Kerken ernstig verontrust over snelle asielprocedure Kerk Samenleving Stalen zenuwen Nijmeegse oud-hoogleraar dr. Van Melsen overleden 'Joodse gemeenschap tegen 4 en 5 mei met Duitsers' Kerkelijk Nederland in geweer tegen winkelzondag Jm Kar? DINSDAG 11 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Tien Geboden De meeste jonge Britten kennen minder dan drie van de bijbelse Tien Gebo den. Dat bliikt uit een en quête van het opinie on derzoeksbureau Mori. Veel van de 1200 ondervraagde Britten tussen de 15 en 35 jaar zijn voorstander van een moderne versie van de tien 'Woorden'. Voor 87 procent van de ondervraag den is 'Gij zult niet doden' het favoriete gebod. 'Gij zult geen racist zijn' en 'Gij zult u om het milieu be kommeren' behoren tot de meest aansprekende van dê nieuwe geboden die zijn geopperd. Respectievelijk 08 en 64 procent van de on dervraagden zei deze stel lingen te onderschrijven. Kerkgebouw De Russische regering wil een anglicaanse kerk in Moskou aan de Britse ko ningin Elisabeth II terugge ven. Aanleiding vormt haar staatsbezoek aan Rusland van 17 tot 20 oktober. De in 1884 door de toenmalige anglicaanse gemeente ge bouwde kerk werd zeventig jaar geleden onteigend. Herhaaldelijke verzoeken om teruggave haalden tot voor kort niets uit. Het ge bouw wordt door een pla tenmaatschappij als studio gebruikt. ,,De onderhande lingen over teruggave zijn bijna afgerond aldus de anglicaanse voorganger in Moskou, Chad Coussma- ker. De St. Andreaskerk is het eerste godshuis dat aan haar buitenlandse eigenaar wordt teruggeven. Kerkscheiding De aftredende secretaris generaal van de Lutherse Wereldfederatie (l.WF), Gunnar Staalsett, betreurt het ontstaan van nieuwe tweedracht tussen christe nen. Vaak ontwikkelen soci ale of ethische vraagstuk ken zich tot nieuwe kerk- scheidende factoren. Staalsett zegt dit in een vraaggesprek met het or gaan van de LWF, dat giste ren in Genève verscheen. Daarbij verwees hij naar de situatie in het vroegere Joe goslavië, waar zich behalve het oorlogsgeweld ook een 'oecumenische tragedie' met verreikende conse quenties afspeelt. Verder uitte hij voorzichtige kritiek op zijn collega van de We reldraad van Kerken, Kon rad Raiser, wiens naam hij overigens niet noemde. De kerken mogen niet uit hel centrum van de oecumene verdwijnen ten koste van christelijke of andere bewe gingen, aldus Staalsett. In plaats van de onderlinge verschillen te bestuderen moeten de kerken volgens Raiser meer samenwerken met degenen die tegen ra cisme en voor mensenrech ten of het milieu strijden. Tevredenheid Staalsett draagt per 1 no vember zijn functie over aan Ishmael Noko uit Zirn babwe. Hij keert na negen jaar terug naar Noorwegen, waar hij rector wordt van het seminarie voor prakti sche theologie van de Uni versiteit van Oslo. Staalsett zegt er een klein beetje trots op te zijn dat in zijn ambts tijd de kleine lidkerken meer bij de LWF betrokken zijn geraakt. Ook de statu tenwijziging, waardoor de LWF niet langer een los ver bond van kerken is, gaf hem reden tot enige tevre denheid. De LWF telt 120 lidkerken met in totaal 54 miljoen leden. REDACTIE DICK V HET WEER HANS VAN ES De Raad van Kerken is ernstig verontrust over de versnel de asielprocedures die 15 oktober van kracht worden. Daarbij mag de rechtszekerheid niet in gevaar komen, schrijft de Raad aan staatssecretaris Schmitz van justitie. amersfoort In de nieuwe aanmeldcentra Rijsbergen en Zevenaar worden aanvragen van asielzoekers die volgens het ministerie kansloos zijn, binnen 24 uur afgehan deld. De asielzoeker kan tegen het bevel tot uitzetting wel een voorlopige voorziening vragen, maar mag in afwachting van de behandeling hiervan geen ge bruik van opvangfaciliteiten maken. „Het past niet in de beste Ne derlandse tradities dat asielzoe kers die als kansloos worden aangemerkt, in weerwil van een onmiddellijk ingediend be zwaarschrift buiten de deur worden gezet en aan hun lot worden overgelaten", aldus de raad. Daarom moet de kwaliteit van de afhandeling altijd de toets van de menselijkheid kun nen doorstaan. Dat is niet het geval wanneer afgewezen asiel zoekers die op grond van de door hen aangevraagde voorzie ning nog altijd een kans maken in ons te land te worden opge nomen, zonder meer worden 'gedumpt'. Die handelwijze lijkt de raad niet humaan en bovendien maatschappelijk riskant. Er be staat geen enkele garantie dat deze mensen - die zonder geld, onderdak en verzorging op straat komen te staan - niet hun toevlucht tot wanhoopsdaden zullen nemen. De Raad van Kerken geeft de staatssecretaris in ernstige overweging de be oogde werkwijze nog tijdig te herzien. