Verbod waterscooters omstreden Vlindermessen: vlijmscherp en handig' HSL veel duurder dan begroot Randstad Steeds meer schade aan Verwarde vrouw blokkeert metro geparkeerde vliegtuigen Machinist weg na ongeval Allochtonen in problemen door duurdere woningen Exodus wil in Alphen ex-gevangenen helpen 'Kleinschalig, flexibel ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 leiden «vervolg van voorpagina marco van pelt/herman joustra „Onzin. Dat gebeurt bij ons niet." Een woordvoerder van 'De Leidse', een scholenge meenschap voor beroepsonder wijs, is verontwaardigd als hij geconfronteerd wordt met het feit dat ook zijn leerlingen wa pens bij zich hebben. Hij is 11 vooral bang dat LTS'ers de 1V naam krijgen messentrekkers te -r zijn. tr Dat zou onterecht zijn, want ie op 'Bona' en 'Louise' lopen net d di zo goed leerlingen rond met wapens. „Ik weet wel iemand met een stiletto", meldt een scholier van de Bonaventur- aschool. Zelf laat hij een zak mesje zien. „Handig om je na gels mee te doen, of een appel tje te schillen", valt een vriend hem bij. „Of gewoon om mee te spelen onder de les." Alleen voor de directeur wordt het wapenbezit verbor gen gehouden. Neem nu Bas. „Je vertelt het toch niet verder, hè?" Een beetje stiekem laat hij zijn bezit zien. Een vlindermes. Vlijmscherp en 'erg handig'. „Geeft je toch een beetje een veilig gevoel. Op school heb ik hem wel bij me, maar ik gebruik hem nooit", zegt hij. Ook Thomas van de Leidse instrumentmakersschool heeft eigenlijk nog nooit iemand met een mes gezien. „En als een leerling dan eens een mes heeft, is het zo'n Zwitsers zakmes." john heeft geen mes. Hij ge bruikt zijn handen wel als het nodig is. Ronald niet. Die neemt het zeker voor het onzekere. Hij heeft een stiletto. „Niet op school, hoor. Maar voor de De Kooi, de wijk waar ik woon. Je weet tegenwoordig maar nooit in Nederland." Op 'De Bona' en 'De Louise' weten ze wel waarom die lui van 'De Leidse' soms messen bij zich hebben. „Gewoon om stoer te doen, verder niks", weet Marco. „Nou, mij niet gezien. Ik heb er niet zo'n behoefte aan. Ik ken trouwens op onze school geen jongens die een mes heb ben." Conciërge P. Hoogeveen van het Bonaventuracollege zegt ook 'geen problemen' met mes sen op school te hebben. „We hebben hier sowieso weinig met agressiviteit te maken. En ge lukkig maar", verklaart hij. De tectors om leerlingen op wa penbezit te betrappen zul je bij zijn deur niet snel zien staan. H. Snik. lid van de centrale di rectie van het Da Vinci-college en „verantwoordelijk voor de sector beroepmeldt niet de ervaring te hebben dat er veel wapens in zijn school aanwezig zijn. „Ik wil niet te veel zeggen. Ik wacht liever eerst de onder zoeksresultaten af. In elk geval wordt er bij ons zelden of nooit een wapen in beslag genomen. Maar ik ga niet zeggen dal er géén wapens zijn. Een school is denk ik een afspiegeling van de maatschappij. We moeten het bezit van wapens onder leerlin gen in elk geval met hand en tand bestrijden." Een woordvoerster van de Middelbare Technische Sector- school zegt in een korte reactie geen inhoudelijk commentaar te kunnen leveren. „De MI'S heeft wel een duidelijk visie op wapenbezit, maar de persoon die dat precies zou kunnen ver tellen is er op dit moment niet." Het toegenomen vliegverkeer en de grotere drukte op de luchthavens leiden tot meer ge vallen van schade aan gepar keerde toestellen. In de haast de vliegtuigen op tijd te laten ver trekken, maakt platformperso- neel fouten die fors in de papie ren kunnen lopen. Dat hebben KLM en SAS bekend gemaakt. De Denen gooien 140 knal oranje kegels van een meter hoog in de strijd tegen onvoor zichtige medewerkers op de vliegvelden van Kopenhagen en Fornebu. De kegels worden on der de vleugelpunten geplaatst in de hoop dat het