Sport Zwerver laat het afweten in finale 'Rare derby' met een 'rare uitslag' Oranje probeert flexibel systeem MAANDAG 10 OKTOBER 1994 15 Volleyballers weer niet verder dan zilver Onderuitgezakt op de speelvloer en met een sombere blik starend naar het spetterende Italiaanse feest aan de andere kant van het net, zei spelverdeler Peter Blangé wat iedereen dacht: ,,We hebben het wéér niet gered en ik begin zo langzamerhand te geloven dat we het ook nóóit zullen redden. Onze superlichting volleyballers is gewoon niet opgewassen tegen de Italianen. Dat is een bittere en moeilijk te accepteren werkelijkheid." de woorden waren toen stE secretaris Erica Terpstra de slagen helden de plakken hing, het was geen goud. He Nederlands volleybalteam casseerde zaterdagavond he taal dat zo typisch Ned^r siebe annema gpd-verslaggever Na de Olympische Spelen in Barcelona en het Europees kampioenschap in Finland volgde opnieuw zilver tijdens het wereldkampioenschap in Athene. En hoe mooi de me daille ook blonk, hoe enthou siast de Nederlandse supporters ook zongen en hoe waarderend lands is. Goed, goed genoeg. „Veel spelers den een moord voor deze daille doen", sprak Ron Zwerver zichtbaar gesdesillusioneerd. NeVoBo financieel aan de grond De Nederlandse Volleybal- bond (NeVoBo) ziet financieel aan de grond. De bond over weegt de organisatie van het Europees kampioenschap voor de dames in 1995 en voor de heren in 1997 aan de Eu ropese volleybalbond terug te geven en 'te stoppen met onze investeringen in het topvolley- bal'. Op de begroting voor de orga nisatie van de beide Europese kampioenschappen is nog een bedrag van zeven ton onge dekt. Het jaarlijkse topsport budget van de bond bedraagt 2,5 miljoen gulden voor dames en heren gezamenlijk. De le den van de bond dragen 1 mil joen per jaar bij aan de sector top, de krasloterij doneert als hoofdsponsor jaarlijks vijf ton. Wat resteert op jaarbasis is een tekort van 1 miljoen. Bovendien is deelname aan de World League volgend jaar nog onzeker, omdat geen van de zendgemachtigden (NOS of RTL) zich tot dusverre bereid heeft verklaard de wedstrijden integraal te willen uitzenden en de 100.000 dollar uitzend rechten aan de internationale volleybalfederatie (F1VB) te zullen overmaken. De twijfels van NOS en RTL zijn begrijpe lijk, omdat Nederland met een B-team aan de WVL dreigt deel te nemen. Met name Ron Zwerver heeft meerdere keren laten doorschemeren volgend jaar na een slopend Italiaans seizoen eindelijk wel eens van een echte vakantie te willen genieten. Bayern wil voorzitter Beckenbauer münchen» Het bestuur van Bayern München heeft Franz Bec kenbauer vrijdag officieel voorgedragen als kandidaat voor het voorzitterschap van de Duitse club. De 49-jarige Beckenbauer zal Fritz Scherer opvolgen die sinds 1985 de leiding over de landskampioen voerde. Scherer zal zich samen metKarl-Heinz Rummenige beschikbaar stellen voor het vice-voorzitterschap. De laatste vervult die functie al. De ledenvergadering van Bayern München moet op 14 november nog wel akkoord gaan met de voordrachten. „Ik heb er lang over getwijfeld", vertelde Becken bauer, die in 1990 als bondscoach met het Duitse elftal de we reldtitel veroverde. „Maar het slechtste wat had kunnen gebeu ren, is dat er een bestuurscrisis bij de club zou ontstaan. En dat kan Bayern München zich niet veroorloven." Leo Visser assistent-schaatscoach halfweg Leo Visser keert terug op de ijspistes. De 28-jarige oud-Europees en -wereldkampioen is door het schaatsgewest Noord-Holland/Utrecht aangetrokken als begeleider van de top- sport-groeiselectie op de langebaan. Visser zal, voor zover zijn werk bij de KLM dat toelaat, trainer/coach Eddy Verheijen gaan assisteren. De 48-jarige inwoner van Woudenberg nam in juli de leiding van de schaatsselectie