Logeren in Zeehospitium 'De C weer een nieuwe impuls geven' Bollendorpen blijven voor gratis parkeren £0 Aiqnes&rt 'De Buitenvrouw' Sassenheim wacht op geld voor nieuwbouw Bolwerk Regio Kinderdagverblij ven lonken naar katoen Erkende vluchtelingen mogelijk in Kuca Valjevo DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 'Verzorgers kunnen op adem komen Als lichamelijk gehandicapten toe zijn aan verandering van omgeving, kunnen ze een tijdje logeren in het Rijn- t lands Zeehospitium in Katwijk. Zij kunnen er terecht voor een verblijf van minimaal twee en maximaal zes we ken. „Op die manier krijgen hun verzorgers tijd om even op adem te komen", zegt projectleidster C. Bouman. katwijk. brenda fl j Volgens Bouman is de verblijfs- regeling geschapen vanwege de 'enorme wachtlijsten' die voor instellingen zoals het Zeehospi tium bestaan. „Het Rijk sluit de geldkraan steeds meer af. Maar doordat de bevolking groeit, ko- i men er ook meer gehandicap- ten. De verzorging van veelal volwassen gehandicapten is een zware taak. De verzorgers zijn vaak aan huis gebonden. Als ze nu een paar weken op vakantie kunnen, houden ze die verzor ging langer vol", legt Bouman De logeerpartij kan boven dien een nuttige kennismaking zijn voor gehandicapten die op de wachtlijst staan van het Zee- Televisie gestolen katwuk Een bewoonster van de Baron van Wassenaerlaan in Katwijk mist haar kleurentelevisie en een looplamp na een in braak in haar woning. De bewoonster zou vandaag verhuizen, zodat gisteren al haar huisraad al in dozen klaarstond om te worden overgebracht. Een inbreker forceerde de voordeur en nam mee wat van zijn gading was. Huiszoeking vanwege drugs katwuk. Een 31-jarige Katwijker is gisteren aangehouden op verdenking van handel in XTC. In zijn woning werd bij huiszoe king een kleine hoeveelheid van deze drug aangetroffen. De man is hierover verhoord op het Jjureau en daarna weer op vrije voeten gesteld. Gereedschap ontvreemd sassenhiem Uit een in aanbouw zijnde woning aan de Anthony Fokkerlaan in Saasnheim zijn gisteren diverse gereedschappen, een magnetron en een kookplaat gestolen. Het raam van de wo ning stond op een kier omdat de schilder nog bezig was in de woningen die vandaag opgeleverd zouden worden. Leidse pleegt winkeldiefstal sassenheim Een 44-jarige Leidse vrouw is gisteren betrapt bij een winkeldiefstal in een winkel aan de Hoofdstraat in Sassen heim. De waarde van de door haar gestolen produkten bedroeg bijna dertig gulden. De vrouw is overgedragen aan de politie. Binnenbrandje in auto hillegom Doordat het luchtfilter in de brand raakte, is een per sonenauto aan de Eikenlaan in Hillegom gisterochtend volledig itgebrand. De brandweer assisteerde de eigenaar met een poe- Insluiping in woning hillegom Een 81-jarige bewoonster van het Maartensheem in Hillegom is gisteravond onaangenaam verrast door een inslui per in haar woning. Terwijl zij beneden televisie zat te kijken, hoorde zij gerommel in haar slaapkamer. Toen ze ging kijken, trof ze een man in haar slaapkamer aan. Die maakte zich direct uit de voeten zonder iets mee te nemen. De dader is niet meer achterhaald. Inbrekers overlopen noordwukerhout. Toen een 52-jarige bewoonster van de He renweg in Noordwijkerhout gistermiddag thuiskwam, trof ze aan de achterzijde van haar woning twee mannen aan die zojuist be zig waren een raam open te breken. De twee ongeveer twintigja rige mannen namen de benen in de richting van De Zilk. De po litie heeft ze niet meer aangetroffen. hospitium. Overigens is er slechts plaats voor één gast per dag. Dat lijkt weinig, maar vol gens Bouman is dat niet zo. „We verwachten dat we die plaats voor tachtig procent van het jaar bezet hebben. We ho pen ook dat andere instellingen zo'n plaats instellen zodat we onderling kunnen uitwisselen. Het is niet zo dat de gehandi capten per se uit deze regio moeten komen. Zolang ze maar een tijdje van huis kunnen zijn, maakt het niet uit waar in Ne derland die opvang is." Het mi nisterie van volksgezondheid, welzijn en sport subsidieert het eerste jaar. Hoeveel een opna me kost, weet Bouman niet. „Daar moeten wij ook nog erva ring mee op doen. Achteraf gaat de rekening naar Korter dan twee weken ver blijven, is volgens Bouman geen haalbare kaart. „We moeten de verzorging helemaal