Leiden V erslavingszorg Leiden in de knel Leiden loert op markt Leiderdorp 'Amerikaanse directeur wil molen De Valk zien Rembrandt zet zich in voor vluchtelingen 'Bona' krijgt geld voor uitbreiding Sluiting dreigt voor Merenzoom Cel voor verslaafde die dreigde te bijten DINSDAG 11 OKTOBER 1994 Vuile grond /y q Een lekke olietank I J heeft de grond van het Govert Flinckplant- soen, eigendom van de gemeente Voorschoten, ernstig vervuild. Haven 1 C Watersportonder- I J nemers in Alkema de zijn gematigd enthou siast over het plan van de gemeente om meer water toeristen aan te trekken. Excursies 1 CL Holland Tours I O Schiphol organiseert in zespersoons busjes snel le uitstapjes naar Amster dam en Madurodam voor overstappers. Drugdealer aangehouden leiden De politie heeft gistermiddag een 23-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van het handelen in verdovende middelen. De man werd gesignaleerd op het Havenplein, waar wel vaker gehandeld wordt in drugs. Toen de politie hem aan hield had hij zeventien zakjes heroïne en cocaine in zijn bezit. Ook had hij een verboden spuitbusje met traangas bij zich.Van- morgen zat hij nog vast. Twee gewonden door bouwlift leiden Bij een bedrijfsongeval op een bouwplaats aan de Sara Knipscheerstraat zijn gisteren twee gewonden gevallen. Een 56- jarige Rijnsburger liep een hoofdwond op, terwijl bij een 45-jari- ge Leidenaar een schouder werd ontwricht. Het ongeval gebeur de ze een bouwlift wilden verplaatsen waarvan het plateau niet goed vastzat. Poging gestolen pannen te ruilen leiden» Een m&n en een vrouw uit Haarlem zijn gisteren bij een winkel aan de Haarlemmerstraat opgepakt op verdenking van oplichting. De twee namen twee pannen weg en gingen daar mee rechtstreeks naar klantenservice om hun geld terug te ha len. De bewakingsdienst hield hen echter aan en droeg ze over aan de politie die proces-verbaal opmaakte. Bloemenkiosk in vlammen op leiden» Een bloemenkiosk aan de Stationsweg is gisteren in vlammen opgegaan. De kiosk werd volledig vernield. Ook spron gen ruiten van de woning achter de bloemenwinkel. De politie vermoedt dat de brand is veroorzaakt door een warmhoudplaat- je of een koffiezetapparaat dat niet was uitgezet. Forse bezuinigingen, stijgende vraag naar hulp De Leidse verslavingszorg dreigt in de knel te raken door bezuinigingen van de gemeente Den Haag en het Rijk. Omdat de vraag naar hulp blijft stijgen verwacht Leiden dat er in 1995 wachtlijsten ontstaan. verslavingszorg tot gevolg heeft. Een deel van het in Leiden werkzame personeel wordt vol gend jaar naar Den Haag over geplaatst. Een extra bezuiniging wordt veroorzaakt door kortingen van het Rijk op het Leidse budget voor verslavingszorg. Met in gang van 1994 wordt hierop jaarlijks met 1,6 procent bezui nigd. Deze korting loopt wordt elk jaar hoger en bedraagt in 1998 5,6 procent. In het gemeentelijke welzijns- De financiële problemen wor den grotendeels veroorzaakt door een herverdeling van rijks subsidie voor het Centrum Ver slavingszorg Zeestraat (CVZ). De gemeente heeft drie ton op deze subsidie bezuinigd omdat dit geld werd aangwend voor de Leidse vestiging van het CVZ. De gemeente Leiden heeft be zwaar aangetekend tegen de be zuiniging, die een inkrimping van het Leidse centrum voor plan 1995 spreken B en W de verwachting uit dat een en an der zal leiden tot wachtlijsten voor hulp aan alcohol-, drugs- en gokverslaafden. Dit zal wel licht verder toenemen door een geplande sluiting van de Al- phense afdeling van het CVZ. Verslaafden uit Alphen aan den Rijn en omgeving worden daar door ook afhankelijk van Leidse hulpverleners. In het gemeentelijke