Sport Saturnus schrijft geschiedenis Scheidsrechters willen geld voor doorstroming naar betaald voetbal Kernploeg met 74 namen op weg naar Atlanta '96 AC Milan krijgt twee punten in mindering Verstappen ongedeerd na ongeval tijdens training Nipte zege hockeyers Afbraakvoetbal levert Sparta geen punten op tegen Roda JC ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 uvs Winst op Hollandia kan UVS morgen weer op een gemiddelde van één punt per wedstrijd brengen. Gemengd voetbal *7 C Bij de jongens van 3 de B1 van FC Lisse speelt een meisje in de spits, het gemengd voetbal is in opkomst. 'B ONDERWATER, C Siemerink uitgeschakeld ostrava Jan Siemerink is in de kwartfinales van het internatio nale toernooi in Ostrava uitgeschakeld. De Rijnsburger verloor met 6-0, 7-5 van de Italiaan Diego Nargiso. Wendlinger weer achter stuur wenen Karl Wendlinger heeft vrijdag voor het eerst sinds zijn ernstig ongeluk weer achter het stuur gezeten. De Oostenrijkse Formule I-coureur reed op de Salzburgring honderd rondjes in een Porsche. Als voorbereiding op een test met een Formule I- bolide. Volgende week gaat Wendlinger oefenen op het Franse circuit Le Castellet. „Om weer vertrouwd te geraken met een Formule I-auto", zei hij. Wendlinger raakte op 12 mei dit jaar ernstig gewond tijdens de kwalificatietrainingen voor de Grand Prix van Monaco. Barcelona ontvangt 13 miljoen van UEFA bern Barcelona is in het vorige seizoen de grootverdiener van Europa geworden. Hoewel de ploeg van Johan Cruijff de EC-fi- nale kansloos van AC Milan verloor, verdiende de kampioen van Spanje in de Champions Leaque ruim dertien miljoen gulden. Na de poulewedstrijden had Barcelona recht op een bedrag van bijna negen miljoen gulden. AC Milan dat minder punten ver gaarde, maar in groep B wel als eerste eindigde ontving een mil joen gulden minder. Voor het bereiken van de finale kregen bei de clubs nog eens een bonus van ruim vier miljoen gulden. Wisselend succes Scholtes in Heerlen heerlen Rob Scholtes is de Grand Prix kunststoten in Heerlen met wisselend succes begonnen. Gisteren verloor hij eerst met 2-0 van Erik Verkampen. Vervolgèns won hij met dezelfde cijfers van Rob Pauer. Vandaag resten de Voorschotense biljarter nog drie poulewedstrijden om zich te plaatsen voor de halve finale. Oranje in januari tegen Frankrijk zeist Het Nederlands elftal speelt op 18 januari volgend jaar een interland tegen Frankrijk. Waar het duel plaatsvindt is nog niet bekend. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het 40-ja- rig bestaan van het betaalde voetbal en een beetje als herinne ring aan de „watersnoodwedstrijd" uit 1953. Toen troffen in het buitenland voetballende Nederlandse profs in Parijs het natio nale elftal van Frankrijk. De recette van de interland was be stemd voor de slachtoffers van de watersnoodramp in februari 1953. De Nederlandse beroepsvoetballers waren door de KNVB geschorst. Ze mochten in eigen land niet meer uitkomen voor een club, omdat ze toegetreden waren tot de professionele bond. Oranje won de interland toen met 2-1. LFC dinsdag tegen UVS voor LD-Cup leiden LFC en UVS spelen dinsdag tegen elkaar in de tweede ronde van de LD-Cup. De wedstrijd was oorspronkelijk op 8 ja nuari vastgesteld. Het duel aan de Boshuizerkade begint dinsdag om 20.00 uur. Geen Europa Cup waterpolo in Alphen alphen aan den rijn De voorronde voor de Europa Cup voor be kerwinnaars heeft in december niet in Alphen plaats. De Eu ropese zwemfederatie heeft het Alphense zwembad De Ther men afgekeurd voor internationaal waterpolo. AZC was ervan uitgegaan te hebben dispenstatie te hebben gekregen