'Interventieleger stap te ver' 'Moslims betrekken bij eigen wijk' Kerk Samenleving Pauselijke academie verlaat Rolduc Minder koud DINSDAG 18 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Zalig 1 Paus Johannes Paulus II heeft tijdens de bisschop penconferentie over het reli gieuze leven vijf stichters van religieuze orden zalig ver klaard. Tijdens een kerk dienst op het Sint Pieters plein onderstreepte de paus zondag de „grote toewijding aan God" en de liefdadige in zet van de nieuwe zaligen. Het gaat om drie zusters, twee uit Spanje en een Italië, en een Franse en een Chi leense priester. De zaligver-* klaringen worden gezien als een hoogtepunt van de bis schoppensynode, die tot en met 29 oktober in het Vati- caan wordt gehouden. On derwerp is 'I let gewijde leven en zijn zending in de kerk en de wereld'. Johannes Paulus II herin nerde tijdens de kerkdienst aan het internationale ge- zinsfeest ruim een week eer der op het Sint Pietersplein. De roeping tot heiligheid is 'de wezenlijke roeping' voor alle christenen, aldus de paus. Zalig 2 Tot de zaligverklaarden be horen de Spaanse zusters Maria Rafols (1781-1853), oprichtster van de zustercon gregatie van de naastenliefde van de heilige Anna en zuster Petra de San Jose Perez Flo- rido (1845-1906), stichtster van de congregatie van de moeder van de eenzamen en van de heilige Josef van de Berg. Verder werd de Itali aanse zuster Giuseppina Vannini (1859-1911) zalig- verklaard. Zij is de opricht ster van de congregatie van de dochters van de heilige Camillo. De twee uilverkoren mannen zijn de Franse pries ter Nicola Roland (1642- 1678), oprichter van de zus tercongregatie van het heili ge Jezuskind en de Chileense jezuïetenpater Alberto Hurt- ado Cruchaga 1901 -1952) Zelfkritiek 1 Bisschoppen uit elf Midden- en Oosteuropcse landen hebben zich kritisch uitgela ten over het functioneren van de Rooms-Katholieke Kerk tijdens de communisti sche heerschappij. Een ver klaring van die strekking, ge richt aan de plaatselijke ka tholieke kerken in Europa, maakten zij het afgelopen weekeinde openbaar ter af- sluiüng van hun eerste ont moeting in Warschau. „Met spijt geven wij toe, dal we Ln vele situaties de uildagingen, waarvoor God ons gesteld heeft, niet volledig zijn aan gegaan", aldus de bisschop pen. „Sommigen van ons heeft het aan geloof ontbro ken, velen hebben hun ge loof zelfs verloochend." Te gelijkertijd schrijven de kerk leiders er dankbaar voor te zijn dat het communisme, dat er op gericht was de kerk te vernietigen, uiteindelijk tot verdieping van het geloof en de hoop heeft geleid. Zelfkritiek 2 Het initiatief voor de ont moeting was genolnen door de Raad van Europese Bis schoppenconferenties. De bijeenkomst werd geleid door Miloslav Vlk, voorzitter van deze organisatie en aartsbisschop van Praag. On derwerp van gesprek was volgens de secretaris van de Poolse bisschoppenconfe rentie, Tadeusz Pieronek, de ingrijpende materiële, more le en menselijke gevolgen van het leven onder het com munisme. Ook de negatieve uitwerking van het 'verkeerd opgevoede geweten' op de uitdagingen van een post communistische democrati sche samenleving kwamen aan de orde. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 KERKRADE ANP Het internationaal academisch instituut voor studies over hu welijk en gezin (Medo) gaat Rol- duc in Kerkrade definitief verla ten. Het instituut werd in 1989 door de toenmalige bisschop van Roermond, dr. J.M. Gijsen, in het seminarie Rolduc te Kerk rade ondergebracht. Het is toe gewijd aan Maria als Moeder van de Huiskerk (Mater Eccle siae Domesticae). De kans is groot dat de Oos tenrijkse bisschoppenconferen tie Medo overneemt. Zij heeft van meet af aan het instituut fi nancieel gesteund. De Oosten rijkse bisschoppen nemen in november een beslissing. Dit heeft de president van Medo, prof. dr. W. Eijk, gisteren be kendgemaakt. Eerder hebben besprekingen met het schatrijke aartsbisdom Keulen over ver huizing naar Duitsland niet tot resultaat