op de logé afstemmen. Dat doe je niet voor een dag cf twee. Bovendien is het voor onze bewoners geen goede zaak als er elke keer vreemden in en uit lopen", al dus Bouman. Er wonen 102 li chamelijk gehandicapten. De gast doet mee aan alle onderde len van het dagprogramma dat de vaste bewoners ook volgen. De Bolderberg, een organisatie voor kinderopvang met vesti gingen in Voorhout, Sassen heim en Warmond, overweegt over te stappen op het gebruik van katoenen luiers. Directeur M. Sips stelt vast dat de ge sprekken met leveranciers nog in een beginfase zijn, maar dat haar instelling positief staat te genover het initiatief. In de raadscommissie finan ciën van Voorhout vormde de luierproblematiek onlangs het onderwerp van een lange dis cussie. De gemeenteraadsleden vonden dat de hoeveelheid wegwerpluiers moest worden ingeperkt, maar meenden een subsidie van 66 gulden per jaar voor katoenen-luiergebruilcers te ver gaan. De politiek opperde vervolgens het idee om eens te kijken of kinderdagverblijven op katoen kunnen overschakelen. Bij De Bolderberg blijkt de di rectie zelf al het initiatief te heb ben genomen. Sips zegt al een jaar voorzichtig te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn. Pas enkele weken geleden kwam de zaak in een stroomversnelling. „Een van onze medewerkers is onlangs tijdens de kraammarkt in Noordwijk in contact geko- en le We Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentolie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 YMCA van Katwijk en Boothbay Harbor USAgaan samenwerken katwuk irene nieuwenhuijse Een nieuw partnerschap is ge boren. Vertegenwoordigers van de Katwijkse YMCA (Young Men Christian Association) en die van het Amerikaanse Booth bay Harbor gaan in de toekomst nauw met elkaar samenwerken. In eerste instantie zal vooral de bekendheid van de YMCA-ge- dachte worden bevorderd. Daarnaast komt er een uitwis selingsprogramma voor jonge- YMCA is bij het grote publiek in Nederland vooral bekend door de hit van The Village People. Maar er is veel meer. Wereldwijd kent de organisatie 30 miljoen leden, verspreid over 130 landen. Opgericht in 1854 viert de vereniging dit jaar het 150-jarig bestaan. De algemene doelstelling is het bevorderen van de normen en waarden on der de jeugd. YMCA wil vooral een plaats zijn waar alle jonge ren, ongeacht hun specifieke re ligieuze achtergrond, zich thuis voelen. De wordt ten volle omarmd. Desalniettemin zijn de ver schillen tussen de Amerikanen en de Nederlanders groot. Mi chael Harrison, de directeur van de YMCA uit Boothbay Harbor (gelegen in de staat Maine aan de noord-oostkust van de Vere nigde Staten) legt uit dat de C (van christelijk) in Amerika een beetje is ondergesneeuwd. „Wij willen proberen daar een nieu we impuls aan te geven en ik heb begrepen dat wij dat hier in Katwijk goed kunnen leren." De Amerikaanse YMCA is - in tegenstelling tot de Nederlandse zusterorganisatie - veel meer op het maaatschappelijk leven ge oriënteerd. Zo behoort bijna de helft van de bevolking van het plaatsje Boothbay tot de leden. De staf bestaat geheel uit be taalde krachten en fondswer ving is een dagelijkse en veelal bevredigende bezigheid. Bestuursleden zijn over het algemeen goed inkomen, te vergelijken met de Lions- en Rotaryleden in Nederland. Voorts vinden ze het een eer zich actief in te zetten voor de medemens. Er zijn vooral activiteiten op het gebied van kinderopvang, vrijwilligers werk en ouderenzorg. Vaandel De Nederlandse YMCA is daar entegen vooral een gezellig heidsclub. De organisatie gaat momenteel nog als Christelijk Jongeren Verbond (CJV) -Young Men Christian Association door het leven, maar heet binnenkort enkel YMCA. De club biedt faci liteiten en gelegenheid voor ontspanning en bijbelstudie en houdt de C hoog in het vaandel. Margriet Verhoog van de CJV: „Wij beginnen elke vergadering met een gebed. Als Katwijkers zijn en blijven we traditioneel, maaar ik denk dat we wel heel veel kunnen leren van onze Amerikaanse vrienden. Ook mr. H. Dijk van de over koepelende Nederlandse orga nisatie is die mening toegedaan. „Ik kan me heel goed voorstel len dat in de toekomst ook de politiek eens wil weten hoe het in Boothbay Harbor toegaat, bijvoorbeeld wat betreft het toe risme. Beide steden zijn van oorsprong kleine vissersplaat sen die in de zomer overspoeld raken met gasten. Hoe ga je daar als politiek mee om? Maar Aangezien we binnen de dag verblijven geen ruimte hebben voor opslag, zou dat buiten moeten gebeuren. Met het toe nemende vandalisme in Voor hout en Sassenheim lijkt me dat geen goede zaak. Je loopt het ri sico dat je dan een keer alle vui le luiers door de straten ziet lig gen Allee als da praten verder, maar we zitten met een praktisch probleem", laat Sips doorschemeren. „De container waarin de luiers moe ten worden gedeponeerd, wor den eens per week geleegd. goede oplossing is gevonden, unnen we het gebruik van k.