Kansloze asielzoeker mag worden opgesloten Moeder doodt eigen baby in ziekenhuis Reorganisatie ministerie kost driehonderd banen Binnenland Koppen als blikvanger Hoogtevrees? Beklim de Utrechtse Dom CDA en PvdA willen meer blauw op straat Drie maanden harken weegt niet op tegen een jaar cel Minder premie zorgsector Chili levert hoofdverdachte overval op AH-flliaal uit Advocaat Van den Nieuwenhuyzen wil cassatie binnen half jaar bus meer, maar een vervoersysteem' 'Bus is geen WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 Adoptiekind mag dossiers niet inzien B den bosch De Stichting Afstammingskinderen uit Eindhoven R heeft gisteren een kort geding tegen de hulpverleners van de B Stichting FIOM uit Den Bosch verloren. De stichting eist dat ie- B der adoptiekind op verzoek zijn afstammingsdossiers mag in zien. De FIOM heeft ongeveer 3.500 dossiers over mensen van wie hun ouders afstand hebben gedaan. Het zint de stichting niet dat FIOM als hulpverlenende instelling bij een verzoek om inzage begint met een 'intakegesprek'. De hulpverlener verza melt zo gegevens over de aanvrager en de afstamming, infor meert de biologische moeder over het verzoek en biedt begelei ding aan. De stichting noemt dat onnodige betutteling. Molukkers willen IWM behouden assen Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers (IWM) gaat actie voeren om te protesteren tegen stopzetting van zijn subsidie. Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport wil de sub sidie schrappen, omdat het IWM moet opgaan in één grote wel zijnsorganisatie voor minderheden. De Molukkers vinden dat zij door de overheid ten onrechte op één hoop worden gegooid met Turken, Marokkanen, Surinamers, Antillianen en asielzoekers. ,,Op die manier komen specifieke zaken van de Molukkers in de knel", zegt A. Tuparia van de Wijkraad Assen in het IWM-blad Tegen de Stroom. Tien banen weg door verdwijnen Deel III veendam Tien vaste banen en dertig tijdelijke functies verdwij nen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam door het wegvallen van het kentekenbewijs Deel III na 1 januari 1997. Voor de tien vaste mensen wordt vervangend werk gezocht. De tijdelijke krachten krijgen geen nieuw contract. Voor de derving van de opbrengsten uit het Deel III, jaarlijks 150 miljoen gulden, is nog geen oplossing. Flet verdwijnen van het Deel III houdt verband met de vereenvoudiging van de kentekenregistratie. School wil praten met dreigende leerling zaanstad De directie van het Damlandcollege in Zaanstad mag van de politie praten met de leerling die maandag een leraar be dreigde met een gaspistool. Afhankelijk van de resultaten daar van zal de directie zich op passende maatregelen beraden. Di recteur Tange wil hem bijvoorbaat niet de mogelijkheid ontne men elders met een schone lei te beginnen. De 17-jarige jongen is ingesloten op het politiebureau op verdenking van bedreiging en verboden wapenbezit. Hij is vandaag voorgeleid aan de Am sterdamse officier van justitie. vussingen gpd Een 27-jarige vrouw heeft, naar gisteren pas bekend is gewor den, zondagmiddag in het Zie kenhuis Walcheren in Vlissin- gen haar zoontje van een half jaar oud om het leven gebracht. De baby leed aan een zeer zeld zame en ernstige vorm van epi lepsie die zich openbaart tussen de vierde en tiende levens maand en in het ergste geval leidt tot een geestelijke handi cap. Vakbonden ontsteld over plannen ruswuk gpd-ai van volksge zondheid, welzijn en sport (VWS) wil de komende vier jaar driehonderd van de vijftienhon derd arbeidsplaatsen afstoten. Om gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te voorkomen, wordt een langdurige vacatu restop ingesteld. Dat heeft mi nister Borst de Tweede Kamer laten weten. Het banenverlies is het gevolg van een ingrijpende reorganisa tie. Mede door het vertrek van de cultuurpoot naar het voor malige ministerie van .onderwijs en wetenschappen is de tradi tionele indeling