Taxifirma's begraven de strijdbijl Misschien heeft de dief thuis geen elektriciteit' 'Terrassen tussen de kramen? Een nationale ramp' Leiden 'Ouderenwerk Merenwijk viert vijftienjarig bestaan Flinke klus Vrees voor fraude bij brief-verkiezing hoogheemraadschap Terrassen op het waterdat is pas vernieuwend Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 PNDERDAG 20 OKTOBER 1994 Gratis kaarten voor circus weg leiden Alle 300 gratis kaarten van het Leidsch Dagblad voor de de nPrcm'^re van Circus Renz zijn vergeven. Vele honderden lezers cem-»tuurc'en de b°n in De eerste 150 inzenders hebben zaterdag de ruid- kaarten in huis. Overigens is er voor de mensen die geen kaart 2r- ontvangen nog wel een mogelijkheid om goedkoper naar een aegelvan de circusvoorstellingen te gaan. Morgen staat in het Leidsch oor- Dagblad een bon waarmee 7,50 gulden korting kan worden ge kregen op een aantal rangen. emeij u'oi^LI i ppc ren loont 't 03- leiden Vijfhonderd gulden, enkele cheques, video- en audioap- tlantijparatuur. Dat maakten inbrekers buit die eerder deze week hun 'jt slag sloegen in een woning aan de Hugo de Grootstraat in Lei- _a ^den. De bewoners deden gisteren aangifte. Zij verzuimden de n de^eur °P ^el nachtslot te doen. De inbrekers konden dan ook de 'flippermethode toepassen. Bij deze methode wordt een kaartje tussen de deurpost en het slot geduwd. t dro-j Slnbreker in Plantsoen en leiden Bij een inbraak in een woning aan het Plantsoen zijn t monvannacht 600 gulden, waardevolle documenten en enkele credit rnaafcards gestolen. De eigenaar lag op de tweede verdieping te sla- 'ewol-pen, werd wakker van het gestommel een etage lager maar was g pr°fte iaat. Hij heeft de inbreker slechts horen wegrennen. ^te Schootcomputer gestolen net leiden Een Sassenheimse buspassagier van lijn 50 mist sinds inëe"j gistermiddag zijn schootcomputer. Hij had het toestel naast zijn zitplaats staan. Toen hij wilde uitstappen, was het verdwenen. De 'laptop' is 9.000 gulden waard. Inbraak in Bakkerij leiden Een fax, een computer, een printer, een antwoordappa raat, een tapestreamer, een papiersnijder en een monitor zijn gisternacht gestolen uit het diaconale gebouw De Bakkerij aan de Oude Rijn. De spullen stonden in een kantoorruimte. In het gebouw is onder meer het zwerverspension gevestigd. Huurder boot komt niet terug leiden Een 76-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van verduistering van haar zeiljacht. De boot is 1.8 ton waard. De Leidse had een huur afgesloten met een Amsterdam mer, die 25 september j.l. terug had moeten zijn met het schip. Het Dienstencentrum Meren wijk aan de Rosmolen viert de nmi komende dagen feest omdat het jouderenwerk in de wijk 15 jaar -Jbestaat. Zaterdag 22 oktober van 13.30 tot 15.50 uur zijn 55- 7(jplussers uit de wijk welkom op 7 de feestmiddag in het diensten- H centrum, f^j Op deze bijeenkomst wordt 'ook de uitslag bekendgemaakt van een speurtocht die deze week is gehouden. Ouderen die meededen moesten in de etala ges van winkelcentrum De Ko permolen zoeken naar attribu ten die verwezen naar diensten die de stichting Ouderenwerk verleent. Maandag 24 oktober wordt het feest voortgezet met een bingo voor oudere wijkbewo ners (aanvang 14.00 uur). Don derdag 27 oktober eindigen de festiviteiten met een herfst- maaltijd (12.15 uur). leiden Asbest, olietanks, vervuilde grond: er valt veel op te ruimen in de slooppanden aan het Kort Galgewater. Woordvoerder H. van Leeuwen van de gemeente verwacht dat de sloop een maand in be slag gaat nemen en dat het ten minste tot het einde van dit jaar duurt voordat het terrein aan de historische haven bouwrijp is. De panden werden in december van het vorig jaar