9 Dwars door Leiden: tijden veranderen dssrs Van de Reijd houdt rijen bij SVLV gesloten Sport DEW,0ICVAN WIE ZEI DAT T Opvallend Aanwezig 1\/11 MIWTatpu wRasTRi in van de MAANDAG 10 OKTOBER 1994 ROB ONDERWATER. 0 Leo de Jong Ik ben met hooggespannen ver wachtingen naar deze wedstrijd gegaan. Ik had verhalen gelezen dat Ter lj>ede zo graag naar de eerste klasse wil. Toen ikdepre- sentatiegids in handen kreeg dacht ik: Ter Leede timmert echt aan de weg. Het zag er prachtig uit. Professioneel. Nou, ik ben bedrogen uitgeko men. Het viel me behoorlijk te gen wat ik heb gezien. En ik weet niet of me het in dank zal wor den afgenomen wat ik nu ga zeggen, maar ik zeg het toch. Ter Leede heeft absoluut niets in de eerste klasse te zoeken. Ik heb zegge en schrijve één speler ge zien die het niveau misschien aankan: Luc van der Hoeven. Het is voor mij onbegrijpelijk dat Quick Boys zo n voetballer heeft laten gaan. Hij heeft een aardige actie in huis. Ik heb tegen SVLV weinig lijn in het elftal van Ter Leede kunnen ontdekken. SVLV maakte het ze wel moeilijk door negen man achter de bal te houden. Dat vond ik zwaar overdreven. Dan probeer je als Ter Leede de zij kanten te benutten en de achter lijn te halen. Dat heb ik niet een keer gezien. Ter l£ede was wel veel aan de bal, maar er gebeur de hoegenaamd niets. Dat viel tegen, ook al omdat SVLV een laatste man had (Jacques van de Werf) die net zo snel was als ik. En dat is langzaam, hoor! SVLV toonde wat mij betreft te veel ontzag voorde tegenstan der. Dat werd pas anders in het laatste kwartier, toen ze met drie spitsen gingen spelen. Ze kregen opgelegde kansen. Wat mij te genviel is dat iemand met de er varing van René Bierhuizen daar zo weinig mee deed. Op vallend was verder nog het spel van destopper van SVLV, die Bas Hakker. Ik vond hem, met die jongens van Kar remans, een van de beteren bij SVLV. Verder vraag ik mij af of het voorde keeper niet beter is om de muur af te schaffen. Vandaag zag je het weer bij het eerste doelpunt van Erwin Crooy. Hij krult de bal vanaf zo'n 18 meter om de muur, de keeper ziet de bal te laat en doelpunt. Ik weet zeker dat die bal er zonder muur Ruud Krol, coach van het olympisch elftal van Egypte, in De Telegraaf: „Ze denken, dat Ruud Krol uit Holland ze wel even aan een olympische medaille helpt. Ze denken terug aan de grote tijd vanAjax, maar ze vergeten dat dat geweldige elftal een produkt was van jarenlang keihard wer ken. Zegeloven, datjezo'n suc- cesploegeven in elkaar zet. Dan zeg ik weer: zijn die piramides van jullie soms ook in één dag gebouwd. Nicola Cecere, journalist van La Gazzetta dello Sport, in Nieuwe Revu over de teloor gang van Dennis Bergkamp: „Hij moet zijn karakter wijzi gen. Z'n karakter is verkeerd. Dennis Bergkamp past zich niet aan aan de Italiaanse mentali teit. Hij interesseert zich niet voor de mensen, voor onze cultuur, voor onze gewoon - tes. Hij is gesloten. Hij maakt de fout te denken, dat het voetbal in Italië al leen maar werk is. Het is geen werk, het ven ontslagen directeur Rien van Loon: „Hij is een dictator, een echte be roepsmilitair. Hij zou nog het liefste hebben dat de hele selectie iedere morgen om negen uur in het gelid zou staan. Dat ik dan zou salueren en hem zou mede delen: achttien spelers, vijftien capabel, twee geblesseerd, één verslapen. NAC-spits Pierre van Hooijdonk in Vrij Nederland: „Als ik voor de goal kom, pro beer ik me altijd een beetje te verplaatsen in wat de keeper denkt. Ik ga uit van de meest gische manier van afwerken, in zijn denken, en zet hem dan op het verkeerde been. lo- Een sociaal fe- waar dertig miljoen mensen het iedere dag over heb ben. Als speler is hij goed, maar hij moet natuurlijk wel beter presteren, anders is het afgelo pen met hem in Italië. Bergkamps zaakwaarnemer Rob Jansen