99 99 99 Kleine geld wijkt voor electronische pinpas 'Contant betalen is veel te duur' Binnenland Grootkruis voor ex-premier Een relativerende en sympathieke ARP'er 9Edamski lijkt wel kit9 Eén op twee meisjes klaagt over nare seks Facelift voor Rabobank Plan minder gas tuinders wekt verzet MAANDAG 10 OKTOBER 1994 Vlooien verjagen politie uit bureau terapel. Het politiebureau van Ter Apel is gisteren geteisterd door een vlooienplaag. Een verdelgingsbedrijf moest eraan te pas komen om het ongedierte, dat zich door het hele gebouw had verspreid, onschadelijk te maken. Het bureau werd een paar uur gesloten om het ontsmettingsmiddel zijn werk te laten doen. De vlooien waren binnengebracht door twee agenten die een kijkje hadden genomen in een leegstaande woning, waarvan een ruit was vernield. Meisje meegenomen door kinderlokker Leeuwarden Een 7-jarig meisje uit Leeuwarden is gisteren een paar uur vermist geweest toen ze werd meegenomen door een onbekende man. Het meisje, dat in een zandbak in de wijk Ald- lan aan het spelen was. ging omstreeks half een mee met een man die haar een ijsje beloofde. Een zoekactie van de politie le verde niets op. De kinderlokker heeft het meisje in de loop van de avond zelf teruggebracht naar de speelplaats. Of het meisje is misbruikt, is niet bekend. Volgens de politie heeft het kind geen lichamelijk letsel opgelopen. Minder subsidie voor kleine bedrijven den haag Kleine bedrijven krijgen minder subsidie van Econo mische Zaken. Minister Wijers verlaagt de steun met 55 miljoen gulden. Het besluit maakt onderdeel uit van een reeks beslissin gen om in totaal 300 miljoen gulden te kunnen bezuinigen. Op technologiesubsidies kort Wijers ook 55 miljoen, op energiesub sidies 180 miljoen. Diverse energie-instellingen hebben de afge lopen tijd al gehoord dat er minder geld is. Het Energie Onder zoek Centrum Nederland (ECN) in Petten zal honderd arbeids plaatsen schrappen. Jongen sterft onder landbouwmachine ermelo Een 8-jarige jongen uit Ermelo is zaterdag op slag ge dood, toen hij onder de wielen van een landbouwmachine te rechtkwam. Het kind liep in een maïsveld achter een zogenoem de maïshakselaar aan. Toen de bestuurder een stukje achteruit moest rijden, kwam de jongen onder de wielen. Niemand had het kind opgemerkt, aldus de politie. Van Thijn kandidaatvoorzitter ANVR Sicilië» Oud-minister van binnenlandse zaken drs. E. van Thijn wordt voorgedragen als voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen, de ANVR. Dat is het afgelo pen weekeinde tijdens het jaarcongres van de vereniging op Si cilië bekendgemaakt door waarnemend voorzitter ir. J. ter Haar. Half december nemen de leden een besluit of Van Thijn het wordt. Twee doden door verkeersongeval eindhoven Bij een ongeluk in Eindhoven zijn zaterdag twee mensen om het leven gekomen. Een derde slachtoffer is ernstig gewond geraakt. Een motorrijder en een bromfietser kwamen met elkaar in botsing. De 23-jarige bestuurder van de brommer overleed ter plaatse. Een 18-jarige pa^sagiere op de motor uit Vlaardingen overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De be stuurder van de motor, een 24-jarige Eindhovenaar, is ernstig gewond. Volgens de politie is de bromfietser vermoedelijk door rood gereden. Taxichauffeur bijna uur gegijzeld alkmaar Een 20-jarige taxichauffeur uit het Noordhollandse Broek op Langedijk is zaterdag in Alkmaar gegijzeld door een 28- jarige man. De chauffeur slaagde er na een uur in via zijn mobi lofoon alarm te slaan. De politie heeft de gijzelnemer overmees terd. De verdachte bleek ongewapend. Wat zijn motief was, is niet bekend want hij maakte een verwarde indruk. De taxichauf feur is ongedeerd, maar is wel hevig geëmotioneerd, aldus de politie. Afvalzakjes voor automobilisten den haag Het moet afgelopen zijn met de groeiende berg afval langs de weg. Met dit doel start morgen een grote campagne van onder meer de Stichting Nederland Schoon, de ANWB en Rijks waterstaat. Onder