Leidsch Dagblad 13 ui'. Kabinet wil meer politie 'Vroege bouwvakkers' in Noordwijk blijken stenendie ven Bondgenoten verdeeld na Iraakse erkenning Koeweit Nobelprijs Midden-Oosten drietal 8 (^Hulshoff 'Agadir zorgt voor daling criminaliteit' Oeroude dino's Justitie wil uitzending 'Eerst zien!' verbieden WAXJ ASSEN BEL: 071-128030 GOED NIEUWS 2f VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40594 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Onbekenden die eerder deze week in de vroege ochtenduren stenen heb ben gestolen bij een bouwplaats aan de Oude Zeeweg in Noordwijk, heb ben ook een klein relletje ontketend tussen het bouwbedrijf, De Raad Bouw, en de wethouder van ruimte lijke ordening, V. Salman. Met name P. Brandjes, directeur van De Raad Bouw, is knap geïrriteerd over de kwestie. Brandjes legt uit: ,,lk werd door wethouder Salman gebeld met de mededeling dat hij klachten had ont vangen over bouwwerkzaamheden bij Residence Annefiet en Marlien, de appartementengebouwen die we op de plek van Club 71 neerzetten. Om wonenden hadden hem verteld dat er al om vijf uur 's morgens werd ge werkt en dat ze daar wakker van wa ren geworden. Salman vond dat on acceptabel. Hij zei zeven uur al te vroeg te vinden, en beloofde me de eerstvolgende keer het werk direct stil te leggen." De directeur van De Raad zegt het onzin te vinden dat zeven uur te vroeg is. ,,Dat is in ons vak heel nor maal. Zo leveren wij een bijdrage aan de welvaart van Nederland. Bij hoge uitzondering, bijvoorbeeld bij werk zaamheden die niet onderbroken kunnen worden, werken we boven dien wel eens buiten de reguliere werktijden. Om die reden beloofde ik de wethouder navraag te doen of dat in dit geval ook was gebeurd." Die navraag maakte Brandjes dui delijk dat enige lieden, die stenen van de bouwplaats hadden gestolen, daarbij zoveel kabaal maakten, dat zij de bewoners hadden gewekt. ,,Ik hoop nu maar dat de gemeente net zo doortastend is in het stilleggen van werkzaamheden van deze min der brave burgers", zegt Brandjes, verwijzend naar Salmans telefo nische 'dreigement'. ,,Zo langzamer hand bekruipt mij namelijk het ge voel dat de overheid meer aandacht besteedt aan het braaf houden van de brave burger, dan aan het nemen van maatregelen om niet-brave bur gers weer op het rechte pad te bren gen." Salman haalt zijn schouders op als hem om een reactie wordt gevraagd. ,,Ik heb al vaker gezegd dat die Brandjes geen verstand van politiek heeft. Wat zegt-ie nou eigenlijk? Dat de gemeente boeven moet vangen, of zo? Daar gaat de politie over, dus daar moet hij zijn. ik rekei het daarentegen we! tot een geme ntelijke taak, om een aan- nemer er op aan te spreken als er voor zever en wordt gewerkt en daar- door men sen uit hun slaap worden gehaald. In dat er werd gewerkt, daar ging ik ten tijde van het tele- foontje va uit." Plan voor 3.000 extra agenten Er komen deze kabinetsperiode waarschijnlijk 3.000 agenten bij. De verantwoordelijke ministers Dijkstal (WD, binnenlandse zaken) en Sorgdrager (D66, justitie) zijn het daarover eens en hebben een voorstel aan het kabinet voorgelegd. De ministerraad heeft er zich van morgen mee beziggehouden. den haag gpdhangt af van de bedragen die Dijkstal ook anderszins voor de politie moet uittrekken. Bijvoor beeld voor materieel, automati sering of tekorten. Bij de algemene beschouwin gen over de Miljoenennota 1995 hebben de regeringsfracties daarom voorgesteld alvast 100 miljoen extra uit te trekken. Met dat geld zouden 1.000 agenten en surveillanten aangetrokken en opgeleid kunnen worden. Definitieve besluiten vallen pas begin 1995. Bij de politieregio Hollands Midden is het nieuws over de 3.000 extra agenten met enige scepsis ontvangen. Korpsbe heerder noch korpschef zijn ge ïnformeerd over of betrokken bij het plan. „We staan nog niet te juichen. Het is nog volstrekt onduidelijk hoeveel agenten we krijgen en wanneer. Zelfs als we nu een aantal agenten toege zegd krijgen, duurt het een jaar of drie voor