ZATERDAGS r BIJVOEGSEL JU S i 4 ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Opzijn politieke marsroute is Helmut Kohl oneindig veel verder gekomen dan zelfs zijn grootste sympathisanten voor mogelijk hadden gehouden. Een gezaghebbend blad als Der Spiegel schreef ruim twintig jaar geleden dat nooit eerder een man de top bereikte, die in beginsel zo weinig te bieden had. Maar als de meerderheid van het Duitse volk dat wil, gaat hij morgen als kanselierz'n vierde ambtstermijn in. Helmut Kohl, een koning Middelmaat met Ausdauer Iedere derde Duitser z i hem willen kopen, zoveel vertrouwen geniet Helmut Kohl. FOTO REUTER FABRIZIO BENSCH Helmut Kohl mag zich gaarne profileren als Duitser onder de Duitsers. Als de CDU'er die als kanselier boven alle partijen staat en als de verkondiger van het wij-gevoel. Wie had dat ooit kunnen denken! Ga maar na: in 1973 werd hij als Koning Middelmaat gekozen tot voorzitter van de christendemocraten. Ware er een geschiktere kandidaat voor die functie beschikbaar geweest, Kohl zou zonder twijfel gepasseerd zijn. Maar ruim twintig jaar later moet worden vastgesteld dat hij met veel Ausdauer zijn door weinigen gedeelde geloof in zichzelf heeft gevolgd. „Eens zal ik de eer ste man van dit land zijn", kondigde hij in 1976 op bombastische toon aan. Kohl werd amper serieus genomen. Zeker niet door de destijds omstreden CSU-voor- man Franz Jozef Strauss, die halverwege de jaren zeventig snoefde dat Kohl na zijn pen sionering in een boek zou schrijven waarom hij nooit kanselier kon worden. Maar dat verhaal had de Beierse braller vlak voor z'n dood beter over zichzelf kunnen vertellen: Kohl volgde in 1982 de charismati sche SPD'er Helmut Schmidt als bondskan selier op en heeft zich langer dan wie ook als vervuiler van die topfunctie weten te hand haven. Als eerste man van Duitsland moet Helmut Kohl onderhand wel serieus geno men worden, al vindt menigeen in Duitsland nog altijd dat Kohl bij toeval zichzelf is ont stegen. Daarbij wordt nogal eens aangestipt dat hij door de jaren heen profijt heeft kunnen trek ken van de tamelijk monddode oppositie van de niet zelden innerlijk verscheurde SPD. En ook is er menigmaal op gewezen dat Kohl de tijd mee heeft gehad op momenten dat die ganze Nation zat te wachten op de ultieme hapering van die dickeMachtmaschine. Inderdaad gaf geluk hem nogal eens een generaal pardon voor eerder begane missers. Dat de toenmalige Sovjet-leider Gorbatsjov hem de Duitse soevereiniteit als het ware aanreikte, had voor Kohl op geen beter mo ment kunnen komen. Naar eigen zeggen be leefde der Helmut toen een van de gelukkig ste uren van zijn leven. Vooral de voorname rol die hij heeft kunnen spelen in het hereni gingsproces van de beide Duitslanden heeft hem nogal wat krediet verschaft. Schuld Maar feit is wel dat Kohl zich geregeld door z'n ambtstermijnen heen brekebeende. Al meteen na zijn aanstelling als kanselier ver oorloofde hij zich in Israël de uitspraak over de genade van de late geboorte in een bescha mende poging zichzelf volledig vrij te pleiten van schuld in relatie tot de Holocaust. Dat Kohl ter plaatse niet uitsluitend zijn eigen en jongere generatie vertegenwoordigde, over zag de kanselier van de Bondsrepubliek ge makshalve. Dwars tegen alle adviezen in nodigde hij in 1985 de toenmalige Amerikaanse president Reagan uit als gebaar van verzoening een be zoek aan de militaire begraafplaats van Bit burg te brengen. Een gotspe, want Kohl gid ste Reagan niet alleen langs de graven van gesneuvelde Amerikaanse soldaten, de voet tocht voerde ook langs de rustplaatsen van SS'ers. Met de tact van een log Schwein trok Kohl in 1986 een parallel tussen Gorbatsjov en Goebbels. Zowel de een als de ander was vol gens Kohl expert in public relations. De willekeurige synopsis van blunders kan worden afgerond met een andere uiting van gevoelloosheid, want Kohl kan als afgestu deerd historicus onmogelijk gebrek aan his torisch besef worden verweten. Met War schau dacht Kohl het vier jaar geleden op een akkoordje te kunnen gooien door botweg te verklaren dat Duitse erkenning van de Poolse westgrens er alleen dan in zat in het geval Bonn werd gevrijwaard van verdere herstel betalingen. Het