CNVMetaaldetector bij ingang van school Onze Top 5 van deze week. Binnenland Winkelier wil chip-knip Duurste zegel ter wereld PvdA en VVD twijfelen aan snoeien op technologie Schaapskudde dreigt uit Drenthe te verdwijnen A>ry m v; r Minderjarige krijgt meer invloed op medische ingreep DINSDAG 11 OKTOBER 1994 3 Rapport over geweld op school laat stijgende tendens zien Politie NoordHolland-Noord bijna blut alkmaar» Het ministerie van binnenlandse zaken dwingt de re giopolitie Noord-Holland-Noord een gat van bijna vijf miljoen gulden op de begroting van 1994 te dichten. Lukt dat niet, dan wordt de politie onder curatele geplaatst. De politie denkt geld te kunnen besparen door minder personeel de straat op te stu ren en bureaus eerder te sluiten. Volgens de vakbond NPB moet het korps binnenkort zijn auto's laten staan en kunnen rekenin gen niet meer worden betaald. Verkiezingen Mozambique gevolgd den haag Veertig Nederlandse waarnemers wonen op 27 en 28 oktober de verkiezingen in Mozambique bij. De Nederlanders treden op namens de Verenigde Naties (vijftien personen) en de Europese Unie (25 personen). In totaal zullen tweeduizend in ternationale waarnemers kijken of de verkiezingen vrij, eerlijk en ordelijk verlopen. Nieuwe kandidaten voor Senaat den haag De oud-ministers Van Aardenne en Van Eekelen (thans secretaris-generaal van de West-Europese Unie WEU) zijn kandidaat voor de nieuwe WD-fractie in de Senaat, net als het huidige Tweede-Kamerlid Dees. Van de huidige twaalf WD- senatoren zijn er tien in voor een nieuwe termijn. Zittend frac tievoorzitter Luteijn en zijn collega Van Boven zijn niet herkies baar, zo blijkt uit de gisteren bekendgemaakte WD-groslijst. De Senaat wordt op 8 maart gekozen door Provinciale Statenleden. Venlo trekt directeuren niet voor venlo Burgemeester en wethouders van Venlo hebben het om streden voorstel ingetrokken om 'strategisch belangrijke perso nen' zoals directeuren en topambtenaren de voorkeur te geven bij de toewijzing van bouwkavels. Het voorstel riep zoveel weer stand op in de raad dat het gisteravond is ingetrokken. B. en W. vonden het van belang dat belangrijke personen die in Venlo werken daar ook wonen. Onenigheid over premie VAM-topman assen Een meerderheid van de Provinciale Staten van Drente willen dat oud-directeur J. van der Steen van de vuilverwerkings- bedrijf VAM een deel van zijn 'oprotpremie' van een miljoen gulden teruggeeft. Van der Steen raakte in opspraak omdat hij als VAM-directeur familieleden bij andere bedrijven bevoordeel de door ze opdrachten te geven. Uit onderzoek is overigens niet gebleken dat Van der Steen strafbare feiten heeft gepleegd. Nederlanders smokkelen 5,6 ton hasj den haag Twee Nederlanders zijn gisteren bij de Portugese kustplaats Aveiro opgepakt voor drugsmokkel. Ze hadden 5,6 ton hasj bij zich, dat was verstopt in een koelwagen. De hasj komt uit Marokko. Volgens de Portugese politie moesten de drugs naar Ierland. De Portugese politie wist in juli de hand te leggen op 6,3 ton hasj uit Marokko. Vis (D66) naar Raad van State den haag Oud-informateur j. Vis (D66) en G. Posthumus (PvdA) worden lid van de Raad van State. Dat heeft de rijksvoorlich tingsdienst gisteren meegedeeld. Prof.mr. J.J. Vis is voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van D66 en hoogleraar aan de Rijks universiteit Groningen. Vis was dit jaar nog als informateur be trokken bij de vorming van het paarse kabinet. Drs. G.A. Posthu mus is namens Nederland bewindvoerder bij het Internationaal Monetair Fonds in Washington. Grote cokevangst in haven Vlissingen vlissingen De douane heeft vorige week in de haven van Vlissin gen tijdens een routinecontrole zestien kilo cocaïne gevonden. In verband hiermee heeft de politie later in Bameveld twee in woners van Amsterdam aangehouden. De coke zat in een con tainer met cassavemeel (een