in directoraten- generaal achterhaald. In de plaats van drie directeuren-ge neraal komt een bestuursraad van drie personen, die elkaar Kamer akkoord met plan Schmitz voor 9.000 uitgeprocedeerden Uitgeprocedeerde asielzoekers zonder geldige papieren die niet kunnen worden uitgezet omdat de landen van herkomst hen niet willen opnemen, mogen worden op gesloten. Er moet wel naar worden gestreefd om deze groep van negenduizend asielzoekers desnoods onder druk het land uit te krijgen. den haag anp-gpdwaar een dergelijke opsluiting toe zal leiden als de landen van herkomst blijven weigeren aan de uitzetting mee te werken. D66'er Dittrich wil weten of Schmitz een selectie onder de negenduizend afgewezenen gaat toepassen. Ook wil hij we ten hoe lang de vreemdelingen bewaring maximaal mag duren. Vrijwel de hele Kamer is be zorgd over het grote aantal af gewezen asielzoekers dat het land niet kan worden uitgezet en plaatsen in de overvolle op- n hun il dat lanpak er zich Dat heeft een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren ge zegd in reactie op het zaterdag gelanceerde plan van staatsse cretaris Schmitz van justitie om uitgeprocedeerde asielzoekers in aparte centra in vreemdelin genbewaring te nemen. Schmitz denkt aan het NAVO-depot in Ter Apel dat over een jaar leeg komt. Er kunnen 1.200 mensen worden vastgezet. PvdA en D66 vragen zich af vangcentra bezet houdt. PvdA en D66 willen dat Schmitz in ternationale samenwerking zoekt om onwillige landen in de toekomst wel te laten meewer ken aan de terugkeer ingezetenen. Dittrich Schmitz een plan var maakt, waarover de Ka kan uitspreken voordat de poorten van het centrum in Ter Apel open gaan. Schmitz geeft morgen antwoord. VVD'er Korthals stelt dat het voor asielzoekers 'nog altijd prettiger is om naar Nederland te komen, dan bijvoorbeeld naar Duitsland'. ,,Daar is de rechtshulp minder goed gere geld, de asielopvang minder ontwikkeld en daar zijn de pro cedures korter. In Nederland duurt het nog steeds ruim tien maanden voordat over het asielverzoek is beslist", aldus Korthals. PvdA en D66 torpederen het plan van WD-leider Bolkestein om landen die weigeren door Nederland afgewezen asielzoe kers terug te nemen, uit te slui ten van ontwikkelingshulp. Bol kestein herhaalde deze week zijn reeds eerder ingenomen standpunt. Het zijn vooral Nige ria en Algerije die weigeren hun ex-landgenoten terug te nemen. Volgens PvdA-woordvoerder Ove het de slechtst denkbare middelen' om dergelijke landen uit te sluiten van ontwikkelingshulp. ,,Dan zouden immers de allerarmsten in een land worden gestraft voor het beleid dat men de re gering verwijt." Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis heeft de vrouw op eigen initiatief gehan deld. Ze verpleegde haar zoon tje op een eigen kamer. Daar was niet constant een verpleeg ster bij. Deze behandelwijze hanteert het ziekenhuis al jaren. Er was vooraf geen enkele aan wijzing dat de vrouw zodanig in de war was dat ze haar zoontje iets zou aandoen. De vrouw zit nu vast en is onder psychiatri sche behandeling. onderling kunnen vervangen. Bovendien dwingt het regeer akkoord de ministeries te bezui nigen op het personeelsbudget. Voorts wordt gestreefd naar ver groting van de doelmatigheid en wordt een aantal taken van het ministerie minder veelom vattend of geheel afgestoten. De bedoeling is dat de nieuwe structuur medio volgend jaar haar beslag krijgt. De vakbonden hebben 'met ontsteltenis' kennis genomen van de plannen. „Wij erkennen dat door de bezuinigingen een moeilijke situatie is ontstaan. Maar wij zullen toch in overleg met onze leden overleggen hoe we in elk geval gedwongen ont slagen kunnen voorkomen", al dus een woordvoerder van de AbvaKabo. Amsterdam Een medewerkster van het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Amsterdam legt de laatste hand aan het hoofd van Dame Ed na. Het Australische TV-fenomeen wordt geflankeerd door de