'In vier jaar tijd 600.000 banen extra' 'Als je ziet in wat voor een zooitje ik ben opgegroeid' Binnenland Max Ha velaar komt met eigen banaan Incestslachtoffers in hongerstaking op de stoep van het Binnenhof Graven van verre voorouders in ere hersteld VOENSDAG 19 OKTOBER 1994 Mooie paardetanden in Zuidlaren 'ZUIdlaren Schijnbaar glimlachend laat een bijna verkocht paard zich door een handelaar in de mond kijken. Het dier was giste ren te koop op de Zuidlaarder paarden- en runderenmarkt die voorde 794-ste keer werd gehouden. De markt, traditioneel op de derde dinsdag in oktober, trok zo'n 150.000 bezoekers. Er stonden in totaal 1600 runderen en 1810 paarden in de etalage. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD Drente bestaat straks uit elf gemeenten assen De 34 gemeenten van de provincie Drente gaan op in elf nieuwe. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Drente gisteren bepaald. Eerder wilden ze tien nieuwe gemeenten stichten, maar daartegen kwam teveel protest. Volgens de plannen wor den de Noorddrentse gemeenten Vries, Eelde en Zuidlaren sa mengevoegd. Ook Norg, Roden en Peize worden één. Aanvanke lijk zouden deze zes dorpen samen één grote Noordenveld-ge meente gaan vormen. In het najaar van 1995 worden de plannen n Provinciale Staten voorgelegd. Drie jaar en TBS voor moord bejaarde j zutphen De rechtbank van Zutphen heeft een 18-jarige Zutphe- naar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging wegens de roofmoord op een 76-jarige vrouw 1 uit Dalenberg. De veroordeelde, die de vrouw vaag kende, bracht haar met 26 messteken om het leven nadat ze weigerde hem geld te lenen. Bovendien zou ze hem in het verleden een keer niet hebben gegroet. De buit was nog geen honderd gulden. Nederland telt twee 109-jarigen groesbeekJohanna van Dommelen-Hamer uit Groesbeek wordt vandaag 109 jaar. Hiermee wordt zij de tweede 109-jarige in Ne derland. De andere is Ann Jemima Flower uit Rheden. Zij werd op 8 juli 1885 in EUecom geboren en is Nederlands oudste inge zetene. De oudste man is 105 jaar en woont in het Drentse Vries. Werkgeversorganisaties maken rekensom Grotere inkomensverschillen, minder regels op de ar beidsmarkt en een strengere sociale zekerheid leiden sa men tot 600.000 banen extra in de komende vier jaar. Dat zeggen de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Zij heb ben hun rekensom laten controleren door topambtenaar Van Sinderen van het ministerie van Economische Za ken. ,,Daar kan geen banenplan aan tippen", aldus VNO- voorzitter Rinnooy Kan op een persconferentie in Den Haag. EU-bananenbeleid schaadt Latijnsamerikaanse boeren utrecht anp De stichting Max Havelaar in Utrecht wil volgend jaar september Max Havelaar-ba- nanen introduceren. Consumenten die de bananen kopen, steunen daarmee kleine en middelgrote boeren in Equador en de Do minicaanse Republiek. Max Havelaar brengt ook al koffie en cho cola op de markt, afkomstig van kleine boe ren uit ontwikkelingslanden. De stichting heeft tevens plannen thee, honing en noten onder de eigen merknaam te verkopen. Bij de introductie van de Max Havelaar-ba- naan wordt samengewerkt met Solidaridad, de interkerkelijke ontwikkelingsorganisatie voor Latijns-Amerika. Doordat de Europese Unie de import van bananen aan nieuwe regels bond, kwamen talloze kleine boeren in Latijnsamerikaanse landen in de problemen. Brussel bevoor deelt sinds ruim een jaar bananen afkom stig uit voormalige Europese kolonies bo ven zogeheten dollarbananen uit Latijns Amerika. Jaarlijks mag nog slechts twee mil joen ton dollarbananen worden ingevoerd. In de praktijk is dat een vermindering van 30 procent. Het gevolg is dal veel bananen- boeren in Latijns-Amerika hun markt kwijt raakten. Met name de kleine, minder goed georganiseerde boeren zijn daar de dupe De Max Havelaar-banaan moet de soci aal-economische