Opmars van de tulp in beeld Scapino Ballet in ernstige geldnood UK Levendige handel op PAN Cultuur Kunst 'Actie Tomaat' in Theater Instituut van start Leidse kunstenares naar ex-Joegoslavië Smartlap ontbeert ontroering Pijp als expositieruimte NSDAG 18 OKTOBER 1994 kunstschilder Van Bentum overleden msterpam De kunstschilder Rik van Bentum is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam op 57-jarige leeftijd overleden. Van Ben- um kreeg bekendheid als materie-schilder waarbij hij veel ge- >ruik maakte van teer en bladgoud. Hij vertrok in 1964 op 26-ja- lega- jge leeftijd naar de Verenigde Staten om aan diverse universitei- en les te geven. In 1967 keerde hij terug naar Nederland en ichilderde tot 1970. Daarna werd hij art-director bij Paradiso en 1aar *af van 1974 tot 1990 les aan de Rietveld-academie. Begin 1990 ooi. tam Van Bentum de penseel weer ter hand en exposeerde hij /oor het eerste sinds 20 jaar weer. Met Jan Cremer, die hij op de kunstacademie in Arnhem had leren kennen, hield hij in februa- /OOr h dit jaar een expositie bij Art Index onder de titel "Big Boys of the'60'. 'lijke Frans-Belgische film bekroond brussel De Frans-Belgische film La Partie d'Echecs (Het schaakspel) heeft het Gulden Spoor, de hoofdprijs van het 21e Internationaal Filmfestival van Vlaanderen, gekregen. De Neder- landse produktie De vlinder tilt de kat op van Willeke van Am- melrooy ontving een premie van 13.750 gulden in het kader van de culturele alliandeprijzen. De jury onder leiding van actrice Renée Soutendijk bekroonde de eerste lange speelfilm van de Brusselse regisseur Yves Hanchar voor zijn 'gaafheid, originali teit, veelzijdige thematiek, regie en harmonie'. Twee exposities bij Pulchri den haag In de Pulchri Studio in Den Haag zijn tot en met 3 no vember twee tentoonstellingen te zien. In de Tuingalerie is on der de titel 'Vakantieplaatjes en ander spul' een expositie met olieverfschilderijen, aquarellen en tekeningen van Ronald Lind- green ingericht. In de Voorhoutgalerie wordt het werk van Wil Korrelboom getoond. Het thema van de tentoonstelling is 'On the run'. Voor de schilderijen van Korrelboom hebben r geposeerd, waaraan gevraagd is zich in te denken wat het vc hen zou betekenen plotseling van huis en haard te worden v dreven. Nieuwe hoofden bij Tussaud Vanaf woensdag 19 oktober prijken de wassen hoof den van Bono, Eddy Murphy en Dame Edna boven de en treekassa's van Madame Tussaud Scenerama in Amsterdam. De drie hoofden zijn kopieën van de beelden die in hun geheel in de vestiging in Londen te zien zijn. De popzanger, de acteur i Muziek en verhalen in Driehoorne alphen aan den run» Een middag vol muziek, zang, poëzie en ver halen valt vrijdag 21 oktober te beleven in activiteitencentrum Driehoorne in Alphen aan den Rijn. Vanaf twee uur zal daar een open podium zijn, waarop een groot aantal deelnemers op treedt. De middag in Driehoorne, Sterrenlaan 112, wordt om vijf r afgesloten. Gesprek Mutsaers-Korteweg leiden Charlotte Mutsears staat sinds 1983 bekend om haar reeksen korte overpeizingen waarin taal een belangrijke rol speelt. Behalve schrijven, schildert en illustreert Mutsears ook. Anton Korteweg, directeur van het Letterkundig museum in Den Haag en zelf dichter, praat met haar op donderdag 27 oktober tijdens Burcht Literair-avond. De avond in Sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14, begint om 20.15 uur. Cossée volgt Gay op bij Ambo baarn Eva Cossée (40) volgt Ivo Gay op als uitgever van uitge verij Ambo te Baarn. Dit heeft de uitgeverij bekendgemaakt. Gay is per 15 november benoemd tot directeur van uitgeverij Van Gennep te Amsterdam. Cossée is redacteur-uitgever