Wijers wil winkeltijden nu helemaal vrijgeven Fransen snuiven aan 'liberaal' drugbeleid Binnenland Kind van twaalf kan al 'pittige tekst' lezen België en Nederland in actie voor ecotax Nederlandse VN'ers aan loodstof blootgesteld Au pair voor Amerikaanse rechtbank na dood baby Arnhem wil winkel voor softdrugs langs snelweg Afbreekbare koffiebekertjes geen toekomstmuziek meer Mensensmokkel lijkt lucratiever dan drughandel DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Zoon bekent moord op invalide vader moordrecht» De invalide Gouwenaar, die op 24 september in het bijzijn van zijn 13-jarige dochter werd vermoord, is doodge stoken door zijn 18-jarige zoon. De man was met zijn dochter in zijn invalidekarretje op weg naar een rommelmarkt in Waddinx- veen. Als motief voor zijn daad voert de verdachte, die de moord heeft bekend, gezinsproblemen aan. Verkoop krasloten fors gedaald den haag De verkoop van krasloten is drastisch gedaald. Dat blijkt uit onderzoeken van de exploitant van de krasloterij, de stichting Nederlandse Sporttotalisator (SNS). Vlak na de intro ductie kocht een 'krasser' per keer gemiddeld vijf loten. Dat is inmiddels gedaald naar drie. Met de gevreesde verslaving valt het dus blijkbaar wel mee, zo concludeert de SNS. Klacht over spotje regenwoud gegrond Amsterdam De Reclame Code Commissie heeft een klacht tegen een W-spotje over het bosbeheer in Indonesië gegrond ver klaard. De klacht was afkomstig van diverse Indonesische en Nederlandse milieu-organisaties. In de omstreden commercial wordt beweerd dat ontbossing in Indonesië verboden is en dat ruim 113 miljoen hectare regenwoud behouden blijft. Volgens de commissie is die eerste bewering onjuist en is het in het spot je onduidelijk van wie die afkomstig is. Dat blijkt de Indonesi sche houtindustrie te zijn. VNG wil extra geld voor jeugd den haag Gemeenten willen zich best inzetten om jongeren op het goede pad te houden, maar dan moet het rijk wel geld be schikbaar stellen. Ook moeten de overheidsregels praktischer en minder ingewikkeld worden. Dat heeft de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) gisteren de Kamer laten weten. De VNG reageert op de kabinetsnotitie 'Regie in de Jeugdzorg', waarin de gemeenten verantwoordelijk worden gehouden voor de preventie, provincies en grote steden voor de zorg. Celstraffen geëist wegens autosmokkel zutphen Gevangenisstraffen van drie tot en met achttien maan den. Dat eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen gisteren tegen negen verdachten in een omvangrijke internatio nale autosmokkelzaak. Vijf verdachten zouden deel uitmaken van een criminele organisatie, die vanuit Italië exlusieve auto's naar Nederland smokkelde. De smokkelwaar had een totale waarde van ruim twee miljoen gulden. Pierre Mauroy wil vooral niet tegen Nederlandse schenen schoppen. De burgemeester van het Noordfranse Lille is hier op uitnodiging van de Neder landse regering die meer begrip wil kweken voor het Nederland se drugbeleid. Vooral in Noord- Frankrijk heeft het Nederlandse drugbeleid een slechte naam. Nederland is volgens de Fran sen veel te liberaal en gemakke lijk. Veel Fransen geloven niet dat het drugbeleid succesvol is. Sommigen menen dat het tole rante beleid de drugverslaving van Franse jongeren juist in de hand werkt. Met gestolen auto's rijden wekelijks honderden De leesvaardigheid van kinde ren in de hoogste groepen van de basisschool ligt op een zeer behoorlijk niveau. De bezorgd heid die de commissie Evaluatie Basisonderwijs begin dit jaar in een rapport uitte, is sterk over dreven. „Kinderen in groep acht (elf, twaalf jaar) kunnen al be hoorlijk pittige teksten lezen." Dat zegt drs. G. Slaphorsius van de Universiteit Twente in een leesvaardigheidsonderzoek onder tweeduizend leerlingen. De onderzoeker werkt bij het Arnhemse instituut voor toets ontwikkeling CITO en ontwik kelde een