Studentes kiezen voor prostitutie Binnenland Drie penissen verlengd in Haagse privékliniek Lubbers: De Koning was mijn bron van wijsheid Appartementenverkopers lokken Nederlanders naar Spanje Kind-moordenaar (13) deze maand voor rechter 'Consumenten willen de winkel wél langer open' Den Helder wil de wereld binnenhalen, én banen 2 ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Omzet industrie stijgt 2 procent heerlen» De omzet van de industrie is in juli en augustus in ver- geljking met een jaar eerder met 2 procent gestegen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De om zet stijgt vooral door toename van de export. In de maanden juli en augustus steeg de export met 3 procent. De binnenlandse af zet groeide 1 procent. Van groei is vooral sprake in de chemische industrie, kledingindustrie en de basismetaalindustrie. In 1993 daalde de omzet nog met 6 procent. Arbeidsbureaus zetten druk op ketel budget volgend jaar met 100 miljoen gulden mag korten. Wijst Melkert een dergelijke arbitrage-commissie af, dan stappen de arbeidsbureaus naar de rechter. De minister moet binnen een week antwoorden op het voorstel. Cel voor dronken doodrijden fietser utrecht» De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 42-jarige man uit Zagreb veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens roekeloos rijgedrag. Bovendien mag de man de komende vijfjaar niet achter het stuur zitten. Hij reed in augustus in Utrecht een 73-jarige fietser dood nadat hij zo'n achttien glazen sterke drank op had. Tegen de man was drie jaar geëist. Nadat de man zijn auto ter reparatie naar een garage had gebracht, be sloot hij de tijd te doden in een café. Daar nuttigde hij het ene glas na het andere. Enige uren later haalde hij zijn auto weer op, kroop achter het stuur en reed vervolgens met een snelheid van honderd kilometer per uur door de bebouwde kom. Op een T- splitsing schepte hij de fietser. Oorlogsmedaille na veertig jaar steenwijk» Veertig jaar lag er in het ministerie van defensie een medaille op hem te wachten, maar niemand wist waar hij was. Maar onlangs kwam de vereniging Oud-Koreastrijders de Rot terdammer Zending op het spoor en gisteren kreeg hij door de Zuidkoreaanser ambassadeur Urn in Jo de medaille opgespeld. Zending was een van de Surinaams-Nederlandse militairen die zich vrijwillig meldde voor het VN-detachement dat zich in de jaren vijftig mengde in de Koreaanse oorlog. Heerlen gedijt bij hard junkbeleid heerlen De overlast van junks en dealers is zodanig vermin derd, dat de Heerlense burgemeester Pleumeekers gisteren het sinds half september geldende openbare-ordebevel heeft ver lengd tot midden november. Op grond van deze maatregel kan de politie niet-inwoners van de stad buiten de gemeentegrenzen zetten. Sinds het bevel geldt, heeft de politie 210 mensen aange houden. Tegen 99 van hen voerde de politie het bevel uit: 38 kregen een gemeenteverbod opgelegd en 61 een straatverbod. Personeel bezet verzorgingshuis De 42 personeelsleden van verzorgingstehuis voor ouderen Samarja in Waalwijk houden sinds woensdag het ge bouw en de directiekamer bezet. Dé actie, met steun van de vak bond AbvaKabo, richt zich tegen het bestuur van het tehuis dat op 1 juli fuseerde met twee andere tehuizen, in Tilburg en in Sprang-Capelle. Volgens de bezetters is bij begin van het fusie proces toegezegd dat er geen ontslagen zouden vallen. Toch vreest het personeel voor de posities van directeur Vermeulen en diens adjunct De Laat. Het bestuur zou de twee niet geschikt achten als locatiemanagers maar wil dat niet met zoveel woor den zeggen. Met de actie neemt het personeel het op voor het tweetal. Inmiddels zijn de inspecteur