Duin Bollenstreek Rijnsburg zoekt plek jeugdclubs Turfrace: trekken, duwen, bomen en roeien Voorhout bedacht op Leidse woningzoekenden Wachtlijst voor scholen 'Meer vaart' in muziekconcours Heitje zwaai* karweitje MAANDAG 10 OKTOBER 1994 Brommer onderuit in Noordwijkerhout noordwukerhout» Een man uit Heiloo is zaterdagnacht gewond geraakt nadat hij onderuit was gegaan op de kruising Langelaan- /Westeinde in Noordwijkerhout. De man zat achterop een brommer, bestuurd door een inwoner van Lisse. Die verloor de macht over het stuur terwijl hij over het grint reed dat op het wegdek lag. De man uit Heiloo brak een been en is per ambu lance overgebracht naar het Spaarneziekehuis in Heemstede. Twee gewonden bij aanrijdingen katwijk» Bij aanrijdingen in Katwijk zijn het afgelopen weekein de twee gewonden gevallen. Een 16-jarige Katwijker brak zater dagmiddag zijn knie op de Valkenburgseweg. De jongen wilde met zijn snorfiets een tractor inhalen die op die weg stond voor gesorteerd en knalde daar bovenop toen de bestuurder naar links ging. De snorfietser is overgebracht naar het AZL. Zondag middag raakte een op de Provincialeweg een passagiere in een auto gewond. De wagen, die stilstond voor de verkeerslichten bij de Molentuinweg, werd aangereden door een 46-jarige Lisse- naar die volgens de politie niet goed oplette. De vrouw klaagde over pijn in haar nek. Ook zij is overgebracht naar het AZL. Bestuurder rijdt agent bijna omver leimuidenEen 42-jarige man uit Leimuiderbrug heeft vrijdag avond voor opschudding bij de gelijknamige brug gezorgd. De man had geen zin om aan te sluiten bij de rij auto's die voor de geopende brug stond te wachten. Hij reed er om heen. Een aan wezige politieman gaf een stopteken en de bestuurder minderde vaart. Plotseling gaf hij echter gas en de agent kon nog net opzij springen. Enige politiemannen zetten de achtervolging in. Ze konden de wildebras stoppen op de Herenweg. Door een aanrij ding was de weg versperd en kon de man daar niet verder. Hij is meegenomen naar het politiebureau voor een proces-verbaal. Onderscheiding voor organist voorhout Na de dienst in de Kleine Kerk kreeg de Voorhoutse organist Willem Jan Dekker gistermorgen de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Hier mee werd gevierd dat Dekker al zestig jaar organist is. Als orgel speler werkte Dekker onder meer in Abcoude, Duivendrecht, Leiden, Sassenheim en sinds 1976 in Voorhout. Informatie-avond bewonerscommissie valkenburg De Bewonerscommissie Valkenburg houdt morgen om acht uur een informatie-avond in de Nederlands Hervormde Kerk in het Rijndorp. De club licht zijn eigen werkzaamheden toe en gaat bijvoorbeeld ook in op de rol van de Katwijksche Bouwvereeniging. Verder staat de samenstelling van een inte rim-bestuur op de agenda. Wie belarigstelling heeft voor een be stuursfunctie kan zich opgeven bij secretaris J. Cambier, Claudi- usdreef 5 te Valkenburg. Sigarettendieven in Valkenburg valkenburg Dertig pakjes sigaretten zijn zaterdagmiddag gesto len uit een winkel aan het Castellumplein in Valkenburg. Een klant zag een groepje van drie mannen en een vrouw met een baby pakjes sigaretten meenemen. Het groepje ging 'breed' rond het rek met de sigarettenpakjes staan waarna een man de pakjes in zijn jas stopte. De klant waarschuwde het winkelperso neel waarna de bedrijfsleider de man met de jas vol sigaretten vastpakte. Hij wist zich los te rukken en ging ervandoor. Het hele groepje stapte vervolgens in een auto waarvan het kenteken kon worden genoteerd. Gewonde bij vechtpartij valkenburg» Een man uit Leiden is zaterdagavond gewond ge raakt bij een vechtpartij in het sportcentrum aan de Valkenburg- se Kerkweg. Hij bleek ruzie te hebben gehad met een plaatsge noot die hem een stomp in het gezicht verkocht. Beide mannen hadden volgens de politie de nodige drank achter de kiezen. De Leidenaar, die niets wilde zeggen