gekraakt. Kort voor het begin van de sloop vertrokken de krakers vrijwillig. De dichtgetimmerde garage en de panden ernaast maken plaats voor vier grachtenhuizen en vier appartementen. De huizen kosten straks ongeveer een half miljoen gulden, de appartementen rond de 3,5 ton. Sinds de gemeente de slooppanden vier jaar geleden kocht wer den er verschillende plannen voor de plek ontwikkeld. Maar die werden allemaal verworpen omdat ze niet in de omgeving pasten. Ten slotte werd gekozen voor een ontwerp van de Leidse architec ten Knappers en De Haan. De gemeente oordeelde dat hun plan wel paste bij de bestaande bebouwing en de stadstimmerwerf. Na de bouw, die vermoedelijk in november volgend jaar klaar is, wordt het transformatorhuis aan de haven gesloopt. Dat bouwwerk wordt door zowel de gemeente als de bewoners van de schepen in de historische haven gezien als een hinderlijke sta-in-de-weg. FOTO HIELCO KUIPERS Vervolg van voorpagina „Het is voor het eerst dat de Leidse taxibedrijven 'on speaking terms' zijn. Tot voor kort vochten we zachtjes gezegd elkaar de tent uit. Maar dat is nu voorbij. We zien met zijn allen dat we moeten profiteren van het nieuwe station en meer moeten doen dan passief wachten bij de taxihalte op de passagiers", aldus B. de Jong, mede-di recteur van Gebroeders De Jong en eigenaar van taxibe drijf Schutte. verkeer zegt dat het gemeente bestuur nog niet van het idee is afgestapt. ,,We werken nu aan plannen om Hooigracht en Lan- gegracht te ontlasten van auto's en beter bereikbaar voor bussen te maken. Dat is ook een ma nier om bussen uit de Bree- straat te krijgen." Hij juicht het initiatief van de taxibedrijven toe. ,,Ik ben heel benieuwd hoe zij dat precies voor ogen hebben. Pendelbus sen blijven een interessante op tie. Ook al is het nadeel bij pen delbusjes dat passagiers vaker moeten overstappen. En dat er varen ze als vervelend." Zo willen de taxibedrijven straks een betere bewegwijzering naar de standplaatsen en zien ze graag de komst van een infor matiebalie. Het plan voor pendelbusjes in de Breestraat is niet nieuw. Het gemeentebestuur loopt al enke le jaren rond met de gedachte de Breestraat busvrij te maken. Na de eeuwwisseling is het zelfs denkbaar dat de tram terug keert in het stadsbeeld. Pendel bussen zouden kunnen dienen als tijdelijke oplossing. Wethou der P. Langenberg (D66) van VIJFHONDERD HANDTEKENINGEN - De demonstratieve optocht door De Kooi heeft dinsdagavond ongeveer 500 handtekeningen opgeleverd. Met hun handtekeninggeven de wijkbewoners aan dat ze een referendum willen over de toekomst van de Leidse buiten baden. Deze week zijn leden van het actie-comité, dat zwembad De Zijl voor sluiting Ml behoeden, druk bezig met het binnenhalen van 1500 handtekeningen die nodig zijn voor een referendumaan vraag. De vorige week huis-aan-huis verspreide handtekeningen lijsten kunnen nog worden ingeleverd bij het buurthuis Mirt/Hon ken. Serooskerken beaamt dat de nieuwe werkwijze het risico van fraude met zich meebrengt. Hij denkt echter niet dat dit zo'n vaart zal lopen. ,,We hebben nog nooit gemerkt dat kiezers ons bij de verkiezingen pro beerden te tillen." In het nieu we verkiezingsregelement zijn daarom geen sancties opgeno men voor eventuele fraudeurs. „We hebben het idee dat voor lichting alleen voldoende is om fraude te voorkomen. We zullen waarschuwingen op de envelop zetten, dat ontvangers de brief niet aan iemand anders moeten overhandigen." De situatie zou in 1999 kun nen wijzigen, als alle ingezete nen mogen stemmen. „Bij de ingezetenen is het risco van fraude veel groter, maar daar hebben we nu nog niet mee te maken," aldus de dijkgraaf. Hoe dit voorkomen kan worden is voor de