bejaardenoorden en de provinciale geschillencommissie ingeschakeld. Wens tot luxe bestaan vaak doorslaggevend 'Pinkeltjesvinden prijs nog te hoog Drie mannen hebben gisteren in het Medisch Centrum voor Esthetische Geneeskunde met succes hun penis laten verlen gen. De drie zijn de eersten die in de Haagse privékliniek zijn geopereerd. Dit jaar volgen nog vijftien operaties. Eerder ver richtte een uroloog in het Cen traal Militair Hospitaal in Utrecht als eerste in Nederland de operatie bij een militair. De operatie in Utrecht zorgde in augustus voor veel discussie. Het ziekenhuis vond dat de chi rurg buiten zijn boekje was ge gaan, en zei dat het nooit toe stemming voor de operatie zou hebben gegeven als daarom was gevraagd. De vereniging van plastisch chirurgen zei ech ter dat altijd naar het belang van de patiënt moet worden ge keken. Het centrum maakt gebruik van de Belgische chirurg Deco- - opman, die in eigen land al on geveer zestig penisverlengende operaties uitvoerde. Bij de ope ratie wordt de penis niet daad werkelijk verlengd, maar als het ware 'uitgegraven' uit de buik holte. Het zichtbare deel van de penis kan daardoor ongeveer vier tot zes centimeter langer worden. Bij mannen met een kleine penis bestaat volop belangstel ling voor de operatie. Bij de pri- véldiniek in Den Haag komen dagelijks nog veel telefoontjes met verzoeken om informatie. Na een uitgebreid persoonlijk gesprek worden patiënten eerst doorverwezen naar een uroloog in Leidschendam. Daar vindt het vooronderzoek plaats. Uit eindelijk worden ze in Den Haag geopereerd. Mannen met een kleine pe nis, verenigd onder de naam De Pinkeltjes, zijn tevreden met de aandacht die er nu voor het probleem is, maar vinden de prijs van 12.000 gulden veel te hoog. Een woordvoerder vindt dat penisverlengende operaties ook in gewone ziekenhuizen i worden uitgevoerd te- t niet-commerciële prijs. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 Steeds meer studentes maken de stap naar de prostitutie om geld bij te verdienen. Uit geldnood, maar vaak uit hang naar luxe werken de meesten twee tot drie avonden per week in een bordeel of als escortmeisje. In erotische- massagesalons bestaat het personeel soms al voor zestig procent uit studenten en scholieren. utrecht» dirkjan stipstellen ook de Utrechtse stu dentenverenigingen Veritas, Bi- ton en UVSV (studenten-vrou wen). Theo Heuft van het ver maarde bordeel Yab Yum ad verteerde vorig jaar niet voor niets in het Leidse universiteits blad Mare voor 'meisjes met hersens' voor zijn bordeel. In Amsterdam en Utrecht werd de advertentie overigens gewei- gerd. en maarten venderbosch Volgens de in Amsterdam ge vestigde belangenvereniging van prostituées De Rode Draad is in studentensteden duidelijk sprake van een trend in deze richting. De Utrechtse universi teit zegt bekend te zijn met het fenomeen, maar kent geen con crete voorbeelden. Datzelfde Studentendecanen krijgen steeds vaker te maken met stu denten die in ernstige geldnood verkeren. „Maar zij die via een escort-service of in een bordeel bijverdienen, komen daar te genover ons in elk geval niet openlijk voor uit", aldus een woordvoerder van de universi teit. De groeiende geldnood onder studenten blijkt ook uit het jaar verslag van de Hogeschool Mid den Nederland in Utrecht, dat een stijging van dertig procent constateert van het aantal leer lingen in financiële nood. Het decanaat spreekt van een 'schrikbarende' ontwikkeling. Er zijn gevallen bekend van stu denten die soms dagen achter een niet eten om zo de financië le eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Behalve geldgebrek is volgens De Rode Draad ook de vrijer wordende seksuele moraal een