welzijns- plan voor 1995 stellen B en W voor om vooralsnog geen finan ciële maatregelen te treffen, in afwachting van een onderzoek naar de regionale verslavings problematiek. De resultaten van dit onderzoek zijn het uitgangs punt voor discussies over de Leidse verslaafdenzorg na 1995. Tulpentuinen beloond Mevrouw M.J. de Jong uit de Schubertlaan is winnaar ge worden van een tuinenwed- strijd, uitgeschreven door de werkgroep 'Leiden Tulp 400'. Zij had afgelopen voorjaar de fraaiste tuin vol tulpen. Als prijs kreeg zij gistermiddag uit handen van loco-burge meester T. van Rij een grote beker. Verder ontving ze een certificaat, een boek en een grote doos tulpebollen. De tuin van mevrouw W.F. Ruijgrok uit de Griegstraat werd als op een na mooiste beoordeeld. De derde prijs was voor E.N.' Boekee uit de Stuyvesanthof. Hij had afge lopen voorjaar liefst 2.000 bloeiende tulpen in zijn staan. Leiden blijft loeren op de Leiderdorpse weekmarkt. Dat blijkt uit een recente noti tie van de,Leidse ambtenaren van economi sche zaken, die donderdag wordt bespro ken in de raadscommissie. In het stuk wordt een wijkmarkt in de Rivierenbuurt 'bespreekbaar' geacht als Leiderdorp en de marktkooplieden het niet eens kunnen worden over een plek voor de Leiderdorpse markt. In dat geval wil Leiden de kooplie den overhalen aan de Leidse kant van de Oude Rijn te komen. De Leiderdorpse wethouder C. Huijgen (WD) toont zich ontstemd over het aan houdende Leidse getrek aan 'haar' markt. ,,Ik hoor nu bij toeval van een journalist dat Leiden dergelijke plannen heeft. In het overleg met Leiden is hierover nooit met e'e'n woord gerept. Ik vind dat niet netjes. Ik vind het ook een slechte zaak als de ene gemeente de markt uit de andere weg zuigt." v De onenigheid in Leiderdorp over de plek van de markt bestaat al geruime tijd. De kooplieden vinden de Hoofdstraat in oud- Leiderdorp ongeschikt. Ze willen liever naar het centrum van het dorp omdat daar meer valt te verdienen. Volgens Huijgen betreft het een zeer gevoelige kwestie. Het ge meentebestuur wil oud-Leiderdorp niet van alle 'vitale functies' beroven en die naar het nieuwe overhevelen. Volgens wethouder Huijgen neemt het college nog voor het einde van dit jaar een definitief standpunt in over de kwestie. Daartoe is het college gedwongen door de herinrichtingsplannen voor de Hoofd straat. Er bestaat twijfel of de markt in de vernieuwde Hoofdstraat nog wel kan. Huij gen kan nog niet zeggen in welke richting de gedachten van het college gaan. ,,Deze kwestie ligt erg gevoelig. Het is beter als het college als geheel naar buiten komt met een standpunt." C. Verplancke, voorzitter van de vereni ging voor de ambulante handel in Leiden en omgeving, schiet in de lach als hij hoort van de nieuwe lokroep van Leiden. Volgens hem is de verontwaardiging van Huijgen ten onrechte. „Leiderdorp heeft dit aan zijn eigen besluiteloosheid te danken. Daardoor is de Leiderdorpse markt achteruit gehold door voortdurende wisselingen van koop lieden. Bovendien hebben tien standhou ders de markt defitinief de rug toegekeerd." De voorzitter durft de voorspelling aan dat Leiderdorp 'om' zal gaan. Op de herin gerichte Hoofdstraat moeten de auto's ach ter de kramen verdwijnen. De marktkooplui kunnen dan niet meer werken. Dit pro bleem zal zich na al die jaren vanzelf oplos- „Leiden vist dus achter het net en dat is eigenlijk maar goed ook. De stad zit met vijf markten al aan de limit. Als de ene gemeen te de andere haar markt afsnoept dan houd je ik weet niet hoe veel mini-markten over, zoals in Zoeterwoude en zoals in de Rivie renbuurt dreigde heel slechte ontwikkeling." Ter gelegenheid