Abortus om sekse-keus niet gemeld Schoonmaker in adamskostuum 'Preutse Amerikanen willen naar de wallen' De dood lokt met nepganzen Randstad Ontslag dreigt voor Haarlemse ambtenaren Tegenslag voor Fokker Amsterdamse trams doen goede zaken met reclame Cd-kopers krijgen per abuis nieuwe cd Gordon Herstelplan tweede deel Amsterdamse Zeedijk Tien miljoen waterschade DINSDAG 11 OKTOBER 1994 1 De jacht op ganzen in Flevoland heeft bi zarre trekken. Om ze goed op de korrel te kunnen nemen, lokken de jagers overvlie gende dieren met nepganzen in een veld vol sappige jonge koolzaadplanten. Zo ko men de klachten van boeren over vraat- schade aan de gewassen in een geheel an der daglicht te staan. De plastic lokganzen staan op een halve kilometer van het natuurreservaat de Oostvaardersplassen, waar grote groepen ganzen de nacht doorbrengen. In de och tend trekken de ganzen weg en kunnen ze de verleiding om te snoepen van het kool zaad nauwelijks weerstaan als ze zien dat daar al ganzen zijn neergestreken. Nauwelijks hebben ze zich bij hun plas tic soortgenoten gevoegd of de eerste do delijke schoten weerklinken. In Nederland worden per jaar zo'n 60.000 ganzen ge schoten, volgens opgaaf van de Koninklij ke Nederlandse Jagers Vereniging. foto martijn de jonge. In Bloemenhove paar keer per jaar De Leidse instellingen die abortussen verrichten zijn nog niet geconfronteerd met de vraag om abortus omdat een zoon gewenster is dan een dochter. Bij de Bloemenhove- kliniek in Heemstede blijkt -steeds achteraf- twee tot drie keer per jaar dat vrouwen om die reden hebben be sloten tot abortus over te gaan. RUDOLF KLEUN/AD HEESBEEN Landelijk gezien gaat het een onbekend aantal dat zich na een vruchtwater punctie of vlokkentest om die reden laat aborteren. Volgens directeur A. Schipper van de Heemsteedse kliniek maakt het nauwelijks verschil of de vrou wen uit Nederland of van elders komen. Maar met name al lochtone vrouwen zouden soms een abortus willen omdat in hun cultuur een zoon de voor keur geniet. Directeur W. Beekhuizen van de Leidse kliniek voor medische geboorteregeling zegt nog nooit na de ingreep ermee te zijn ge confronteerd dat vrouwen zich lieten aborteren omdat ze geen meisje wilden. ,,We hebben één keer meegemaakt dat een echt paar seksekeuze opgaf als reden voor abortus. Het ging toen om Belgen." Beekhuizen voegt er aan toe dat hij er geen vat op heeft wanneer vrouwen een an der verhaal vertellen. „We pra ten met de vrouwen zonder dat daar familie bij mag zijn. Als ze de taal niet spreken is er een tolk bij. Dan proberen we zo goed mogelijk na te gaan wat hun motieven zijn. Maar als ze een volslagen ander verhaal op hangen, kunnen wij dat niet na trekken." Beekhuizen zegt om die re den met enige aarzeling dat duidelijk moet zijn dat in Ne derland abortus wordt gewei gerd als sekse-keuze het motief is. „Want als we dat gaan affi cheren gaan mensen natuurlijk smoezen bedenken." Hij voegt er aan toe dat het voor de artsen die abortussen doen een uitge maakte zaak is. „Je doet dit werk, dat niet bepaald het aan genaamste is, omdat je het be langrijk vindt. Om helpen die in een noodsituatie verkeren. Daar valt sekse-keus duidelijk niet onder." Een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis Leiden laat zich in soortgelijke bewoor dingen uit. Hij wijst er op dat voordat tot abortus wordt over gegaan uitvoerig wordt gespro ken met de betrokken vrouwen en ergeprobeerd wordt zo zorg vuldig mogelijk vast te stellen wat hun motivatie is. Hij merkt bovendien op dat in Nederland het doen van een vlokkentest, noodzakelijk om het geslacht van een ongeboren kind te bepalen aan regels is ge bonden. De test wordt bijvoor beeld alleen vergoed aan