in Nieuwe Revu: „Bergkamp relativeert en relati veren is in het Italiaanse woor denboek nergens te vinden. Stanley Menzo in Nieuwe Re- „Het was raar, ik was een weekje weg bij Ajax en het verlangen was verdwenen. Ik was Ajax gro tendeels vergeten. Mijn lichaam vroeg er niet meer om. Dat is wel gek, ja. Ajax was toch: elke dag dezelfde geivoontes, elke dag Tante Sien, het was zo normaal. Maar misschien was ik wel heel erg aan iets anders toe. Johan Derksen (adjunct hoofdredacteur VI) in Vara TV Magazine: „Kees Jansma is een uitstekende journalist. Die kan televisie doen, radio maken, een forum leiden, een stuk schrijven. Maar die interviewtjes op tv hebben geen inhoud, het slijm loopt hem uit de bek. Hij is als de dood dat de KNVB boos wordt en met de wedstrijden naar RTL gaat.... Dus wat doet Jansma? Likken, likken, likken. De nieuwe trainer van De Graafschap, Frans Körver, in Studio Sport: ,Als je wint heb je duizend va ders, als je verliest ben je wees. Sander Popovics in Voetbal In ternational over de bij Eindho Tafeltennister Bettine Vriese- koop in VI: „Iedereen die mij op het eerste gezicht ziet, vindt mij een ku twijf. Ze zijn te dom om even verder te kijken. Als ze wel verder gekeken heb ben, mogen ze mij nog een kutwijf vin den, maar dat doen ze gewoon niet. Mart Smeets in El sevier „Er is een stuk darm weggenomen waar kanker zou kunnen ontstaan. Ik dacht dat het verder geen effect zou sorteren. Dat heeft anders uitgepakt. Er is iets veranderd in mij. Ik weet nog niet wat precies, maar er is iets weg. Het harde, het meedo genloze, het niets ontziende is Idem: „Ik kom uit het ziekenhuis en kan ineens mijn huis niet meer in. Een barricade vol bloemen- zuilen, daar neergezet door mensen uit Vlaardingen, Nijme gen en Zwolle. Waanzin. Idem: „Ik krijg nog elke dag stapels kaarten van Nederlanders die zich suf hebben gezocht naar passende bijbeltekst. Kaarten met metaforen die in de sport voorkomen: geef nooit op: de weg loopt omhoog eenmaal over de top kun je de grote ver snelling weer steken. Idem: „Ik ging een flesje wijn halen. De zoon van de baas had het over K Ineens heb ik dus K. Het is heel erg als mensen zo over je praten. Dat gaat me geweldig te genstaan. Idem: „Doodgaan aan koolmonoxyde is de truttigste dood die een mens kan overkomen. Oude wij ven in Zwolle sterven aan de ka chel, niet een man die het bed van alle diva's heeft gedeeld. De dood van Gerulaitis is alleen ac ceptabel in een mooi vuurge vecht of na een prachtige over dosis. ijden veranderen. Dat I blijkt bij de aloude straatestafette Dwars Door Leiden op twee manieren. Aan de ene kant zit er schot in de winnende tijden, die een stuk sneller zijn dan in het verre verleden. De winnende tijd van het Utrechtse Hellas van afgelo pen zaterdag bijvoorbeeld (8.49,8) is één van de beste uit de zeventigjarige geschiedenis v£in de Leidse stratenloop. Aan de andere kant heeft de wed strijd van 10 x 400 meter allang niet meer de voortrekkersrol die Dwars Door Leiden in de begin jaren van de Leidse atletiek in- Dwars Door Leiden is ouder dan AV Holland, de uit 1935 stammende atletiekvereniging die tegenwoordig de wedstrijd organiseert. In de jaren daar vóór was de Leidsche Atletiek- Kring verantwoordelijk voor een ordentelijk verloop van de loop door Leiden, waaraan aanvan kelijk geen atletiekverenigingen deelnamen. Wel waren er clubs als ASC, Donar en UVS, die een atletiek-afdeling hadden. Zij ga ven in de beginjaren de In een tijd dat atletiek nog op grasvelden, sintelbanen of op straat werd beoefend, stond Dwars Door Leiden niet op zichzelf. Ook andere gemeenten hadden hun 'Dwars Door', zoals Gouda en Alphen aan den Rijn. Een gunstig tijdstip was de maand september, ais het 'nor male' atletiekseizoen op zijn eind liep. Ook nu nog, met een veel drukker bezette