van het gewest Noord-Hollan d/Utrecht over, nadat de aanvankelijk aangestelde Gerard Kern- kers had gekozen voor een trainersavontuür in Amerika. Yoma behoudt Europese titel Jacobin Yoma heeft vrijdag in Kopenhagen zijn Eu ropese titel in het zwaarvedergewicht behouden. De Fransman versloeg de Deen Jimmi Bredahl na een partij van twaalf ronden op punten. Wereldkampioen Regilio Tuur verloor november vo rig jaar in Frans-Guyana op omstreden wijze zijn Europese tittel aan Yoma. Bokspromotor Bob Arum, eigenaar van het boksbe- drijf Top Rank, met wie Tuur onlangs een contract afsloot voor vier wedstrijden, wil voor de zomer van 1995 een revanchepartij organiseren tussen de Rotterdammer en de Fi Geen toppers in bekerstrijd De Nederlandse topclubs tref fen elkaar pas op zijn vroegst in de kwartfinales van de strijd om de KNVB-beker. Zowel Ajax, PSV en Feyenoord kreeg gisteren bij de loting voor de achtstefinales een tegenstan der uit de middenmoot van de eredivisie. De eerste-divisie- clubs Heracles, AZ en FC Den Haag ontmoeten respectieve lijk Sparta, Volendam en NAC. De reserves van Ajax spelen thuis tegen Dordrecht'90. De wedstrijden zijn vastge steld op woensdag 30 novem ber. Of FC Den Haag de thuis wedstrijd mag afwerken in het Zuiderpark, is nog onzeker. Burgemeester Havermans van Den Haag verbood vorige week woensdag het duel FC Den Haag - RBC. De Hage naars speelden het thuisduel in Roosendaal. Indien de burgemeester het duel tegen NAC ook verbiedt, moet FC Den Haag andermaal op vreemde bodem spelen. Dat liet competitieleider Huij- bregts gisteren weten. In de achtste finales is voor het eerst sprake van 'sudden death'. In de verlenging wint de ploeg die het eerste doel punt maakt en daarna is de wedstrijd gelijk afgelopen. Het resultaat van de loting: FC Den Haag - NAC. NEC - Ajax, FC Utrecht - FC Twente, Willem II - Feyenoord, Ajax 2 - Dordrecht'90, Heracles - Spar ta, PSV - Heerenveen, Volen dam - AZ. „Maar de derde keer zilver om je nek is frustrerend. En wat moet ik daar in godsnaam ver der op zeggen. Het is geen goud." Vooral het grote verschil in de laatste set (15-1) leverde de ploeg een enorme kater op. In de eerste en tweede set speelde Nederland op een niveau dat zelden eerder vertoond is. Het was een team dat knokte voor wat het waard was. De oudere spelers straalden het besef uit dat dit de laatste kans was op goud tijdens een wereldkam pioenschap. 'Once in a lifetime', had Joop Alberda zijn spelers voorgehouden. Een finale op een wereldkampioenschap maak je misschien maar een keer in je leven mee. Vecht voor die kans op goud, maar geniet ook van de wedstrijd. Nederland steunde lang op de in het basisteam begonnen Olof van der Meulen, die 28 keer scoorde en dodelijk serveerde. Maar op het moment dat Van der Meulen de tol moest beta len voor zijn krachtenverslin- dende optreden, was er nie mand die zijn rol kon overne men. Ook Ron Zwerver niet. Italië richtte zich op Zwerver, Nederlands sterkste aanvaller op het wereldkampioenschap en legde hem gaandeweg de wedstrijd lam. Zwerver weiger de na afloop met enige zelfkri tiek zijn prestatie te evalueren. Bijna clichématig sprak hij: „Ik heb gewoon goed gespeeld." Bij een 0-3 achterstand in de vierde set zat George de Jong, de hoofdscout van Alberda tij dens het toernooi, echter hoofdschuddend op de tribune. „Zwerver moet er uit, hij speelt niet goed, zijn acties stralen geen durf meer uit." De Jong had willen wisselen zoals in de Alle ballen op Biyan Roy Bas van de Goor kan zijn tranen niet bedwingen na de nederlaag tegen Italië. finale van de Haarlemse volley- balweek, toen Zwerver al na de inluidende schermutselingen naar de kant werd gehaald en Nederland wèl van Italië won. Joop Alberda stelde na afloop dat de wedstrijd onomkeerbaar was. „Het