vrou wen die ouder dan 36 zijn, om dat hun kinderen een groter ri sico lopen als het gaat om aan geboren afwijkingen. In andere landen zou de test echter mak kelijker verkrijgbaar zijn. „En het is natuurlijk goed mogelijk dat vrouwen van het ene adres naar het andere gaan. Daar hebben wij geen vat op." Directeur Schipper van de BLoemenhove-kliniek bena drukt dat er geen sprake is van een toename van het aantal ge vallen sinds de groei van het aantal vluchtelingen naar ons land. „Ik werk in deze kliniek 24 jaar. Het is nooit anders ge weest." Hij betreurt de gang van zaken in hoge mate. Hij zegt echter machteloos te staan, om dat de wouwen pas lang na be handeling toegegeven dat ze geen abortus hadden laten doen wanneer de vrucht een jongetje was geweest. „Het is voor de hulpverleners natuurlijk afschuwelijk om dat achteraf te horen. Maar het is niet te voor komen. Want die wouwen we ten dat we niet meewerken als ze om die reden om een abor tus wagen." Amsterdammers starten nieuwe vorm van dienstverlening Op zoek naar een goed uitzien de man die in adamskostuum het huis komt poetsen? In Am sterdam wordt daar sinds kort in voorzien. Domestico Schoon maak Mannen noemen zij zich zelf. Naast de huishoudelijke klussen zijn ze ook altijd in voor een goed gesprek. In de blote kont wel te verstaan, maar zon der seks. De initiatiefnemers van Domestico zijn Alfred van der Weiden (31) en Gustavo Restuccia (28). Alfred is van oor sprong operator en program meur, Gustavo leraars Engels, Spaans en Nederlands. Het idee kwam op na het lezen van een advertentie in het Duitse homo blad-Magnus, waarin een zoge heten 'Nacktputzagentur' deze dienstverlening aanbood. Maar ook in Italië en de Verenigde Staten lopen dergelijke initiatie ven als een trein. Soort klanten „We richten ons op een bepaald soort klanten, ongeacht de seksuele voorkeur", legt Alfred uit. „Mensen die waarde hech ten aan een naakt lichaam, voyeurisme, erotiek, gezel schap, een goed gesprek en die ook nog praktische karweitjes hebben te doen." Zelf werkte hij twee jaar in de aidshulpverlening, waar hij ook het nodige schoonmaakwerk deed. Gustavo deed de prakti sche ervaring op als schoonma ker in een bedrijf. „Naakt schoonmaakwerk vind ik span nend, het is een mooi gevoel", vindt hij. Alfred: „We zijn redelijk opge leid, maar hebben om te leven ook schoonmaakwerk verricht. Eigenlijk is het een soort sym biose tussen die twee dingen." Beiden zien het initiatief als een nieuwe maar ook spannende uitdaging. „Maar in eerste in stantie is het gewoon een dienstverlening voor geld." De tarieven die zij vragen lopen uiteen van 75 gulden voor een uurtje tot 225 gulden voor vier uur. In het centrum van Am sterdam dan wel te verstaan. Daarbuiten worden de kosten iets hoger. Een strak georganiseerd com mercieel bureau voor schoon maak mannen is Domestico ze ker niet. „Wel een plek waal mannen en wouwen voor zich zelf aan het werk kunnen bin nen een collectief. Er bestaat geen hiërarchische structuur waarin een paar mensen ande ren laten werken om geld te verdienen", aldus Alfred. In totaal vier mannen hebben zich bij Domestico aangesloten. En zo nodig is ook een vriendin bereid mee te werken. Maar daarmee begeef je jezelf al gauw op glad ijs, beseffen ze. „Zodra je dit werk doet met vrouwen, krijg je een hoop gelazer. Vooral uit de traditionele escort-hoek. We hebben al verhalen gehoord van bedreigingen uit het crimi nele circuit." De schoonmaakmannen zeg gen alleen te willen werken voor aardige, leuke en sympathieke mensen. En absoluut niet bij ie mand die er thuis een enorme smeerboel van heeft gemaakt. Het werk moet vooral gezien worden als een sociaal kontakt. Veel 'klanten hebben zich i het