geleid. Voornaamste reden voor de verhuizing is de geringe finan ciële steun van de Westeurope- se bisschoppen voor Medo. Ver der valt de belangstelling van de kant van studenten tegen. Het aantal, dat rond veertig schom melde, bedraagt thans nog 23. Gerekend was op 100 tot 150 studenten. Voor het pas begon nen studiejaar zijn al geen nieu we studenten meer aangeno men met het oog op de onzeke re toekomst van het instituut, aldus Eijk. Na de verhuizing wordt de academische opleiding van vier jaar hoogstwaarschijnlijk veran derd in een driejarige hogere beroepsopleiding die sterk op de praktijk is gericht. Indien een en ander naar wens verloopt, zal het Medo nieuwe stijl in september van volgend jaar in Oostenrijk zijn deuren openen. Het is volgens Eijk nog niet be kend in welke plaats het wordt gevestigd en ook niet wat er met de 39 docenten gaat gebeuren. Voorzitter jubilerend Kerk en Vrede wijst plan secretaris IKV af In een humanitair inter ventieleger in het voorma lig Joegoslavië ziet de voor zitter van de jubilerende vereniging Kerk en Vrede geen heil. „Zo'n leger werkt niet alleen preventief, maar is ook in staat kwaaie bel hamels een klap op hun kop te geven. Dat is Kerk en Vrede één of twee stap pen te ver", aldus Hendrik Jan ter Bals. VOORBURG FRIEDA PRUIM Hij reageert op een plan van Mient Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het door hem bepleite le ger onder de vlag van de Vere nigde Naties zou in de gaten moeten houden waar genocide dreigt en daar de druk op de au toriteiten opvoeren. Als er toch een volkerenmoord uitbreekt, zou dit leger moeten ingrijpen. Dat voorstel illustreert het be langrijkste verschil tussen het onafhankelijke Kerk en Vrede en het IKV, in het leven geroe pen en gedragen door de ker ken: voor Kerk en Vrede is ge- weldloosheid uitgangspunt, ter wijl dit voor het IKV niet meer dan een uiteindelijk ideaal is. „Dat zal in hun ogen waar schijnlijk pas bereikt worden in hel Koninkrijk van God." Ter Bals heeft met Faber afge sproken om over de verschillen in visie op militair ingrijpen in oorlogsgebied binnenkort eens om de tafel te gaan zitten. Wat Kerk en Viede betreft zou Pax Christi ook bij dat gesprek aan wezig mogen zijn. „Vervolgens willen we samen naar de poli tiek stappen. We willen dé poli tici voorhouden dat ze te weinig op preventie zijn gericht, want daarover zijn we het eens." Geen belang Hoe nationale staten op de vol kerenmoord in ex-Joegoslavië moeten reageren, vindt Ter Bals een verkeerde vraag. „Ze had den het nooit zover moeten la ten komen", meent hij. „De in ternationale gemeenschap had veel eerder de strijdende partij en op een geweldloze wijze met elkaar in contact moeten bren gen. Maar ze had geen belang bij vrede in dit gebied, dus heeft ze de zaak eerst laten doorrot ten." Hendrik Jan ter Bals: „We willen de politici voorhouden dat ze te weinig op preventie zijn gericht, want daarover zijn we het eens." Datzelfde geldt voor Ruanda. „In 1983 werd er al twintig keer per dag een haatoproep gedaan op de radio. Iedere ambassa deur wist dat. Hier was sprake van voorbereiding van genoci de. Volgens het genocidever drag van 1948 van de VN had de internationale gemeenschap het recht om in te grijpen, maar ze hebben geen duvel gedaan. De aanwezige blauwhelmen hadden zonder geweld de ra diozender kunnen storen, maar ze hebben niet ingegrepen." Zelfs als er sprake is van ge nocide, blijft Kerk en Vrede zich beijveren vooi een geweldloze oplossing. De organisatie, die deze maand zeventig jaar be staat, steunt dan ook van harte de instelling door een aantal in ternationale organisaties van 'Balkan Peace Teams' in het oorlogsgebied: groepjes van drie mensen brengen bijvoorbeeld kinderen naar school door vij andig gebied of begeleiden een oudere dame naar de winkel. Inmiddels zijn er drie teams actief. Binnenkort komen er nog een of twee bij. „Het is heel be scheiden, maar voor de mensen die ermee te maken krijgen zijn de teams een verademing", zegt Ter Bals. „Zo'n team