Twijfels bij 'C-organisatie' Kerk Samenleving Prominenten op forumavond OJEC ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 UIT DE KERKBLADEN Geboortebezoekjes In een 'P.S.' onder de rubriek 'Geboren' geeft de Katwijkse dominee P.J. Stam jr. in het kerkblad Om de Oude Kerk antwoord op de vraag waar om zijn vrouw (en niet hij) de geboortebezoekjes aflegt. „1: Allereerst om mezelf te sparen en tijd te winnen. 2. Vaak kwam ik op een onge schikt moment en was bij het lezen en gebed manlief er (net) niet of kwam de verlos kundige, de dokter enz. 3. Daarnaast zat ik soms alleen tussen een hoop vrouwvolk en voelde ik me in de ge sprekken niet bepaald een expert en ook niet altijd op m n gemak. Dank voor jullie begrip." Offerblok Tijdens een fietstochtje langs het kanaal maakte redacteur M. Binnendijk van het Oegst- geester kerkblad Oké een praatje met iemand die hem achterop kwam. Ze naderden het Groene Kerkje. „Die staat ook weer in de steigers", zei de man. „Wat zal dat weer een hoop geld kosten." Uit zijn bezorgde blik leidde Bin nendijk af dat hij wel her vormd zou zijn. „Tenslotte hoef ik als gereformeerde me geen zorgen te maken hoe de hervormden hun kerkgebou wenfinancieren." Het voorval deed Binnen dijk wel denken aan zijn va kantie in Griekenland. „Tij dens tochten over het eiland waar we verbleven, hebben we veel kerken bezocht. Mooie historische bouwwer ken, maar ook veel moderne bouwsels die alleen maar zijn neergezet omdat de grond waarop een gewijde kerk staat vrij is van belasting. De grote vaak historische kerken hebben het moeilijk. Dankzij het toerisme komt er wel wat geld binnen. Bij bezoek aan zo'n kerk, vaak met groepen, zit de plaatselijke priester, de 'papa', pontificaal uitgedost naast het offerblok. Helemaal in het zwart, met zwarte baard en strenge blik. Geen toerist durft de man te passe ren zonder eerst al z'n losse geld in het offerblok te depo neren. Zo onderhouden ze daar hun kerkgebouwen." Fietsend langs het Oegst- geester kanaal, in het zicht van het Groene Kerkje, ziet Binnendijk daar wel wat in. „Och, misschien loopt er nog ergens een werkeloze domi nee rond. Dan moet hij wel z'n baard laten staan." Por 't Is bijna niet te geloven, schrijft M. den Hollander na mens het college van kerk voogden in Hervormd Kat wijk aan den Rijn, maar toch echt waar. „Onze kosters vin den na iedere kerkdienst de nodige snoeppapiertjes tus sen de banken. En als 't daar nou maar bij bleef, dan was het nog niet zo heel erg, want ook de kerkvloeren moeten elke week - al dan niet met behulp van de stofzuiger - worden gereinigd." Wat ech ter veel 'smeriger' is, dat zijn de stukken kauwgom die worden gevonden, hetzij on der banken op de vloer of onder de banken zelf geplakt. „Hoe krijgen mensen 't in hun hoofd om die uitge kauwde rommel zo achter te laten!" Den Hollander doet een dringend beroep op 'ie dere kerkganger' er aan mee te werken dat er een eind komt aan deze ongewenste situatie. „Ziet u iemand pa piertjes op de grond gooien of kauwgom 'wegwerken' op de hierboven beschreven wijze, geef hem of- haar dan maar genist namens de kerk voogden en koster een por in de ribben. Waarvan acte." Prof. dr. Bram van de Beek gooit knuppel in christelijk hoenderhok Bij de presentatie van de plannen van het paarse kabinet, stelde de CDA'er Bert de Vries vast dat het toekomstige beleid nauwe lijks zal verschillen met dat van de afgelopen jaren. Van de Beek, in het norma le leven hoogleraar dogma tiek namens de Nederland se Hervormde Kerk, vindt dat een terechte constate ring. ,,Je zult zien dat er niks verandert. Het CDA zal het moeilijk hebben om oppositie te voeren." LEIDEN WIM SCHRIJVER De wijze waarop het CDA zich heeft ontwikkeld is in de ogen van Van de Beek een 'mooi' voorbeeld van de uitholling van het christelijk bolwerk. In de vo rige eeuw hebben naast rooms- katholieken met name ook ge reformeerden hard gewerkt aan een eigen zuil. „Protestants Ne derland is zich gaan organise ren ter wille van vrijheid en be waren van erfgoed. Gerefor meerden vochten om hun plaats in de samenleving." Met het adagium 'soevereiniteit in eigen kring' op de lippen, werd voor elk terrein van het leven een belangenorganisatie vol gens verenigingsmodel opge richt. Maar na opkomst en bloei, is er nu een situatie van 'afbouw en crisis', aldus Van de Beek. Oorzaken? „In de eerste plaats zo zegt hij, „droeg de organistie structureel vanwege haar on derliggende doelstelling haar einde in zich. Het ging immers om een emancipatiebeweging. Zodra je