Krajicek benadert zijn oude niveau Chiappucci struikelt op de meet Sport Toekomst zonniger voor schakers Philidor MAAN DAG 10 OKTOBER 1994 Nederland in achterhoede bij military boekeloEen belangrijk militaryland wordt Nederland nooit, maar de deceptie die bondscoach Geert Tepperik tijdens de mi litary van Boekelo beleefde, viel hem rauw op het dak. Welgeteld drie Nederlanders van de tien die van start gingen, haalden in Twente de finish. Eddy Stibbe toonde met de achtste plaats in ternationale klasse aan. Hij veroverde voor de vijfde keer de na tionale titel. Het deelnemersveld was ongekend sterk. Met twee voudig olympisch kampioen Mark Todd, ex-wereldkampioen Blyth Tait, Andrew Nicholson en Vicky Latta zetten de Nieuw- zeelanders hun sterkste troeven in. Ook de Fransen, de Britten, de Australiërs en de Amerikanen vaardigden hun sterkste rijders Motorcoureur Biaggi wereldkampioen montmelo» De Italiaanse motorcoureur Massimiliano Biaggi is wereldkampioen geworden in de 250 cc-klasse. De Aprilia-rijder won gisteren de laatste WK-wedstrijd op het Catalaanse circuit van Montmelo bij Barcelona. Biaggi bleef zijn landgenoten Loris Capirossi en Doriano Romboni voor. In de WK-eindrangschik- king werd de Japanner Tadayuki Okada tweede en Capirossi derde. Spaan verruilt motor voor bloemen Negentien jaar motorsport, 134 Grote Prijzen, negen overwinningen. Hans Spaan heeft zijn motor gisteren in Bar celona voor het laatst de pitstraat ingereden. Ver in de achter hoede, zoals het hele seizoen al gebeurde. Spaan beëindigde zijn slotrace in de 125cc-klasse als 23ste, waardoor hij dit seizoen van WK-punten verstoken bleef. ,,Ik ben klaar. Een nieuwe toe komst ligt voor me", klonk het geëmotioneerd, omgeven door de door zijn sponsor geleverde bloemenzee. Inderdaad, een bloemenexporteur. Luca Cadalora wint GP 500 cc Barcelona Luca Cadalora heeft de Grote Prijs van Europa in de 500 cc-klasse gewonnen. De Italiaanse motorcoureur versloeg gisteren op zijn Yamaha de Australiër Michael Doohan (Honda) en de Amerikaan John Kocinski (Cagiva). Door zijn tweede zege van het seizoen verzekerde Cadalora zich alsnog van de tweede plaats in de WK-eindrangschikking achter de nieuwe kampioen Doohan. Het brons was voor Kocinski. De geblesseerde titelver dediger Kevin Schwantz eindigde als vierde. chef rob onderwater. 0 gpd-verslacgever Hoe onrechtvaardig is soms het loon van de eeuwig strijdende fietser. Hoe theatraal soms ook zijn berusting in het onontkoom bare van zijn verlies. Hoe ontgoocheld dan de reactie van zijn supporters. Zeker als het om Claudio Chiappucci gaat, zoon en voor beeld van alle wielertifosi van Italië. Het wereldbekerseizoen 1994 kreeg zater dag op de stoep van de Villa Reale in Monza een ontknoping, die prangend was als in de meest opwindende droom. Een 88ste Ron de van Lombardije om in te lijsten. Pascal Richard, de Zwitser, zou een prachtige prolongatie van zijn zege uit 1993 gaan behalen. Zijn twintig kilometer solo na de laatste van de zeven toppen uit het mid dengebergte, de Lisollo, zijn doorgedreven dans over slotglooiingen en brede wegen naar eindpunt Monza, leek ver genoeg te reiken voor een nieuw-geschreven helden daad. Maar achter hem hadden Chiappucci en Vladislav Bobrik zich eindelijk kunnen ont worstelen aan een groep van tien achtervol gers, hoog van kwaliteit, maar individueel ook té sterk voor een sluitende homogene contra-attaque. Centimeter na centimeter naderden ze de koploper, begonnen ze het gat van 45 se conden, zeg 500 meter, te dichten. Kop