omstandigheden van deze boeren verbeteren. Max Havelaar wil met de banaan een Europees marktaandeel van 1 procent, oftewel 30.000 ton veroveren. Nederland is het eerste EU-land waar de banaan wordt geïntroduceerd. Het probleem is dat supermarkten veelal slechts één merk banaan verkopen. De Max Havelaar-banaan moet dus de huidige mer ken verdringen. De stichting hoopt daar over contracten te kunnen sluiten met su permarkten. Solidaridad ontvangt eind oktober verte genwoordigers uit de Latijnsamerikaanse bananensector in het kader van de najaars campagne 'Maak recht wat krom is'. Het bezoek aan Nederland is bedoeld om aan dacht te vragen voor de gevolgen van de ba nanen-handelspolitiek van de EU. Volgens Solidaridad hebben ruim vier miljoen ge zinnen in Latijns-Amerika te lijden onder het EU-beleid. den haag gpd VNO en NCW willen meer marktwerking in de vorming van de lonen. Voor hoog pro- duktieve en schaarse werkne mers kunnen de lonen omhoog, maar voor laag produktief werk geldt het omgekeerde. Als dat leidt tot lonen onder het sociaal minimum, dan moet het loon worden aangevuld via een soort toeslagenwet. Een baan weige ren, wordt bestraft met forse kortingen op de uitkering. Deze aanpak, in combinatie met minder regels rond winkel tijden, ontslagbescherming en dergelijke, leidt tot 1 procent ex tra economische groei. „Dat versterkt het effect van de las tenverlichting en levert in deze kabinetsperiode 600.000 èxtra banen op." Ter vergelijking: het paarse kabinet hoopt de ko mende vier jaar 120.000 èxtra banen te verwezenlijken. De werkgevers menen dat een flo rerende economie vanzelf tot meer werkgelegenheid leidt. VNO en NCW zijn niet per defi nitie gekant tegen banenplan nen maar het blijft gerommel in de marge, vinden ze. De loonmatiging blijft een be langrijk ingrediënt in de werk geversplannen. Gemiddeld ge nomen mogen de lonen niet al te veel stijgen, vindt Rinnooy Kan, want de loonkosten per eenheid produkt moeten verder omlaag. Om langdurig werklozen aan een baan te helpen zien VNO en NCW wel iets in het plan van EG-commissaris Delors om 'dienstenvouchers' te introdu ceren. Dat zijn waardebonnen waarmee particulieren en be drijven bij een soort 'diensten- winkel,' een aantal uren laagge schoold werk kunnen 'kopen'. Hierbij valt te denken aan ba nen als koffiejuffrouw of schil der. Mocht de arbeid minder opleveren dan het loon, dan kan dat ook worden aangevuld met de gestelde toeslag. zwartsluis gpd Incestslachtoffers Yolanda uit Epe en Joke Bonhof uit Zwart sluis gaan op 1 november op de stoep van het Binnenhof in hongerstaking tot minister Sorgdrager van justitie bereid is het zwartboek over slachtoffers van zedendelicten in ontvangst te nemen. Sorgdrager heeft Bonhof al laten weten, dat ze zich daartoe niet geroepen voelt. Bonhof voert al geruime tijd een strijd om de verjaringster mijn voor zedendelicten afge schaft te krijgen. Ze kreeg daar bij enkele weken geleden steun van Nederlands bekendste in- cestslachtoffer Yolanda uit de geruchtmakende Eper incestaf faire. Samen hebben zij een zwartboek gemaakt waarin de ervaringen van slachtoffers van zedenmisdrijven zijn verwerkt. Maar ook hun problemen met justitie, hulpverleningsinstan ties of met de politie worden er uitvoerig in beschreven. De twee vrouwen willen dat de ver jaringstermijn, die op 1 septem ber via een wetswijziging is ver ruimd, helemaal wordt afge schaft. Sorgdrager laat in een brief via haar voorlichtster we ten dat de nieuwe wet van 1 september al zeer vergaand is. Bonhof is vooral woedend over een passage waarin wordt ge wezen op beschermingsmaatre gelen in het strafrecht voor de dader. „Hoe bitter het ook in uw oren mag klinken, ons straf rechtsysteem kent ook een be scherming van de dader. Er dient een eind te komen aan de periode waarop deze vervolgd kan worden. Hoe zwaarder het delict des te langer