soort wortel) uit Suriname. De poli tie schat de waarde van de coke op een miljoen gulden. Dit voorjaar zijn er al twee coketransporten van vijftien en twaalf ki lo, eveneens uit Suriname onderschept. Om te voorkomen dat het geweld op scholen Amerikaan se vormen gaat aannemen, moeten metaaldetectoren worden geplaatst. Dat zegt voorzitter De Jong van de Pro testants Christelijke Onderwijsvakorganisatie, aangeslo ten bij het CNV, in een reactie op het rapport 'Geweld in het Onderwijs'. Het rapport wordt vrijdag door het mi nisterie van onderwijs openbaar gemaakt. Amerikaanse toestanden zijn het nog niet, maar als er niets wordt on dernomen, gaat Nederland wel die kant op, aldus het CNV in een algemene reactie. den haag Het PT1"-Museum In Den Haag is de trotse eigenaar gewor den van de bekendste en duurste ongestempelde postzegel ter wereld: de Blauwe Mauritius. De waarde van de zegel wordt geschat op twee miljoen gulden. Toen de zegel van de voormalige Britse kolonie Mauri tius (een eiland ten oosten van Afrika) in 1847 werd gedrukt, kostte hij niet meer dan twee pence. De zegel is omgeven met een waas van ge heimzinnigheid: de vorige eigenaar wil onbekend blijven en ook het be drag dat de PTT voor de zegel heeft neergeteld, is geheim. foto anp 'Miljoenenbezuiniging niet afgesproken den haag anp De detailhandel is b'ij met de komst van de 'chip-knip'. De winkeliers zien deze pinpas voor kleine contante betalingen als een doorbraak in het beta lingsverkeer, zegt een woord voerder. De banken willen de 'electronische portemonnee' volgend jaar invoeren.. De chip-knip is een plastic kaart met microchip. De kaart kan worden opgeladen in een van de 4.500 geldautomaten. Het opgenomen bedrag wordt dan afgeboekt van de rekening. In de winkel kan met de kaart worden betaald. Er hoeft geen pincode te worden ingetoetst dus de klant is zo geholpen. De detailhandel vertegen woordigt 10.000 winkels en vraagt al jaren om een chip knip. In het huidige systeem van magneetstrippen op de be- taalpassen van de banken is het nodig dat voor elke pinbetaling per telefoon wordt teruggekop peld naar de bank van de con sument. Dat leidt volgens de winkeliers tot tijdverlies aan de kassa en onnodige kosten. De invoering van de kaart be tekent niet dat het contante geld nu helemaal verdwijnt. ,,Met name in de Verenigde Sta ten is men al een stuk verder met betalingen via een kaart. Dat zogeheten plastic geld heeft daar echter nooit meer dan on geveer een kwart van de beta lingen vervangen", aldus R. Ja cobs van de Raad Nederlandse Detailhandel. Als praten niet helpt, moeten er metaaldetectoren komen, stelt het CNV al bij voorbaat. Met de metaaldetectoren kunnen de scholieren worden gecontro leerd op het bezit van wapens. Leraren moeten daarnaast een training krijgen in geweldsbe- heersing menen CNV en de on derwijsbonden. Met name het Baby-bosin Nieuwe gein is van de baan nieuwegein gpd Het plan van stadspartij Pro gressief Groen Nieuwegein om Nieuwegein een 'babybos' te bezorgen, heeft het niet ge haald. De partij wilde dat de gemeente voor eik nieuw gebo rene in Nieuwegein een boom plant. Volgens het college van burgemeester en wethouders is dat praktisch onuitvoerbaar. Nieuwegein zou na een paar jaar de bomen niet meer door het bos zien. Jaarlijks worden er in de ge meente zevenhonderd baby's geboren. Het beplantingssche ma van de plantsoenendienst voorziet in slechts tientallen bomen per jaar. Nieuwegein ziet ook af van het idee omdat een boom wel eens noodge dwongen tegen de grond zou moeten. „Het kappen van ba bybomen lijkt een pijnlijke zaak", aldus burgemeester en wethouders. plaatsen van metaaldetectoren gaat het FNV veel te ver. De aanleiding voor het onder zoeksrapport was de mishande ling in april van een leraar door zijn leerlingen. Bij een vecht partij wilde hij tussenbeide ko men. „Maar er zijn