wordt pas actief als alle strijdende partijen er achter staan. Contact met al le partijen is al het begin van verzoening." Waarschijnlijk zullen bij een toekomstig team in Kosovo twee Nederlanders worden be trokken. Inmiddels hebben drie leden van Kerk en Vrede een in ternationale training ondergaan om in zo'n team te kunnen functioneren. Zij hebben taalles gekregen en zijn getraind in conflictbeheersing en 'geweldloze weerbaarheid'. Kerk en Vrede werkt aan de oprich ting van een speciale stichting ter ondersteuning van de teams. Via die stichting kunnen Neder landers heel Concreet bijdragen aan verzoening in de Balkan. Die kant moet het in de toe komst op met Kerk en Vrede, vindt Ter Bals. De afgelopen tien jaar is het ledental van de vereniging geslonken van 2500 tot 1900 leden. „Een vereniging als werkmodel is achterhaald", denkt Ter Bals. Mensen worden tegenwoordig niet meer zo snel lid van een club, maar ze willen zich wel inzetten voor bepaalde concrete activiteiten. T otaal weigeraars Activiteiten van Kerk en Vrede in het verleden waren onder meer de oprichting van de stichting Verbied de Kruisraket ten, die een proces voerde tegen de Staat, de begeleiding van ge wetensbezwaarden en totaal weigeraars en betrokkenheid bij de Beweging Weigering Defen siebelasting. „Allemaal vormen van geweldloze weerbaarheid in eigen land", aldus Ter Bals. Hij wordt per 1 november alge meen secretaris van de Interna tionale Verzoeningsbeweging (IFOR), de 75-jafige internatio nale organisatie waarbij Kerk en Vrede is aangesloten. In 1924 werd Kerk en Vrede opgericht uit afschuw over de Eerste Wereldoorlog. De protes tantse kerkleden die aan de wieg stonden van de organisa tie, meenden dat militarisme en bewapening zonden waren in de ogen van God. Van oudsher ziet Kerk en Vrede het als haar taak de discussie binnen de ker ken over geweldloosheid te sti muleren. Nog steeds bestaat het leden bestand voornamelijk uit pro testanten, maar het aantal rooms-katholieken is groeiende. Tot vreugde van Ter Bals heeft zich inmiddels ook een handvol boeddhisten en hindoes aange sloten. „Het kan zijn dat we on ze naam in de toekomst moeten wijzigen. Het woord kerk in Kerk en Vrede is beperkend. Bo vendien schrikken veel 25- tot 45-jarigen ervan, omdat zij ne gatieve ervaringen hebben met de kerk als instituut." Die groep wil Kerk en Vrede wel graag aanspreken, want de sterk ver grijzende achterban sterft lang zamerhand uit. NIEUWEGEIN ANP Moslims moeten meer worden betrokken bij activiteiten in hun eigen wijk. Op die wijze kan criminaliteit onder allochtone jongeren worden voorkomen. Dat zei bur gemeester I. Opstelten van Utrecht in Nieu- wegein op een congres over kansen en be dreigingen voor moslimjongeren in Neder land. I lij wees ondermeer op een succesvol samenwerkingsproject in de stad Utrecht van moslimorganisaties die zich met jonge ren bezighouden en politie-organisaties. Communicatie tussen moslims en politie, die tot voor kort ontbrak, is volgens de bur gemeester van essentieel belang om crimi naliteit binnen de perken te houden. „Ouders van moslimjongeren kijken vaak niet verder dan de muren van hun huis", zei voorzitter M. Asrafali van de organise rende Islamitische Stichting Bevordering Integratie (ISBI) in een toelichting. „Dat leidt soms tot conflicten met hun kinderen, die meestal al veel meer geïntegreerd zijn in de Nederlandse samenleving en contacten hebben met allerlei maatschappelijke orga nisaties." Een deel van het ouderlijk gezag is over genomen door die organisaties, constateer de Asrafali. Het is goed om moslimouders te betrekken bij het buurtwerk in hun eigen wijk, zodat ze kennismaken met de wereld waarin hun kinderen leven. Dat moet ertoe leiden dat ze weer grip op hun kinderen krijgen en voorkomen dat die het verkeerde pad opgaan. P. Meijer van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport (WVS) riep de moslims op hun krachten te bundelen en de onderlinge communicatie te verbeteren. De verdeeldheid van moslims leidt ertoe dat het voor de overheid heel lastig is beleid op hen af te stemmen. De woordvoerder van VWS pleitte voor de oprichting van lan delijke moslimjongerenorganisaties, die als spreekbuis kunnen fungeren richting over heid. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Lichtenvoorde J.J. Hin- kamp, kandidaat te Aalten, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naarSliedrecht Ph. van Wijk te St. Johannesga-Delfstrahuizen die bedankte voor IJmuiden-West. Bedankt: voor Berkel en Rodenrijs en voor Haamstede J.B. Alblas te Hazers- woude: voor Huizen J. van Dijk te Tho- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Woerden (part-ti me) mevr. M.S. Meiring-Snijder, kan didaat te Bussum GEREF.KERKEN VRIJGEM Beroepen te Amersfoort-West E He- res te Assen-Noord; te Zaandam J W Vgltkamp, kandidaat te Kampen GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor 's-Gravenzande J.J. Ta- nis te Lisse; voor Rotterdam-Centrum A J. Gunst te Tholen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON l'K LEES HiBR. DAT DE POLiTIE" eShi 1BKCRT AAfJ •SPeüR.HoMDEM POLITIE T ZAL- WEU S.NBL VEKHOLfEM WORDEN). LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (adj). J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071 -356356 POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. benchten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ivraag 1.10.00-12 00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER De weerkaart van vandaag toont veel gelijkenis met die van vorige week. Een omvangrijk hogedrukgebied heeft Centraal-Europa als stand plaats gekozen. De zon doet het op nieuw erg goed, maar de luchtsoort is voelbaar kouder en droger. Het mistige, soms nazomerachtige weer beeld heeft begin deze week plaats gemaakt voor een koud en glashel der type herfstweer, overdag ver kwikkend met felle zonneschijn, maar ook met wat winters aandoen de stralingsnachten. In de voorbije nacht werd aan de voorwaarden voor flinke afkoeling voldaan. De luchtsoort was droog en van origine al koud. Daarbij zorgde een onbewolkte hemel en wegvallen de wind voor sterke uitstraling. Van de KNMI-stations meldde Eelde vanmorgen de laagste waarde met, 2.6 graden. In onze regio bleef het kwik op an derhalve meter hoogte juist boven nul; aan de grond vroor het wel en kele graden. Het verlies van warmte in de lange nachten van het winter halfjaar verschilt sterk van plaats tot plaats. In de kuststrook zal het vaak iets warmer blijven ten opzichte van bet binnenland vanwege de invloed van een hoge zeewatertemperatuur. De stations Vlissingen en Den Hel- ynsb der bleven steken op +4 graden Ook de aard van de bodem spew een rol. De laagste minima vmJ we tijdens stralingsnachten va/ zandgronden, terwijl in dorpen steden een stadseffect voorkom waarbij het kwik makkelijk een graden hoger blijft. De kou van voorbije nacht werd ook nog eei bevorderd doordat het al geruirrik al HET WEER IN EUROPA grond. in de Terwijl het boven Scandinavi'meei aardig wintert, vertoont het kwibge I ons de komende dagen weer eep:ne stijgende lijn. Vandaag moeten nog afrekenen met een schrale fiditic die langzaam toeneemt. Vannace fto wordt het al minder koud en ma warmt de atmosfeer bij een zuicKaar- ke bovenstroming verder op. Opm dit oceaan is het een en al bedrijvig heid. Toch is er nog geen sprake1" een echte depressie-doorbraak chool onze omgeving. Een front komt,cjeu gen dichterbij met meer bewolk' maar zal vertragen en - zoals heat ty lijkt - aan activiteit inboeten. M^ertji schien valt er donderdag en vrije wat lichte regen bij een normaléNSBU.2 tobertemperatuur. 