het motto 'Uit de auto? In de bak!' hopen de intiatiefnemers weggebruikers te bewegen eerst na te denken voordat blikjes, pa*pier of ander afval worden weggesmeten. Bij vele wegrestaurants en tankstations zijn vanaf morgen afvalzak jes verkrijgbaar. Posters en radiospotjes moeten bestuurders aansporen zorgvuldig met hun afval om te gaan. Raad wil jeugdhulpverleners screnen den haag De Raad voor het Jeugdbeleid wil dat er binnen de jeugdhulpverlening meer wordt gedaan om mishandeling en seksueel misbruik van pupillen tegen te gaan. Er moet een voor schrift komen voor instellingen hoe ze bij mishandeling van pu pillen door hulpverleners moeten handelen. Daarnaast zou er een vorm van controle door collega's opgezet moeten worden. Dat schrijft de raad in een open brief aan het kabinet. Banken willen 'chip-knip' volgend jaar al invoeren Over ongeveer een jaar is het niet meer nodig altijd con tant geld op zak te hebben voor kleine betalingen. De Nederlandse banken willen in 1995 een chipkaart invoe ren waarmee de consument kleine contante betalingen kan doen. van een pincode niet nodig. De winkelier beschikt over een een voudige chipkaartlezer, die het vereiste bedrag van de kaart af schrijft. Later kan de winkelier het bedrag door de bank op zijn rekening laten bijschrijven. De Nederlandse banken zien als groot voordeel van de chip kaart dat er veel minder contant geld in omloop komt. Bij onge- De electronische portemonnee, oftewel 'chip-knip', is een plas tic kaart met microchip, die bankklanten kunnen opladen in een van de 4.500 geldautoma ten. Het opgenomen bedrag wordt dan afgeboekt van hun rekening. Voor betalingen met de chipkaart is het intoetsen veer zeventig procent van de betalingen gaat het om bedra gen van minder dan 25 gulden, luist voor dit soort transacties is de chipkaart geschikt. Voor de banken is het voordelig, omdat de behandeling van contant geld dat op een rekening wordt gestort relatief duur is. Consumenten kunnen hun chipkaart opladen tot het be drag dat ze zelf kiezen. De ver wachting is overigens dat dat nooit meer zal zijn dan vijfhon derd gulden, omdat men in doorsnee ook niet met zo'n geldbedrag over straat loopt. Óm te voorkomen dat men bij PORTRET: JAN DE KONING verlies van de chipkaart ook het geld kwijt is. kan de chipkaart met een code op slot worden gedaan. Over de technische aspecten van de invoering van de chip kaart zullen de banken gaan overleggen met de betrokken marktpartijen. Het gaat daarbij onder andere om de detailhan del, automatenleveranciers, ex ploitanten van parkeerautoma ten en het openbaar vervoer. De banken verwachten dat de chip kaart door de eenvoud van het gebruik in korte tijd een hoge vlucht zal nemen. Jan de Koning was in positie ve zin - één van de laatste ech te gereformeerde mannenbroe ders in de politiek: onverzette lijk. trouw en plichtsbetrach- tend. Maar tegelijkertijd over steeg ile gisteren op 68-jarige leeftijd overleden oud-minister zijn Anti-Revolutionaire af komst. De Koning was ook rela tiverend. gericht op het oplos sen van conflicten en bovenal een sympathiek mens. Geen vanzelfsprekende karakterei genschappen voor ARP-politici. In het begin van de jaren zeven tig speelde De Koning nog een bescheiden rol alsachtereenvol gens senator, Tweede Kamerlid, lid van het Europees Parlement en partijvoorzitter van de ARP. Vervolgens was hij twaalf jaar actief als minister van ontwik kelingssamenwerking, land - bouw, sociale zaken (en slechts enkele maanden) binnenlandse zaken. Daar tussendoor nog eens in de rol van informateur en formateur. In alles leek het begin van de carrière van De Koning op die van een doorsnee-Anti-Revolu tionair. /Ms afgevaardigde van de Christelijke Bond voor Boe ren en Tuinders (CBTB) werd hij lid van de kamerfractie. Zoals dat toen hoorde. Begin jaren zeventig speelde echter de fusie tussen de drie partijen KVP. ARP en CHU, die ia ter zouden opgaan in het CDA. /Ms partijvoorzitter had De