bij uitgeve rij Fontein/De Prom te Baarn. Daarvoor was zij verbonden aan de uitgeverijen Veen te Utrecht en Contact te Amsterdam. Tentoonstelling in Nieuwe Kerk Amsterdam Direct na binnenkomst in de Nieuwe Kerk stuit de bezoeker op een kleurig ta pijt van 24.000 ijstulpen. Door het invriezen van de bollen is hun natuurlijke bloeitijd in het voorjaar verschoven en kunnen ze nu te pronk staan als para depaardje van de Neder landse export. Deze com merciële stunt doet even het ergste vrezen. De valse start wordt echter goed ge maakt met tweehonderd voorwerpen uit vele eeu wen die de triomftocht van de tulp in onze kunst en cultuur laten zien. francoise Met de expositie 'De Tulp en de Kunst, verhaal van een sym bool' in de Nieuwe Kerk beslui ten NBT en IBC een jaar vol evenementen om de introductie van de tulp in ons land (400 jaar geleden) te vieren. Dankzij bij zondere bruiklenen uit musea en particuliere collecties heeft samensteller M. Roding er een waardig kunst- en cultuurhisto risch slotakkoord van gemaakt. Uit kwaliteitsoverwegingen se lecteerde hij alleen schilderijen, tekeningen, zilveren voorwer pen, tulpenboeken, tegelta bleaus, meubels en textiel uit de; 16e, 17e en 18e eeuw. Daarna werd de tulp vooral een geliefd motief in de volkskunst en dat viel buiten de opzet van deze expositie. De catalogus vertelt het onbe kende verhaal van de symboli sche functie van de tulp op kunst- en gebruiksvoorwerpen. Behalve om haar schoonheid werd de tulp ook gebruikt om een curieuze combinatie aan thema's en eigenschappen als lente, vergankelijkheid, ijdel- heid, ledigheid, kuisheid, deugd en ondeugd uit te beelden. Een typerend voorbeeld is de prachtige pentekening van Hendrick Goltzius uit 1614. Hij gebruikte het korte leven van de tulp om te wijzen op de vergan kelijkheid van de mens. De te kening toont een jongeman in de kracht van zijn leven met een schedel waarop een afge sneden tulp is geplaatst. In de muur op de achtergrond gra veerde Goltzius de veelzeggen- Het schilderij Een pijp rokende Jongeman van de zeventiende eeuwse meester Hendrick Terbrug- ghen is een van dè topstukken die tijdens PAN Amsterdam van eigenaar zijn verwisseld. Een par ticulier blikte noch bloosde bij de vraagprijs van 500.000 gulden. Wat hij betaalde, is niet bekend gemaakt. Bijna 29.000 mensen hebben een be zoek aan de grootste kunst- en antiekbeurs van Nederland gebracht. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Voor 140.000 gulden is het Haarlemse Frans Hals Museum eigenaar geworden van een zeven tiende eeuwse zilveren schotel van de Haarlemse smid Domenicus van Lynhoven. De Stichting His torische Verzamelingen van het Huis van Oranje- Nassau kocht een portretminiatuur van stadhou- in 1594, toen de geleerde Clusi- us aan de Leidse universiteit botanie kwam onderwijzen. Hij nam tulpebollen mee uit We nen, waar hij de tuin van de Habsburgse keizer Maximiliaan onder zijn hoede had. De ge leerde kon er hoge bedragen voor vragen omdat de tulp nog lange tijd als exotische rariteit werd beschouwd. In de jaren dertig van de 17e eeuw is zelfs hevig met de prijs van tulpebollen gespeculeerd. De 'tulpenkoorts' liep zo hoog op dat de overheid deze handel tenslotte moest verbieden. Chrispijn van der Passé de Jonge was een van de kunste naars uit die tijd die de spot dreef met deze doorgeslagen hebzucht. In de Nieuwe Kerk hangt zijn spotprent 'Floraas Mallegewagen' uit 1637. De bloemengodin Flora zit met tul pen in haar armen bovenop de wagen en is omringd door man nen en vrouwen bij wie de tul pen als duivelse hoorntjes uit hun schedels groeien. Hindelopen Toen de tulpomanie wegebde, verloor de bloem haar