voor de strenge internationale richtlijen. apeldoorn De strafcommissie van de Eu ropese voetbalbond (UEFA) heeft vrijdag AC Milan in de Champions League twee pun ten in mindering gebracht. Bo vendien moet dé club de eerst volgende twee thuiswedstrijden (tegen AEK Athene en Ajax) op minstens driehonderd kilome ter van het San Siro-stadion af werken. Reden is het incident in de wedstrijd tegen Salzburg op 28 september, waarbij de Oosten rijkse doelman Konrad geraakt werd door een flesje. Milan te kende na de uitspraak direct be roep aan tegen de beslissing. Hoewel de UEFA de 3-0-zege van Milan handhaafde, besloot de strafcommissie de Italianen de twee punten die gelden voor een overwinning te ontnemen. De houder van de Europa Cup vooriandskampioenen heeft na de „ingreep" van de UEFA na twee duels nul punten en staat daarmee laatste in poule D. In het eerste groepsduel verloor AC met 2-0 van Ajax. Salzburg had bij de strafcom missie aangedrongen op het omdraaien van de uitslag, piaar zover wenste de UEFA niet te gaan. „Het bewijs dat de doel man is geraakt door een halfvol plastic flesje en daardoor het veld moest verlaten, is duidelijk, maar dat wil niet zeggen dat de wedstrijd een ander karakter kreeg. Het sportieve resultaat, 3-0 winst voor Milan, blijft ge rechtvaardigd." Volgens voorzitter Rudolf Queherhberger van Salzburg heeft de blessure van de keeper wel degelijk effect gehad op de uitslag. „We zijn niet tevreden met de straf', aldus de praeses, wiens club tevens een boete van 13.000 gulden kreeg opgelegd wegens het afsteken van vuur werk. Trainer Baric vulde aan: „De straf is in het voordeel van Ajax en AEK Athene. Die ploe gen ontmoeten Milan op neu traal terrein. We waren de slachtoffers, maar nu krijgen we helemaal niets." Milan zal haar thuiswedstrij den waarschijnlijk .afwerken in Udine of Triest. Volgens trainer Capello is zijn ploeg streng ge straft. „Alleen door de wedstrijd verloren te verklaren, had de UEFA strenger kunnen straffen. De situatie is nu heel moeilijk. Elke wedstrijd in de Champions League is als een finale die we moeten i langzamer dan in de och tendsessie. Zaterdag kan hij zich tijdens de tweede training alsnog plaatsen bij de beste 26 rijders. De snelste ronde reed de Brit Damon Hill in 1.24,137. Verras send is de nummer twee, Heinz-Harald Frenzen uit Duitsland. Hij bleef met 1.24,184 zijn landgenoot en Ver stappens teammaat, Schuma cher (1.24,207), net voor. Nigel Mansell vierde zijn rentree in de Formule I met de zesde trai- ningstijd (1.24,971). De Grote Prijs van Europa is de veertiende in een cyclus van zestien races, meetellend voor de strijd om het wereldkam pioenschap. In de tussenstand leidt Schumacher met één punt voorsprong op Hill. Autocoureur Jos Verstappen is vrijdag ongedeerd gebleven bij een ongeval tijdens de eerste kwalificatie-training voor de Grote Prijs van Europa. De Lim burger raakte met zijn Benetton Ford van de baan en botste met hoge snelheid tegen de omhei ning van het circuit van Jerez de la Frontera. Verstappen wist zich voorals nog niet te kwalificeren voor de race, die zondag wordt gehou den. Hij zette in de ochtendu ren in de vrije training de tiende tijd neer, maar kon zijn presta tie later tijdens de officiële trai ning niet herhalen. De Neder landse formule I-coureur reed voor zijn ongeval de 28e tijd in 1.35,441. Dat was tien seconden Het betaalde voetbal moet i toékomst fors gaan betalen de diensten vê scheidsrechters, die doorstro men naar de profsector. Het to taalbedrag zou ten goede moe ten komen aan het voltallige ar biterskorps in het amateurvoet bal. Deze plannen