maatschappelijk volle dig meetelt heb je de organisa tie niet meer nodig." Toen de protestantse zuil haar hoogste punt bereikt had, betekende dit het begin van het einde. „Er werd vergeten wat de inhoude lijke traditie was: hel verzet te gen het machts- en eenheids- denken, de mens die volstrekt afhankelijk is van God en dus nooit in eenheid denken kan. Zo werd het huis van de protes tants-christelijke organisatie hecht doortimmerd, maar het werd een geestelijk leeg huis." Van de Beek zegt het de gods dienst-socioloog Piet van der Ploeg na dat ouderen de nieuwe generatie een 'leeg testament' meegaven. „Het blijkt in de praktijk dat christelijke organisaties inhou delijk niet anders te zeggen hebben dan wat redelijk is vol gens allen, en zo vanuit hun ei gen wortel een leeg testament aanbieden. Ie mag er zijn, dat hoef je niet meer te bevechten. Je bereikt niets anders dan an deren." Om die reden gelooft de De Leidse prof. dr. Bram van de Beek gooide onlangs op de bondsdag van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond de knuppel in het hoenderhok. Hij vond het een prima gedachte dat de bond deelneemt in een algemene federatie van landbouworganisaties. Wat heet, de Leidse kerkelijke hoogleraar zou in feite nog veel verder willen gaan. Hij zet grote vraagtekens bij het bestaansrecht van veel C-organisaties. „Waar ik dan aan denk? Aan politieke partijen en belangenorganisaties. Ik heb er moeite mee wanneer christenen zich organiseren, louter om macht uit te oefenen." Prof. dr. Bram van de Beek: „Ik moet weinig hebben v hoogleraar ook niet dat christe lijke organisaties moeten pro beren het verloren terrein terug ,Als je al genoeg bij elkaar krijgt om een draagvlak te hebben, dan ont breekt het aan geestelijke kwali teit. Het gaat immers ten diepste niet om een kwantitatief maar om een kwalitatief pro bleem." „De eigenlijke vraag is: wat hebben we nog te zeg gen dat de moeite waard is? In dat laatste zit het eigenlijke probleem en ten diepste was dat al het oorspronkelijke probleem: teloorgang van gere formeerde identiteit." Wat die identiteit dan is? Wanneer Van de Beek een antwoord formu leert. blijkt zijn gereformeerde- bondsachtergrond: „In gebed omgaan met de Schrift in een bevindelijk leven als bron van vrijheid. Dat geeft dat je met een zekere distantie naar de dingen kunt kijken en ook met een knipoog." 'Heel interessant' vindt Van de Beek de discussie die is ver oorzaakt door het D66-Kamer- lid Louise Groenman met haar uitspraak dat zij de kerken niet rekent tot het maatschappelijk middenveld. Van de Beek is 'ge neigd Groenman gelijk te ge ven'. „In die zin dat de kerk geen belangenorganisatie be hoort te zijn. De kerk staat in de eerste plaats voor de inhoudelij ke boodschap en zal zich nooit mogen binden aan een bepaald blok." 'De kerk behoort vooral geen belangenorganisatie te zijn' Zoals in de kerk de geloofsover dracht plaatsvindt, zo hoort dat volgens Van de Beek ook te ge beuren op de christelijke school. Om die reden is hij wel voorstander van apart christelijk onderwijs. „Ik geloof niet in christelijk rekenen en ik heb ook nooit zo geloofd in een aparte sfeer op de christelijke school. Wel belangrijk vind ik de godsdienstles. En dan hecht ik eraan dat godsdienst dan niet een praatclub is, maar echte ge loofsoverdracht inhoudt. Van de Beek wijst er op dat het niet alleen de gereformeer den waren en zijn, die warm lie pen voor belangenorganisaties. „In mijn theologie is het Ko ninkrijk van God in de eerste plaats het koningschap van God en die staat haaks op de werke lijkheid. Om die reden moet ik ook weinig hebben van de apostolaatstheologie zoals je die tegenkomt in de hervormde kerkorde van 1951. Ik geloof niet in de geest die daar uit-' spreekt van: morgen wordt het beter. Die apostolaatsge- dachte heeft binnen de Her vormde Kerk ook weer allerlei belangenclubjes tot gevolg ge had." Volgens Van de Beek is het streven naar eigen organisaties helemaal niet calvinistisch. „Wat je bij Calvijn tegenkomt is dat er orde in de maatschappij moet zijn, zodat je in rust kunt leven. Daarmee moet je al heel blij zijn." Daarmee wil hij niet gezegd hebben dat christenen moeten zwijgen in bijvoorbeeld de politiek. Maar daar is volgens hem geen eigen partij voor no dig. „Waar het om gaat is een levenshouding waar kracht van uit gaat. Het gaat vooral om een levenshouding, niet zo zeer om de verdediging van normen en waarden. Het christelijk geloof zorgt dat je op een bepaalde manier in het leven staat, keu zes maakt. Maar