over kop, geen moment zich wegstekend, het zware werk niet schuwend. Wetend, dat wannéér zij de schier onmogelijke aanslui ting met Richard alsnog hadden gereali seerd, dat één van beiden dan tot een hoogst ontnuchterende nederlaag was ge doemd. Maar tactiek speelde geen rol dit keer, re serves bestonden er niet. Twee leeuwehar ten op de fiets met maar één gedachte, en vier benen om die door te drijven. Het ver schil liep terug tot dertig seconden, twintig, tien, het werden er vijf. Maar het bord langs de kant duidde al op de laatste 250 meter. En toen gebeurde waar alle tifosi voor hadden gevreesd: Claudio 'il Diablo' zat op kop, en kon er niet meer af. De ervaring van de 31-jarige Italiaan zou het gaan afleggen tegen het inzicht en de geslepenheid van de acht jaar jongere Rus. Chiappucci kon zich geen psychologische oorlog permitteren. Want: niet meer trap pen zou de onherroepelijke, nieuwe triomf van de Zwitserse solist betekenen. Hoe 'vierkant' en verkrampt die zich - de hete adem in zijn nek - ook was gaan gedragen. Maar anderzijds: wél trappen betekende het effenen van de weg voor het ongetwijfeld sterke eindschot van Bobrik. De Rus had weliswaar net zo'n harde finale in de benen als 'CC', maar had net een paar honderd meter kunnen recupereren. Chiappucci mocht en kon niet gokken: hij reed door, dus hij verloor. Op 200 meter van de streep trok Bobrik zich met zijn zwaarst mogelijke versnelling op gang, sleurde zich voorbij de Italiaan, en op 150 meter van de finish flitste hij ook langs een verstijfde Richard. Bobriks petje waaide hem in zijn onstuimige vreugderoes van de kop, Chiappucci was één brok nijdige te leurstelling. Een finale en een ontknoping, die het we reldbeker-seizoen een schitterende apo theose bezorgden. Een seizoen met drie Ge wiss-overwinningen, maar ook één met een onmiskenbaar Oosteuropees tintje. Voor Bobrik waren er immers ook Andrej Tsmil in Parijs-Roubabc en Evgueni Berzin in Luik- Bastenaken - Luik. Zowaar twee Nederlanders in de finale van de, mag je gerust stellen, zwaarste van alle WB-klassiekers. Lombardije blijft een gesublimeerde Versie van Luik-Bastenaken- Luik, met langere hellingen en een constant op en af. Maar Erik Breukink én Maarten den Bakker speelden tot diep in de wed strijd een rol, die meer was dan die van fi gurant. Den Bakker bleek dit najaar nog lang niet aan zijn maximum. Na zijn tragische, ver plichte afzien van de Tour (zijn zus veron gelukte), verzette hij zijn zinnen, en reed hij in San Sebastian, Leeds en nu ook in Lom bardije naar de klassering van beste Neder lander: tiende. Den Bakker is geen superta lent, maar zijn degelijkheid en gretige kracht kunnen in de nabije toekomst nog verder aangenaam verrassen. Breukink heeft ook een beter i afgeleverd dan de rest van dit jaar beloofde. Alsof hij ontdaan was van de last, die hem als (mede-)kopman maandenlang achter volgde, trapte hij in de beslissende fasen van Lombardije ontspannen voorin de wedstrijd mee. En dan moet je geluk heb ben om bij de goede (tegen)aanval betrok ken te raken. De drie keer, dat hij het pro beerde ging het feest niet door; de dertien de plaats was zijn te magere beloning. Doordrammer Chiappucci kon het 'geluk' wél afdwingen: toen hij inhaakte op een jump van Bobrik, met minder dan zes kilo meter te gaan, was de tegenstand gebroken. Maar het Italiaanse duiveltje moest weer eens ervaren, dat wielrenners die de triom fen verdienen, niet altijd op hun waarde worden bediend. Stichter marathon van New York overleden De leden van