Cédras stapt op „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" Buitenland Ontdekkers G-proteïnen beloond met Nobelprijs Berber-zanger Matoub vrij M) Moskou wenst geen militair machtsvertoon tegen Irak Eisen aan Irak volgens VN-resolutie nummer 687 Voedselhulp van Europese Unie schaadt vaak meer dan het baat Dehaene wil ander kiesstelsel A DINSDAG 11 OKTOBER 1994 Agentuf CPD Gea Drie jaar kamp voor Chinese dissident Sjanghai Yang Zhou, een vooraanstaande Chinese dissident uit Sjanghai, is voor drie jaar naar een heropvoedingskamp ge stuurd wegens het verspreiden van 'reactionaire teksten'. Zijn echtgenote verklaarde vanochtend van de straf op de hoogte te zijn gesteld en zei onmiddellijk voor 24 uur in hongerstaking te gaan. Yang is lid van de Vereniging voor mensenrechten in Sjanghai. Hij was een prominente activist ten tijde van de pro- testén op het Tiananmenplein in 1989 en een eerdere campagne voor de democratie in 1978. Regering Kazaehstan moet opstappen moskou De president van Kazaehstan, Nazarbajev, heeft zijn regering vandaag gevraagd af te treden. Het kabinet is volgens hem niet langer in staat aan zijn verplichtingen te voldoen. Na zarbajev zei dit na een verslag van premier Sergej Teresjtsjenko over economische hervormingen te hebben aangehoord tijdens een vergadering achter gesloten deuren. Rwanda stuurt troepen naar zuidoosten kigali De Rwandese regering stuurt extra troepen naar het zuidoosten van het land nu extremistische Hutu's hebben ge dreigd nieuwe bloedbaden aan te richten. Ook wordt de controle aan de grenzen met Burundi en Tanzania verscherpt. De maat regelen moeten voorkomen dat Hutu-milities Rwanda binnen dringen. Het afgelopen weekeinde kondigden de VN al aan dat zij meer troepen naar de regio willen sturen. Berlusconi wil niet aftreden rome» De Italiaanse premier Silvio Berlusconi stapt niet op, zelfs niet als Justitie een vooronderzoek tegen hem begint we gens mogelijke corruptie. Berlusconi, in het nauw gebracht door een grootscheepse anti-corruptie-campagne van de magistra tuur, zei dit gisteren in een radio-interview. Een nieuwe regering komt er alleen door nieuwe verkiezingen, aldus Berlusconi. Doden door overstromingen in Vietnam hanoi Het Vietnamese Rode Kruis heeft gisteren de internatio nale gemeenschap om hulp gevraagd voor de 15,0.000 mensen die zijn getroffen door de zwaarste overstromingen sinds dertig jaar in de Mekong-delta. De watersnood heeft de afgelopen maand al 175 Vietnamezen het leven gekost. Het gaat vooral om kinderen die niet konden Juntaleider bereid Haïti te verlaten stockholm De Nobelprijs voor geneeskun de 1994 is gisteren toegekend aan Alfred Gilman en Martin Rodbell. De twee Amerikanen krijgen de prijs voor hun ont dekking van 'G-proteïnen en de rol van deze proteïnen bij de signaal-overbrenging in cellen', aldus de bekendmaldng van het Zweedse Karolinska-instituut. Bij de prijs hoort dit jaar een geldbedrag van zeven miljoen kronen (1,62 miljoen gulden). Gilman (53) werd geboren in New Haven, Connecticut. Hij werkt momenteel op de afde ling farmacologie van de Uni versiteit van Texas in Dallas. De 68-jarige Rodbell is verbonden aan het Amerikaanse Nationaal Instituut voor Milieuhygiëni sche Studies in North Carolina. De populaire Algerijnse zanger Lounes Matoub is gisteren vrij gelaten. De 38-jarige Berber zanger uit Kabylië w°rd twaalf dagen geleden ontvoerd uit een café dichtbij de Kabylische hoofdstad Tizi-Ouzou. De Ber- berse Culturele Beweging (MCB) maakte de vrijlating be kend. Onbekend is nog wie de ontvoerders wairen. De Kabyliërs zeiden ruim een week geleden dat de ontvoering van Matoub mogelijk een pro vocatie was van de autoriteiten. Algiers zou op deze wijze reage ren op stakingen die de activi teiten in de bergstreek lamleg- den. Matoub is hèt symbool van de strijd van de Berbers om her waardering van hun taal en cul tuur. De teksten van Matoub, Hulpkonvooien Bosnië weer tegengehouden SARAJEVO «Rtr-AFP De Bosnische Serviërs zijn be reid brandstof toe te laten tot de Bosnische hoofdstad Sarajevo, maar blokkeren wederom hulp konvooien met winterkleding en andere hulpgoederen voor verscheidene moslim-enclaves in Bosnië. Zij gaven geen rede nen op voor het oponthoud'. Woordvoerder Harvey van de VN-organisatie van de vluchte lingen (Unhcr) vermoedt