over de vechtpartij, werd door personeel van een gewaarschuwde ambulance verzorgd. We moeten rekening houden met de komst van Leidse wo ningzoekenden. Dat houdt het Voorhoutse college de politieke partijen voor. Die spraken in de algemene beschouwingen in voorhout Het aandringen van verschillen de politieke partijen om een wachtlijst voor de eerste groep van de Voorhoutse basisscholen in te stellen, blijkt achterhaald. De schoolbesturen hebben een dergelijke wachtlijst begin okto ber ingesteld. Daarmee werd te gemoetgekomen aan de wensen van verschillende ouders van wie de kinderen niet op de school van hun eerste voorkeur waren geplaatst. Met name voor de scholen in hel kinderrijke Oost hout zijn veel te veel aan meldingen. Plekken worden via een loting verdeeld. Mocht in de loop van het schooljaar een plekje vrijkomen, dan kunnen kinderen tussentijds alsnog naar de school van voorkeur. ruime meerderheid hun vrees uit dat Voorhout voor Leidse woningzoekenden moet gaan bouwen. Ook werd door enkele partijen het vermoeden uitge sproken dat het Voorhoutse col lege zich daar min of meer bij heeft neergelegd. Het college geeft aan te willen houwen voor de Duin- en Bollenstreek, maar wel rekening te houden met bouwen voor Leiden. Beslissin gen daarover verwacht >i hout nog deze week te horen van de provincie. Geen weekmarkt op Herenstraat voorhout De komst van een weekmarkt op de Herenstraat lijkt definitief van de baan. Volgens de ge meente Voorhout is het onmo gelijk om op de Herenstraat een weekmarkt van voldoende om vang te maken. Waar de week markt, die nu op de Mgr. Broe restraat staat, wel moet komen, geeft zii niet aan. Wel wordt duidelijk, dat de markt in het centrum komt. Een definitieve plek moet in hel nog op te stel len centrumplan worden aangc- Snelle beslissing over Randweg voorhout Nog dit jaar worden beslissingen genomen over de Voorhoutse Randweg. De gemeenteraad krijgt in november voorstellen over het mogelijke tracé van deze weg voorgelegd. Dat belooft het Voor houtse college van burgemeester en wethouders aan de politieke partijen. Die drongen tijdens de algemene beschouwingen aan op een snelle beslissing. Gevreesd werd onder andere voor een nieuwe 'Oosthoutlaancrisis' waarbij de ontsluitingsweg pas lange lijd na het bouwen van de woonwijk in gebruik werd genomen. De Rijnsburgse jongerenclubs tasten nog altijd in het duister over hun toekomst. Of ze in 't Kraaienest aan de Korte Vaart blijven is niet zeker. Momenteel peinzen de ambtenaren over alle mogelijkheden. Wethouder F. Vlet ter (GemeenteBelangen Rijnsburg) verwacht dat de ge meente aan het eind van dit jaar duidelijkheid kan geven. Van 't Kraaienest maken zowel de vereniging Disco Go-Go als de Stichting Open Jongeren werk Rijnsburg (SOJR) gebruik. Het pand is hard aan een op knapbeurt toe. Zo zijn er te wei nig toiletten en ontbreken een goede ventilatie en geluidsisola tie. Verder wensen de clubs een nieuwe bar en vloer. „Er moet inderdaad behoorlijk wat aan vertimmerd worden", bevestigt wethouder Vletter. „Daarom is ook besloten om te kijken of verplaatsing mogelijk is." Op voorhand zijn enkele loca ties afgevallen. Zo was even de gymzaal aan de Katwijkerweg in beeld, maar die is volgens Vlet ter afgeschreven. „Dan heb je toch weer dezelfde situatie als nu. Middenin een woonwijk met alle bijhorende overlast voor de omwonenden." De meeste bewoners van de Korte Vaart klagen immers ook al ja ren steen en been over de over last van het jonge uitgaanspu bliek. Ook is bekeken of er een nieuw clubhuis kon komen op het sportcomplex Middelmors. Vletter: „Maar dat is te afgele gen en met al die velden viel het ook niet mee om een plekje te vinden." Meer wil de wethouder niet loslaten, bevestigt ook de voor zitter van Disco Go-Go, A. Roodbergen. „We kunnen niet anders dan afwachten wat ze straks voor ons in petto heb ben." Ook SOJR-voorzitter