Agent verdient goed in vergelijking met anderen o cd! Onze Top 5 van deze week. ij Binnenland Vleeswaren als blikvangers Ruzie over huiswerkpistool tegen hoofd Gerechtshof geeft wet misbruik voorkennis handen en voeten PvdA-ideoloog: Wallage faalde in kabinetsformatie Albeda: Kabinet voert geen open CAO-overleg Bedrijfswagen wordt steeds vaker gestolen e 1.79 ^1.49 6.99 NSDAG 18 OKTOBER 1994 )pa rijdt per ongeluk kleinkind dood rouTENBURGEen 2-jarig meisje uit Leusden (bij Amersfoort) is verleden aan hersenletsel, nadat ze was overreden door haar rootvader. Dat heeft de politie van het district Eemland-Zuid anmorgen bekendgemaakt. Opa zag zijn kleindochter over het I loofd bij een manoeuvre met zijn auto op het erf bij een wo- I ïing. Ze werd met scheuren in de schedel opgenomen in een fiekenhuis waar ze zondag is overleden. Zweden levert Limburgers niet uit «Heerlen Vier Limburgers die in Zweden zijn veroordeeld voor handel in harddrugs worden voorlopig niet uitgeleverd aan Ne derland. De Zweedse regering vindt de straffen voor drugdelic- |k ten in Nederland namelijk veel te laag, zo is gisteren bekendge- worden. Nederland en Zweden hebben wel een uitleveringsver drag waarin is geregeld dat veroordeelden een deel van hun straf jn eigen land mogen uitzitten. De vier Limburgers zijn veroor deeld tot celstraffen van tussen de vier en tien jaar. Vijf jaar geëist voor seks met kinderen [fr. jiREDAVijf jaar cel waarvan anderhalf jaar voorwaardelijk is gis teren voor de rechtbank in Breda geëist tegen een 50-jarige Til- burger. De man zou een paar jaar lang drie meisjes en een jon- getje seksueel hebben misbruikt. Eén van de kinderen is zwak- (W. Hbegaafd. Haar broertje zou vanaf zijn vijfde jaar zijn misbruikt. Volgens de advocaat van de Tilburger was van geweld geen spra ke. De kinderen zouden zelfbij de man aan de deur zijn geko- 1 ^Tmen. Ook zouden de kinderen onderling seksspelletjes hebben Igedaan, terwijl de Tilburger toekeek. Auto explodeert: inzittende dood steenwuk Een 40-jarige inwoner van Oosterwolde is gisteren om het leven gekomen toen zijn auto ter hoogte van Steenwijk (explodeerde. De kracht van de ontploffing was zo groot dat het vernielde voertuig naast de rijbaan terecht kwam. De politie ver moedt dat een fles met acetyleen (dat wordt gebruikt bij sni jbranders) die in de auto is aangetroffen, de oorzaak van de ex plosie is. De zaak wordt onderzocht. 'Defensiebezuinigingen te fors den helder De bezuinigingen die minister Voorhoeve op Defen sie wil doorvoeren zijn te omvangrijk. De besparingen leiden er- i toe dat voor de marine de kritische ondergrens in zicht komt. i Dat heeft voorzitter Visser van de Koninklijke Vereniging van I Marineofficieren (KVMO) gisteren gezegd in zijn jaarrede. Ver- j dere bezuinigingen hebben volgens Visser vooral gevolgen voor I de operationele activiteiten van de zeestrijdkrachten. Defensie moet tot 1988 2,7 miljard gulden bezuinigen. Gratis borstonderzoek 70-plussers den haag Minister Borst-Eilers van volksgezondheid wil vrou wen ouder dan 70 jaar kosteloos aan het bevolkingsonderzoek naar borstkanker laten deelnemen. Het bevolkingsonderzoek is nu alleen gratis voor vrouwen tussen de 50 en 70 jaar, omdat de ziekte in die groep de meeste slachtoffers maakt. Vrouwen ouder dan 70 konden tot nu toe het onderzoek wel op eigen initiatief voortzetten, maar moesten dan zelf voor de kosten opdraaien. Winkelpersoneel wil geen actie tegen ruimere openingstijden jKnarsetandend gaan de leden van de FNV Dienstenbond ak- Ikoord met een verruiming van de winkeltijden. Voorwaarden daarbij zijn wel dat het aantal i openingsuren beperkt blijft en dat ze toeslagen krijgen winkelopening in de avon den en bijvoorbeeld de zondag. Gisteren op de Detailhandeldag bleek dat weliswaar geen perso- Ineelslid warm loopt voor