echter dat de weigering van de Bosni sche Serviërs de konvooien snel door te laten, te maken heeft' met hun politiek om de mos lim-enclaves af te sluiten van de buitenwereld. Het tekort aan brandstof voor Sarajevo is nijpend, maar de si tuatie kan verbeteren als de Ser viërs inderdaad hun belofte na komen. De VN willen de ko mende dagen 120.000 liter die selolie en 36.000 liter benzine de stad binnenbrengen." De hulptransporten van de VN worden met enige regelmaat af gelast sinds de Bosnische Ser viërs een economische blokka de kregen opgelegd door hun voormalige bondgenoten in washington-port-au-prince De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren beves tigd dat het verdreven staatshoofd van Haïti, Jean-Ber- trand Aristide, zaterdag naar zijn land terugkeert. De weg voor Aristides terugkeer is vrijgemaakt door het aftreden van juntaleider luitenant-generaal Raoul Cédras, die naar een Zuidamerikaans land vertrekt. Aristide werd drie jaar geleden na amper acht maanden regeren afgezet door een militaire junta onder leiding van Cédras. welk land Cédras zal vertrekken. Vorige week zei Cédras nog dat hij na zijn aftreden in Haïti wil de blijven, maar onder druk van vooral de VS zag hij daarvan af. Cédras wordt als legerleider opgevolgd door generaal-ma joor Jean Claude Duperval. Du- perval wordt beschouwd als een tussenpaus. Aristide wil spoedig een nieuwe legertop benoemen, omdat de meeste van de over blijvende militairen ook in 1991 al tegen hem samenspanden in Cédras kondigde voor het mili taire hoofdkwartier in Port-au- Prince officieel aan dat hij af trad, terwijl aanhangers van de verdreven president Jean-Ber- trand Aristide hem uitjoelden en 'dief en 'boef schreeuwden. Hij zei ook Haïti te zullen verla ten 'opdat mijn aanwezigheid geen motief wordt voor terreur'. Het is nog niet duidelijk naar de coup onder leiding van Cé dras. Van de overige junta-leden trad stafchef generaal Biamby zondag af en vluchtte politie chef Francois vorige week naar de Dominicaanse Republiek. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade was Cédras en Biamby te kennen gegeven dat het 'heel moeilijk zou zijn hen te beschermen na de terugkeer van Aristide'. Tot zaterdag heerst in Haïti een machtsvacuüm. Dat wordt echter opgevuld door de aan wezigheid van de 19.000 solda ten van de Amerikaanse bezet tingsmacht. Zij zullen er op moeten toezien dat de terug keer van Aristide niet uit de hand loopt. Ef wordt rekening gehouden met uitingen van zo wel grote vreugde als woede. Volgens het Karolinska-insti tuut heeft de ontdekking van Gilman en Rodbell bijgedragen aan het begrijpen van de ma nier waarop cellen met elkaar communiceren. De aanwezig heid van te veel of te weinig G- próteïnen, of een verstoring van de werking van deze proteïnen kan leiden tot ziekte. Bij diabetes of alcoholisme bijvoorbeeld kunnen bepaalde verschijnselen het gevolg zijn van veranderde signaalwerking door G-proteïnen. Ook ontdek ten Rodbell en Gilman in som mige tumoren gemuteerde en overactieve G-proteïnen. Bij de ziekte cholera werd ontdekt dat de bacterie die deze ziekte ver oorzaakt de G-proteïnen veran dert, waardoor als het ware het licht op groen gaat voor con stantvochtverlies. Weer Fransman vermoord in Algerije Algiers afp-ap waarin hij de draak steekt met de radicale islamieten, werden dermate kritisch bevonden dat de Algerijnse televisie en radio hem boycotten. Dat verhoogde zijn populariteit onder de twee miljoen Berbers en de grote Al gerijnse gemeenschap in het buitenland. Kabylië, in het noorden van Algerije, is altijd een verzetshaard van betekenis geweest tegen het moslimfun damentalisme van het Islami tische Heilsfront (FIS). Gisterochtend is in een bui tenwijk van Algiers een 62-jari ge Fransman vermoord. Hij was de negentiende Fransman die de afgelopen 13 maanden is omgebracht. Parijs heeft Fran sen in Algerije opnieuw ge maand het land te verlaten als hun aanwezigheid niet per se noodzakelijk is. Het vertrek van juntaleider Raoul Cédras werd met gejuich begroet. I plekje veroverd om de afscheidstoespraak van Cédras aan te horen. Voor bedragen van fl 0.000,- :r de Leeuwrekening Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'h giro boekje een spaarrekening bij de Postbank Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%*, terwijl u tegejijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van B met een rente van 4,75%*. Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. belt nu Postbank Sparen: POSTBANK correspondent Geen militaire stappen tegen Irak. Er is voldoende ruimte voor diplomatieke en politieke Golf-crisis te bezweren. Die boodschap had de Russische minister van buitenlandse za ken Andrej Kozyrev gisteren voor het Westen, tefwijl in Mos kou een Iraakse delegatie arri veerde om over oliecontracten te praten. Voor het zover kan komen, moeten eerst de ook door Rus land gesteunde VN-sancties te gen Bagdad worden opgeheven. Die mogelijkheid werd kenne lijk reëel geacht, want Moskou en Bagdad begonnen vorige maand al besprekingen over toekomstige handelscontacten en Russische investeringen in Irak. Het bezoek van de Iraakse olieminister Jawad al-Habubi was volgens functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou vastgesteld voordat Saddam Hussein extra troepen naar de grens met Koe weit stuurde. De daardoor ont stane spanningen met het Wes ten hebben vooralsnog elke kans op opheffing van de VN- handelsboycot ondergraven Ook Moskou heeft het Iraakse machtsvertoon afgekeurd. Maar in tegenstelling tot de dreige menten uit Washington en de Europese hoofdsteden bleef de Russische stellingname gema tigd. Die verschillen in toonzet ting geven aan dat er zeker niet automatisch sprake zal zijn van de toch al ongemakkelijk VN- coalitie die in 1990 Irak politiek en militair in het zand deed bij ten als straf voor de invasie in Koeweit. In Rusland is sinds die tijd de nationalistische factor steeds belangrijker geworden en dat resulteert bij het buitenlands beleid in het benadrukken van de eigen Russische positie. Die concentreert zich ook bij Irak op het eigen Russische belang. De VN-sancties hebben ervoor gezorgd dat de Iraakse olie-ex- port is weggevallen. Bagdad kan daardoor een schuld van acht miljard dollar aan Moskou niet beFalen. Bovendien zou Russi sche betrokkenheid bij het op nieuw opstarten van de Iraakse olieproduktie en het aanboren van nieuwe oliebronnen Mos kou nog eens 2,5 miljard dollar kunnen opleveren. Kozyrev zei gisteren dat hij met zijn Amerikaanse collega Christopher over de 'Iraakse cri sis' had gesproken, maar gaf verder geen bijzonderheden. Iraakse troepenconcentraties bij de grens met Koeweit: 64.000 Iraakse manschappi waaronder twee divisies va Republikeinse Garde de Crisis in de Golf Camp Doha, V.S. basis 4.000 V.S manschappen 24e gemechaniseerde infanteriedivisie Ca. 15.000 Koeweitse manschappen bij de grens met Irak Saudi-Arabië Patriot- antiraketinstallaties SAUDI-ARABIE Twee V.S fregatten met Tomahawk-kruisraketten Vier schepen met 2.000 mariniers van de amfibiegroep U.S. Tripoli Brits fregat Cornwall Frans fregat vanuit Djibouti onderweg V.S. vliegdekschlp George Washington met 70 gevechtsvliegtuigen en twee fregatten\ JEMEN 'V komende dagen vertrekk£j^l8.000 mariniers i Camp Pendleton 114.000 man van de gemechaniseerde infanteriedividle r In zijn televisierede gisteravond heeft de Amerikaanse president Bill Clinton opnieuw laten we ten dat de sancties tegen Irak gehandhaafd blijven, zolang het niet voldoet aan de resoluties van de Verenigde Naties. Het gaat daarbij voornamelijk om resolutie 687 uit 1991, waarin de volgende bepalingen zijn opge- Irak moet de grens met Koe weit erkennen. De VN zetten een gedemilita riseerde zone aan de I raaks - Koeweitse grens op, die ook on der VN -gezag staat. Irak moet zijn chemische en biologische wapens, raketten met een bereik van meer dan 150 kilometer, ei en nucleair mater of onschadelijk speciale VN-c Internationaal Atoom Ager schap (IAEA) zien toe op de v< nietiging van het wapentuig. i kernwapens aal opruimen maken. Een De secretaris-generaal van de VN brengt regelmatig verslag uit over Iraakse stappen om Koe- weits eigendom terug te geven. De VN zetten een fonds op voor schadevergoeding aan oor logsslachtoffers en bepalen hoe Irak daaraan zijn bijdrage zal Ie De Veiligheidsraad bekijkt om de zestig dagen of Irak gevolg aan de resoluties heeft gegeven zodat de sancties kunnen wor den opgeheven. Als Irak zijn wapens heeft ver nietigd, kan het exportverbod worden opgeheven. Dit betreft met name de uitvoer van olie. Irak moet het Internationale Rode Kruis