zijn de verja ringstermijnen, zo wordt in de brief gesteld. Voorts wordt door de woord erster de ge schreven, dat door de wet ook gevallen van voor de in werkingtreding op 1 september onder de nieuwe zwaardere re geling vallen, tenzij ze zijn ver jaard. „Dat is heel bijzonder, omdat het een regel is in ons strafrecht, dat bij wetswijzigin gen de verdachte van dat mo ment onder de gunstigste rege ling zal vallen aldus het minis terie in de brief aan Bonhof. Joke Bonhof, zelf slachtoffer van seksueel misbruik, heeft twee zoons die hetzelfde lot on dergingen. Voor een van hen was het te laat om aangifte te doen, omdat op dat moment de verjaringstermijn was verstre ken. Dat heeft Bonhof nooit kunnen verkroppen. Wachtlijsten voor speciaal onderwijs —groeien erg hard pen haag gpd T>e wachtlijsten in het speciaal onderwijs voor moeilijk lerende kinderen nemen onverwacht snel toe. Bijna 900 kinderen van ier tot en met twaalf jaar staan ip de wachtlijst van dergelijke scholen, maar kunnen wegens plaatsgebrek geen lessen vol gen. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) laat naar de sterke groei van de wachtlijsten een onderzoek verrichten De bewindsvrouwe tast zelf in het duister over de oorzaken de problemen. Vooral bij LOM-scholen (voor kinderen met leer- en opvoedingsproble men) MLK-scholen (voor moei lijk lerende kinderen) is de vraag groter dan het aantal be schikbare plaatsen. De langste wachtlijsten doen zich voor in de provincies Noord- en Zuid- Holland en Brabant. Volgens Netelenbos heeft dit niets te maken met het streven het ministerie om zoveel mogelijk moeilijk opvoedbare _i en lerende kinderen naar j 'gewone' scholen te sturen.' Bij W de scholen waar dit beleid W ('Weer samen naar school') suc- ces heeft en het aantal leerlin gen voor het speciaal onderwijs daalt, stijgen de wachtlijsten desondanks toch. Nederlandse bos verdroogt Bijna dertig procent van het Nederlandse bos, ongeveer 100.000 hectare, is verdroogd als gevolg van de dalende grondwaterstand. Dat con cludeert het Staring Centrum in Wageningen, het over heidsinstituut voor onder zoek naar het landelijk ge bied. Door kanalisering van wa terlopen en het toenemend waterverbruik van consu ment. landbouw en industrie daalt de stand van het grond water. Van oorsprong natte bossen veranderen daardoor ingrijpend. Het aantal plan ten en dieren neemt af, ter wijl bomen minder vitaal worden. In extreme gevallen leidt verdroging zelfs tot sterfte van bomen. Volgens C. Hendriks, een van de onderzoekers, gaat het om een 'vrij groot ge bied'. Niet alle bossen heb ben in gelijke mate te lijden van verdroging. De sterkst verdroogde bossen (11.800 hectare) zijn te vinden in de grensstreek van Noord-Bra bant en Limburg, het noord westelijk deel van de Utrechtse Heuvelrug en West-Drente. norg» Een van de 107 grafheuvels op het Noorsche veld in Norg (Drente) wordt met plaggen opgevuld. In Drente is deze week begonn i de periode van 3000 jaar voor Christus tot het jaar Nul de lichamen van verre voorouders bijgezet. i met een omvangrijke restauratie v Groepsleider asielcentrum voor kinderen op non-actief wegens verleden nunspeet teake dukstra „Natuurlijk wist ik dat het niet goed was. Ik wist dat het niet klopte dat ik een seksuele relatie met mijn dochter had. En je wilt wel stoppen, maar je weet niet hoe. Je zit in zo'n verwrongen situatie dat je de beslissing over wel of niet doorgaan bij je dochter legt. Dan zei ik tegen haar: als je wilt dat ik stop moet je gewoon zeggen 'pappa, ik wil het niet'. Het lukte me zelf niet om te stoppen. Ik kon de verleiding gewoon niet weerstaan." De onlangs op non-actief gestelde groepsleider van het asielcentrum Valentijn voor kinderen in Nunspeet wil best zijn verhaal doen. Hij kan er goed over praten. Nadat hij in 1988 was veroor deeld voor incest met zijn dochter stortte hij zich