\- jenen luiers nog serieuzei verwegen." Volgens de luier- entrale, een landelijke onder eming, hoeft het an de vuile luier; leem te betekenei en goed afsluitbai an worden bijgelev Jen ook op het gebied van crimina liteit of randgroepwerk zijn er misschien nuttige uitwisselin gen mogelijk." Het is volgens Dijk in de ge schiedenis van de YMCA de eer ste uitwisseling tussen een Ne derlandse en een Amerikaanse tak. „Amerikanen zijn altijd op zoek naar hun roots. Hun inte resse in onze cultuur ii delijk daarom zo groot." D66 Lisse: ergernis over bouwplannen Noordwijk D66 Lisse is verontwaardigd over de bouw van 118 bungalows aan de Noord- wijkse Duinweg. De bunga lows staan op hoogwaardige bollengrond. Als toestem ming voor de bouw van deze vakantiewoningen wordt ge geven met het argument dat het be- stemmingspla 'bestuurlijk z> hypocriet'. i mocht, is dat /ak aakti D66-raadslid h deze het bouwen van Noordwijk op bollen grond. Hij wilde dat wethou der D. Stapel, in het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek verantwoorde lijk voor ruimtelijke orde ning, dergelijke zaken aan de orde stelt. Verburg brak een lans voor het vernieuwen van bestemmingsplannen waar door soortgelijke bouwactivi teiten kunnen worden voor komen. Verburg dacht daar bij aan vergaderingen waar alle portefeuillehouders ruimtelijke ordening aanwe zig /i|tt. Daar voelde wethouder D. Stapel echter niets voor. Hij meende geen zicht te heb ben op concrete bouwplan nen van andere gemeenten en wees op de gemeentelijke autonomie. „Bovendien kan dat ook weieens op jezelf te lgslaan. Want ook wij wij ken erger naf." Het argume de Bollenstreek haar eigen standpunten over het hand haven van bollengronden ondergraaft met dergelijke bouwactiviteiten, kreeg ech- Zo et te CDA'er H. van der Horst vraagtekens bij het Samen werkingsorgaan Duin en Bollenstreek. „We reageren gezamenlijk op de woning bouwplannen van de provin cie via het SDB. Vervolgens houden de verschillende ge meenten zich er niet aan. Ook de provincie geeft aan dat we nergens zijn als we geen front vormen." bollenstreek Het betalen voor een parkeer plek in Sassenheim, Lisse en Hillegom is een stapje dichterbij gekomen. De Vervoerregio Rijn en Bollenstreek wil de drie ge meenten hiertoe 'verplichten'. Lisse en Sassenheim voelen daar helemaal niets voor. „Zo lang wij ons eigen beleid kun nen maken, blijven wij voor gratis parkeren", aldus de Lisse- se gemeentesecretaris H. de Vries. Hillegom wil voorlopig nog geen oordeel geven over de plannen. De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio hebben hun krachten gebun deld in een zogeheten Vervoer regio. Inmiddels heeft deze club een verkeers- en vervoerplan gemaakt waarin onder meer het parkeerprobleem aan de orde komt. Voorgesteld wordt be taald parkeren in verschillende centra in te voeren. Hoe belang rijker het centrum voor de re gio, des te hoger het parkeerta rief moet worden. Wat een par keerkaartje precies gaat kosten, moet nog worden bekeken. Maar in Lisse als regionaal cen trum zou het duurder moeten zijn dan in Hillegom en Sassen heim. Momenteel kent Sassenheim alleen een 'blauwe zone' in de len van het dorpscentrum. Daar mag een bestuurder maximaal anderhalf uur parkeren. Als de auto er langer staat, is er kans op een bekeuring. Ook in Lisse mag in het centrum een be perkte tijd gratis worden gepar keerd. Op dit moment wordt gedacht aan uitbreiding van dat gebied. Dat Lisse absoluut niet denkt aan verdergaande maatregelen bleek gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen. De oppositiepartij D66, die als eni ge het gratis parkeren niet lan ger als 'heilige koe' wil