Tweede zege voor Leython NOVO 'tevreden' met verlies Fides Pacta op de weg terug TOP volledig van korfbalveld geblazen Sport RW pakt met invallers toch nog twee punten Nederlands golfers achtste Weer verlies voor handbalsters Stompwijk '92 MAANDAG 10 OKTOBER 1994 Eerste punten voor DAC in eerste divisie De tweede competitieronde is voor de 'Leidse' vertegen woordigers aanmerkelijk succesvoller verlopen dan de eerste. DAC klopte Olhaco met 3-2. Gemini/K versloeg Ekspalvo met 3-0. Bij de vrouwen won Leython weer. Nu was Rijswijk niet opgewassen tegen de Leiderdorpse da dendrang: 3-0. leiden cer renesfelle opslag, verdedigde goed en viel zelf uitstekend en gevari eerd aan. Een extra inspiratie vormde het gedrag van het vij andige publiek voor de Voor schotenaren, die alleen in de derdè set even de concentratie niet konden vasthouden. Vrouwen Leython - VC Rijswijk 2 3-0 (15-8, 15-13,15-11) Leython kon nu wel beschikken over alle speelsters. In de eerste twee sets kon Rijswijk tot 8-8 bijblijven. Trainer/Coach Ruud van Houwelingen drukte zijn vrouwen echter op het hart rus tig te blijven en de kansen af te wachten, omdat het spelbeeld van Leython beter was. In de eerste set forceerde Tine de Bloois de doorbrak, in de vol gende Jolanda van de Horst, die met twee aces uitmaakte. In de laatste periode werden de jeugdspeelsters Dana The en Bianca Bouwmeester ingezet, over wie Van Houwelingen con- volleybalmedewerker Olhaco-DAC 2-3 (14-16, 15-6, 15-5, 14-16, 11-15) Aanvankelijk hielden de ploe gen elkaar lang in evenwicht (11-11). Daarna sloeg Olhaco leek DAC verloren. Goed blok kerend overleefde DAC deze fa se en boekte winst. De verwach ting dat DAC nu zou doorgaan kwam niet uit. Een te zachte service bleek het grote manco in de twee volgende sets. Pas op 6-2 in de vierde set kwam er meer rust in het spel en kon door een zuivere passing het midden beter aangespeeld wor den. Toch scheelde het weinig of het ging weer fout, want na 11-11 werd het via 11-14 nog 14-14 voor DAC uitmaakte door Rudolf Haitsma. In het slot bo den een paar voetfouten bij Ol haco DAC de helpende hand. Tonegido-LUSV 3-1 (5-15, 15- 5, 15-5, 15-9) Tonegido boekte een terechte overwinning, al liet het zich de set Tonegido paste zijn speelstijl snel aan en bleek met zijn dege lijke aanvallen ongrijpbaar voor de studenten, die zelf te voor spelbaar speelden en te weinig dreiging legden in hun eigen aanvallen. Ook de wissels kon den hier geen verandering in brengen. Ekspalvo 2 - Gemini/K 0-3 (6- 15, 7-15, 11-15) Trainer Casper Brussee was zonder meer tevreden over wat zijn ploeg had laten zien. Gemi ni hield zijn tegenstander con stant onder zware druk met zijn Edwin Benne naar Japan nederweert gpd Oud-international Edwin Benne speelt komend fabrieksvolleybalteam van de japanse Nippon Steel Corporation. Benne zou komend seizoen voor Link/AMVJ uit Amstelveen gaan spelen, maar zijn zaakwaarnemer Hans Koster kwam afgelopen week tot overeenstemming met de japanse club. De Nederlandse vrouwenploeg heeft de generale repetitie voor de wereldtitelstrijd volleybal in Brazilië in mineur afgesloten. In het weekeinde verloor de equipe van coach Bert Goedkoop twee keer van Oekraïne. Zater dag in Nederweert met 2-3 zondag in Horst met 1-3. Bart Pedersen, aangespeeld door Onno Draijer, in de aanval voor NOVO. FOTO BEN DE BRUYN VCS - Sovicos 