uin Bollenstreek Inbrekers gepakt in Oosthout Blauwe roos is bijna op kleur Schietvereniging naar terrein aan Dijkzicht Weterman 'niet afwijzend' tegenover opvolging Mens katwijk teruggefloten -loor bollengemeenten Politie noemt steekpartijen puur toevallig „NSDAG 18 OKTOBER 1994 Geduld /t Q 'We hebben veel I 3 geduld gehad met Oegstgeest' zegt de War- mondse wethouder Was senaar over de perikelen rond de Broek- en Si- montjespolder braak in Hillegomse woning illegomUit een woning aan de Leidsestraat in Hillegom zijn et afgelopen weekeinde een televisie en wijn gestolen. De in- rekers kwamen binnen via een raam aan de achterzijde van het uis. De bewoners ontdekten de inbraak gisteravond bij thuis- omst. Van de daders ontbreekt elk spoor. ïashboard van motor gestolen ASSENHEiMEen 30-jarige Sassenheimer moet vreemd hebben pgekeken toen hij zijn motor wilde starten. In de periode - van 0 tot 15 oktober - dat hij zijn voertuig bij een flat aan de Veen- urg had geparkeerd, is het dashboard van zijn motor gehaald. f)e bedrading was doorgeknipt. De omvang van de schade is f iet bekend. itwuk roza v atwijk heeft zich teruggetrok- »n uit gesprekken over grote Duwlocaties na protesten van e andere gemeenten uit de uin- en Bollenstreek. De overi- plaatsen waren bang dat de astgemeente met dat overleg belangen van de Bollen- eek zou schaden. Ze voelen ftmelijk helemaal niets voor ote nieuwe woonwijken in un gebied. Katwijk wil versneld het Ha- ïngebied en het terrein van de Dormalige visverwerkingsfa- riek Ouwehand volbouwen, 'e kustplaats hoopte hiervoor bestemming te kunnen regelen jdens de speciale gesprekken ie de provincie houdt voor rootschalige bouwlocaties. De andere gemeenten in de ollenstreek waren verbijsterd at Katwijk op de uitnodiging an Zuid-Holland inging. Er was fgesproken de vergadering al ien als "waarnemer' bij te wo- en. De bollengemeenten wil- in niet het risico lopen met rootschalige woningbouw vooc ndere regio's of steden opge- adeld te raken. Bovendien zou leepraten betekenen dat de ei- en voorstellen om een groot- chalige woonwijk bij Zoeter- roude neer te zetten, onderuit morden gehaald. Katwijk wil qu bekijken of ze Ijn wensen - snel ontwikkelen an het havengebied en het Ou- tehandterrein - op een andere kan verwezenlijken. De nte gaat hiervoor apart nderhandelen met de provin- Wethouder A.C. Berkheij i Katwijk: ,,Wij willen echt :t dwarsliggen. Alleen hebben heel specifieke problemen i daar willen we een oplossing iqordwukerhout» )e politie in de Duin- en Bol- enstreek noemt het 'puur toe- rallig' dat in een maand tijd wee psychiatrische patiënten letrokken zijn geweest bij teekpartijen. Volgens woord voerder F. Mesker zie.t de politie laarom ook geen aanleiding de isychiatrische centra om nade- veiligheidsmaatregelen te vragen. ,,Het zijn losstaande in- :identen. Er is absoluut geen sprake van toenemende agres sie rond dergelijke patiënten", lldus Mesker. Eind september raakte een verpleger van het centrum Lan dveld gewond toen een van de Dewoners plotseling op hem in stak met een mes. Het afgelo pen weekeinde verwondde een patiënte van de Bavo een 64-ja- rige Noordwijkerhouter crp Straat. Ze stak hem vier keer een mes nadat de man haar had geweigerd geld te ge- ;n. Volgens Mesker hebben psy chiatrische patiënten jarenlang ;een enkel probleem veroor- in het dorp. „Nu zijn er een paar incidenten ge weest, en toevallig ook vrij ern stige. Maar dat wil niet zeggen dat er opeens van alles mis is. Pas als dit soort gebeurtenissen aanhouden, als ze werkelijk Structureel