formule waarmee de leesbaarheid van teksten kan worden vastgesteld. Die wordt 'Gevolgen: meer winkels, werk en consumptie Minister Wijers (economische zaken) wil de winkeltijden helemaal loslaten. Hij ziet geen economische reden om het tijdstip waarop een winkel open mag zijn, nog langer te beperken. Vrijlating van de sluitingstijd leidt tot meer winkels, meer werkgelegenheid en consumptie en dat is goed voor de economie. zondag open te laten zijn tenzij de betrokken gemeente daar anders over dacht. De gemeen ten mogen straks namelijk uit maken of de winkels op zondag of 24 uur per dag open zijn. Een nog in te stellen Dat zegt Wijers in met het Financieele Dagblad. Vorige week ontstond er grote commotie toen uitlekte dat Wij ers van plan was winkels ook op sie moet het plan verder uitwer ken. De commissie komt ook met advies of de norm dat een winkel maar 55 uur per week open mag zijn niet opgetrokken kan worden tot bijvoorbeeld 75 uur en wat daarvoor de voor- en nadelen zijn. In het interview gaat Wijers nu een stap verder. Critici van de plannen laat hij weten wel naar hun argumenten te willen luisteren, maar uiteindelijk zelf het besluit te zullen nemen. „Den FJaag neemt hier de be slissing", aldus Wijers. Flet plan om de winkeltijden drugtoeristen naar Nederland óm hier relatief goedkope en kwalitatief goede heroïne in te slaan. Nederland is voor de Fransen de grote zondebok. Daarom zijn er nu 24 gezagsdragers uit Noord-Frankrijk voor een twee daags bezoek in Nederland. Mauroy is vooral geïnteresseerd in drughulpverlening omdat in Lille ook grote problemen zijn. „In Franloïjk wordt methadon alleen gebruikt om het afkicken te begeleiden. Flier krijgen de verslaafden methadon als ver vangend middel. Ik vraag me af of wij het wel goed doen. Je moet de verslaafde verzorgen. In Nederland doen ze dat beter dan bij ons." Onderzoeker test leesvaardigheid uitgedrukt in de zogenoemde CITO-leesbaarheidsindex voor het Basis- en speciaal onderwijs (CLIB). De formule is gebaseerd op onder meer woord- en zins lengte en de bekendheid van woorden. De onderzoeker liet zijn toet sen los op de leerlingen in de groepen vier tot en met acht. Hij ontdekte dat de verschillen in leesvaardigheid tussen leer lingen in dezelfde klas groot kunnen zijn. In groep zes zitten leerlingen die lezen op het ni veau van groep vier, en leerlin gen die teksten voor leerlingen uit groep acht kunnen begrij pen. Staphorsius acht het dan ook niet zinvol leerlingen boe ken van dezelfde moeilijkheids- Nederland en België gaan zich sterk maken voor de invoering van een energieheffing, de zogehe ten ecotax. Ze proberen daarbij ook andere Eu ropese landen te betrekken. Dat verklaarden de premiers Dehaene en Kok gisteren na afloop van een kennismakingsbijeenkomst in het Brusselse Egmontpaleis, waarbij ook de ministers van bui tenlandse zaken Vandenbroucke en Van Mierlo aanwezig waren. Met de opbrengst van de ecotax, die door Brits verzet maar niet van de grond komt, moeten de arbeidskosten worden verlaagd. Dehaene noem de het 'een interessante zaak' te proberen met een kleinere groep landen deze belastingmaatre gel erdoor te krijgen. In het verleden hebben ook Duitsland en de Scandinavische landen belang stelling geloond voor deze heffing. De bewindslieden spraken verder af vaker te overleggen en de samenwerking tussen de buur landen te versterken. De Belgische premier Dehaene merkte na de gesprekken met Kok en Van Mierlo op het gevoel te hebben 'veel sterker op een gelijk spoor te zitten' met Nederland dan voorheen. De stemming tussen de heren was dui delijk joviaal. „We hebben dezelfde zorg over Eu ropa. We vinden dat de gemeenschap als een echte unie moet blijven functioneren. We voorkomen dat ze verwatert", zei Dehaene. vrij op eds den haag dat- de blai ?rstand. Nadat CDA en de kleine christelijke partijen eerder aangaven de zondagsrust te willen behouden, is