Twijfels over plan voor aanleg haven 'Mijn voorouders vochten ook al tegen de trein' Raadslid: liever taxi dan bibliobus in Alkemade Toekomst van Eendenkooi onzeker Rijn Veenstreek Diefstal uit woningen Justitie dreigt borden HSL zelf weg te halen Plan voor vervanging van bomen in Leimuiden 14 DINSDAG 11 OKTOBER 1994 hans koenekoop, 0 oudade/rupwetering* Bezwaren tegen voorrijkosten van Bibliotheek Centrale WD-raadsIid A. van Velzen wil dat de gemeente Alkemade een taxibedrijf gaat inhuren om minder mobiele inwoners van Oud Ade en Rijpwetering naar bibliotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen te brengen. Van Velzen ziet dit als een goed alternatief voor de in zijn ogen veel te dure bibliobus die bin nenkort de twee dorpen gaat aandoen. ,,Op die manier besparen we waarschijnlijk veel geld", zo zei hij gisteravond tijdens de verga dering van de commissie wel zijn. „Lezers hebben bovendien meer keus omdat het assorti ment van De Bloemlezer groter is dan dat van de bibliobus." De andere commissieleden waren het niet met Van Velzen eens. Zij hebben liever een bi bliobus die elke week een half uurtje in Oud Ade en twee uur in Rijpwetering staat. „Het plan van Van Velzen verdient zeker geen schoonheidsprijs zei PvdA-raadslid F. Schoonder- woerd. „Ik voorzie allerlei pro blemen. Want hoe bepaal je wie er wel of niet mee mag rijden met die bus." Wethouder L. Beelen sloot zich daar .bij aan: „Waarom zou er wel een bus naar de bibliotheek gaan en niet één naar de volleybalclub." Ook burgerlid E. de Koning had be zwaren. „Het is echt niet zo dat ze in Oud Ade allemaal gehan dicapt zijn en gebracht moeten worden." Hoewel de mee sieleden vóór de komst va bibliobus zijn, hadden zij tekens bij de dubbele voorrij- kosten die de Provinciale Bi bliotheek Centrale (PBC) rekent. Als de bus twee plaatsen aan doet betekent dat ook twee keer 1.100 gulden voorrijkosten. „Het is een beetje onzin dat er zoveel extra betaald moet wor den ómdat die bus ook dorp verderop gaat staan, bedrag is buiten proporties", zc zei burgerlid M. Hagenaars. „E moet met de PBC nog stevig on derhandeld worden over dit be drag." Schoonderwoerd zaj el proble Dat „Er valt met de i alphen aan den r van de PBC best denk dat er best prijs gedaan kan moeten ergens in uitkomen", zo zei prai Ik worden. We het midden hij optimis- Ondernemers laken watersportbeleid Alkemade Watersportondernemers in Alkemade zijn gematigd en thousiast over het plan van de gemeente om meer water toeristen aan te trekken. „Het werd tijd, want de ge meente Alkemade heeft er tot nu toe helemaal niets aan gedaan om zich als watersportgemeente te profileren. De aanleg van een passantenhaven in Roelofarendsveen is een eerste stap in de goede richting", menen zij. S. Bereiter van Waters- kischool Braassemermeer in Oude Wetering vindt dat voor dat de provincie geld uitgeeft, het Groene Harf zich ook daadwerkelijk sterk maken om de watersport te bevorderen. „Anders is het weggegooid geld", stelt hij. „Straks heb je mooie doorvaart- routes, maar wat heb je eraan als ze alleen maar doorvaren. Je moet de toeristen vasthouden. Zo'n gemeente als Alkemade bijvoorbeeld, moet de midden stand stimuleren om gezellige terrasjes aan het water te cre- eren met goede aanlegvoorzie- ningen. Het moet leuk zijn om alkemade marieta kroft "BenW lanceerden het idee in ihun reactie op het provinciale jwaterrecreatieplan: 'het blauwe de gemeenten (netwerk in het Groene Hart'. Dit plan behelst een het aantrekke lijk maken van zeven vaarroutes