dijkgraaf van later zorg. In 1995 mogen alleen eigenaars van onroerend goed hun stem uitbrengen. Het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft grote twijfels over de nieuwe verkiezingen per brief. Tijdens de verenigde vergade ring werd dit experiment giste ren omschreven als 'de carpool- strook van Rijnland'. Bestuursleden vrezen onder meer dat het stemmen per brief frauduleus handelen makkelij ker maakt. Kiezers zouden lege stembrieven kunnen 'ronselen' en ze daarna zelf invullen. Bovendien is het algemeen bestuur niet overtuigd van het door het dagelijks bestuur ver wachte hogere opkomstpercen tage. Dijkgraaf en hoogheemra den verwachten bij de eerste verkiezingen per post, in 1995, een 'opkomst' van 30 procent. De vorige verkiezingen trokken slechts zeven procent van de kiezers. Om dit resulataat te verbeteren besloot het dagelijks bestuur tot het stemmen per brief. Dijkgraaf E.H. Tuyll van Pater De Korte voor het Mariabeeld in de Petruskerk. Er kunnen v de voorraad is aangevuld. Inbreker haalt kaarsen uit Petruskerk leiden loman leefmans „Waarom iemand nu juist de kaarsen heeft ge stolen? Ik weet het echt niet. Misschien was het iemand die thuis geen elektriciteit heeft", aldus pater M. de Korte van de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Zwaar gedupeerd door de diefstal is de parochie niet, maar er moest wel een nieuwe partij kaarsen worden aangerukt om traditioneel bij het Mariabeeld te kunnen worden aangestoken. Na de ochtendmis van dinsdagmorgen ging de deur van de parochie van de H. Petrus aan de kant van de Lorentzkade dicht. Er werd ech ter vergeten de deur ook op het nachtslot te doen. Daardoor kon een dief binnendringen. „Bij het Mariabeeld staan altijd zogeheten de votiekaarsen. Die kan je daar opsteken, als je wilt dat je gebed wordt verhoord", legt De Kor- Voor een kaars wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Naast de voorraad kaarsen staan daarom offerblokken waar deze bijdragen in kunnen worden gestopt. „En die zijn ook open gebroken. Gelukkig zijn ze niet kapot maar ze zijn wel leeg. Hoeveel er in zat, weet ik niet. De een stopt er twee kwartjes in, de ander een gul den. Normaal worden ze eens in de viertien da gen geleegd en dan komt er gemiddeld twee honderd gulden uit", weet De Korte. Uiteindelijk bestond de buit uit het onbeken de geldbedrag en circa 125 kaarsen die samen een waarde vertegenwoordigen van tachtig gul den. De vraag die De Korte en ook andere pa rochieleden bezighoudt, is waarom de inbreker juist de kaarsen meenam en bijvoorbeeld 'ge lukkig niet' de zilveren kandelaar die ook bij het Mariabeeld stond opgesteld. De pater wil wel naar de beweegredenen van de dader gissen. „Misschien dat het om een verslaafde gaat. Iemand die slecht is behuisd en misschien geen licht in zijn woning heeft. Je weet het niet, maar misschien is dat wel de re den dat de kaarsen zijn meegenomen." Kerken Diverse kerken in de Leidse regio zijn het afge lopen jaar doelwit geweest van het inbrekers gilde. Het gaat onder meer om de Leidse Pie terskerk, de gereformeerde kerk in Leimuiden, de Woudse Dom in Rijnsaterwoude, de Antoni- uskerk aan de Boshuizerlaan, de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat, de hervormde kerk in Voorschoten, de protestantse kerk aan de Leiderdorpse Hoofdstraat, de hervormde kerk in Hazerswoude en de r.k.