Polderbewoner geen Leidenaar Regio Leiderdorp licht 'Groen' door Aanleg fietspaden in Kanaalstraat wellicht alsnog op lange baan in ei WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 CHEF WIM WEGMAN. 071-356439, PIV.-CHEF ROZAVAN DER VEER. 071-35 'Meer belasting en minder groen, dat hoeft dus niet' De tientallen bewoners van de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest willen geen Leidenaar worden. Nu het vrijwel zeker is dat de Broek- en Simontjespolder aan de Sleutel stad wordt toegewezen, vrezen de huidige bewoners de Leidse heffingen, grootschalige nieuwbouw en een onze kere toekomst voor de huizen, woonboten en -schepen. „Leiden is duur en Oegstgeest wil de polder zo groen mogelijk houden. Nee voor ons hoeft een overgang niet", aldus bewoonster J. Juffermans. OEGSTGEEST/LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Broek- en Simontjespolder vormt een groene buffer tussen Leiden (Merenwijk) en Oegst geest. Alleen de Leidse zuidkant (Trekvaartplein) en de Oegst- geester westrand is bewoond. Aan die westkant zijn ook een reeks woonboten gelegen rond een paar jachthavens. Door de aanstaande grenscorrectie dreigt dit 'lint' aan Leiden te worden toegevoegd. De bewoners hebben de grootse angst voor de verhoging van de gemeentelijke heffingen als dit stuk Oegstgeest binnen de Leidse grenzen valt. Volgens een onlangs gepubliceerde sta tistiek betaalt een Leidse huis bezitter drie keer zo veel onroe- rend-goedbelasting als een Oegstgeester woningeigenaar. Dat verschil kan tot meer dan 400 gulden per jaar oplopen. De riool- en reinigingsrechten zijn in Oegstgeest weer duurder maar bij elkaar is een Leidenaar onmiskenbaar slechter af dan een Oegstgeestenaar als het om gemeentelijke heffingen gaat. Maat De bewoners van de Haarlem mertrekvaart zijn ook bang voor het vermindering van de leef baarheid. In de plannen van Oegstgeest bleef een strook van ongeveer 250 meter achter de bebouwde westrand groen. Lei den heeft nog geen concrete bouwplannen en de bewoners van de Haarlemmertrekvaart kunnen alleen maar hopen dat de Leidse stedebouwers een zelfde maat aanhouden. „Het is al verschrikkelijk dat de mooie landelijke omgeving waarin we Twee onderzoeken naar fraude LEIDERDORP J UDY NIHOF Zowel de gemeente Leiderdorp als justitie zijn momenteel nog volop bezig met onderzoeken naar vermoedelijke fraude op de afdeling Groen. De Leider- dorpse gemeentesecretaris G. van Hofwegen voert momenteel samen met interim-sectorhoofd openbare werken W. Kroonder een intern onderzoek uit dat over ongeveer een maand moet zijn afgerond. Het onderzoek dat justitie op korte termijn hoopt af te ronden, staat hier los van. Volgens de gemeentesecreta ris zijn alle medewerkers op de afdeling nog gewoon in dienst. Wel heeft één van de opzichters Groenvoorziening 'hangende het onderzoek' ander werk ge kregen. Hij verricht dit werk 'onder directe verantwoorde lijkheid van het sectorhoofd Openbare Werken'. De maatre gel is genomen 'uit bescher ming van de medewerker'. Meer wil de gemeente over het onderzoek en de bevindingen tot dusver niet kwijt. „In dit sta dium zijn we zeer terughou dend," aldus een woordvoer ster. Ook wil de gemeente niet zeggen over welke periode het onderzoek zich uitstrekt. „Het gaat om zaken in het verleden", aldus de woordvoerster. Terwijl alle schijnwerpers ge richt zijn op de omstreden straf maatregelen tegen vier ambte naren Burgerzaken, hebben ge meente en justitie hun handen vol aan onderzoeken naar het reilen en zeilen van de afdeling Groen. De inmiddels vertrokken waarnemend burgemeester van Leiderdorp, J. de Bruin, deed ongeveer een jaar geleden aan gifte bij de-poÜtie nadat een ac countantsbureau aanwijzingen had gesignaleerd voor fraudu leuze handelingen op deze af deling. B en W besloten in au gustus om een onderzoek in te stellen 'naar de relaties die de afdeling Groenvoorziening in het verleden met aannemers en leveranciers onderhield'. Het in tern onderzoek staat geheel los van een strafrechtelijke proce dure, omdat een gemeente bij dergelijke zaken een eigen ver- Inbraak in pastorie Discussiebijeenkomst PvdA Katwijk Dieven hebben toegeslagen in de pastorie aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest. Er werden enkele glas-in- lood-ruitjes vernield om binnen te komen, waarna een videore corder werd weggenomen. Van de inbrekers ontbreekt elk spoor. Vooruitlopend op alle politieke beraadslagingen in de gemeen teraad, wil de PvdA in Katwijk met leden en andere belangstel lenden discussiëren over de kerntaken. In de komende we ken houdt de politiek het taken pakket van de gemeente tegen het licht en zal vervolgens bepa len of Katwijk het werk moet LISSE ARIE IN T VELD Aan het al lang slepende plan voor vrije fietspaden langs de Kanaalstraat-Oost in Lisse, is gisteren weer een nieuw hoofd stuk toegevoegd. De plaatselijke politiek wil