uin Bollenstreek Jieen onderkomen voor ■jongeren in Rijnsoever 7A ben dankbaar dat ik dit heb mogen doen Vuilnisbelten, straten en bermen steeds rijker aan plantesoorten Oudjaarsfeest voor jeugd Rijnsburg is van de baan Jonkman: 'Ik dacht soms ook: nou nou' OENSDAG 19 OKTOBER 1994 Fietspad De aanleg van fiets- I O paden in de Kanaal straat in Lisse wordt wel licht alsnog op de lange baan geschoven. ongebonden jongeren in Katwijk krijgen geen tijdelijk hderkomen in de wijk Rijnsoever. Wethouder J.H. ten ove wijst de suggestie van de Stichting Rijnsoever Jeugd Isoluut van de hand. teraf weer spijt van krijgt. Als voorbeeld haalt hij het gemeen tehuis aan. „Hier is zes jaar ge leden een tijdelijk gebouw neer gezet. Achteraf moet je consta teren dat het misschien beter was geweest om destijds al naar een structurele oplossing te zoeken." Ook uit oogpunt van milieu- eisen vindt de verantwoordelij ke wethouder het niet juist om een tijdelijk onderkomen toe te staan. Hij wijst in dat verband naar het christelijke jeugdhuis brief aan de gemeente |t de stichting, die opkomt lor jongeren die zich niet luisvoelen in bestaande centra fials Scum en De Donk, weten resultaten van een gemeen- Jlijk onderzoek naar de jonge- Inproblematiek niet te willen wachten. Ten Hove voelt ech- niets voor, zoals hij dat emt 'hap-snap-beleid'. |Ten Hove zegt geen oplossing willen waar je mogelijk ach- lan steelt auto na woordenwisseling 'noordwukerhout. Een 28-jarige man uit Noordwijkerhout is gis teravond door de politie aangehouden voor diefstal van een au- ,vejto. Hij ging er in de wagen vandoor nadat hij met de eigenaar een woordenwisseling had gekregen. De Noordwijkerhouter had een jongetje een klap gegeven en werd daar door de automobi list op aangesproken. De man richtte zijn agressie vervolgens op de bestuurder. Omdat de automobilist naast zijn wagen stond ;en de sleutels nog in het contact zaten, zag de Noordwijkerhou- Iter kans achter het stuur te kruipen en weg te rijden. Ver kwam ide man niet want hij had de nodige alcoholische versnaperingen iop. Politiemannen hielden de man aan en brachten hem over naar het bureau. Daar was zijn woede nog niet bekoeld. Het pla fond van een wachtkamer werd vernield. Geld en sieraden gestolen voorhout» Sieraden en 400 gulden zijn gistermorgen gestolen uit een woning aan de Rijnsburgerweg in Voorhout. De daders kwamen via de stal de woning binnen en doorzochten het huis. De bewoner ontdekte de inbraak rond het middaguur. Bromfietser knalt op auto Een 22-jarige Katwijker is gisteren op de kruising van 2 Katwijkse Hoomeslaan met de Parsstraat met zijn brommer n auto geknald. De 50-jarige Oegstgeestse bestuurster reed t de Parsstraat rechtsaf de Hoomeslaan op. Volgens haar s het kruispunt vrij. Plotseling botste de bromfietser op de I rechterkant van haar auto. Waar de Katwijker vandaan kwam en hoe hij op de wagen kon belanden, is nog onbekend. De politie vermoedt dat de remmen van de bromfiets weigerden. De Kat wijker was echter niet goed aanspreekbaar en moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden vervoerd. Brandjes in Katwijk rwuk» Diverse kleine brandjes bezorgden de brandweer giste- werk in Katwijk. Zo stond rond vier uur 's middags een pa pierbak in lichterlaaie op de hoek van de Colijnstraat en Van Houtenstraat. Van de container bleef alleen een verwrongen metalen wrak over. Rond half tien 's avonds stookten jongeren een vuurtje op het bouwterrein aan de Baron van Wassenaer- laan. Dit