het gaat me te ver om dat in een partij te orga niseren." De hoogleraar kan zich voor stellen dat er in 'heel speciale situaties' eigen partijen ge vormd kunnen worden, doch slechts om één belangrijke zaak te behartigen. Maar eigenlijk kan hij zich in normale omstan digheden niet voorstellen dat een christelijke partij via het spel van de macht een bepaalde norm in de vorm van een gene rale wet dwingend oplegt. „Als het bijvoorbeeld over abortus gaat, moet je er in een pluralis tische samenleving niet naar streven iets algemeen te rege len." Van de Beek: „Ik heb het idee dat de verzuiling de secularisa tie in de hand heeft gewerkt. Als een christelijke partij wat zei, was direct de reactie: ach, dat zijn zij, die horen dat te zeggen. Het gevolg was dat de christelij ke boodschap niet iets was wat als een zout de samenleving doortrok." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Grijpskerk en Vis vliet - Pieterzijl (part-time): mw. G. Schraa - Offreins, kandidaat te Hardegarijp; te Blokzijl: Ch.A.J. Stam, kandidaat te Kam pen, die dit beroep heeft aange nomen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Vught (SoW). mw. drs. E.J.S. van Sluijs te NOORD- WIJK. Beroepbaarstelling: mevr G W. de Jong, Spiegelgracht 14 II. 1017 JR Amsterdam, tel: 020- 6248648; drs. M. Grashof, Zee- bies 26, 8265 EP Kampen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Damwoude: G R. Procee te Hamilton (Ont. Cana da). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Dirksland en te Spijkenisse: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; te Oud Beijerland: J. Kareis te Ou- demirdum. Bedankt: voor Hoogvliet en voor Middelharnis: A, Bac te Bode graven; voor Rotterdam-Zuid- wijk-Pendrecht-Lombardijen: C.A. van Dieren te Stolwijk. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) organiseert op maandag 24 oktober een 'open' forum- en discussiebijeen komst in Wassenaar. Het centrale thema is 'Op zoek naar nieuwe gemeenschappelijkheid' en tot de sprekers behoren onder anderen bis schop A.H. van Luyn van Rotterdam en rabbijn L.B. van de Kamp van de Joodse Gemeente in Rotterdam. De forum- en discussieavonden van het OJEC worden sinds elf jaar op verschillende plaatsen in het land georganiseerd. Joden en christenen van verschillende achtergrond en signatuur stellen tijdens deze bijeenkomsten ac tuele onderwerpen aan de orde. Geïnteresseer den in de dialoog tussen beide groepen kunnen deze discussies meemaken en er zelf ook aan deelnemen. De forumavond in Wassenaar wordt gehou den in de Dorpskerk van de hervormde ge meente aan het Plein 3. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Behalve Van de Kamp en Van Luyn zijn als sprekers uitgenodigd H.M. Gelderblom-Lankhout (lid van het Verbond van Liberaal-Religieuze Joden in Nederland, lid van de Eerste Kamer voor D66 en algemeen secreta ris van het OJEC), hoofdredacteur J. Greven van het dagblad Trouw en drs. D. Pruiksma, lid van het gereformeerde Deputaatschap voor Kerk en Israël en voorzitter van het OJEC. Hij treedt te vens als gespreksleider van deze avond op. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ZULLEM WE "TERR-OFLiSTje IAJ sARAjev/o" SP£L.EAJ DAM WAS IK. DG SLUiP-SCHLlTTBR. ESJ JU PE \/W" NEE", DAM BTÏAJ iK WEER De Sufkop Die WiHT MAS 5CHie~rew we spedem "ooRioeoe OP HAÏTI,' DAM KUAJMEM WE ALue&ei SCH lETE fJ LEIDSCH DAGBLAD M Essenberg, G.P Arnold (adj), J HOOFDRED ACTIEJan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN. R.D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertent.es071-323508 Redactie071-321921 Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom bet. per maand 29.30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84.55 per |aar ƒ329,30 328.30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING HET WEER HANS VAN ES Polaire lucht Noge gaf de gedenkwaardi ge zomer van 1994 een toegift Onder een strakblauwe hemel en felle zonneschijn ging het kwik gis termiddag snel omhoog. De atmos ferische omstandigheden waren ideaal voor een thermisch hoog standje. Het verticale profiel van de onderste luchtlagen gaf bij zonsopkomst een scherpe inversie te zien; een situatie, waarbij de temperatuur met toenemende hoogte stijgt. Terwijl er vroeg in de ochtend nog kille mistbanken hin gen met op ooghoogte temperatu ren van maar enkele graden boven nul, was het op een niveau van 250 tot 500 meter met 17 graden opvallend warm. Die opmerkelijke bovenlucht- temperatuur was het werk van een hogedrukgebied boven Centraal- Europa, dat de