door alle knelpunten op te los sen. De provincie heeft hiervoor 125 miljoen gulden beschik baar. B en W willen een deel van het geld besteden aan een onderzoek naar de haalbaar heid van een haven tussen het Westeinde en de Galgekade in Roelofarendsveen waardoor de winkels in het centrum bereik baar zijn. Karaoke-set verdwenen alphen aan den run De man had geen legitimatiebewijs bij zich toen hij afgelopen vrijdag bij een bedrijf aan 'de Energieweg in Alphen een karaoke-set kwam lenen. Als 'bewijs' werd het ken tekennummer van de auto aanvaard. Dat had de verhuurder be ter niej kunnen doen. Gisteren moest de 5000 guldende kosten de set worden teruggebracht. Dat gebeurde niet, waarop de ver huurder de politie inschakelde. Na controle van het kenteken nummer bleek dat het om een auto ging die vorige week in Al phen was gestolen. Motorrijder breekt enkel zoeterwoude-runduk Bij een ongeval op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is gistermorgen een 20-jarige motorrijder uit Ha- zerswoude-Rijndijk gewond geraakt. De motorrijder haalde rechts een file in en kwam in botsing met een auto die linksaf een paralellweg wilde inrijden. Met vermoedelijk een gebroken pols is de motorrijder overgebracht naar .een ziekenhuis. Man rijdt van de weg rijpwetering* Een 20-jarige man uit Alphen is vannacht rond half twee op de A-4 (Amsterdam-Rotterdam) ter hoogte van Rijpwe tering met zijn auto van de weg gereden. Eerst ramde de auto de vangrail om vervolgens in een sloot te belanden. De bestuurder bleef ongedeerd. Bij controle door de politie bleek dat de man teveel had gedronken. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. aan wal te gaan." Hij vindt dat er een voorbeeld moet worden genomen aan Friesland. L. van Rijn van de Zeil-, ski- en surfschool De Kaag sluit zich hierbij aan. Van Rijn: „Alkema de is een tuindersgemeente. Als ik zo de groep bestuurders be kijk, zie ik er weinig tussen die zich hard maken voor de water sport. Je ziet het verschil met Warmond. Die gemeente is wel watersport-minded In Alkema de wordt geen toeristenbelas ting geheven. Dat zegt eigenlijk al genoeg. Dan hoeven ze zich immers ook niet zo snel druk te maken om het toerisme." E. Rodewijk van Jachthaven De Meerkant is echter nogal pessimistisch over het plan. Volgens hem kan het Groene Hart niet met Friesland worden vergeleken. „Het blijft hier een doorgaande vaarroute. De pro vincie kan het geld beter beste den aan het zoeken van een an dere baggerstortlocatie. CONCERT - Het Groene Kerk- concert vindt zondag 16 okto ber plaats in de Groene kerk in Oegstgeest. Het concert, dat K O organiseert, begint om 14.15 uur. Marjanne Kweksilber is de sopraan, het Nederlands Gitaarduo werkt ook mee. Uit een flatwoning aan de Pre- ludeweg in /Viphen zijn gister avond paspoorten, een onbe kend geldbedrag en een horloge gestolen. De daders kwamen via het balkon de woning binnen. Ook twee woningen aan de Wil lem de Zwijgerlaan kregen on gewenst bezoek. Uit een huis werden twee gouden ringen, een zilveren armband, 550 gul den, een rijbewijs en een drie bankpasjes meegenomen. Wat er uit het tweede huis wordt vermist, is nog niet bekend. Ouderen Alkemade krijgen hulp idekerkaan den run. De eerste paal was geen probleem. Maar die werd dan ook ge slagen door de 100-jarige mevrouw A. van Beurden-Heijmans, de oudste bewoonster n het Koudekerkse bejaardenhuis Rhijn- dael. Bij de tweede paal waarop straks de ser- an het bejaardenhuis komt te rusten, ging het echter mis. De professionals hadden weer