worden mo menteel ontwikkeld binnen de scheidsrechterscommissie van het district Oost van de KNVB. Het is de commissie namelijk een doorn in het oog dat de waardering voor scheidsrech- ters steeds verder daalt. Is er in het veld nauwelijks respect voor de man in het zwart, ook bin nen KNVB-verband houdt de waardering niet over. „Wij willen de betaalde sector straks laten betalen voor onze diensten," aldus Theo Solen, voorzitter var lid van de landelijke c scheidsrechters amateurvoet bal. „Voor een scheidsrechter die vanuit groep 1 promoveert naar de C-lijst zou bijvoorbeeld twintigduizend gulden worden neergeteld; promoveert hij ver volgens naar de B-lijst, dan kost dat nogmaals dertigduizend gulden en stoomt hij door naar de A-lijst dan wordt er nog eens vijftigduizend gulden betaald. Komt een scheidsrechter uitein delijk op de internationale lijst dan kost dat misschien wel een dan leveren we geen scheids rechters meer," aldus Solen. „In het betaalde voetbal woi den kapitalen uitgegeven aan spelers, stadions, trainers en verzorging. De vijfde kosten component, de arbitrage, staat op nul. Het is toch te gek dat topspelers pakweg een miljoen Leidse handbalstershebben kansen op tweede ronde Europa Cup in eigen liand Hitchcock had geen span nender ontknoping kun nen bedenken. De hand balsters van TKS Saturnus stonden gisteravond in de Vijf Meihal op het punt om in het Europa Cup-duel te gen Egle Vilnius geschiede nis te schrijven, toen Ingri- da Radzeviciute haar ne gende en laatste strafworp mocht nemen. Reserve- doelvrouw Monique van der Poel, gespecialiseerd in moeilijke gevallen, nam in het doel plaats. De onge veer 300 naar sensatie hunkerende toeschouwers schreeuwden en floten zo hard, dat horen en zien de arme Litouwse wel moes ten vergaan. Het wonder geschiedde: Radzeviciute, die nog geen enkele keer had gefaald, kreeg de bal niet langs de redder van de Leidse ploeg. Daardoor be gint Saturnus morgenmid dag om 14.00 uur met een 22-21 voorsprong aan de return, opnieuw in de ei gen Vijf Meihal. leiden tim brouwer de koning Winnen van een handbalteam uit de voormalige Sovjetunie is voor een Nederlands clubteam net zo bijzonder als een ont moeting met een ijsbeer in de tropen. Dat Saturnus voor zo'n huzarenstukje zorgde, lag op de eerste plaats aan de ploeg zelf. De speelsters waren tot hun vingertóppen geladen en toon den meer wilskracht en concen tratie dan de afgelopen twee competitiewedstrijden bij el kaar. Maar ook de opstelling? van de Litouwers speelde het team van trainer Zsigmund Ma- kay in de kaart. Zij toonden slechts bij vlagen hun klasse en schakelden pas over naar een hogere versnelling, toen het ei genlijk al te laat was. „Ik vermoed dat Vilnius ons heeft onderschat", zei Makay na afloop. De coach hapte in een pilsje, dat hem moest verlossen van de steken die hij tijdens de wedstrijd voortdurend in zijn zij had gevoeld. „De trainer van Vilnius complimenteerde mij vóór de wedstrijd met mijn mooie lange team. Ik kon uit die opmerking opmaken, dat hij dacht dat lengte hun enige kwa liteit was. Zo'n fout maakt hij vast geen tweede keer." Zijn eigen team trok nog snel ler lering uit eerdere ervaringen. Op de traditioneel sterke start van Saturnus volgde nu eens geen diepe inzinking. Uitblink ster Gerrie van Jaarsveld („Het is heerlijk spelen tegen zo'n wildvreemde ploeg") waande zich in de Vijf Meihal op de ker mis bij het onderdeel prijsschie ten. Het maakte haar niet uit wie het Litouwse doel verdedig de, zij passeerde de zwakke kee pers Dabulskiene of Sniukstaite tot diep in de tweede helft alsof zij er niet stonden. Dat