Leiderdorp bouwt niet aan Ruigekade Voorschoten koopt appartementen op vervuilde grond Lekker proefwerk op Warmondse school Leiden Regio Strafzaak Leiderdorpse ambtenaren voortgezet Wassenaar begint aanleg fietspad Akkoord over sanering schulden ziekenhuis DINSDAG 11 OKTOBER 1994 13 Fiets van auto gestolen leiderdorp» Een terreinfieis is in de nacht van zondag op maan dag gestolen van een auto, die stond geparkeerd aan de Wild- dreef in Leiderdorp. Ook werden twee geluidsboxen uit de wa gen gehaald. In dezelfde nacht werd ook een auto opengebroken in de parkeergarage van de Winkelhof. De cd-speler is verdwe- Dief bezoekt sociëteit leiderdorp» Geld is gisteren gestolen uit een sociëteit aan het Klaprooskamp in Leiderdorp. Een toegangsdeur werd openge broken. De inbraak is gepleegd tussen 16.00 uur en 18.30 uur. nieuwslijn Inbraak bij golfclub voorschoten Bij de golfvereniging aan de Richard Wagnerlaan in Voorschoten zijn in de nacht van zondag op maandag een boormachine, een hoeveelheid drank en een aantal golfclubs ge stolen. De dieven kwamen binnen door een toegangsdeur open te breken. Bodem Govert Flinckplantsoen verontreinigd door lekkende olietank voorschoten hans koenekoop Een lekkende olietank heeft de grond van het Govert Flinckplantsoen in Voorschoten ernstig vervuild. Van di rect gevaar voor de volksgezondheid is geen sprake, maar de schade voor het milieu is groot door de verspreiding van de olie in het grondwater. Sanering van de grond is noodzakelijk, maar wie moet opdraaien voor de kosten is on duidelijk. De eigenaars van de flat ko men daarvoor als eerste in aanmer king. Onder de eigenaars bevindt zich ook de gemeente Voorschoten. Vorig jaar heeft de afdeling welzijn een tweetal appartementen aan het Flinckplant soen gekocht om asielzoekers in onder te brengen. Ongeveer twee maanden geleden werd de vervuiling bekend op het ge meentehuis. WE Beheer, het admini stratiekantoor dat de appartementen in beheer heeft, ontdekte een 'verge ten' olietank in de voortuin van het complex. Blijkbaar zijn de flats vroeger op olie gestookt, want al jaren beschik ken de huizen over centrale verwar ming. De tank is hoogstwaarschijnlijk gaan roesten en lekken. Uit het bodemonderzoek dat WE Beheer heeft laten verrichten is geble ken dat de grond zwaar vervuild is. Over nadere gegevens doet WE Beheer uiterst geheimzinnig. De administra teur beroept zich op een geheimhou dingsplicht en weigert meer informatie te verstrekken. Ook bestuursleden van de vereniging van eigenaren doen er het zwijgen toe. Bewoners zijn nauwe lijks op de hoogte van de vervuiling. Directeur welzijn van de gemeente Voorschoten, C. Verlooij. zegt dat van bodemverontreiniging bij de aankoop van de appartementen niets bekend was. „Als we dat hadden geweten, had den we deze appartementen nooit ge kocht. Toch heb ik niet de indruk, dat wij onjuiste informatie hebben gekre gen. Ook de prijs die we hebben be taald, was redelijk." Milieu-ambtenaar Van der Klauw van de gemeente Voorschoten kent de rapportage van het bodemonderzoek wel, maar hij wil over de ernst van de zaak niets zoggen. „Het gaat om olie verontreiniging. Die kan zich altijd ver spreiden via het grondwater. De resul taten van dit onderzoek zijn erg onvol ledig. Het is zeer vrijblijvend opgesteld. Er wordt bijvoorbeeld een prijs voor schoonmaakkosten genoemd die ik nogal aan de hoge kant vind. Ik twijfel aan de waarde ervan. Nader onderzoek moet uitwijzen of de grond werkelijk zo vervuild is." Bij de aankoop van de appartemen ten is de afdeling milieu niet geraad pleegd. Van der Klauw. „Als de ge meente grond of gebouwen verkoopt, dan