Gods werkterrein in de bush Kerk Samenleving Wiesel schrijft na lange tijd weer over holocaust V WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Oost-Timor Twee Indonesische soldaten die eind juni een kerkdienst in Oost-Timor verstoorden, zijn uit het leger verwijderd en tot gevangenisstraffen veroor deeld. Dat maakte het Indone sische leger gisteren in Jakarta bekend. De 20-jarige islami tische soldaten. Bakhrul Ulun en Nurcahyo Wahyudi, had den tijdens een mis in de Sint Jozefkerk in het dorpje Rem- exio hosties vertrapt. De krijgsraad, die maandag in de Oosttimorese hoofdstad Dili zijn zitting begon, veroordeel de Bakhrul tot tweeëneen half jaar en Nurcahyo tot twee jaar gevangenisstraf. De militaire procureur had voor beiden drie jaar geëist. In de door Indonesië gean nexeerde voormalige Portuge se kolonie leidde het incident tot hevige protesten van de overwegend rooms-katholieke bevolking. De protestmars van ten minste 150 Oosttimorezen in Dili was de grootste uiting van verzet sinds het neerschie ten van demonstranten door het Indonesische leger in 1991 Opleiding De protestantse kerken in Oost-Europa hebben geen geld genoeg voor de opleiding van predikanten. Dit heeft de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) in Genève bekendge maakt. In de nieuwe politieke situatie hebben de kerken gro te behoefte aan predikanten en aan theologisch opgeleide medewerkers, zegt de WARC in een verslag van een in Hongarije gehouden conferen tie. Maar de vaak kleine Her vormde Kerken hebben te wei nig inkomsten. Bovendien is er vaak onduidelijkheid over het bezit van de Kerk. De WARC wil nu een ronde tafelconferentie houden van representanten van theologi sche opleidingen in Oost-Eu ropa en hulpwerkorganisaties uit het Westen. De predikan tenopleiding in Wuppertal-El- berfeld heeft reeds aangebo den in 1996 een zomerschool in Hongarije te houden. De WARC dringt er bij de Oost- europese lidkerken op aan vooral de scholing van leken en \Touwen ter hand te ne men. De Hervormde Kerken in Oekraïne, Kroatië, Servië- Montenegro en Litouwen be schikken niet over een eigen predikantenopleiding. Die zijn er wel in Roemenië, Tsjechië. Slowakije en Hongarije. Dalai Lama De Chinese politie heeft op de markten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa portretten van de Dalai Lama. de geeste lijke leider van de Tibetanen, in beslag genomen. Dit meld de gisteren het in Londen ge vestigde Tibet Information Network (TIN). De organisatie beroept zich op de verklarin gen van een Chinese rege ringsfunctionaris en van wes terse toeristen. Volgens TIN is de maatregel onderdeel van een nieuwe campagne van de Chinese overheid tegen de Dalai Lama. In 1959 ontvluchtte deze Tibet met duizenden volgelingen na de bloedige onderdrukking van een anti-Chinese opstand. China houdt Tibet sinds 1949 bezet. De maatregel van de Chinese politie is opvallend, omdat het in Tibet al jaren niet meer verboden is om por tretten van de Dalai Lama in het openbaar te tonen. Afbeel dingen van de geestelijke lei der sieren dan ook veel hui zen, tempels en kleine altaren in het gebied, zonder dat de Chinese autoriteiten daar aan- Frans en Karin landstra voor internationale Wycliff-organisatie in Nieuw-Guinea Ze wonen met z'n vieren in een dorpje van nog geen honderd mensen in de oostelijke hooglanden van Papoea Nieuw-Guinea. In een grote woning op palen. De zijkant is, behoudens een gordijn van muskie tengaas, open en kijkt op de brede bush uit. Rondom staan nog een twintigtal kleinere paalwoningen. Daar heeft God hun werk terrein gekozen, zo voelen Frans (41) en Karin Zand- stra (35) het. ENSCHEDE JAN TER HAAR Sinds drie jaar doen ze er alfa- betiseringswerk, met als doel de bevolking de boodschap van Je zus Christus over te brengen. Deze herfst zijn ze met hun kin deren Judith (8) en Abner (6) voor enkele maanden verlof in hun oude woonplaats Ensche de. Het i ,vel t Ka rin: ..Bijvoorbeeld in de super markt. Het is er zo druk en vol en zo verschrikkelijk veel aan bod. Je wilt gewoon even een zakje hagelslag halen en dan sta je voor een schap met wel tien