Onze school is geen fabriek' 'Veel geduld met Oegstgeest gehad' VERBIJSTEREND Regio i Kijkdag bij Elisabeth Haarlemmermeer wacht gespannen op 'novemberbrier «DAG 18 OKTOBER 1994 jnsburgse MAVO kiest voor 'ons-kent-ons sfeertje' Ier geruirok al valt de vroegere s*sne*!Jnsburgse MAVO nu on- weekt^r de uitgestrekte vleugels .n de immense scholen- idinavi!meensc^aP College Het letkwibge Land, het blijft een )oetenPne dorpsschool die het :hraieaditionele huisbezoek in i/annacg houdt. „Iedereen kent jnzuickaar. 'O, ben jij er één °P- Oftn die', hoor je vaak. Veel gpl'a^ders hebben hier zelf op braak chool gezeten", schetst di- iewo!k(cteur ^een ^^>erts (54) als heat typische ons-kent-ons en. Mfeert;e ïnvrijd irmaMNSBURG BRENDA FILIPPO elf is Alberts een nieuw gezicht i het bloemendorp. Woonach- g in Abbenes werkt hij pas jids augustus op de school. Het klinkt wel een beetje stom, s^_>iaar ik voel me hier al hele- laai thuis. Met ons allen vor- 1 ten we een team dat de schou- ers eronder wil zetten ■V Voorheen werkte Alberts als t~\ irecteur op de Prins Willem- Jexander MAVO in Leiden. mo-Ook deze school is bij de mam- ^hoetfusie betrokken. Verder - ijn dat: het Christelijk Lyceum Jr. W. A. Visser 't Hooft en de "Mondriaan Scholengemeen- chap in Leiden en MAVO de 2S Dwarswetering in Leiderdorp. tinds de fusie kunnen scholie- en op de Leiderdorpse en tijnsburgse MAVO ook terecht 'oor de eerste drie lesjaren van )ufr0ntijAVQ en VWO. Beide scholen gedruic^jjn nu vestigingen van Visser 't >gedru*Jooft. De overige twee scholen chtdruilragen de naam Mondriaan. pa! „Veel mensen vragen zich af )f een fabriek met zo'n 2.400 Keerlingen wel een vooruitgang can zijn. Allereerst denk ik dat school geen fabriek is. Ver- het grote voordeel dat we geld van het rijk krijgen. Dat besteden wij aan extra be geleiding van de leerlingen. Want in zo'n groot geheel mag kind absoluut niet verdrin ken." Het is niet de bedoeling dat Een rondleiding door het zie kenhuis gegeven door jonge diabetespatiënten, een kijkje in de gipskamer en in de keuken, waar de bezoekers iets lekkers bereiden voor pa tiënten. Twintig kinderen tot twaalf jaar krijgen donderdag deze speciale rondleiding door het Leiderdorpse Elisa beth ziekenhuis. De ronde is onderdeel van de leider dorpse Kijk-Kinderdag van sociaal-culureel centrum Sjelter. ge bezoekers wegwijs in de wereld die ziekenhuis heet. zijn deelnemers aan het diabetesproject van het Eli sabeth. Dat project werd en kele jaren geleden gestart om de jonge suikerpatiënten en hun ouders zo goed mogelijk te begeleiden. De rondleiders kunnen daardoor van alles vertellen over hoe het is om te leven met suikerziekte. Gemeente: forse bezuinigingen HOOFDDORP Schooldirecteur Leen Alberts op de plek waar hij het liefst vertoeft: tussen de vijf scholen eikaars duplikaat worden, aldus Alberts. „Ik denk dat je moet proberen om de specifieke sfeer van elke school vast te houden." Wel gaan bij voorbeeld alle MAVO's over op dezelfde lesmethoden. „Verder zijn de repetities in de proef werkweken hetzelfde en worden ze ook op één tijdstip gemaakt." Ondanks de fusieperikelen is de Rijnsburgse vestiging een dorpsschooljnet zo'n tweehon derd leerlingen gebleven. De meeste' scholieren zijn afkom stig uit Rijnsburg. Daarnaast is het in het bloemendorp goed gebruik dat de mentor nog altijd bij alle brugklassers thuis op be zoek gaat. „En als het nodig is, doet hij dat ook nog