verricht de afdeling milieu altijd van tevoren bodemonderzoek. Ik denk dat het zinvol is als zoiets ook geheurt bij aankopen." Directeur Verlooij vindt het niet zo gek dat de hulp van milieu niet is ge vraagd. „Als je twee woningen koopt in een flat, zit je niet direct aan bodem verontreiniging te denken." Onduidelijk is nog wie straks op draait voor de kosten van sanering. Om dat nu te zoeken heeft WE Beheei een advocatenkantoor in de anti genomen. Bij de beantwoording van die vraag speelt vooral mee of de eigenaars, on der wie dus ook de gemeente Voor schoten, bij aankoop van hun flat op de hoogte waren van de vervuiling. Op het weiland aan de Ruigekade verrijzen voorlopig geen huizen. Wel komen er woningen op het ernaast ge legen Vegmoterrein. Met die mededeling kwam wethou der A. van Dijk (ruimtelijke ordening) bewoners van het Leiderdorpse Doeskwartier gisteren tegemoet. Ook de politiek kon zich vinden in deze concessie. Alleen Groen Links blijft tegen woningen aan de Ruigekade. Tijdens een commissievergade ring meldde de wethouder dat het college goed heeft willen luisteren naar de wensen van de bewoners. Deze kwamen tij dens een hoorzitting op 8 sep tember in het geweer tegen ge combineerde bebouwing op zo wel het terrein van kwekerij Vegmo als op het naastgelegen weiland aan de Ruigekade (van aannemer ACL). Woningbouw op die laatste locatie is voor de bewoners uit den boze. Het is volgens hen een grote aanslag op het Groene Hart. Met be bouwing op het stuk van de kwekerij hebben de bewoners minder problemen. De wethouder heeft altijd geha merd op koppeling van beide locaties. Het weiland aan de Ruigekade is namelijk relatief goedkoop en het Vegmoterrein erg duur. Dat maakt het stede bouwkundig en financieel inte ressant om beide gebieden ge zamenlijk te ontwikkelen. Ontkoppeling van die locaties blijft niet zonder gevolgen. Vol gens de wethouder zullen er op het dure terrein nu ook meer duurdere woningen komen. „We gaan nu uit van dertig pro cent sociale woningbouw en ze ventig procent vrije sector in de middencategorie, woningen dus van twee tot drie ton", aldus wethouder Van Dijk. Totaal gaat het om ongeveer 130 woningen. Dat de Ruigekade nu wordt ont zien betekent niet dat het voor altijd een weiland blijft. In een nog te ontwikkelen structuurvi sie zal het college zich uitspre ken voor woningbouw op het weiland, maar op korte termijn zal er niet worden gebouwd. Een woordvoerder van de Does- kwartierbewoners noemde het nieuwe plan 'een stap in de goede richting'. VRIJE TIJD De strafzaak tegen vier ambte naren van de Leiderdorpse af deling burgerzaken, die ver dacht worden van diefstal in dienstbetrekking, wordt gewoon voortgezet. Persofficier van jus titie mr. F. Slits heeft dat desge vraagd verklaard. De zaak komt begin november opnieuw voor de politierechter. Onlangs oor deelde de gemeentelijke com missie beroep- en bezwaar schriften dat de strafmaatrege len tegen de ambtenaren van Leiderdorp onterecht waren. Drie van hen werden ontslagen, een vierde kreeg een salariskor ting. De vier ambtenaren werden aangepakt toen bleek dat er geld was verdwenen uit allerlei potjes. De gemeente deed aan gifte bij de politie en besloot disciplinaire maatregelen te ne men. De commissie beroep- en bezwaarschriften bepaalde on langs dat de gemeentelijke maatregelen niet konden wor den gehandhaafd. Vastgesteld werd dat de administratie op de afdeling onoverzichtelijk was, er vele potjes waren en dat de af deling financiën met de werk wijze bij burgerzaken had inge stemd. Bovendien oordeelde de commissie dat het onderzoek, waarop de disciplinaire maatre