liep zoals het liep. Geen wissel had Italië meer uit zijn ritme kunnen halen." Coachen is echter vooral voor uitzien, Alberda dacht bij de na dering van de onafwendbare nederlaag vooral aan de toe komst. Zwerver wisselen in de finale van het wereldkampioen schap zou het ego van de vedet te opnieuw gekrenkt hebben. Alberda moet geweten hebben dat een wissel van Zwerver voor het oog van honderden miljoe nen televisiekijkers wereldwijd, gelijk zou hebben gestaan aan het tarten van het noodlot. Zwerver zou de e berda over een pyramide. Vier zijkanten, een top. De zijkanten van de pyramide symboliseer den de toernooien waar Oranje de top zou moeten halen. Het Europees kampioenschap van 1993, het wereldkampioen schap van 1994, opniei hebben gehouden. En Zwerver is, hoe egocentrisch ingesteld misschien, nog steeds onmis baar voor Oranje. Anderhalf jaar geleden bij zijn aanstelling, filosofeerde Joop Al- i zich zelf Europees kampioenschap 1995 en de Olympische Spelen van Atlanta in 1996. Twee zij den van de piramide zijn in middels zilver van kleur. „Mooi, maar niet mooi genoeg", sprak Alberda in de zwoele Atheense nacht. 1 gpd Het voetbal verandert snel, maar oude wetten blijven altijd bestaan. Alle ballen naar de man in vorm. Oranje stemt er zelfs het strijdplan op af. Bryan Roy is in vorm, hij kreeg bijna alle ballen in het oefenpotje te gen Jong Oranje (2-0). De aan valler rende achter alle ballen aan. Hij was de enige van het grote Oranje achter de gesloten deuren van het Olympisch Sta dion. Roy moet het woensdag ook gaan doen in de EK-kwalifi- catie tegen Noorwegen. Bryan Roy stelt geen eisen. „Nu niet, nee." Hij is blij op de linkervleugel van Oranje, ook al ligt zijn hart tegenwoordig in het centrum. Daar staat Dennis Bergkamp, de onaantastbare. Maar Roy is in een bloedvorm, scoort de ene na de andere goal in Nottingham. Bergkamp ligt zwaar onder vuur in Italië. De vedette scoort "niet eens in zijn privé-leven. Bij gebrek aan doelpunten en glorie mag zelfs de tuinman in de pers vertellen hoe saai en dus on-Italiaans het leven is. Vinden ze leuk in Italië. De rolverdeling bij Oranje staat echter vast. Tenminste, op papier. Zaterdagmiddag pro beerde bondscoach Dick Advo caat de mentaal sterke Roy en de aangeslagen Bergkamp veel vuldig te laten wisselen. De Milanees verstopte zich nog verder aan de^zijlijn, de man-in- vorm manifesteerde zich in het centrum. Een experiment, mo gelijk gemaakt door het systeem met vier verdedigers, drie mid denvelders en drie aanvallers. Meer spitsen betekent immers automatisch meer verdedigers van de tegenstander en dus minder ruimte voor omtrekken de bewegingen. Ruimte is pre cies wat Bryan Roy nodig heeft. „Een probeersel", zei Wim Jonk, de strateeg over de nieu we rollen in het nieuwe con cept. „Daar zijn dit soort wed strijdjes voor. Er zijn nog geen Katwijk verslaat Rijnsburgse Boys met 6-1 runsburg gert-jan onvlee Rob Rijnsburgse Boys-traine Kiebert sprak na afloop treffen met Katwijk over een 'ra re wedstrijd'. Collega Kees Guyt stelde op zijn beurt dat 'een derby onvoorspelbaar blijft'. Ze hadden beiden gelijk. Het was een 'rare derby' met een al even 'rare uitslag': 6-1 voor Katwijk. Wie uit die uitslag de conclusie trekt dat er zaterdag op Sport park Middelmors maar één ploeg voetbalde, maakt een fout. Dat was nu net het rare as pect clan die boeiende twee strijd. Natuurlijk, regerend kam pioen Katwijk was meer dan na drukkelijk aanwezig. Was sterk in de zo belangrijke persoonlij ke duels, speelde bij vlagen oogstrelend voetbal, toonde zich in de afwerking uiterst slagvaardig en verdiende de ze ge ook volledig. Maar dat de streekstrijd zater dag negentig minuten lang een dikke voldoende scoorde, kwam mede door de meer dan be hoorlijke inbreng van Rijns burgse Boys. De