'Islamiet gebruikt geen geweld' 'D; Christelijke managers: advies vindt weerklank Kerk Samenleving DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Bevers Naudé De Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) moet de verstoten predikant C.F. Beyers Naudé om vergeving vragen voor het onrecht, dat de blanke kerk de beroemde blanke strijder tegen apart heid heeft aangedaan. Dat schrijft de vooraanstaande Afrikaner krant Beeld. Vorige week riep president Nelson Mandela de synode van de NGK ook op om Bevers Naudé het respect toe te kennen dat hij verdient. De NGK was jarenlang een belangrijke steunpilaar van het apartheidsbewind, en v erstootte daarom de predi kant. die zijn stem verhief te gen het goedpraten van het blanke superioriteitsgevoel, lan Liebenberg. de auteur van het artikel in Beeld, ver gelijkt het apartheidsbewind met nazi-Duitsland. Volgens hem liet Bevers Naudé als 'vroom kerklid' zijn profeti sche stem horen tegen de onmenselijkheid van de ras senscheiding. Tot op de dag van vandaag hebben de lei ders van de NGK geen spoor van medeleven, steun of be grip voor Beyers Naudé ge toond. meent Liebenberg. Toenadering 1 De synode van de blanke Ne derduitse Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuid-Affika wil weer volwaardig lid zijn van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Kerken (WARC) en heeft de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) gevraagd om toelating als waarnemer. De WARC schortte in 1982 het lidmaatschap van de NGK op wegens de steun die de kerk gaf aan het apart heidsbewind. De NGK heeft de Wereldbond in haar hui dige synodevergadering laten weten dat ze genoeg heeft van die schorsing. Haar inte griteit wordt door de WARC voortdurend in twijfel ge trokken, zo stelden de syno de-afgevaardigden in een motie. Een motie waarin de NGK uit woede over de be handeling door de WARC haar lidmaatschap eenzijdig opzegde, haalde wel een meerderheid, maar niet de vereiste tweederde van de stemmen. De vertrekkende synodevoorzitter Pieter Pot gieter was een voorstander van de motie, waarin de NGK dreigde de WARC te verlaten als deze volgend jaar niet zou besluiten de verloren zoon uit Zuid-Afrika weer in zijn gelederen op te nemen. Toenadering 2 In het uiteindelijke synode besluit, waarvoor oud-syno devoorzitter Johan Heyns zich sterk had gemaakt, spreekt de NGK wel haar on vrede over de aarzelende op stelling van de WARC uit, maar wordt niet gedreigd met opzegging van het lid maatschap. De synode besloot ook op nieuw bij de Zuidafrikaanse Raad van Kerken de status gen. In 1990 wees de SACC een dergelijke aanvraag van de NGK af. De blanke kerk moest eerst maar eens dui delijkheid scheppen over haar verhouding met de zwarte zusterkerken, vond het oecumenische orgaan toen. De NGK trok een later ver zoek om toelating als waar nemer zelf in, om meer tijd te hebben voor het aantrek ken van de banden met de niet-blanke zusterkerken, die zich inmiddels hebben vere nigd in de Verenigende Gere formeerde Kerk. De huidige aanvraag wordt gezien als een teken dat de NGK serieus toenadering zoekt tot de andere Zuidafri kaanse kerken. Moslimgroep Jongeren wil imago islam verbeteren meeste Nederlan ders hebben een verkeerd beeld van moslims', weet voorzitter Abdeljalil EIBoujadayni van de Moslimgroep longeren in Leiden. „Dat is ook de schuld van de media. Die brengen voortdurend ne gatieve berichten over moslims." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN Voorlichting geven over de Is lam is één van de activiteiten van de Moslimgroep Jongeren. De meeste bezigheden zijn ech ter gericht op de moslims zelf. „We zijn contactpersoon mensen die de imam. de voor ganger van de moskee, willen ontmoeten. Verder organiseren we een keer in de week een ont moetingsavond. Daarbij is het het belangrijkste dat islami tische jongens gezellig bij elkaar komen. Soms worden er lezin gen gehouden, of lezen we sa men in de Koran. Overigens zijn niet al onze activiteiten gericht op jongeren. We willen alle al lochtonen helpen met het lezen van officiële brieven en het in vullen van formulieren." De Moslimgroep Jongeren or ganiseert verder sportwedstrij den ('belangrijk voor de sociale integratie') en groepsreizen naar het buitenland. ,,En alles zonder subsidie", benadrukt Abdeljalil. ,,De deelnemers moeten zelf alle activiteiten be kostigen." Rechte pad Er zijn zo'n veertig jongens die regelmatig naar de bijeenkom sten komen. Een belangrijk doel van de Moslimgroep is hen op het rechte pad te houden. „Als één islamitische jongere zich crimineel gedraagt, heeft dat nare gevolgen voor de hele moslimgemeenschap", zegt se cretaris Rachidi Mouak. Abdeljalil en Rachidi zijn bei den praktiserend moslim. Vijf keer per dag zeggen zij hun ge beden. waarvan drie keer in de moskee. Geen van beiden ge bruiken ze ooit varkensvlees of alcohol. „Dat vragen ze nou al tijd, als ze willen weten of je een religieuze moslim bent", merkt Rachidi op. „Maar moslim zijn betekent veel meer dan geen varkensvlees eten en geen alco hol drinken. Als je moslim bent, heeft dat invloed op alles in je leven." Hij noemt een paar voorbeelden. De omgang andere mensen n zijn op wederzijds respect, mogelijk op vriendschap. Als je emigreert, moet je de taal van het land leren (op advies van de Profeet zelf!). Als je vrienden of kennissen geld leent, mag je geen rente berekenen. En je De kerk loopt leeg. Als de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die bewust betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze aflevering van de serie over 'gelovige jongeren' aandacht voor de Moslimgroep Jongeren in Leiden. Voorzitter Abdeljalil EIBoujadayni en secretaris Rachidi Mouak: „Moslim zijn betekent veel meer dan geen varkensvlees eten en geen alcohol drinken." foto hielco kuipers moet 2,5 procent van wat je in één jaar kunt sparen, uitgeven aan hulp voor de armen. Deze 'zakat' ofwel 'armoebelasting' vormt één van de vijf zuilen van de Islam. De andere vier zijn: getuigenis ('Er is maar één God en Mohammed is Zijn Profeet'), gebed, vasten (gedurende de vastenmaand Ramadan) en de bedevaart naar Mekka (één maal in je leven). Zelf weten De religieuze wetten gaan voor iedere moslim gelden zodra zijn of haar puberteit begint. Voor volwassen moslims kunnen uit zonderingen worden gemaakt. De basisregel is 'doe wat je kunt doen'. Zo hoef je de zakat niet te betalen als je je dat echt niet kunt veroorloven. Je hoeft niet te vasten als dat je gezondheid in gevaar zou brengen. De be devaart naar Mekka wordt al leen ondernomen door moslims die daar lichamelijk, geestelijk èn financieel tegen opgewassen zijn. Dat moslims moeten getui gen van God en Zijn Profeet, wil overigens niet zeggen dat zij met man en macht moeten pro beren om hun medemensen te bekeren. „In de Koran staat dat iedereen zelf moet weten wat hij gelooft", vertelt Abdeljalil. „Als iemand zich bekeert, moet dat vanuit zijn hart komen, en niet gebeuren onder druk van financiële of maatschappelijke omstandigheden. Voor moslims die met geweld anderen willen dwingen om de religieuze wetten na te leven, heeft Abdeljalil geen goed woord over. „Het woord 'islam' betekent 'vrede'. Een echte isla miet wil dus vrede. Hij veroor zaakt geen problemen, en ge bruikt zeker geen geweld. Be halve als hij lijfelijk in gevaar is, natuurlijk, bijvoorbeeld als het oorlog is. Een fundamentalisti sche islamiet zou religieus moe ten leven, een ideale moslim moeten zijn. Maar in de media betekent 'fundamentalist' zo veel als 'terrorist'. Dat is toch vreselijk!" Achter hun man Abdeljalil gelooft ook niet in de verschillende stromingen bin nen de Islam. „Er bestaat maar Islam, dat is de leer die Al lah heeft geopenbaard aan de Profeet, zoals die is weergege ven in de Koran." De voorzitter van de Moslimgroep kent nog meer misverstanden over zijn geloof. „Op straat zie je nog veel vrouwen van de eerste genera tie die drie passen achter hun man lopen. 'Zie je wel', zeggen de mensen dan. 