atmosfeer een krachtige warmte-injectie had ge geven. Het proces van dalende luchtbeweging, dat in het hoog plaatshad, zorgde voor compressie van de luchtlagen, waarbij een hoop warmte vrijkwam. De zon had niet veel tijd nodig om de dunne, koude laag aan de grond op te war men en omdat de atmosfeer boven in al was 'voorverwarmd', ging het kwik als een raket omhoog. In de westelijke kustregio werd 18 tot 19 graden gebaald, in het zuiden en oosten van het land kon nog een officiële warme dag worden geno teerd: 21 graden. Ook vandaag is het nog zacht, maar bij een naar noordwest draai ende wind neemt de bewolking la ter op de dag toe. Koudere en dro gere lucht uit het hoge noorden be reikt ons komende nacht. Toch wordt er nauwelijks neerslag ver wacht. Een nieuw hogedrukgebied komt de komende dagen via IJs land naderbij. Het droge weer houdt aan, maar het wordt een stuk kouder. In de droge, heldere lucht kan het de eerste nachten van de nieuwe week al een graadje vriezen en overdag komt het kwik niet meer boven 10 graden uit. De zon laat zich echter regelmatig zien. Er staat wel een frisse noord tot noordoostenwind, windkracht 4, bij een temperatuur van onge veer 11 graden. De polaire lucht soort is schoon en droog (zuurstof rijk) bij een vrij lage vochtigheid. De dag begint met wolkenvelden, maar later is er een aardige kans op zon. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag Noorwegen: In het zuidoosten droog Zaterdag wolkenvelden en kans op een bui. Zondag stapelwolken*, afgewisseld door zon en alleen langs de westkust van Jutland nog kans op een bui. Middag- temperatuur zaterdag 12, zondag 8 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In zuid-lerland en zuidwest-Engeland op wat regen. El- droog en af en toe zon, zaterdag end op veel plaatsen mist In Schot wisselend bewolkt en enkele regen- graden in'Schotland tot 16 in Hét'dui den. Zondag kouder. België en Luxemburg: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist of laaghangende bewolking Verder zonnig. Zondag enkele wolken velden, maar droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, zondag koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. In Bretagne wat meer bewolking en mogelijk wat regen. Zon dag later op de dag ook in het noorden enkele wolkenvelden, maar droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 graden, aan de Kanaalkust en zondag in het noorden wat lager Af en toe zon, ook wolkenvelden en en kele verspreide buien, mogelijk met on- - en 26 gra- Naast zon ook wolkenvelden en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Spanje: Af en toe zon, ook nogal wat bewolking en enkele verspreide regen- of onweers buien. Middagtemperatuur van 21 gra den langs de Golf van. Biskaje tot 24 a 28 graden langs de Costa's in het oosten en zuiden Zondag iets lagete tempera- Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog, zondag wat meer bewolking. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden Perioden met zon, maar vooral in het midden en zuiden ook wolkenvelden en kans op een pittige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 Zuid-Frankrijk: Overwegend droog en zonnig, in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. 'In het uiterste westen enkele wol kenvelden en mogelijk wat regen. Mid dagtemperatuur tussen 20' en 25 gra- Italië: Droog en overwegend zonnig, in het zui den later wat meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur yan 20 graden in het noorden tot 25 plaatselijk in het zuiden. Zondag iets lagere tempe- Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en kans op een bui, plaat setijk ook flinke zonnige perioden Op de eilanden in de Egeische Zee zaterdag nog veel wind, daarna rustiger. Middag temperatuur tussen 19 en 24 graden. Duitsland: Zaterdag overwegend zonnig, in het noorden enkele wolkenvelden. Droog Zondag ook m het midden en later het Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZONDAG 16 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.05 Zon onder 17.4 Maan op 16.17 Maan onder03.4 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.48 13.12 Laag water 09.05 21.16 MAANDAG 17 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.07 Zon onder 17.3 Maan op 16.38 Maan onder04.5 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.38 13.59 Laag water 09.56 22.06 Weerrapporten 14 o r 19 u Amsterdam onbew. Vlissingen Berlijn onbew. Bordeaux onbew. Malaga Mailorca TRRRRR A, (5j§jr AKj, bÖ&Sr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12