prille bestaan van Domestj co overigens nog niet aange diend. De vier verwachten vooi al belangstelling van mense die goed verdienen, van sti houden, iets nieuws willen e spanning zoeken zonder sel maar met erotiek. „We zouden ook een soo| verrassing kunnen zijn voor ee verjaardag. Of op een feestji want bedienen doen we ook' denkt Alfred. „Ik denk dj voyeurisme nog een onontgon nen gebied is. Nu is daar no iets stiekems aan. Allerlei voi men die niet te maken hebbe met harde seks, maar met safe seks worden hiermee geïntrc dueerd." Lacht: „Iemand noern de het al de extreemste vorr van safe-seks. Het past in el geval in deze tijdgeest van ee leven met aids." HAARLEM «HENK SCHOL De komende jaren gaat de gemeente Haarlem ambte naren ontslaan. De gemeente kan verkleining van haar per soneelsbestand via natuurlijk verloop niet langer garande ren. De banen van ruim tweehonderd ambtenaren staan de komende jaren op de tocht, want Haarlem moet enorm bezuinigen: 22 mil joen gulden in vier jaar. Het college van B en W heeft de vakbonden van overheidspersoneel aange zegd dat garanties dat nie mand wordt ontslagen niet langer gegeven kunnen wor den. Het streven blijft even wel gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorko men. Het college stelt daar om ook voor de regels voor herplaatsing van 'boventalli ge' ambtenaren te versoepe- len. Omdat B en W zo min mo gelijk willen snoeien in de uitvoerende taken van de ge meente, moet het 'witte boorden'-korps slinken. Eeri nieuwe reorganisatie staat in dat verband voor de deur. In-; krimping van het aantal ge meentelijke sectoren, mindei leidinggevenden, maar ook minder wethouders in het college komen daarbij aan de orde. Verkoop vliegtuigen vlot niet VERVOLG VAN VOORPAGINA Het verlies van Lufthansa als klant is voor Fokker een enor me tegenslag, ondanks het feit dat Fokker geen geld ver liest aan de inruil. Na een aanvankelijk veel belovende start een aantal gereno- meerde Europese maatschap pijen bestelde dé Fokker 50 slaagt Fokker er nu nauwelijks in een vliegtuig te verkopen. Ten opzichte van de be langrijkste concurrent, de Frans/Italiaanse ATR 42/72, is de Fokker 50 te duur. De laatste klant van betekenis, die Fokker wist binnen te ha len, was het Britse Air UK. Fokker verdiende door de zware concurrentie echter geen stuiver aan deze deal. Tot overmaat van ramp is Lufthansa Cityline niet van plan de Fokker 50 in te ruilen voor bijvoorbeeld de Fokker 70, het nieuwste straalvlieg tuig van Fokker. Onlangs ver loor Fokker in concurrentie met British Aerospace (BAe) een order voor deze vliegtui gen. De Britten haalden de order voor drie Avro-jets bin nen, Daarmee werd de deur opengezet voor vervolgorders. Fokker werd buitengesloten. Het lijkt woordvoerder Kliek niet logisch dat Lufthansa ter vervanging van de Fokker's 50 voor een tweede vliegtuig in. de categorie van de Avrojet de Fokker 70 kiest. Om de situatie nog verve lender te maken, retourneert ook Crossair zijn vijf Fokker 50's ten gunste van de SAAB 2000. Dit besluit komt echter niet als een verrassing. De vliegtuigen waren indertijd door de regionale dochter van Swissair op tijdelijke basis in gehuurd. Fokker-woordvoerder L. Steijn: „De stap van Lufthan sa komt voor ons als een ver rassing. Wat ons betreft is er nog niets aan de hand. Als Lufthansa de vliegtuigen aan ons wil terugverkopen, ver wachten wij ze met gemak weer te kunnen verkopen. Er is een grote vraag naar goed onderhouden tweedehands Fokker's 50 vanuit landen die zich een nieuw toestel niet kunnen veroorloven AMSTERDAM GPD In Amsterdam rijden sinds gis teren vierenveertig trams, die van binnen zijn voorzien van reclameborden. Aan het eind van dit jaar moet deze voor Ne