kon zonder tussenkomst van de brandweer worden ge blust. Op hetzelfde moment stond er een hoop afval in brand op het tuinbouwgebied aan de Zanderij. Daar kwam de brandweer actie. dat op dit moment in Rijnsoe ver wordt gebouwd. „We heb ben dat stenen gebouw moeten aanpassen aan de milieu-eisen. Dan kan je toch niet elders die eisen negeren en portocabins neerzetten." Daarnaast ont breekt het aan een goede plaats voor een tijdelijk onderkomen voor de ongebonden jeugd. Voor de door de stichting voor gestelde plek - het grasveldje achter het visplateau bij de Re- gulus - voelt Ten Hove niets. Het verzoek van Rijnsoever Jeugd om voor twee jaar een unit neer te zetten, heeft wet houder Ten Hove verbaasd. Hij meent dat bij de stichting ten onrechte de gedachte leeft dat de resultaten van het onderzoek naar de jongerenproblemen pas runsburg De Katwijkse basketbalvereni ging Grasshoppers kan voor het komende jaar een extra ge meentelijke bijdrage van 4725 gulden tegemoet zien naast de normale subsidie van 4892 gul den. Naar aanleiding van een in 1992 gehouden onderzoek waarbij een vergelijking werd gemaakt tussen de geldelijke bijdragen aan de binnen- en buitensporten in Katwijk, on- over twee jaar bekend zijn. Zelf verwacht Ten Hove over zo'n zes maanden duidelijkheid te hebben hoe de opvang van jon geren in de wijk Hoomes- Rijnsoever het beste kan wor den geregeld. De stichting die het onder zoek steunt vindt de nood in de wijk echter te hoog om de resul taten af te wachten. Zij wijst daarbij op het feit dat de onge bonden jeugd die nu op straat rondzwerft een makkelijke prooi is voor drugdealers. „Een noodverband is de enige ma nier om de jongeren op korte termijn te behoeden voor alle gevaren", stelt de Stichting Rijnsoever Jeugd in haar brief. „Beter een tijdelijke unit dan een methadonbus. De flora van de Bollenstreek, r onder die in de Katwijkse duinen, is de afgelopen vier jaar nauwkeurig in kaart gebracht. foto dick hogewoninc De Rijnsburgse jeugd kan op oudjaarsavond niet terecht in 't Kraai- enest voor een spetterend feest. In mei hoopten de jongerenclubs nog dat ze met zo'n party overlast en vandalisme konden voorko men in vooral de woonwijk Frederiksoord. „Maar we hebben het plan afgeblazen, omdat we niet genoeg vrijwilligers kunnen krij gen", vertelt A. Roodbergen van de vereniging Disco Go-Go. Rond de jaarswisseling drommen elk jaar groepen jongeren sa men in Frederiksoord en het dorpscentrum. Volgens de politie gaat dat veelal met vernielingen gepaard. De Rijnsburgse kerngroep so ciale vernieuwing bedacht dat een feest misschien een uitweg zou bieden voor de verveling. Volgens Roodbergen zijn er echter min stens veertig vrijwilligers nodig om zo'n avond draaiende te hou den. „En die krijg ik niet bij elkaar." Extra subsidie voor Grasshoppers katwuk» peter van der hulst derzocht VB Accountants ver volgens in hoeverre Grasshop pers en de Zwem Poloclub recht hadden op extra subsidie. Een extra bijdrage voor de Zwem Poloclub vond VB Ac countants niet nodig. Een oor deel dat de leden van de com missie voor cultuur en welzijn gisteravond deelden. Grasshop pers krijgt een extra bijdrage maar moet het geld wel gebrui ken om het tekort op de balans te verminderen. Noordwijk.se vereniging brengt flora Bollenstreek in kaart noordwuk monica wesseling Quick Boys kan lichtmasten plaatsen Quick Boys mag het vijfde veld van verlichting voorzien. De Kat wijkse voetbalvereniging, die al tijden kampt met een gebrek aan