Van Jaarsveld (acht tref fers) zich en passant twee twee- minutenstraffen op de hals haar Litouwse tegenstander Ingrida FOTO HOLVAST/MARK LAMERS haalde, had Saturnus echter bij na nog de kop gekost. Bij de laatste uitsluiting - samen met Vita Makstelyte van Vilnius - liep Van Jaarsveld rood aan van woede. Haar stemming sloeg pas om, toen Van der Poel de laatste Litouwse strafbal uit haar doel had geranseld. „Als we dit nog uit handen hadden gegeven, waren wij er nooit meer bovenop gekomen", zei de opgeluchte topscorer, die ondanks haar ervaring voor het eerst een Europa Cup-wedstrijd speelde. Het was in die zinderende slotfase alles of niets voor Satur nus. De minimale overwinning garandeert allerminst een vrijkaartje voor de volgende ronde, maar was een mentale opsteker van de eerste orde. Om Vilnius definitief uit het Europe se toernooi voor bekerwinnaars te knikkeren, moet de Leidse ploeg zich nog een keer over treffen. Makay wilde daar zo kort na de verrassende zege nog niet aan denken. „Ik ben al blij dat we vanavond niet zijn weg gespeeld. Maar nu ik mijn speelsters zo wilskrachtig heb zien spelen, vind ik dat zij het niet verdienen om alsnog te worden afgeschoten. Als dal zondag toch gebeurt, mogen ze mij ook afschieten." Dat zou jammer zijn voor de Leidse handbalploeg, die onder grote spanning tot bijzondere daden in staat bleek. Met name de ontwikkeling van Steffi Roos vordert in ijltempo. De kleine Rotterdamse, die het handbal talent van haar moeder heeft geërfd, kwam vorig seizoen bij Ancora nog uit in de tweede di visie. Hoewel zij tegen Vilnius uit onervarenheid menig steekje liet vallen, stelde zij daar op de linkerflank enkele nuttige bij dragen aan de overwinning te genover. Aan de rechterkant kostte het Simone Lakeman meer moeite om haar team van dienste te zijn. Pas toen de linkshandige Jorinde Koster met verraderlijke schoten haar draai had gevon den, werd het spel van Saturnus gevarieerder. Dat was maar goed ook voor de ploeg van Ma kay, want Van Jaarsveld zat er inmiddels aardig doorheen. Makay: „Iedereen is nu hartstik ke uitgeput. Maar daarvan is zondag niets meer te merken. We hebben ons hier zo lang op voorbereid. Zo'n Europa Cup wedstrijd veroorzaakt boven dien een heel ander gevoel dan een competitiewedstrijd." verdienen, toptrainers vijf ton en dat toparbiters het moeten doen met een vergoeding van veertig mille!" Volgens Solen zouden de fi nanciële middelen moeten wor den aangewend voor een goede opleiding van jongere arbiters. Ook zouden van dit geld kerst pakketten en toegangskaarten voor profduels en interlands^ kunnen worden aangeschaft. Dit als waardering en kleine te gemoetkoming voor de man in het zwart, die het ook in het amateurvoetbal al zo moeilijk heeft. m6nchengladbach anp Veertig dagen voor het wereld kampioenschap in Sydney heb ben de hockeyers de eerste van negen oefenwedstrijden omge zet in een overwinning. In Möti- chengladbach werd het vrijdag tegen Spanje in het openings duel van het vierlandentoernooi een nipte 3-2. „We hebben nog een paar puntjes om over na te denken", merkte coach Olt- mans na de wedstrijd met een glimlach op. Verontrust was hij niet. „Met de eigenlijke voorbe reiding gaan wij volgende weck pas beginnen. In dit toernooi wil ik zien hoe de selectie er voor staat, waar we de accenten moeten leggen in de komende weken." Tevreden was de coach rste helft. In die pe- Oranje een voor- 2-0. Bevelander te- het eerste doelpunt, L'strafcorner. 