zijn dergelijke voorvallen, die zijn poli tieke tegenstanders maar al te graag aangrij pen om hem zwart te maken. Puur op de man spelend laten zijn politieke tegenstan ders te pas en te onpas weten dat Kohl met zijn honderddertig kilo weliswaar een man van gewicht is, maar zonder veel intellectuele bagage. Ook al mag Kohl mensen als Reagan, Mitterand, Jeltsin en inmiddels ook Gor batsjov tot zijn persoonlijke vrienden reke nen, hij is zelden als een man van de wereld geportretteerd. Eerder als een hoekige pro vinciaal, wiens doen en laten verleiden hem te schetsen als een hoempapa-Teutoon in een zeer ruim bemeten maatpak, niet ge remd door al te veel principes. Dat moge allemaal zo zijn, een opinie-on derzoek wees ooit uit dat iedere derde Duit ser wel een tweedehandsauto van hem zou willen kopen. Daaruit sprak vertrouwen in Kohl, in weerwil van alle aantijgingen. Alles is Duits aan hem, dat cultiveert hij en dat geeft hem bij vele landgenoten een vertrouwd aan zien. Niet dat Kohl zal roepen dat alles bei uns besser ist. Maar voor z'n eigen genoegen neemt hij wel flessen Duitse wijn mee naar de Verenigde Staten, wanneer hij op audiën tie wordt verwacht op het Witte Huis. Kohl loopt als politicus zo lang mee dat hij onmogelijk als een wereldvreemde kan wor den bestempeld. Maar als vakantievierder verblijft hij het liefst in, of dichtbij zijn Hei mat. De kanselier voelt zich ook privé het meest op z'n gemak tussen Duitssprekenden. Dat Kohl nauwelijks een woord over de Bun- desgrenze spreekt, zal daar vermoedelijk niet vreemd aan zijn. Zijn schaarse vrije weekein den mag hij graag doorbrengen in het lande lijke Oggefsheim in Rijnland-Palts, waar hij zijn buitenlandse gasten het liefst varkens maag als delicatesse voorschotelt. En al vele zomers is hij tijdens de Ferien te vinden in zijn buitenverblijf aan de Oostenrijkse Wolfgangssee. Historicus Werner Maser, alleen al vanwe ge zijn Hitler-biografie vermaard, had in 1989 zo zijn bedenkingen toen hem werd gevraagd het levensverhaal van Helmut Kohl te schrij ven. Maser vond Kohl als persoon eigenlijk totaal niet interessant, 't Is dat de uitgeveï zich garant stelde voor alle onkosten, anders had Maser het zich niet eens verwaardigd met Kohl een kennismakingsgesprek aan te knopen, laat staan een boek over hem te schrijven. Olifant Tijdens dat bewuste onderhoud wist Kohl Maser voor zich te winnen. Tegenover een verslaggever van NRC Handelsblad kwam de historicus tot deze ontboezeming: „Ik be trapte mezelf erop dat ik vol vooroordelen over hem zat. Dat komt door de Duitse me dia, die hem systematisch de grond in heb ben geboord. De onhandige, dikke, slecht ge klede, ietwat boers pratende olifant, zoals hij aan het publiek werd voorgesteld, bleek een verfijnde, intellectuele en goudeerlijke vol bloed politicus. Kohl heeft de beste advi seurs, maar neemt niets van ze aan. Als hij een lekker zittend, slecht ogend pak met een verkeerde das wil dragen op de televisie, kan niemand hem daar vanaf brengen. Kohl zegt dat hij is ingehuurd als beleidsmaker, niet als opgedirkte clown. Hem gaat het om overtui gingskracht, praktische invulling van zijn ideeëabinnen een historisch kader. Of hij dik is, of een accent uit de Paltz heeft, is hem Oöllig Wurst. Helmut Kohl, van 3 april 1930, stamt uit een kleinburgelijk, rooms en conservatief milieu. Zijn vader was belastingambtenaar, afkomstig uit Beieren en door zijn werk in Ludwigshafen (Rijnland-Palts) verzeild ge raakt. Helmut Kohl is niet erfelijk belast met een nazi-verleden. Kohl senior moest niets hebben van derFührer. „Hitier zal oorlog be tekenen." Niettemin heeft Helmut Kohl wel degelijk een oorlogsverleden. Hij moest zich verplicht aanmelden als lid van het Deutsche Jungvolk, destijds de jongensclub van de NSDAP. Bin nen die beweging wist de jeugdige Kohl het zelfs te brengen tot Jungenschaftsführer. Te gen het einde van de Tweede Wereldoorlog verrichtte Kohl als snotneuzige soldaat koe riersdiensten. Streber Met de politiek kwam Kohl voor het eerst na de oorlog in aanraking. Johannes Finck, een politiek bewuste deken en mede-oprichter van de CDU in de deelstaat Rijnland-Palts, bracht de 17-jarige de eerste beginselen van de staatskunde