van het jubileum heeft Rembrandt samen met PTT-Telecom een telefoonkaart met vier 'tikken' uitgegeven, foto leiden loman leefmans Allemaal Leidenaars. Dat is de thema van het 130-jarig jubile um van de Rembrandt scholengemeenschap aan de Noah- straat. Het thema is gekozen, omdat het lustrum samenvalt met de nationale scholierenweek van de stichting Vluchteling en omdat Leiden zich 'Stad van Vluchtelingen' noemt. Tijdens de lustrumweek is het de bedoeling dat geld wordt ingezameld voor Vluchtelingenhulp Leiden. De school wil daarom ook lie ver geen attenties of bloemen voor haar jubileum maar een do- Rembrandt begon in 1864 als een gemeentelijke HBS. Meer dan een eeuw later, in 1968, werd de school omgevormd tot een onderwijsinstelling voor MAVO, L1AVO en atheneum. In de huidige fusiegolf van schblen is Rembrandt niet meegegaan. Het heeft bewust gekozen 'klein' te blijven en telt nu ongeveer zeshonderd leerlingen. 'Eigenwijs maar wel overwogen', zoals directrice A. Harteveld het omschreef. Het thema van de lustrumweek komt met name morgen middag tol uiting als een toneelvoorstelling, een informatie markt en een stadswandeling over het onderwerp Leiden en zijn vluchtelingen gaan. Hen dag later gaan de leerlingen naar Tropicana, de Efteling of de Ardennen. Een sponsorloop, 'weg geschoten' door de Leidse profvoetballer Alphons Groenendijk en een feestavond op vrijdag sluiten de lustrumweek af. Nieboer Gemako: Kantoren staan in Leiden niet lang leeg «rudolf kleun Schiphol op een steenworp af stand, een relatief goede bereik baarheid en een van de oudste Europese universiteiten binnen de gemeentegrenzen. Dat zijn veel aangevoerde zakelijke ar gumenten voor buitenlandse ondernemers om een bedrijf in Leiden of omgeving te vestigen. Kantoorruimte is hier ook nog eens goedkoper dan in Den Haag of Amsterdam. Maar ,als alle zakelijke overwegingen op een rijtje staan en de knoop moet worden doorgehakt, ko men er andere argumenten om de hoek kijken. „Dan blijken met name Ame rikanen nogal eens gechar meerd te zijn van een histori sche binnenstad", vertellen Aad Barnhoorn en Ron van der Kooy van de Leidse vestiging van be- drijfsmakelaardij Nieboer Ge- mako. „Een Amerikaan die hier bedrijfsruimte zocht wilde bij voorbeeld per se vanuit het raam van zijn kantoor molen De Valk kunnen zien. Maar dat is een uitzondering hoor. Het is ook zeker niet zo dat kosten dan geen rol meer spelen, maar het geeft wel aan dat bij de keus van een bedrijfslocatie niet alleen harde argumenten een rol spe len." Het van oorsprong Haagse Nieboer Gemako is formeel pas sinds april actief in de Leidse re gio. Toen werd de bedrijfsma- kelaardij van Menno Smitsloo overgenomen. Inclusief het per soneel en met het recht de naam van Smitsloo nog enige tijd te gebruiken. Barnhoorn en Van der Kooy onderstrepen dan ook dat de makelaardij bepaald niet als een nieuwkomer op de Leidse markt mag worden ge zien. „Het gaat om dezelfde mensen, met dezelfde contac ten, die er onder Smitsloo ook al waren." De overname moet vol gens hen vooral gezien worden in het streven van Nieboer Ge mako in een zo groot mogelijk deel van de Randstad aanwezig te zijn. „We werken nu van Rot terdam tot Hoofddorp. Eigenlijk in bijna de hele Randstad, be halve Amsterdam. Leiden heeft in dat gebied als relatief kleine plaats een aparte rol. Zonder de allure van Den Leiden kandidaat Rijksbouwprijs Leiden is kandidaat voor de Rijksbouwprijs 1994. Van de 51 ingediende bouwprojec ten voor de Bronzen Bever, zoals de prijs heet, zijn er door de jury negen genomi neerd. Een van de negen ge nomineerde is hel complex van 251 premiekoop- en vrije