nu ook binnen regeringspartij PvdA twijfel ontstaan over de juist heid van het plan Wijers. De PvdA-fractie is verdeeld: Er zijn er die Wijers steunen, anderen vinden dat de zondag vrije dag moet blijven. Het is de bedoe ling dat de nieuwe sluitingstij den ergens in of na 1996 ingaan. PvdA toch tegen nachtvluchten vliegveld Beek De regeringspartijen WD en PvdA dreigen vanavond hard met elkaar in botsing te komen over het vliegveld Beek. De PvdA besloot gisteren wel ak koord te gaan met de aanleg van een nieuwe oost-west-lan- dingsbaan, maar wijst nacht vluchten van de hand. De WD is furieus. „Zonder nachtvluchten hoef je die baan niet aan te leggen. Het vliegveld lijdt dan verlies. Je investeert toch niet als je al weet dat je verlies lijdt", aldus het WD-ka- merlid Van Rey. De houding van de PvdA be tekent dat er in de Tweede Ka mer een duidelijke meerderheid tegen nachtvluchten is. D66 en Groen Links willen vanavond een motie indienen waarin nachtvluchten worden afgewe zen. Als de PvdA de motie steunt, komt de WD alleen te Tegenstanders menen dat te veel Limburgers last gaan on dervinden van de vluchten. Vol gens de voorstanders betekent de nieuwe baan, met nacht vluchten, juist dat zo'n 10.000 mensen minder overlast onder vinden omdat de vliegtuigen bij een oost-westbaan over minder dicht bevolkt gebied aan- en af vliegen. Eilandbewoners stemmen morgen over toekomst De bevolking van de drie Bo venwindse eilanden Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten beslist morgen in een refe rendum over de band met Ne derland. De bewoners krijgen vier opties voorgeschoteld: handhaving van de huidige staatkundige situatie, een 'sta tus aparte' van hun eiland, rechtstreekse aansluiting bij Nederland of onafhankelijkheid. Vooral op Sint Maarten, van de drie het eiland met de mees te inwoners (40.000), wordt druk campagne gevoerd voor een 'status aparte'. Waarnemers sluiten niet uit dat het eiland dezelfde weg op zal gaan als Aruba in 1986. Dat betekent dat Sint Maarten en Aruba aparte landen worden in het Konink rijk, terwijl Curasao met de ei landjes Bonaire, Saba en Sint Eustatius dan als de Antillen verdergaan. Op Sint Eustatius (1.800 inwoners) en Saba (1.100 inwoners) neigt de bevolking naar aansluiting met Neder land. Het ministerie van defensie heeft willens en wetens Neder landse blauwhelmen aan lood stof blootgesteld. Het gevolg is nu dat dertig militairen die wa ren uitgezonden naar het voor malige Joegoslavië een verhoog de concentratie lood in hun bloed hebben. Dat stelt de mili taire vakbond ACOM naar aan leiding van een gisteren open baar gemaakt medisch rapport. De ACOM had al in mei laten weten dat de voormalige accu- fabriek in de moslim-enclave Srebrenica ongeschikt was we gens het risico op loodvergifti- ging. De plaatselijke comman- Srebrenica had goed alternatief voi Bij terugkomst zijn alle militairer Bij dertig van hen rogra als naai. Het minister whelmen in schter geen irhanden. n Nederland onderzocht, is een lood- defen kon gisteravond geen uitsluitsel geven over de vraag of in Sre brenica bewust risico's zijn ge lopen. Woordvoerder Hartman: „We zijn al vrij snel bodem- bleek dat enkele ruimtes waren vervuild, zijn deze onmiddellijk buiten gebruik gesteld." 'Geen enkel bewijs tegen Nederlands meisje (Virginia) die voorafgaat aan het proces tegen de au pair. Op de hoorzittingen moet worden vastgesteld of er voldoende be wijs is voor een strafproces. De au pair wordt verdacht van dood door schuld waarop een maximale celstraf staat van tien jaar. Tijdens de verhoren van de ouders van de baby en een arts bleek ook dat de baby vaak' langdurige huilbuien had en ondervoed was. Gisteren bleek ook dat de moeder het kind al een keer had laten vallen. correspondent De acht weken oude Ameri kaanse baby die begin augustus overleed terwijl het kind aan de zorgen van een Nederlandse au pair