rui mere openingstijden, maar dat ook vrijwel niemand bereid is om daar daadwerkelijk actie te- igen te voeren. ,,Als we de verruiming niet (kunnen tegenhouden, dan j moeten we onze huid zo duur •j mogelijk verkopen", conclu- deerde bestuurder Voormeulen. „Liefst zo duur dat het voor de werkgevers niet meer aantrek- l kelijk is langer open te zijn." Hoe beperkt een beperkte verruiming precies is, wilde •j Voormeulen niet zeggen. „Dat Onderzoeksbureau wil vaste onregelmatigheidstoeslag schrappen: De salarissen bij de politie steken gunstig af bij die in soortgelijke sectoren, zoals ziekenhuizen, energiebedrij ven, de Nederlandse Spoorwegen of beveiligingsbedrij ven. Dat blijkt uit onderzoek van organisatie-adviesbu reau Twijnstra en Gudde in opdracht van Binnenlandse Zaken. den haag anp agent van 38 jaar oud, die mee draait in de uniformdienst en is ingedeeld in salarisschaal 8 is bruto 5.653 gulden per maand. In het salaris zijn een vaste on regelmatigheidstoeslag van 409 gulden, een variabele onregel matigheidstoeslag van 185 gul den (voor overwerk) en 371 gul den overurentoeslag verwerkt. Daarvan houdt de agent netto 3.265 gulden over. Het rapport 'Zicht op belo ningsverhoudingen' is gisteren aangeboden aan directeur-ge neraal Openbare Orde en Vei ligheid H. Borghouts van Bin nenlandse Zaken. De eerstvol gende salarisonderhandelingen voor de politie zijn in maart vol gend jaar. Het salaris van een getrouwde Twijnstra en Gudde vindt dat de vaste onregelmatigheidstoe slag moet worden geschrapt. Het geld dat daardoor vrijkomt, kan dan beter worden besteed aan individueel bepaalde disci plines bij de politie. Volgens di- rectueur Borghouts van Binnen landse Zaken kan de vaste onre gelmatigheidstoeslag niet zo maar worden geschrapt, omdat dat is afgesproken in de CAO en het om een loonsverhoging gaat. De politiebonden vegen de vloer aan met het rapport. „Het is uitgevoerd in opdracht van en betaald door Binnenlandse Za ken. Met de vakbonden is niet gepraat. Dat zegt al genoeg", Duijn. zegt een woordvi NPB-voorzitter H. „Het salaris van de politie melijk willekeurig vergeleken met dat van werknemers uit an dere sectoren. Je kunt geen ap pels met peren vergelijken." „Dit is tromgeroffel van de minister om de eigen startposi tie te verbeteren", zegt voorzit ter P. Kruizinga van de Alge meen Christelijke Politiebond (AGP). „Vergelijk het met de dierenwereld. Dieren bakenen met een plasje hier en een plas je daar ook hun terrein af. Dit onderzoek is zo'n plasje. Het is puur preken voor eigen paro chie, daar prik je zo doorheen." hangt er ook vanaf in hoeverre de werkgevers tegemoet komen aan de voorwaarden", zei hij. Te denken valt volgens hem aan invoering van een tweede koop avond of openstelling tot zeven uur 's avonds. De Dienstenbond wil in elk geval dat het winkelpersoneel een toeslag van vijftig procent krijgt voor de extra ope ningsuren. Die toeslag geldt nu al voor de onaangename uren zoals de koopavonden. De werkgevers willen de toeslag" juist afschaffen. Andere punten die moeten worden geregeld, zijn de vervanging van oproep krachten door vaste krachten en een betere maaltijdvergoeding. „Die is nu net voldoende voor een patatje oorlog met frik adel", aldus een bondsbestuur- der. Ook de veiligheid van het personeel en de werkroosters moeten worden verbeterd. Op 23 november overleggen de bonden met de werkgevers. Twee bezoekers a tot en met vrijdag. i de Slavakto, de vakbeurs voor vlees en vleeswaren, bekijken zaandam gpd Een 17-jarige Amsterdamse scholier heeft gistermorgen een leraar van het Damland College in Zaandam een traangaspistool op het hoofd gezet. De leerling van de school voor middelbaar beroepsonderwijs kreeg een standje omdat hij zijn huiswerk niet had gemaakt. De scholier had het wapen in zijn school tas. Toen hij het