Clinton naar M.-Oosten voor tekenen verdrag Buitenland Kans op berging lichamen uit Estonia wordt kleiner FDP moet zich profileren bij coalitiebesprekingen Geen hoogtevrees Terreur en wraak in Haïti voorlopig nog niet ten einde Akkoord maakt einde aan 20 jaar strijd in Angola Syrische opperrabbijn in Israël Prins Philip wijst in interview zoon terecht Ritje met Euro-trein duurder dan vliegen ^DINSDAG 18 OKTOBER 1994 Zeldzame Vietnamese kalfjes overleden hanoi Twee jonge ossen, waarvan de vondst eerder dit jaar we reldwijd voor sensatie zorgde, zijn in gevangenschap in Vietnam gestorven. De dieren waren de enige exemplaren van een onbe kende diersoort. Wetenschappers wisten sinds 1992 dat er een nieuwe diersoort door de bossen van het VU Quang natuurre servaat ten zuiden van Hanoi moest zwerven. Het duurde echter tot mei van dit jaar voordat het eerste dier levend werd gevon den. De twee kalveren zaten sinds hun ontdekking in een bos wachterskamp bij Hanoi. Ze overleden een week na elkaar aan een darmkwaal. Kranten staken in Algerije algiers Vijf onafhankelijke Algerijnse kranten hebben besloten vier dagen in staking te gaan uit protest tegen de vele moorden op mediamensen in Algerije. De staking gaat morgen in. ,,Er gaat geen week voorbij zonder dat onze beroepssector doelwit is van terroristen", aldus een gisteren uitgegeven verklaring van uitgevers en journalisten. Italiaanse omroep legt werk neer rome» Voor het eerst in de geschiedenis van de Italiaanse staatsomroep RAI zijn gisteren alle categorieën medewerkers journalisten, technici en administratief personeel gezamenlijk in staking gegaan. Zij protesteren tegen een bezuinigingsplan van de regering-Berlusconi dat voorziet in onder meer het schrappen van 2.400 banen. Er waren gisteren maar twee korte TV-journaals van vijf minuten; de rest van de zendtijd werd ge vuld met documentaires, oude speelfilms en tekenfilmpjes. Pacemaker voor Zwitserse president bern» De Zwitserse president en minister van financiën Otto Stich heeft gisteren een pacemaker voor zijn hart gekregen en hoopt volgende week weer aan het werk te gaan. Stich (67) werd vrijdag met spoed vanwege ernstige hartklachten in het zieken huis opgenomen. De problemen bleken veroorzaakt door een onregelmatige hartslag. Bloedbad in zwarte woonwijk Kaapstad kaapstad Het Zuidafrikaanse leger is gisteren ingezet om de rust te bewaren in Khayelitsha, de grootste zwarte woonwijk bij Kaapstad, nadat zondag tien mensen omkwamen en zeventien gewond raakten bij een schietpartij tussen rivaliserende taxi-or ganisaties. De taxi-organisaties, de een verbonden aan het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) en de andere aan het radicalere Panafrikaans Congres (PAC), hebben inmiddels een staakt-het- vuren afgekondigd. Masire blijft president van Botswana Johannesburg President Ketumile Masire blijft nog zeker vijf jaar president van Botswana. Zijn partij werd op gisteren tot winnaar van de verkiezingen van zaterdag uitgeroepen, al boek te de oppositie een historische winst. Masires partij, de Demo cratische Partij van Botswana (BDP), zakte van 31 naar 25 zetels in het parlement. Het Nationale Front van Botswana (BNF) krijgt er 15. Regering Niger treedt af niamey President Mahamane Ousmane van Niger heeft giste ren het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen aange kondigd nadat een motie van wantrouwen tegen de regering was aangenomen. De oppositie sprak haar afkeuring uit over het falen van de regering bij de