was toevertrouwd, is dood gegaan na hevig door elkaar te zijn geschud. Maar volgens de advocaat van de 19-jarige au pair is er geen enkel bewijs dat zijn cliënte dat heeft gedaan. Dat heeft hij gisteren gezegd op de hoorzitting in Leesburg ten softshop in te richten. Duit se drugtoeristen zouden dan al bij de grens hun inkopen kun nen doen en niet voor overlast in de stad zorgen. De gemeente Arnhem heeft echter geen zeg genschap over die locatie. Bo vendien zou het uit oogpunt van vervolging weinig aanlokke lijk voor drugtoeristen zijn hm zo dicht bij het eigen land in te kopen. Vandaar dat nu binnen de gemeentegrenzen wordt ge zocht. Volgens een onderzoek uit 1991 bezoeken wekelijks tus sen ile vijfhonderd en achthon derd Duitse drugtoeristen Arn- De gemeente Arnhem wil een van de bestaande winkels voor softdrugs in Arnhem verplaat sen naar een locatie in de direc te omgeving van de op- en afrit ten van de A12 (Arnhem-Ober- hausen). De gemeente hoopt daarmee de toevloed van Duitse drugtoeristen naar de oude Arn hemse wijken in te dammen. Dat zei wethouder J. van Door- ne (PvdA) gisteren tijdens het Nationaal I )rugpreventicdebat in Amsterdam. Van Doorne opperde al eer der om in de verlaten douane post bij Zevenaar een zogehe Hier Kunt u altijd op rekenen. Ioo0 Hierop maar tijdelijk. Hart Nibbrig Greeve B.V., importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij, als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. m 7.Q Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. RUG ontwikkelt polymeer uit suikerbieten groningen gpd Koffiebekertjes en verpakkings materialen waar naar verloop van tijd niets van overblijft en die het milieu dus niet belasten. Het klinkt als toekomstmuziek, maar de Rijksuniversiteit Gro ningen (RUG) is dicht bij de op lossing voor een deel van de af- valproblematiekin Nederland. Bij de faculteit scheikunde is namelijk het afbreekbare poly- melkzuur ontwikkeld. Als het meezit, kunnen ook Groningse boeren die suikerbieten verbou wen op termijn een graantje meepikken. De grondstof voor het polymelkzuur is namelijk melkzuur uit suikerbieten. Polymelkzuur is een poly meer, een groot netwerk van moleculen, dat als basis kan dienen voor de fabricage van verpakkingsmaterialen en be kertjes, maar ook voor bijvoor beeld TV-kasten. Het onderzoek van de RUG is nu zover gevor derd, dat de wetenschappers het tijd vinden om de aanwezi ge kennis over het polymelk zuur in praktijk te brengen. En kele industriële verwerkers van polymeren hebben inmiddels belangstelling getoond. Het po lymelkzuur wordt waarschijnlijk al voor de kerst in grote hoe veelheden geproduceerd. De belangrijkste eigenschap van het polymelkzuur is dat de producent de abreektermijn zelf kan regelen. „Dat is heel be langrijk want een koffiebekertje hoeft bijvoorbeeld niet zo lang mee te gaan als een TV-kast. Ook mag het niet jaren duren voor een enkel bekertje is afge broken", zo betoogt D. Schol- tens, van de faculteit Wis- en Natuurwetenschappen. Een cu rieuze toepassing is dat van po lymelkzuur ook kauwgum kan worden gemaakt. Merendeel asielzoekers zou grof geld betalen aan 'reisagenten' den haag gpd Het merendeel van de asielzoekers wordt door mensensmokkelaars Neder land binnengeloodst. Voor veel geld worden deze vluchtelingen vervolgens afgeleverd bij de asielzoekerscentra. Deze mensensmokkel lijkt bijna nog lu cratiever dan drughandel. Althans, dat beweren directeur Nawijn van de Im migratie- en Naturalisatiedienst van het ministerie van justitie en de Rotterdam se hoogleraar en mensenrechtendes kundige A. P. Schmid. Ongeloof valt hun ten deel. „Laat ze eerst met bewij- 'zen komen", klinkt het sceptisch. „Nawijn moet een beetje oppassen met wat hij zomaar roept. Hij moet zich aan de feiten houden", vindt de Haagse ad vocaat mr. J. Hofdijk die is gespeciali seerd in bijstand aan vreemdelingen. „Natuurlijk betaalt