op de studie voor hulpverlening. Hij werkt naar ieders tevredenheid in het opvangcentrum voor alleenstaande minderjarige asielzoekers in Nun speet. Hij weet nu de woorden te vinden voor wat in het verleden mis ging. Liever had hij ze niet allemaal uit hoeven spreken tegenover de pers, want zijn nieuwe leven bevalt hem uitstekend. Hij is hertrouwd en heeft een kind en een heerlijke baan. Hij droeg zijn verle den met zich mee; een verleden wat maar aan een klein groepje mensen bekend is. Maar zijn ex-familieleden namen daar geen ge noegen mee. Begin september lichtte een van hen de directie van Valentijn in over het verleden van de man. Hij zou ook zijn zuster en een pleeg dochter seksueel hebben misbruikt en hij zou zijn moeder hebben verkracht. De directie sprak met de groepsleider die hen in contact bracht met de reclasseringsambtenaar die hem had begeleid. Daaruit bleek, bevestigt directeur F. Hoeksema van Valentijn, dat de man ook zelf het slachtoffer was geweest van incest. In zijn werk in Valentijn is volgens Hoeksema nooit iets voorgevallen op seksueel vlak. De man werd en wordt er gezien als een prima groepslei der die goed met het andere personeel en de kin deren overweg kan. De directiq zag geen aanlei ding hem te ontslaan. De ex-familie dreigde ech ter om alles in de publiciteit te brengen. De ande re groepsleiders werden pardoes op de hoogte ge steld van het verleden van de man. De directie besloot de groepsleider op non-actief te zetten en samen met hem een functie te zoeken waarin hij niet 24 uur per dag met kinderen te maken heeft. Toch waarschuwde de familie deze week de me dia. De dader zou hangen. Triest, vindt Hoeksema de gang van zaken. Op Valentijn sneuvelt een goede groepsleider. Tra gisch, vindt ook de groepsleider zelf. Voor zich zelf, maar vooral ook omdat dit soort publiciteit daders van incest er volgens hem alleen maar van zal weerhouden er voor uit te komen en hulp te zoeken. „Deze hele toestand draagt er toe bij dat incestsituaties langer duren Zolang de maat schappelijke situatie zo is dat incestplegers aan de schandpaal worden genageld zonder ze de kans te geven te veranderen, zullen de daders hun mond houden. Sterker nog, ze zullen alleen maar meer gaan ontkennen. Slachtoffers moeten natuurlijk opgevangen worden maar het is ook hard nodig dat met daders goed wordt omge gaan." De groepseider erkent dat wat hij met zijn doch ter heeft gedaan niet mag en niet kan. Ook met zijn moeder heeft hij toen hij dronken was en naar eigen zeggen werd verleid seksueel con tact gehad. Met zijn zus had hij wel dingen uitge haald, maar toen vond hij dat ook allemaal heel gewoon. Thuis lagen de seksboekjes overal en zijn vader pleegde incest met zijn zusjes. Die werd daar in 1962 voor veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf. In die periode moest de 10-jarige jongen bij zijn moeder in bed komen liggen. „Seksuele normen behoren tot aangeleerd ge drag. Als je ziet in wat voor zooitje ik ben opge groeid, is het niet verwonderlijk dat ik op zo'n manier met mijn dochter omging." Uiteindelijk kwam aan alles (het bleef overigens bij strelen tussen de benen) een eind toen zijn 14-jarige dochter van huis wegliep. „Toen ging pas echt de knop om. Je voelt je zo ontzettend schuldig. Dit heb je nooit gewild. Ik hield heel veel van mijn dochter en ik heb haar nooit pijn willen doen." De zaak kwam terecht bij de politie en justitie. Hij moest voorkomen en hij vond ook dat hij gestraft moest worden. Het werd 160 uur dienstverlenen de arbeid. Zijn dochter en zijn vrouw wilden niets meer van hem weten. De hulpverlening heeft voor hen gefaald, meent hij met zijn inmiddels verworven kennis op dit gebied. Zijn dochter heeft hij sindsdien niet meer gesproken. „Toen de werkelijkheid tot mij doordrong voelde ik me een inferieur mens. Ik vond dat het ik recht op het leven