gelen werden gebaseerd, on zorgvuldig was uitgevoerd. Voor justitie is het oordeel van de gemeentelijke commis sie geen reden om de vervolging stop te zetten. „Dat kan ook niet. Als een zaak is aangehou den, komt er een oordeel van de rechter", aldus Slits. De politie rechter besloot tijdens de eerste zitting de zaken aan te houden omdat de verdediging een groot aantal getuigen wilde horen. Besloten werd de rechter-com- missaris de getuigen te laten horen. Dat is inmiddels gebeurd en op 7 november worden de rechtszaken voortgezet. „Dan zal ook blijken of de politierech ter het oordeel van de gemeen telijke commissie deelt", aldus Slits. COC De 30+ groep van het COC-Lei den houdt op 12 oktober een avond over lesbische vrouwen en hun geschiedenis. Judith Schuyf zal deze avond over haar proefschrift vertellen die de titel 'Een stilzwijgende samenleving' draagt. De bijeenkomst aan de Langegracht 65 in Leiden begint om 20.00 uur, de zaal is om 19.30 uur al geopend. In de zaal is een rookverbod. Voor 5 gul den mogen alleen vrouwen naar binnen. Meer informatie: tel. 071 - 220640. Poppendokter Poppendokter Liesbeth van Ma- rion-De Mooij houdt zaterdag 15 en zondag 16 oktober open dagen. Op beide dagen stelt zij haar atelier 'Vlijtig Liesje van 11.00 tot 17.00 uur open, voor iedereen die benieuwd is naar haar kunsten. Behalve poppen beter maken, houdt ze zich ook bezig met het zelf maken van poppen en beren. 'Vlijtig Liesje' is te vinden op de Edelkarper 12 in Leiden. De gemeente Wassenaar begint deze week met de aanleg van het fietspad langs de Zijlwatering. Het pad moet in de toekomst de Hogeboomseweg verbinden met het recreatiegebied Valkenburgse Meer. Voorlopig zullen de fietsers echter niet ver der komen dan de gemeentegrens met Valken burg. De werkzaamheden aan het Wassenaarse fietspad zullen ongeveer vier weken in beslag ne men en kosten de gemeente Wassenaar 225.000 gulden. Het aan te leggen fietspad begint bij het kantoorgebouw van de gemeentelijke stortplaats en composteerinrichting. Het gemeentelijke fiets pad loopt tot aan de gemeentegrens, waar het vervolgens wachten is op de aanleg van een pro vinciaal fietspad naar het Valkenburgse Meer. Verwacht wordt dat dit niet meer dan een half jaar duurt. De provincie Zuid-Holland gaat in 1995 voor 10,5 miljoen aan fietspaden aanleggen. Chef-kok Fred Dijsselbloem laat kinderen proeven van de zelfgemaakte mayonaise. De klas is verbaasd dat de kok zonder suiker te gebruiken een lekkere saus op tafel heeft gezet. FOTO DICK HOCA WONING Koks in de klas op 'Dag van de Smaak' De hele klas ligt dubbel van het lachen als Ingrid tegen de kok zegt dat ze drie verschillende soorten yoghurt heeft ge proefd. Dat is namelijk niet zo, maar de klas kon we'l zien dat het slechts om één soort ging. Ingrid heeft net nog met ei gen ogen gezien dat het inderdaad om verschillende kleuren ging, maar nu is ze geblinddoekt en wordt ze gefopt. Het is yoghurt met kleurstof. Ze bewijst hier mee dat veel mensen ook met hun ogen proeven. Net wat de initiatiefnemers van de Europese Gemeenschap der Koks, Euro-Toques, al dachten. Deze grap en andere haalden zo'n 140 koks gisteren in het hele land uit met kinderen van het basisonderwijs. Fred Dijsselbloem is chef-kok van het War mondse restaurant 'De Stad Rome' en een van de Euro-Toques. Hij bezocht groep 7 en 8 van de christelijke basis school Oostergeest in Warmond. Direct na Ingrid's miskleun legt hij de gedachte achter zijn grap uit. „De mensen laten zich met proeven steeds meer leiden door wat ze zien. Het eetgedrag van de mensen wordt ook steeds eenzijdiger. Daardoor leren jullie niet meer hoe din gen smaken. Deze Dag van de Smaak is bedoeld om te laten zien en proeven wat je eet en hoe je je, net als dit meisje, kan laten neppen door kleurstof. Het gaat om de smaak." Na Ingrid zijn alle kinderen aan de beurt. Ze krijgen van de vriendelijke Dijsselbloem zes verschillende soorten water geserveerd. Iedereen is uitgela chen als de, met koksmuts getooide, chef-kok hen de bekertjes inschenkt. Al gauw is het weer een zooi. 