aanpak van de economische proble men. Evenmin slaagde de regering erin een einde te maken aan de rebellenoorlog van Tuaregs in het noorden. Minimumloon Wit-Rusland verdubbeld minsk» De Witrussische president Aleksandr Loekasjenko heeft het minimumloon in zijn land gisteren per decreet verdubbeld tot 20.000 Witrussische roebel (5,70 gulden) per maand. Hij be loofde ook de uitkeringen van gepensioneerden en werklozen te verhogen. Wijsmuller: Slechte weer hindert werk De slechter wordende weers omstandigheden beperken de mogelijkheden tot berging van de stoffelijke overschotten aan boord van de gezonken veer- boot Estonia. Het moment waarop berging voorlopig on- i mogelijk wordt, komt met rasse schreden naderbij. Dan moet worden gewacht tot de winter i voorbij is. Dat zegt een woord voerder van het bergingsbedrijf (Wijsmuller in IJmuiden. Hij wil echter geen exact moment aan geven waarop de bergingsacti viteiten voorlopig van de baan zijn. De autoriteiten van Estland, Zweden en Finland benaderden kort na de ramp Wijsmuller met de vraag of het in staat is in ie der geval de honderden lijken aan boord van het wrak te ber gen. Dat had de allerghoogste prioriteit. Maar na drie weken is die berging nog steeds niet op gang gekomen. De lichamen in het wrak zul len naar verwachting van Wijsmuller in redelijk goede conditie blijven door de diepte waarop het wrak ligt en de lage temperatuur van het water. Enkele medewerkers van Wijsmuller zijn vorige week op het Finse eilandje Utö geweesi om onderzoek ter plekke t< richten. Het wrak van de Esto nia ligt daar niet ver vandaan op 75 tot 85 meter diepte. Dat derzoek is inmiddels afgerond De woordvoerder van Wijsmul Ier wil op de uitkomsten daar van niet ingaan. „Dit deelon derzoek moet passen in he plaatje dat gemaakt wordt aan de hand van het totale onder zoek dat nu plaatsvindt". Delegaties van de Angolese re gering en van de rebellenbewe ging Unita zijn het gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka in principe eens geworden over een vredesakkoord, dat een einde maken aan de al bijna twintig jaar durende burgeroor log. De onderhandelingen heb ben bijna een jaar in beslag ge nomen. Volgens VN-bemidelaar Alioune Blondin Beye is over al le punten overeenstemming be reikt. Binnenkort zal in Lusaka een definitief vredesakkoord worden ondertekend. De regering van de Volksbe vrijdingsbeweging van Angola (MPLA) is sinds de onafhanke lijkheid in 1975 bijna voordu rend in oorlog geweest met re bellen. De voornaamste guerril labeweging, de Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijk heid van Angola (Unita), heeft Israël en Jordanië sluiten vrede Syrië: Zonder ons geen echte vrede Ruim 27 jaar na hun laatste oorlog zijn Israël en Jordanië het eens geworden over vrede. De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, en zijn Jordaanse collega, Abdelsalam al- Majali, hebben gisteren in het koninklijk paleis in Am man hun handtekening gezet onder een ontwerp-vredes- verdrag. De officiële ondertekening vindt op 26 oktober plaats aan de Jordaans-Israëlische grens, in aanwezig heid van de Amerikaanse president Bill Clinton. Jordanië is na Egypte het tweede Arabische land waarmee Israël een vredesverdrag sluit. jeruzalem ad bloemendaal correspondent 'Het is een grote dag voor de staat Israël, voor het Israëlische volk en natuurlijk ook voor mij zelf,' zei Rabin gisteravond na terugkeer uit Amman. Premier Rabin heeft gisteravond het ka binet een toelichting gegeven op de inhoud van