eerst afwachten wat de effecten zijn van de nog aan te leggen provincialeweg N207 tussen Hillegom en Nieuw-Ven- nep, zo bleek tijdens een verga dering van de commissie voor openbare werken. De nieuwe weg kan de hoeveelheid verkeer in de Kanaalstraat waarschijn lijk aanzienlijk verminderen. Bewoners van de Lissese straat zijn tevreden over het mogelijke uitstel. Zij voelen niets voor de fietspaden, omdat ze daarvoor stukken van hun tuinen moeten afstaan. Burgemeester en wethouders van Lisse willen de fietspaden snel aanleggen omdat fietsers en bromfietsers voortdurend in de knel komen in de smalle Ka naalstraat. Ze wijzen in het voorstel aan de raad er op dat in de straat inmiddels 46 ongeluk ken zijn gebeurd. Volgens de Kanaalstraters valt het echter wel mee met de gevaren. „Het lijkt wel veel zo'n aantal, maar er waren er maar negen fietsers en bromfietsers bij betrokken. Die ongelukken hadden boven dien over een periode van acht jaar plaats", aldus een bewoon ster. Ze wees er verder op dat de gemeente Haarlemmermeer het verkeer wil dwingen in de toe komst over de nieuwe weg N207 te rijden. Wethouder R. Michels zei dat ze daar niets van wist. Ze beloofde de com missie voor volgende week don derdag - wanneer de gemeente raad zich over de Kanaalstraat plannen buigt - contact op te nemen met Haarlemmermeer. De meeste fracties voelden er gisteren voor een besluit over de fietspaden maar uit te stel len. Vooral ook omdat de bewo ners de plannen niet steunen. Alleen G. Mesman (PvdA) wilde de vrijliggende fietspaden nog niet op de lange baan schuiven. „Uitgaande van de huidige in formatie - maar daarin kan ver andering komen - blijf ik aan deze oplossing denken HAAG zitten, wordt volgebouwd. Maar Leidenaar worden? We zijn hier helemaal op Oegstgeest geori ënteerd, waar het bijvoorbeeld boodschappen doen en het op halen van huisvuil betreft. Dat is nu prima geregeld en je weet nooit hoe dat gaat worden", al dus bewoonster Mw. Zepeda. Vrijwel niemand van de on dervraagde woonbootbewoners durft te speculeren over de toe komst van hun drijvende wo ningen. Volgt een afsterfbeleid? Moeten ze elders aanmeren? Komt er een Leidse 'goudkustje' met villa's aan het water? Vol gens bewoner N. Prinsen wel. Hij is overtuigd van de 'slechte' bedoelingen van Leiden en wet houder T. van Rij (PvdA). „Ik vrees zelfs dat de huizen weg moeten en dat ook de boten zullen verdwijnen. Zover ik weet, komen hier inderdaad vil la's aan het water om de ont wikkeling van de rest van de polder rendabel te maken. Maar hier is het laatste woord nog niet over gesproken. Ik denk dat we net als de gemeente Oegst geest flink weerstand gaan bie den", aldus Prinsen. Wethouder Van Rij kon de vrees van de bewoners niet wegnemen; hij was afwezig. antwoordelijkheid draagt. Volgens burgemeester M. Zonnevylle zijn inmiddels maatregelen genomen om on rechtmatigheden op de afdeling te voorkomen. „Er wordt heel goed op gelet of aanbestedin gen correct verlopen en er ver schillende offertes worden ge vraagd. Er is goede controle", aldus de burgemeester. Vervolging Terwijl het onderzoek van de gemeente nog loopt, verricht ook justitie nog het nodige speurwerk naar mogelijke uit glijders van ambtenaren op de afdeling Groen. Weliswaar had de rijksrecherche het onderzoek ruim twee maanden geleden al afgerond. Maar de behandelend officier van justitie, die een be slissing moet nemen over ver dere vervolging, wilde een na der onderzoek. Volgens persof ficier F. Slits is het de bedoeling om dit zo snel mogelijk rond te krijgen. „Maar of dat lukt, weet ik niet. De officier heeft veel meer zaken te doen." blijven uitvoeren of uitbeste den. Tijdens de bijeenkomst op 25 oktober in sporthal Rijnsoever (aanvang 20.00 uur) kunnen le den en belangstellenden onder meer hun mening geven over het al dan niet afschaffen van het schoolzwemmen, de ver keersmaatregelen in Katwijk en het toerisme in de kustplaats. KORTWEG Film In Magnifiosi aan de Ruishorn- laan 21 in Lisse is vandaag de film 'Edward Scissorhands' te zien. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegang is gra- Theater Het stuk 'Toeters en Bellen' wordt morgen gespeeld in dorpshuis De Kuip aan de Zee straat 1 in Noordwijk. De voor stelling begint om 14.00 uur. Kaarten a zes gulden per stuk zijn bij de VW Noordwijk ver krijgbaar. Cabaret In het Hillegomse jongerencen trum Solution treden vrijdag de finalisten van het Leidse Caba ret Festival op. Vanaf 20.30 uur zijn Kees Tom, Marianne van Wijk en Twee van Zand actief in het gebouw aan de Van de En delaan 7. Entree 7,50. Swingen Het Lissese jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishornlaan staat vrijdag in het teken van de 'Gouwe ouwe swing' waarbij vijf uur lang de beste platen worden gedraaid. De swingavond begint om 21.00 uur en de toegangs prijs is 2,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16