'Kanaal weg en Zijldijk verbinden' Faraomier vergalt leven flatbewoonster VN berispt Nederland na levering vliegtuigmotoren door Leids bedrijf Leiden 'Ik dacht dat ik op de rem traptemaar het was het gaspedaal Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 33 80 BEL 071-128030 Bomen geveld Twintig bedrijven dingen mee naar Sleutel Award SP is 'pisnijdig' over wethouderscursussen DINSDAG 18 OKTOBER 1994 15 Tachtigjarige Leidenaar richt ravage aan met auto leiden valerie leenheer Het was eigenlijk een heel ern stig ongeluk op die derde de cember vorig jaar in de Leidse Ten Katestraat. Een 80-jarige Leidenaar verloor er de macht over het stuur, reed zijn auto de stoep op. schepte twee voetgan gers en kwam uiteindelijk tot stilstand tegen een huis. Geluk kig liep het allemaal met een sisser af. De bestuurder had een hoofdwond en gekneusde rib ben en de voetgangers kwamen er vanaf met wat kneuzingen en blauwe plekken. Alleen de auto was volledig vernield. Gisteren moest de man voorkomen bij de kantonrechter aan het Leidse Rapenburg. De bejaarde man in zijn bruine regenjas maakte van zijn zaak een echte 'one man show'. „Ja, ik weet niet hoe het heeft kunnen gebeuren", verdedigde hij zichzelf met luide stem. „Ik heb altijd veel gereden. Naar Tiel en Zaltbommel, maar nooit problemen. Ik dacht dat ik op de rem trapte, maar het was het gaspedaal, en toen ging 't fout en zat ik tegen die muur. Die twee mensen heb ik wel veel pijn gedaan maar gelukkig liep het nog wel goed af. Alleen m'n auto ben ik kwijt." De officier van justitie vond het allemaal erg interessant, maar wilde eigenlijk veel liever weten of de man nog steeds au to rijdt. Maar daar wilde de be jaarde Leidenaar het nog niet over hebben. „Weet u wat ik nou echt erg vond, dat de poli tie aan me vroeg of ik gedron ken had. Nou, echt niet hoor, ik had niet gedronken. Maar autorijden doet hij niet meer. „Nee, echt niet hoor", riep hij en met een dramatisch gebaar toverde hij een buskaart tevoorschijn uit de binnenzak van zijn regenjas. „Nou heb ik deze. Ik kan instappen en uit stappen waar en wanneer ik maar wil." De officier van justitie vond het niet zo grappig. „Ook al is alles met een sisser afgelopen, u heeft toch onverantwoordelijk gereden. Er zijn twee mensen licht gewond geraakt." Toch wilde ze wel rekening houden met het feit dal de bejaarde Lei denaar zelf ook gewond is ge raakt bij het ongeluk. Ze eiste dan ook een geldboete van 225 gulden. De bejaarde man kwam nu pas echt in opstand. „Hoe kan ik dat nou betalen? Dat is veel geld voor iemand van tachtig. Ik heb alleen maar een AOW-1je en verder niks. Waar moet ik dat van betalen? Inbreken doe ik niet." De kantonrechter wilde wel rekening houden met de finan ciële omstandigheden van de man en besloot de boete te ver lagen tot 150 gulden. Maar daar nam de Leidenaar geen genoe gen mee. Met een knipoog naar de aanwezigen in tie rechtszaal probeerde hij bij de rechter af te dingen. „Kan ik van u niet de helft krijgen. U verdient meer dan ik." De rechter wimpelde het voorstel af. „IJ heeft zo'n crea tieve geest, ik denk dat u dat geld wel bij elkaar weet te sprokkelen." Maar de 80-jarige gaf het niet op. „Kan 't dan niet voor honderd gulden?" De kan tonrechter bleef onverbiddelijk. 