in het tweede en derde jaar", aldus Al berts. Een zeldzaam verschijn sel op een middelbare school, stelt hij vast. Door de fusie is er ook in Rijnsburg meer tijd voor het contact met de scholier. Per leerjaar is nu een coördinator verantwoordelijk voor de bege leiding. „Deze mensen staan voor de klas. Daardoor zijn ze nauw betrokken bij de leerlin gen. Als er iets mis gaat, zijn zij degenen die dat moeten mer ken." Op de Leidse MAVO gaf Al berts nog een paar uurtjes En gelse les. „Hier sta ik helemaal niet meer voor de klas. Voor N mezelf vind ik dat een groot na deel. Het kost veel meer moeite om de leerlingen te leren ken nen. Maar ik wil weten welke naam bij welk gezicht hoort. Dat eis ik van mezelf. Als hier een kind in tranen binnenkomt, kan ik toch niet vragen 'Hoe heet je ook al weer?", aldus Al berts. Zijn secretaresse heeft dan ook een speciale lijst ge maakt met alle namen en pas foto's van de leerlingen zodat Alberts die eens goed kan be studeren. Door het bestaan van coördi natoren, staat Alberts echter niet helemaal buiten het leerlin- genverkeer. „Zo'n coördinator geeft nog altijd minstens twintig uur per week les en dan kan je hem of haar niet storen. Dan komt zo'n kind toch bij mij en dat vind ik wel fijn, hoor", be kent Alberts enigszins verlegen. „Ik ben nu eenmaal niet zo'n bureaujongen. Dat past hele maal niet bij mijn karakter. Ik vind het heerlijk om met kinde ren om te gaan, om oplossingen te bedenken voor problemen." Zijn hart gaat vooral uit naar de 'moeilijkere' leerlingen. „Ik herken veel in hun gedrag. Vroeger was ik echt een kreng. Ik ben zo vaak de klas uitge trapt. Als er dan iemand met een grote mond tegenover me staat, prik ik wel door die hou ding heen en dan kunnen we praten. Ik aai ze bij wijze van spreken liever over de bol." Maar dat vindt hij blijkbaar wat soft klinken: „Ik speel er niet op dat iedereen me een tof fe vent moet vinden. Ik zit hier als directeur. Als iemand het verdient, ben ik echt niet bang om hem op zijn falie te geven. Ik ben voor duidelijkheid. Zo lang de regels helder zijn, hoeft er niets mis te gaan." BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststaf van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiflcaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m bi ncr_ MTkVCU Fabriek en showroom De Lasso 60, Roetotarendsveen, tel. 01713-15361 - tetelax 01713-15202 Haarlemmermeer staat voor de moeilijke taak omstreeks 1998 een bezuiniging van maximaal 33 miljoen gulden (op een be groting van meer dan 130 mil joen gulden) te verwerken. Over twee weken krijgen de leden van de raadscommissie financi en te horen op welke manieren het college van B en W die kor ting op de uitkering van het ge meentefonds denkt weg te wer ken. Nu al kijken de commissie leden met angst en beven uit naar de 'magische' eerste no vember, als zij een brief onder ogen krijgen met de te nemen maatregelen. Wethouder A. Verbeek (WD, financiën) kon de commissiele den gistermorgen alvast wat ge ruststellen: de cijfers uit de be groting voor volgend jaar zijn nog redelijk hard en over de aanpassingen voor later jaren wordt komend voorjaar pas be slist. I lij zei dit, omdat de com missieleden meldden dat hun fracties grote bedenkingen heb ben tegen de voorgenomen ver hoging van het tarief voor de onroerend-zaakbelasting met een kleine tien procent in 1995. Ook de jaren daarna zouden soortgelijke verhogingen moe ten