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Markelo: A.F.U Braakman, kandidaat te Maar tensdijk; door de Generale Syno de tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (geestelijk verzorger in de inrichtingen van justitie): D. van Meulen te Beek bergen; door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk ver zorger m de inrichtingen van jus titie); R.E.R. van Buiren te Oost- Souburg; te Oud Beijerland (wijk 3): T C. de Leeuw te Oud-Alblas. Aangenomen: naar Buurmalsen (part time). H.J. van Kapel, kan didaat te Gameren. Bedankt voorGiessen-Nieuw- kerk: J.B. Alblas te Hazerswoude; voorGenemuiden (toez.): J Maasland te Kootwijk: voor Hol ten: mw. M.A. Loste Biezelinge. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te LEIDEN: P.H. van der Laan teEindhoveh. voorschoten Wie een kerktoren in de steigers zet, moet beschikken over stalen baat balanceert deze bouwvakker op het hoogste puntje van het ijzeren geraamte dat momenteel wordt opgetrokken rond de Dorpskerk van Voorschoten. foto loek zuijderduin Dr. A.G.M. van Melsen, emeri tus-hoogleraar aan de Katholie ke Universiteit Nijmegen, is af gelopen zaterdag op 81-jarige leeftijd in zijn woonplaats Nijmegen overleden. Hij was bijna dertig jaar hoogleraar wijsbegeerte aan de KUN, waar hij ook rector-magnificus en voorzitter van het bestuur is ge weest. Van Melsen was van 1965 tot 1967 lid van de pauselijke com missie voor de geboorterege ling. Deze commissie adviseer de paus Paulus VI positief over het gebruik van kunstmatige ge boortebeperking. De-paus be sliste anders en schreef de ency cliek Humanae Vita, waarin de pil werd verboden. In de jpren zestig en zeventig was Van Melsen adviseur van het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie. Hij was lange tijd voorzitter van de stuurgroep Katholiek Studie centrum van de KUN, die de bestudering moet stimuleren van de relatie tussen de christe lijke inspiratie en wetenschap. Tot zijn vele bestuursfuncties behoorden die van de Stichting Praemium Frasmianum, de Radboudstichting en het Thijm- genootschap. In 1984 ontving Van Melsen de pauselijke onderscheiding van het commandeurschap van de Heilige Gregorius wegens zijn grote verdiensten voor het rooms-katholieke leven in Ne derland. De joodse gemeenschap is er nog niet aan toe om gezamen lijk met de Duitsers 4 mei te herdenken en de bevrijding van 5 mei te vieren. Dat schrijven het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, het Portu gees-Israëlitisch Kerkgenoot schap en het Verbond van Libe raal-Religieuze Joden in Neder land maandag in een brief aan minister-president W. Kok. „Emotioneel is onze gemeen schap er nog lang niet aan toe om de donkere dagen van '40- '45 gezamenlijk met Duitsers in herinnering te brengen", aldus drs. J. Sanders, secretaris van het NIK, namens de joodse ge meenschap. „De tijd heeft de wonden helaas nog geenszins geheeld. Het feit dat meer dan 80 procent van de joodse bevol king van ons land is vermoord, is door de overlevenden en hun kinderen nog lang niet ver werkt." De belijdende joden in Ne derland realiseren zich dat sa menwerken in Europa vereist 'dat we het huidige Duitsland accepteren als een volwaardige partner'. „Dat betekent dat we ons zullen moeten onthouden van vooroordelen ten opzichte van jongere generaties Duitsers. Dat is echter wat anders dan sa men met hen gedenken en vie ren", zo staal in de brief. De joden zou het kunnen 'bil lijken' als Nederlanders en Duitsers in de toekomst een ge zamenlijke bezinningsdag zou den organiseren, liefst in Euro pees verband. „Maar dat moet dan juist niet op de dagen waar op de slachtoffers het het moei lijkst hebben." Zij vertrouwen erop dat het kabinet 'juist ten aanzien van 4 en 5 mei' met de gevoelens van onze gemeen schap rekening zal houden. De regering heeft over even tuele Duitse vertegenwoordi ging op 4 en/of 5 mei volgend jaar nog geen officieel besluit genomen. utrecht/zwolle/tilburg De mogelijke openstelling van winkels op zondag vervult