bijzonde re plaats in de kunst van de elite en rukte de roos op naar de eer ste plaats. De tulp raakte 'gede- de catalo- Tulpen in een bloemstilleven van Ambrosius Bosschart de Oude, Antwerpen (1573-1621). De tulp maakte zijn opmars in de (schilderkunst), getuige de tentoonstelling in de Nieuwe kerk in Amsterdam. foto van 'Houwelick' wordt het 'maagdenwapen' uitgebeeld als een ruitvormig borduurwerk. Daarin staat een bloempot met gesloten tulp, rondom zwermen bijen. Als aansporing om hun kuisheid te bewaren, kregen de jonge maagden op deze gravure de waarschuwing 'Lateat dum de tekst 'Wie kan eraan ont snappen, Niemand'. Maagdenwapen Al even sprekend is de gravure naar Adriaen vander Venne in een werk van Jacob Cats uit 1625 over de rol van de vrouw in het huwelijk. Bij zijn inleiding pateat' ('Laat zij verhuld zijn terwijl zij zich toont') mee. De tulp kwam oorspronkelijk uit Voor- en Midden-Azië en werd al rond het jaar 1000 in cultuur gebracht in Perzië. Van daaruit kwam zij via Turkije naar Europa. De geschiedenis van de tulp in ons land begint gus wordt beschreven hoe ze geleidelijk een vaste plaats in de volkskunst kreeg. Het Friese stadje Hindelopen is daarvan een goed voorbeeld. In het be gin van de 17e eeuw werden huisinterieur en meubels in een Hindeloper kamer nog onge- schilderd uitgevoerd, maar ge leidelijk gingen de handwerks lieden het snijwerk beschilde ren. Aan het eind van de eeuw was elk interieur tenslotte bont beschilderd met motieven waarvoor vaak de tulp werd ge kozen. In de Nieuwe Kerk zijn ook veel kerkelijke voorwerpen met afbeeldingen van tulpen te vin den. Fraai versierde kazuifels, kelkkleedjes en zilver maken duidelijk dat zelfs religieuze functionarissen in vroeger eeu wen niet ongevoelig waren voor de bonte kleurenpracht van de tulp. 'De Tulp en de Kunst' in De Nieuwe Kerk (Dam Amster dam) duurt tot en met 6 no vember. De openingstijden zijn dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. der Willem V. De tentoonstelling Rembrandt als etser, met hoogtepunten uit de collectie van het Rembrandthuis, bleek een succes. Het museum verkocht bijna 1500 speciale nadrukken van Rem- brandt-etsen. Met de opbrengst wordt het muse um gemoderniseerd en uitgebreid. Tijdens de in het weekeinde afgesloten PAN (Pictura Antiquairs National) bleek veel belang stelling voor het werk van de hedendaagse, van oorsprong Amerikaanse kunstenaar Cole Morgan. Meer dan twintig werken van Morgan gingen van de hand. Niet minder interesse, in binnen- en buitenland, bestond er voor Carel Willink, wiens Weiblicher Akt (1922) en Landschap met amsterdam anp Het Theater Instituut Nederland in Amsterdam besteedt tot en met eind februari met een spe ciaal programma onder de titel 'Tomaat in perspectief aan dacht aan de theatervernieu wing in de jaren zestig en ze ventig. De opening van een tentoon stelling in het instituut vormde gisteren het eerste onderdeel van de manifestatie. Daarbij nam de actrice Elisabeth Ander sen het eerste exemplaar van een bundel over theatervernieu wing in de jaren zestig en ze ventig en de betekenis daarvan voor het huidige theater in ont vangst. De Aktie Tomaat speelde zich af tussen juni 1969 en juni 1970. Eigenlijk begon zij op 9 oktober 1969 toen tijdens het slotap plaus van Shakespeares De Storm door de Nederlandse Co- inedie in de Amsterdamse Stadsschouwburg met tomaten naar het toneel werd gegooid. Het was een protest tegen wat als de verstarde toneelpraktijk van met name de Nederlandse Comedie werd beschouwd. Op de tentoonstelling zijn vooral foto's en ander docu mentatiemateriaal rond de ge wraakte en de vernieuwende voorstellingen uit die tijd te