de New York Road Runnersclub lopen de jubileu meditie van de marathon in de 'Big Apple' 6 november met rouwbanden. Hun alom beken de voorzitter en stichter van de bekendste marathon ter wereld, Fred Lebow, overleed gisteren aan de gevolgen van een her sentumor. Hij werd 62 jaar. Lebow, afkomstig uit Roeme nië, zorgde ervoor dat in 1970 voor het eerst een marathon in New York werd gehouden. De wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter telde toen, 127 deel nemers. Voor de 25ste editie ko men straks ruim 25.000 lopers en loopsters uit alle windstre ken van de aardbol en van alle leeftijden naar New York. De deelnemers doen tegenwoordig alle wijken van de stad aan. In 1991 onderging Lebow een hersenoperatie. Het jaar daarop liep hij zijn 'uitvinding' uit aan de zijde van de Noorse Grete Waitz, die negen keer de hoofd prijs bij de vrouwen greep. Toen had Lebow volgens de artsen hooguit nog een half jaar te le ven. Daar kwam nog anderhalf jaar bij, niettemin te kort om het zilveren jubileum van zijn hersenspinsel te kunnen mee beleven. Lu Bin koningin Lu Bin heeft zich bij de Aziati sche Spelen tot de koningin van het zwemtoernooi gekroond. De Chinese zwom met 2.11,57 een wereldrecord, het enige in Hiroshima, op de 200 wissel, en haalde op de slotdag op de 50 meter vrije slag haar vierde gou den medaille binnen. Wereldre cordhoudster Le Jingyi zwom op die afstand overigens een nieuw wereldrecord, maar dat werd ongeldig verklaard vanwe ge een valse start. Becker in finale van Sydney weggeserveerd den haag Twaalf van de oorspronkelijk 24 deelnemers hebben de vijfvoudige triathlon in Den Haag volbracht. De Duitser Christian Mallet voltooide het laatste onderdeel, 211 kilometer lopen, ruim een uur voor sluitingstijd. Zijn totaaltijd was 104 uur, 55 minuten en 30 seconden. Dat was ruim een etmaal langer dan winnaar Martin Feijen, die 76 uur, 16 minuten en 39 seconden nodig had. Ook de Nederlander Peter Ver- bree haalde de finish. Hij kwam zes minuten voor Mallet als elfde binnen. foto anp Richard Krajicek heeft een rustpauze van een maand na de US Open benut om zijn service op scherp te zetten. Gisteren kogelde hij in de finale van het indoortoernooi in Sydney Boris Becker omver op een manier die de Duit ser nog lang zal heugen. het ingaan van het toernooi stond Krajicek nog 32ste op de computerlijst. Krajicek, die als zevende was geplaatst, had uiteraard een prettig gevoel overgehouden aan de finale. ,,Als ik zo serveer, kan ik van iedereen winnen", zei hij zonder een spoor van grootspraak. „Mijn serve-en- volley-spelletje levert me over winningen op als alles naar wens verloopt. Ik ben eindelijk terug op het niveau van ander halfjaar geleden." Destijds was Krajicek goed voor de achtste plaats op de we reldranglijst, zijn hoogste ran king tot nu toe. Daarna raakte hij door chronische pijnen aan beide knieën in de versukkeling. Een retraite van vijf maanden op Papendal onder strenge be geleiding van sportarts Peter Vergouwen luidde het herstel „Het is een heerlijk gevoel weer zonder pijn te kunnen spelen", aldus Krajicek, die in de tiebreak van de tweede set drie setpoints wegwerkte en met vijf aces de set alsnog naar zich toetrok (9-7). „Dat waren de belangrijkste punten van de hele wedstrijd", treurde Becker nog na. Krajicek stond in het hele toernooi alleen een set aan Becker af. Zijn rijtje slachtoffers bestond verder uit Fromberg (Aus), Steven (NZe), Tarango Krajicek, die na afloop kwistig met champagne strooide, pro duceerde in vier sets (7-6 7-6 2- 6 6-3) niet minder dan 34 aces. De hoogste gemeten snelheid was 205 kilometer per uur. Het totaal aantal aces van Krajicek in het hele toernooi bedroeg 93. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh maakten er met hun zege in het dubbelspel een Nederlands feestje van. „Ik heb nog nooit van mijn le ven zo veel aces in een partij te gen me gehad", bekende Bec ker, die zich voor zijn negentien aces niet hoefde te schamen. „Ik stond erbij en keek ernaar. Zo was er niet veel eer voor me te behalen. Krajicek is één van de betere serveerders in het cir- Het was de zevende zege van de 22-jarige Krajicek en de derde dit jaar. In 1991 greep hij de hoofdprijs in Hong kong, het jaar daarop won hij in Los Angeles en Antwerpen, in 1993 ging Krajicek op herhaling in Los Angeles en dit jaar was de Haagse Monegask na zijn ren tree in april volgend op een blessureperiode van vijf maan den al succesvol in Barcelona en Rosmalen. Hij keert met de ze nieuwe triomf, die hem 150.000 dollar (270.000 gulden) oplevert, terug in de top-20. Bij (VSt) en de Australiër Rafter (6-1 7-6 in de halve finales). Haarhuis en Eltingh, eerste geplaatst, wonnen voor de zes de keer dit jaar een dubbelspel finale. In de eindstrijd versloeg het 'koningskoppel' met 6-4 7-6 Black uit Zimbabwe en de Ame rikaan Stark. Eerder waren de Nederlanders in 1994 succesvol in de Australian Open, Philadel phia, Key Biscayne, de US Open en een week geleden Kuala Lumpur. Na de finale uitte Becker /wa re kritiek aan het adres van de Internationale Tennis Federatie. Hij had het vooral gemunt op de onlangs doorgevoerde regel wijzigingen: hei gebruik van aangepaste ballen, verkorting van de pauzes tussen de punten tijdens Grand-Slamtoernooien, maar ook op de veelvoud van tennisduels op de televisie. „Het is allemaal te veel van het goe de", zei de Duitser. „In elke an dere tak van sport zijn lange rustperiodes. Tennis gaat maar door, week in, week uit. Geen wonder dat* het de mensen gaat vervelen. Er komen minder be volgens de or de schuld van zoekers ganisato de spele stomme Daar i wille 2 die regelwijzigingen door voeren. De tennissport gaat naar mijn mening helemaal de verkeerde kant op." Miriam Oremans was in de halve finales van Zürich geen partij voor de Witrussische Na talia Zvereva. De Berlicumse, die in de kwartfinales parman tig van de Franse favoriet Mary Pierce won, ging in 55 minuten met 0-6 2-6 roemloos ten onder. De hoofdklasse van de landelijke schaak competitie wacht met smart de eerste on derlinge schermutselingen van de diverse titelkandidaten af. In de tweede ronde wa ren verrassingen ver te zoeken, omdat alle kanshebbers zwakke broeders kregen voor geschoteld. Cap-Volmac (nota bene zonder Jeroen Piket) schoot daarbij het hardst uit zijn slof, met een 9 1/2-1/2 monsterzege bij de Zaanse debutant het Witte Paard. De Rotterdammers nestelden zich daarmee op bordpunten aan de leiding. De in de vorige ronde tegen titelverdediger De Variant ge sneuvelde outsider BSG herstelde zich met een 6 1/2-3 1 2 zege op Eindhoven. Voor de dit seizoen hoog ingeschatte schakers van LSG kunnen de in de eerste klasse B gekoesterde titelaspiraties na twee ronden alweer in de ijskast. De rechtstreek se confrontatie met mede-kampioenskan didaat Het Witte Paard Sas van Gent leidde namelijk op eigen bodem tot een forse 7-3 nederlaag. Het feit dat de Zeeuwsvlamingen in de Rode Leeuw met twee invallers aan traden maakte het Leidse verlies extra pijn lijk. Philidor deed daarentegen goede zaken door de wedstrijd