platformper- soneel voorzichtiger met voer tuigen langs de toestellen la- SAS heeft ook slechte ervarin gen op andere luchthavens. In Istanbul in Turkije nam een VIP-bus een bocht zo krap, dat de tip van een vleugel eraf werd gereden. Het toestel was een maand lang onbruikbaar en de reparatie kostte een slordige drie miljoen gulden. Op de luchthaven van Nice boorde een bagagelorry een gat van zestig centimeter in de romp van een vliegtuig: schade zeven Op Schiphol worden volgens woordvoerster M. van der Goot al sinds begin jaren tachtig plat form-veiligheidscampagnes ge voerd. Schiphol kent het „gele boekje" waaraan alle bedrijven die personeel op de platforms hebben -van cateraars tot ker- osineleveranciers- zich moeten houden. Werknemers moeten sinds april een examen afleggen voordat zij op de platforms aan de slag mogen. Het metroverkeer in Amsterdam heeft vrijdagmiddag een kwartier stilgelegen, omdat een vrouw die zich met spiritus had overgoten, dreigde zichzelf in brand te steken. De vrouw liep door de tunnelbuis van station Nieuwmarkt naar het alerlooplein. /ij had lucifers in tie hand I politie kon op liet station Waterlooplein voorkomen dal zij haar dreigement uitvoer de. Volgens een woordvoerder van de politie was zij zeer in de war. De vrouw is overgedragen aan een psychiater. den haag anplaten onderzoeken omdat hij tot twee keer toe met een locomo tief tegen een stootblok was ge reden. Uit dat onderzoek bleek dat hij aan lichte concentratie storingen lijdt. De man zou bij het ongeluk onzorgvuldig en onoplettend hebben gehandeld. Volgens het onderzoek zou hij onder meer een rood stopsein hebben gene geerd. De machinist ontkent dat. Uitspraak 27 oktober. Voor de rechtbank in Den Haag is vrijdag 120 uur dienstverle ning geëist tegen de machinist die in februari op Den Haag GS met een rangeerlocomotief op een reizigerstrein botste. Daar bij raakten 43 mensen lichtge wond. De NS heeft het arbeids contract van de man verbroken. Kort voor het ongeval had zijn werkgever hem psychologisch 'Kosten onderschat, opbrengst overschat' De kosten en opbrengsten van de aan te leggen hoge snel heidslijn zijn door Verkeer en Waterstaat veel te optimistisch weergegeven. Dat zegt de econoom F. Muller van de Eras mus Universiteit Rotterdam. Hij liet eerder ook al blijken dat de Betuwelijn veel duurder zal uit pakken dan is becijferd. „Bij de hogesnelheidslijn zijn de kosten systematisch onderschat en de opbrengsten overschat", zegt Muller. Muller meent dan ook dat de verliezen op de hoge snelheids lijn in de periode 2003-2030 geen 3,6 miljard bedragen, zoals het ministerie verwacht, maar minimaal 4,3 en mogelijk zelfs 9 miljard gulden. Per jaar zo'n 150 tot 300 miljoen gulden. Muller, die onder meer pro ject-beoordeling doceert aan de Erasmus Universiteit maakte zijn berekeningen op verzoek van een aantal actiegroepen. Hij ging daarbij uit van het cijfer- nota van het Volgens hem heeft het minis terie bij de uiteindelijke analyse steeds de mepst gunstige cijfers gehanteerd. „Bij de weergave van de kosten is uitgegaan van een heel lage begroting. Ieder een weet dat daar overschrijdin gen op komen, er zijn nu een maal veel onzekerheden bij dit soort projecten. Die zijn ook ge noemd in de deelnota's, maar niet in de uiteindelijke bereke ning. Als ik afga op de gegevens van het ministerie zelf zijn de aanlegkosten geen 5,7, maar kunnen ze oplopen tot 10,7 mil jard. Daar staat zo'n 800 mil joen aan inkomsten tegenover." Muller meent dat bewust za ken zijn weggelaten. De uitein delijk genoemde aanlegkosten slaan bijvoorbeeld puur op het tracé zelf. „Er is geen rekening gehouden met de kosten van wegen die moeten worden ver legd of het onteigenen van wo ningen binnen de geluidszones. Het geld daarvoor moet ook er gens vandaan