een lijst geven met vermisten uit de Golfoorlog en informatie over hun repa triëringleveren. In andere resoluties wordt aan gedrongen op eerbiediging van de mensenrechten van de Koer dische en shi'ilische minderhe- daar zijn geen sanc ties verbonde Vertrouwelijk jaarrapprt Europese Rekenkamer concludeert: boeren wel inpakken. In november 1992 deed Letland hierover zijn beklag bij de EU en in janu ari 1993 diende het land een officieel verzoek in om de voedselhulp te stoppen of over te schake len op andere landbouwprodukten. Maar drie maanden later arriveerde er opnieuw 32.500 ton rogge in letland. Hierop dreigde de Letse rege ring om verdere voedselhulptransporten terug te sturen» In december 1993 lag er n<ig 40.000 ton rogge in Letse waarhuizen opgeslagen. De kwaliteit van de Europese voedselhulp is vaak slecht. Litouwen kreeg een zending vijf jaar oude tarwe en Albanië werd bedacht met vlees dat niet aan de Europese kwaliteitsnormen vol deed. In Albanië werd bovendien alle beschikbare opslagruimte in de belangrijkste havenstad opge ëist voor de opslag van de EU-voedselhulp. In de herfst van 1993 was er daardoor geen plaats meer voor handelswaar van particuliere ondernemers. Het rapport concludeert dat de voedselhulp weliswaar onmisbaar is, maar dat het hervor mingsproces van de zich ontwikkelende particu liere sector door de slechte coördinatie vaak wordt gehinderd. vertaling: margreet heslinga the independent De Europese Unie heeft haar voedseloverschot- ten in de vorm van voedselhulp in Oost-Europa gedumpt en zo de ontluikende markteconomieën aldaar ontwricht. Dat staat in het jaarrapport van de Europese rekenkamer, dat nog niet is uitge bracht maar waarvan het Britse dagblad The In dependent een ontwerp heeft bemachtigd. De EU-hulp heeft in een aantal gevallen zelfs de eco nomische hervormingen in Oost-Europa tegenge houden. De hulp is slecht uitgedacht, slecht gecoördi neerd en heeft de mensen die erdoor geholpen zouden moeten worden soms juist geschaad. De grootschalige voedselhulp aan Oost- en Midden- Europa doet vaak meer kwaad dan goed. In de Baltische staten heeft de verkoop van Europese voedseloverschotten tegen prijzen die ver bene den de marktwaarde liggen een negatieve uitwer king op de plaatselijke economie. Zo heeft de EU rogge van haar graanbergen naar Letland gestuurd. Binnen de kortste keren raakte de Letse roggemarkt verzadigd, zakten de prijzen enorm en konden de plaatselijke rogge- Regering België gewijzigd na raadsverkiezingen brussel »anp-gpd Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Na de verkiezingsoverwinning van extreem-rechts in Franstalig België en de Vlaamse steden Antwerpen en Mechelen heeft premier Jean-Luc Dehaene gis teren gepleit voor aanpassingen in het kiesstelsel. Volgens Dehaene gaat de onvrede die de winst van Vlaams Blok naar zijn idee verklaart, verder dan de vreemdelingenproblematiek. Hij wees erop dat ook andere landen zoals Oostenrijk te ma ken hebben met dit soort uitin gen van maatschappelijk onbe hagen. Om beter tegen extreem rechts ten strijde te kunnen trekken, wil Dehaene maatrege len die politieke versplintering tegengaan. Invoering van een kiesdrempel zoals in Duitsland, waar partijen met minder dan vijf procent van de stemmen geen zetels krijgen, zou kunnen nelpen. Ook over afschaffing van de stemplicht wil hij praten. Nu trekken sommige partijen nogal wat proteststemmen van mensen die anders thuis waren gebleven. Als gevolg van de verkiezin gen van zondag heeft de federa le Belgische regering gisteren enkele ingrijpende veranderin gen ondergaan; enkele minis ters zijn tot burgemeester geko zen. Ook het vertrek van minis ter Willy Claes (buitenlandse za ken) naar de post van secreta ris-generaal van de NAVO, deed nog een duit in het zakje. AJs opvolger van Claes werd zijn partijgenoot Frank Vanden- broucke (38), tot nu toe voorzit ter van de Socialistische Partij (SP), benoemd tot minister van buitenlandse zaken. De nieuwe minister van binnenlandse za ken is Johan Vande I.anotte (39). Hij volgt zijn SP-partijge- noot Louis Tobback op, die af gelopen weekeinde met een overtuigende stemmenmeer- derheid tot burgemeester van I^euven werd gekozen. Tobback volgt zeer waarschijnlijk Van denbroucke op als nieuwe SP-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5