bezit genomen van de hei-installatie en prompt sloegen zij de paal in tweeën en de heimachine op tilt. Ervan uitgaand dat de problemen vandaag of morgen wel weer hersteld zijn, is het de bedoeling dat de serre juni volgend jaar klaar is. De tuinkamer wordt gebouwd op kosten van de stichting 'Vrienden van Rhijndael', die de afgelopen tijd via diverse acties de beno digde 100.000 gulden bij elkaar heeft ge bracht. De serre is een cadeautje van de Vrienden voor de 25ste verjaarsdag van het bejaardencentrum. foto ben ni bruyn De commissie Welzijn van de gemeente Alkemade heeft gis teravond ingestemd met de aanstelling van een ouderen- werker voor het nieuwe dien stencentrum. De ouderenwer- ker gaat zich ongeveer twintig uur per week bezig houden met het coördineren en organiseren van activiteiten voor ouderen en het begeleiden van vrijwilli gers. Gedeputeerde opent Alphens milieucentrum Milieugedeputeerde van der Vlist opent aanstaande vriidag het Alphense natuur- en milieu- educatief centrum 'De 4 jaarge tijden'. In het centrum vinden sinds enige tijd de plaatselijke afdelingen van het Institituut voor Natuurbeschermingsedu- catie en het Wereldnatuurfonds onderdak. aandag de I7de is het 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur open voor ieder een die eens een kijkje wil ne men. Het natuur- en milieu- educatief centrum is gevestigd aan de Vivaldihof 85 in Alphen. Op i Zoetem'oudse politiek heeft genoeg van verliezen VRUETUD zoeterwoude liesbeth b De Eendenkooi moet snel plannen maken om het verlies weg te werken. Dat werd gis teravond duidelijk in een commissieverga dering in Zoeterwoude-Rijndijk. De politici hebben er genoeg van om de tekorten te dekken. De Eendenkooi moet binnen enke le maanden een.actieplan indienen. De gemeente legt bijna 142.000 gulden op tafel om het tekort te dekken en werk zaamheden te bekostigen. „We kunnen niet onder dat bedrag uit, maar het verbaast me dat de Eendenkooi jaar in jaar uit verlies draait", aldus PZ'er M. Booij. De toekomst van de Eendenkooi ziet er bovendien slecht uit omdat het voortbe staan van de bibliotheek en het postagent schap gevaar loopt en de Eendenkooi daar door nog minder inkomsten zou hebben. „Ik heb niet het idee dat dit een eenmalige herstelactie is, waarvoor we in de toekomst gevrijwaard worden", oordeelde WD'er R. de Ridder. Voorzitter A. van der Heijden waarschuw de de commissie voor een Zoeterwoude- Rijndijk zonder Eendenkooi. „Een eenvou dige oplossing is: verpacht de zaak aan een ondernemer. De sociale en culturele zaken kunnen dan opgeheven worden en dat scheelt de gemeente een hoop geld. Maar dan is er gewoon niets meer over." Volgens wethouder R. Hogenelst (welzijn- /CDA) is de grens bijna bereikt. „Ik zou graag willen dat deze kredietaanvraag een malig was, maar hoe zeker is het dal u de komende jaren niet weer op de stoep staat. Als er geen plan is, moeten we de subsidies afwegen en kijken of we bijvoorbeeld de sporthal kunnen ontkoppelen. We moeten een oplossing hebben om de lasten te druk ken. Als de tekorten niet minder worden, hebben wij onze eigen verantwoordelijk heid", verklaarde hij onomwonden. Melkveehouder ziet bedrijf te gronde gaan door komst flitstrein Snooker De snooker- en bowlingmidda gen bij Tenn-bowl kunnen nog steeds 50+ers gebruiken. Voor 7,50 gulden per keer leert u van een instructeur de spelen beter te beheersen. Snooker is op dinsdag, bowling op donderdag. Beide middagen beginnen om 14.00 uur. Tenn-bowl ligt boven de Winkelhof in Leiderdorp. In lichtingen