'Gatver wat goor' en 'bah, dit is zeewater' brult Mat- thijs door het lokaal. De overdrijvertjes van de klas spoelen demonstratief hun mond onder de kraan, maar ze hebben wel gelijk. Een van de monsters van Dijs selbloem is water aangelengd met zee zout. Deze smaak haalden de leerlingen van Oostergeest er duidelijk wel uit. Meester Koos van Rijn moet zijn groe pen nu even tot stilte manen. Hoe impo sant Dijsselbloem ook overkomt, dit kan hij even niet aan. Van Rijn vindt het een prachtig initia tief van de koks. „En dan gaan ze bin nenkort ook nog eens naar het bos van Krantz voor de kinderboekenweek. Ze hebben het maar mooi tegenwoordig." Hij bekijkt de aandacht die zijn tijdelijke vervanger krijgt bijna jaloers. Dijsselbloem gaat in rap tempo door met zijn show. Binnen de minuut tovert hij uit de meegemaakte ingrediënten mayonaise tevoorschijn. Hij verbaast de klas door zonder suiker te gebruiken, toch een lekkere saus neer te zetten. Nu heeft hij een vrijwilliger nodig, het wordt de drukke Rory. Zijn klasgenoten Maris en Marcella gaan er eens goed voor zit ten. 'Dit lukt hem nooit' hoor je ze den ken. Met ingéspannen hoofd begint hij aan zijn karwei. Het lukt Rory toch aar dig om uit de mosterd, azijn, olie, krui den, water en eierdooier iets dat op mayonaise lijkt te produceren. Zijn hand doet wel zeer van het roeren met de gar de. Nu mogen alle kinderen komen proeven van de natuurlijk gekweekte- groente en sauzen. Joe is de eerste die la ter voor de tweede ronde komt. Even aarzelt hij, hij weet niet welke mayonaise- hij zal pakken. I let wordt toch die van de chef-kok. En uiteraard is het meer saus dan groente. Schijn Hij wilde proberen het verschil tussen schijn en werkelijkheid uit te leggen. Maar die poging viel niet in goede aarde. De me dewerkervan de sociale dienst voelde zich knap bedreigd door de 32-jarige Leidenaar die met een mes in de ene en een boek van Plato in de andere hand te genover hem stond. Een ambtenaar van de sociale dienst kwam 24 augustus 1993 bij de Leidenaar op bezoek na berichten over het vermeend sociale dienst was hiervan niet op de hoogte gesteld en ver moedde uitkeringsfraude. De Leidenaar kampte al gerui me tijd met psychische klachten en was hiervoor in behandeling. In een dagcentrum voor psychi atrische patiënten kwam hij in contact met een vrouw, die na een paar ontmoetingen een blok aan zijn been werd. De vrouw werd een ongewilde kostganger van de man. Na één visite lukte het de man niet meer de vrouw uit huis te krij- N A gen. Pogingen daartoe liepen uit op drama's. „Ze wilde niet meer weg", betoogde de man gisteren voor het hekje van de politierechter. „Ik heb haar een paar keer verzocht om weg te gaan, maar als ze dan het huis uit was ging ze ramen ingooien. De politie is zelfs een paar keer langs geweest om haar eruit te zetten. Ik kreeg op een gegeven moment een brief van de wo ningbouwvereniging dat ze overlast veroorzaakte. Dan haalde ik haar maar weer bin- De hele affaire kwam de sociale dienst ter ore, die op 24 augus tus kwam controleren of de man daadwerkelijk samen woonde. De Leidenaar die zich in die pe riode verdiepte in de leer van de Griekse filisoof Plato wilde zijn