belangrijke duw in de rug op weg naar de prostitutie: „Jonge vrouwen, ook studentes, heb ben gewoon veel minder last van het taboe dat rust op com merciële seks. Zij benaderen het steeds zakelijker. Trouwens, la ten we eerlijk wezen: van de studiebeurs kun je niet leven en van schoonmaakbaantjes heb je de buik ook snel vol." Gemiddeld was tot voor kort één op de tien meisjes die in Langs de Hofvijver werd oud-minister De Koning van de Haagse Kloosterkerk naar zijn laatste rustplaats in Voorschoten gereden. foto a, den haag gpd ,,0 God mijn Heer, wat zal ook fk hem missen". Voor oud-pre mier Ruud Lubbers was Jan de Koning 'mijn oudere vriend en bron van wijsheid'. De afgelo pen zondag op 68-jarige leeftijd overleden voormalige minister, de man die Lubbers persoonlijk in het zadel hielp, was meer dan een collega en partijgenoot. „We zijn verdrietig en opstan dig. Zonder Jan kan het eigen lijk niet", aldus de voormalige premier. Tn de 'dienst der gedachtenis' luisterden gistermiddag de on geveer 900 aanwezigen in de volle Haagse Kloosterkerk naar muziek, bijbellezingen, een preek van dominee Carel Ter Linden en enkele toespraken. Onder het gehoor premier Kok en een aantal ministers, parle mentariërs, oud-ministers en vooraanstaande provincie- en gemeentebestuurders van alle partijen en stromingen. Ook tal van vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties waar De Koning actief in was of goede banden mee onderhield, zoals het CNV, de Christelijke Boeren en Tuinders en clubs van ontwikkelingssamenwer- king. Vooral dat laatste beleidster rein boeide De Koning. „Dat vond hij het mooiste, maar ook het moeilijkste", vertelde domi nee Ter Linden, „dan sliep hij wel eens niet, omdat het ging om het naakte bestaan". Ter Linden las het bijbelverhaal van Kaïn en Abel voor, waarin Kaïn na de moord op zijn broer aan God vraagt: ben ik mijn broe ders hoeder? Volgens de predi kant was De Koning op zijn ziekbed veel met deze oude ver halen bezig. „Het ging er bij Premier Lubbers spreekt bij de kist van de man die jarenlang zijn rechterhand hem in het leven om hoe zijn broeders hoeder te zijn". Ook Lubbers stond stil bij De Konings zeer werkzame leven als volksvertegenwoordiger, partijvoorzitter, minister en be stuurder van tal van organisa ties. In al die hoedanigheden toonde hij een 'wonderlijke mengeling van strengheid en mildheid'. Zijn gave om mensen op hun gemak te stellen en te overtuigen, maakte hem zeer geliefd. Deze man van weinig woorden stond voor de verant woordelijke samenleving en de publieke zaak, aldus Lubbers. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. Hij gaf ons Jan de Koning en Hij riep hem weer tot zich". Volgens waarnemend CDA- voorzitter Tineke Lodders-Elffe- rich trilt de schok van De Ko nings overlijden nog na in de partij. „Deze dag is een droeve dag omdat we hem herdenken in plaats van vanavond in het partijbestuur zijn wijze advie zen te horen". Het is echter ook een goede dag, omdat het vol gens Lodders niet vanzelfspre kend is zo'n groot politicus te herdenken. „Daar zijn we als partij met recht trots op". Premier Pourier van de Ne derlandse Antillen kent De Ko ning van de vele werkbezoeken die de minister daar bracht. „Hij was een van de grootste bruggenbouwers tussen Neder land en de Nederlandse Antil len". Daarbij maakte hij volgens Pourier altijd gebruik van een van zijn sterkste gave: mensen kennis. Na afloop van de dienst is De Koning begraven op de algeme ne begraafplaats Rosenburg in Voorschoten, waar hij woonde. den haag karin swiers Vakantie-enquêtes, wijnproeverijen, advertenties in personeelsbladen met goedkope reisjes: Nederlanders wor den op allerlei slinkse manieren