tel. 071 111723. Het hoofddoel is ontspanning. Kinderbingo In buurtcentrum 'Elkerlyc' aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn is op woensdag middag 12 oktober een kinder bingo. Aanvang 14.00 uur. De entree is een gulden, limonade Zang Het Christelijk Gemengd Koor 'Zang en Vriendschap' bestaat op vrijdag 14 oktober 75 jaar. De receptie is van 18.30 tot 19.30 uur in de grote zaal van de Gereformeerde Kerk in 11»»- zerswoude-Dorp. De ingang ligt aan de Korenmolenlaan. Computerdunip De Alphense computerclub CGG houdt zaterdag 15 oktober van 12.00 tot 16.00 een dump dag. Alle eomputermaierialcn zijn beschikbaar in buurtcen trum Elkerlyc aan de I lavixhorst 254 in Alphen. Toegang is gra tis. Info:01720-25169. rijnwoude emiel fangmann „De volgende spreker." Gelaten hoort melkveehouder Hein Ver- kleij uit Hazerswoude-Rijndijk zijn voorgangers aan, die stuk voor stuk nog eens de argumen ten tegen een flitstrein door het Groene Hart opsommen. Om persoonlijke of publieke rede nen. Ze maken deze maanda- gagavond gebruik van de hoor zitting op de door het ministerie van verkeer en waterstaat geor ganiseerde bijeenkomst in het Dorpshuis van Hazerswoude- Dorp. „Zo zijn we gauw klaar", jzeg Verkleij gelet op het rappe Itempo van de insprekers. Ver- I kleij voert zijn bedrijf - 49 hec tare, 90 melkkoeien - in de jGroenendijkse polder samen met zijn broer. „Maar die is op (vakantie." Verkleij is een nuchtere man, die weloverwogen zijn zegje jdoet. Zijn kolossale handen ver raden deze avond de agrariër. (Hij is in gezelschap van zijn I vrouw. Het is de eerste keer dat IVerkleij inspreekt tijdens een vergadering. Hij doet het met I sonore stem. „De trein door- j snijdt mijn bedrijf. Ik raak grond kwijt. Er komt geluids- ihinder en trillingen. Dat mijn jbedrijf in waarde daalt, hoef ik I eigenlijk niet nader toe te lich- Iten." En dan komt het. „Dat ik mijn bezwaar toelicht komt om dat het om de emotionele kant (gaat." i Het is namelijk niet voor het eerst dat de Verkleij's moeten 'knokken. „Honderd jaar gele iden vochten mijn voorouders tegen een spoorlijn door hun toenmalige boerderij." Het ging lom de lijn Leiden-Utrecht. De rechtbank moest er aan te pas Ikomen. En nu? „Dit betekent het einde van het bedrijf." Agrariër Hein Verkleij op de hoorzitting: „Moetje dan niets doen, dat geeft geen voldoening." Voldoening het Groene Hart er komt, wordt „Dat werkt toch", zegt hij na het een deel van zijn grond door- klaterende applaus. „Moet je sneden door de tunnelbak die dan niets doen? Dat geeft ook recht achter de boerderij is ge- geen voldoening. Je doet er aan, projecteerd. wat je er aan kan doen." Maar de Verkleij's lijkt zich honderd jaar de geschiedenis te herhalen. Als de flitstrein door mende 26 jaar flink talen. Vroeger de koeien vier keer per de spoorwegovergang Utrecht. Dat was me ochtends in de mist. raakte je-wel „En dat terwijl we net een ruilverkaveling achter de rug koeien kwijt, die onder hebben, waarvoor we de ko- kwamen en kon je de we met lag over Leiden- En dan ïn paar foto ben de bruyn schadevergoeding betalen." Naar die tijden verlangt hij niet Op schrift had hij ook al een bezwaar ingediend. „Verlies van landbouwgrond heeft gevolgen voor de mestafzet. Straks krij gen we na de'vorige ruilverka- vling weer met kleine schuine kavels te maken'. En dan hij heeft nog een argument. „Ge luidsoverlast heeft vermoedelijk gevolgen voor de melkgift van hét vee. Schadelijke stoffen heb ben invloed op de gezondheids toestand van de veestapel." Lachen Verkleij