verklaring op toepasselijke wijze uitbeelden. Het had er dan alle schijn van dat hij samenwoon de. maar het was niet zo. Om dat verschil tussen schijn en werkelijkheid uit te leggen pakte hij een mes in zijn ene ïrand en G E R E C H hield met de ander een boek van Plato vast. „Kijk, is dit een spelletje of ben ik werkelijk van plan je neer te steken?" had de T man erbij gezegd, in de veron derstelling dat de ambtenaar het wel zou begrijpen. De amb tenaar had na het voorval ech ter aangifte gedaan van bedrei ging- Officier van justitie M.Th. Renc- kens achtte bedreiging wel be wezen en vond straf op zijn plaats. „Bij bedreiging gaat het niet om de intentie die iemand heeft, maar om hoe het over komt. Voor deze ambtenaar was de situatie duidelijk bedreigend. Gezien uw persoonlijke om standigheden zal ik geen on voorwaardelijke straf eisen. An ders had ik zeker niet geaarzeld dat wel te doen." Ze eiste een boete van 500 gul den, een maand voorwaardelij ke celstraf, twee jaar proeftijd en begeleiding van de reclasse ring. De advocaat van de verdachte betreurde het dat de officier van justitie tot vervolging was over gegaan. Hij had gehoopt op een 'sepot', omdat hij zijn cliënt on toerekeningsvatbaar achtte. De psychische problemen van de Leidenaar zouden de oorzaak zijn geweest van de gebeurtenis op 24 augustus. „Meneer kon de zaak gewoon niet mee bé- happen. Uiteindelijk is zijn uit kering niet gekort, omdat alle instanties is gebleken dat hij niet samenwoonde. En mijn cliënt heeft zijn excuses aange boden aan de medewerker van de sociale dienst. Het is nog steeds zijn bijstandsmaatschap- pel ijk werker." De raadsman pleitte voor ont slag van rechtsvervolging. „Er is wel een strafbaar feit gepleegd maar mijn cliënt is daar niet strafbaar voor. Hij had duidelijk een geestelijke stoornis." PolitierechterUittenboogaard was niet gevoelig voor de argu menten van de advocaat. „Ik vind het niet aannemelijk dat er. een zodanige geestelijke stoor nis was dat het feit u niet is aan te rekenen." Haar eindoordeel luidde: één maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. erna straatsma leiderdorp» De directie van het Rijnland Ziekenhuis heeft overeenstem ming bereikt met de overheid, de zorgverzekeraars en de ban ken over de sanering van de schulden van het ziekenhuis. Door verschillende oorzaken had Rijnland een schuld opge bouwd van bijna twintig mil joen gulden. Het ziekenhuis be zuinigde eerder al negen mil joen op de exploitatie, onder andere door sluiting van afde lingen bij de Alpheuse depen dance, het Rijnoord ziekenhuis. Hierdoor zit hel hospitaal weer in de zwarte cijfers. De verliezen uit het verleden waren daarmee echter nog niet opgelost. Die tekorten waren onder andere ontstaan door de fusie van het Leiderdorpse Eli sabeth met het Alphense Rijnoord en de reorganisatie van afgelopen jaar. Bovendien kreeg het ziekenhuis tot nu toe voor drie specialisten minder betaald dan waarop was gere kend bij de fusie. Voor al deze zaken is nu in één klap een re geling getroffen. Rijnland neemt volgens woordvoerster J. Vink een 'aanzienlijk' deel van de schuld voor zijn rekening. Dit zal echter niet tot nieuwe bezui nigingen leiden. Met het afbeta len van de oude nota's is in de exploitatie van het ziekenhuis al rekening gehouden. Postzegel beurs in Vijlhovenhuis De Postzegelvrienden hou den op zondag 16 oktober eennajaars-postzcgelbeurs. Postzegelverzamelaars kun nan van 10.00 i-.i 18.00 utn terecht in het Vijfiiovenhuis, Hoflaan 169 in IxHden. Iedereen kan postzegels ko men ruilen en kopen. De toe gang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13