blijken te zijn, zullen Sve met de psychiatrische centra )raten. Maar zo ver is het nog angniet." Bavo-arts J.D. Linzel zegt enorm geschrokken te zijn van de steekpartij. „En dan ga je je nogmaals afvragen: konden we dit voorzien? Ik denk echter dat dat niet het geval was. Het leek juist beter te gaan met de pa tiënte." Volgens Linzel zijn dit poort incidenten ook nooit hele maal te voorkomen. „Je kunt ivel enorm strenge veiligheids maatregelen invoeren, maar dan gaan mensen misschien stiekem dingen doen. En dan heb je er helemaal geen vat pieer op. Je moet mensen niet veel vertrouwen geven. Maar te weinig is ook niet goed." voor hebben. Als dat met goede afspraken met de provincie kan, is dat voor ons ook best." Berkheij wil snel extra huizen omdat hij zo het Ouwehand- terrein veilig kan stellen voor woningbouw. „Als Ouwehand straks het terrein voor een aan tal jaren aan bedrijven verhuurt, is die kans verkeken." „De provincie heeft het oog nadrukkelijk op de zuidelijke Bollenstreek gevestigd om de bollengronden in het noorden te sparen. Toch moeten op kor te termijn 3.000 huizen worden gebouwd. Onze oplossing is dan ook de oplossing van de provin- Berkheij heeft niet het idee dat Katwijk op die manier het beleid van de Bollenstreekge meenten om alleen voor eigen woningzoekenden te bouwen, onderuit haalt. Katwijk wilde immers alleen praten over het centrum en niet over locaties als de Zanderij of het gebied tussen Katwijk en Noordwijk. ,,D& woningmarkt is eigenlijk toch al praktisch vrij. Oude re gels als het afschermen van de eigen woningmarkt gelden niet meer of hangen aan een heel dun draadje." Drietal verdacht van groot aantal inbraken De politie denkt de mannen te pakken te hebben die de afgelopen weken in de Voorhoutse wijk Oosthout een reeks inbraken hebben gepleegd. Gisteravond hielden agenten drie Hagenaars aan die hadden geprobeerd in te breken in een woning aan de Dragonweg. voorhout wim wegman De verdachten, variërend in leeftijd van 16 tot 20 jaar, heb ben inmiddels de poging tot in braak aan de Dragonweg be kend en een inbraak in een wo ning aan dé Kruidenschans. De politie verwacht echter dat de drie nog meer op hun kerfstok hebben. In Oosthout zijn de afgelopen drie weken zo'n 15 inbraken en pogingen tot inbraak gepleegd. Daarbij werden onder meer tv-, video- en stereo-toestellen sie raden en geld gestolen. Voor de politie was dit vorige week re den om extra agenten in de wijk te laten surveilleren. Deson- Gisteravond had de politie meer succes. Agenten zagen hoe de drie mannen probeer den in te breken aan de Dra gonweg. Nadat ze waren overlo pen, probeerden de drie nog te ontkomen. De politie slaagde er echter in hun vluchtauto te ach terhalen. Na een korte achter volging, waarbij de politie Haaglanden assisteerde, wer den de drie op de A44 in Wasse naar klemgereden. In hun auto trof de politie een tas met onder meer een fototoestel aan. De drie mannen zijn opgesloten in het politiebureau in Noordwijk. sassenheim Deze kinderen maakten gistermiddag druk gebruik van de mogelijkheid om te aquajoggen. In het sport- en recreatiecomplex De Wasbeek in Sassenheim worden deze week, tijdens de herstvakantie, allerlei extra zwem- en andere sportactiviteiten georganiseerd. Tijdens het aquajoggen, een sport die steeds populairder wordt, kan de beoefenaar met de zogeheten wet-belt, een soort grote kurk, recht in het water blijven. Hierdoor heeft hij de mogelijkheid om flink aan de conditie te werken. Vandaag staat een glijbaanrace op het programma. Morgen is er in de sporthal een