thuisclub werk te op de schitterend gereno veerde grasmat zelfs veruit de beste wedstrijd van het seizoen tot nu toe af. Maar had de-pech een Katwijk in vorm als oppo nent te treffen. Een tegenstan der die in de beginfase ook nog eens aan twee kansen voldoen de had om binnen elf minuten op een 2-0 voorsprong te ko- Ontstemd Het tekent de aantrekkelijkheid van het duel dat Rijnsburgse Boys nog voor de 1-0 van Kat wijk ook al twee kansen had ge creëerd. Steven .Faber en André Hordijk slaagden er evenwel niet in die mogelijkheden te be nutten. Aan de andere kant lag dat heel anders, zo maakte Car lo van Zeist duidelijk. De bij een vrije schop van Marco van der Plas (zoals gewoonlijk) mee op gekomen rechtervleugelverde diger kopte raak. Van Zeist mocht dat ongehinderd doen en daarover was Kiebert na af loop nog steeds ontstemd. „Je maakt vooraf afspraken over standaardsituaties. Van Zeist zou in dit soort gevallen door Jeffrey van Driel worden be waakt. Maar Jeffrey stond er gens bij de middellijn te sla pen." Ook over doelpunt nummer twee was de oefenmeester van Rijnsburgse Boys niet te spre ken. De bal was na de vrije trap van Johan Vogelaar op Hans Zwaan inderdaad wel zo lang onderweg dat de geelzwarte de fensie maatregelen had kunnen treffen, dat is waar. Maar de an dere waarheid is ook dat Zwaan een knappe kopper is die de bal goed op het hoofd kreeg en dat het leer het laatste tikje van Marco de Ridder waarschijnlijk niet eens meer nodig had: 0-2. „Toen was de wedstrijd ge speeld", wist Kiebert later. „Een 2-0 achterstand tegen een gretig en goed spelend Katwijk is nor maal gesproken het einde van het verhaal." Het pleit voor de formatie van Kiebert dat die de resterende 79 minuten met op geheven hoofd afwerkte. En zelfs nog even de indruk wekte nog wel terug te kunnen ko- Dat moment deed zich snel in de tweede helft voor. Rijnsburg se Boys, voor de pauze door Zwaan nog op een derde tegen- goal getrakteerd, kwam na zes minuten spelen in dat tweede deel eindelijk ook zelf op het scorebord. Teun van Duyven- bode, voor rust sterk aanwezig bij pogingen van Steven Faber, Hordijk en Ed Roos, werd door de opgerukte Martin den Haan gepasseerd. De inmiddels met drie spitsen opererende Rijnsburgers (Pa trick Kamperveen had voor stopper Arjan Heemskerk ver vangen) maakten het Katwijk, dat de veranderde Rijnsburgse speelwijze even slecht verteer de, in die periode knap lastig. Maar slaagden er niet in de aan sluitende goal te realiseren. Hattrick Katwijk herstelde zich en liep vervolgens alsnog heel ver weg van de thuisclub. Beter gezegd, Katwijk liep aan de hand van Pim Langeveld alsnog ver weg. Want de begenadigde midden velder vond de tijd gekomen zijn stempel op dit duel te druk ken. Hij deed dat halverwege de tweede helft met een onnavolg bare actie waarbij hij Dick Heemskerk, Hordijk en de ook bepaald niet zwakke Hans Schot in de luren legde. Hij schoot vervolgens raak na door invaller Stefan Roodakkers vrij voor Schot te zijn gezet en mik te vlak voor tijd uit een vrije trap Katwijks nummer zes bin- loepzuivere hattrick, Langeveld het verschil tussen Katwijk en Rijnsburgse Boys zaterdag op vijf. goals be paalde. Voor net mooie wel wat erg veel. „Hoe gek het mis schien ook klinkt, ik heb van daag aardig wat positieve pun ten in ons spel ontdekt", analy seerde Kiebert. „Daar zal ik de komende week ook maar de na druk op leggen, want de klap is el speler: elka; Dat komt om- 5 bij hun eigen 'ts anders spelen. Dat kost innaai tijd. Maar daarom 2 ook een aantal dagen bij i de elf t liters - Va Cobbel Blind - in Oslo ing de herstellende n vrijwel zeker ook i het begin van de zware klus. Michael Reiziger (21) debuteert, slechts ander halve maand na zijn omscho ling van aanvaller van Gronin gen tot verdediger bij Ajax. Ro