Kerk zoekt nieuwe identiteit Kerk Samenleving Afscheid in tranen MAANDAG 10 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Encycliek Paus Johannes Paulus II zal nog dit jaar een encycliek over het leven uitvaardigen. Daarmee wil hij het jaar van het gezin afsluiten. De paus maakte dit afgelopen zater dag bekend tijdens een inter nationaal feest van het gezin op het Sint Pietersplein. De encycliek, de elfde van deze kerkvorst, is de hoogste vorm van een pauselijk schrijven. In 'Evangelium vitae' (de blij de boodschap van het leven) zal de paus het verbod van de Rooms-Katholieke Kerk op abortus, kunstmatige ge- boortenbeperking en eutha nasie, maar ook op geneti sche manipulatie bekrachti gen. Bedreigd Het gezin wordt ernstig be dreigd. zei de paus zaterdag tot ruim 60.000 personen uit 130 landen. Onder hen wa ren talloze kinderrijke gezin nen, zoals dat van Rafael en Paloma Benitez uit Spanje die al hun vijftien nazaten hadden meegenomen. Intac te gezinnen zijn volgens de paus het beste middel ter voorkoming van criminali teit, geweld en drugsgebruik. „Zonder gezin is er geen sa menleving mogelijk omdat de samenleving is gebaseerd op het gezin." Tijdens een eucharistieviering, waarbij 150.000 mensen aanwezig waren, onderstreepte hij zondag de onontbindbaar heid van het huwelijk. De paus uitte kritiek op de VN- conferentie over bevolking en ontwikkeling, afgelopen maand in Cairo. Daar is ge probeerd hel gezin los te ma ken van het huwelijk. De rij ke landen probeerden daar hun 'neokolonialistische op vattingen' over geboortenbe- perking op te leggen aan de arme landen. Montere indruk De bijeenkomst op het Sint Pietersplein werd zaterdag opgeluisterd door het optre den van Slavische dansgroe pen, rockmuzikanten en klassieke muziekensembles. De Israëlische popster Noa zong een moderne versie van het Ave Maria van Gounod, terwijl moeder Teresa van Calcutta een gebed zei. Een Mexicaans gezin vertelde hoe het in zestien jaar 9500 kin deren van de abortus had ge red. De paus maakte tijdens de drie uur durende bijeen komst een montere indruk. Op de kreet 'Viva el Papa' (Leve de paus) reageerde hij met de opmerking 'finora vi- ve' ('hij leeft nog steeds"). Vuurproef De blanke Nederduitse Gere formeerde Kerk (NGK) staat de komende twee weken tij dens haar vierjaarlijkse syno de voor een vuurproef. De kerk moet beslissen over de vraag of en wanneer zij zich verenigt met de zusterkerk voor zwarten en kleurlingen. De blanke kerk heeft tot nu toe steeds obstakels opge worpen voor eenwording met de Verenigende Gerefor meerde Kerk van Zuid-Afri- ka, waarin de voorheen ra ciaal gescheiden kerken voor zwarten en kleurlingen zijn opgegaan. Formeel heeft zij echter steeds verklaard te willen samenwerken. Nu de blanke kerk, die lange tijd een belangrijke steunpilaar was van het apartheidsregi me, net als Zuid-Afrika zelf uit haar internationale isole ment probeert te komen, worden er duidelijke stappen in de richting van de andere kerken verwacht. Jubileumsymposium Gereformeerde Theologische Universiteit Wat krimpende kerken vooral niet moeten doen is hun kracht zoeken in een tegencultuur. Volgens de gereformeerde godsdienst socioloog prof. dr. Jan Jon kers moeten de kerken juist meedoen aan het pu blieke gesprek. Natuurlijk zullen ze dan wel 'iets ei gens' moeten inbrengen. Volgens Jonkers is het zoe ken naar een eigentijdse identiteit dè opgave voor de komende jaren voor de Samen op Weg-kerken. Op het moment ontbreekt het in ieder geval de Gereformeerde Kerken aan een 'wervende en bindende' identiteit. Maar die is wel nodig, met name voor 'de professionals, de hoger opgelei de gemeenteleden en vooral de jongeren', aldus Jonkers, afgelo pen zaterdag op het symposium 'Geloven in de minderheid?' waarmee de gereformeerde Theologische Universiteit in Kampen haar 140-jarig bestaan vierde. Jonkers veegde de vloer aan met één van de strategieën die in vakkringen worden aange dragen voor afbrokkelende