'Winterpiek' hersenvlies ontsteking dit jaar eerder LEIDEN ERNA STWAATSMA Bij twee kinderen die met hersenvliesontsteking in het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) zijn opgenomen hebben zich complicaties voorgedaan. De overige vijf patiënten die de afgelopen twee weken met deze be smettelijke 'nekkramp' zijn opgenomen maken het inmiddels weer goed. D. Ketting, woordvoerder van het AZL, zegt dat de piek in het aantal gevallen van nekkramp geen reden is tot ongerustheid. „Meningitis, ofwel hersenvliesontsteking, is een ziekte dit? vele malen voorkomt. Zeker in de win terperiode. We hebben de in druk dat die winterpiek deze keer wat eerder is." Hersenvliesontsteking kan een dodelijke afloop hebben. Een van de mogelijke com plicaties van de ziekte is bloedvergiftiging. Nekkramp ontstaat door bacteriële of vi rale besmetting. Bij de Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst ((Kil)) leiden en omstreken zijn slechts twee van de zeven nekkramppatiënten aange meld. Een woordvoerster zegt dat de l-eidse GGD al leen patiënten uit het eigen werkgebied registreert; net AZL heeft een veel groter werkgebied. „En verder regi streren wij alleen de gevallen van echte nekkramp, de meningo coccen. Dat is de bacteriële nekkramp." Het Leidse bedrijf Schreiner Aviation Group heeft met toestemming van het ministerie van economische zaken, maar in strijd met VN-resoluties vliegtuigmotoren geleverd aan Libië. Het gaat om twee motoren voor Dash-8 vliegtuigen die Schreiner heeft ver huurd aan twee Libische oliemaatschappij en. Nederland is door de Verenigde Naties berispt wegens het schenden van het em bargo dat tegen Libië is ingesteld. Sinds april 1992 gelden er sancties tegen Li bië. De maatregelen werden genomen om dat Libië weigerde twee verdachten van de aanslag in Lockerbie, waar een Pan Am- vliegtuig neerstortte, uit te leveren. De VN stelde daarop een luchtvaart- en wapenem bargo in. Schreiner had voor het instellen van het embargo al twee vliegtuigen verhuurd aan de Libische staatsoliemaatschappijen. Het verhuren van vliegtuigen is een van de acti viteiten van het Leidse bedrijf. Schreiner onderhoudt de vliegtuigen zelf en stuurde daarom in september twee nieuwe motoren naar Libië. Dat gebeurde met toestemming van het ministerie van economische zaken. „Wij houden ons altijd aan VN-resoluties", aldus B. Bieman, directeur van de Schreiner Aviation Group. „Ook over de levering van de twee motoren hebben we contact gehad met de overheid." Het ministerie van economische zaken meent dat de exportvergunning eerder dit jaar terecht is verleend. Zeker omdat op het moment dat er sprake was van de levering er nog grote onduidelijkheid was over de sanctiewetgeving. Na een uitspraak van de sanctiecommissie van de VN werd pas dui delijk dat vliegactiviteiten in Libië wel zijn toegestaan, maar het leveren van onderde len niet. „Op strikt juridische gronden vin den wij overigens ook nu nog dat het leve ren van onderdelen mogelijk is. De sanctie wetgeving is voor meerdere uitleg vatbaar. Maar wij zijn loyaal en houden ons aan de uitspraak van de sanctiecommissie van de VN", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. De aanscherping van het beleid door het ministerie betekent dat op termijn de acti viteiten van Schreiner in Libië worden be ëindigd. Onderdelen mogen namelijk niet meer worden geleverd. Wanneer het con tract precies stopt, weet directeur Bieman niet. „De vliegtuigen vliegen nu nog, maar ik heb geen idee hoe groot de voorraad on derdelen is. Het hangt ook af van het aantal vlieguren dat de toestellen hebben ge maakt." Leiden wil noord-zuidverbinding De ideale noord-zuidverbinding die D66-wethouders P. Langenberg (verkeer) en CDA-wethouder J. Walenkamp (autoluwe binnenstad) voorstaan, loopt voor een belang rijk deel over Leiderdorps grondgebied: de Zijldijk. Lan- genberg verwacht niet dat Leiderdorp dwars gaat liggen. Volgens de Leidse verkeerswethouders heeft de buurge meente ook.baat bij deze noord-zuidverbinding omdat Hngelendaal en Persant Snoepweg ermee kunnen wor den onüast. Sumatrastraat maar geen raads lid wilde of durfde de Kooi dat aan te doen. CDA-fractievoor- zitter i'. Kimk was zo'n twee jaar geleden een van de laatsten die er in