nald de Boer is de verliezer in het nieuwe spel met de drie spitsen. De rest is gesneden koek, van Rob Witschge, die de bondscoach nog nooit in de steek geeft gelaten, tot Peter van Vossen. De Zeeuw zit natuurlijk op de bank. Voor als het mis gaat. De waarschijnlijke opstelling: De Goey; Reiziger, Valkcx, Blind, Frank de Boer; Winter, Jonk, Witschge: Overmars, Bergkamp en Roy. Pim Langeveld begint met de onnavolgbare solo die Katwijk in het duel met Rijnsburgse Boys de vierde treffer zal opleveren. André Hordijk (7) en Dick Heemskerk (links) weten nog niet wat hen boven het hoofd hangt. foto hielco kuipers vandaag heel erg hard aangeko- Collega Kees Guyt stond erbij, luisterde ernaar en knikte vol begrip. Maar ook voor de trai ner van Katwijk is er deze week weer volop werk. Op een derge lijke wijze alleen aan kop ko men in de eerste klasse A, is na tuurlijk schitterend. Maar het gevaar dat een zo succesvolle ploeg naast de voetbalschoenen gaat lopen, is opnieuw gegroeid. Guyt: „En ook Katwijk moet scherp en agressief zijn om goed te kunnen voetballen." Daar kan Rijnsburgse Boys sinds gisteren weer volop over meepraten. Heemskerk, Den Haan;'Buis, Hoi Roos, De Ruller (Vletter); l aber, Driel. Katwijk: Van Duyvenbode; Van I .li ij;rn i.i.iiVti^i-laar U.'Ami), Kwr Braaf, langeveld, Van der Krayenoord, Zwaan Roodakkersj Ridder. Afdeling Leiden gaat samen met Den Haag leiden. willem spierduk t het afdc- volgende lubs. Het De afdeling Leiden deling Den Haag KNVB gaan samen trict West III vori voorstel presenteert Iingsbestuur maand plan is het resulaat van het overleg tussen de besturen van de afdelingen Leiden, Den Haag, Gouda en Rotter- dam. De KNVB gaat het aantal af delingen terugbrengen. Na eindeloze discussies is het nu de opzet om lot 12 districten te komen. Lange tijd zag het er naar uit dat Leiden en Gouda een nieuwe regio zouden vormen. Omdat Dordrecht echter voor sa menwerking met Noord-Bra bant en Zeeland koos, dreig de Rotterdam tussen de wal en het schip te vallen. Om een patstelling te voorkomen vonden de vier afdelingen in Zuid-Holland elkaar in een model waarin Leiden en Den Hug aantal één oraanlaatie vormen en Rotterdam ch Gouda. De nieuw n- vormen «lis tricten krijgen een aantal ta ken die nu nog door de 'gro te' KNVB in Zeist worden uit gevoerd. Zo gaan de tucht rechtspraak, de scheidsrech ter/aken en de competitie naar de districten. De com petitie wordt zoveel mogelijk binnen één district inge deeld. Alleen in de hogere amateurklassen komen clubs uit verschillende districten uit. De afdeling I Dijk, i voorzitter van de :ïiden, Gerard van reden over het on derhandelingsresultaat dat is bereikt. „Ik denk dat we met dit voorstel goed voor de dag kunnen komen bij de clubs." Van Dijk kan nog niets zeg gen over de toekomst van het afdelingsbureau dat in Lei derdorp is gevestigd. „Hier over hebben we nog niet na gedacht, omdat dit plan nel tot stand is gekomen." Om dat het Haagse afdelingskan toor in Loosduinen is gehuis vest, lijkt het logisch dat raler catie wordt gekozen. Het is de bedoeling dat het mengaan van de afdelin- gen anvang en '96-'i het :tbalsei realiseerd. Op de buitengewone verga dering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) werd afgelopen terdag de overeenkomst tus sen het bestuur betaald voet bal en amateurvoetbal in grote lijnen goedgekeurd. Over het aanpassen van de amateurbepalingen, waar door de legalisering van be talingen in het amateurvoet bal een feit wordt, maakte niemand ophef. Over een mogelijke promotie- en de gradatieregeling tussen de eerste divisie en de hoogste klassen bij de amateurs evenmin. In december, tij dens de reguliere bondsver gadering, zullen beide aan passingen akkoord bevonden worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15