het merendeel van de asielzoekers voor hulp die ze krijgt", zegt Hofdijk, „maar dat gebeurt niet om mensensmokkelaars te spekken." Soms is het ook uit puur lijfsbehoud. „Het is levensgevaarlijk om mensen te helpen die wat te vrezen hebben." Hofdijk er kent wel dat onder die helpers 'boeven' zijn die er goed aan verdienen. Begin deze maand waarschuwde staats secretaris Schmitz (justitie) voor de toe- neitiende,mensensmokkel maar ook zij noemde geen aantallen. Wel kondigde ze aan dat er in Rusland, Sri Lanka en Ghana immigratiemedewerkers komen die mensensmokkelaars moeten ont moedigen door strengere controles. Net als advocaat Hofdijk reageert ook Vluchtelingen Werk Nederland met on geloof. „Wij kunnen ons dit niet voor stellen", zegt woordvoerder I. Crul. yiuchtelingen Werk weet dat er sclilep- pers of reisagenten bestaan die vluchte lingen voor grof geld naar Nederland helpen vluchten. Maar zij heeft geen enkele indicatie dat het op zo grote schaal gebeurt zoals Nawijn suggereert. Crul: „Natuurlijk zijn er mensensmok kelaars die hun slachtoffers bewust uit zoeken. Zij willen geld verdienen aan vluchtelingen. Er zijn echter ook veel bonafide helpers." Het fenomeen 'reis agent' is overigens niet nieuw. Politie en marechaussee krijgen van asielzoe kers vaak te horen dat zij in het land van herkomst geld of sieraden ter waar de van soms vele duizenden guldens betaalden aan lieden die hen over de grens smokkelden. Die verdwenen daarna weer spoorloos. Zoiets overkwam ook een Koerdisch ge zin, dat van Iraaks Koerdistan twee jaar onderweg was voor ze uiteindelijk in Nederland onderdak vond. Ze moesten twee keer valse paspoorten kopen voor totaal 10.300 dollar. Van Irak trokken ze naar Iran en daarna naar het Turkse Is- tanul. De reis ging verder naar de Bul- garse hoofdstad. Daar duurde het gerui me tijd voor ze verder koncjen en moes ten ze weer valse passen kopen. Hun reisorganisator, tevens chauffeur, bracht de familie uiteindelijk via Roe menië en enkele andere landen ('Ik weet niet welke') naar Nederland. „We werden op een ochtend in de auto wak ker en toen vertelde die man ons dat we halverwege Amsterdam waren. Flet stond ook op de borden", aldus de va der. Het gevaar dreigt dat criminele organi saties greep krijgen op-vluchtelingen stromen. Daarvoor heeft de Rotterdam se hoogleraar Schmid, specialist op het terrein van de mensenrechten, gewaar schuwd. 1 lij noemt de mensensmokkel 'een snel groeiende bedrijfstak'. Dergelijke organisaties verdienen nu al grof geld aan de verkoop van asielreizen en valse papieren aan zogenaamde vluchtelingen. Dan gaat het meestal om mensen die zich laten wijsmaken dat ze in Nederland zomaar een verblijfsver gunning krijgen. Voor Justitie is dat ook een reden het onderzoek te starten. I let ministerie houdt het voor waarschijnlijk dat 'een aanmerkelijk deel' van de asielzoekers slachtoffer is van dergelijke praktijken. De kans dat hun asielverzoek wordt in gewilligd, is in veel gevallen vrijwel ni hil. Vaak wordt al snel aangenomen dat het om nep-vluchtelingen gaat. Echte vluchtelingen komen daardoor in het gedrang. 'Politie moet klachten burgers serieus nemen' De politie moet klachten van de bevolking over onheus optre den serieus behandelen. Rap porten van de Nationale Om budsman over laakbaar gedrag van politiefunctionarissen moe ten gevolgen hebben. Een brief hierover gaat binnenkort uit naar do korpschefs. Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) kondigde de maatregel gisteren aan nadat alle grote fracties verontwaar digd hadden gereageerd op de constatering van de ombuds man dat de politie meestal niets doet met de kritiek. Met minister Sorgdrager van justitie zal Kohnstamm binnen kort praten over een aanpassing van de politic-opleidingen. Klachtenbehandeling moet een vast onderdeel van het lespro gramma worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3