spelmiddag, terwijl de jeugd donderdag en vrijdag weer aan wateractiviteiten kan meedoen. Er is dan de mogelijkheid deel te nemen aan aquarobics en een piratenrace. foto ben de bruyn SHAG-DIEVEN - De politie heeft gistermiddag vier mannen aangehouden op verdenking van diefstal van 20 pakjes shag uit een supermarkt aan de Grachtweg in Lisse. De vier verdachten, in leeftijd variërend van 21 tot 25 jaar, werden betrapt door de bedrijfsleider van de winkel. Hij zag hoe één van pakjes shag in zijn joggingbroek liet zakken. To hij hem vroeg mee te gaan naar zijn kantoortje, kwamen de andere drie mannen in actie. De ver dachte kon zo ontkomen. De vier gingen er van door in een auto, maar werden op de Parklaan in Sassenheim weer aangehouden. In de auto trof de politie ook een spijkerbroek aan, die volgens haar wellicht is gestolen uit een kledingzaak in Sassen heim. Noordwijkerhout herziet plannen Rijnsburgs bedrijf Florigene rekent op internationale doorbraak Hoewel de blauwe roos nog met nevelen van geheimzinnigheid is omgeven, weet de ontdekker ervan al wat het volgende doel moet zijn: de geur. Wie weet is de reuk van bloemen in de toe komst zo sterk dat de wc-ver- frisser de deur uitkan. Maar vooralsnog houdt het Rijns- burgse veredelingsbedrijf Flori gene zijn blik gericht op de ont wikkeling van helderblauwe ro zen. De Nederlands-Australi sche onderneming wil de bloe men over ongeveer drie jaar op de markt brengen. De kleur blauw die directeur J. Venneman voor ogen staat, is nog niet gerealiseerd. „Momen teel heeft de bloem een vale, dode kleur blauw. Maar het is slechts een kwestie van tijd voordat we de juiste kleur heb ben", is Vennemans overtui ging. Al vijf jaar houdt Florigene zich bezig met het 'blauvtf kleu ren' van bloemen. Want het be drijf richt zich niet alleen op de roos, maar ook op de anjer en chrysant. Volgens Venneman is het zelfs zeer waarschijnlijk dat de blauwe anjer eerder in de win kel kan staan. „Maar dan wach ten we toch tot de roos gereed is. Gewoon, omdat het com mercieel aantrekkelijker is. De roos heeft toch iets exclusiefs." En dat imago is nodig, want Venneman verbloemt niet dat de blauwe roos in het eerste jaar 'zonder meer duur' zal zijn. Venneman bestempelt de kleurontwikkeling als een 'hele leuke doorbraak'. „In een roos is de kleur blauw wel aanwezig, maar die is niet sterk genoeg. In sommige planten is echter wel een dominante erfelijke eigen schap aanwezig die een blauwe kleur geeft. We kwamen er ach ter hoe dat gen is samengesteld. Als je dat weet, kun je hem na maken en versterken", legt Ven neman uit. Met het gen is uit voerig geëxperimenteerd. Mo menteel staan verschillende ro- zensoorten op kweek. „Waarom blauw? Allereerst omdat het in de sierteelt nau welijks aanwezig is. Daarente gen is blauw in het dagelijkse leven sterk vertegenwoordigd. Denk maar aan kleding, het in-' terieur van huizen. Het is ook niet voor niets dat blauw veel in gemengde boeketten voorkomt. De juiste kleur blauw heeft een bepaalde charme. Venneman ziet de blauwe roos nadrukkelijk als een extra in het al kleurrijke bloemenbe- stand. „Ik denk dat mensen hem zullen kopen omdat het iets bijzonders is. Het geeft een noordwukerhout paul de vlieger De Noordwijkerhoutse schiet vereniging De Duinschutters krijgt haar nieuwe clubgebouw waarschijnlijk op een terrein aan Dijkzicht. Eerder was de grond van de voormalige Mos- senestschool in beeld voor ves tiging van de schietbaan. Dat blijkt bij nader inzien op pro blemen te stuiten. Het terrein is te klein om alle wensen die er