Koning de belangrijke taak zijn tegenstribbelende broeders en zusters het op te richten CDA te loodsen. Terwijl par ten als kemphanen voch- r de precieze formule- i de grondslag, liet De Koning volgens ooggetuigen zien dat hij meer was dan ARP- belangenbehartiger. De man die volgens Ruud Lub bers de nuchterheid had van een boer, hielp na het vertrek van premier Van Agt in 1982 zijn vriend in het Catshuis. Op nieuw toonde De Koning zich een a-typisch politicus. Van Agt wilde De Koning als zijn opvol ger en niet de 'zweverige' Lub- binne tijgen nng v bers. In alle bescheidenheid liet De Koning weten dat daar geen sprake van kon zijn: Lubbers was gewoon beter. Naast bescheidenheid toonde De Koning als minister nog een aparte eigenschap: op de meest sympathieke manier wist hij de meest onsympathieke bood schappen te verkopen. Zijn la conieke wijze van redeneren was daarbij een belangrijk wa pen. In 1989 nam De Koning af scheid als minister. Als voorzit ter van maatschappelijke orga nisaties, partijcommissies en staatscommissies bleef hij de politiek op afstand nog trouw, t »ok inn bleek <-ike keet weet zijn relativerende benadering van de problemen. Het politieke systeem ziek? Volgens I )e Ko ning viel het wel mee. Met en kele kleine aanpassingen zou het bestel best overleven. 1DA- politici-voor het leven? Niks daarvan: na twaalf jaar moet het welletjes zijn, aldus de minister die het even zoveel jaren in vijf kabinetten uithield. den haag Oud-premier Lubbers heeft zaterdag uit handen van minister-president Kok de hoogste koninklijke onderscheiding ontvangen. Lubbers kreeg op het Catshuis, de ambtswoning van de premier, de versierselen van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw omgehangen. Ook alle andere bewindslieden van het kabinet Lubbers III kregen onderscheidingen. Kleindochter Emilie was de jongste die 'opa' Lubbers felici- dUsseldorf gpd teerde. foto anp paul stolk Nederlandse kaas wordt veel nagemaakt amsterdam gpd Ruim veertig procent van de meisjes heeft weieens negatieve seksuele ervaringen gehad. Van deze groep zegt één op de tien dat ze weieens aangerand of zelfs verkracht is. Eén op de twintig noemt zichzelf het slachtoffer van incest. Dat zijn de conclusies uit een onderzoek dat het meisjesblad Yes in samenwerking met de Rutgersstichting heeft gehou den onder vierduizend lezeres sen. De ondervraagden gaan tussen hun vijftiende en zes tiende voor het eerst met een jongen naar bed. Ze zijn daar mee iets later dan Engelse en Duitse meisjes, maar iets eerder dan de Amerikaanse. Neder landse meisjes gebruiken over het algemeen op een goede ma nier anti-conceptiemiddelen. De meisjes van Yes vinden trouw het allerbelangrijkste in een relatie. Daarna komen vriendschap, geborgenheid, hu mor en dan pas seks. Rabobank Nederland werkt aan een nieuw jasje voor haar kan toren, brochures, briefpapier en wat dies meer zij. Het vertrouw de Rabo-embleem, een blauw veld met een dikke opgaande grafiekbalk, verdwijnt en maakt plaats voor nieuwe kleuren en vormen. Rond de jaarwisseling worden de bordjes op de 2000 Rabokantoren in Nederland let terlijk verhangen. Met de nieuwe 'huisstijl' be sluit Rabo een periode van on geveer anderhalf jaar die in het teken staat van vernieuwing bij de bank. ..Meer efficiency, nieu we benadering van de klanten, minder en andere brochures. Een zeer ingrijpend, inwendig veranderingsproces", omschrijft een bankwoordvoerder de gang van zaken. De naam Rabobank blijft natuurlijk. Het voor de buitenwacht het meest in het oog springende ge volg is het verdwijnen van het Rabo-logo, De Opgaande Lijn zoals deze in de hankorganisa- tie is gedoopt. Hoe het nieuwe Rabo-beeld merk eruit gaat zien, wil men bij de bank niet ver klappen. Wel dat het nieuwe kleuren krijgt. Er is nauwelijks een produkt aan te wijzen dat zo vaak en op zoveel plaatsen in de wereld wordt nagemaakt als Neder landse kaas. De jongste imitatie- is een dezer dagen te zien op de Duitse