zien. Het theaterinstituut wil met de manifestatie onder meer de mythe uit de wereld helpen dat de Aktie Tomaat een kwart eeuw geleden veel slachtoffers heeft gemaakt onder de grote acteurs uit de jaren zestig, zoals Han Bentz van de Berg en Ank van der Moer. Ook wil net insti tuut af van het idee dat met de actie de vernieuwing pas zou zijn ingezet. Behalve de expositie voorziet het programma in acht bijeen komsten op maandag over ver schillende theaterdisciplines in de betreffende periode, zoals toneel, dans, cabaret, mime, muziektheater en pop. In het weekeinde van 10 en 11 decem ber is een doorlopend videopro gramma te zien met opnamen van voorstellingen uit de jaren zestig en zeventig. In opdracht Legermuseum De Leidse kunstenares Annie Goddijn gaat in opdracht van het Legermuseum in Delft een aantal schilderijen en tekeningen maken overhel werk van de Nederlandse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië. Zij is daartoe gisteren naar de Kroati sche hoofdstad Zagreb gereisd. Goddijn (1939) zal twee weken lang optrekken met militairen van het Nederlandse transportbataljon en onder meer de ha venstad Split, Busovaca en Lukavac bezoeken. Afgesproken is dat zij zeven figuratieve schilderijen en een aantal tekeningen zal maken. Uit de schilderijen zal het legermuseum er (trie voor zijn eigen collectie kiezen. In het najaar van 1995 zal het werk daar worden geëxposeerd. Het is de tweede keer dat het museum een dergelijke op dracht verstrekt. In 1991 ging de eveneens Leidse kunstenaar Thom Vink naar Noord-Irak om de Nederlandse troepen die daar in VN-verband opereerden, artistiek in beeld te brengen. Dat leverde het museum een drieluik en een aantal bladen gra fiek op. toneel recenise homme siebenca „Uw bakkes krijgt ge van God, maar uw smoel trekt ge zelf." Tinneke met haar blonde spoe ling, schudt dit soort sappige le venswijsheden met het grootste gemak uit de mouwen van haar knalroze pakje. Haar rondbor stige donkerharige hartsvrien din Josianneke, gehuld in een hardgroen truitje, doet nauwe lijks voor haar onder: „Mollig is okay, als 't maar niet hangt." Twee volkse vrouwen van middelbare leeftijd, glaasjes amaretto lurkend in het oer- Vlaamse Gafé de Zwaan, bek vechtend en roddelend tijdens de thé dansant die elke donder dagmiddag, vaste prik, door het tweetal wordt bezocht. 1 let laffe elektronische orgel murmelt evergreens op de achtergrond, tot de bespeler een seintje krijgt van Nin en Jos. Het geluid zwelt aan en het duo danst met dol komische gebaartjes een oubol lige tango. De actrices Vera Puts en Anja Van Riet zetten de dialoog aan vankelijk neer als een sketch die mikt op de vette lach. Goedbe doeld gekibbel en vermakelijk geklets over het liefdesleven, tie strijd tegen de pondjes, de laatste aflevering van Mooi en Meedogenloos (The Bold en The beautiful). Het decor sluit daar naadloos bij aan: 1 let ach terdoek en het vloerkleed be staan uit aan elkaar genaaide ouderwetse bh-s voor de vrouw met forse boezem. Zelfs de tafel en de stoelen zijn bekleed met het onflatteuze ondergoed voor dames op leeftijd. Pas aJs weduwnaar Bruno neerploft tussen de twee vrien dinnen, gaat de voorstelling een paar laagjes dieper dan de lin gerie, namelijk eerst naar het vlees en vervolgens naar het ge- i teisterde hart. De inmiddels be hoorlijk aangeschoten dames zetten hun volledige lijf in om Bruno de bedstee in te lokken. Plotsklaps zijn ze eikaars con currenten en blijken ze bereid elkaar op de ziel te trappen. Alle verborgen littekens worden ge nadeloos opengekrabd. Het tra gische huwelijk van Jos, de een zaamheid van de ongetrouwde Nin. Ze krijsen, sleuren elkaar over de vloer