filmster Eddy Murphy en U2-zanger Bono. De koppen krijgen, als publiekstrekkers, een plaatsje boven de entreekassa van het museum. foto anpmarcel antonisse De 52-jarige ex-stratenmaker Charles Godt- help uit Zeist is op bijzondere wijze van zijn hoogtevrees genezen. Durfde hij twee jaar geleden nog niet op een keuken trapje te staan, thans draait hij er zijn hand niet voor om de Utrechtse Domtoren te beklimmen. Hij heeft er echter wel anderhalf jaar voor nodig gehad, daartoe uitgedaagd door de Riagg. Begin deze week trakteerde Godthelp hel personeel van de toren op taart omdat hij inmiddels al tot twee keer toe de lange klim van in totaal 465 treden met succes heeft volbracht. Al vanaf zijn vijfde jaar kampt Godthelp met hoogtewees. Volgens hem is de kiem daarvoor gelegd toen hij als jonge tje uit een boom wel. Twee jaar geleden, toen hij in Duitsland een kasteel bezocht en daar een steile trap afliep, brak het angstzweet hem uit. Op dat moment besefte Godthelp dat hij iets aan zijn hoogtewees moest doen. Familieleden die op flats wonen, durfde hij toen ook al bijna niet meer te bezoeken. Uiteindelijk kwam hij bij de Riagg terecht. Daar deed hij allerlei ontspanningsoefenin gen. Op een dag woeg de therapeute wat hij absoluut nooit zou durven. „Ik antwoordde toen: de Domtoren beklimmen. Dat moest ik dan voor haar toch maar eens proberen." Stapje voor stapje begon Godthelp aan zijn missie. Tijdens zijn eerste pogingen kwam hij maar een paar treden omhoog, maar in de loop der maanden kwam hij steeds verder. Betalen voor de beklimming hoefde hij toen al lang niet meer. Beheerder dat onverteerbaar. Ook opposi tiepartij CDA is teleurgesteld dat Sorgdrager en collega Dijk stal van binnenlandse /.aken al leen de 50 miljoen die zij zelf voor nieuw beleid hebben uit getrokken aan agenten beste den en de 100 miljoen besteden aan cellen en bewaking in de rechtzalen. De WD stelde voor surveille rende politieagenten alleen op pad te sturen. Dat is veel efTec tiever en leidt minder af. De partij pleit voor meldsystemen waarbij surveillanten in onveilig geachte omstandigheden hulp van een collega inroepen. CDA en PvdA eisen dat minister Sorgdrager (justitie) het komen de jaar meer blauw op straat brengt dan ze van plan is. In 1998 zouden de politiekorpsen er dan in totaal 3.000 agenten en assistenten hebben bijgekre- gen. Van de extra 150 miljoen gul den die volgend jaar beschik baar is voor bestrijding van cri minaliteit wordt 50 miljoen aan nieuw politiepersoneel besteed. Daardoor kan in 1995 slechts een begin worden gemaakt met de uitbreiding van de korpsen. Voor PvdA-kamerlid Kalsbeek is GPD Kamer ruziet over alternatieve straf met uitlatingen die procureur- generaal Steenhuis aan het Ge rechtshof in Leeuwarden vorig jaar deed. Steenhuis pleitte voor uitbreiding van het aantal leer- en werkstraffen, maar hield vast aan de zes-maandengrens. „Wie meer dan zes maanden moet zitten, heeft heel wat op zijn kerfstok. Het is in grote lij nen de groep waar toch niets meer aan is te verspijkeren", al dus Steenhuis. Justitieminister Sorgdrager heeft gisteren een commissie ingesteld voor alternatieve straf fen. Behalve aan uitbreiding van het aantal taakstraffen wordt onder andere gedacht aan het opleggen van torenhoge boetes en/of borgsommen aan crimi nele ondernemers, eventueel in combinatie met celstraf. Celstraffen tot maximaal een jaar moeten werk- of leerstraf fen kunnen worden van maxi maal 180 uur. Dat levert een be langrijke bijdrage om het cel lentekort terug te dringen. Dat plan van de PvdA kan rekenen op steun van WD en DA zijn falikant tegen omdat dat volgens hen niet helpt. Nu kunnen alleen celstraffen tot maximaal zes maanden wor den omgezet in een alternatieve straf van hoogstens 240 uur. Dat is voor de WD ook genoeg. Het is volgens de partij niet aan het volk uit te leggen dat tegenover een celstraf van een jaar een al ternatieve straf, een park aan