-kerk in Ter Aar. Vrijwel tegelijkertijd met de inbraak eergiste ren in de Petruskerk sloegen dieven toe in de pastorie aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. Er werden enkele glas-in-lood-ruit jes vernield om binnen te komen, waarna een videorecorder werd weggenomen. Volgens politiewoordvoerder C. van Egmond van regiobureau Hollands Midden is er geen sprake van een tendens dat kerken vaker doel wit van insluiping of inbraak zijn. Toch raadt hij de betrokkenen aan om meer toezicht uit te oefenen. Als dat niet mogelijk is, moet volgens Van Egmond de mogelijkheid worden overwo gen om op een alarmcentrale te worden aange sloten. Vrouw ontkent betrokkenheid bij ontvoering leiden henny van egmond De 36-jarige Leidse die wordt verdacht van ontvoering en mishandeling van haar ex- vriend, een 33-jarige Zwolle naar, ontkent elke betrokken heid. De man werd dinsdag on der bedreiging van een vuurwa pen door een vrouw en drie mannen ontvoerd in zijn woon plaats en naar een lege flat aan het Leidse Jacques Urlusplant- soen gebracht. Daar werd hij zwaar mishandeld. De man ligt met een zware hersenschud ding en andere verwondingen nog in het Academisch Zieken huis Leiden. Hij heeft verklaard dat de ontvoerster zijn ex-vrien din is. Over de achtergronden van de ontvoering tast de politie nog in het duister. Vermoedelijk gaat het om relationele proble men, omdat tijdens de mishan deling in de flat werd gedreigd zijn 'kinderen ook te pakken'. De vrouw werd dinsdagavond in een Leidse woning aange houden maar ontkent tot nu toe alle betrokkenheid. Duidelijk is wel dat zij de flat heeft gehuurd. De vrouw is inmiddels wel ont voering en mishandeling, dan- wel medeplichtigheid daaraan ten laste gelegd. Ze wordt bin nenkort voorgeleid aan het mi nisterie van justitie. De politie heeft overigens nog geen idee wie de drie mannen zijn die be trokkenheid waren bij de ont voering. Plantsoen vindt onderdak bij comité Hogewoerd leiden loman leefmans Buurtcomité Hogewoerd e.o. heeft sinds kort een vertegen woordiger voor het Plantsoen in de gelederen. Bewoner J. de Zeeuw wilde onlangs een aparte bewonersvereniging oprichten voor het park en de daaraan ge legen kronkelige straat maar vond uiteindelijk zijn heil in de bestaande buurtclub. Op zijn initiatief heeft de gemeente al wat kleine aanpassingen in het park gedaan. De Zeeuw is Amsterdammer en woont sinds een jaar aan het Plantsoen. Direct na zijn ver huizing vielen hem een aantal zaken op die de 'schoonheid en het voortbestaan' van het park bedreigen. Eenmaal lid van de buurtvereniging Hogewoerd e.o. schreef hij een brief aan de gemeente Leiden waarin hij wees op een aantal knelpunten in het Plantsoen. Het park moet beter worden onderhouden, honden mogen niet loslopen en er moeten oude lantaarnpalen komen net als in de nabij gele gen Haver- en Gortbuurt. De brief van De Zeeuw lever de direct resultaat op. Er komen nieuwe borden die op het aan- lijngebod van honden wijzen, de gevaarlijke put bij de fontein is met zand gevuld, onkruidwie ders van de gemeente zijn langs geweest en de plaatsing van nieuwe, oude lantaarns wordt onderzocht. Marktkooplieden vormen gesloten front tegen herinrichtingsplan De ambulante handel wil van geen wijken weten. Of ze nu ze men, textiel, kaas, groenten of bloemen verkopen, de markt kooplieden van de Leidse wa renmarkten weigeren hun kraam te verplaatsen voor ter rassen. Dat blijkt uit een rond gang over de woensdagmarkt. Over een herinrichtingsplan van de markt willen ze niet eens praten. Er is duidelijk sprake van frontvorming. De toestand is daarmee nog ernstiger dan verantwoordelijk wethouder J. Walenkamp (CDA) onlangs in de raadscommissie schetste. Dat er al twee jaar niets is ge beurd met een nota vol vernieu wingen heeft niet zozeer met tijdrovende procedures te ma ken als wel met een regelrecht conflict met het gemeentebe stuur. „Op het stadhuis hebben ze mooi praten", zegt P. Dool ver bitterd vanachter zijn groente en fruitkraam op de Nieuwe Rijn. „Zij krijgen hun