komen." Muller stelt verder dat de onderhouds kosten van de lijn, geraamd op 700 miljoen voor de periode 2003-2030, zijn weggelaten. „Die móeten bij de verliezen worden geteld." Muller heeft daarnaast kritiek op de manier waarop besparin gen zijn uitgerekend. „De hoge snelheidslijn moet bijvoorbeeld passagiers trekken die anders met het vliegtuig zouden reizen. Vanuit macro-economisch per spectief moet je de opbrengst daarvan verrekenen met de in komsten die vervallen bij de vlieglijnen." Muller meent ook dat de overheid zich ten onrechte rijk heeft gerekend aan de econo mische gevolgen van de aanleg van de lijn. Daar zou de feitelij ke winst vandaan moeten ko men. Ongeveer 60.000 zakenrei zen zouden moeten leiden tot een extra handelsstroom van 475 miljoen gulden. Muller: „Maar die trein rijdt twee kan ten op. Het is maar de vraag of dat allemaal winst is. Het is ook heel goed mogelijk dat de HSL vooral de import stimuleert." Daarnaast werpt hij de vraag op of er wel zoveel zakenreizen worden gemaakt. „We kunnen er niet van uitgaan dat over vijf tien jaar, met alle nieuwe com municatie - de elektronische snelweg - mensen nog op de trein slappen om een contractie te tekenen." Reistijdwinst betekent vol gens Muller bovendien een gro tere efficiency. „Dat zal uitein delijk arbeidsplaatsen kosten, uit macro-economisch oogpunt moet je dat ook verrekenen." I let ontstaan \an nieuwe werk gelegenheid 800 tot 1600 ba nen - vindt hij helemaal vreemd berekend. „Dat is de omgekeer de wereld. Het zou wel een heel eenvoudige oplossing van het werkloosheidsprobleem zijn. Je legt een spoorlijn aan en vervol gens ontstaan banen in kanto ren aan begin- en eindpunt. I let lijkt mij toch dat je eerst die kantoren moet hebben om ver volgens werknemers op zaken- Veel allochtonen hebben de laatste jaren te maken gehad met werkloosheid en een daling van hun inkomen. Desondanks zijn zij beter en doorgaans duurder gaan wonen. Maar die medaille heeft een keerzijde. De hogere woonlasten hebben met zich meegebracht dat velen in geldproblemen zijn gekomen. Deze ontwikkeling blijkt uit een vrijdag gepubliceerd onderzoek van het I.eids Instituut voor So ciaal Wetenschappelijk Onder zoek (LISWO) van de Rijksuni versiteit Leiden (RUL). Volgens de onderzoekers is het belangrijk voor deze groe pen mensen de huursubsidie en de bijstandsuitkeringen op peil te houden. Helaas staan die re gelingen onder sterke druk, waardoor zij een verdere ach terstelling van de allochtone groep werklozen vrezen. Dat de migranten beter zijn gaan wonen, komt doordat in de laatste decennia steeds meer woningen zijn gerenoveerd waardoor de onderste, goed koopste laag wegviel. De al lochtonen stellen bovendien hogere eisen aan het wonen en nemen geen genoegen meer met een oud en tochtig huis. Ook willen zij meestal ook weg uit de wijken waarin de over heid hen nu toe concentreerde. Dat alles betekent echter wel de migranten veel zijn gaan be talen voor een woning en dat veel mensen financiële proble men hebben. Zij nemen zelf ini tiatieven om deze het hoofd te bieden zoals het op afbetaling kopen, klussen, bezuinigingen en dergelijke. Maar dè oplossing voor hun problemen noemen zij betaald werk. l,j Zodra in Alphen aan de Rijn de ,e nieuwe gevangenis gereed is, g wil de Haagse Stichting Exodus J ook daar projecten opzetten om ex-gedetineerden te begeleiden bij terugkeer in de maatschap- pij. Dit deelde minister Sorgdra- ger mee in antwoord op schrif- i Lelijke vragen van de Tweede Kamer over de justitie-begro- ting. Het ministerie van Justite onderzoekt momenteel de mo gelijkheden om dergelijke pro jecten te steunen. Sorgdrager benadrukte dat de prioriteit van Justitie echter blijft liggen op het gevangen zetten van crimi nelen. De stichting Exodus helpt sinds twaalf