R. Oud^hoorn vindt dat een nieu we locatie midden in het bloe- mendorp moet liggen. „De jeugd trekt toch naar het cen trum toe. Bovendien zullen de meeste 14-jarigen echt niet van hun ouders naar een afgelegen jeugdhuis mogen. Ik verwacht dat het aantal bezoekers dan te rugloopt." lisse „Eigenlijk is het helemaal niet zo'n gemakkelijke klus dat heien". Een jeugdige zeeverkenner verzuchtte dat zaterdagmorgen aan de voet een door de scoutinggroep de Shawano's uit Lisse zelf opgerichtte heistelling. Ze ramden in de Poelpolder de laatste paal in de grond voor i nieuwe botenloods. Het luidde het einde in van hun 'nomadenbestaan', want tot nog toe moesten de zeeverkenners hun boten in de winter telkens naar tijdelijke opslagruimten slepen. Overigens is de botenloods nog niet helemaal rond. Al het geld uit de bouwkas van de scouts is opgegaan aan de grondaankoop. De kosten voor de voor de hal, 80.000 gulden, moeten ze nog bijeen zien te krijgen. De Shawano's willen daar vanaf volgende week actie voor voeren. foto hielco kuipers In vol ornaat marcheren muzikanten aan een kritische jury voorbij tijdens het negentiende Rijnsburgse mu ziekconcours in de hal van bloemenveiling Flora. foto ben de bruyn „Heeft iemand mijn batón gezien?" roept het in lila pakje uitgedoste meisje vertwijfeld. Zonder haar majorette-stok kan de 7-jarige dame hel lang voorbereide optreden met de andere meisjes van haar peloton wel vergeten. Met de hulp van een toeschouwer wordt het fel begeerde attribuut gelukkig snel gevonden. De parmantige majorette was afgelopen zaterdag één van de vele deelne mers aan het jaarlijkse muziekconcours in de Rijnsburgse bloemenveiling Flora. Op de uitgestrekte parkeerterrein rijden tou ringcars af en aan. Met koffers vol uniformen druppelen de leden van drumbands, majorette pelotons en showkorpsen binnen. Zenuwachtige muzikanten halen hun instrumenten behoed zaam uit de bagageruimte om zich vervolgens klaar te maken voor een optreden voor een des kundige jury en zo'n 2.500 toeschouwers. Voor de negentiende keer hield de Rijnsburgse Floraband het grootste indoor muziekconcours van Nederland waarbij dertig verenigingen acte de presence gaven. Winnaars van de drie bokalen werden Crescendo uit Nieuwendijk, de majoret- tegroep Valentine uit Delft en de Sassenheimse showband JongAdest Musica. Hoewel er dit jaar wat minder inschrijvingen waren, verwacht de secretaris van het concours- comité, I'. Hemminga dat het de komende jaren beter zal gaan. „We hebben meer vaart in het programma gebracht nu verenigingen elkaar sneller kunnen opvolgen. In voorgaande jaren moest er na elk optreden worden gewacht op een handgeschreven beoordeling van de jury. Nu wordt die ingesproken op een cassettebandje", aldus Hemminga. Een unieke gebeurtenis is het optreden van de Bergh-Drummers, een groep minder valide muzi kanten van de dr. mr. Willem van den Bergh stichting uit Noordwijk. Hemminga: „Vorig jaar deden ze voor het eerst mee en dat was zo'n suc ces dat we ze opnieuw hebben gevraagd." Het idee om de muzikanten te vragen, is afkomstig van penningmeester II. Oudwater. Tijdens de jaarlijkse paardenmarkt hoorde Oudwater de be wuste drummers de sterren van de hemel spelen. Hij bedacht dat zo'n optreden een aanwinst zou zijn voor het Flora-muziekconcours. Het heette nog altijd de turfra ce, maar van racen kwam het afgelopen weekeinde weinig te recht tussen Warmond en Vin- keveen. Met veertien stalen zeil- schuiten uit het begin van de eeuw even heen en weer naar Vinkeveen zeilen om een paar zakjes gedroogde turf te halen? Nou, vergeet het maar: trekken, duwen, bomen en roeien, dat was het. En maar zo heel af en toe kon je met een natte vinger iets van wind bespeuren die de boot dan even gratis een duwtje kwam geven. „Ach, het is altijd wel wat", is het nuchtere commentaar van de Warmondse schipper Marcel Juffermans als hij zondag" als eerste zijn zak turf inlevert en daarmee de tijd stil zet. „Als je heen veel wind hebt, heb je hem terug vaak tegen. Nu was het drie dagen rustig weer. Ik denk niet dat het zwaarder was dan andere keren." Juffermans' bemanning grijpt, met blaren op de handen en doorgelopen hielen, direct naar het bier. Maar niet om de over winning te vieren. 