ook voor beelden dat op scholen vuurwa pens worden gebruikt", aldus CNV-woordvoerder Van Kor- tenhof. Hij doelt op een open bare MAVO in Amsterdam, waar een leraar na een schot door een ruit glassplinters in zijn gezicht kreeg. Het wapen werd van buiten de school afge vuurd, maar toch. Sommige scholen gebruiken volgens Van Kortenhof al een detectiepoort. Onder andere het MBO-college in Den Bosch. De poort wordt hier overigens niet alleen als detector van metalen (wapens) gebruikt; het onder steunt ook een pasjessysteem om ongewenste personen bui ten de deur te houden. Detectiepoorten zijn niet als eerste middel voorgesteld, ver duidelijkt de CNV-woordvoer der. „Maar wel als er geen an dere mogelijkheden zijn." Een eerste stap zou de training van leraren moeten zijn, zodat ze weten hoe ze moeten omgaan met geweld en hoe ze dit kun nen zien aankomen en voorko- De Algemene Bond van On derwijspersoneel (ABOP) van het FNV vindt een detectiepoort een veel te zwaar middel. „Wij delen die suggestie niet. Dan is het alsof de scholen langzamer hand onveilig gebied beginnen te worden en dat elk kind een potentieel geweldsgebruiker is. En dat kan niet", aldus een woordvoerder. Ook voorzitter Dresser van de Onafhankelijke Onderwijsvak organisatie vindt het CNV-voor- stel overdreven. „Wij worden niet overstroomd met klachten van onze leden. Er is agressie in de maatschappij en dus ook op school", zo redeneert hij. „Maar detectiepoorten als algemene maatregel lijkt me nu veel te gek." den haag gpd PvdA en WD hebben grote moeite met de miljoenenbezui niging op technologiesubsidies. Beide regeringspartijen vinden dat de maatregelen haaks staan op het regeerakkoord, waarin juist het belang van nieuwe pro duktietechnieken voor de eco nomische groei wordt onder streept. Oppositiepartij CDA noemt de bezuiniging 'onacceptabel'. Minister Wijers (economische zaken) wil 55 miljoen bezuini gen op technologiebeleid. Daar naast snijdt de minister bijna de helft (180 miljoen) van de ener giesubsidies weg. Een deel daarvan (onderzoek duurzame energie, nieuwe mogelijkheden energiebesparing) treft ook technologiebeleid. PvdA-woordvoerder Van (iel- Zalm wil polis tegen schade aardbevingen den haag gpd Nederlanders moeten zich kun nen verzekeren tegen de schade door aardbevingen. Dat heeft mini8tei Zalm (finan< 16n) hel Verbond van Verzekeraars laten Op voorstel van de Tweede Kamer zijn ambtenaren van het ministerie inmiddels met de verzekeraars rond de tafel gaan zitten. Volgens de bewindsman zal op korte termijn in kaart worden gebracht wat de moge lijkheden zijn voor het aanbie den van polissen die aardbe- vingsschade dekken. Aanleiding is de financiële afwikkeling van de schade die bevingen in Lim burg en Noord-Holland hebben veroorzaakt. der is niet blij met de aanslag op het technologiebeleid. Desalniettemin gaat de grootste regeringspartij akkoord. Wel wil de PvdA toekomstige belasting meevallers gebruiken om een deel van de bezuinigingen te schrappen. De WD zal eind de ze maand, als de maatregelen door de Tweede Kamer worden besproken, aandringen op wij zigingen om het technologiebe leid te ontzien. Dat betekent clut elders meer moet worden be zuinigd, aldus WD-woordvoei- der Remkes. De korting op de energiesub sidies krijgt wel de goedkeuring van VVD en PvdA. Derde rege ringspartij D66 wilde gisteren nog niet reageren op de plan nen die partijgenoot Wijers van middag presenteert. Het stop zetten van de subsidies voor energiebesparing en de opwek king en toepassing van duurza me energie (wind, zon, water), valt niet goed bij D66. Halve ui per dag goed tegen maagkanker maastricht» anp Het eten van uien biedt be- scherming tegen de meeste vin men van maagkanker. Dat blijkt uil een onderzoek van dis. E. Dorant van de Rijksuniversiteit Limburg. Aanleiding om naar te zoeken, waren de recente aanwijzingen