ker ken, namelijk die van het isole ment uit vrees voor het gevaar van aanpassing. Hij moest niets hebben van dit 'exielmodel', dat verwijst naar het beeld van de ballingschap. „In ballingschap De Gereformeerde Kerken hebben volgens prof. dr. Jan Jonkers een identiteit nodig, waarbij ook hun maat schappelijke betrokkenheid een bedding heeft. foto dick hocewoning ga je gedwongen, met ketenen aan je voeten. In deze democra tische samenleving is deze beeldspraak ongepast", vond hij. De kerken kunnen en moeten volgens Jonkers hun mond opendoen. „De media staan voor hen open. De nieuwe, wer vende en bindende identiteit zal in openheid en dialoog binnen onze moderne samenleving ge zocht en gevonden moeten worden." Wil je dienend bezig zijn als kerk, dan zul je je ten uitspreken ovi aldus Jonkers. „Zwijgen zonder spreekverbod is een zwakte bod." Intussen verkeren de Gerefor meerde Kerken volgens hem in een 'ernstige identiteitscrisis'. Volgens Jonkers werkt alleen al daarom het 'excielmodel' niet. „Immers, een identiteit die niet voor handen is, laat zich niet bewaren." Wat wel voor dat model pleit is de angst van veel gereformeerden voor de moder ne cultuur als 'een overmachtig gevaar', waarbij de eigen in vloed zeer gering wordt geacht. De gereformeerden en ook de hervormden staan volgens Jon kers voor de opgave om daarom een nieuwe identiteit te vinden Uit een onderzoekje van kers blijkt dat alleen in dorps en sterk vergrijsde grote-stads kerken een 'reformatorisch ge loofsgoed' is aan te treffen. „Het is de geloofswereld van de ou- langeraar In zijn laatste preek tot de parochie van Langeraar hield hij het de gelovigen nog voor: „Laten wij niet bij verdriet stilstaan, maar elkaar als gelovige mensen bemoedigen." Maar direct daarna kreeg pastoor J.P. van Dommelen het toch te kwaad. Door emoties overmand kon hij de laatste zinnen van zijn preek nauwelijks uitspre ken. Dat het afscheid van de parochie die hij drieënhalf jaar diende hem zwaar viel, bleek direct al aan het begin van de eucharistieviering in een uitpuilende Adrianus-kerk. Bij elke verwijzing naar zijn vertrek schoot er een snik door de stem van de pastoor die - met het oog op zijn 'persoonlijk welbevinden' - naar het zuiden des lands vertrekt. Over de redenen van het vertrek van Van Dommelen is de afgelopen periode veel gespeculeerd, maar in woord en gebaar maakte de pas toor gisteren duidelijk dat het wat hem betreft in elk geval niet vrijwil lig gaat. Op verschillende momenten in zijn preek verwees hij in cryp tische bewoordingen naar aanvaringen die zich de afgelopen perioden moeten hebben voorgedaan. Zijn tranen omschreef hij als 'tranen van ontgoocheling'. „Het zal nooit meer worden zoals het was." Veel parochianen gingen er gisteren vanuit dat de als 'zeer gevoelig' omschreven pastoor niet kon omgaan met de kritiek en de tegenwer king die hij van een (kleine) groep parochianen en kerkbestuurders ontving. Aan de enorme opkomst in de kerk en de reacties tijdens de samenkomst na de eucharistieviering viel in elk geval af te lezen dat het overgrote deel van de parochie Van Dommelen met lede ogen ziet vertrekken. foto ben de bruyn deren, de laaggeschoolden en de mensen die hun leven gro tendeels in huis doorbrengen. Op de dorpskerken na - 'daar kan het nog een tijdje mee' - ligt dit traditionele geloofsgoed te zieltogen. Voor de jonge en be ter opgeleide gemeenteleden is volgens Jonkers een identiteit nodig, waarbij ook hun maat schappelijke betrokkenheid een bedding heeft. Uit Jonkers on derzoek is gebleken dat de lan delijke missionair-diaconale or ganen plaatselijk niet 'landen'. De hervormde emeritus hoogleraar van Groningen, dr. Gijs Dingemans, verdedigde wél het 'exielmodel'. Niet om het oude te bewaren, aldus Dinge mans, maar om een voorbeeld te nemen aan de joden die in ballingschap in Babe! hun ge loof moesten 'ommunten in een nieuwe wereldcultuur'. „Binnentreden of hardhandig neergezet worden in een