het verdrag. Daarna is het met unanieme steun aanvaard. De verwachting is dat het Israëlische parlement, de Knesset, het document vol gende week met overgrote meerderheid zal goedkeuren. Rabin heeft gisteravond ook de leiders van de oppositie op de hoogte gesteld en Likud-leider Benjamin Netanyahu liet blij ken dat hij het verdrag in alge mene lijnen kan aanvaarden. In Jordanië wordt verwacht dat het parlement het verdrag met Israël met ruime meerder heid zal goedkeuren. De be langrijkste oppositie komt van de kant van het Islamitisch Ac tiefront, de politieke arm van de Moslim Broederschap. Woord voerder Hamsa Mansour noem de de ondertekening gisteren 'een zeer pijnlijke zaak' en voor spelde dat het volk het akkoord niet zal aanvaarden. De Palestijnen hebben in het al gemeen koel gereageerd op het Israëlisch-Jordaanse verdrag. In Oost-Jeruzalem zei Dr.Riad Malki, leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti- dat i 1 gaande is landen om ?t Israël. 'De tussen Arabische vrede te sluiten mi Jordaniërs hebber tempo een akkoord gesloten met Israël, maar natuurlijk over de ruggen van de Palestijnen.' Ook Syrië, het volgende doelwit in het vredesproces, reageerde nogal zuur. Minister Earouk a- Shara (buitenlandse zaken) zei te hopen 'dat de Israëlische re gering beseft dat zonder vrede met Syrië en Libanon vrede in dit gebied niet mogelijk is. Zo is het nu eenmaal.' De Syrische president Assad is vandaag voor overleg in Cairo. Samen met zijn Egyptische ambtgenoot Mubarak wil hij nagaan wat de gevolgen van het vredesverdrag zijn voor het vredesoverleg tus sen Israël met Syrië en Libanon. De Amerikaanse president Bill Clinton zal op 26 oktober de ondertekeningsplechtigheid bij wonen aan de Israëlisch- Jordaanse grens. Hij zal bezoe ken brengen aan de twee lan den en ook aan Koeweit. Moeizame onderhandelingen in Bonn bonn peter van nuusenburg correspondent Bondskanselier Helmut Kohl en de leider van de liberale FDP, Kinkel, hebben gisteren de eerste besprekingen ge voerd die moeten leiden tot een nieuw regeerakkoord tus sen tfe CDU van Kohl. haar Beierse zusterpartij csu en de FDP. Hoewel beide partij en zich hebben uitgesproken voor een snelle afwikkeling van hel overleg, gaal men er van uit dat de onderhandelin gen moeizaam zullen verlo pen. CDU/CSU hebben de af gelopen 12 jaar samen met de liberalen geregeerd. De coalitie behield na de bondsdagverkiezingen van zondag weliswaar haar meer derheid, maar moest een for se afkalving van haar steun accepteren. De regering die tot zondag een meerderheid van 134 zetels had, heeft daar nog maar 10 van over gehou den. Het zwakke resultaat van de FDP zal volgens waarnemers de onderhandelingen over een nieuw regeerakkoord be moeilijken. De liberalen heb ben zich voor de verkiezingen uitgesproken voor voortzet ting van de coalitie, maar zul len zich tijdens de onderhan delingen willen 'profileren'. Met name in kwesties als de bescherming van de privacy bij de misdaadbestrijding, het asielbeleid en de naturalisa- tiewetgeving wordt verwacht dat de liberalen zich harder dan voorheen zullen opstel len. Er is nog een factor in het spel gekomen die de onderhande lingen kan compliceren. De CSU is sterker geworden dan de FDP en eist nu voorrang bij de verdeling van de porte feuilles. Sjanghai Je moet geen hoogtevrees hebben om te kunnen werken de Oriënt', de in aanbouw zijnde telecommunicatietoren v Lusaka Rtr-dpagrote delen van het land onder controle. Een eerdere overeenkomst, getekend in dxe