naar de Canarische Eilanden, Spanje en Portugal gelokt om eenmaal op de plaats van bestemming in de klauwen te belanden van gewiekste apparte mentenverkopers. De Consumenten bond waarschuwt voor deze nieuwste manier van 'time-sharing'. De Anfi Beach Club op Gran Canaria doet het via het bemiddelingsbedrijf Craenen en Diemer in Helmond, per post. De brief kondigt een vakantie enquête aan en deelt aan de invullers 'paspoorten naar de zon' uit. ,,U bent uitgekozen voor een gratis verblijf van één week op Gran Canaria. Nee, u leest het goed, dit is geen grap of loze belofte", meldt de juichende tekst in de brief. Wie de voorwaarden goed be- kijkt, merkt dat er wel tijd wordt geëist voor een ongeveer drie uur durende vrijblijvende voorlichting over een nieuw vakantiesysteem, inclusief een rondleiding op een appartementen complex. „Als de mensen eenmaal op zo'n com plex zijn, wordt er enorm veel druk op ze uitgeoefend om het gebruiksrecht van een paar weken voor zo'n apparte ment te kopen voor vijftien- tot dertig duizend gulden. Eigenlijk laten ze de mensen niet gaan voordat het contract is getekend en er een aanbetaling is gedaan. Tijdens de gesprekken wordt het woord time-sliaringzorgvuldig vermeden, want dat heeft voor velen een negatieve lading", vertelt juridisch medewerker Van Dijk van de Consu mentenbond. Hij is ook degene die achteraf de contracten van de spijtop tanten probeert te ontbinden. En dat is vrijwel onmogelijk, want in dat soort landen geldt bijvoorbeeld geen afkoe lingsperiode van acht dagen zoals in Nederland. Wijnverkoper Jacob Gerhardt uit Wij- chen nodigt de n wijnproeverij. Bij de aankoop van een kist wijn zit gegarandeerd een vakan tiewaardebon voor een gratis weekje Oostenrijk, Costa del Sol of Cote d'A- zür. Wie de bon opstuurt met daarop de voorkeur voor een bestemming, krijgt een briefje terug van Claro Holi day Promotion uit Düsseldorf of Holi day 2000 International uit Amsterdam. En dan pas komt de aap uit de mouw. „Wij vragen om uw aandacht voor twee of drie uur bij u thuis, zodat wij u onze appartementen en studio's aan u voor kunnen stellen. TevenS bespreken wij uw vakantiemogelijkheden in de toekomst. Onze vakantie-adviseur maakt persoonlijk met u een af spraak", aldus de brief. Van Dijk vindt het allemaal reuze brutaal. Een vrouw die niet reageerde op de uitnodiging voor de wijnproeve rij, werd later telefonisch benaderd met de mededeling dat ze een prijs had gewonnen in de loterij van dezelf de wijnkoper. „Gerhardt wilde haar tij dens de uitreiking van de prijs thuis wat wijnen laten proeven en vroeg of ze wat kennissen wilde uitnodigen. Ze deed dat en na het proeven van de no dige wijnen, plaatste ze een order en kreeg haar vakantiewaardebon. Op dat moment wist de vrouw nog steeds niet dat het om time-sharing ging". Resort International uit Hoorn plaatste in het voorjaar een enthousiaste ad vertentie in het personeelsblad van de KLM, de Wolkenridder. Aangeboden werd een verblijf in maar liefst 2300 verschillendeappartementencom plexen. „Van golf-resorts in Portugal tot polo-resorts in Zuid-Afrika. De mensen die interesse hadden, konden voor 250 gulden een voucher (docu ment voor regeling hotel en maaltij den) voor vier personen kopen die recht gaf op een week verblijf. De KL- M'ers kochten gretig vouchers en te kenden in op diverse resorts. Tot nu toe is daar geen bliksem van terechtge komen. Het verblijf kon telkens om verschillende redenen niet doorgaan, de vouchers waren niet te gebruiken". een bordeel werken student. Dat aantal stijgt fors, zo signale ren zowel De Rode Draad als werkgevers in de seksindustrie. Exacte cijfers ontbreken overi gens. Studenten van de Utrechtse universiteit en hogescholen in midden Nederland zijn vooral actief in de Amsterdamse pros titutie. Omgekeerd, zij het op kleinere schaal, werken ver schillende studentes uit Amster dam in Utrechtse bordelen. Vol gens exploitant Bik van seks clubs in Utrecht en Amsterdam werken studenten liever in een andere stad om de kans op her kenning zo gering mogelijk te houden. 