het openbaar wat over zei. Hij kwam met het plan de Kanaalweg te verlengen met tunnels door het water. Klücks ideeën over het 'driedimensio nale Leiden' zijn nooit serieus genomen Inngenherg en Walenkamp hrengen de noord-zuidverbin ding nadrukkelijk ter sprake in de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegrotingen. Ze kondi gen aan dat ze in het voorjaar van 1995 met analyses en bere keningen komen. In 1995 moet het overleg met Leiderdorp en de subsidiegever, het Rijk, wor den geopend. Langenberg denkt niet dat de noord-zuid verbinding nog deze eeuw ge stalte krijgt. Hij is optimistisch over de kansen op subsidie. „Met dit project stimuleert Lei den het openbaar vervoer en maakt het zijn binnenstad auto- luw. Als het Rijk consequent is, is het op zijn minst geïnteres seerd." De betrokken Iz?iderdorpse wethouders waren niet bereik- uit op de Willem de Zwijger laan. „Leiden heeft er dan een Dieven slaan en schoppen Leidse leiden Een 21-jarige Leidse is gisteravond bij een beroving op het Bevrijdingsplein geschopt en geslagen. De vrouw liep rond half elf op het Bevrijdingsplein, toen er twee jongens voor haar opdoken. De een gaf haar een dreun op haar rechteroog en pak te haar vast bij haar middel, de ander griste haar portemonnee uit de binnenzak van haar jas. De vrouw kreeg nog een schop te gen haar rechterknie en de overvallers vluchtten in de richting van de Bachstraat. In de portemonnee die zij buitmaakten zaten 60 gulden, een bankpas en een ziekenfondskaart. Winkeldief ontkomt twee keer leiden Een winkeldief is gistermiddag twee keer ontsnapt aan zijn achtervolgers. De man werd eerst in de Albert Heijn op het Vijf Meiplein in Leiden betrapt bij het stelen van een tas uit het karretje van een vrouw. Het personeel, dat de man al een tijdje in de gaten hield omdat hij zich merkwaardig gedroeg, rende de man gillend en schreeuwend achterna. De dief liet zijn buit val len en vluchtte. Op het moment dat de politie in de supermarkt de aangifte aan het opnemen was kwam er een melding uit Voorschoten. Een man die aan hetzelfde signalement voldeed had zijn slag geslagen bij Jamin aan de Schoolstraat. Daar had hij uit de ruimte achter de winkel portemonnees uit jassen ge stolen. Voor de Sleutel Award zijn twin tig Leidse bedrijven genomi neerd. De onderscheiding voor een in Leiden opgerichte en minstens vijftig jaar oude on derneming wordt zaterdag 5 november uitgereikt in het ge bouw van Research voor Beleid aan de Schipholweg. De genomineerden zijn gese lecteerd uit honderd bedrijven die reageerden op een enquête van de Leidse Junior Kamer. De genomineerde bedrijven zijn onderverdeeld in twee catego rieën. In de groep bedrijven met minder dan vijf werknemers zit ten Barning (piano- en muziek handel), café De Bonte Koe, Ni co van der Horst (fotohandel), jilleba Glas in Lood, slagerij Koekenbier, firma Labruyère (dumpzaken), woonwarenhuis Anton Ladan, Paanakker en co (schoenenhandel), brood- en banketbakker J.F. Raaphorst en de firma Alb.B. Timmerman (herenkleding). De genomineerden in de ca tegorie bedrijven met vijf en meer werknemers zijn drukkerij E.J. Brill, drukkerij Groen, bouwbedrijf Huurman, gebroe ders De Jong (personenvervoer), boekhandel Kooyker, Leidsch Dagblad, de Leidse Onderwijs Instellingen, automobiel- en motorhandel Het Motorhuis, Koninklijke Sanders (zeep en cosmetica) en de Tegelhandel Leiden. leiden De zwarte rouwbanden bleven achter in het gras van de middenberm. Een aannemer uit Assendelft begon gistermiddag met het kappen van bomen aan de Vijf Meilaan. Omwonenden hebben de strijd tegen het verdwijnen van het groen ten slotte op gegeven, maar laten nog steeds niet na hun ongenoegen kenbaar te maken. Nadat eerder rouwbanden om de essen en esdoorns