Portugese hoofdstad Lissabon in mei 1991, maakte het mogelijk om onder toezicht van de Verenigde Na ties verkiezingen te houden. Het MPIA kwam daar als winnaar uit de bus. Unita erkende de uitslag echter niet en de oorlog laaide op na anderhalf jaar rela tieve kalmte. Sinds eind 1992 zijn tienduizenden mensen om gekomen door oorlogsgeweld of voedseltekorten. Naar schatting een derde van de tien miljoen Angolezen is op de vlucht gesla- port-au-prince hans de bruun correspondent vs Vier weken Amerikaanse bezetting heb ben Haïti er voor de aanhangers van Jean-Bertrand Aristide op het eerste ge zicht veiliger op gemaakt. Geregeld dan sen groepen met zijn portret door de straten van de hoofdstad Port-au-Prince. Mensen durven weer te demonstreren zonder, zoals vroeger, meteen in elkaar te worden geslagen. Of erger. Politieagenten zijn totaal uit het straat beeld verdwenen, soldaten zie je niet meer, de gehate 'attachés' en hun mili ties durven zich niet meer open en bloot te vertonen. Maar het onderhuidse ge weld in Haïti is er niet minder op gewor den. Nog dagelijks worden winkels geplun derd, zonder dat de Amerikanen in actie komen. Tijdens drie jaar schrikbewind zijn 3000 Aristide-aanhangers vermoord, gemiddeld drie per dag. Maar dat ge middelde wordt ook nu nog steeds ge haald. Iedere dag klinken schoten in de CitéSoleil, de sloppenwijk van Port-au- Prince. De volgende morgen liggen de lijken in de goot. Gisteren werd in een andere buitenwijk een attaché door een woedende menigte in elkaar geslagen. Een Amerikaanse pa trouille kon maar net voorkomen dat de man werd vermoord. Aristide vroeg zijn onderdanen zaterdag om de attachés en soldaten aan te geven bij de Amerika nen. Dat gebeurt, maar er wordt ook ei gen rechter gespeeld. Op de vraag waar om de Amerikanen geen einde maken aan de terreur en de wraaknemingen, zegt woordvoerder Stan Schrager van de ambassade van de VS 'dat Haïti nu een massale hervorming doormaakt na eeu wen van militaire onderdrukking'. Met andere woorden: die erfenis van geweld wis je niet zo maar in een paar weken uit. De Amerikaanse bezettingstroepen zien de ordehandhaving als een eerste taak voor de eigen Haïtiaanse politie. Maar die wordt door iedereen gewantrouwd. De agenten zijn ontwapend, waardoor ze uit vrees voor wraakacties niet meer zon der begeleiding van hun vaste buiten landse waarnemers de straat op gaan. Dat zijn enkele honderden ex-soldaten en ex-politiemensen uit de VS, Argenti nië, Bolivia en Jordanië, die met de Haï tiaanse politiemensen op stap gaan en ingrijpen als de agenten in hun oude, ge welddadige fouten dreigen te vervallen. Deze waarnemers, onder bevel van de voormalige Newyorkse hoofdcommissa ris van politie Kelly, treden niet zelf op bij ordeverstoringen. Zij proberen de Haïtiaanse agenten vooral bij te brengen hoe zij ook zonder geweld de orde kun nen handhaven. Het Haïtiaanse leger is sinds de Ameri kaanse bezetting ontmanteld en de Amerikanen hebben grote aantallen wa pens in beslag genomen. Maar veel offi cieren en soldaten, politieagenten en le den van de diverse terreurmilities heb ben toen gewoon hun uniform uitge trokken, hun wapens meegenomen en zijn ondergedoken. De vrees voor geweld, vooral tegen Aris tide zelf, beheerst dan ook het leven in Port-au-Prince. Dat bleek weer zondag avond, toen de nieuwe bevelhebber van het leger, generaal-majoor Duperval, zijn opwachting maakte op het paleis voor zijn eerste officiële ontmoeting met Aris tide. Aristide's privé-bewakers zagen