harken of bejaarden verzorgen, staat van dertien weken. Dat PvdA-plan spoort slecht Pensioen en WAO-reparatie omlaag zeist De pensioenpremie van rond de zeshonderdduizend werkne mers en VUT'ers in de zorgsec tor gaat vanaf 1 januari 0,8 pro cent omlaag. Dit kan omdat er meer financiële ruimte ontstaat door het niet verhogen van de CAO-lonen dit jaar en het hoge rendement 15,8%) op aande len en obligaties in 1993. Be trokkenen zijn aangesloten bij PGGM, één van de grootste pensioenfondsen in Nederland. Ook de premie voor de repa ratie voor het zogenoemde WAO-gat gaat omlaag en wel met 1.4 procent van het salaris min de AAW-vrijstelling van 28 mille. Het is echter niet zeker dat de werknemers dit voordeel geheel in hun loonzakje zullen terugvinden. Een en ander is volgens een PGGM -woordvoer der athankelijk van de CAO-be- sprekingcn voor 1995. De reparatiewetgeving voor het WAO-gat is ook onderge bracht bij PGGM. Omdat liet aantal nieuwe arbeidsonge schikten dit jaar 'aanzienlijk' is verminderd, kan ook die premie omlaag. In totaal gaat het voor een modale werknemer om on geveer 700 gulden op jaarbasis. In het verleden is de pen sioenpremie herhaaldelijk ver laagd om de looneisen van de vakbonden te matigen. Enkele keren was sprake van een extra verlaging, zodat de werknemers netto meer te besteden kregen. Verwey van de Domtoren: „Ik herinner me nog heel goed dat Godthelp vorig jaar een kaartje kocht en binnen drie minuten weer terug was. Toen hij mij zijn verhaal had ver teld, heb ik tegen hem gezegd dat hij voort aan gratis toegang had tot de toren. Je moet zo n dapper iemand belonen, vind ik." Toen Godthelp uiteindelijk de zeventig meter hoge top had gehaald, durfde hij zich nog niet direct buiten op de torentrans te wagen. „Ik stond verstijfd tegen de toren muur en vermande me om kalm te blijven. Ik transpireerde over mijn hele lijf. Later durfde ik dichter bij het stenen hekwerk te komen. Maar nog steeds heb ik niet de moed om er tegenaan te leunen, want stel je toch voor dat het afbrokkelt." utrecht. anp jaar tot negen jaar cel veroor deeld. De man vluchtte, kort na de overval, naar Chili om daar met zijn Chileense vriendin een li- ven als Jehova-getuige op te houwen. Met dat land heeft Ne- derland geen uitleveringsver drag. Toen werd de man daar vorig jaar op verzoek van Ne derland gearresteerd en vastge houden. Chili zal de 28-jarige man uitle veren, die wordt verdacht van de overval in 1990 op een AH-fi liaal in Oosterbeek. Daarbij werden twee personeelsleden gedood. De man wordt gezien als een van de hoofdverdachten van de geruchtmakende over val. Zijn 30-jarige medever dachte werd daarvoor in juli dit WIJ NODIGEN U UIT OM BIJ ONS IN BED TE STAPPEN. Een keer in een ander bed is best prettig Dan ontdekt u wat u mist. Aan steun en com fort. Zodat u zich beter kunt ontspannen, dus beter slaapt. Als specialist in gezonde nachtrust hebben we zo'n 100 slaapsystemen en bedden in allerlei uitvoeringen en combinaties. Onze adviseurs kijken naar uw lichaamsbouw, vragen naar uw slaapge- woontes, geven tips en informatie. Dan probeert u eens een slaapsysteem, gaat languit liggen op een bed, maakt persoon lijke combinaties van bodems en matrassen. Zo kiest u het bed dat een prettige levens partner blijft. Dat vindt u bij Dormaël. Met daarbij alles om van de slaapkamer een droomkamer te maken. •&S LA A P K A M B RS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Utrecht Veenendaa! Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST amsterdam gpd De raadsman van Joep van den Nieuwenhuyzen, mr. Spigt, hoopt dat de Hoge Raad binnen een half jaar de veroordeling van de Begemann-topman in hoger beroep vernietigt. „Wij proberen de zaak met voorrang behandeld te krijgen." Van den Nieuwenhuyzen werd maandag tot zes maanden cel veroor deeld wegens misbruik van voorkennis bij de handel in aandelen. Voordat de Hoge Raad uit spraak in het cassatieberoep kan doen, moeten Van den Nieuwenhuyzens advocaten eerst een cassatie-schriftuur in dienen. De zaak gaat dan naar het wetenschappelijk bureau van de Hoge Raad. Daar stelt de advocaat-generaal zijn advies op. Deze mening is voor onge veer negentig procent van de arresten van de Raad doorslag gevend. Veel hangt daarna uiteraard af van de uitspraak van de Hoge Raad. Als het vonnis in stand blijft, is de zaak gedaan. Dan zal Van den Nieuwenhuyzen zich bij de gevangenispoort moeten melden. Tot die tijd heeft hij volledige bewegingsvrijheid. De Hoge Raad kan het vonnis ook op onderdelen vernietigen en terugverwijzen naar het ge rechtshof, in dit geval waar schijnlijk in Den Haag. Daar wordt de zaak helemaal op nieuw behandeld. De Hoge Raad kan ten slotte ook het von nis vernietigen en zelf een nieu we uitspraak doen. Maar dat is niet gebruikelijk. UTRECHT KARIN SWIERS De bus is niet langer twaalf meter lang en geel. Het bushokje niet langer win derig en kaal. Dertien verenigde streek vervoerders in Nederland gaan hun passagiers verwennen. Deze VSN Groep smijt er zes miljoen gulden tegenaan om heel Nederland vanaf volgende week te wijzen op het bestaan van de Interliner, de touringcar onder de streelcbussen. De Interliner is snel, betrouwbaar en comfortabel, een investering van tien tallen miljoenen guldens waard. „Mijn mensen zijn de winkelcentra ingegaan om te kijken in wat voor omgeving de consument wil vertoeven. Wat voor materialen, kleuren en stijlen worden gebruikt in de winkels die 'in' zijn. Van die informatie is gebruik gemaakt bij het ontwerp van de bus", zegt Hans Rat, lid van de raad van bestuur van de VSN Groep. „Om onze klanten meer ruimte te geven in de bus staan drie in plaats van vier stoelen op een rij. Voor een ouderwetse busboer is het opgeven van een zitplaats een hele concessie. Maar om die pijn enigszins te verzach ten is de groen-blauwe bus drie meter langer gemaakt." Tien procent van de Nederlandse be volking zit te springen om een snelle en comfortabele busverbinding, zo onder zocht VSN. Het antwoord daarop is de Interliner die vanaf 6 november op achttien nieuwp trajecten ais een 'groe ne streep' over de weg scheurt. Zo punctueel dat de reclamecampagne het al heeft over 'uw nieuwe horloge Alleen kwaliteit met een hoofdletter K krijgt een grote groep verstokte auto mobilisten uit de file, denkt VSN. Van daar dat ook het kale bushokje wordt aangepakt. Een Interlinerhalte heeft een telefooncel, een brievenbus, een par keerplaats en een fietsenstalling. Een interlinerhalte wordt, als het aan VSN ligt. een ouderwetse pleisterplaats. Een plek waar reizigers op alle mogelij ke manieren in de watten worden ge legd. Ketens van wegrestaurants zijn ook geïnteresseerd in een halte, vertelt Rat glimlachend. „Ze vragen nu al of de Interliner hun restaurants kan aandoen. Wij hebben daar wel oren naar, want dat zou het wachtcomfort van de passa giers enorm verhogen." Het gehannes met de strippenkaart is met de komst van de Interliner ook voorbij. Reizigers kopen gewoon een kaartje, een enkeltje, een retourtje of een combikaartje voor trein of streek bus, op de stations of bij de chauffeur. VSN houdt om het betaalgemak te ver groten tevens een proef in Asten met de Primeurcard. Een chipcard voor kleine betalingen. Lukt de proef, dan wordt de chipcard ook ingevoerd in het stads- en streekvervoer. De Interliner is de eerste telg binnen de 'linerfamilie' die VSN voor ogen heeft. De groep begint namelijk ook aan het stroomlijnen van het 'gewone' open baar vervoer. „Want dat is de laatste twintig jaar relatief achteruil gegaan. Ie dereen is alleen maar bezig geweest met het rond krijgen van de financiën", zegt Rat. De streekbus wordt omge bouwd tot regioliner, de stadsbus tot ci- tylineren de teletaxi wordt omgedoopt in taxiliner. „Een bus is niet langer een bus, maar een vervoersysteem."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3