atletiekka- lender, wordt Dwars Door Lei den georganiseerd in het vroege najaar. Het parcours, dat van origine door de binnenstad slingerde en eindigde bij het 'huis' van sponsor Leidsch Dagblad aan de Witte Singel, is inmiddels vervangen door een rondje Ra penburg, dat ploegsgewijs twee keer moet worden afgelegd. Hoewel het verkeer in de stad vele malen drukker is gewor den, lijken de problemen nog als twee druppels water op die van vroeger. Zo meldt het Leidsch Dagblad van maandag 12 september 1927 dat de hard lopers 'ditmaal weinig of geen hinder ondervonden van onsportieve fietsers of van te sterk opdringend kijklustig pu bliek'. Ook nu bestaat het groot ste gevaar voor deelnemers aan de straatestafette uit andere weggebruikers, die ondanks alle afzettingen op het parcours ver zeild kunnen raken. Dit jaar bereiken alle twintig deelnemende teams ongedeerd de finish in de Doezastraat. Hoewel hun lichamelijke ge steldheid vlak na de race slechts n de vrouwenploeg v Im- i 400 persnelle meters op Leidse klin kers zijn pas de volgende dagen merkbaar. Reden genoeg voor een beetje atleet om Dwars Door Leiden te mijden. De hui dige generatie hardlopers is im mers opgevoed op verende kunststofbanen en asfaltstro- ken, die vlak voor de wedstrijd nog worden schoongeveegd. Daarnaast is sport steeds meer een individuele aangele genheid geworden. Zoek maar eens tien hardlopers van dezelf de vereniging bij elkaar. Hellas en AV Holland als organisator slagen daar nog wel in, maar DEM uit Beverwijk moet in de slag met Lycurgus uit Kromme nie om aan tien lopers te ko men. Net als het Wageningse Tartlétos, aangevuld met 'huur lingen', doet die combinatie buiten mededinging mee. Dan heeft Switch het beter bekeken. Met enige snelle rugbyers van DIOK en sprinter Martijn de Lange van De Bataven als slot- loper wint het Leidse bedrijf de wedstrijd voor recreanten. De prijsuitreiking is na al die jaren nog steeds een 'happe ning'. Na de door regen geteis terde editie van 1927 verzamel den de deelnemers, die eerder die middag per vrachtauto naar de start op de Hoge Rijndijk wa ren gereden, zich op de boven verdieping van het Leidsch Dagblad-gebouw. LD-directeur Henny reikte vervolgens de prij zen uit. Anno 1994 valt die eer te beurt aan Frans van der Voort van de huidige sponsor Fides, die in de universitaire mensa De Bak wordt toegezon gen door tweehonderd deelne- LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Met het miljoentje van Cees den Braven heeft Go- Ba, Gorinchem Basketbal, de eerste titel gekocht. De club won gisteren in De Maaspoort in Den Bosch de Final Four, de wereldse benaming voor een naargeestige bekerstrijd. Goba versloeg in de finale Den Helder met 79-72 (46-32) en verdiende daarmee een toegangsbewijs voor de Haarlem Basketball Week en de Europa Cup II. Goba kocht in de zomer maanden met het sponsorgeld van Den Braven op grote schaal in. Het overviel het wereldje met de aankopen van Van Poel geest. waardevolste speler in het voorafgaande seizoen, Te Velde en De Waard. Drie internationals met rijke ervaring, die voor Nederlandse basketbalbegrippen exorbitante salarissen vroegen voor hun overgang naar Gorinchem en die tot hun verwondering zon der slag of stoot kregen. Met de komst van de Amerikanen Hod ges en Huger, en de reeds aan wezige centers Cooper en Pie ters bezat Goba in een handom draai de aanstaande kampi oensploeg. De ploeg voldeed gisteren aar het eerste doel. Te Velde, 18 punten, schoot met Hodges (16) en Huger (15) Goba niet alleen in de HBW, maar ook naar een levensgroot conflict. Goba- coach Eggens moet zijn interna tionals Te Velde en Van Poel geest afstaan aan de nationale ploeg, die voor de eerste keer is toegelaten tot de HBW. „De winnaar van de Final Four is ze ker van deelneming onder voor waarde dat