in Du- pervals auto enkele vuurwapens liggen, geen normale bagage voor een generaal die zijn president een beleefdheidsbe zoek komt brengen. Duperval werd even vastgehouden, maar al gauw deed als een lopend vuur het valse gerucht de ronde dat een poging tot staatsgreep w verijdeld. De veiligheid van de president is een zaak van zijn eigen bewakingsdienst. Waar dat toe leidt, bleek gisteren, t misschien wel maanden te wachten staat. Zijn eerste poging sinds zijn terug keer tot direct contact met zijn volk, de mensen waarvoor hij is teruggekomen, liep uit op een complete chaos. Gistermorgen hield de in smetteloos wit gestoken president op zijn paleis een ce remonie ter herdenking van een van de grondleggers van Haïti. Toen hij daarna per auto het paleis wilde verlaten, brak een pandemonium los, dat de Ameri kaanse soldaten die het paleis bewaken in complete paniek bracht. De gepantserde limousine werd door duizenden juichende aanhangers om ringd. De daar niet op voorbereide Ame rikaanse soldaten stonden, met de vin gers aan de trekkers van hun geweren, machteloos. Er restte niets anders dan de terugtocht te blazen. Ex-echtgenote Fujimori: Staat pleegt fraude De Peruaanse Susana Higuchi, de ex-vrouw van president Fuji mori en wellicht zijn toekomsti ge rivaal, heelt de staal van computerfraude beschuldigd. De geheime dienst zou volgens haar 147.000 handtekeningen van haar aanhangers hebben gewist. Ze heeft de handteke ningen nodig om mee te mogen doen aan de komende race om hel presidentschap. Fujimori zette Susana in au gustus uit het paleis omdat ze zelf een gooi naar het president schap wilde doen. Als vrouw van de president is meedoen wettelijk onmogelijk. De presi dent, die zichzelf op 8 oktober officieel kandidaat heeft gesteld voor een tweede ambtstermijn, weigerde de wet te wijzigen, waarna een hevige echtelijke ruzie ontstond. Susana kan nu wel meedoen als zij over voldoende handte keningen beschikt. Maar het le denbestand van haar partij, de I larmony Beweging van de 21ste eeuw, werd begin deze maand echter op onverklaarba re wijze gewist door een com putervirus. JERUZALEM GPD De opperrabbijn van Syrië, Avraham Hamra, arriveert van daag vanuit de Verenigde Staten in l el Aviv. Hij is van plan met zijn gezin en een aantal andere familieleden in Israël te gaan wonen. In de afgelopen twee jaar hebben zich ongeveer 1200 Syrisch joden in Israël geves tigd. Dat is ongeveer eenderde van het aantal dat Syrië heeft verlaten. De meesten wonen in New York. Nu opperrabbijn Hamra zich in Israël vestigt wordt verwacht dal meer Syri sche joden vanuit de Verenigde Staten naar Israël zullen komen. Op dit moment wonen in Sy rië nog 230 joden. Ze bezitten paspoorten en uitreisvisa, maar hebben daar tot nu toe geen ge bruik van gemaakt. In Israël houdt men er rekening mee dat de meesten van hen binnenkort toch zullen emigreren. gen. De toepassing van de bereikte akkoorden, beginnend met een staakt-het-vuren, moet binnen 48 uur na de officiële onderte kening beginnen. VN-waame- mers zullen naar Angola gaan om toe te zien op de naleving ervan. Vorstin zet onbewogen bezoek aan Moskou voort LONDEN-MOSKOU CEES V en hans geleunse Prins Philip, de echtgenoot van de Britse vorstin, heeft gisteren in een krante-in- terview zijn zoon Charles terechtgewe zen. Het boek waarin Charles hem had aangevallen, werd door Philip gebrand merkt als 'opgeblazen'. In het gerucht makende bock 'Prince of Wales' verwijt de kroonprins zijn vader dat hij hem tot het huwelijk met Diana had gedwongen.