je ze kunt inzetten. Selectie en opleiding kost tijd", zegt woordvoerder F. Vergeer van Hollands Midden. Van de 3.000 agenten gaat een deel naar het op te richten landelijk rechercheteam en het gevangeniswezen. De rest wordt over de 26 korpsen verdeeld. Vergeer: „Hollands Midden maakt drie procent van de tota le Nederlandse politiesterkte uit. Dat betekent dat er niet zo barbaars veel te verwachten valt." Het gaat om de verdeling van de extra geld voor justitie en po litie uit het regeerakkoord. In 1995 gaat het om 100 miljoen gulden, in de jaren daarna komt daar steeds 100 miljoen bij. In 1998 moet er dan blijvend 400 miljoen meer voor politie en justitie beschikbaar zijn. Dijkstal en Sorgdrager stellen voor om 65 procent van de ex tra middelen in te zetten voor de politie en 35 procent voor justitie. Uitgaande van de 400 miljoen gulden betekent dit 260 miljoen meer voor Dijkstal en 140 miljoen voor Sorgdrager. Met de 260 miljoen zouden zo'n 3.000 extra agenten aange trokken kunnen worden. Hoe veel het er precies worden soorten OHP sheets? Demmenie's Chicago» Paleontoloog Paul Sereno van de Universiteit van Chicago lijkt het skelet van de oeroude dinosaurus achter hem na te doen. Hij is een van de Amerikaanse onderzoekers die in Afrika de beenderen hebben gevonden van twee soorten dinosaurussen die tot nog toe onbekend waren. De dieren leefden 130 miljoen jaar geleden in een tropisch paradijs dat nu de Sahara is. De dinosaurus was acht meter lang en werd in Niger gevonden. Het was een jager. De onderzoekers gaven het beest de naam 'Afrovenator abakensis', ofwel 'Afrikaanse jager van In Abaka', naar de plaats waar de overblijfselen werden aangetroffen. De andere soort betrof een plantenetende dinosaurus van 18 meter lang, die nog geen naam heeft gekregen. Dit exemplaar was er een van de familie van de sauropod verwant aan de brontosaurus, met een lange nek, een staart en een dik lichaam. Vandaag publiceert het team de bevindingen in het blad Science. foto reuter scottolson amsterdam de echte Engelse kwaliteit Er heerst verwarring onder de vroegere bondgenoten uit de Golfoorlog sinds Irak gisteren heeft gezegd de soevereiniteit van Koeweit te zullen erkennen. Arafat, Rabin en Peres gezamenlijke winnaars oslo» PLO-leider Yasser Arafat, de Is raëlische premier Yitzhak Rabin en de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Pe res hebben de Nobel-vredes- prijs 1994 gewonnen. De voor zitter van het Noorse Nobelco- mité, Francis Sejersted, heeft dat vanmorgen in Oslo bekend gemaakt. De reden voor het toekennen van de prijs is de inzet van Ra bin, Peres en Arafat voor het be ëindigen van de gewelddadige conflicten tussen Israëli's en Pa- lestijnen via hun in 1993 geslo ten akkoorden. Het comité, dat Vlak voor de bekendmaking nog een keer bijeenkwam, zei dat de prijs he- doeld is 'om een politieke daad te belonen die van beide partije grote moed verlangde en die ge legenheden heeft geopend voor een nieuwe ontwikkeling naar broederschap in het Midden- Oosten'. Flet comité sprak de hoop uit „dat de prijs zal dienen als aanmoediging voor alle Is raeli's en Palestijnen die zich er voor inspannen in de regio duurzame vrede te vestigen". Sejersted maakte bekend dat één lid van het Nobelcomité, de politicus Kaare Kristiansen, zich niet met het besluit kon vereni gen en is afgetreden. Naar ver luidt had Kristiansen bezwaar tegen het toekennen van de prijs aan Arafat. Kristiansen be schouwt hem nog steeds als ter rorist. De keuze was uiterst omstre den, vooral na de ontvoering deze week van een Israëlische soldaat door Palestijnse extre misten die het vredesproces in zijn ernstigste crisis heeft ge bracht sinds het vredesakkoord vorig jaar werd gesloten. Rabin heeft geëist dat Arafat de extre- Het is, na 1978 (Sadat en Be gin) de tweede maal dat de No belprijs voor de vrede in het Midden-Oosten terecht komt. Frankrijk en Rusland, dat Bag dad tot deze stap overhaalde, zijn positief, maar Amerikaanse en Koeweitse