'De Jonge Juffer' heeft op de heenweg an derhalf uur verloren op de kop loper, de 'Antonius' van de schipper Nico Persoon uit Loos duinen. Maar op het moment is dat nog geen reden om te wan hopen. „Bij Loosdrecht moet je een rondje varen, maar je mag zelf weten of je linksom of rechtsom gaat. Wij hebben op de heenweg de lange route ge nomen, waardoor we terug de korte hadden", aldus Juffer- Maar de anderhalf uur die hij op de heenweg nodig had voor de lange route blijkt al snel veel te veel te zijn. Na een minuut of twintig meert Persoon als derde Met blaren op de handen en doorgelopen hielen kwamen de deelnemers van de elfde Turfrace gistermiddag aan in Warmond. In drie dagen tijd waren veertien deelnemers zonder noemenswaardige hulp van de wind heen en weer geweest naar Vinkeveen. foto loekzuyderduin zijn schuit af bij park Groot Leerust en weet hij zich verze kerd van de eindoverwinning. Persoon en zijn bemanning zijn grotendeels komen lopen met de boot op sleeptouw. „Het was dit keer erg veel jagen. Met twee man in een tuigje en lopen maar. Wij jagen meestal met twee man. Dan hou je naast de stuurman nog een man vers op reserve. Die kan dan even uit blazen om daarna uitgerust weer te gaan trekken." De vrachtboten waarmee in vroeger dagen daadwerkelijk turf vervoerd werd van Vinke veen naar Warmond kunnen op verschillende manieren worden voortbewogen. Het mooiste is natuurlijk zeilen, maar dan moet het wel waaien en liefst ook nog een beetje vanuit de goede hoek. Lukt dat niet, dan kun je een paar man op de wal zetten om de schuit met een lang touw te trekken. Maar het is ook mogelijk om aan de zij kant een paal uit te laten steken, waardoor de mensen op de wal de boot kunnen duwen. Ten slotte is de boot in een han domdraai om te bouwen in een roeiboot voor één, twee of vier personen. Intussen lopen steeds meer boten binnen. Steevast worden de binnenlopende schepen be groet met applaus. Nadat de boot is aangelegd, gaat de schipper van boord om snel de jute zak met turf in te leveren. Eén van de organisatoren blaast enthousiast op een scheepstoe ter, terwijl een ander streng de tijd noteert. De toeteraar weet te vertellen dat de turf die de heren vervoe ren bijna antiek is. „Die zijn be gin deze eeuw hier naar toe ge varen uit Vinkeveen. De eige naar van het turfmuseum daar wist ons zelfs precies te vertel len door welke schipper ze zijn gebracht. De turven werden als isolatie gebruikt in De Burcht, waar vroeger een katholieke school in zat. Bij de verbouwing een paar jaar geleden kwamen de turven ineens boven water. Het is maar goed dat de brand weer niet wist dat ze daar la gen." Het mooie, windstille weer trekt heel wat niet-zeilers naar de rand van het water. Om de toeschouwers een beetje te ver maken, gaat er ondanks de mi nimale wind een wedstrijd met Optimistjes van start. De bootjes - model badkuip met zeil - worden bemand door jon gens en meisjes tussen de acht de twaalf jaar. Een oudere vrouw voorziet de verrichtingen van de jonge zeilers via de mi crofoon snerpend van com mentaar. „Optimistjes kun je als bouwpakket kopen en je kunt ze zelf in je serre bouwen. Dat weet ik uit ervaring. Ik heb heel veel kleinkinderen en het lukt steeds weer." Heel langzaam draaien de mini-zeilbootjes hun rondjes om de boeien. „Kijk, nu kunt u heel goed zien hoe die jongens en meisjes leren om gaan met de draaiingen van de wind. Daar gaat het om bij het zeilen. En natuurlijk je kopje ge bruiken. Je kleine koppie-kop- pie."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7