3lf is i het I KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en het oosten van Schotland nog droog weer met gere geld zonneschijn. Verder tamelijk wisselvallig met bewolking en regen. Mid- dagtemperatuur meest tussen de 10 en 14 gra- België en Luxemburg: Eerst nog flink wat zon. In de loop van morgen vanuit het westen toenemende bewolking, maar waar schijnlijk nog wel droog. Middagtemperatuur van daag rond 9 graden, mor gen een paar graden ho ger. Noord- en Midden-Frank- Vandaag flink wat zon. Morgen in de oostelijke departementen nog weinig verandering, elders vanuit het westen meer bewolking en met name in Bretagne, Normandië .en de Vend'ee vrij grote kans op regen Maximumtemperatuur vandaag op veel plaatsen rond 11 graden, morgen bedui dend hoger. Portugal: Vandaag naast wolkenvelden ook hier en daar zon. Vrijwel overal droog. Morgen nemen de regenkansen toe en is er wei nig ruimte voor de zon. Maximumtempe ratuur van 19 graden aan de Costa Ver- de tot iets boven de 20 rond Lissabon en in de Algarve. Madeira: Vandaag nu en dan wat zon, morgen flink wat wolkenvelden en kans op re gen. Middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Spanje: Tamelijk wisselvallig, met vooral op morgen flink wat wolkenvelden en op veel plaatsen kans op buiige regen. Mid dagtemperatuur variërend van 18 gra den tussen La Coruna en San Sebastian tot 24 aan dé Zuidspaanse Costa's. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op wat regen, aan de zuidstranden de grootste kans op zonneschijn. Middag temperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: in het noorden wolkenvelden en kans op een bui, in het zuiden gere geld zon. Middagtemperatuur rond 24 Tunesië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op enkele stevige regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zon afgewisseld door. wolkenvelden. Vandaag op de meeste plaatsen droog, morgen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tus sen 18 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij wisselvallig weer, met naast zon van tijd tot tijd ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Maximumtemperatuur ongeveer 22 graden. Italië: Perioden met zon en overwegend droog. Maar op Sicilië en Malta, en morgen ook in het zuidelijk deel van het Italiaanse vasteland, flink wat bewolking en een grote kans op enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 16'graden in het noorden tot 24 graden op Siclië. Locam. Corsica en Sardinië: Londer Naast wolkenvelden ook nu en dan zon. Luxemi Vooral op Sardinië kans op een regen- of Madrid onweersbui. Middagtemperatuur rond Malaga 22 graden Mall0f< Griekenland en Kreta: J[alta Perioden met zon, met name morgen Mosk°l ook wolkenvelden en kans op een regen- M_ en onweersbui. Middagtemperatuur ""c langs de kusten tussen de 20 en 24 gra- 0 p*„s Turkije en Cyprus: praag Zowel zon als wolkenvelden en in de R0me kustgebieden kans op een bui. In de spM omgeving van de Dardanellen een stevig stockh toenemende wind. Middagtemperatuur Warsch langs de kusten uiteenlopend van 17 Wenen graden rond de Dardanellen tot circa 23 op Cyprus. Duitsland: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur vandaag rond 9 graden; morgen in het midden enkele graden warmer, in het zuiden door föhn flink wat hogere maxima. Zwitserland: Flinke perioden met zon, in de dalen eerst nog kans op mist. Droog. Middag temperatuur ongeveer rond 15 graden, maar vandaag in het noorden van Zwit serland nog rond 9. (eerii -jnze Ier F Tieei Dat I felei i/Van ~?en ken. Hi WEERRAPPORTEN WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon onder 17 Maan op 17.23 Maanonder0/i Waterstanden Katwijk Hoog water 02.54 15.11 Laag water 11.11 23.36 Weerrapporten 17 oktober 19 Amsterdam licht bew. Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin regenbui Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew. Locarno onbew. Londen licht bew. Luxemburg licht bew. Madrid licht bewJ Malaga' licht bew. onbew. nnw5 21 13 Wenen half bew. Zürich zwaar bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg onbew New Orleans zwaar bew. New York onbew. TelAviv half bew Tokyo zwaar bew. ono5 11 8 windst 24 19 52] HEINZ AC/JK OOU-Y, //f ££A/ V&0/Z &£T/MM£££>/ PAT /YAO W£T <££/YO£Y£rY A/£/ASZMAAST SlAAPT ALT/JO 0/J M/J /ASC>£ SLAAP- C*r>K'\

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12