heeft grote twijfels over het nut van de inspraak. Want, zegt hij: „De politiek beslist toch wal ze wil, al zal de tunnel- bak wat langer of korter zijn. Of die trein er komt of niet, dat maken de bezwaren van van avond niet uit. Dat ding komt toch. Flet zijn ook instanties. En die paar boeren, daar lachen zo toch om", meent hij, terwijl hij zelf voor elke inspreker de han den even op elkaar doet. Je strijdt ten slotte, alleen of in groepsverband, toch voor het- zelfde. „Nooit eerder holde ik naar een microfoon. Vaak staat er al een hele rij mensen, vaak zijn die er maar zijdelings bij be trokken, het raakt ze niet per soonlijk bedoel ik. Vanavond ook weer. Wat doet zo'n man van zo'n politieke partij uit Al phen nou hier?" Na afloop van de hoorzitting wordt hij van alle kanten door agrariërs aangeklampt. „Zij hebben gewoon een bezwaar ingediend en dat is dat." En wat te doen als de nood straks het hoogst komt? „Dan maar naar Friesland. Ja, daar denken we wel eens over. Slapeloze nach ten? Daar zijn we toch mis schien te nuchter, te makkelijk voor. Maar misschien slaap ik vanavond niet zo best." Hij hoeft in ieder geval niet laat zijn bed in, want de hoorzitting is na ruim een uur bekeken. alkemade marieta kroft Justitie heeft aangekondigt op te zullen treden als de gemeente Alkemade de HSL-protestbor- den niet weghaald. Dat heeft of ficier van justitie F. Slits bekend gemaakt. Hij zal burgemeester A. Meerburg binnenkort nog eens uitleggen waarom de bor den wegmoeten. „Vervolgens zal ook Alkemade de borden moeten weghalen", zegt Slits. „Als dat niet gebeurt, halen wij ze weg en krijgt de gen een proces-verbaal. Maar ik ver win In niet dal het zovei /.ii i Zoeterwoude, Rijnwoude en Jacobswoude hebben inmiddels wel de omstreden borden weg gehaald, zij het met tegenzin. In een eerder overleg bepaalde de officier van justitie dal in totaal 20 van de 26 borden moesten worden verwijderd omdat ze de weggebruikers in verwarring kunnen brengen. jacobswoude liesbeth buitink Goedkoper, sneller en effectie ver. Volgens de Jacobswoude ambtenaar van de groenvoor ziening Kees Kulk kan de ge meente zichzelf een dienst be wijzen door een gedegen groen plan op tafel te leggen, waarin het beleid voor de bomen, strui ken en parken is uitgestippeld. Kulk maakte zelf vast een voor zetje door voor Leimuiden een bomenplan te maken. In zijn bomenplan somt Kulk op welke bomen leimuiden telt, hoe gezond die zijn en welk onderhoud er aan moet worden gepleegd. Bovendien heeft hij een werkplan gemaakt, waarin de werkzaamheden voor een heel jaar zijn gepland. Volgens Kulk is dat een belangrijke ver betering. „Nu gaat het zoals de wind waait. Het gaat niet slecht, maar je weet als medewerker nooit van tevoren wat je gaat doen. Met zo'n werkplan weet je dat al een Jaar van tevoren." Kulk: „Ik heb dit plan irvde avonduren gemaakt voor een studie die ik doe. Daarmee heb ik de gemeente 800 manuren bespaard. En dan heb ik het nog handmatig gedaan. Als de ge meente net geautomatiseerd zou doen, is het nog veel sneller klaar." De vervanging van bo men kan met zo'n plan ook ge spreid worden, zodat niet in eens een heleboel bomen tege lijk onder handen moeten wor den genomen. Volgens gemeentesecretaris T. Meester wordt het bomen plan van Kulk overgenomen en ook gebruikt voor de andere kernen. „We proberen steeds meer meerjarenplannen te ma ken en we willen dus ook een groenbeheersplan. Dal wordt een geautomatiseerd systeem", kondigt hij aan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15