sectorhuizen in vlek 26 in de Stevenshof, die architect Kees Nagelkerke heeft ont worpen. Een complex waar bij de architect de opdracht kreeg voor een zo breed mo gelijke groep woningzoeken den te Ontwerpen. De Bron zen Bever wordt op 16 no vember dit jaar in de Beu^s van Berlage uitgereikt door staatssecretaris D. Tommei (volkshuisvesting"). De Rijks- bouwprijs bestaat uit een beeldje en een bedrag van 50.000 gulden. heeft het Bonaventura College 1.8 miljoen gulden toegezegd om de school aan de Marien- poelstraat uit te breiden met tien lokalen, een kantine en kleedkamers voor het gymlo kaal. De uitbreiding komt op de hoek met de Eymcrspoelstraat waar nu nog noodlokalen staan. De eerste paal van de nieuw bouw gaat 1 februari de grond in. Voor het begin van het schooljaar 1995-1996 nieuwbouw klaar zijn. Dat i vens het officiële begin vai inmiddels gerealiseerde tussen 'het Bona' en het, i gelegen Agncs College, nieuwe gebouw maakt deel uit van de school die nu nog als Ag- nes/Bonaventura College wordt aangeduid. Het ministerie heeft aanvra- et de fusie abij- gen om financiële i I loltlant College ii en de MBO-school i het leiden erna straatsma Het buurthuis Merenzoom staa weer op de nominatie om te worden gesloten. De gemeente Leiden denkt op die manier li kunnen bezuinigen op de uitga ven voor welzijn. Buurthuis Vo gelvlucht zou voorts goedkopei kunnen worden als medewer kers van milieu en belie mede gaan gebruiken. De voorstellen zijn opgenomen het gemeentelijk welzijnspl; voor 1995. De Leidse Welzijns Orgai lie (LWO) heeft l de tijd om eventuele alternatie ven voor sluiting van Meren zoom aan te dragen. A. Flapper, directeur van de LWO, vindt het onjuist dat de gemeente zich dit ember engi in dis, ele sluiting van. „Wij komen plan voor cfficiün per gebruik van modalies." B en W vinde bruik commoda- dat het ge- buurthuis Meren zoom niet opweegt legen de kosten van liet openhouden. Het college kondigi aan te be kijken of er meer voorzieningen dichl kunnen of efficiënter ge bruikt kunnen worden. Daarbij wordt ook gekeken naar de spreiding van accommodaties per stadsdeel. Buurthuis Merenzoom is ruim een jaar geleden geopend als nevenvestiging van buurt huis Op Eigen Wieken. Het splinternieuwe gebouw was daarvoor lange tijd niet in ge bruik, wegens financiële proble men van het Sociaal Kultureel werk in Leiden (SKIL; inmiddels opgegaan in de LWO). Momen teel fungeert het als opvang plaats voor asielzoekers die zijn gehuisvest in een voormalige school aan de Flevoweg. leiden/oegstgeest Aad Barnhoorn (links) en Ron van der Kooy van bedrijfsmakelaardij Nieboer Gemako: leegstand Leidse kantoren onder landelijk gemiddelde. Haag of Amsterdam zijn er an dere argumenten waardoor re latief veel buitenlandse bedrij ven hierheen komen. De nabij heid van Schiphol - 'voor bui tenlanders een afstand van niets' - en de bereikbaarheid per spoor van de luchthaven speelt daarbij in eerste instantie een rol. Vanuit dat perspectief zijn Van der Kooy en Barnhoorn ook niet pessimistisch over de ont wikkeling van het stationsge bied. „De ondertunneling is be langrijk, maar als we meer wil len bouwen moeten er ook par- keervoorzieningen komen. In* feite een soort transferium in combinatie met het station." Ze zijn niet tegen de bouw van een parkeergarage in het centrum, aan de Aalmarkt, mits die een goede bereikbaarheid heeft. „In feite ligt het hele centrum op loopafstand. We zien het straks al voor ons, die garage aan de Aalmarkt, als de Beestenmarkt is afgesloten. Dan staat het ver keer vanaf het Noordeinde en de Haagweg vast." De makelaars zouden overi gens graag zien dat voor de werving van nieuwe