaasd •ver het constante aanbod. Dan Jenk je, we hebben nu wel alles weggehaald. Het is kenmerkend lat we nog altijd door kunnen jaan. Het groeit gewoon door in Ie stad", zegt hoofd reinigings politie Rob ten Hope. jaarlijks worden in Amster dam een kleine drieduizend ietswrakken van de straat ge- jtaaid met een totaalgewicht tan om en nabij de 50.000 kilo. straatje staan minstens honderd fietsen geparkeerd. De bewo ners hebben geen ruimte die binnen te zetten, dus wordt het de straat. In een oogwenk wor den er drie wrakken uitgevist. Een kromme tweewieler, een paars geval met platte banden inclusief fietstas en een frame met twee losse wielen. Nooit vergeet Möller een van haar eerste speurtochten. „Stonden* er op een brug een stelletje van die wrakken. Met de slijptol hebben we ze losge maakt. Komt er een vent schel dend op me af. Ze waren van hem, hij was fietshandelaar". Bij het Centraal Station is het altijd bingo. In een oogwenk verdwijnen vijf roestbakken in de laadbak. Nauwelijks is er een 'parkeerplaats' vrijgekomen, of de bezitter van een nog rijdbaar geval neemt de kostbare plek in bezit. Een stukje verderop staat een halve racefiets aan een paal geketend. Bij nadere inspectie blijkt het nog „een gaaf karre tje". Möller: „Sommige mensen halen zelf een wiel uit hun fiets, om diefstal te voorkomen". De speurtocht van een uurt levert 180 kilo afval. Af te leve ren bij een vuilverwerkingsbe- drijf in het Westelijk Havenge bied. Laadbakkie omhoog en hoppa. In memoriam de fiets. Bij ons krijgt u het beste I.D. van nw keuken. Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons I.D.het Individueel Design. Een tekening van I een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou- dend met al uw persoonlijke omstan- digheden, wensen en kookgewoon- I ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs, s Het SieMatic keukenideeënboek ligt voor u klaar. 'tLiefst een SieMatic. Openingstijden: ma. t/m vrij, 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. GOEDHART ^^BOUWHUIS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17