'De vrouw wordt letterlijk achtergesteld.' Maar wat die wouw doet, komt voort uit de tradities en niet uit het geloof. De Koran verbiedt getrouwde stellen echt niet om hand in hand te lopen! Je kunt dus de inhoud van de Islam niet altijd aflezen van het gedrag van de islamieten." Laatste oordeel Wat leert de Koran eigenlijk over de toekomst van de we reld? Bij de beantwoording van deze waag geeft Abdeljalil en passant een stukje bijbelse ge schiedenis. „De vijf belangrijk ste profeten waren Noah, Abraham. Mozes, Jezus en Mo hammed. Jezus heet in het Ara bisch Issa. Zijn moeder Maria heet bij ons Miriam. Wij gelo ven dat Issa werd geboren uit de maagd Miriam, door een wonder van Allah. Issa had dus geen vader, maar Adam, de eer ste mens, had zelfs geen moe der. Dus dat kan best. Wij gelo ven niet in de kruisiging van Is sa, wel in zijn hemelvaart. Wij geloven ook dat Issa de Messias was, en dat hij eens terugkomt. Oorlog, uitbuiting, machtsmis bruik, dat zijn allemaal voorte kenen. Want juist als er hele maal geen rechtvaardigheid meer lijkt te bestaan, komt de Messias terug. Dan volgt het Laatste Oordeel, de eindafreke ning voor iedereen." AMERSFOORT/LEUSDEN ANP Christelijke managers verenigd in het zo genoemde Areopagusberaad staken hun (kosteloze) adviezen aan de Nederlandse kerken. Na zeven jaar vinden zij dat hun pleidooi voor het gebruik van markering en managementtechnieken in de kerk genoeg weerklank heeft gevonden. „Het initiatief heeft gewerkt." Twaalf leidinggevende personen uit bedrijfsleven, politiek en wetenschap richtten het beraad in 1987 op uit zorg over de leegloop van de kerken. Zij had den het idee dat een moderne, marktge richte aanpak de kerken zou kunnen hel pen. Met hun het optreden van Paulus op de berg Areopagus in Athene, dat volgens hen getuigde van een dergelijke aanpak. De managers hebben de afgelopen ja ren veel overleg gevoerd met kerkelijke beleidsmakers en vele spreekbeurten ge houden. De reacties waren wisselend. Sommigen waren blij met „eindelijk eens een verfrissende gedachte". Ande ren begrepen de taal van de „marketing mensen" niet, zo blijkt uit de uitnodi ging voor het slotsymposium op 26 no vember in Hilversum. „Onze gedachten zijn met enige vrucht gezaaid", zegt emeritus-hoogle raar public relations dr. A. van der Mei den. Zo was het tien jaar geleden on voorstelbaar dat de Hervormde Kerk zich zou laten adviseren door KPMG, „een bureau van buiten dat niet eens door de Heilige Geest geleid wordt". De omslag in het denken zat natuurlijk al langer in de lucht, aldus Van der Meiden, „maar wij hebben de kerken een bescheiden duwtje in de rug gegeven". „De officiële mensen in de kerkelijke business nemen de fakkel nu over", zegt van der Meiden. Zijn collega C. den Hol lander, directeur van een marketingbu reau, wijst er op dat de „club vrijwilli gers" zichzelf na intensieve jaren graag opheft omdat „de door ons gelanceerde denktrant in de kerken is overgenomen". het beraad intensief overleg gevoerd: de Remonstrantse Broederschap en de Ge reformeerde Kerken in Nederland. Bij de gereformeerden resulteerden de sessies enkele jaren later in een Mission State ment, waarin de kerk zich kort en krach tig omschrijft als een open en oecume nisch genootschap. „Wij zijn het beraad zeer dankbaar voor de goede aanzet", aldus de gerefor meerde woordvoerder. Tijdens de bij eenkomst lieten de christelijke managers „ons alle hoeken van de kamer zien", zei destijds een bestuurder. „Wat is jullie produkt? Waarom verliezen jullie zoveel klanten, vroegen ze. En: hebben jullie je in feite niet neergelegd bij het ledenver- HET WEER Depressies rukken op pR In de gematigde klimaatgordel - ongeveer tussen de 40e en 60e breedtegraad - overheersen de westenwinden, waaraan we ons wisselvallige weer te danken heb ben. Die voorkeursrichting komt voort uit de thermische verdeling in deze zone; vrijwel het gehele jaar bestaat er een temperatuursver schil tussen noord en zuid. In de winter is deze gradient aan zienlijk; dat komt direct tot uiting in de toegenomen frequentie en windkracht van de westenwinden. De standaardpositie van de voor ons belangrijke druksystemen; het Azorenhoogen de IJslanddepressie zorgen er voor dat de windvanen in Nederland vaak in dezelfde rich ting wijzen. In andere jaargetijden is de temperatuurverdeling boven Europa en de Atlantische oceaan minder uitgesproken noord-zuid. De hoge-en lagedrukgebieden ver anderen dan van positie en de wind waait vaak wekenlang uit een an dere richting. De land-zee verdeling speelt een belangrijk rol