voor deze grond zijn te kunnen vervullen. Eerder besloot de gemeente Noordwijkerhout de Mosse- nestgrond aan de Van der Weij- denlaan/Kerkstraat beschikbaar te stellen aan De Duinschutters en muziekvereniging Jeanne d' Are. Beide verenigingen zouden in eigen beheer een clubge bouw op dit terrein mogen bou- Bij de nadere uitwerking van deze plannen is nu gebleken dat de clubs tezamen 1200 vierkan te meter willen bebouwen ter wijl de gemeente maximaal een kleine 900 meter verantwoord vindt. Daar komt nog bij dat de in orthopedische artikelen ge specialiseerde firma Noppe haar oog heeft laten vallen op een deel van de grond. Dit be- drijf is gevestigd i het l •rkante wil I 200 de grond van de oude Mosse- nestschool. Burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout stellen nu enigingen uit te laten wijken naar de strook grond die is gele gen tussen Dijkzicht en het ta lud van de Provincialeweg. De schietvereniging is daarvoor volgens B en W het meest ge schikt. Deze club, die nu nog in de kelder van hotel Van der Geest clubruimte huurt, wil een langgerekt gebouw met een schietbaan neerzetten en dat zou in de groenstrook goed kunnen. Overigens werd het eerste deel van deze strook, nabij de Viaduct weg, al eerder door de gemeente aangewezen vooi vestiging van een artsen en tandartsenpraktijkruimte. Als De Duinschutters naar Dijkzicht uitwijken blijft op de grond van Mossenest voldoende ruimte over voor Jeanne d' Are en de uitbreiding van de firma Noppe. Het nieuwe voorstel van B en W wordt donderdag besproken tijdens een vergadering van de commissie ordeningszaken. Als de politiek akkoord gaat, gaat de gemeente in gesprek met de betrokken verenigingen, die wel al officieus op de hoogte zijn gebracht van de gewijzigde plannen. Over het tijdstip waar op de beide clubs kunnen gaan bouwen, zegt ambtenaar J. Ja cobs nog geen uitspraken te kunnen doen. „Wij willen er wel vaart achter zetten. Maar of er snel gebogwd wordt, hangt ook af van de verenigingen zelf en of er door de buurt bezwaren te gen de komst van de clubhui zen wordt ingediend." lisse ook alleen maar uit de krant vernomen dat Mens opstapt. Of ik er persoonlijk blij mee ben dat-ie gaat? Nee hoor. We hebben weliswaar wat aan loopproblemen gehad, maar de laatste tijd gitig het prima. Ook in de algemene beschouwingen heeft hij een goede rol vervuld", aldus de wethou- Irene Weterman (35) staat 'niet afwijzend' tegen over het idee om Harry Mens op te volgen in de Lissese gemeenteraad. De liberale wil echter wel eerst met haar partijgenoten rond de tafel om de nu ontstane situatie te bespreken. Weterman is in beeld voor het raadslidmaat schap nu Mens heeft laten weten uit de politiek te stappen. De makelaar heeft eind vorige week zijn lidmaatschap van de WD opgezegd uit teleurstel- voorstellen. Bij de gesprekken ling over het feit dat hij niet op de kandidatenlijst is gezet voor de Provinciale Staten-verkiezingen. Ook zijn raadlidmaatschap heeft hij opgegeven. Mens oriënteert zich nu op zijn politieke toe komst en overweegt een nieuwe partij op te rich- Robertus kan wel begrip voor Mens' stap opbrengen. „Als ik hoor hoe het ge l de ctie Beoogd opvolger Weterman is al eerder een half jaar gemeentraadslid geweest. In september 1993 die de lijst vaststelt voor de Pr verkiezingen is de indruk gewekt dat-ie zou kun nen meedoen. Als je dan op zo'n manier moet horen dat je er niet bij bent, gewoon een lijst met namen waarop je naam niet staat, vind ik dat niet netjes. De WD onwaardig, eigenlijk." Bij het landelijk partijbureau van de WD