wapen op de leraar richtte, dook deze weg achter de rug van een leer ling. De 17-jarige pakte daarna zijn spullen en vertrok met de woorden 'volgende week kom ik terug om je af te schieten'. Trillend op z'n benen rende de leraar naar het naastgelegen lokaal van een colle ga die de politie waarschuwde. Volgens hem is 'hoogst zelden' sprake van geweld van leerlingen op zijn afdeling. „Een enkele keer laat iemand een mes zien. Als je vraagt waarvoor ze dat nodig hebben, krijg je te horen: om een appeltje te schillen." De leerling is korte tijd na het incident op het station in Zaandam aangehouden. Hij heeft bekend. Hij stond niet bekend als agressief, zeggen collega's van de bedreigde leraar. „Op wat onenigheid na hebben zich nooit problemen met hem voorgedaan", al dus leraar Jolie. Het had weinig gescheeld of er waren slachtoffers gevallen. Het traangaspistool was namelijk doorgeladen, dat wil zeggen dat er een kogel in het magazijn zat. De be trokken leraar, die geen commentaar wil geven, ging even later weer verder met zijn les. Volgens directeur Paardekooper is het de eerste keer dat het Damland in deze ma te met geweld wordt geconfronteerd. „Mes sen, tsja. Maar een pistool. Wij vatten dit heel ernstig op." De schoolleiding beraadt zich nog of de leerling wordt geschorst. Een loodzware stilte viel giste ren toen de rechter in hoger be roep Joep van den Nieuwen- huyzen veroordeelde tot een half jaar cel (waarvan de helft voorwaardelijk) en een ton boe te. Het duurde even voordat tot het tot de aanwezigen, onder wie de Begemann-bestuurder zelf, doordrong dat het vonnis niet de door velen verwachte vrijspraak was. De HCS-affaire kreeg daar mee een dramatische wending met vooral voor Van den Nieu- wenhuyzen enorme conse quenties. Begemann heeft al grote schade geleden door de affaire, maar nu ziet Van den Nieuwenhuyzen zich gecon fronteerd met de vraag of hij wel de baas van Begemann kan blijven? Accepteren de banken dat door de veroordeling de wankele financiële positie van het bedrijf verder in de knel komt? Van den Nieuwenhuyzen wil het eigenlijk nog steeds niet ge loven. De dumping van 4,15 miljoen aandelen HCS in 1991, bedoeld om de onderneming te redden met de uitgifte van nieuwe aandelen tegen een la gere beurskoers, doet hem de das om. Slepende onderzoeken, rechtszittingen voor het oog van de camera en nu als dubieuze zakenman te boek. „Dat had ik nooit gedacht toen ik indertijd opdracht gaf een paar honderd duizend aandelen te verkopen", luidde gisteren zijn HCS-affaire te koop voor soap amsterdam gpd De rechten van de HCS-affaire zijn te koop bij Joep van den Nieuwenhuyzen, voor een ton. Dat bedrag is niet toevallig gelijk aan de boete die het gerechtshof de zakenman oplegde in de HCS-affaire, een zaak die geknipt lijkt voor een spannende Ne derlandse soap-serie. Alle kommer en kwel van zijn veroordeling ten spijt, kon er bij de zakenman nog wel een scherts af. „Ik heb regelmatig met Endemol", liet Van den Nieuwenhuyzen gisteren weten. Maar de feiten liggen er: een vonnis van het gerechtshof dat misbruik van voorkennis bij aandelenhandel haarscherp vaststelt. Van den Nieuwenhuy zen heeft zich aan stiekeme praktijken bezondigd om de koers van het HCS-aandeel on deruit te halen en daardoor nietsvermoedende beleggers benadeeld. Uiteraard rijst de vraag waar om de rechtbank eerder het drietal vrijsprak. Belangrijk is dat dit de eerste voorkennis zaak is die in Nederland voor de rechter werd gebracht. De wet is niet op alle punten duidelijk en ei* is geen jurisprudentie, dus moet de rechterlijke macht de wet nog een concrete invulling geven. Dat schept ruimte voor verschillendeconclusies. In de HCS-zaak had dat tot gevolg dat het door de recht bank beloonde, zwaar theore tisch gekleurde verweer van de advocaten door het hof met oog voor