kerkelijk Nederland met groeiende zorg. Vertegenwoordigers van orthodpx-protestantse organisaties uiten hun protest in een taal die normaal gesproken niet over hun lippen komt. liet Gereformeerd Maatschappelijk Verbond, dat 11.000 werknemers en werkgevers uit vrijgemaakt-gereformeer- de kring samenbindt, roept zijn achter ban op tot actie. „Met het belijden dat je principieel tegen zondagsarbeid bent, bereik je niet veel in Den Haag", aldus adjunct-directeur J. Westert. „We moeten daden stellen. Wanneer het echt zover komt dat winkels ook op zondag hun deuren openen, zijn wij als GMV bereid plaatselijke acties te stimu leren." Onduidelijk is vooralsnog wat voor acties dat zijn: de middelen moeten wel bij de gereformeerde geloofsopvat ting passen. I Iet verzet tegen zondagsarbeid is vol gens het GMV niet zinloos, ook al lijkt het of er niemand luistert. De Reforma torisch Maatschappelijke Unie (7.000 le den) sluit zich daarbij aan: „Wij mogen niet meer lijdelijk toekijken, maar moe ten zeer alert reagerenzegt directeur P. Schalk. Voor het eerst zal de RMU samen met andere organisaties protesteren. Protesteren doet ook de Nederlandse vereniging tot bevordering van de zon dagsrust en de zondagsheiliging, maar voorzitter E. de Groot koestert over zijn actie weinig illusies. Hij heeft minister Wijers per brief verzocht om een onder houd, maar weet uit het verleden dat dergelijke gesprekken weinig opleveren. „Ze horen je met groot respect aan, maar ondertussen verandert er niks.'' De vereniging, met ruim 21.000 leden uit orthodox-protestantse hoek, laat al veertig jaar haar stem horen als aan het vierde gebod ('Gedenk den sabbatdag, dat gij dien heiligt') getornd wordt. Dat dat weinig effect sorteert, heeft ook te maken met de houding van kerken.en christenen zelf. „Die reageren vaak erg laks." Bovendien schrijdt ook de gewenning aan een minder traditionele viering van de zondag in eigen kring voort. „1 Iet is triest, maar het is zo. Alles vervlakt: ook de reformatorische kerken ontkomen daar niet aan. Als men niet sterk in de schoenen staat, dan loopt men rustig mee", zo weet De Groot, ruim 34 jaar be stuurslid van de vereniging. Dat de zondagsrust niet alleen voor 'zware' protestanten, maar voor zo'n beetje alle Nederlandse kerken heilig is, bleek uit een brief van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO). Na mens negentien kerkgenootschappen riep het CIO alle gemeentebesturen op niet in te stemmen met de mogelijkheid om winkels op maximaal acht zondagen open te stellen. ma -vrij. van 08 30-17 00 ui HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans ■■■■M er Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag 9.30- 071-356215, of per post. •'"OOR 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES ma.-vnj. van8 30-1 29,30 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328.30 Nederland: per kwartaal 125.50 mat/mvn| 18 00-19 30 uur. zat. 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 Mistbanken De herfst laat zich nog altijd van zijn vriendelijke kant zien. Voor de meesten onder u zal het rustige, zonnige weer van de laatste dagen als weldadig zijn ervaren. Helemaal probleemloos is het fraaie najaars weer niet. Veel weggebruikers heb ben al kennis gemaakt met de on vermijdelijke mistbanken, die bij dit weertype voorkomen. Het gaat hierom stralingsmist-, van de diver se typen mist die we kennen is dit wel de meest verraderlijke. In de heldere nachten met weinig wind verliest het aardoppervlak snel warmte door uitstraling. Een dunne laag aan de grond wordt kouder dan de lucht vlak daarboven. Om dat er weinig stroming staat, vindt geen menging meer plaats met de warmere laag. De koude onderlaag koelt verder af. raakt verzadigd van vocht er treedt condensatie op met vorming van een wolk aan de grond. Op plaatsen die laag gelegen zijn, zoals in poldergebieden en in de buurt van sloten of plassen, ont staan de mistbanken het eerst. Het plafond van de mistlaag wordt soms gemarkeerd door een mes scherpe grens, op maar 2 of 3 me ter hoogte. De gevormde mistban ken zijn aanvankelijk zeer ver spreid, maar kunnen plotseling zichtreductie geven, soms tot min der dan 50 meter. In dit verras singseffect schuilt het grootste ge vaar. Locale mistbanken zijn moei lijk te voorspellen; onder het huidi ge, rustige