soorten. Bij de bakker en de sla ger stond ik in het begin met de mond vol tanden toen ze me vroegen wat ik wilde hebben. Dan moet je je al die soorten weer herinneren." Ze lacht: ..Bij ons zie je de mensen soms een hele middag bij een winkeltje staan, soms gewoon om naar de artikelen te kijken zonder iets te kopen." Het levenstempo in Neder land heeft hen overvallen. Frans: .,A1 die flitsende tv-beel- den. Vooral bij jongerenpro gramma's is mij dat opgevallen. Je krijgt de tijd niet om echt stil te staan bij wat je ziet. Mis schien was dat voordat we ver trokken ook wel zo, alleen valt Abner, Karin, Judith en Frans Zandstra even terug in Nederland: Je kunt ons werk vergelijken met de kerstening van West-Europa." heto 3 op- Drie jaar harde arbeid voor de internationale Wycliff-organisa tie voor bijbelvertaling zitten er nu op. Bergen werk hebben ze verzet in het op schrift stellen van de lokale taal (Amanab), één van de honderden Papoea- en Melanische talen die er op Papoea Nieuw-Guinea gespro ken worden. Ze hebben de mensen teren lezen en schrijven en hen opgeleid om die vaar digheid weer aan andere dorpe lingen door te geven. Parallel daaraan werkten ze mee aan de opbouw van het kerkelijk leven in de regio die in totaal uit 23 dorpen bestaat waar ook andere Wycliff-mensen werkzaam zijn en met wie een gerej^ bestaat. Op tal van punten ondersteuning voor de westerse pioniers in de bush. - Jullie blanken uit het verre Nederland leren de mensen daar veel. Gebeurt er ook iets in om gekeerde richting? Karin: „We spreken in Neder land al gauw van onderontwik kelde volkeren in de Derde We reld, maar als je daar leeft, voel je je al gauw zelf onderontwik keld. Want in feite weet je in vergelijking met hen niets. Ze kennen elk paadje in de jungle, ook al lijkt er geen weggetje te lopen. Kennen elke boom, we ten sporen van dieren thuis te brengen, kennen alle planten en weten wat eetbaar is en wat niet. Ze zoeken zelf hun eten in het bos op, bladeren van bo men, jonge bamboescheuten enzovoort en weten ook welke maanstand het beste is om op jacht te gaan. Ze leven veel meer met de natuur om hen heen." Frans vult aan hoe de mensen daar in staat zijn om iets uit het ogenschijnlijk niets te maken. Bijvoorbeeld het bouwen van een huis uit allerlei materialen om hen heen. „Wij in het Wes ten zijn die vaardigheden alle maal kwijt geraakt en afhanke lijk geworden van anderen. Zij zijn in staat om geheel in hun eigen behoeften t - Vragen ze zich niet af wat jullie nu eigenlijk komen doen? „Je ontmoet bij mensen die voor ons open staan zeker be grip, zo niet dankbaarheid dat we van zo ver zijn gekomen om hen te leren lezen en schrijven met hulp van allerlei eenvoudi ge lesboekjes over de dagelijkse dingen in hun leven. Ze zijn echt blij omdat ze die vaardig heden als een verrijking zien", aldus Frans. Dit onderwijs, als basis om verder met de bijbel kennis te maken, wordt breder geaccepteerd dan de christelijke boodschap zelf, is zijn ervaring. De helft van de mensen, zo niet nog meer, voelt niet zoveel voor de kerk. Frans: „Onder hen zijn inmiddels ook enkelen die zich enthousiast meester hebben ge maakt van de vaardigheid van lezen en schrijven maar die de bijbel verder niets zegt." Opvallend genoeg zijn het voornamelijk vrouwen en kin deren die naar de kerk gaan, al niet veel anders dan in Europa, stelt Karin vast. De mannen op Papoea Nieuw-Guinea houden hun familieleden in de deelna me in het kerkewerk niet. Over het algemeen wordt onze aan wezigheid gewaardeerd, con cludeert ze. „De houding is ze ker niet vijandig, eerder tref je bij hen zorg aan dat ons iets overkomt en staan ze je bij. Ze vinden onze blanke huidskleur en het sluike haar wel interes sant. Dat willen ze stiekem wel eens aanraken, want zelf heb ben ze allemaal kroes haar." Uitvoerig is het thuisfront (de Zandstra's zijn uitgezonden door de Nederlandse Hervorm de Kerk in Enschede) de afgelo pen jaren met lesbrieven op de hoogte gehouden van hun wel en wee. Knieblessures, malaria, motor- en radiopech, het vieren van Sint Nicolaas en Oud en Nieuw, het opgroeien van de kinderen, de