en barsten in on gecontroleerde huilbuien uit. Katelijn Damen, tekstschrijf ster en regisseuse van dit nieu we theatergezelschap Drie Vin gers, afficheert zich als iemand met een voorliefde voor het ba nale, die bovendien begiftigd is met een gezonde argwaan te genover intelligentie en rationa lisaties. Die invalshoek levert, dankzij de sympathieke vertol king van Puts en Van Riet, een volkse voorstelling met een lach op, martlap. en sketch die wordt opgerekt tot anderhalf uur, moet wel ijzersterk geschreven I zijn om zo lang te blijven boei en. Helaas is Crème au beurre j net te clichématig. Het is alle- maal recht uit het Vlaamse lr j ven gegrepen, maar veel meer dan vermakelijk wordt het niet. En het venijn in de staart is niet bijtend genoeg om ons hart I werkelijk te raken. We kijken 1 aanvankelijk geamuseerd en i vervolgens wat afstandelijk naar twee tragikomische Vlaamse j madammekes. Maar de ontroe ring blijft helaas op afstand. Concertgebouworkest op premièrekoers amsterdam anp Het Concertgebouworkest vaart op premièrekoers. De zogeheten P-serie zal dit seizoen de plaats van de traditionele C-serie inne men. Op elk programma staat een wereldpremière of een eerste uitvoering in Nederland. Tijdens het eerste concert in de P-serie, op 21 oktober, wordt een orkestwerk van Otto Ketting, Kom over de Zeeën, voor het eerst uit- Beelden (1941) naar particuliere verzamelingen gevoerd. Daarnaast zullen onder meer de Twee Ballades van het laatste werk be- Schönberg en enkele onuitgegeven liederen en ballades van Zem- linsky in de instrumentatie van Jan van Vlijmen in première gaan. gingen. De vraagprijs droeg 715.000 gulden. rotterdam gpd Het vorige maand van Amster dam naar Rotterdam verhuisde dansgezelschap Scapino heeft ernstige financiële problemen. In Amsterdam heeft Scapino ja ren achtereen het budget over schreden waardoor een schuld is opgebouwd van 1,6 miljoen gulden. Rotterdam dreigt van deze situatie het slachtoffer te worden. Weliswaar weigert wet houder Kombrink (kunstzaken) mee te betalen aan het wegwer ken van de oude schuld, maar de kans dat Scapino dansvoor stellingen in Rotterdam moet schrappen is levensgroot. Staatssecretaris Nuis (Cul tuur), bij wie de claim miljoen gulden heeft in keiharde bewoordingen een brief geschreven aan het bestuur van Scapino. Sanering en reorganisatie van het mana gement zijn nodig voordat Nuis wil meedenken over leniging van de geldnood. Zakelijk leider van Scapino Jan Schretzmeijer is inmiddels ontslagen. In zijn kielzog is een aantal medewerkers vertrokken. Volgende maand wordt een administrateur aange nomen, maar Ed Wubbe zal voorlopig nogal tegen zijn zin moeten doorgaan met het com bineren van de artistieke en za kelijke leiding. Scapino verhuisde naar Rot terdam omdat het afwilde van het imago een gezelschap voor de jeugd te zijn. Bovendien was het in Amsterdam te moeilijk om uit de schaduw van de grote dansgroepen te treden. Rotter dam wilde Scapino graag als stadsgezelschap hebben ter ver breding van het cultuurvlak. Volgend jaar viert het gezel schap het vijftigjarig bestaan. Amsterdam betaalde nooit mee aan Scapino, het ministerie van wvc subsidieerde voor hon derd procent. Jaar in jaar uit werd het budget met een of twee ton overschreden, zonder dat iemand aan de bel trok. Amsterdam Een 40 meter lange pijp met een doorsnede van bijna 2,5 meter is in de tuin van het Stede lijk Museum van Amsterdam geplaatst. De enorme buis vormt de tentoonstellingsruimte voor het project Jonge Industriële Ontwerpers 1994, Nederland-Duitsland-Frankrijk. Deze expositie wordt komende vrij dag geopend. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19