volgen om een deel van de inkomstenderving op te vangen. De details met de laatste stand van zaken komen in de brief van 1 november. Er zou een hogere doelmatigheid van het gemeentelijk handelen wor den nagestreefd. Een kostenbe sparing bestaat uit het verder schrappen in de gemeentelijke taken om het huishoudboekje sluitend te houden. Zo zou het HALT-bureau (ter bestrijding van vandalisme door jongeren) verzelfstandigd kunnen worden. Ditzelfde geldt voor onderdelen in de onderwijssector. De brief van 1 november geeft de eerste informatie. En pas als dit alles onvoldoende bijdraagt aan het te overbruggen gat van in bet ergste geval 33 miljoen gulden is de lastenverzwaring voor de llaarlemmermeerders in beeld, vindt ile gemeenteraad. De brief zal nog veel meer in formatie bevatten, zo bleek gis termorgen. Ook de risico's die de gemeente op velerlei terrei nen loopt worden dan uit de doeken gedaan. Zoals de gevol- gen voor de gemeente van tie bouw van 15.000 huizen in tien jaar tijd, de kosten voor het on derhoud aan gemeentelijke ge bouwen en aan de wegen in de gemeente (die er matig bij lig gen), de gevolgen van de komst van de I-Toriade in 2002 naar Haarlemmermeer en de kostba re taak om het rioolstelsel beter te onderhouden en ook de bui tengebieden op het riool aan te sluiten. Voor de commissieleden was hel al snel duidelijk: het overleg van gisteren over de begroting voor volgend jaar was nog een schimmenspel. Pas begin no vember zijn er recenter gege vens voorhanden, voorafgaand aan de raadsvergadering van 24 november. Wat zij de wethou der vast lieten weten is, dat dui delijker moet blijken dat de raad vanaf 1995 per jaar een half miljoen gulden extra be schikbaar heelt voor de aanleg van fietspaden. Daar valt in de begroting weinig van terug te vinden. Ongelooflijke verhalen Warmondse wethouder verwijt buurgemeente gebrek aan realiteitszin Moscoat Motorjack, soepel lamsleer, in zwart,36 t/m 44. Van 450 Voor 249.- leer Suède' de Bijenkorf WARMOND AAP RIETVELD De provincie had veel eerder moeten ingrijpen in het conflict tussen Leiden en Oegstgeest over de Broek- en Simontjespol- der. Dat vindt de Warmondse wethouder J. Wassenaar (CDA/ruimtelijke ordening). „Ik denk dat zowel de provincie, Leiden als wij wel heel erg veel begrip hebben gehad voor de moeilijke positie van Oegst geest", zegt Wassenaar. „Ik denk dat de provincie daarom zo lang heeft gewacht met het besluit voor een grenswijzi ging." De wethouder vindt dat het Oegstgeest in de affaire Broek- en Simontjespolder aan realiteitszin heeft ontbroken. Wethouder Wassenaar heeft van het begin af aan Warmond vertegenwoordigd in de bespre kingen over de Broek- en Si montjespolder. Maar hij heeft in die jaren nooit partij gekozen of bemiddeld tussen Leiden en Oegstgeest. „Dat zou ook niet verstandig zijn geweest. Dan schaad je als Warmond je eigen positie." Maar hij heeft zich weieens i het tempo van de onderhandelingen. „Die zijn al in 1991 begonnen en hebben zich veel te lang voortgesleept. Ik heb er steeds trouw bij geze ten. Maar als ik beweer dat ik best een aantal keren niet had kunnen gaan zonder iets te mis sen, dan zeg ik niks teveel." Het was Wassenaar in 1991 al duidelijk, dat aan bebouwing van de Broek- en Simontjespol der niet viel te ontkomen. „Ik herinner me nog die brief van de provincie van '91, waarin stond dat de polder als bouwlo catie moest worden aangespro ken om de volkshuisvestings