derland nieuwe reclamevorm zijn uitgegroeid tot zo'n zesdui zend billboards in alle bussen, trams en metro's, in de hoofd stad. De helft van de reclame inkomsten gaat naar het Ge meentevervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam, de andere helft naar reclamebedrijf PubliQ in Breda. Volgens een woordvoerdi van dit bedrijf bestaat er grol belangstelling voor deze reel) me-vorm. Na een eerste mailiii aan bedrijven, waren alle bo den voor de eerste weken dire verhuurd. Ook de reizigers zelf krijge de mogelijkheid een boodscha te publiceren. Via een billboai met kleurenposter mogen 7 met naamsvermelding hu lijfspreuk aan een breed publit bekend maken. Een vaste afin mer in lijfspreuken wordt Loe je. Wekelijks krijgt zij gratis ha vaste plek in de trams. Een aantal cd-kopers in Bever wijk heeft tijdens de Nationale Platen- 10-Daagse de nieuwste cd van Gordon ontvangen in plaats van de gratis cd 'Mega Popclassics'. Terwijl doosje, cd- hoesje en opdruk 'Mega Pop classics' melden, bevat de cd het onlangs uitgebrachte album 'Now is the time' van de Neder landse ster. Een woordvoerder van de Stichting Collectieve Promotie Geluidsdragers, die 'Mega Pop classics' als cadeau aanbiedt, reageert gelaten. „Beide cd's blijken in dezelfde fabriek ach ter elkaar te zijn geperst. Bij het wisselen heeft een. handjevol Amsterdam cd's de verkeerde muziek mee gekregen. Slordig, maar het gaat om maximaal vijf tot tien schijf- jes. Bij Gordon's platenmaat schappij CNR accepteert men deze excuses. „Die cd's hadden eigenlijk weggegooid moeten worden. Was het bij meer cd's gebeurd, dan was het echt cata strofaal. Een ramp. Het is alleen uiterst ongelukkig dat het net om de nieuwe cd van Gordon gaat. De mensen die de misdruk in handen hebben, bezitten in ieder geval een uniek exem plaar." De inzet van particulieren is nodig om ook het herstel van het tweede deel van de Am sterdamse Zeedijk te laten slagen. Zij moe ten zelf aan de gang gaan met het opknap pen van hun panden. Voor de twintig mil joen die de gemeente beschikbaar stelt, kunnen alleen de allerslechtste panden worden aangepast. Dit bleek gisteren bij het startsein voor het herstelplan van het tweede deel van de beruchte straat. Vanaf de jaren zeventig tierde de drugshandel en de criminaliteit welig op de Zeedijk. Winkels sloten de deu ren omdat klanten werden beroofd en weg bleven. Verval trad snel in. De bewoners voerden actie en kregen bij het aantreden van burgemeester Van Thijn in 1985 steun. De politie veegde geregeld junks en dealers van de dijk en er kwam een plan voor het economisch herstel van de straat. Het opknappen van het eerste stuk kostte de afgelopen jaren rond de veertig miljoen gulden, merendeels subsidiegeld. De NV Economisch Herstel Zeedijk zorgde ervoor dat honderdveertig woningen en 48 be drijfspanden werden opgeknapt en ver huurd. De NV kwam in 1984 van de grond als samenwerkingsverband tussen de ge meente Amsterdam en banken en instellin gen. De opknapbeurt raakte in een stroom versnelling door de komst van het Barbizon hotel op de kop van de Zeedijk. In het begin hadden ondernemers moeite het hoofd boven water te houden. „Maar het draait en dat is meer dan menigeen had verwacht. Ik denk dat het tweede stuk ook gaat draaien", stelt directeur J. Nieuwenweg van de NV Economisch Herstel Zeedijk. Nu is er een duidelijke scheiding tussen het opgeknapte stuk en het tweede deel tussen Stormsteeg en Nieuwmarkt, waar verval en drugshandel nog heersen. Volgens de directeur is er vraag van ondernemers naar winkelruimte op de Zeedijk. Hij rekent erop dat het opknappen van het tweede stuk in drie of vier jaar gereed is. „Als dat klaar is, dan is het een normale straat. Als je