1 let was i een interland. Van >n lange pass v sprong v kende vc uit de eet zijn 196t Wijk, die i Jufresa cirkel akte het oppikt vanaf de rand v snoeihard passeert tweede. Die treffer viel in eet fase waarin Nederland met tiei man speelde. Bovelander za een straf van vijf minuten uit n; een harde overtreding op Gar Vijf debutanten in korfbalploeg bunnik gpd ondscoach Harrie Dassen heeft voor de' interland tegen België, op 23 oktober in Deurne, vijf debutanten opgeroepen. Het zijn: Agnes Bolink (NKC' 51), Diana Roodbeen (Dalto), Nclle ke Steunebrink (BW Heeren veen), Roger Hulzebozsch (DOS' 46) en Dennis Voshart (DKOD). Naast dit vijftal zijn ook Jiska Branch (Deetos), Mi relle Fortuin (Deetos), Joyce Smits DOS'46), Taco Poelstra (NIC), André Simons (PKC), Gert-Jan Waterhout (BEF) en Frits Wip (Rohda) geselecteerd. kerkrade anp Een kogel van Raymond Atte- veld heeft vrijdagavond in Kerk- rade het afbraakvoetbal van Sparta verwoest. De stopper loste het schot in de 53e mi nuut. Zijn vrije trap ging dwars door het midden over de muur yia de lat tegen het net, 1-0 voor Roda JC. De resterende 37 minuten kon gevoetbald worden door twee partijen. Voordien was er alleen kaalslag op Kaalheide. Sparta miste vijf basisspelers uit de verdediging: De Bruin, Bub- berman, Van den Berg, Gerard de Nooijer en Metgod. Dit, naast natuurlijk de 16e plaats op de ranglijst, gaf Sparta's trai ner Berger een argument in de uitwedstrijd tegen de nog onge slagen Limburgers het accent zwaar op de verdediging te leg gen. Het was een effectieve tactiek. Roda JC drong wel aan, miste de topvorm om de geïmprovi seerde loopgraven te ontlopen en het doel te vinden. Als het soms toch gebeurde, was het door klutsende ballen. Zo trof Van Hoogdalem voor rust een keer de paal. Verder gingen ge haaste inzetten van Huiberts en De Koek rakelings naast. Sparta kwam in de eerste helft welgeteld vier keer met een aanval over de middenlijn, maar geen enkele keer in de buurt van de zich zwaar verve lende doelman Hesp. Alles veranderde kort na rust. Luinge gaf op 20 meter van het doel een vrije trap voor een struikeling van Huiberts over de benen van Noorlander. Atteveld liet de vrije schop voor één keer niét over aan Van der Luer en was gelijk de man van de wed- RodaJC speler Iwan probeert met een sliding Jos v mogelijk te maken. strijd. Na het doelpunt moest Sparta wel aanvallen. De Rotterdam mers deden dat ook, maar wa ren nauwelijks gevaarlijk. Spits De Nooijer kon niets tegen De Koek. Roda JC kreeg wat meer kansen door goede combinaties maar was machteloos in de afronding, bleef desondanks ongeslagen en boekte zijn eer ste thuiszege. arnhem «gpd Sedert André Bolhuis de scepter zwaait, is de olympische ploeg voor de zomerspelen een pro ject geworden dat planmatig wordt uitgevoerd. Verdwenen is de korte termijn-politiek en de last minute-jacht op limieten. Er is tegenwoordig rust in de olympische tent. Met gepaste trots rept Bolhuis over het nieu we beleid, dat vorm heeft gekre gen met de olympische kern ploeg. Gisteren maakte de chef de mission 74 namen bekend van sporters, die tot het elitege zelschap zijn toegelaten en bij vormbehoud vanzelfspre kend verzekerd zijn van een ticket voor Atlanta '96. De sombere bespiegelingen ten spiit is het nog niet zo slecht gesteld met de sport in Neder land. De selectiecriteria voor de kernploeg zijn scherp: een kern ploeglid moet een medaille hebben gewonnen in Barcelona of bij de eerste vijf van het laatst gehouden wereldkampioen schap zijn geëindigd. Van die omvangrijke club maken van zelfsprekend Ellen van Langen, Orhan Delibas, de volleybal- ploeg en Jos Lansink deel uit, maar bijvoorbeeld ook het ten- nisdubbel Jacco Eltingh/Paul Haarhuis en wielrenner Erik Breukink. De tennissers