salaris toch wel elke maand op hun re- >en wim koevoetroepen ze dat zeker de ambulante handel kunnen veraangenamen. Maar dat lukt zich zou moeten kunnen verolaatsen. Dat leen maar als er een wisselwerk-inp Als het gemeentebestuur zijn marktenno- ta do'o'rzet dan verdwijnt de markt op de Nieuwe Rijn. Dat voorspelt C. Verplancke, voorzitter van de ambulante handel. De discussie is na twee jaar betrekkelijke stilte weer opgelaaid doordat raadsleden, onder aanvoering van PvdA'er R. Hillebrand, marktenwethouder J. Walenkamp (CDA) willen dwingen de plannen uit te voeren. Vooral de terrasvor ming tussen de kramen in, is een heet hangijzer. Verplancke heeft geen goed woord over voor de raadsleden. „Niet gehinderd door enige kennis van zaken en betrokkenheid dat zeker de ambulante handel kunnen verplaatsen. Dat is wel van een heel laag niveau. De ambu lante handel, zo zou zo'n Hillebrand moe ten weten, verplaatst zich van markt naar markt. Niet over de markt. De kooplieden hebben recht op een vaste standplaats. Daar betalen ze voor. Daarvoor voldoen ze aan tal van eisen." Verplancke stelt dat op de marktenroute de meeste horeca ondernemers aan de Nieuwe Rijn zitten. Daar is de terrasdrei ging voor de kooplieden dan ook het grootst. Als er ook maar een terras tussen de kramen komt, voorspelt hij, dan pak ken de kooplieden definitief hun biezen. „We zijn niet tegen vernieuwingen en we zien heus wel in dat terrassen de markt kunnen veraangenamen. Maar dat lukt al leen maar als er een wisselwerking tot stand komt. Kramen en terrassen naast el kaar gaan ten koste van elkaar." Verplancke en zijn achterban hebben een alternatief bedacht. De ambulante handel heeft liever dat de plankieren in het water, zoals bij Annie's Verjaardag, worden doorgetrokken, onder de Koorn- brug door. „Meer terrassen op het water. Dat is pas vernieuwend. Punt is alleen dat dat de horeca-ondernemers zo'n 70.000 gulden per persoon kost. Dat gaat ze te ver en dat is begrijpelijk. Maar ik vind dat de gemeente, als ze haar binnenstad echt wil opknappen, een duit in het zakje moet doen. Dat doet ze toch ook voor de Sleu telhof?" keningen gestort. Ze maken men om hun brood te verdie- ondergang van de markt als de hol op hebben op korte afstand plan na plan en denken nog dat nen." plannen doorgaan. „Terrassen van mensen die keihard staan ze iets aan het creëren zijn ook. Ook mevrouw S. Bouter die tussen de kramen? Dat wordt te werken." Maar ze breken de markt af haar broer helpt met de ver- een nationale ramp. Zie je het al En:Als verkoper van vis hoef voor de arbeiders die hier ko- koop van bloemen voorspelt de voor je, mensen die te veel alco- je niets te vrezen. Er is geen ho- reca-ondememer die een terras in de vislucht begint. Wat krijg je dus? Terrassen naast de bloe men, die ruiken lekker. Wij zijn dus extra de klos." Textielverkoper M. Koekoek dankt God op zijn blote knieën dat de marktennota twee jaar ongebruikt is gebleven. „Voor verbeteringen ben ik best in maar deze plannen zijn de doodsteek voor de markt. Met terrassen tussen de kramen, krijg je ongewenste mensen achter je stallen. Je krijgt ook twee heel verschillende pu blieksgroepen op de markt, die elkaar verdringen. Terraspu- bliek en marktpubliek zijn ge scheiden groepen. Verder vind ik het ook belachelijk om voor die paar dagen met mooi weer een prima functionerende markt helemaal overhoop te ha len." De zemenverkoper is ook te gen maar hij maakt zich niet druk. „Die terrassen komen er toch niet, joh." Hij wijst naar het steil oplopende uiteinde van de Nieuwe Rijn bij de Visbrug. „Probeer jij je koffie zo maar eens in je kopje te houden." -

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15