zuivelbeurs hitermopro in Düsseldorf. Edamski, Ma- zdammer en Radammer, de Poolse uitleg van onze kaas. Ge woonlijk doen fabrikanten daar een beetje hooghartig over, maar Ton Crépin van het Ne derlands Zuivel Bureau vindt hel toch erg vervelend. „Ga maar proeven, het lijkt wel kit om kieren mee dicht te langs de stand* lopen. Crépin: ..Ik word er echt akelig van. De Polen profiteren van onze goe de naam en sommige fabrikan ten zijn ook nog in staat een goed produkt te leveren al is de kwaliteit dan niet constant. Er gaat veel Poolse kaas naar de Verenigde Staten". De imitatie krijgt nog meer bedenkelijke kanten als hij de uitvoer van Nederland naar Po len laat zien. Een jaar of drie ge leden nog goed voor de afname van 2.500 ton, vorig jaar was dat nog maar duizend ton en dit jaar komt Polen niet hoger dan zeshonderd ton. En dat terwijl de DuUie uitvoei van kaas naai Polen al jaren tienduizend ton bedraagt. Crépin: „Dus moet je conclu deren dat zij het beter doen dan wij. WIJ aan nu eerst een ana lysc maken van de teruggang. Vaststaat dat wij ons beter moe ten profileren. Als een consu ment niet kan zien wat Neder landse en wat Poolse kaas is vraagt hij zich af waarom hij voor die ene kaas zestig procent meer moet betalen". De tuinders voelen niets voor het voorstel van milieuminister De Boer om het in strenge win ters met minder gas te doen. De Boer wil zo reserves voor de toekomst kweken. De" werkge versorganisaties VNO en NCW zijn ook niet enthousiast over het idee om op zeer koude da gen de gaskraan voor de indu strie iets dicht te draaien zodat de omstreden gasopslag bij het Drentse Langelo niet nodig is. Volgens de Gasunie zet ver mindering van de gasleverantie aan tuinbouw en industrie 'wei nig zoden aan de dijk'. Zelfs als de tuinders helemaal geen gas meer krijgen, wordt 'slechts' vijftien miljoen kuub per dag bespaard. Het verwachte tekort over de jaren '98-'99 wordt op piekdagen op zeventig miljoen kuub per dag geschat. Vanaf 2000 loopt dat op tot 150 mil joen kuub, aldus de Gasunie. Het tekort zou theoretisch kun nen worden gevuld door extra gas uit Noorwegen in te voeren, maar „dergelijke gascontracten sluit je niet van vandaag op morgen af omdat het bij gas contracten niet om miljoenen maar om miljarden kubieke meters gas per dag gaat", aldus de Gasunie-woordvoerder. 3 ES GAZEUSE champagnepils of frambozen lichtgewicht statiegeldfles 1 liter vanTOtT LUBECK COCOSBROOD SPiïSKOOL I KARNEMELK iü Banktopman Overmans overtuigd van nut Chip-Knip den haag margreet vermeulen „Sommige dingen stralen uit dat ze de toekomst hebben. En dit ding hééft 't. Er kan geen twijfel over zijn dat massaal ge bruik zal worden gemaakt van de chip knip." Directeur Overmars van de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) is ronduit lyrisch over de invoering van de electronische portemonnee waarmee de consument kleine betalingen kan doen. „Dit is de kaart van de toekomst. De enige kaart die u en ik straks nog op zak heb ben." Vanaf medio volgend jaar kan de consu ment een goudkleurig blokje (de chip) op zijn pin-pas laten aanbrengen. In een geldautomaat kan de chip worden 'opgeladen' tot het gewenste bedrag. „Je hebt dus écht contant geld bij je", aldus Overmars. Als alles volgens plan verloopt, past de chip-knip straks in de gleuf van de parkeermeter. de telefoon en in het lees- apparaat van de kruidenier en de ijsco man. Alle 'kleine' aankopen tot pakweg vijftig gulden kunnen ermee worden be taald., „Het is dus iets heel anders dan de pin pas. Want bij elke betaling met pin pas moet er een telefoonverbinding komen om te controleren of er voldoende saldo is. Dat hoeft met de chip-knip niet. Dat scheelt alleen al vijftien cent telefoonkos ten per keer." Daar staat tegenover dat de winkelier een lees-apparaat moet kopen van vijfhonderd a duizend gulden. Het besparingsvoordeel voor de banken en winkeliers is volgens Overmars enorm. „Denkt u eens in: dat hele circuit van klein