trainingsfaciliteiten omdat te weinig velden zijn verlicht, heeft van de commissie voor welzijn gisteren toestemming gekregen. Voor waarde is wel dat de aanleg wordt bekostigd uit de 35.000 gulden die onlangs al beschikbaar werd gesteld voor de verbetering van de lichtinstallatie rond het derde veld. Het omspuiten van de graslanden, de ver mesting van het duingebied en de veront reiniging van de sloten. Dat zijn volgens de Noordwijkse florist J. van Dijk de belang rijkste bedreigingen voor de natuur in de Bollenstreek. Tientallen plantesoorten ver dwenen de afgelopen jaren. „Reden tot gro te zorg. Er is echter ook reden tot optimis me. Buiten de gangbare natuurgebieden, blijkt nog veel te groeien. Het straatmilieu en de wegbermen zijn rijker dan we dach- Van Dijk heeft, samen met vijf andere le den van de Noordwijkse Vereniging voor Natuur en Vogelbescherming Noordwijk, de afgelopen vier jaar de plantenwereld van de hele Bollenstreek in kaart gebracht. Weekeinde na weekeinde, vakantie na va kantie bracht het zestal buiten door, minu tieus noterend wat waar stond en staat. De 'Flora van de Duin- en Bollenstreek' zoals het lijvige boekwerk is genoemd, wordt vrij dag gepresenteerd aan directeur Polderman van het Zuidhollands Landschap. De amateur-biologen hebben het onder zoeksgebied (100 vierkante kilometer) wer kelijk hélémaal in kaart gebracht. Niet al leen de zeldzame waardevolle graslanden, de landgoederen en de duinen werden on derzocht, ook de straten, de wegbermen, begraafplaatsen en zelfs de vuilstortplaat sen werden op hun flora bekeken. Honder den plantesoorten zijn gevonden en be schreven. „We nemen de lezer van het boek eigen lijk aan de hand mee door het gebied. Alsof je een fiets- of wandeltocht maakt samen met een bioloog. De geschiedenis wordt ook belicht, omdat het verleden bepalend is voor de plantegroei nu." Bij de beschrijving van de flora (inderdaad elk lapje grond is beschreven) staat ook vermeld waarom een bepaalde plantesoort er juist wel of juist niet meer staat. Er wordt verhaald over het omspuiten van graslanden, het storten van vuil maar ook over het opnieuw laten stui ven van de duinen. Van Dijk en zijn mede-onderzoekers zijn geschrokken van de verdere achteruitgang van de planterijkdom in graslanden en slootvegetaties. Bijzondere soorten als de moerasbastaardwederik zijn inmiddels ver dwenen, de dotterbloem komt ook steeds minder voor. Van Dijk: „De milieuvervui ling, de oprukkende verstedelijking en de bollenteelt eisen hun tol". Het is echter, zo blijkt uit de flora en Van Dijks verhaal, niet alleen kommer en kwel. „Het straatmilieu en de vegetatie van de vuilnisbelten blijkt soms vrij bijzonder te zijn. Zo is er tussen de straatstenen straat- liefdegras te vinden en worden de vuil nishopen van weleer getooid met planten met fraaie namen als Hazepootje, Dauw braam, Wilde Cichorei en Kruipend Stal- kruid. Ook in de berm langs de Provincialeweg heeft Van Dijk veel moois aangetroffen. „De berm wordt niet bemest en slechts zelden gemaaid. Daardoor groeien er bijzondere kruiden. De hoge begroeiing is aantrekkelijk voor muizen en dat trekt weer uilen. Helaas sneuvelen er nogal wat in het verkeer." Ook Keukenhof, toch het toppunt van ge cultiveerd groen, herbergt nog zeldzame planten. „Het Groot Heksenkruid heeft zich weten te handhaven. Een zeldzame en daarmee waardevol soort groen." Van Dijk kan geen uitspraak doen over de snelheid waarmee de natuur in 'zijn' streek achteruit gaat. Weliswaar