jaar ex-gevan genen in Den Haag bij het zoe ken naar werk en woonruimte. De resultaten zijn zo bevredi gend dat Exodus haar werk zaamheden wil gaan uitbreiden naar andere regio's. Het geld voor het begeleidingsproject van Exodus is vooral afkomstig van kerkelijke organisaties en particulieren. Inmiddels heeft de stichting contact gehad met de kerken in Alphen aan de Rijn en volgende maand vindt het eerste overleg plaats over finan ciering van het project. Provincie snijdt zichzelf in de vingers Het besluit van de provincie Zuid-Holland om het varen met waterscooters te verbieden, heeft voor veel verwar ring gezorgd bij alle 'water-partijen'. Volgens de huidige wetgeving is het niet mogelijk uitsluitend waterscooters te weren. Het is onzeker of die wettelijke regeling, het Binnenvaart Politie Reglement, gewijzigd kan wor den. Laat staan dat dit nog voor het nieuwe waterseizoen lukt. De ambtelijke top van de pro vincie heeft inmiddels laten we ten ten minste enkele maanden nodig te hebben. Bij de behandeling van de be groting vorige week besloten provinciale staten van Zuid- Holland dat waterscooters (jet ski is een merknaam) zó gevaar lijk en milieuvervuilend zijn, dat ze verboden moeten worden op provinciale wateren. Deze zo mer viel er nog een dode bij een ongeval met een waterscooter. De motie werd bijna unaniem gesteund, maar uitvoering er van blijkt geen sinecure. Probleem nummer één is dat de huidige wet waterscooters en snelle motorboten op één grote hoop gooit. Regeltjes die voor motorboten gelden, gelden dus ook voor waterscooters. Wa terscooters verbieden zonder dat tegelijkertijd ook de motor boten worden verboden, is on mogelijk. Er is niet eens een apart waterscooters-verbods bord. „Dus moet eerst justitie het Binnenvaart Politie Reglement zo wijzigen dat waterscooters apart aangepakt kunnen wor den", laat een juridisch advi seur van Rijkswaterstaat weten. De zesde wijziging van dat BPR is net gereed, dus een zevende zal nog wel even op zich laten wachten. Als het de provincie al lukt om steun te vinden voor de benodigde wijziging van de BPR, blijft de vraag hoe ver een provinciaal verbod op wa terscooters reikt. Tot nu toe be paalden waterbeheerders, zoals provincie, gemeenten en water schappen, zelf wat wel en niet mocht op hun wateren. Nu de provincie als eerste de wa terscooter van haar wateren wil weren, is de vraag of de andere waterbeheerders zullen volgen. Ze hoéven dat niet te doen, maar volgens J. Oppelaar van de waterpolitie in de regio Hol lands Midden 'volgt een lagere overheid vaak de wetten van een hogere overheid': „Gemeenten en hoogheem raadschappen mogen dan zeg genschap hebben over hun ei gen wateren, ze kunnen toch moeilijk het standpunt van de provincie naast zich neerleg gen." Het zou rigoureus aan alle onduidelijkheid een einde ma ken. Nu hebben de verschillen de waterbeheerders verschillen de regeltjes voor waterscooters. Op het Braassemermeer mogen ze helemaal niet komen omdat Alkemade en Jacobswoude 'te gen' deze snelle boten zijn. Op een deel van de Kagerplassen mag het wel weer, mits de wa tersporter een vergunning heeft weten te bemachtigen. Het varen op zee is overal toegestaan, maar op- en afstap pen niet. In Katwijk kunnen de 'waterscooteraars' tussen de po litiepost en de Uitwatering de zee opgaan en weer aanlanden. In Noordwijk is dat nergens toe- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Lex Mels en Pedro de Aldrey van het Leidse timmerbedrijf Maatwerk. „Het idee voor Maatwerk is ontstaan nadat we in mei van dit jaar allebei werkloos wer den. Het timmerbedrijf'waar we werkten kwam in de problemen. We waren collega's van elkaar, werkten al samen en wilden graag samen zelfstandig verder. Het liefst met ambachtelijk werk, geen nieuwbouw of seriewerk. We hadden