dat groenten, die tot de familie van de ui-achti- gen behoren, een beschermen de werking zouden hebben. Mensen die per dag minstens een halve ui eten, blijken twee keer minder kans te lopen op maagkanker dan degenen die- geen uien op hun dagelijks me nu hebben staan. De onder zoekster vindt dat nader moet worden bekeken of de bescher mende werking afhangt van de manier waarop de ui wordt be reid. Fusie tussen ouderenpartijen is afgeketst den haag «gpd De ouderenpartijen AOV en Unie55+ zullen volgend jaar bij de provinciale statenverkiezin gen elk met een eigen lijst naar de gunst van de oudere kiezer dingen. De fusiebesprekingen tussen de twee partijen zijn dit weekeinde mislukt, tot groot verdriet van de Unie 55+. Volgens AOV-voorzlttei M. Batenburg zijn er grote me ningsverschillen over de te vol gen politieke koers. Ook is er grote verdeeldheid binnen de IJnie55+. Het AOV, dat met zes afgevaardigden in de Tweede Kamer zit, verwijt de Unie55+ een 'te egocentrische en rechtse koers'. De Unie55+ zou zich al leen op ouderen willen richten, terwijl het Algemeen Ouderen verbond ook jongere kiezers wil aantrekken. O Dole ananasstukjes, r-r\ blik 227 gram «m® ^95" Oy 0CT1 Sinaasappelsap 1 /in met vruchtvlees, pak 1 liter JLJFf L/W) OSélection Clémence, wit of rood, 3 flessen a 0.75 liter 1U.~ OCflKaas 30+ 33% minder zout, vers van 't mesof 1 O Qft vacuüm verpakt kilo JJFfó IZ.yU ©Bloemkool, 1 nr per stuk 1.25 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 oktober a.s. Uw volle kri'stalspaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.! 's Lands grootste kruidenier t blijft op de kleintjes letten. v> v' 'I m 5*,., V ■M Wellicht binnenkort een historisch plaatje in het geschiedenisboek: de schaapskudde met herder. westerbork Drente dreigt over enke le jaren een van zijn be langrijkste karakteristie ken te verliezen. Als de plannen van het provin ciebestuur doorgaan, zal per 1 januari 1997 het traditionele beeld van de schaapskudden op de paarse heidevelden voorgoed verloren gaan. Bezuinigingsplannen leiden ertoe dat de zes schaapskudden die de provincie nu nog rijk is, niet langer in aanmer king komen voor provin ciale subsidie. De kuddes kosten jaarlijks anderhal ve ton. Volgens de secretaris van de stichting die op komt voor de belangen van de schaapskuddes, I.H. Mellema, is het leed niet te overzien als de kuddes verdwijnen. De nu nog uitgestrekte hei develden zullen onher roepelijk verwoekeren als ze niet langer worden begraasd. Het Schoonebeker schaap zal bovendien als ras verloren gaan. Van deze soort, behorend tot de zeldzame huisdierras sen, bestaan nog zo'n duizend exemplaren. Deze vormen de kudden van Westerbork en Hij ken. De dieren in de an dere vier kudden beho ren tot de iets minder zeldzame maar qua aan tal eveneens kwetsbare soort van het Drents hei- deschaap. Belangrijkste kosten post voor de diverse kudden is het salaris van de zes herders, onder wie ook een vrouw. Op brengsten zijn er nauwe lijks omdat de wol van de t Dren kwalitatief ver onder doet voor die van bij voorbeeld het Texelse schaap. Verder is de prijs van schapevlees recent ook flink gedaald. Het Schoonebeker en Drent se heideschaap zijn vrij tengere beestjes met be duidend minder vlees dan hun gemiddelde soortgenoten. Hoewel de uitgaven stijgen en de inkomsten dalen, vindt de stichting het toch kortzichtig om de schaapskuddes de nek om te draaien. Goedkopere 'maaimachines' dan schapen om de heide in stand te houden, bestaan gev zegt archieffoto de provincie Drente zegt desgevraagd dat het nog niet helemaal vaststaat of de subsidiekraan voor de schaapskuddes dicht gaat met ingang van 1997. Een werkgroep heeft nader onderzoek gedaan naar de gevolgen van het stopzetten van de geldstroom en moge lijke alternatieven om dat op te vangen. Gede puteerde Zwicrstra van 2-atie toer verwacht binnen