heeft de Vereni ging enkele jaren geleden ook een flora uit gebracht, maar deze besloeg alleen het Noordwijkse grondgebied. De 'Flora van de Duin- en Bollenstreek' (verluchtigd met 83 kleurenfoto's en 25 zwart/wit foto's) is in een aantal boekhan dels in de Bollenstreek te koop voor 35 gulden. Voor informatie over verkoop punten danwel rechtsstreekse aanschaf van het boekwerk: het secretariaat van de vereniging is te vinden aan de Vinkenlaan 23,2201 BR Noordwijk. Lisses bouwbedrijf zet tien huizen in Addis Abeba -isse irene nieuwenhuuse i een goed gebruik een ja rige cadeautjes te geven. Bij jouwbedrijf Horsman Co in risse denken ze daar een beetje inders over. Deze firma heeft iet present, dat ze verleden jaar voor het eeuwfeest kreeg, weg gegeven. „Alles wat we in ons even hebben, is ons immers door God gegeven. Als een goed rentmeester dienen we daar im te gaan", zegt directeur Ton Horsman. Samen met twee werknemers, Henk de Butter en Frank van de Groep, heeft hij onlangs in.Ad- dis Abeba (Ethiopië) tien huizen neergezet. Ook Woningbouw vereniging Volksbelang uit Lisse er gelegenheid van haar nieuwe kantoor aan de Naussa- straat een bedrag beschikbaar 'd. Samen hebben deze twee Lissese instellingen ge zorgd voor de realisering van zestien huizen. Woningen waar momenteel gezinnen in leven die een on derkomen hard- en hard nodig hadden. Het project werd ter plekke begeleid door de christe lijke hulporganisatie het IHA (Integrated Holistic Appoach). In totaal zijn er nu 72 van deze woningen neergezet. Horsman is ervan overtuigd dat het IHA voor een eerlijke verdeling heeft gezorgd. Van de Groep is in het dage lijks leven calculator, in Afrika was hij vanwege zijn kennis van het Engels naast woordvoerder ook opzichter. Van de Groep: „We hadden tijdens de werk zaamheden enorm veel bekijks, niemand kon begrijpen dat we dit werk gratis deden." In totaal hebben daarnaast ongeveer vijf- Ethiopische stad meegewerkt aan het project. Addis Abeda heeft behalve enkele tientallen redelijke ge bouwen nauwelijks een stads centrum. Er zijn voornamelijk krotten, gemaakt van eucalyp- tustakken, plastic zeil en veel geroeste golfplaten. „Toch is het verbazingwekkend dat de mees te mensen ondanks hun kom mervolle omstandigheden vro lijk en opgewekt zijn. Wij zijn natuurlijk erg verwend, Ik denk overigens dat niet iedereen be hoefte heeft aan onze welvaart", vult Horsman zijn werknemer De Lissese directeur is er zelfs van overtuigd dat in de rijkere landen soms wel een groot 'of fer' - vijf gestresste werkdagen - voor de welvaart moet worden ingeleverd. „Misschien zijn Afri kanen wel eerder tevreden. Zelf zou ik voor geen goud in zo'n woning van ons willen wonen. Geen privacy, een ruimte van zes bij drie, maar tegelijkertijd ook geen 'gedoe' met geluidrap porten en milieuveilige isola tie." Timmerman De Butter werkt- te in Addis Abeda nauw samen met de plaatselijke bevolking. „Het viel niet altijd mee om uit te leggen wat er moest gebeu ren. Als je bijvoorbeeld had ver teld hoe er schotten gemaakt moesten worden en je liet de leen, dan bleven ze maar door gaan met schotten maken." Hij is de mening toegedaan dat het land er vanwege de enorme armoede nooit 'echt' bovenop zal komen. „Het is er één grote afvalhoop. Ons werk De plaatselijke bevolking hielp hard mee aan de realisering van de woningen. „Het viel niet altijd mee om uit te leggen wat er moest gebeuren. Als je bijvoorbeeld had verteld hoe er schotten gemaakt moesten worden en