^ In het boek, dat door vertrouwelingen van Charles als eerlijk en accuraat wordt omschreven, wordt Charles beschreven als een man die een ongelukkige jeugd achter de rug heeft, met een vader die autoritair en een moeder die afstandelijk was. Een man die vervolgens gevangen zat in een afschuwelijk huwelijk met een verveelde, volledig op zichzelf gerichte en jaloerse jonge vrouw. „Floe kon ik het zo fout hebben laten lopen", klaagt Charles in 1986 in een brief. Charles trouwde in 1981 met de voor malige lady Diana Spencer, een kleuter juf en dochter van een graaf. Hij was 32 en zij 20 jaar. Sinds 1992 leven Charles en Diana formeel gescheiden. Intussen is koningin Elizabeth gisteren begonnen aan een historisch bezoek aan Rusland. Omstanders vonden dat de Britse vorstin er wat 'pips' uitzag, toen ze gisteravond in gezelschap van presi dent Jeltsin het beroemde Bolsjoi-thea- ter bezocht. Uiterlijk leek zij echter onbewogen, hoe wel haar koninkrijk op zijn kop staat. Terwijl thuis premier Major verzekerde dat Groot-Brittannië haar monarchie zal behouden, probeerden leden van Eliza beths gevolg in Moskou de schade van Charles' onthullingen zoveel mogelijk te beperken. Britse journalisten kregen van hofwoordvoerders te horen dat Charles' uitlatingen voor Elizabeth niet als een verrassing kwamen. Aan het boek was immers al twee jaar gewerkt. De koningin zelf zei niets. Gastheer Jelt sin wel. Hij kreeg van verslaggevers dan ook de onvermijdelijke vraag voorgelegd hoe het met zijn gezondheid ging. Jeltsin pareerde die met het al even onvermij delijke antwoord: er is niks mis. Ik werk alleen te hard. Het is voor het eerst dat een Brits rege rend monarch voet op Russische bodem zet. Onder communistisch bestuur was dit uitgesloten, omdat het Britse ko ningshuis verwant is aan de door Russi sche bolsjewieken in 1918 vermoorde tsaar Nikolaas II en zijn familie. De verzoening tussen het geslacht Windsor en het Kremlin verliep echter niet van een leien dakje. Bij de ont vangst op het Moskouse vliegveld Vnoekovo ontbrak premier Tsjernomyr- din. Voor deze ongebruikelijke absentie werd geen enkele verklaring gegeven. s van zweeden correspondent Voor de Nederlandse treinreizi ger gaat een treinretourtje door de Kanaaltunnel mimimaal 380 gulden kosten. Dat hebben de Nederlandse Spoorwegen giste ren bekendgemaakt. De NS stel len dat momenteel 'echt voor delige tarieven voor de Neder landse markt nog niet beschik baar zijn'. De treinkaartjes /ijn duurder dan de meeste vliegtic kets. European Passenger Ser vices, het bedrijf dat de Eu rostar-treinen gaat exploiteren, gaat er echter vanuit de concur rentieslag te kunnen winnen met een snellere en gerieflijker Een retourtje tweede klas gaat 542 gulden kosten. Alleen als de aal twee weken van te voren wordt geboekt, kost een retour tweede klas 380 gul den. Vanuit Londen, Brussel als Parijs bedraagt het goedkoopste retourtje 257 gulden. De maatschappij die de Ka naaltunnel beheert, Eurotunnel, heeft gisteren bekend gemaakt dit jaar slechts aan ku.ui van de begrote 365 miljoen aan inkom sten binnen te zullen halen. Dit tegenvallende resultaat is vol gens de Britse voorzitter van het bestuur, Sir Alastair Morton, te wijten aan het keer op keer uit stellen van de opening. Dok de late aflevering van de treinstel len en de vele veiligheidsproe- ven droegen bij tot dit slechte resultaat. Tegenover dit verlies staan echter ook lagere kosten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5