1-3 (14-16, 5-15, 15-7, 8-15) Het uit de tweede divisie gede gradeerde Sovicos was enorm op dreef. Pass en opslag waren bij VCS dit keer onvoldoende. Bovendien maakte Sovicos ge bruik van de nieuwe regel, die toestaat over de hele lengte van de achterlijn te serveren. So vicos deed dit vanaf linksachter en schakelde daarmee de pas ser/loper van VCS in de diagi- naal behoorlijk uit. Trainer Ron Jagtman was kort in zijn com mentaar. „Slecht gespeeld en snel vergeten." medewerker Net als vorig seizoen konden de volleyballers van NOVO niet winnen van Madjoe. Gingen de Noordwijkers in de derde divi sie twee keer met 3-2 ten onder, een divisie hoger was het van hetzelfde laken een pak. Via tus senstanden van 10-15, 15-7, 15- 13, 14-16 en 11-15 werd het 3-2 voor Madjoe. Toch hield nie mand aan NOVO-zijde een ka ter over aan het verlies. Coach Hans Broere: „Daarvoor is er te „Ik heb NOVO niet eerder op zo'n hoog niveau zien volleybal len," aldus Broere. „Winstkan sen hadden we genoeg. In de vierde reeks bijvoorbeeld leid den we met 11-6 en 14-12. En in de vijfde set stonden we bij de wisseling van speelhelft nog met 8-6 voor. Net als een week eerder konden we het op de be slissende momenten niet afma ken. Maar dat komt nog wel, we moeten groeien. NOVO is een team dat van iedere tegenstan der in de tweede divisie punten kan pakken, daarvan ben ik overtuigd. Zeker na de manier waarop we Madjoe bestreden hebben. Dit seizoen moeten we ons zien te handhaven. Daarna willen we verder. De eerste divi sie is ons doel." Opmerkelijk was dat Broere voor de spelverdeling tegen Madjoe voor Onno Draijer koos. Draijer (25), bezig aan zijn tweede jaar bij de Noordwijkse club, is pas kortgeleden van buitenaanvaller omgeturnd tot vormgever. „Hans Broere was vorig seizoen naast trainer- coach de tweede spelverdeler naast Kees Ouwehand", zegt Draijer. „Maar die combinatie van taken bleek niet te werken. Er ontstond wrijving over, en dat was voor Hans aanleiding zich volledig te richten op het trainen en coachen. Omdat er zich van buitenaf geen spelver deler bij NOVO meldde, heeft hij mij gevraagd zijn taak over „Mede om mijn nogal kwets bare schouder te ontlasten heb ik dat gedaan. Ik vond het een uitdaging, ben hard aan het trainen geslagen en heb in korte tijd veel geleerd. Spelverdelen is veel meer hersenwerk dan aan vallen, dat spreek me aan. In mijn ogen is Ouwehand nog steeds de eerste spelverdeler. Hij is op dit moment beter dan ik. Daar staat tegenover dat ik net begin en nog progressie boek. Bovendien verloopt de communicatie tussen mij en Hans wat beter dan tussen Kees en Hans. Op den duur hoop ik hem in te halen. Want ik wil na tuurlijk wel spelen, ik heb geen zin een heel seizoen op de bank zitten." NOVO, als tweede geëindigd in de derde divisie, glipte aan het eind van de voorbije volley baljaargang op enigszins geluk kige wijze alsnog de tweede di visie binnen. Autodrop/VGC haakte af in de eredivisie, een gang van zaken die in de lagere divisies een domino-effect had. Draijer: „Iedereen van de selec tie is gevraagd of hij het avon tuur in de tweede divisie zag zitten. Dat bleek het geval, dus Skania - Leython 3-1 (10-15, 15-5, 15-7, 15-6) Leython, dat spelverdeler Florus van der Giessen miste, leek over de nederlaag van vorige week heen. De ploeg speelde gecon centreerd, passte goed en viel perfect