nieu we cultuur, kan niet alleen een bedreiging, maar ook een uitda ging zijn", vond hij. Om die reden maakte hij zich 'zeer, zeer ongerust' over de Sa men op Weg-kerken die nu met behulp van 'dure organisatiebu reaus de bureaucratie alleen maar bevorderen'. Religieuze experimenten als huisgemeen ten zijn volgens hem veel zin voller. Volgens Dingemans gaat het vooral om een geloofwaar dige en duidelijke boodschap. „De kerk moet gewoon doen wat ze door de eeuwen heen ge loofd heeft: God èn de naaste liefhebben." LWF vraagt VN om ingrijpen in Liberia GENEVEEPD De Lutherse Wereldfederatie heeft de Verenigde Naties opge roepen onmiddellijk in te grij pen in de burgeroorlog in Libe ria. De huidige agressie wordt onvoldoende bestreden en bo vendien is de humanitaire hulp verlening bijna tot stilstand ge komen. Dit heeft Ishmael Noko, vanaf volgende maand de secretaris generaal van de LWF, dit week einde aan VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali geschreven. Daarin roept Noko de Veilig heidsraad op het mandaat van de VN-troepen, dat op 22 okto ber afloopt, te verlengen. Roze (b)engel toegekend aan Kees Posthumus Kees Posthumus ontvangt dit jaar de Roze (b)engel van de Vereniging van Christelijke ho mo's en lesbiennes CHC. Post humus, één van de organisato ren van de Roze Zondag, is emancipatiewerker van het Landelijk Koördinatie Punt Ge loof en Homoseksualiteit. Ver der behoorde hij tot de oprich ters van Vroom Vrolijk, het blad over dit thema. De tweejaarlijkse prijs wordt sinds 1992 toegekend aan een persoon of organisatie die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van homoseksuali teit en kerk. Het Werkverband van Katholieke Homopastores die de pastorale brief 'Tot zegen geroepen' had uitgegeven, kreeg de eerste onderscheiding twee jaar geleden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.31 Telefoon 071-356230 J RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bi| vooruitbet. (ind. BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal ƒ85.55 ƒ84,55 per jaar 329,30 328.30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vnj 18 00-19.30 uur, zat 10.00-12.00 uur. Tel 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Aangename oktoberweek Een groot Europees hogedrukge- bied bezorgde ons een puik herfstweekeinde, waarbij aan de zon een hoofdrol was toebedeeld. Door de vlakke luchtdrukverdeling stond er maar heel weinig wind. zo dat de temperatuur van 14 tot 16 graden een beetje nazomers warm aanvoelde. De enige dissonant was een plotselinge regenbui, toen za terdag in de namiddag een zwak koufront door de barrière van hoge- druk heendrong. De wolkenvelden losten zondag verder op terwijl de barometer weer een stijgende lijn vertoonde. Boven het grootste deel van het Europese continent heerste een opvallende rust. In enkele Cen- traal-Europese landen werd het gouden oktoberweer nog voorafge gaan door een vleugje winter. Ver meldenswaard is de zeer vroege sneeuwval in Tsjechië en Oosten rijk, niet alleen in hogere delen, maar ook in de dalen. Het kwik kwam daar vrijdag nog amper bo ven nul. Inmiddels is het in de meeste Eu ropese landen aan het opwarmen. Ook ons land mag zich verheugen op de komst van nog iets warmere lucht uit het zuiden. Na het optrek ken van de ochtendmist overheerst ook morgen de zon bij maxima die tot circa 17 graden kunnen oplo pen. De luchtdrukverdeling die zich momenteel voordoet is klas siek voor oktober, al zie je die niet ieder jaar terug. Dit geblokkeerde patroon, waarbij depressies alleen m het hoge noorden actief zijn of ver westelijk op de oceaan, kan zich soms wekenlang handhaven. In 1978 trad na een natte, depres- sierijke september een periode van meer dan zes weken aan, waarin hogedrukgebiedden de dienst uit maakten boven Europa. Aan het rustige, op den duur saaie weer, leek maar geen eind te komen. Pas eind november kwam er een radi cale weersomslag, die uitmondde in de beruchte sneeuw- en