waren gebonden werden dit weekeinde kruisen gezet op de 47 bo men die plaats moeten maken voor 120 huizen. Op de elf bomen waarvan het lot nog niet is bezegeld schilderden de actievoerders een vraagteken. foto lolk zuyderduin Leiden zoekt al enige tijd naar mogelijkheden voor zo'n noord- zuidverbinding omdat hiermee de als 'verkeersriolen' bekend staande Hooigracht en l^angeg- racht kunnen worden ontdaan van doorgaand verkeer. Dan worden beide straten interes sant voor de bussen van het openbaar vervoer. Dat heeft weer als groot voordeel dat de Breestraat van de 'bussenplaag' kan worden bevrijd en het auto- luwe deel van de Leidse binnen stad kan worden vergroot. De noord-zuidverbinding zoals Walenkamp en Langen berg die het liefst zien, is in feite een doorgetrokken Kanaalweg. Die moet met een brug over de Nieuwe Rijn met de Admiraal Banckertweg worden verbon den. Dan is er nog een brug no dig, over de Oude Rijn, om de Banckertweg op de Zijldijk aan te sluiten. I let verkeer komt dan Lange file op A4 Asfalteringswerkzaamheden leidden vanochtend vroeg tot een elf kilometer lange file op de A4, ter hoogte van de aan sluiting met rijksweg ll. De file ontstond door een uitloop van de nachtelijke werkzaamheden tot in de ochtendspits. Een woordvoerder van Rijks waterstaat zegt dat de vertra ging ontstond door problemen in de aanvoer van asfalt. Het ge asfalteerde wegvak werd in plaats van zes uur om kwart voor zeven 's ochtends vrijgege ven voor het autoverkeer. ringweg bij", aldus Walenkamp. Over de noord-zuidverbin- ding werd al geruime tijd niet gepraat in de Leidse politiek. Oude versies van de noord- zuidverbinding liepen over de CD-dief actief Bij inbraken in studentenpan den zijn dit weekeinde en gis teravond zo'n honderd cd's ge stolen. De grootste slag sloeg de dief in kamers aan de Vliet en aan de Kaiserstraat. In totaal werd in vijf studentenpanden ingebroken. De SP vindt het een schandaal, dat de D66-wethouders P. lan genberg en H. de Goede op kos ten van de gemeente leiden een cursus 'goed wethouder schap' hebben gevolgd. „Als een partij iemand kiest voor de positie van wethouder dan moet 'ie al goed zijn. En als hij bijscholing nodig heeft moet hij dat zelf maar betalen", zegl SP'er Daan Sloos. Sloos heeft schriftelijke vragen gesteld over de wethouderscursussen. Lan genberg noemt de vragen van de SP'er 'flauw'. De cursus voor de nieuwe wethouders is twee keer onder werp van gesprek geweest in de commissie verkeer, bestuurlijke vernieuwing en cultuur van wethouder Langenberg. „En er is een officieel collegebesluit over genomen. Openbaar, wij houden niks verborgen", zegt langenberg. „We hebben zelfs de folder van de leergang van de stichting Publiek Domein ter in zage gelegd in de leeskamer van het stadhuis." Dat de nieuwe wethouders op cursus gaan is volgens de D66'er niets bijzonders. „Aan die cursus doen 40 50 nieuwe wethouders uit heel Nederland mee, van verschillende politieke partijen. En allemaal op kosten van hun gemeente. Het komt het functioneren van de ge meente ook ten goede." Leiden betaalt 'enkele dui zenden guldens', zegt langen berg, aan de cursus van de twee nieuwe D66-wethouders. Zij verblijven voor de cursus, die in november afloopt, vijf keer twee dagen in het Gelderse Rheden. „En de reiskosten betalen we zelf', zegt langenberg. „Sloos doet nou alsof de gemeente er bakken geld aan kwijt is, maar dat is echt niet zo. Dit is ge woon kinderachtig pesten van de SP Sloos zegt dat hij zijn vragen heeft gesteld om te voorkomen, dal wethouders nog eens op kosten van de gemeenschap hun kennis laten bijspijkeren. De nieuwe wethouders of hun partij moeten die cursus maar betalen, vindt de SP'er. „Zeker in deze tijd, waarin de gemeen te loeiden met grote tekorten