problemen van Leiden het hoofd te bieden. Desnoods zou er een aanwijzingsprocedure (grenswijziging, red.) volgen. Ik weet nog dat ik dacht: staat dat er nou echt? Het was verder zo'n vriendelijk briefje." Hoewel er aanvankelijk niet over Warmonds grondgebied werd gesproken volgde Wasse naar wel van meet af aan de be sprekingen. „Wij hebben ons steeds positief opgesteld en ge zegd: wij willen een bijdrage le veren aan de volkshuisvesting. Toen Leiden, Warmond en Alibi De touringcarchauffeur snapte er helemaal niks van. Hij had een waterdicht alibi en toch moest hij gisteren bij de Leidse kantonrechter voorkomen we gens het te hard rijden in zijn eigen auto. Op 17 augustus vo rig jaar had de politie zijn auto op rijksweg A4 gefotografeerd toen daar 135 in plaats van 110 kilometer per uur mee gereden werd. „Ik kan het niet geweest zijn", verdedigde hij zichzelf. „Ik be stuurde op dat mijn eigen auto, ringcar ergens in Duitsland. Ik dacht dat mijn eigen auto ge woon op het parkeerterrein van het touringcarbedrijf stond. Waarschijnlijk heeft iemand an ders ermee gereden, maar ik was het in elk geval niet." De kantonrechter wilde wel ge loven dat de chauffeur op die dag in Duitsland was en niet met een snelheid van 135 kilo meter per uur over de A4 snel de. Maar wie was het dan wel? NAGERECHT „Het moet iemand van het be drijf zijn geweest", zo zei de chauffeur. „Als je je auto op het parkeerterrein van het bedrijf neerzet, dan moet je ook je sleutels inleveren. Iemand an ders heeft die dag met mijn au to gereden. Ik heb het nog ge vraagd, maar de dader heeft zich natuurlijk nooit gemeld." De officier van justitie vond het verhaal van de chauffeur wel geloofwaardig, maar volgens haar was de chauffeur toch 'schuldig'. „Als de bestuurder niet meer te achterhalen is, dan is de kentekenhouder verant woordelijk voor wat er met de auto gebeurt", zo legde zij uit. De officier eiste dan ook een boete van 280 gulden. De rechter was het daarmee eens. Maar hij wilde de chauf feur toch nog een goede raad meegeven. „U moet gewoon die sleutels niet meer afgeven als u de auto op dat terrein parkeert. U ziet nu hoe fout dat kan gaan. U bent dan de dupe. Zegt u maar tegen uw werkgever dat j Jj Paniek Het fietsenbeleid (fiets fout, fiets weg) van de gemeente Lei den begint nu al flink op gang te komen. Fietsen die in de buurt van het centraal station naast de rekken staan worden wegge haald waarna een boete volgt. Bij de kantonrechter aan het Rapenburg moest gisteren een jonge Leidse voorkomen die de boete niet wilde betalen. Maar daar had ze een geldige reden „Het is mijn fie^s wel, maar ik had 'm die dag niet verkeerd neergezet. Ik had mijn fiets aan iemand uitgeleend", zo legde ze uit. „Ik ben 'm alleen maar gaan ophalen bij de stalling. Het is tenslotte toch mijn fiets. En nou moet ik ineens een boete beta len. terwijl ik niks fout gedaan heb", zei ze verontwaardigd. De officier van justitie had wel een oplossing voor dit pro bleem. „Als je nou even de naam en het adres opgeeft van degene aan wie je je fiets had uitgeleend, dan kan jij naar huis. Dan zullen wij diegene verder vervolgen." Daar schrok de Leidse wel even van. „Ja nou ja", zei ze een beetje zenuwach tig, „dat is ook zo veel gedoe hé? Als ik nou die boete betaal dan zorg ik er wel voor dat ik het geld weer terug krijg." Maar daar kon de rechter niet in mee gaan. Jongedame", zo zei hij streng, „daarnet heeft