ijzelwin- ter van '78-79. De huidige situatie blijft voorlopig stabiel. Deze hele week zal de luchtdruk hoog blijven op het con tinent. Er is sprake van een ketting van hogedruk; als het ene hoog ver oudert, schiet een vers luchtdruk maximum vanaf de oceaan te hulp en zo blijft de barometer boven het continent steeds hoog. Tussen twee hogedrukcellen in wurmt zich wel eens een zwak front (woens dag), maar veel dreiging gaat daar niet van uit. Het wordt dus een rus tige, aangename oktoberweek met veel uren zon. In de nacht en vroe ge ochtend kan wel plaatselijk mist optreden, maar die zal zich over dag niet handhaven. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag nog opklaringen en zo goed als droog. Mor gen toenemende bewol king gevolgd door regen. De grootste hoeveelheden vallen in het Fjordenge- bied. In het zuidoosten zijn de neerslagkansen la ger Middagtemperatuur van 8 tot 13 graden. ge perioden. In de loop van morgen in het westen meer bewolking. Middag- temperatuur van 8 graden Denemarken: Van tijd tot tijd zon en droog Later op de morgen in het noorden veel bewol king. Maximumtempera tuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales Vooral in de middag perioden met zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Droog. In Schotland ook wolkenvelden en morgen mogelijk regen. Middagtem peratuur van 13 graden op de Shetland eilanden tot tegen de 20 in de omgeving België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In de nacht kans op mistbanken- Maximum temperatuur van 18 graden langs de kust tot 24 in het binnenland Veranderlijke bewolking en plaatselijk een fikse bui, mogelijk met onweer. Langs de zuid- en oostkust ook flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur 23 en 27 graden. of onweersbui. Op de zuidstranden meer zon en maar een enkele buitje. Middag temperatuur tussen 23 en 27 graden Marokko: Westkust: Wolkenvelden afgewisseld door zon.en op zondag een enkele stevi ge regen- of onweersbui. Morgen meer zon en afnemende buiigheid Middag temperatuur ongeveer 24 graden. Nogal wat bewolking, tussendoor ook wel zon. Beide dagen kans op een bui. Temperatuur in de middag ongeveer 25 Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In het zuidoosten wat meer bewolking en kans op een lokale onweersbui Middagtem peratuur ongeveer. 24 graden, aan de voet van de Pyreneeën door föhn onge veer 28 graden Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, maar vandaag ook nog en kele wolkenvelden en kleine kans op een bui. Verder droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Po- vlakte kans op mist. Misschien in het westen ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur van 21 graden in gen overal iets hoger, Corsica en Sardinië: Perioden met zon maar geleidelijk iets toenemende bewolking en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 2'4 en 28 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag droog met in het noorden enke- Zonop -06.56 ^Zonondet 17 52 Maaoop 14110 Maan onder23-Q4 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 09 oktober 19 flink wat zon. Morgen meer bewolking Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Turkije en Cyprus: Perioden met zon maar ook wolkenvel den en vooral morgen enkele fikse bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur tussen 24 en 30 graden. Duitsland: In de nacht en ochtend mogelijk mist banken. Verder flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 15 graden in het oosten en noorden tot on geveer 18 in het zuiden. Morgen overal Zwitserland: Behoorlijk wat zorr, in de dalen 's nachts en 's ochtends kans op mist en wolken. Droog. Middagtemperatuur in de dalen ongeveer 20 graden. HEINZ lemt om je weer gems op de rdee/e te *jeffbe/j, somja me0 je eemeeatt da t mutj taeei- u/et meer. w'eeslt? ja, s/ajds b/j mij /u p/z//e /s met zw doe-p/et- zeie-0oek /s er h/er mo$ai- mat \ter3etsrd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8