had verspeeld. En je bent angstig. Je hebt het gevoel of iedereen het weet." Hij heeft overwogen zelfmoord te plegen, maar koos toch voor het leven. Door zijn studie en veel lezen heeft hij zijn eigen situatie leren begrijpen. Daarom ook is hij met overgave en vol vertrou wen aan de slag gegaan als groepsleider. „En weet je wat het is; ik ben een verdomd goede groeps leider. Ik vind het heerlijk om de kinderen te zien lachen. Als ze binnen komen druipt de ellende en angst van ze af. Het zijn net oude mannetjes, zo schichtig en bang. Dan ben ik trots als ik ze weer kind zie worden. 'PKK bedreigt ondernemers Arnhem niet' Turkse en Koerdische onderne mers uit het Arnhemse Spijker kwartier zijn boos op de Arn hemse politie. De politiewaar- schuwing anderhalve week ge leden dat zij bedreigd en afge perst kunnen worden door de PFF, de politieke arm van de Koerdische arbeidersbeweging PKK, heeft onrust gezaaid onder de ondernemers. De spanning tussen de zevenduizend Koer den en l urken in Arnhem is ook beduidend toegenomen. De ondernemers brachten hun onrustgevoelens gisteren op een persconferentie in Arn hem naar buiten. Volgens Koer dische en Turkse ondernemers beschikt de politie niet over be wijzen dat de PKK hen geld af perst. Koerdische ondernemers vinden dat zij worden afgeschil derd als criminelen. Enkele on dernemers vertelden dat zij vrij willig geld geven aan de PKK. Een Arnhemse politiewoord voerder zegt wel degelijk over sterke aanwijzingen te beschik ken dat de PKK geld afperst en dat ondernemers zich om die reden hebben bewapend. „Wij willen Wild-West taferelen in het Spijkerkwartier voorko men", aldus de politiewoord voerder. Ook bij de politie van de regio Gelderland-Zuid is in formatie binnengekomen over afpersing en bedreiging door de PKK, zo meldde het bureau na de persconferentie. Gehandicapte verricht zwaar, eentonig werk Voor mensen met een lichame lijke handicap is werken vaak een zaak van alles of niets. Ze verrichten lager gewaardeerd, lichamelijk zwaar en eentonig werk voor een lager salaris, om dat er slechts één alternatief is: niet werken. Dit staat in de Rap portage Gehandicapten die het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) vandaag uitbrengt. Het SCP beschrijft in het rap port de leefsituatie van mensen met een lichamelijke of verstan delijke handicap, hun maat schappelijke positie en het ge bruik van voorzieningen. Er is een vergelijking gemaakt met mensen zonder handicap en er is onderscheid gemaakt naar de ernst van de handicap en het soort beperking dat de handi cap veroorzaakt. In Nederland zijn 2 tot 2,5 miljoen mensen die in het dagelijks leven te ma ken hebben met een handicap. Het gaat daarbij om beperkin gen die worden veroorzaakt door (chronische) ziekten, on gevallen en aangeboren afwij kingen. Voor alle lichamelijk gehandi capten geldt dat zij een lager in komen hebben dan anderen. Het maakt niet uit of ze werken of niet, of ze ouder of jonger zijn en of ze alleen wonen of een huishouden met anderen delen. Ongeveer een kwart mil joen mensen met lichamelijke handicap is aangewezen op het sociaal minimum inkomen, bij na een half miljoen heeft een inkomen dat niet meer dan 15 procent boven dat sociaal mini mum uitkomt. Ondanks de verbetering en uitbreiding van het speciaal on derwijs blijven mensen met een lichamelijke handicap op een lager niveau van opleiding ste ken. Dit geldt vooral voor jonge mannen, meldt het SCP. Onge veer 30 procent heeft niet meer opleiding dan het basisonder wijs. Het voortgezet speciaal onderwijs werpt bij meisjes meer vruchten af dan bij jon gens Het volwassenenonder wijs levert daarentegen nauwe lijks problemen op. Alleen men sen die beperkt zijn in de per soonlijke verzorging ondervin den moeilijkheden als zij vol wassenenonderwijs willen vol- gen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5