wordt gecontronteerd en er steeds hogere hetaiingsinspan- ningen van de burger worden gevraagd. Ik ben echt pisnijdig." Ze zitten in de rijst of boren zich een weg door een pakje crac kers, ze lusten graag biefstuk en wandelen rond in het zoutvaat je dat in een van de keukenkast jes staat. R. van Wamel, be woonster van een flat aan de Arendshorst, wil de beestjes die haar het leven zuur maken maar al te graag kwijt. Het gaat om faraomieren, minuscule diertjes die haar leven thuis ver gallen. Van Wamel bewoont de flat nu vijf jaar en heeft haar twee kamerwoning praktisch onafge broken moeten delen met de nog geen twee millimeter lange plaaggeesten. Drie keer is de ge meentereiniging in actie geko men. Er werden gifbuisjes ge plaatst in de kasten, langs de plinten en op andere plaatsen waar de mieren hun weg zoch ten. Maar niets hielp. Binnen twee maanden wandelden de diertjes weer ongestoord rond in de woning van de Meren- wijkbewoonster. „Ik durf nauwelijks meer vrienden uit te nodigen voor het eten", vertelt ze. „Als ik vlees klaarmaak, reinig ik eerst het aanrecht met chloor om er ze ker van te zijn dat zich daar geen mieren bevinden. Vervol gens neem ik het aanrecht af met een doek en bereid ik het vlees op de broodplank. Maar zelfs dat is niet afdoende. Zon dag had ik anderhalve kilo bief stuk in de juspan gebraden en zag ik de mieren langs de pan omhoog lopen. Dat deed voor mij de deur dicht. Ik heb die pan met vlees zó weggegooid." Van Wamel neemt het de wo ningbouwvereniging Leiden kwalijk dat ze haar niet voor de mieren hebben gewaarschuwd toen ze de woning betrok. „Ik ben als de dood voor insekten. Als ik dit van tevoren had gewe ten, was ik hier zeker niet gaan wonen", vertelt ze. Volgens gemeentewoordvoer der F. Delemarre is de plaag moeilijk te bestrijden, omdat het gaat om een kleine soort mier die via verwarmings- en leidingsbuizen in alle hoeken en gaten kruipt. Een dergelijke mierenplaag beperkt zich dan ook niet tot e'e'n flatwoning. Daar komt nog bij dat de farao- mier meerdere koninginnen per nest heeft. Zolang niet alle ko ninginnen - de vrouwtjes die voor nageslacht zorgen - zijn uitgeroeid zullen de mieren te rugkomen. „Om de bestrijding effectief uit te kunnen voeren, moet je weten om hoeveel woningen het gaat en hoeveel bestrij dingsmiddelen je nodig hebt. We hebben op dit moment de gegevens van 16 van de 48 wo ningen waar het dier kan hui zen. Het probleem is dus niet vandaag of morgen opgelost. Van Wamel heeft het idee dat de plaag elke keer terugkeert, doordat niet alle bewoners van de Arendshorst willen meedoen met het bestrijdingsprogram ma. „Ik kan me best voorstellen dat je bang bent voor dat be strijdingsmiddel als je dieren of kleine kinderen hebt, want het is best zwaar gif. Maar ze moe ten ook eens denken aan hun medebewoners." R. Gouwerok, hoofd techni sche dienst van woningbouw vereniging Leiden, geeft haar hierin gelijk. De woningbouw vereniging kan haar huurders echter bijna niet dwingen om mee te doen. „En als niet ieder een ons wil toelaten, is de plaag moeilijk te bestrijden." Uitein delijk zijn er wel juridische mo gelijkheden om bewoners te dwingen de ongediertebestrij- der toe te laten. Maar dit is zo'n lange en moeizame weg dat de woningbouwvereniging liever probeert om in overleg met be woners tot een oplossing te ko- Van Wamel is van plan de woningbouwvereniging voor al le verdere schade aansprakelijk te stellen. „Ze moeten afdoende maatregelen nemen en er maar voor zorgen dat ze in alle wo ningen kunnen komen." Mieren in het zoutvaatje en mieren in de crackers. R. van Wamel, bewoonster van een flat aan de Arends horst is de faraomierenplaag in haar woning meer dan zat foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15