zegslieden tonen zich sceptisch. „Irak bevestigt zijn bereidheid om op een positieve manier de kwestie te regelen over de er kenning van de soevereiniteit en de grenzen van Koeweit, overeenkomstig resolutie 833 van de Veiligheidsraad van de VN", aldus een gezamenlijke Iraaks-Russische verklaring. Er kenning van Koeweit is voor de VN een belangrijke voorwaarde om de sancties tegen Irak te heroverwegen. Als de erkenning een feit is, zal Moskou hooguit zes maan den de internationale controle over Iraks defensiepotentieel steunen. De Veiligheidsraad is nog steeds verdeeld over de vraag hoe lang die controle moet duren. Voorts wil Rusland dat de sancties geleidelijk wor den opgeheven naarmate Irak zich in andere resoluties van de Veiligheidsraad schikt. Ook zal Bagdad met het Internationale Rode Kruis samenwerken om opheldering te verkrijgen over het lot van Koeweiti's die sinds de Golfoorlog worden vermist. Washington liet Weten dat de ze overeenkomst er niet toe zal leiden dat de sancties worden opgeheven, aangezien de Iraak se troepen nog steeds een be dreiging voor Koeweit vormen. „Een week na Saddams poging om Koeweit en de VN te intimi deren, zou het geheel ongepast zijn hem te belonen door wijzi gingen in de sancties te overwe gen", aldus een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. „Zoals we hebben gezien kunnen ze binnen enke le uren weer aan de grens met Koeweit staan." De VS willen dat Irak zich eerst bij alle reso luties van de Veiligheidsraad neerlegt voordat er over beëin diging van de sancties kan wor den gesproken. Het Amerikaanse wantrou wen werd versterkt toen bleek dat 3.500 man met tanks van de Republikeinse Garde, Saddams elitetroepen, hun terugtocht uit hel grensgebied bij Koeweit hadden gestaakt. „Ze zijn dui delijk ten zuiden van de plek waar ze willen hebben",.zei een functionaris van Pentagon gis teravond. Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van IfORTINfï uw woongenot. En iVV/rl I inVJ om uw woonwensen te on dersteunen geven wij op uw aankopen vanat, f 2000,- 10% kor-' ting in de vorm van kadobonnen (van enkele merkproduk- ten geldt dit alleen voor eigen model len) die u altijd bij ons kunt verzilveren. Wat let u nog uw woonideeên vorm te geven? Zondag 16 oktober vestiging Den Haag, Leiden en Rotterdam open van 11.00 tot 17.00 uur. 100 jaar anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn. Oen Haag. Leidschendam, Rotterdam. Hilversum. Zwolle. Voorschoten. Hulp aan Marokkaanse jongeren kost veel tijd Het preventieproject Agadir zorgt de komende twee jaar in Leiden voor min der criminaliteit onder Marokkaanse jongeren. Daar is coördinator J. van der Steen heilig van overtuigd. „Die cijfers gaan dalen. Wij besteden vijf'uur per week aan hulpverlening aan 'onze' jon geren. Dan kom je een heel eind." Van der Steen schat dat een groepje van twintig Marokkaanse jongeren in Leiden op het slechte pad dreigt te ko men. „De groep is niet zo groot. Als je er twee of drie klanten uithaalt, en je hulpverlening slaagt, dan heb je al wat bereikt." De Leidse politie, die voor het contact" met Agadir een medewerker één dag in de week heeft vrijgemaakt, kan over cri minaliteit door Marokkaanse jongeren geen feitelijke informatie verschaffen. „Cijfers hebben wij niet", zegt woord voerder T. Stuifbergen. „Maar wij weten dat er een groep Marokkaanse jongeren is die dreigt af te glijden in de criminali teit. En dat baart ons zorgen." Een serie berovingen rond 3 oktober bijvoorbeeld, zegt Stuifbergen, is ge pleegd door groepjes Marokkaanse jon geren. „Daar zijn wij voor honderd pro cent van overtuigd. En daar moeten wij iets aan doen. En niet alleen omdat zul ke dingen gewoon niet kunnen." „Ook in het belang van die jongeren moeten we hen nu een halt toeroepen. Want als ze eenmaal in het criminele circuit zitten wordt het heel moeilijk er weer uit te komen. En als je een keer in de gevangenis hebt gezeten is het bijna onmogelijk om nog een normaal plekje in de maatschappij te