aan in de aanvangsfase. Maar na die eerste set zakte het ver weg en liep alleen maar ach ter de feiten aan. Vrouwen Jupiter - RW 1-3 (5-15, 8-15, 15-9, 5-15) Ook nu weer opereerde RW als team sterk en kende het eigen lijk geen zwakke plekken. De sprongservice en buitenaanval van nieuwkomer Ans de Leeuw waren sterke wapens. Leython 2 - VSTS 3-0 (15-12, 15-6, 15-10) VSTS, dat noodgedwongen met een jong team binnen de lijnen kwam, kon Leython geen mo ment in gevaar brengen. Met Mona Klein (buitenaanval) en Marjan Thijssen, die een jaar niet gespeeld had (op het mid den) als uitblinkers, werd daar om vrij gemakkelijk gewonnen. volleybalmedewerker In de promotieklasse wisselend succes voor de 'Leidse' teams. Bij de mannen toonde RW weer aan dit jaar voor de titel te gaan; het versloeg nu het sterke Thor 2 met 3-2. Bij de vrouwen won RW zijn tweede wedstrijd op rij (3-1 bij Jupiter) en pakte Leython 2 de eerste zege (3-0 op VSTS). RW - Thor 2 3-2 (8-15, 15-10, 16-14, 8-15, 15-13) Zonder de geblesserde Wilco Saab en Ronald Verhey begon RW zwaar gehandicapt aan de strijd, want tijdens het inslaan kreeg de beste aanvaller (Arjen de Mare) een bal zo hard in het gezicht geslagen, dat hij aan vankelijk niet kon meespelen. Met Marinus Pool en Richard Verwey als invallers liep het in het begin voor geen meter. Pas in de tweede set, toen De Mare toch nog inzetbaar bleek, was RW zichzelf weer. In de vierde set was er even een verslapping, maar de slagkracht aan de bui tenkant was in de vijfde set vol doende bleek de winst. zijn we erin gestapt. Qua niveau moeten we die klasse ook aan kunnen. Van de oude selectie is alleen Macco Korteweg Maris gestopt. Door de komst van Erik de Muinck, Olaf Knoop en Eric Opgelder zijn we in de breedte sterker geworden. Merkwaardig genoeg zag Dra ijer volleybal in eerste instantie in het geheel niet zitten on danks het feit dat zijn vader, moeder en zus de sport beoe fenden. Pas als negentienjarige meldde de Hillegommer zich aan als lid van een club, het Haarlemse Allides. Via OVRA kwam hij uiteindelijk terecht bij NOVO, de vereniging waarvan zijn vader (eenmalig volleybal international Dick Draijer) ooit voorzitter was. ,,Ik ben omge draaid als een blad aan een boom", zegt Draijer junior. „Want nu zit ik er middenin. Ga maar na: ik coach het eerste vrouwenteam van LUSV, ben trainer bij JBS in Bennebroek, speel bij NOVO en zit bij die club ook nog eens in het be stuur." Prijzen voor Zwerver en Posthuma athene «anp Ron Zwerver en Jan Posthuma zijn respectievelijk onderscheiden als beste aanvaller en beste blokkeerder van de wereldtitelstrijd vol leybal. Ze voerden na zeven wedstrijden in hun categorie de bijge houden statistieken aan. Voor Zwerver betekende de prijs een pro longatie. In zijn loopbaan behaalde hij nog tal van andere individu ele prijzen, waaronder die van beste allrounder tijdens de Olympi sche Spelen van Barcelona. Tot waardevolste speler van het toer nooi werd Lorenzo Bernardi van Italië gekozen. De overige onder scheidingen, weer aan de hand van de cijfers: beste serveerder: Ne- grao (Brazilië); verdediger: Ctvrtlik (Verenigde Staten); passer: For tune (Verenigde Staten); spelverdeler: Tofoli (Italië). De Nederland se volleybalploeg mag dankzij de zilveren medaille van het wereld- kampieonschap meedoen aan het lucratieve Super Four-toernooi in Japan, van 