tegen good-old DD met voorlopig 5 1/2-3 1/2 winnend af te sluiten. De Leidenaars mogen hun toekomst in de eerste klasse daarmee een stuk zonniger te gemoet zien dan na het gevoelige 7 1/2-2 1/2 openingsverlies tegen Caissa nog het geval was. Voor de spelers van LSG leek er zaterdag nog wel geruime tijd een positief resultaat weggelegd. Stefan van Blitterswijk en Edwin van Haastert gingen rustig van acquit met remises tegen respectievelijk Goormachtigh en Van Beers, waarna een optimistisch ge stemde captain Gerard Vink in blijde ver wachting was van op handen zijnde zeges van Rag de Graaff en Henk van Putten. De droom werd wreed verstoord, toen beide routiniers hun kansen vergooiden en van Deleijn en Groffen verloren. In plaats van een 3-1 voorsprong keek LSG toen tegen een pijnlijke 3-1 achterstand aan. Bovendien verdween Ik Oei, gepland te gen Deleijn maar door een tactische zet van de tegenstander geconfronteerd met Maes, tegen zijn 'angstgegner' geruisloos van het bord. Toen ook kopman Erik van den Doel niet aan de bak kwam tegen de Leidse Zeeuw Helmut Cardon, was alle Leidse hoop vervlogen: 1-5. De soepel draaiende Machiel de Heer en een zijn tegenstander in tijdnood flessende Leon Konings brachten de score nog wel te rug tot 3-5. Omdat Maarten Strijbos het winstspoor bijster was geraakt tegen La crosse en Maarten Strijbos tegen Nieuwe- link, was de winst echter met 7-3 voor Het Witte Paard. Philidor bleek in eigen huis een stuk be ter gemotiveerd dan het in het slop zittende DD. Herman van Halderen wees zijn team daarbij de weg met een snelle winst op Dommisse. Dat voorbeeld volgde Anne Reedijk, die zijn kansen beter inschatte dan opponent Nicholson. Tegenvaller was daar op het verlies van de solide Fred Slingerland tegen de oude rot Lindner. Dat werd even wel recht gezet door zus Caroline, die een gedegen winst op Schendstok boekte. Omdat daarop Piet Bakker, Wim Vriend en Heieen de Greef tegen respectievelijk Wind, Jansen en Prakken voor de veilige re misehaven kozen, mochten de Leidenaars een royale 4 1/2-2 172 voorsprong koesteren. JCopman Nico Kuijf smaakte toen de eer om het Haagse doek te laten vallen door een klein voordeel geduldig tot volle winst uit te bouwen. Dat Van Maaren een gecom pliceerde pot tegen Werksma verloor kon de pret toen niet meer drukken, evenmin als de in moeilijke positie afgebroken partij van Jeroen van de Weijer tegen Happel. hun overwinning op Neptunus, waardoor zij de Nederlandse titel naar foto Haarlem blijft honkbalstad dankzij Kinheim rotterdam/haarlem anp De Nicols zijn ter ziele, lang leve Kinheim. Na het faillissement van 's lands meest befaamde club is Haarlem nog altijd de honkbalstad bij uitstek. Kin heim, ongeveer een kilometer verderop, veroverde gisteren de nationale titel, voor het eerst in zestien jaar. In de Ilolland Se ries onttroonde het Neptunus afgelopen weekeinde met uit slagen van 6-4 en 4-3. Haarlem Nicols was bij het ter ziele gaan een zinkend insti tuut, Kinheim houdt het hoofd nog jarenlang boven water, het is de club van en voor het volk. „Wij laten zien dat honkbal leeft in Haarlem", aldus voorzitter Peter Jager. „Kinheim is een vereniging, helemaal tot onder aan. Hier lopen 's morgens vroeg negen mensen rond om het veld in orde te maken." Kinheim vierde eigenlijk drie feestjes. Ook de junioren en pu pillen veroverden de nationale titel. Voor het eerste team wa ren de twee overwinningen op Neptunus de bekroning van een vijfjarenplan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23