hogedrukweer moet het verkeer na zonsondergang met hun komst rekening houden. De mistkansen zijn voor de komen de nacht vrij klein. Een storing uit het zuiden probeert gebruik te ma ken van een zwakke plek tussen een wegtrekkend Europees hoge- drukgebied en een nieuw Atlan tisch hoog. De bewolking neemt tij delijk toe; de neerslagkans blijft beperkt. Onder regie van het nieu we hoog stabiliseert de atmosfeer snel en het rustige herfstweer krijgt een vervolg. Tot in het weekeinde laat de zon zich zien, nadat de plaatselijke mist in deloop van de ochtend is opgelost. De tempera tuur ligt op het acceptabele niveau van rond 14 graden in de middag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen; Toenemende bewolking en perioden met regen; in het sneeuw. In het zuidoosten gend droog Middagtem- peratuur vandaag nog on geveer 10 graden, morgen bijna overal enkele graden wegend droog. Morgen in king en af en toe regen; mogelijk ook sneeuw. Mid- dagtemperatuur rond 11 graden; nlorgen in het noorden flink wat lager. gen .wel kans op mist. Maximumtemperatuur ongeveer 14 gra den; morgen iets lager. Engeland. Schotland, Wale* en Ierland; Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vandaag in het zuiden van Enge land wat meer bewolking en kans op wat regen. Middagtemperatuur van 11 gra den in Schotland tot 17 graden in Enge land. België en Luxemburg; Af en toe zon maar oc op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Maxin regen. het binnenland. Perioden met zon. ook wel wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Maxi mumtemperatuur ongeveer 24 graden. Perioden met zon en enkele buien, mo gelijk met veel neerslag. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Veranderlijke bewolking en vooral langs de Costa's in het oosten plaatselijk een fikse bui, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur meest tussen 23 en 27 Canarische Eilanden: Perioden met zon en Weerrapporten 10 o r 19 u il vandaag nog ■■PH reersbui. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 29 gra- Tunesië; Af en toe zon. ook nogal wat bewolking en enkele verspreide regen- en onweers buien. Temperatuur in de middag onge veer 27 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele, lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 Malloroa en ibiza: Perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Italië: Droog en vrij zonnig. In de Povlakte kans op mist. Morgen m het uiterste zuiden kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 27 plaatselijk in het Griekenland en Kreta: Op Kreta en de eilanden in de Egeïsche Zee wisselend bewolkt en enkele regen- Griekenland en op de Ionische Eilanden droog en flink wat zon. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Turkije en Cyprus: Ten westen van Antalya nogal wat wol kenvelden en regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Ten oosten van Antalya en op Cyprus meer zon, op de meeste plaatsen droog en maxima rond 30 graden Duitsland: In de nacht en ochtend kans op mist Verder flinke zonnige perioden en droog Maastricht licht bew Bordeaux Brussel Klagenfurt Luxemburg onbew. Later king e mogelijk wat regen Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot plaat selijk 20 graden in het midden en zui- Zwitserland: Behoorlijk wat zon maar in de dalen in de nacht en ochtend kans op mist en wolken. Morgen wat meer bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur in de dalen gngeveer 20 graden. Oostenrijk: Af en toe zon maar ook wolkenvelden en morgen in het westen mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur rond 20 gra den maar tn het oosten morgen nog wat koeler. HEINZ W&A/Z, MVM0ETJF EVEM QtGT a/EMEa/, Ataae JE heett al ■zoveel GEPAA*// JEHE0T DE Si-AAPXAATEIZ tVAEEEM. EE/V BOEXEMcAET - TfMMEPD, OS ^TOPXOfjfAXTErV EEAAPOE£/V KDEJCJESHOUDER &E - MAAKT, E£M ArAPSTC/T, E£A/FPVfTREX D/E KZOtr LOOFT A//ET &£L'JK f BOES mm tvtT A/JT j. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06 58 Zon onder 17.50 Maan op 14.37 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoog water 08.33 21.08 Laag water 04 06 16.17 zwl 11 3 0.0 g wl 12 0 0.0 d :o3 23 14 0.0 n 15 -2 00- - 16 6 00 - !01 33 27 0.2 31 20 0.0 17 16 0.0 17 12 0.0 *nw5 12 2 0.0 zo 6 29 21 0.0 wnw6 12 10 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12