18 tot 23 november. De andere deelnemers zijn Italië, Verenigde Staten (derde WK) en gastland Japan. n-amateurkwartet even eens als achtste op het WK. Op „Le Golf National" in Versailles leek een herhaling van die pres tatie onmogelijk gezien de zeer jeugdige samenstelling. Naast de geroutineerde Michael Vogel speelden leroen Germes, Maar ten Lafeber en Robert Jan Der- ksen, gemiddeld net 20 jaar. De hoge eindklassering verbaasde zelfs captain Robbie van Erven Dorens. „Twee jaar geleden hadden we een geroutineerd team. Nu drie onervaren jon gens naast Vogel en eindigen we warempel wéér achtste." Met de achtste plaats in het we reldkampioenschap voor ama teurs heeft het Nederlands golf- team zichzelf overtroffen. De Verenigde Staten waren in Ver sailles superieur. Daarentegen vergalloppeerden de Ameri kaanse professionals zich in de finale van de Alfred Dunhill Cup. Canada, met een trio „no bodies", nam op de Old Course van St Andrews de titel over. Twee jaar geleden in Vancou ver eindigde het Nederlands leiden* michelv korfbalmedewerker Fides Pacta lijkt hard op weg binnen één seizoen de degrada tie uit de eerste klasse goed te maken. De lijstaanvoerder van 2E won eenvoudig met 13-9 van Archipel, dat ook wel betere tij den heeft gekend. Coach Steven Tims plaatste echter meteen een kritische kanttekening bij de zege: „Over de eerste helft heb ik niet te klagen, maar de tweede-was ondermaats. Het is dat je zo'n grote voorsprong hebt, anders had je het nog moeilijk kunnen krijgen." Al na tien seconden had Jan Willem Meijer zijn verdediger afgeschud om een vrije door loop te nemen, maar hij miste. Deze opening bleek typerend voor het spel van Fides Pacta. De aanval creëerde kansen ge noeg, maar verzuimde die naar behoren te benutten. Archipel deed het in de openingsfase nog wel (0-2 en 1-3). Tijdens het laatste kwartier van de eerste helft zette Fides Pacta de zaken echter overtui gend recht. Wendy van Hooven (3), Conchita Prins, Meijer en Dimitri IJzerman zorgden na 3- 3 uit langdurige en vlotte aan vallen voor een 9-4 ruststand. Archipel kwam in deze fase zelfs amper aan schieten toe, zo overheersend waren de volge lingen van Tims onder de palen. Na de thee speelde Fides Pac ta in een lager tempo, waardoor de aanvallen een stuk doorzich tiger werden.Als je mentaal en fysiek je tegenstander de baas bent, moet je die afmaken. Vori ge week tegen Sperwers werd dat wel gedaan (20-8), vandaag niet. Maar ik moet ook zeggen dat Archipel één van de betere tegenstanders was die we tot nog toe gehad hebbenaldus Tims. Meijer en Frank Peter de Haas maakten in een opleving rond de 53ste minuut 11-6 en 12-6 en daarna was het slechts wachten op het eindsignaal: 13- Aanvoerder Jan Willem Meijer schermt Fides Pacta de bal af. handbalmedewerker Stompwijk '92 hebben in de zaal handbalcompetitie de derde wedstrijd op rij verloren in de eerste divisie. Toch toonde trainer-coach Wim van Leeuwen zich gisteren na de 12-10 tegen UVG in Schiedam niet verontrust. „Ze leren nog", aldus de voormalige spelverdeler van Saturnus. „We hadden deze wedstrijd kunnen winnen en ten minste één punt kunnen meepakken." Met nog circa twaalf minuten te spelen en een ach terstand van 10-12 kreeg Stompwijk twee periodes een speelster meer in het veld, omdat UVG twee tijd- straffen moest incasseren. Dat had in treffers moeten