er nu overheen loopt is er al een duidelijk verschil met vroeger." En verslaafden zul je altijd wel houden. „Maar die lopen op het Damrak ook rond." DEN HAAG ANP Noordhollandse boeren en tuinders die schade hebben ge leden door de wateroverlast in september, krijgen niet veel schadevergoeding. Dat is giste ren gebleken tijdens overleg tussen landboLiwminister Van Aartsen en het Landbouwschap. Door de vele regenval liepen vorige maand in Noord-Holland enkele honderden bedrijven en akkers onder. De regionale boe- renorganisaties raamden de schade vorige week nog op bij na 40 miljoen gulden. Het mi nisterie van landbouw komt op een veel lager bedrag uit. Onaf hankelijke taxateurs hebben de totale schade vastgesteld op tien tot elf miljoen gulden, al dus het ministerie. Daar komt nog bij dat een in dividuele boer tenminste dertig procent van zijn oogst moet hebben verloren om in'aanmer- king te komen voor schadever goeding. Vervolgens geldt dan ook nog een. eigen risico van dertig procent. Bedrijven die op korte termijn in moeilijkheden komen door de wateroverlast kunnen altijd nog een beroep doen op het Borgstellingsfonds of het Bijstandsbesluit Zelfstan digen, aldus het ministerie. Tot dusver hebben zich twee bedrij ven gemeld. Snelle excursies voor overstappers Schiphol SCHIPHOL CAROLA VAN DEN DUNGEN 'Een gat in de markt', dachten Marcel Hogeboom en Rob Feenstra. Onder de naam Hol land Tours Schiphol B.V. zijn de kersverse ondernemers een be drijf begonnen dat excursies verzorgt vanaf Neerlands groot ste luchthaven. In luxe uitge voerde zes-persoons busjes worden uitstapjes gemaakt naar onder meer Amsterdam, de Zaanse Schans en Madurodam. Het bedrijf is pas drie weken jong. En de belangstelling van overstappende passagiers die een paar uur op Schiphol ver blijven, valt nog wat tegen. „Toch is de markt groot ge noeg", zegt Rob. „Meer dan 600.000 mensen bleven vorig jaar langer dan vijf uur op de luchthaven. Ons probleem is hoe we die mensen kunnen be reiken. Adverteren in de lounge, waar de 'overstappers' wachten, is namelijk nog niet toegestaan. Alleen reizigers die aan de infor matiebalie spontaan naar ex cursie-mogelijkheden vragen, krijgen onze folder." Marcel en Rob zijn bekend met de luchthaven. Jarenlang werkten de>twee bij de, inmid dels opgeheven, luchthavenpo- litie. Vervolgens kwamen ze bij Marcel Hogeboom en Rob Feenstra laten Amerikanen in twee uur Nederland zien; „ledereen laat een foto maken bij het Anne Frankhuis." foto united photo's de boer verkeerszaken en toezicht. Door werk daar minder interessant, bedrijf te beginnen. Ondanks het afstoten van taken, werd het Vandaar het plan om een tour- een ondernemersplan gaf de bank geen lening. Hun werkge ver was wel enthousiast. De luchthaven gaf de nodige zeker heden en maakte het mogelijk de nodige investeringen te doen. Ondanks het ruime en flexi bele aanbod van excursies, kiest ruim negentig procent van de toeristen voor Amsterdam. De tocht voert door het hart van de stad. „Bij de eerste gracht klin ken de Ooh's en Aah's al door de auto", vertelt Marcel. De toeristen krijgen het cultu rele erfgoed te zien waaronder het Rijksmuseum, concertge bouw, Paleis op de Dam en na tuurlijk het Anne Frankhuis. „Alle Amerikanen maken daar een foto, kunnen ze thuis bewij zen dat ze er zijn geweest. Ook willen ze graag het 'Red Light District' zien. Dat verwacht je helemaal niet van die preutse Amerikanen." Puur Hollandse zaken ontbre ken niet. Vanuit Amsterdam wordt doorgereden naar Am stelveen voor een kijkje bij de molen. Aardige afsluiting van een twee uur durend ritje is het bezoek aan een boerderij waar kaas en klopipen worden ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16