u ge zegd dat u onschuldig bent aan het gepleegde feit. Hoe kan ik u dan veroordelen tot een boete? Dat kan ik echt niet doen. Of heeft misschien toch zelf de fiets daar verkeerd neergezet?" De Leidse schudde heftig van nee. Paniekerig mompelde ze een naam en een adres. „Ik weet het niet zeker hoor", voeg de ze er nog aan toe. Maar daar wist de kantonrechter wel raad mee. ,,Als het niet klopt dan ko men we vanzelf weer bij jou te recht." VALERIE LEENHEER Oegstgeest een variant kozen waarin een deel van onze Veer- polder werd bebouwd hebben we daar ook geen 'nee' tegen gezegd. Wij konden weilanden bieden, schone grond, goed voor zo'n honderd huizen. En daar zou een redelijke compen satie tegenover staan." Maar tussen Leiden en Oegst geest was het meteen mis. „Be bouwing van de Broek- en Si montjespolder stuitte op grote bezwaren in Oegstgeest. Daar om is het besluit over de verkie zingen heen getild." Weliswaar schoof Oegstgeest tijdens de onderhandelingen stukje bij beetje op richting loei den, maar naar de smaak van Wassenaar ging dat veel te lang zaam. „Wij moeten in het wes ten van het land beseffen, dat we geen waardeloze stukken grond meer hebben. Woning bouw gaat altijd ten koste van iets. En aan woningbouw in de Broek- en Simontjespolder was niet te ontkomen." Wassenaar vindt dat Oegst geest bij de onderhandelingen te hoog heeft ingezet. „In de po litiek moet je in hoge mate rea list zijn. Want als je niet kunt waarmaken wat je belooft, word je later terecht afgeschoten. Meer realiteitszin van Oegst geest had de kwestie aanzienlijk kunnen bespoedigen." Wassenaar heeft alle begrip voor het besluit van de provin cie om tot grenswijziging over te gaan. „Op 11 oktober was het geen vijf voor, maar vijf over twaalf. En dan denk ik dat het tijd is dat een hogere overheid de knoop doorhakt. Van mij had de provincie dat een jaar geleden mogen doen." De wethouder zou het treurig vinden als de regio tien miljoen gulden rijkssubsidie vo ningbouw kwijtraakte moeten dat project nu realise ren. Het gaat over mensen di( een dak boven hun hoofd wil wo- len. En dan i ,We kunnen zijn on paardjes opzij drang om politiek te te tomen." BURGERLIJKE STAND KATWIJK Geboren: Jacky, zv. J. de Vreugd en J van Egmond Jacoba Elisabeth, dv. M de Vreugd en P.A. van Dijk Jovan, zv. M. Zee en B Hrgar Dirk. zv G. van Beelen en M.A. Remmelzwaal Lydia Lena, dv. N.L. van Dijk en A. van der Zwan LeomeChantal, dv K. Schone wille en I. Guidemond Clazma Petro- nella, dv. T. Hoek en P.C. Houwer Jo hannes Arend. zv. T Hoek en P.C Hou wer Hendrik, zv C C. van Duijn en H.J Hus Bart. zv. H. Durieux en H. Am meraai Danny, zv G. Plug en J. Hoek Sanne Cerise, dv. L.C.A. van der Wal en J.W. Houwaart Overleden: Jacobus Thomas Aartman, oud 59 jaar Huibertje Ouwehand van Rijn, oud 87 jaar Dirk Adrianus Groe ne, oud 76 jaar Johannis Bodijn. oud 79 jaar Cornells Pieter van Tricht. oud 34 jaar Wilhelmina van den Oever Remmelzwaal. oud 97 jaar Hendrik Klaassen. oud 72 jaar Johannes Ver- hart. oud 73 jaar. Gehuwd: R. Schutte en A.J de Mooij. Vakantie-activiteiten USSE In het Ussese zwembad De Lis zijn tot en met vrijdag een reeks vakantie-activiteiten. Morgen kunnen kinderen zich laten schminken of meedoen met het aquajoggen, donderdag zijn er spelletjes en vrijdag een water- basketbaltoernooi. De vakantie- activiteiten zijn dagelijks tussen 13.00 en 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13