in het temperatuur- beeld en dus ook de windrichting. Vooral in het voor- en najaar waait de wind in ons land minder uit het westen. In de periode april tot juni, als het oceaanwater nog koud is en het continent al flink opwarmt, zien we heel vaak een situatie met noordenwinden bij overheersende hogedruk op de oceaan en lage- druk boven het continent In de pf riode van oktober tot half decem-&tuur' ber heeft de wind vaak een zuid- Kaartl component. In feite is de ther- ontva mische verdeling dan een spiegelvan d beeld ten opzichte van het voor- pagb jaar. lyege De actuele weerkaart laat de voor-, keurspositie van de druksystemen! duidelijk zien: hogedruk boven htijpjji inmiddels vrieskoude Oost-Europa 1 en lagedruk boven de nog wat na-iEiPEt- zomerende wateren van de Atlanfc,arai sche Oceaan met daar tussen in Lag een brede zuidelijke tot zuidooster, J? lijke stroming. Dat stromingspa- troon is al vanaf het begin van dezlP?ur maand hardnekkig. 'jfiipp jtussi Het ziet er nu naar uit dat het dro-> ge, continentale oktoberweer gaatje veranderen. De eerste oceaanfrort-Ull ten worden nog gekeerd door een 1045-millibar sterk hoog boven kiPi Rusland. Een regenzone reikt monvani gen nog net tot over ons land, maafcard zwakt verder af, zodat de de bewol-pen king nog maar weinig neerslag pro[te ja duceert. Een volgende depressie-1 aanval op zaterdag heeft meer sucj ces. Een krachtige tot harde zui- denwind voert beduidend zachtere maar ook vochtige lucht aan met lEipt toenemende regenkans. Op lange-, gjstl HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of enkele buien. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Belgie en Luxemburg: Wolkenvelden en plaatse- waarschijnlijk droog en af en toe wat zon. Middag- temperatuur ongeveer 14 Noord- en Midden-Frank- In de oostelijke departe- telijke helft overwegend gen. Maximumtempera tuur rond 16 graden. Vandaag af en toe zon en vooral in het noorden kans op een bui Morgen toenemende bewol king en opnieuw in het noorden wat re gen. Maximumtemperatuur van 17 gra den aan de Costa Verde tot 22 in de Al- Wolkenvelden, ook af en toe zon en van daag nog kans op een bui. Middagtem- Spanje: Vandaag geleidelijk droog e mende bewolking, plaatselijk gevolgd door regen Aan de Costa Brava op beide dagen bung weer. Middagtemperatuur tussen 15 en 19 graden, Morgen iets hoger Aan de Zuidspaanse Costa's mid dagtemperatuur rond 24 graden. Canarische Eilanden: In het noorden geregeld wolkenvelden en met name vandaag nog kans op een bui. Aan de zuidstranden droog en pe rioden met zon. Middagtemperatuur rond 26 graden Marokko: Westkust-, vooral in het noorden gere geld wolkenvelden en enkele verspreide buien Morgen droger en meer zon. Mid dagtemperatuur rond 22 graden, mor- In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het zuiden overwegend droog en af en toe zon Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met vooral vandaag perioden met regen Morgen met name in het westen enkele opklaringen. Langs de Middellandse-Zeekust nu en dan veel wind. Middagtemperatuur op veel plaat- Mallorca en Ibiza: Wisselvallig weer met enkele regen- en onweersbuien. Maximumtemperatuur ongeveer 22 graden. Italië: Overwegend veel b< met buiige regen ook kans op onweer wind. Middagtemperatui den in het noorden tot iets boven de 20 Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en perioden met buiige regen, soms ook onweer. Morgen mogelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag op het noordelijk deel van de Egeïsche Zee nog overwegend droog en af en toe zon Verder tamelijk veel be wolking en nu en dan buiige regen, ook kans op onweer. Vooral morgen kan veel neerslag vallen en waait het hard. Mid dagtemperatuur meest tussen 17 en 22 Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN r VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 Zon op 07.14 Zon onder 17.31 Maan op 18.21 Maan onder09.1 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.01 16.18 Laag water 23.55 12.05 Weerrapporten 19 oktober 19 ui Rotterdam half bew Bordeaux Brussel Cyprus to 10 10 8 0 1' io 8 22 18 0,1 i pern n tijd ti

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14