het zijn internatio nals afstaat aan Oranje", beves tigde HBW-organisator Voskui len ten overvloede gisteren in de akelig lege Maaspoort. Maar welke club wil voor een prestigieus toernooi als de HBW zijn beste spelers, zijn interna tionals, afstaan? „Niemand", zei Goba-coach Eggens gisteren. En zeker Den Braven niet, dacht hij ér stil bij. En welke bondscoach wil naar de HBW met een selectie die niet representatief is? „Ik niet", zei Van Helfteren giste ren. En welk toernooi wil een tweede keus van Oranje als deelnemer? „Nooit van mijn le ven", zei Voskuilen gisteren. Hij zei in zo'n geval de uitnodiging aan Oranje in te trekken en door te schuiven een tweede Nederlandse club. Dat maakte het op slag voor verliezer Den Helder interessant zijn vijf internationals niet af te staan aan Oranje omdat het zelf op een invitatie kan rekenen. „Niet dan?", lachte Den-llel- dercoach Van Veen. „Niet moeilijk toch?" Van Helfteren wees op de consequenties. „Spelers hebben in hun spelers- licentie een clausule waarin staat dat ze beschikbaar moeten zijn voor Oranje. Anders kan de bond ze een speelverbod opleg gen." En de bond? Die meende dat er geen sprake was van een conflictueuze situatie. „Van iIdfteren heeft zestien, zeven tien man in zijn selectie", zei Rob Tuin, voorzitter van de top sportliga. „Daaruit kiest hij er twaalf voor de HBW. Het kan zijn dat Te Velde en Van Poel geest daar niet bij zijn." Een in tellectuele vondst was zijn ant woord niet, wel een verlossend woord. Hij schoof het dilemma door naar zijn werknemer Van Helfteren. Die moet zelf bepa len wat hij de sterkst mogelijke nationale ploeg vindt. Dan be paalt de HBW of die ploeg re presentatief is. Beiden weten één ding zeker: Den Braven be veelt dat zijn dure jongens Te Velde en Van Poelgeest in de HBW voor Goba spelen. Naam: Erik Huybens leeftijd: 28 jaar Club: BS Leiden Beroep: fysiotherapeut rik Huybens stond afgelopen zaterdag jaai weer eens in hel shirt van BS Lei den. De Leiderdorpse basket baller keerde de eredivisie de rug toe en speelt weer een niveau lager in de promotie divisie. De eerste twee wed strijden had hij nog moeten toekijken. Huybens was ge schorst voor twee duels om- dal hij vorig iaar in Haarlem se dienst tijdens de play-offs tegenstander los Kuipers een vuistslag toebracht. Eenmaal terug in de Vijf Meihal werd HuyDens meteen topscorer lloe was om weer bij BS loei den te spelen? „Beter dan ooit. De eerste keer was al leuk omdat ik toen een stapje hoger speelde na mijn fjeriodë bij leiderdorp. Nu ik een stapje omlaag ben ge gaan is het niveau misschien wel minder, maar de spel vreugde is omhoog gegaan. Het feit dat ik nu mei m'n maten speel vind ik ook erg belangrijk. Het plezier is weer helemaal terug en als je je be ter voelt speel je ook beter. Hoe lang Npeclde je? „Zo'n dertig minuten. Vooral in de eerste helft speelde ik wel lang. Is het niveau niet te laag? „Het klinkt misschien een beetje clichématig, maar ik kan nu vrijuit ballen. Vorig jaar was ik te veel bezig met het niet maken van fouten. Ik heb nu meer ruimte voor ei gen initiatief. Ik zie de dingen ook veel lyeter dan een paar jaar geleden. Hoe was het uitzitten van de schorsing? „Dat was een hel. Ik ben na tuurlijk vorig jaar fout ge weest. Ik kon me niet beheer sen en dus is het terecht dat ik gestraft werd. Maar het is na tuurlijk l/elai helijk dat ik die straf zes maanden later, bij een andere club, terwijl mijn oude club niet meer bestaat, in een andere competitie moet uitzitten. Een hond moet je, als-ie in de gang gepiest heeft, er ook ge lijk met zijn neus door heen halen. En een kind moet je direct straffen als het uit de suikerpot gesnoept heeft. Dit slaat in feite nergens op. «s. Henk Philipse Naarmate de tijd wegtikte bijSVLV- Ter Leede werd de onzeker heid bij Leo de Jong gro