beschou wen, stond volkomen alleen. De partij kreeg ook nog voor de voeten geworpen dat zij zich enige tijd geleden bij een bij eenkomst over het regionale vervoersplan niet duidelijk te gen het betaald parkeren had Volgens de Sassenheimse woordvoerder B. van der Eijk is het bollendorp 'te klein' om de automobilist te laten betalen voor.een parkeerplaats. „In het dorp is genoeg parkeerruimte. Er is geen enkele noodzaak om mensen te laten betalen", meent Van der Eijk. Bovendien ziet Sassenheim op tegen de controle die bij zo'n nieuwe re geling hoort. „Hoe doe je dat? Zet je parkeerwachters in of ge bruik je slagbomen? De ervaring is dat de controle moeizaam verloopt en erg kostbaar is", al dus Van der Eijk. Hoewel Sas senheim tegen betaald parkeren is, stelt de gemeente voor om na te denken over een systeem waarbij alle gemeenten hetzelf de parkeerbeleid voeren. In principe kunnen de colle ga-gemeenten Sassenheim niet dwingen om in te stemmen met het voorstel voor betaald parke ren. Van der Eijk: „Nee, maar eigenlijk is het een vrijwillige verplichting. Het betaald parke ren is een onderdeel van het vervoerplan en voor de verschil lende ojiderdelen geeft het rijk geld. Die zou Sassenheim kun nen mislopen." Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV @9 Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee BjjjfcB Tel. 01718-28554 PEUGEOT SIGNEERAKTIE 15 oktober a.s. Joost Zwagerman en ander werk op zaterdag 15 oktober a.s. van 11.00 uur tot 12.00 uur bij M Boekhandel Kooyker I Brcestraat 93 begane grond Leiden 'Kans van slechts een procent' katwuk. peter v De 196 erkende vluchtelingen die in Katwijk onderdak moeten krijgen, worden mogelijk ge huisvest in Kuca Valjevo. Het pand op het terrein van de voormalige Ouwehand-fabriek aan de Industrieweg is één van de tien locaties die ae gemeente onderzoekt voor de opvang van statushouders. Wat de andere opties zijn wil gemeentevoorlichtster H. Ger- ritse niet zeggen. „Er is afge sproken om op dit moment geen locaties te noemen. De mensen staan doorgaans niet te juichen als ze een centrum voor vluchtelingen in de buurt krij gen. We willen daar dan ook zeer zorgvuldig mee omgaan." In de komende maanden moet een keuze worden ge maakt uit de opties. Het is de bedoeling dat de erkende vluch telingen voor maart 1995 huis vesting krijgen. sassenheim margrit tibboel Sassenheim kan alleen een nieuw Bolwerk aan de Menne- weg bouwen als het ministerie van onderwijs met geld over de brug komt. De gemeente over weegt de huidige basisschool aan de Parklaan door nieuw bouw te vervangen omdat de noodzakelijke renovatie ruim vijf ion kost. Wethouder A. Olt- hof (PvdA) vroeg de raadscom missie welzijn en onderwijs gis teren met haar advies te wach ten tot bekend is wat het terie vindt. Olthof verwacht dat hij een maand meer duidelijkheid kan geven. Dat het ministerie inderdaad de portemonnee trekt, is echter uiterst twijfelach tig. Olthof: „Het is een kans slechts één procent." Ook C. Poels (D66) noemde de kans van slagen vrijwel 'nihil'. Hij ging niettemin akkoord met 'de deelname aan de krasloterij' zoals hij de aanvraag aan Den Haag gekscherend betitelde. De commissieleden vonden gisteravond dat het geen oplos sing is om Het Bolwerk onder te brengen in het schoolgebouw aan de Menneweg. Dat doet nu nog dienst als dependance van het Sassenheimse Rijnlands Ly ceum. Om het gebouw aan de vereiste voorschriften te laten voldoen, moet bijna vijf miljoen op tafel komen. „Dan kan het gebouw beter tegen de vlakte in ruil voor nieuwbouw". Voor het schoolpand aan de Parklaan zoekt de gemeente dan een nieuwe bestemming. Het gebouw van Het Bolwerk aan de Parklaan stamt uit 1920. In 1985 werd het pand gereno veerd en uitgebreid. Al gauw na de heropening bleken er moei lijkheden met de ventilatie te zijn waardoor gezondheids klachten optraden. Een onder zoek wees uit dat er ventilatie- en afgesloten. I loe wel dit cuvd gedeeltelijk werd verholpen, is de situatie niet verbeterd. Ook het openen van ramen bood geen soelaas van wege de hinderlijke geluids overlast van de Parklaan. Bo vendien is de school een doorn in het oog van de gemeente omdat er sprake is van jaarlijks hoog uitvallende onderhouds kosten. E C K g D /V G

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15