veroveren. Dat zal iedereen die gezeten heeft bevesti gen." Van der Steen weet zeker dat het pre ventieproject het probleem zal verlich ten. Werken met Marokkaanse jonge ren is voor hem geen onbekend terrein. Hij werkte zeventien jaar bij de politie in Utrecht, waarvan enkele jaren als wijkagent in een wijk waar veel al lochtonen wonen. De laatste twee jaar was hij coördinator van een allochto nenproject bij het JAC in Utrecht. „Ik werk nu een jaar of twaalf met Marok kaanse jongeren en ik behaal daar re sultaten in. Je houding is belangrijk. Als je hulp verleent, moet je die westerse bril afzetten." De naam van het project is symbo lisch. „Agadir heeft een rijke, zonnige uitstraling. Het is in Marokko de vakan- ie woonplaats voor de jet set. Als je daar woont, heb je het ge maakt. Dat hebben wij bedoeld toen we de naam voor ons project kozen. Als je bij Agadir zit, zit je goed. Al moet je wel gemotiveerd zijn natuurlijk." Het preventieproject is bedoeld voor jongeren van 12 tot 24 jaar. Het loopt tot najaar 1996. Dan moet de op Marokkaanse jongeren toegesneden werkwijze gemeengoed zijn bij de Leid se politie en hulpverlenende instanties. Van der Steen hoopt maar, dat er dan niet meer op bezuinigd wordt. „Want hulpverlening aan deze jongerep kost veel tijd. Als het allemaal in een uurtje moet kun je het wel vergeten." Nog geen abonnee? Justitie wil dat delen van een tv- programma van Veronica over de werkwijze van de Amster damse politie niet worden uit gezonden. Volgens justitie zijn daarin illegale opnamen van ge sprekken tussen justitiefunctio narissen te horen; de zoge noemde IRT-tapes. Maandag dient er een kort geding over bij de Amsterdamse rechtbank. Gisteren hebben twaalf poli tiemensen het kantoor door zocht van producent Track te levision en de woning van pro grammamaker Feike Salverda, beiden in Utrecht gevestigd. Ook bij Veronica is de politie langsgeweest en heeft ze een dossiermapje met de relevante gegevens meegenomen, aldus een woordvoerder van deze omroep. Het gaat om het programma Eerst zien!, dat op 20 oktober wordt uitgezonden. Het is ge maakt door produktiemaat- schappij Track Television. Het bedrijf is gedagvaard samen met Veronica en Salverda, de maker van Eerst Zien! Salverda. Salverda zegt dat hij justitie om commentaar op zijn gegevens heeft gevraagd. Ook heeft hij justitie zijn documentatie over handigd. Volgens de Amster damse persofficier mr. N. Schaar is hel materiaal dat bij Track Television en bij Salverda thuis is aangetroffen 'vele ma len méér' dan de journalist had aangeboden. Zoetermeerder in Oegstgeest doodgeschoten oegstgeest hans koenekoop Een 38-jarige man uit Zoeter meer is gisteravond dood aan getroffen in een woning aan de Hélène Swarthlaan in Oegst geest. De man is door pistoolscho ten om het leven gekomen. On duidelijk is of er sprake is van zelfmoord of moord. Vandaag wordt sectie verricht op het li chaam. Een kennis trof de Zoeter meerder omstreeks half tien dood aan in de slaapkamer van de woning. Deze kennis wist slechts te vertellen dat het slachtoffer regelmatig in de wo ning aan de Swarthlaan ver bleef. De politie van het korps Hol lands Midden is een onderzoek begonnen en wil geen verdere mededelingen doen. HET WOORD IS AAN Anton van Duinkerken Slechts wie zich verzoenen kan met de gedachte dat zijn buurman niet volmaakt is, kan eendrachtig met hem leven. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstadi Regio Religie RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur van 7 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Van het noorden uit wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur rond 15 graden. Wei nig wind. Zoekt u Een.. I NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuw» Dus neem ik nu een abonnement. Tel: :i van iomrolt becoming) Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal viq acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: üf bel 071 -128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1