al gehoord dat er voor kleinere bedrijven met name in de renovatie en bij particulieren wel opdrachten te halen zijn. Als kleiner bedrijf kun je flexibeler zijn. La gere vaste kosten maken het mogelijk een concurrerend uurtarief te rekenen. Voor grotere bedrijven is wat wij willen daardoor minder interessant. Bewust hebben we een paar maanden uitgetrokken voordat we daadwerkelijk een bedrijf zijn begonnen. We hebben advies ingewonnen bij kennissen, maar ook bij collega's met soortgelijke bedrijfjes. En we hebben onze plannen voorgelegd aan de Starterswinkel. Ondertussen hebben we ook de eerste opdrachten binnengehaald en hebben we geïnvesteerd in gereedschap pen. Met het vinden van een werkplaats hebben we echt geluk gehad. Door de ope ning van een nieuw verzamelgebouw kwa men hier in het Olgacomplex ruimtes vrij. Een ervan hebben we kunnen huren, waar bij voor ons als starter gunstige voorwaar den gelden. We zijn uiteindelijk op 19 september aan het werk gegaan. Dat is nog maar kort gele den, maar we zijn sindsdien wel constant bezig. Nu is het van belang naamsbekend heid te krijgen, zodat we ook op termijn goed in het werk blijven zitten. De opdrachten die we hebben, komen overwegend van particulieren. We zijn bij voorbeeld bezig met een vaste garderobe- kast naar het ontwerp van de opdrachtge ver. Dat is een voorbeeld van werk waarop we ons willen toeleggen, naast het maken van meubels en interieurbetimmeringen. Maar dat betekent niet dat we geen andere dingen aanpakken. We zijn in staat allerlei klussen op heel korte termijn uit te voeren. Als iemand bij het schilderen van zijn huis rotte plekken ontdekt in een kozijn, moet daar snel iets aan gebeuren. Wij geven in zo'n geval ook advies. Is reparatie nog zin vol? Of is het verstandiger het kozijn in zijn geheel te vervangen? Wij willen in elk niet alleen voordelig, maar ook goed werk leveren. Uiteindelijk wordt onze naam aan het resultaat verbonden. Hoewel we in feite nog maar heel kort zelfstandig zijn, weten we nu al dat dit veel leuker is dan werken voor een baas. Het is wel spannend of we er inderdaad een bo terham uit kunnen halen. Daarvoor zal het aantal opdrachten toch verder moeten groeien. Maar ook als dat inderdaad het ge val is, willen we kleinschalig - met zijn tweeën - blijven werken. Een zaak met per soneel is niet onze ambitie. Wel hopen we op den duur tijd vrij te kunnen maken voor eigen produkten:* houten speelgoed, meu bels naar eigen ontwerp. Maar voorlopig zijn we gewoon blij als we vol zitten met opdrachten." Timmerbedrijf Maatwerk, Hansenstraat 65 (werkplaats Evertsenstraat 99), Leiden, telefoon 071 -214714 of 314397. tekst. rudolf kleun» geval foto: hielco kuipers Waterscooters zijn de provincie een doorn in het oog. foto united photos de boer gestaan. Voot de kust van Noofdwijk heen en weer varen mag wel, maar op- en afstappen moet dan maar in andere ge- Boosheid 'Waterscooteraars' hebben ver ontwaardigd gereageerd op het voornemen hun voertuigen te verbieden: „Dieptreurig. Ze kij ken alleen maar naar de onge lukken en die enkeling die zon der vaarbewijs op een wa terscooter gaat zitten. Over haast verbieden ze opeens alles. Moeten de 2500 bezitters van een waterscooter het ding dan maar op de schroothoop gooi en?" „Wij zijn voor een strenge re gelgeving en goede controle. Uitwassen moeten voorkomen worden. Maar een totaalverbod gaat veel te ver", aldus J. Spren- ger van de Nederlandse jet-ski vereniging HJSBA (Holland Jet Ski Boat Association). Zijn ver eniging gaat de ANWB vragen protest aan te tekenen bij de provincie. Hardere en vooral lu dieker acties sluit Sprenger niet uit. „De vijver bij het Binnenhof vol jet-skiërs lijkt me wel mooi. Dau moeten ei zo'n 250 in kunnen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15