bedrijven - maar ook voor de ontwikkeling van het stationsgebied - platform wordt gevormd van bedrijfsleven, gemeente en Ka mer van Koophandel. „Er zou een combinatie mogelijk moe ten zijn om effectiever in te spe len op de aanwezige vraag en op de verwachtingen." De al aanwezige kantoren- markt in Leiden heeft volgens hen maar weinig last van de re cessie gehad. Het afgelopen half jaar is de markt ook weer aan getrokken. „De leegstand in Lei den ligt duidelijk onder het lan delijk gemiddelde. Op het Schuttersveld gaat het bijvoor beeld om zo'n vier procent van het totaal. Maar dat is ook een superlocatie, zo bij het station." Dat er elders in het stad - bij voorbeeld het voormalige ge bouw aan het Kanaalpark of het Amoco-complex aan de Ples- manlaan - gebouwen wel langer hebben leeggestaan of nog leeg staan heeft volgens hen andere' oorzaken. „Meestal, bijvoor beeld in het geval van het Ka naalpark, gaat het om heel spe cifieke gebouwen waarvoor een passende gebruiker moet wor den gevonden." Het is volgens de makelaars ook typerend dat de leegstand zich concentreert in al wat lan- foto loek zuyderduin ger bestaande gebouwen. „Als er nieuw wordt gebouwd, wor den bestaande gebouwen verla ten. Die voldoen dan kennelijk niet aan de eisen en zijn alleen als ze weer worden gemoderni seerd te verhuren." Grootschali ge leegstand van nieuwe kanto ren zoals eind jaren zeventig, begin jaren tachtig voorkwam valt niet meer te verwachten. „Er is geen belegger te vinden die een kantoorgebouw laat neerzetten zonder dat er een minimaal percentage is ver huurd en de vooruitzichten goed zijn voor de bezetting van de rest." De 26-jarige Leidenaar stal het afgelopen half jaar meerdere portemonnees uit Centrum 45 in Oegstgeest en nam een beurs uil het gemeentehuis in War mond mee. Maar bij de diefstal van een portemonnee uit een basisschool in Oegstgeest liep de jonge drugsverslaafde eind augustus tegen de lamp. „Als je me niet loslaat, bijt ik", schreeuwde hij tegen zijn bela gers. Ondanks dit dreigement droegen ze de man toch over aan de politie. De leidenaar was de Gevers Deutz-Terweeschool in Oegst geest binnengelopen en had daar een portemonnee uit een tas gestolen. Toen hij zag dat ie mand hem had gesnapt, rende hij snel naar buiten. De porte monnee gooide hij in een plan tenbak. Gealarmeerde onder wijzers hadden echter reeds een klopjacht ingezet. Ondanks hef tig verzet eh dreigementen werd de man aan de politie overgedragen. Vooral het dreigement te bij ten werd de aan heroïne ver slaafde man zwaar aangere kend. Daar kwam bij dat het s dat hij -/ laf zijn r op kee niet de eerste kee voor de politiere antwoorden. Vai de jaar is de m.' veroordeeld voor diefstal i ling. I let geld gebruikte de man steeds om zijn verslaving te be kostigen. Pogingen om van de drugs af te blijven, strandden steeds in goede voornemens. „Ik word hier zeldzaam moedeloos van. Als meneer zichzelf wil redden kan dat alleen door een opna me", vond officier van justitie Renckens dan ook. Ze eiste zes maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Advocaat Evers pleitte voor een lagere straf. Hij zag te wei nig bewijzen om de man voor alle inbraken in Centrum 45 te veroordelen. Bovendien neemt de Leidenaar momenteel deel aan een methadonprogramma en moet hij voor oude zaken nog zes maanden zitten. Hij zag ook enkele lichtpuntjes in hel gedrag van de verslaafde. Zo zou het aantal diefstallen in ver gelijking met enkele jaren gele den zijn afgenomen. De rechter dacht daar duidelijk anders over en hield het op zes maanden cel met aftrek van voorarrest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11