bij. De jonge Kohl maakte zich verdienstelijk in de plaatselijke afdeling van de Junge Union, de CDU-jeugd. Kohl stu deerde rechten, geschiedenis en politieke wetenschappen. En wat weldra opviel: Kohl verstond de kunst de vrienden uit te kiezen die hem politiek op weg konden helpen. En als hij die niet meer nodig had ze uit zijn le ven te bannen. Want zo veel was wel duide lijk, in Kohl zat niet ver onderhuids een Stre ber. Nadat hij zijn studie had afgerond trad Kohl als 29-jarige toe tot de MainzerLandtag, het parlement van Rijnland-Palts. Op z'n 34ste nam Kohl zitting in het CDU-bondsbe- stuur. Amper twee jaar later werd hij be noemd tot voorzitter van de CDU in Rijn land-Palts en weer drie jaar later mocht Kohl zich minister-president van deze deelstaat noemen. Als Kohl al niet naar macht honger de, dan had hij in elk geval wel trek. Zijn ei gen deelstaat achtte hij op den duur te klein als politieke toneel. Kohls ambitie om snel promotie te maken, werd eerst bevredigd met de verkiezing tot CDU-voorzitter in 1973. Door zijn partij werd hij drie jaar later aangewezen als tegenkandidaat van Helmut Schmidt, nog eens zes jaar later was Kohl daar waar hij wezen wilde. In Bonn. Kohl is geen man die als kanselier heeft ge tuigd van veel visie, eerder is hij geneigd op ponenten verbaal kalt te stellen door hen aan te spreken op het beleid dat zij voorstaan. Veel meer roepen dan dat het een schande zou zijn dat Duitsland het voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog op regerings niveau zonder CDU zou moeten doen, doet Kohl meestal niet. Hij bezit niet de gave van het woord, verwacht van hem geen meesle pende toespraken. Tijdens de verkiezings campagne is dat weer genoegzaam aange toond. Kohl bediende zich bij voorkeur van clichématige uitspraken, die op zich de waar heid nauwelijks of geen geweld aandeden. Het Duitse volk merkt het aan de portemon nee dat het onder Kohl redelijk goed zit met de Kohle. Het is waar dat de kanselier Duitsland niet heeft kunnen bevrijden van de gigantische staatsschuld en evenmin van de werkloos heid. Maar net op tijd voor hem trok de eco nomie aan. Het gemor van de Ossies over de nog altijd niet weggfenomen achterstandssi tuatie ten opzichte van de Wessies is de laatste tijd enigszins verstomd. De bejaarden in de voormalige DDR hadden voor de val van de Muur een maandelijks pensioen van 500 Ostmarken. En nu 1.500 harde Marken. Hoe goed het in zijn optiek die ganze Nation nu vergaat, meende Kohl onlangs nogal tri viaal te kunnen aantonen met het gegeven dat 21 miljoen Duitsers dit jaar met vakantie in het buitenland zijn geweest. „En als ze naar de bank gingen om geld te wisselen, merkten ze dat ze met een harde munt op Demagogie Dergelijke demagogie bracht Kohl-halers er toe de vingers in de mond te steken voor een afkeurend fluitconcert. Maar Kohl heeft ook in figuurlijke zin een dikke huid, als geen an der weet hij dat volzinnen als deze voor zijn nog altijd grote aanhang gefundenes Fressen zijn. Blijvend vertrouwen wekken in het buiten land past evenzeer in Kohls strategie. Zo hij al niet intelligent is, dan is de kanselier wel zo boerenslim de landen rondom geruststellend toe te spreken: „Voor Duitsland hoeft nie mand bang te zijn. De meeste Duitsers willen in vrede en vrijheid met andere volkeren sa menleven. We laten in het Westen onze spierballen niet rollen, noch rijden we hoog te paard naar het Oosten. Wij zijn simpelweg bezig onze nieuwe rol in een veranderde we reld te vinden." Om zijn volk er alvast aan te laten wennen dat Kohl in gedachten bezig is aan zijn nieu we ambtstermijn, kondigde hij zonder de verkiezingen van morgen af te wachten zijn vertrek aan: „Ik blijf aan tot 1998." Deze voorspelling vermocht niet eens hoongelach op te wekken. Kennelijk heeft het verleden Duitsland geleerd dat Kohls vooruit ziende blik niet langer genegeerd mag wor den. „Ik ben altijd onderschat en daar heb ik van geprofiteerd", liet Helmut Kohl zich on langs ontvallen. Waarin middelmaat groot kan zijn. SLEESWIJK- HOLSTEIN MECKLENBURG- VOORPOMMEREN HAMBURG NEDERSAKSEN BRANDENBURG l SAKSEN 4 THÜRINGEN INEOCRAFIEK anp v VOOI11 ■.Atic,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33