'Scharensliep' tilt man voor 6 mille Een 70-jarige Inwoner van Heemskerk heeft zes duizend gulden betaald voor het slijpen van een grasmaaier en nog vier andere voorwerpen. Een rond de twintig jaar, die voorgaven van een (niet bestaande) slijperij De Kroon te zijn, vroegen voor hun geleverde werk 16.000 gulden. Toen de Heemskerker de reke ning onder ogen kreeg, deelde hij de twee mee dat itij maar zesduizend gulden in huis had. Daar nam liet tweetal ook ge noegen mee. Van liet voorval is aangifte ge daan bij de politic. maastricht» anp De dertienjarige verdachte echter is een kind en kan daar mee, volgens het jeugdrecht, maximaal 6 maanden tucht school krijgen. Daarnaast be staat de mogelijkheid van TBS tot zijn 21ste. binders: „Volgens de psychiater die de jongen on derzocht, is hij duidelijk ver minderd toerekeningsvatbaar. Daarmee is er voor mij de mo gelijkheid voor TBS te pleiten. Ik denk dat behandeling op zijn plaats zou zijn, maar dat moet ik nog met de jongen bespre ken. En dat is moeilijk met een 13-jarige." De zaak in Limburg zorgde voor veel commotie. Voor beide families van de kinderen ont stond een nachtmerrie. Advo caat i inders: ..ik mei k wel dat er ook veel begrip is voor de verdachte. Er komen veel brie ven van mensen die hem willen helpen." Voorlopig krijgt de ver dachte die brieven en kaarten niet te zien en wacht hij gelaten op het proces dat voor het einde van de maand in Maastricht be gint. Wanneer dat precies is wil Linders niet zeggen, omdat hor des camera's zijn cliënt geen goed zouden doen. Wat dat be treft staat de rechtszaak in' En geland legen de twee kind- moordenaartjes van James Bul ger hem vers in het geheugen gegrift. Bij het openbaar minis terie in Maastricht was gisteren niemand bereikbaar voor com- De jongste Nederlandse ver dachte van moord, een 13-jari- ge Limburgse jongen, moet bin nenkort voor de Maastrichtse rechtbank verschijnen voor het doden van een de 5-jarige kleu ter. Hoewel normaal gesproken een kinderrechter een dergelijke zaak behandelt, buigt zich dit keer een college van drie rech ters over di- Zaak. Advocaat Lin ders heeft dat gisteren desge- vraagd gezegd. Zijn cliënt, van wie de naam geheim blijft uit angst voor een hetze in de media, verdronk op 23 juli dit jaar de voor hem on bekende kleuter in een meertje vlakbij Echt, de woonplaats van het slachtoffertje. Ze zouden ru zie hebben gehad. Niemand zag het steeds weer verdwijnende hoofdje in het troebele water. Toen de 13-jarige scholier zich bij een badmeester meldde als getuige, werd hij aangehouden. Hij bekende en werd daarmee de jongste moordenaar van Ne derland. Want dat is wat justitie het kind ten laste legt: moord, dus het met voorbedachten ra de en opzettelijk iemand van het leven beroven. Subsidiair zette officier Pommer doodslag in de dagvaarding, danwel op zettelijke mishandeling met de dood tot gevolg. Op deze delic ten staan, voor volwassenen, gevangenisstraffen van respec tievelijk levenslang, vijftien jaar en drie jaar. Consumentenbond doet 'tegenonderzoekFNV dige tijden. Ook de verplichte zondagsrust hoeft voor velen niet te blijven. Van degenen die voor verruiming zijn, is maar een kwart voor verplichte slui- /an de onder- volledig werkende tweeverdieners is 75 procent voor ruimere openingslijden. Van de voorstanders van ver ruiming