enkele weken over de conclu sies te beschikken. Pas aan de hand van de re sultaten van die studie valt een definitief besluit. utrecht wang an oe Een twaalfjarig kankerpatiëntje mag bin nenkort zelf bepalen of de behandeling voortgezet of gestaakt moet worden. Bij on enigheid tussen ouders en kind telt de stem van het kind in bijzondere gevallen het zwaarst. Jongeren van zestien jaar en ouder mogen zelfs binnenkort zelfstandig zaken doen met medici. De nieuwe wettelijke regels geven patiënten bovendien het recht op informatie over zijn of haar lichamelijke of geestelijke toestand. Voor dat recht geldt geen leeftijdsgrens, hetgeen betekent dat het ook van toepas sing is op bijvoorbeeld een kind van zes jaar. Bovenstaande regels zijn opgenomen in de Wet op de Geneeskundige Behandelings overeenkomst. De Tweede Kamer heeft de ze wet al goedgekeurd en in november buigt de Eerste Kamer zich erover. „De leeftijdsgrens van twaalf jaar voor in spraak over behandelingen is willekeurig, want een negenjarige kankerpatiënt is vaak in veel opzichten net een volwassene", zegt I. Harkema van de Vereniging Kind en Zie kenhuis. Directeur Patiëntenzorg C. van der Werf van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht is het met haar eens: „Zo'n jong kankerpatiëntje dat voor een derde kuur komt, weet heel goed wat er aan de hand is. Het beseft dat het dood kan gaan. Een en kele keer komt het zelfs voor dat zo'n kind geen verdere behandeling wil." De Vereniging Kind en Ziekenhuis vindt dat ouders en kind zoveel mogelijk samen als patiënt moeten worden gezien. Harkema: „Ik ben voor een 'driehoeksoverleg' van medicus, ouders en kind. I let is aan de ou ders om op te letten of het kind genoeg in formatie krijgt. Maar veel kinderen willen graag voor vol worden aangezien. Dok dat is iets waar ouders bij zo'n driehoeksge- sprek op bedacht moeten zijn." Opkomen voor een ziek kind is verre van gemakkelijk voor ouders, vindt I larkema. De ouders willen dat uiteraard zo goed mo gelijk doen, maar velen zijn daarbij bang dat de dokter ze lastig vindt. Toch is er al veel veranderd: „Vroeger gaf je je zieke kind af aan de ziekenhuispoort en dan kwam het gerepareerd terug, alsof het hij de poppen dokter was geweest. We zijn nu op weg naar continu overleg en informatie over de be handeling. Tegenwoordig krijgen ouders en kinderen meer uitleg. Maar veel dokters ne men nog wel te gemakkelijk aan dat je het wel met hen eens zult zijn." Dokters hakken vaak op eigen houtje kno pen door, beaamt Van der Werf. „Artsen hebben geen zeeën van tijd en zijn geneigd de meest voor de hand liggende oplossing te kiezen. In gevallen van leven en dood ligt dat natuurlijk anders. Dan zijn zij dagelijks vele uren met de patiënt en de ouders be zig." Alleen al door hun kennis hebben behande laars een fikse voorsprong. Van der Werf: „Dat zal altijd zo blijven, maar de bood schap van de nieuwe wet is dat de arts geen misbruik mag maken van het feit dal hij het Artsen kunnen trouwens bij een behande lingvan 'niet ingrijpende aard' gewoon hun eigen gang blijven gaan. Volgens I larkema had de wetgever die bepaling beter weg kunnen laten. „Voor een kind is iets al snel ingrijpend. Stel dat de poes net een spuitje heeft gehad: dan is een injectie voor zo'n kind echt doodeng." Artsen en verpleegkundigen die dagelijks met kinderen werken, spelen hier al lang goed op in, meent Van der Werf: „Als een kind iets niet wil, proberen wij erachter te komen waarom dat zo is. 1 let kan de angst zijn voor het onbekende. Dan helpt het om uitleg te geven. Daarnaast kan het gaan om een onprettig onderzoek. Eerlijk zijn is dan erg belangrijk. Je moet bijvoorbeeld niet zeggen dat het geen pijn doet als dat wèl zo is. Maar verder geldt: we zullen tóch moe ten prikken, ook als het kind dat niet wil

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3