wordt geen commentaar gegeven op het volgde zij W. Loos op die voortijdig uit de politiek Mens. „Wij hebben een briefje van hem gekregen stapte. Na de verkiezingen in maart van dit jaar met de mededeling dat hij zijn lidmaatschap op- Weterman, geheel onverwacht, weer het veld ruimen. De jonge liberale stond op de derde plek van de WD-kandidatenlijst, normaal gespro ken een verkiesbare plek. De WD haalde bij de verkiezingen vier zetels, maar Weterman viel toch buiten de boot. Zowel L. Robertus, de huidige fractievoorzitter en nummer 5 op de lijst, als Har ry Mens, nummer 10, haalden zoveel voorkeur stemmen dat ze rechtstreeks in de raad weiden gekozen. Robertus voerde een gerichte voorkeur- stemmenactie. Mens niet. De échte blauwe roos houdt het Rijnsburgse veredelingsbedrijf Florigene angstvallig voor de buitenwereld verborgen. Maar medewerker Theo Aanhane wil wel op de foto met een traditioneel gekleurde roos. Over een jaar of drie moet zijn blauwe zusje volop te koop zijn. Weterman zegt het jammer te vinden dat I larry gens zonder s •gt. Daar stond verder geen argumentatie bij, dus van onze kant kunnen we onmogelijk reage ren", meldt partijvoorlichter M. Waterlander. Over de reden dat Mens niet op de voorlopige kandidatenlijst van de Provinciale Staten-verkie zingen staat zegt Waterlander: „De commissie die de voorlopige lijst samenstelt, heeft kennelijk ge oordeeld dat er betere of geschiktere kandidaten zijn. Zo simpel is dat. Mens had trouwens nog kunnen proberen bij de definitieve vaststelling alsnog op de lijst te komen, zoals hij dat, overi- vernieuwing in het Venneman wijst erop dat de sierteelt voortdurend op zoek is naar nieuwe trends. „Die be drijfstak vraagt voortdurend om veranderingen. Het oude bosje van vijf jaar geleden zijn de mensen alweer zat", meent Venneman. Voor de kleur blauw bestaat ontzettend veel belang stelling in binnen- en buiten land. Het is de bedoeling dat Florigene het erfelijke materiaal aan andere veredelingsbedrij- ven verkoopt. „Maar het patent en de basistechniek blijven hier." Dat de blauwe roos in Rijns- foto» dick hocewoninc burg is ontwikkeld, is volgens Venneman een pré. „Nederland is toch dé markt voor bloemen. Het merendeel van de verede- lingsbedrijven zit ook hier, rondom Leiden. Als de blauwe roos het redt in Nederland, is hij verzekerd van een goede plaats in de wereld." Mens al zo snel na zijn verkiezing opstapt. „Ik be treur het dat hij niet het door de kiezers gespro ken woord respecteert. Verder kan ik nog weinig over de kwestie zeggen. Ik heb officieel nog niet eens gehoord dat hij weggaat", aldus de Lissese, die werkt bij de afdeling communicatie van de provincie Noord-Holland. WD-wethouder R. Michels-Bouman, die kort na Mens' installatie in aanvaring met het raadslid kwam nadat deze zich tijdei enigszins laatdunkend ov eveneens terughoudend s, ook bij de Tweede Kar i wel gee kiezingen heeft gedaan. Maar da vertrouwen in hebben gehad.' M. Nap, sectretaris van de commissie die de voorlopige kandidatenlijst heeft vastgesteld, rea geert wat geïrriteerd op de vraag waarom Mens niet op de lijst is geplaatst. „Daar zeg ik niets over. Het lijkt rne geen zin hebben om via de krant met de heer Mens te gaan discussiëren. Is hij teleurge steld? Ja natuurlijk, er zijn 70 kandidaten bij ons een spreekbeurt geweest en er zijn er uiteindelijk maar 25 op de haar had uitgelaten, is lijst gekomen. Hoe denkt meneer Mens dat die haar reactie. „Ik heb andere 44 afgewezen kandidaten zich voelen?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11