en van degenen die geen voorkeur hebben, is 44 procent voor een ongelimiteer de openstelling, houdt 22 pro cent vast aan een uitbreiding met maximaal tien uur en heeft 34 procent geen voorkeur. Bin nen de groep voorstanders en zij die geen mening hebben, zegt 54 procent dat de extra uren ook op zondag gebruikt mogen worden. Minister Wijers van economi sche zaken liet eerder deze week weten dat hij overweegt om de sluitingstijden van win- kele volledig vrij te geven. Voor en tegenstanders van rui mere winkeltijden slaan elkaar om de oren met onderzoeken die hun gelijk moeten bevesti gen. Half september meldde de Dienstenbond ENV (tégen ver ruiming) dat minder dan een op de vijf consumenten de winkels langer open wil. Deze week slaat de Consumentenbond te rug. Uit onderzoek van de be langenbehartiger van het win kelend publiek blijkt dat slechts een kwart wil vasthouden aan' de tijden die nu bestaan (glo baal van negen 's morgens tot half zeven 's avonds en zondag dicht). Uit het onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat 41 procent van de consumenten voor verruiming van de winkel openingstijden is, 33 procent geen voorkeur heeft en 25 pro cent wil vasthouden aan de hui- Een brief in september verklaarde waarom Resort International de belof ten niet waar kon maken. Het bedrijf verkeerde namelijk op de rand van faillissement. Zeven resorts waren ech ter nog overgebleven en die werden dan ook aangeboden. „Uiteraard had den ze de mensen wel te verstaan ge geven dat geld terug eisen geen zin had, want dat hadden ze toch niet". Van Dijk is ervan overtuigd dal de on derneming het KLM-personeel de ap partementencomplexen in wilde lok ken vooreen verkoopdemonslratie. Want een echtpaar die een brief uit Tenerife ontving waarin het verblijf in zo'n complex werd bevestigd, werd ge wezen op een rondleiding en een twee-urige demonstratie over holiday- ownership. De Consumentenbond heeft de onder neming aangeschreven en eist namens verschillende gedupeerden geld terug. Tot nu toe heeft Van Dijk nog geen antwoord ontvangen. v helder anp De rijkswerf Willemsoord van de Koninklijke Marine in Den Helder krijgt een nieuwe be stemming: er komt een cul tuurhistorische attractie. Doel is vervangende werkgelegen heid voor het banenverlies bij de marine. Het project voor ziet in ongeveer 260 arbeids plaatsen. De circa 22.000 vierkante meter grote rijkswerf wordt gesplitst in vier delen, die het karakter krijgen van de we relddelen Afrika, Amerika, Azië en Europa. Er zullen histori sche schepen en replica's van monumentale gebouwen uit elk van deze werelddelen te zien zijn. Ook de twee histori sche Jokken op de rijkswerf, die in verval raakt, krijgen een cultuur-recreatieve functie. Het ruim 300 miljoen gul den kostende plan voorziet verder in een hotel met zestig kamers, tegen de zeshonderd woningen en een zeejachtha ven met tweehonderd ligplaat sen. De provincie Noord-Hol land en de gemeente Den I lei der verlenen subsidies. Er wordt op medewerking gere kend van het. ministerie van defensie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. I Iet is hel derde grote recre atieve project dat net afgelo pen jaar is ontworpen om de werkgelegenheid in de regio Den Helder te stimuleren. De stad kampt met een verlies van circa 4.000 banen bij de In november 1993 werd Port Poseidon gepresenteerd, een op een pijlcrdam voor de kust gebouwde wandel-, woon- en recreatiepier. Diezelfde maand gaf de toenmalige minister D'Ancona het startsein voor restauratie van de militaire vesting fort Kijkduin. Het plan voor de rijkswerf mikt op een jaarlijks bezoekersaantal van omstreeks 350.000.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3