de dagelijkse praktijk in mootjes werd gehakt. Met voor op de bedoeling van de wetge ver om eerlijke spelregels te hanteren op het enige markt plein in Nederland waar bedrij ven in het openbaar over de toonbank gaan. Zo had bijvoorbeeld de recht bank geoordeeld dat van gehei me afspraken pas sprake is als de wet een geheimhoudings plicht oplegt, bijvoorbeeld aan een werknemer die geen be drijfsgeheimen mag verklappen, laat staan verkopen. Nee, zei het hof, alle deelnemers aan de redding van HCS wisten dat hun geheime afspraken zéér ge heim waren, hoewel de wet hen niet tot geheimhouding ver plichtte. Ook het academische verweer dat de misbruiker van voorken nis precies moet welen in welke richting de koers van het aan deel zich gaat bewegen, liet het hof niet overeind. De dumping van de HCS-aandelen 'had een voorzienbaar, koersdrukkend effect, hetgeen ook de bedoe ling van de verdachte is ge- 'PvdA kreeg verkeerde ministeries' het heeft. Van den Berg spaart overigens in zijn analyse van de formatie ook het CDA niet. De eerste majeure blunder van toenmalig CDA-leider Brink PvdA-onderhandelaar Wallage heeft zich in de laatste fase van de kabinetsformatie te veel la- t™ opjagen. Dat heeft ertoe ge- leid dat de PvdA in het kabinet- Kok is opgezadeld met 'de ver keerde ministeries en ten dele de verkeerde mensen'. Dat schrijft PvdA-senator en partij ideoloog Van den Berg in het oktober nummer van het blad Socialisme en Democratie. Terwijl D66 en WD de zaak goed onder controle hadden, heeft de PvdA volgens Van den Berg in verschillende opzichten gefaald. De ministersposten waarmee de partij werd opgeza deld, noemt de Leidse hoogle raar Nederlandse politiek en parlementaire geschiedenis 'een opeenstapeling van toe komstige treurnis'. Met als dieptepunt de bezetting van het departement van onderwijs: „Een belediging van het onder- wijsbelang, het partijbelang en het gezag van Jo Ritzen". Walla ge liet in een reactie weten dat Van den Berg niet bij de forma tiebesprekingen is geweest en dus niet goed weet waarover hij dien ben Een de sastreus gebrek aan beschei denheid, aldus Van den Berg. Daarop volgde meteen een te gengesteld advies van twee ad viseurs van CDA-huize, Schol ten en Deetman, om PvdA-lei- der Kok formateur te maken. Een advies dat koningin Beatrix ook volgde. De PvdA'er waarschuwt zijn partijleider verder voor een te groot optimisme. Het paarse kabinet kon vooral tot stand ko men, omdat het er met de eco nomie goed voor lijkt te staan. De economische groei lijkt ech ter een schoolvoorbeeld van jo bless growth. economische groei zonder een toename van de werkgelegenheid. De Britse La bour-premier MacDonald over kwam in de jaren dertig hetzelf de en hij verloor bij de daarop volgende verkiezingen 236 van zijn 288 kamerzetels. Forse kritiek op ingrepen bij ambtenaren den haag. gpd-/5 Het kabinet springt onheus met de ambtenaren om door al in het regeerakkoord grote bezui nigingen op hun arbeidsvoor waarden in te boeken. Daarmee licht het kabinet de hand met de wettelijke plicht tot 'open en reëel overleg' met de ambtena renbonden. Die harde kritiek kwam giste ren van verschillende kanten tij dens de viering van het tienjarig bestaan van het Centrum voor Arbeidsverhoudingen Over heidspersoneel, waarvan oud minister Albeda voorzitter is. Al beda bemiddelt sinds jaar en dag in CAO-confiicten, maar had geen goed woord over voor het kabinet. Hij stelde gisteren dat het kabinet ten onrechte schermt met 'het primaat van de politiek'. De rol van de over heid als werkgever is niet poli tiek, vindt Albeda. Werkgevers en werknemers moeten samen hun problemen oplossen, en als de overheid een akkoord heeft gesloten met de ambtenaren bonden moet het parlement daar verder van afblijven. Volgens voorzitter Vrins van de ambtenarenbond Abvakabo gaan de