je liet de mannen en vrouwen even alleen, dan bleven ze maar doorgaan met schotten maken", zegt timmerman De Butter. foto horsman is natuurlijk niet meer dan een „Ik heb de reis als iets bijzon- schrik je je rot, overal bedelaars, maar het is wel goed af en toe druppel op de gloeiende plaat." ders ervaren en ben dankbaar soms naakt op straat liggend, eens iets te doen waar je niet di- Daarnaast merkte hij wel dat de dat ik dit heb mogen doen." De armoede kwam als een klap reet zelf voordeel aan hebt. Wat plaatselijke bevolking door het Directeur Horsman kijkt op me af. Langzaam wen je is er trouwens op tegen om te Lissese initiatief tot zelfwerk- eveneens terug op een zinvolle daar een beetje aan. Natuurlijk draaien met een beetje minder zaamheid werd gestimuleerd, ervaring. „De eerste dagen moet je als bedrijf winst maken, winst?" Rijnsburgers boos om portret over hun doip Vervolg van voorpagina runsburg brenda filippo wim wegman De Rijnsburgse notaris W. Maruk sluit uit dat de boze za kenlui stappen ondernemen te gen schrijver Gijs Zandbergen. De ondernemers zijn kwaad omdat in het door hen gespon sorde boek 'Rijnsburg, portret van een dorp' van Zandbergen plaatsgenoten 'naar beneden worden gehaald'. Ze vinden het onfatsoenlijk dat de schrijver mensen niet om commentaar heeft gevraagd. Volgens Maruk kunnen de sponsors van het boek weinig meer ondernemen. „Ik neem aan dat die man slim genoeg is om zich op persvrij heid, enzo te beroepen." De Rijnsburgse zakenlui zijn vooral boos door de opmerkin gen in het boek van Leen van Delft over de schatrijke Cor van Duyn. Van Delft noemt zijn plaatsgenoot 'niet zuiver' en moppert dat Van Duyn geen geld overhad voor de bejaar denbingo, hoewel zijn eigen moeder daaraan meedeed. Maruk: „Ik weet gewoon dat het niet waar is. Het is een alge meen bekend feit dat verenigin gen en stichtingen bij Van Duyn kunnen aankloppen als er geld nodig is. En dan nog, als hij dan een keer 'nee' zegt, mag dat dan niet? Moet je dan aan alles mee doen hier in Nederland?" Cor van Duyn zelf wil niet al te veel woorden vuil maken aan het boek. „Als mensen vinden dat ze dit soort dingen moeten zeggen of opschrijven, dan gaan ze hun gang maar. Ik sta daar boven." Leen van Delft zegt dat Zandbergen hem verkeerd heeft geciteerd. „Dat van zijn zuinig heid klopt, maar ik heb nooit gezegd dat hij niet zuiver is." Gijs Zandbergen verklaart echter dat hij Van Delft - net als alle andere geïnterviewden - zijn uitspraken voor de publica tie van het boek heeft toege stuurd. „Hij heeft er niet op ge reageerd, dus ik nam aan dat hij het er mee eens was." Van Delft houdt echter vol dat hij nooit iets toegestuurd heeft gekregen. Burgemeester F. Jonkman heeft persoonlijk bemiddeld om geld los te krijgen voor het boek. „Dat klopt. De filosofie achter het boek sprak mij en de rest van het college aan. Om het boek tegen een redelijke prijs te verkopen, was geld nodig. De gemeente kon zelf niets doen, dus heb ik gezegd dat ik bereid was om te kijken of bedrijven een bijdrage wilden geven", al dus Jonkman. De burgemeester benadrukt dat hij 'geen verantwoordelijk heid draagt voor de inhoud van het boek'. „Ik heb slechts een deel van het boek in ma- nuscriptvorm gezien, dus ik ben wat voorzichtig. Maar ik moet zeggen dat ik sommige uitspra ken ook dacht 'Nou, nou', die vond ik nu niet zo fatsoenlijk. Maar die komen voor rekenin gen van diegenen die zijn geïn terviewd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13