resulteren, maar zelfs de topschutter uit Stompwijk, Sylvia Hoevers met negen treffers, haalde juist toen niet eenmaal doeltreffend uit. Uit haar persoonlijke score blijkt wel dat de overige schutters bij Stomp wijk, Irma van der Bosch en cirkelspeelster Lenie van der Bosch, niets konden inbrengen. Behalve Sylvia Hoevers scoorde bij Stompwijk alleen Eugenie van Geylswijk. Laatstgenoemde was vooral in de 5-1 de fensie, die tegen UVG succesvol werd gehanteerd, voortreffelijk op dreef. Er zit een stijgende lijn in het spel van de Stompwijkse vrouwen. „Kwaliteit vol doende aan boord om ons te handhaven", aldus Van Leeuwen. In de veldhandbalcompetitie hebben de van HW '70 de koppositie in de regionale tweede klasse veroverd ten koste van DWS uit Schiedam. DWS fungeerde als schietschijf voor het gretige HW en mocht met de nederlaag van 18-3, rust 10-1, nog tevreden zijn. Binnen dertig seconden had HW de bal al met een perfecte breakout van Monica Zeeuw achter de DWS-keepster gedeponeerd. Van die vroe ge dreun kon DWS zich niet herstellen. Alle speelsters van HW smaakten het genoegen in deze voor het kampioenschap wellicht al beslissende wedstrijd te scoren. Tot keepster Aimee Visser toe. die liet zien hoe een strafworp moet worden verzilverd. Woens dagavond wacht in de bekercompetitie een sterkere opponent, Stompwijk '92. Bij de mannen maakte Rijnstreek met de in top vorm spelende Gerard Rijn, dertien treffers, korte metten met Spartaan. Met de rust keken de Rotter dammers al tegen een 10-6 achterstand aan. Het werd 26-17. In de afdelings eerste klasse kon MSV in de eerste helft goed standhouden tegen EHC uit Leidschen- dam: 4-3. Na de hervatting werd de ploeg uit Noord- wijk via breakouts onder de voet gelopen: 14-6. leiden «michel van c korfbalmedewerker De Leidse overgangsklassers hebben een zwart weekeinde beleefd. TOP werd door ODO (M) totaal van het veld geblazen (17-29). Pemix verloor in de slotminuut van Albatros (15-14) en bleef daardoor alleen op de laatste plaats achter. Tempo staat na de 12-7 nederlaag tegen Snel eveneens troosteloos on deraan. TOP werd door ODO(M) totaal overklast en moest met 17-29 diep buigen. De Sassenheimers speelden zonder Mascha Nieu- wenhuizen (geblesseerd) en Steven Baart (geschorst), die door Inge en Jan de Vroomen werden vervangen. Aanvanke lijk dicteerden zij nog het score verloop (5-2 en 7-6), maar de laatste tien minuten van de eer ste helft verliepen dramatisch. De bezoekers liepen door naar 12-7 en bleven ook nadien loep zuiver schieten. Alleen Tim van der Horst (8) en Michiel Kok (6) konden zich onderscheiden in het doelpuntenfestijn. Het laatste schot van de wed strijd werd Pernix fataal bij Al batros: 15-14. De formatie van Cor Gravekamp had kort na rust (9-7) Raymond Boerman verlo ren, die uitviel met een hoofdwond. Zijn vervanger Pim Bink schoot twee keer raak en trok tezamen met Karen Arnol- dus, Marco van der Lucht, Cas per de Rooy en Jeroen Wayen- berg de score nog tweemaal recht (11-11, 14-14), voordat de fatale slotminuut inging. De Algemene redde bij Vlaar- dingen netaan een 14-14 gelijk spel. De blauw-witters, met in vallers Edith Weymans en Ton Bey, waren in de eerste helft toonaangevend. Miranda van der Lely, Alfred Lambooy (2), Brenda Venema, Annemieke en Remco Molloy zorgden toen voor 7-3. Deze voorsprong smolt echter snel (7-6) en