geld tellen, kwartjes inzamelen, er rolletjes van maken, veilig vervoeren, bankhiljetten selecteren en bankbiljetten strijken. Con tant betalen is echt het aller-aller-duurste Nu is tachtig procent van het aantal be talingen contant. Daarvan is zeventig pro cent onder de 25 gulden. De banken ho pen dat percentage contante betalingen op termjjn terug te dringen tot veertig procent van het totaal. Ook de consument vaart daar wel bij, voorspelt Overmars. Met pin code betalen kost 45 cent per transactie. „Dat geld wordt op de een of andere manier aan de consument doorbe rekend. Dus hoe goedkoper het betalings verkeer hoe goedkoper de Of de chip-knip gratis wordt, hangt vol gens Overmars van de bank af. „De Post bank doet het een en ander gratis. Maar ik denk dat de meeste banken de kosten van de chip-kaart in rekening brengen. Dat is eenmalig, want die chip kun je eindeloos opnieuw opladen. Verder verwacht ik dat je een soort servicekosten moet betalen, elke keer als je de kaart oplaadt." Bovendien kan de electronische porte monnee worden beschermd tegen dief stal. Je laadt -de chip op tot bijvoorbeeld vierduizend gulden. Voor transacties bo ven de 25 gulden doe je de kaart op slot met een code. Overmars ziet nög meer voordelen. „Vergeet U niet dat de kaart bruikbaar is in Parijs, Sicilië en New York. Het is een internationaal betaalmiddel, want anders waren we er niet aan begon nen. We zijn er heus al een tijdje mee be zig. Maar het wachten was op een interna tionale standaard zodat de chip overal is te gebruiken. Dat kan sinds de grote 'jon gens' als Visa, Eurocard en Mastercard het onlangs in Noorwegen eens zijn geworden over zo'n internationale standaard. Maar we zijn het eerste land dat nu daadwerke lijk met invoering gaat beginnen." Overmars verwacht dat de consument binnen de kortste keren massaal van de chip-knip gebruik maakt,. „This is it! Zon der twijfel. Voor het electronisch betalen wordt een procent van de capaciteit van de chip gebruikt. Dus er ligt 99 procent braak. Dat kun je gebruiken om je adres senbestand in op te slaan, je medische ge gevens te bewaren en noem maar op. De pin pas zal er voor een groot deel overbo dig door worden, dat mag duidelijk zijn. IJ moet dit zien als de introductie van de T- ford die zich binnen vijf jaar ontwikkelt tot een Cadillac als het al geen Rolls Royce Frankrijk kent ai chip-cards die beperkt bruikbaar zijn, bijvoorbeeld op de tolwe gen. In Denemarken wordt op beperkte schaal geëxperimenteerd. Dat de chip knip banen kost, staat voor Overmars wel vast. „Net als bij de geldautomaten. Kijk. als je automaten buiten hebt staan, heb je binnen minder mensen nodig. Maar het massale werk aan de balie is sowieso niet meer van deze tijd. Vreeman wil duo-leiderschap PvdA voortzetten I let is zeer waarschijnlijk dat de beide duo-voorzitters van de PvdA, Felix Rottenbergen Ruud Vreeman, zich komend voorjaar kandidaat zullen stellen voor een nieuwe termijn. Dat heeft Vreeman gisteren gezegd voor de AVRO radio. In 1992 besloten Rottenberg en Vreeman gezamenlijk het PvdA voorzitterschap op zich te nemen om dreigende verdeeld heid binnen dé partij te voorko men. Zij gelden sindsdien als symbool voor de vernieuwing van de PvdA. Onder hun 'voorzitterschap maakte de partij een opmerke lijk herstel door. Bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer in rnei van dit jaar werd de PvdA, ondanks een aanvankelijk rampzalig lijkende teruggang in de peilingen, alsnog de grootste partij. Vreeman is ook kamerlid. Bij Vrecmans kandidaatstelling voor het kamerlidmaatschap had Rottenberg overigens al la ten doorschemeren zelf te heb ben bedongen dal Vreeman zijn werk als duo-voorzitter zou af maken. Rottenberg is er steeds vanuit gegaan voor de vernieu wing van de partij tenminste twee termijnen nodig te heb ben. Het voorzitterschap van de PvdA komt volgend jaar maart op het partijcongres aan de or de.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3