ter. Wie moest het nu worden?Niels Karremans, de spits van SVLV, was hard op weg de sympathie te winnen van de deskundige. Uiteindelijk koos De Jong voor scheidsrechter Henk Philipse als man van de wed strijd. Een primeur, die direct veelzeggend was voor het niveau van de wedstrijd. De Jong: Het was weinig verheffend, maar daar kon de scheidsrechter niets aan doen. Hij floot goed. Ik heb hem kunnen betrappen op maar één foutje. Nou, ik heb vandaag voetballers gezien die heel wat meer fouten hebben gemaakt. Philipse trok niet gelijk geel als er werd geprotesteerd. Dat is knap, want zo'n man krijgt heel wat verbaal geweld te verduren. wedstrijd krijgt een paar VOORSCHOTEN ROB ONDERWATER Paniek bij SVLV] De positie van trainer Fokke van de Reijd staat op de tocht! De wildste geruchten kwa men afgelopen dagen uit de lucht vallen en daalden neer op het Burgemeester van der Hoe ven-sportpark. Van de Reijd, hij verloor zaterdag met zijn derde klasser met 0-2 van Ter Leede voor de LD-Cup, nam ze voor kennisgeving aan en haalde zijn schouders op. „Zo gaat het altijd in de voet ballerij als je een paar wedstrij den verliest. Dan gaat de ach terban zich roeren en die roept dan maar wat. Bij SVLV weten de insiders hoe de vork in de steel zit. Het slechte begin heeft namelijk een oorzaak en die weten de meesten niet." SVLV kent een rampzalige start van de competitie. Vorige week noteerde de Voorschoten- se ploeg na drie nederlagen de eerste overwinning op het altijd lastige RCD. Dat viel tegen, want bij SVLV werd minimaal een middenmootpositie ver wacht. Van de Reijd: „De eerste wedstrijd verloren met 5-1 van Stolwijk. Dat is hier hard aange komen. Voor mij was het echter een gevolg van een uiterst ge brekkige voorbereiding. Veel spelers waren op vakantie en ik heb daarom zelden met de ide ale formatie kunnen oefenen." Daarbovenop kwam nog een de schorsing van aanvoerder René Bierhuizen. De ex-speler van RVC kreeg vier wedstrijden aan zijn broek. Pas zaterdag was hij weer speelgerechtigd. Verder ontbraken Dick van de Walle, Jelle Raap en Bjöm Canter Vis- scher op het appel. Van de Reijd: „Dat zijn toch niet de minsten." Het was zaterdag de hoofdre den dat Van de Reijd een voor zichtige speelwijze met twee spitsen had verordonneerd. Niels Karremans 'wurmt' zich langs Leen Guyt. Op de achtergrond de man van de wedstrijd. Henk Philipse. „Ter Leede heeft snelle voor hoedespelers. Ik had weinig trek in een forse nederlaag. Ik wilde ze het spelen moeilijk maken. Daarin zijn we aardig geslaagd." Dat hij SVLV daarmee te kort deed, nam Van de Reijd voor lief. „Ik heb er geen moment aan gedacht om na de 1 -0 ach terstand (vlak na rust, red) meer risico te nemen. Dan had het leed waarschijnlijk niet te over zien geweest, want onze verde digers hadden niet de snelheid om de snelle jongens van Ter Leede af te stoppen." SVLV logenstrafte evenwel de voorzichtige visie van de trai ner. De schrik zit er kennelijk goed in bij Van de Reijd, waar zijn spelers soms hun aanval lende drang niet konden onder drukken. In de laatste fase gooi de SVLV pas de remmen los en dat leverde voor René Bierhui zen twee opgelegde kansen op. „Dat neem ik René toch wel kwalijk. Hij mist vanwege die schorsing het ritme, maar hij had toch twee keer moeten sco- Hoe nu verder in Voorscho ten? Van de Reijd: „Rustig blij ven en geen rare dingen uitha- FOTO LOEK ZUYDERDUIN len en de rijen gesloten houden. Alleen door keihard te werken kunnen we uit deze moeilijke periode komen. Maar alles staat op valt met zelfvertrouwen. Een voorbeeld. Tot nu toe hebben we zes strafschoppen gekregen en daarvan hebben we er vijf gemist. De spelers hebben last van faalangst. Dat moet er uit. Dat gaat er ook uit, dat is mijn stellige overtuiging."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19