na dien bleef het verschil klein. Drie minuten voor tijd nam de thuisclub voor het eerst de lei ding (14-13), maar Arnoud Lamböoy maakte in de slotmi nuut vanaf de strafworp-stip geen fout. De Danaïden begon aan het vier punten-duel met Blauw Wit'51 in een nieuwe opstelling. Heiko Locher speelde met Wou ter Renes, terwijl Eric Peters aan Ame Heijman werd gekoppeld. Deze nieuwe bundeling kwam de balans in de ploeg ten goede, al werd een 4-1 voorsprong zo maar ingeleverd (4-4). De be slissing viel in het eerste kwar tier van de tweede helft. Toen •vergrootten Barbro Heijman, Locher (2), Hennie van der Top en Arne Heijman de voorsprong van 7-5 (rust) tot 13-6, een mar ge die later vrijwel onaangetast bleef: 18-12. Even leek Tempo op te leven tegen Snel, nadat Sandra Buis kool en Ruud de Jong kort na rust de achterstand hadden ge halveerd (2-6, 4-6). De geelhem- den bleven echter tobben met de afwerking, want in de vol gende twintig minuten was een strafworp van Martijn Hooijer het enige wapenfeit (5-8, 5-10). Ook de invallers Marja Oppe- laar en Marcel Hanegraaff ont beerden een goed schot, al be paalde de laatstgenoemde nog wel de eindstand op 7-12. Met meer rust in het spel had Fiks bij SKF beslist eenvoudiger en ruimer gewonnen dan met 15-14. De Oegstgeestenaars wa ren in de eerste omgang niet in staat een 7-3 voorsprong uit te bouwen (9-7 rust). Nadat Theo Vreeken (2) en Henrik Hooi- meijer 12-7 hadden verkrampten de aanvallers dermaal. Pas in de slotminuut maakte Adinda Hooimeijer aan alle onzekerheid vanwege de 14-13 stand een einde door raak te schieten. Voor KZ Leiden zit meestrij den om de toppositie er niet in, afgaande op het spel in de top per tegen De Kapellen. De be- de Montgomery- straat verloren onder de paal te veel duels om hun tegenstan ders onder druk te houden en hadden bovenal nauwelijks schot. Na 2-3 van Sandra Ver- horik en Aldo Spadon liep de koploper van 3L door naar 4-7 (rust) om deze voorsprong moeiteloos vast te houden 10- 13. Crescendo had eerst geen antwoord op de vertragingstac tiek van Hoogvliet. De ploeg van Ruud Niesing zocht te veel de doorbraak en kwam eerst na 22 minuten via Edwin van der Kraan tot scoren (1-2). Na de pauze werd wel goed op het af standschot gespeeld en na 6-5 maakten Saskia Baak (3), Wijn and Alberts (2), Debbie Blogg, Ilone en Arno Kooloos het krachtsverschil met 14-6 alsnog duidelijk in de score. De aanval van Velocitas scoorde bij Oranje Nassau(V) eindelijk eens naar behoren, maar dat leverde geen punt op. Coach Klaas Bosman had Arjen Kwestro en Robert Schoofs om gewisseld en kon constateren dat deze mutatie een positieve uitwerking had. Na 11-7 haal den Steven de Ronde, Robert Schoof (2) en Rita Beens op tot 14-12, met nog zeven minuten te gaan. De volgelingen van Bosman gingen hierna op de bal jagen en werden vervolgens met 17-14 uitgespeeld. Madjoe verzuimde in de eer ste helft ruim afstand te nemen van Spirit(V) door liefst drie strafworpen onbenut te laten (4-3 rust). Remco van de Mee berg en Elise Blankert zorgden te de aanval rondom Marco Ra- vensbergen, die voordien toch al drie keer had gescoord. Vijf minuten voor tijd kwam Yvonne Nooteboom als invalster in het veld en zij maakte prompt de bevrijdende 9-7, waarna Petra Bastiaanse ook nog eens succes had: 10-7 winst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20