zijn we reldkampioen, terwiil Breukink tijdens de WK vierae werd op de individuele tijdrit, een nieu we olympische discipline. Leden van de kernploeg ge nieten vanzelfsprekend een speciale behandeling. Dat alles met het doel om ze onbezorgd en optimaal op de Spelen in At lanta voor te laten bereiden. Met dank aan Bolhuis, die die lijn in de aanloop naar Barcelo na heeft ingezet en richting At lanta nog nadrukkelijker in de praktijk brengt. Vandaar dat hij twee jaar voor de openings plechtigheid in Atlanta met de samenstelling van de kernploeg naar buiten komt. De olympische kernploege den worden op velerlei gebied gesteund door de NOC/NSF. Vanzelfsprekend met betalin gen of een aanvulling op salaris, maar ook in de sfeer van spon soring, maatschappelijkke be geleiding of het beschikbaar stellen van materiaal. Zo krijgt bijvoorbeeld niet Ellen van Lan gen ('ik kan me goed redden') Financiële steun, maar haar trai ner Frans Thuys. De volleybal lers kregen bijvoorbeeld een ga rantstelling om deel te kunnen nemen aan de World League en vonden via bemiddeling van NOC/NSF een sponsor. De wa- terpoloploeg kon zich dankzij olympische financiële steun ge degen voorbereiden op het WK, waardoor de olympische per spectieven werden vergroot in plaats van verspeeld. Voor roei ers die niet in de buurt van de Bosbaan wonen werd onderdak gezocht en betaald in Amster dam. Bovendien heeft ieder kernploeglid recht op een door de importeur van Volkswagen beschikbaar gestelde auto. Er is, afhankelijk van behoeft en fi nanciële draagkracht, zelfs keus uit een kleine, modale of grote kar. Ook dat is geregeld door NOC/NSF. Daar staat tegenover dat grootverdieners als Eltingh, Haarhuis en Breukink geacht worden zichzelf te redden. Overigens is een kernploeglid niet vanzelfsprekend tot en met Atlanta verzekerd van zijn be stelling is steeds weer een mo mentopname; die kan bij wijze van spreken morgen weer zijn gewijzigd", drukt Bolhuis het idee de grond in dat er sprake is van een vakantiekolonie. „We praten over topsport. En die is Bikkelhard. Er kunnen leden af vallen, maar evengoed nieuwe bijkomen. Alleen zij die aan de wereldtop bivakkeren hebben recht op een plaats in de kern- ploeg." De olympische kernploeg bestaat uit: Atletiek: lillen van tangen, Bert van Vlaandereh; boksen Orfuui Dellba»; handboogschieten: lirwin Verstegen, I li'llk Vogels, I n il '..ui 1111111111i.i.ii desport: Anky van Grunsven, lillen Bontje, Sven Rothcnbergcr, dressuur ploeg. Jos hinsink, sprlngploeg: judo: Angelique Seriese, Monique van der Lee, jessica en Jenny Gal, Claudia Zwtera; roeien: Ronald Horifn, Nlco Rienks, Jaap Krijtenburg, Niels van der Zwan, Niels van Stcenis, Kal Compag- ner, Henk Jan Zwolle, Gc Iwaarden, Jeroen Duyster, Verrnulst, Irene liijs, José i lieke van Nes, Ellen Meijer, Rita de Jong, Femke Boelen, Muriel van Schill- gaarde, Tessa Knaven, Anneke Vene ma, Scada van den IJerik, Tessa Appel doorn, Jissy de Wolf, Jochem Jansen, Plm Vos, Marc Eccen, Michiel Bart man, Brian Hitchcock, Joris Oud, Marc Wissing, Arnoud Beens, Taco Bavclaar, Robert Schouten, Falco van 't Riet, Mark litnke, Merijn van Oljen; schie ten: llennie Dompellng; tennis: Paul Haarhuis, Jacco Fltingh; volleybaJ: Pe ter Blangé, Bas van de Goor, Guldo Görtzen, Rob Grabcrt, llenk-Jan Held, Martin van der Horst, Mlsha tatuhi- hin, Olofvan der Meulen, Jan Posthu- Brecht Rodenburg. Ronald Zoods Ingrid Laurico Tia, Brecht Rodenburg. Ror li,.. Ron Zweiven wieken kink, llart Brentjet Benny Kouwenhovcn, Serge Kats, Do- rien de Vries, Margriet Matthijsse.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23