ambtenaren er door de kabinetsplannen twee procent op achteruit en hij maakt zich grote zorgen over het komende CAO-overleg. „Wij vragen om politiek fatsoen, meer niet. Maar de overheid stelt zich weer op als de financier en daar wordt alles ondergeschikt aan gemaakt. Maar er is toch ook geld voor een lastenverlichting die miljarden kost?" Ook de rijks-CAO-onderhan- delaar Pont vindt het 'jammer' dat het kabinet op voorhand bezuinigingen heeft ingeboekt op het ambtenarenapparaat. Als de uitkomst van tevoren vast staat, valt natuurlijk niks meer U' overleggen, meent Pont tlie binnenkort naar het ministerie van VROM gaal. Hij wees er echter op dat er toen nog wel wat lucht is. „1 let regeerakkoord zegt dal er bijvoorbeeld op het wachtgeld kan worden gekort, dat de VUT kan worden afge schaft en dat aan 32-uursbanen kan worden gedacht. Maar er staat niet dat het zo moét." weest', concludeerde het hof. Een derde punt betreft het bericht dat I ICS uitgaf na de reddingsvergadering, waarin een aantal afspraken openbaar werd gemaakt. De rechtbank vond dit duidelijk genoeg: alles wat de redders overeen waren gekomen stond erin, over de rest was onvoldoende eenstem migheid. Het hof vindt echter dat de heren het over veel meer eens waren dan zij deden vóór komen. Gaat Van den Nieuwenhuy zen in cassatie dan staan de fei ten niet meer ter discussie. De Hoge Raad moet zich toespitsen op de uitleg van de wet: wat is voorkennis, wat is koersgevoeli- ge informatie, hoe geheim zijn geheime afspraken en wanneer is het werkelijk misbruik? Van den Nieuwenhuyzens ad vocaat Spigt ziet wel kansen. „Het is nu 1 -1Er komt nog een derde ronde." Procureur-gene raal Van der Perk toonde zich gisteren in zijn nopjes met het 'eerherstel' voor het openbaar ministerie. „De officier van jus titie is bij de rechtbank door de advocaten en verdachten op unfaire wijze behandeld: hij zou niets van beurshandel snappen. Ik heb niet veel nieuws hoeven aanvoeren: de zaak was goed en het onderzoek van de officier ook." En de kleine belegger, schiet hij wat op met dit vonnis? In zo verre dat de wet, die handel met voorkennis verbiedt, hem nu werkelijk enigszins kan bescher men. Tenminste, óls de Hoge Raad het gerechtshof volgt. In Nederland zijn vorig jaar drieduizend bedrijfswagens ge stolen, veertig proent meer dan in 1992. Volgens het Verbond van Verzekeraars verdwijnt per dag zeker één vrachtwagen combinatie. „Ons land is daar mee hard op weg een tweede Italië te wordenzegt woord voerder Vorst. Daarnaast wor den de verzekeraars geconfron teerd met een toenemend aan tal inbraken in vracht- en be drijfswagens. De totale schade loopt in de tientallen miljoenen guldens per jaar. De verzekeringsmaatschap pijen vinden dat bedrijven vaak te nonchalant met hun wagen park omgaan en kwaadwillcn den te gemakkelijk gelegenheid geven in te breken of een be drijfswagen mee te nemen. De verzekeraars willen daar om bedrijven die hun wagens onvoldoende beveiligen een ei gen risico van 50.000 gulden in rekening gaan brengen. Daar naast zal het bedrag dat bij dief stal zal worden uitgekeerd niet hoger zijn dan 250.000 gulden. De nieuwe cijfers over diefstal van bedrijfswagens laten een forse verhoging zien. In 1990 verdwenen er in ons land 1600 bedrijfswagen, het jaai daarop 1900, in 1992 2100 en vorig jaar 3000. CU Gekookte Gelderse worst, qq gesneden, duopak, per 100 gram yy CU Huiswijn, rood, wit, demi-sec, "7C rosé of blanc de blancs, fles 1 liter 5F15 Q./D Ctl Keukenrollen, wit, pak 2 rollen CU Chocolademelk, vol of halfvol, pak 1 liter Schouderkarbonade, verpakt, 500 gram A/W 3.75 kilo Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 oktober a JJ5CT Uw volle kristalspaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.l 's Lands grootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3