soms moeizame resultaten van hun werk. En het thuisfront schreef terug. „Daar door hebben wij Gods liefde kunnen doorgeven aan een volk, dat pas werkelijk uit het duister in het licht kan komen door Gods Woord in de taal van hun land", staat er op de uitno diging aan alle 'supporters' om binnenkort op een drietal zater dagen in hun tijdelijke huis in Enschede Frans, Karen en de kinderen de hand te drukken en dia's en videobanden te komen bekijken. op Papoea Nieuw-Guinea echt in het duis ter? Frans: „Je kunt het vergelijken met de kerstening van West-Eu ropa. Door het christendom zijn wij toch ook verrijkt. Daar gaat het al niet anders. Al merk je er aan de buitenkant niet zo veel van, toch leeft bij de meeste mensen nog animisme. Ze zien in allerlei dingen geesten en zie len die hen in de macht hou den. In stenen en bomen bij voorbeeld. Die krachten hebben hen in de ban waardoor ze erg angstig leven. Het Woord van de Bijbel kan hen echt tot vrije mensen maken. Dat is onze overtuiging, waarvan we geluk kig, zeker het laatste half jaar, tastbaar resultaten zien en die ons de moed geven om straks weer terug te gaan voor een periode." Vele jaren geleden hield de joodse auteur Elie Wiesel op met schrijven over de holo caust, nadat critici hem ervan beschuldigd hadden dat hij de verschrikkingen van de jodenvernietiging voor eigen roem en ge win uitbuitte. Maar nu heeft de Nobelprijs winnaar nogmaals zijn hart gelucht en zijn pijnlijke herinneringen aan de concentra tiekampen Auschwitz en Buchenwald te boek gesteld. „In de jaren zestig stopte ik met schrijven over de kampen omdat ik de kritiek niet aankon", zegt Wiesel bij de publikatie van zijn memoires onder de titel Tous les fleu- ves vont a la mer (Alle beken stromen naar de zee). „Mensen zeiden: 'Hoe lang blijf je je nog wentelen in je lijden?' Nu heb ik er spijt van, want als ik stop, en als anderen stoppen, wat zal er dan gebeuren?" In 1986 werd hij door het comité dat hem de Nobelprijs voor de Vrede toekende, schreven als een „boodschapper aa mensheid", die bijdroeg aan nen van apathie en twijfel en de wereld er toe dwong de holocaust niet te vergeten. Wiesel beschreef zijn kampervaringen voor het eerst in De nacht, dat in 1960 ver scheen. Zijn memoires beginnen echter bij zijn kindertijd in het stadje Sighet in Roe menië, waar zijn godsdienstige studie de jonge Wiesel drijft tot pogingen om op mys tieke wijze de Messias op te roepen. In het boek, dat eindigt met zijn huwelijk in 1969, gaat Wiesel in op zijn eerste, on handige toenaderingen tot het vrouwelijk geslacht, zijn beginnende carrière als be rooid journalist en zijn vriendschap met de rooms-katholieke Franse schrijver Francois Mauriac en de Israëlische politica Golda Me'ïr. De periode na de Tweede Wereldoorlog, waarin hij naar eigen zeggen zijn weg zoekt in 'het leven na de dood', wordt overscha duwd door de weinige bladzijden die hij wijdt aan de vernietigingskampen. Daar verloor hij zijn moeder, vader en zuster. Als zijn vader op sterven ligt, hoort de 16- jarige Wiesel ineengedoken diens noodkre ten aan. Hij zit vlakbij, maar mag van de kampbewakers niet naar zijn vader toe. Diens laatste woorden - zijn eigen naam, steeds opnieuw geroepen - achtervolgen Wiesel nog steeds. Alleen in De nacht had Wiesel tot nu toe over zichzelf geschreven. In zijn memoires vertelt hij veel over zijn relatie met zijn va der en over de sterke band met zijn jongere zuster die de vernietigingskampen niet heeft overleefd. „Er waren veel dingen die gezegd moesten wordenaldus Wiesel. „Ik wilde datgene onthullen wat nodig is voor het begrip van mijn overige boeken. Alles wat ik gezegd heb is waar, maar ik heb niet alles gezegd wat i BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessen-Nieuwkerk A. den Besten te Ochten; te Nijkerker- veen J.H. van Daalen te Ede. Aangenomen naar Markelo A.F.U. Braakman, kandidaat te Maartens- e Greet tf dijk Bedankt: voor Otterlo G. Oosterwolde (Gld.) voor Vaassen W.M. de Boer te Moordrecht. GEREF.KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Slotermeer- /Geuzenveld (SoW) mw. G W. de Jong, kandidaat te Amsterdam; te Maassluis drs. R.A. van Kooij te Lin- schoten (part-time). GEREF.KERKEN VRIJGEM Aangenomen: naar Hattem A.P. Feij- en te Heemse, die bedankte voor Axel, voor Bedum en voor Berkel en Rodenrijs. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Hilversum C Hogchem HET WEER Regenkansen nemen toe Het droge en zonnige herfstweer van de afgelopen twee weken loopt zoetjes aan op zijn eind. De atmos feer begint zich in te stellen op de tegenstellingen, die met het nader- bijkomen van de winter gaan ont staan tussen oceaan en continent. In het noorden en oosten van Eu ropa is er al een vooraadje winter kou aanwezig onder het beheer van een hogedrukcentrum boven Noordwest-Rusland, dat in de loop van deze week nog krachtiger wordt (ruim 1040 millibar). Tege lijkertijd doet een golf met zachte Atlantische warmte een uitval in de richting van het vasteland, gedre ven door een depressie tussen IJs land en de Britse Eilanden (975 millibar). Het toenemende drukver schil deed de zuidoostenwind dins dag al flink toenemen. In de aan wezige polaire lucht voelde het schraal aan bij maxima van 9 tot 10 graden, maar de mooie, heldere lucht met felle zonneschijn ver goedde veel. In de droge lucht daalde de relatieve vochtigheid in de loop van de middag naar circa 40 procent. De vrij krachtige wind hield het kwik vannacht boven nul. Vandaag maakt de zon later op de dag plaats voor sluierbewolkinj die de komst van een front aankot)DEN digt. Het neerslaggebied wordt echter door de Oost-Europese ho- gedruk vertraagd en afgezwakt. Hi front rafelt de komende 48 uur b<ri°C( ven ons land langzaam uiteen. Bénidc wolking overheerst, af en toe valt )p h< wat lichte neerslag. Het wordt welnan iets zachter, vooral in de komendyenb nachten; de maxima liggen rond je 13 graden. I00£ Ons land komt met dit licht wis^te selvallige weer nog goed weg. Op ®u^v' het noordelijke deel van de Noord-We zee steekt een zuidoosterstorm opsite" In het Middellandse Zeegebied isnien het weer al dagenlang van streek Lan met flink wat regen en onweer. jaar Tijdens het weekeinde arriveertUat volgende depressie bij Ierland die meer stootkracht heeft dan zijT" voorganger. De regenkansen ne- n men verder toe en de wind trekt L)l stevig aan uit zuid tot zuidwest. pl°e Een duidelijk onstuimiger type 1 herfstweer maakt zijn opwachting' het blijft voorlopig a t regei tranden van tijd tot tijd zon. Middagte peratuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: vooral in het noorden ge geld wolkenvelden en kans op een b Middagtemperatuur rond 23 graden. DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.12 Zon onder 17.33 Maan op 17.50 Maan onder08.09 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.59 15.47 Laag water 11.47 Weerrapporten 18 o noorden l n op t stevige regen dagtemperatuur ongeveer 24 graden Zuid-Frankrijk: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en op beide dagen kans op een re gen- of onweersbui. In het oosten kun- ben. Middagtemperatuur op v sen rond 17 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij wisselvallig weer, met naast zon van tijd tot tijd ook kans op buiige regen, misschien met onweer. Maximumtem peratuur ongeveer 22 graden Vandaag met name in het noorden, na het optrekken van eventuele mist, flink wat zon. Verder geregeld wolkenvelden en vooral morgen enkele regen- of on weersbuien. Op Sicilië kunnen de buien zich op beide dagen manifesteren. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden hier en daar in het noorden tot rond 23 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer met op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Nu en dan ook wel wat zon. Middagtem peratuur rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag in het noorden en oosten nog geregeld zon en waarschijnlijk droog. Verder tamelijk bewolkt gen- of onweersbuien, vooral langs de westkust kunnen ze behoorlijk zijn. Middagtemperatuur langs de rr te kusten tussen de 21 en 25 graden Boedapest Boroeajx Kopenhagen onbew Las Palmas half be* o 1 14 9 00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14