Dood sekteleden lijkt massamoord Regeringscoalitie Oostenrijk staat op springen Buitenland Wetgeving laat sekten de vrije hand Mega Lego Supercar NAVO wil robuuster optreden in Bosnië Generaal McArthur wordt gewassen VN en hulporganisaties verlaten front Liberia Russische communisten doen toch niet mee aan boycot parlement ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Asmk laled Press DPA Deutsche Presse Agenlur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Treinongeluk Denemarken kost 28 levens kopenhagen Bij een treinongeluk in Denemarken zijn gisteren 28 mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen twee treinen frontaal op elkaar botsten op het traject tussen Helsingor en Gilleleje, een populaire badplaats ten noorden van Kopenha gen. De oorzaak van het ongeluk was niet onmiddellijk bekend. Britse douane vindt 100 kilo heroïne gravesend De Britse douane heeft gisteren 102 kilo heroïne aangetroffen in de deuren van een vrachtwagen geladen met Duitse chocoladerepen. 1 let is de op drie na grootste hoeveel heid heroïne die ooit in Groot-Brittannië is gevonden. De waar de van de partij wordt geschat op meer dan 25 miljoen gulden. De vrachtwagen kwam donderdag uit Vlissingen in Sheemess aan. De 51-jarige Griekse chauffeur is gearresteerd. Nieuwe premier Azerbeidzjan benoemd bakoe Premier Geidar Alijev van Azerbeidzjan heeft gisteren per decreet Faoed Goelijev aangesteld als waarnemend premier. Hij volgt Soeret Goeseinov op die daags tevoren door het kern- parlement was ontslagen wegens zijn deelname aan een gewa pende opstand. Het parlement had Goeseinovs vertrek geëist wegens 'medeplichtigheid aan een couppoging, ongehoorzaam heid jegens de president en ernstige tekortkomingen in zijn werk'. Ex-koning mag Roemenië niet in Boekarest De voormalige koning Michael van Roemenië, die gisteren in Boekarest aankwam met een vliegtuig, heeft geen toestemming gekregen het land binnen te komen. Dit hebben ooggetuigen op de luchthaven verklaard. Kx-koning Michael en zijn vrouw Anne vertrokken na een uur onverrichterzake, zei Di- nu Patriciu, leider van de koningsgezinde Liberale Partij. Minister Syrië spreekt Israëlische pers JERUZALEM-WASHINGTONDe Syrische minister Farouk al-Shara (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Washington een interview gegeven aan de Israëlische televisie. Het was de eerste maal dat een Syrische politicus een vraaggesprek aan een Israëlische jour nalist gaf. Ook overhandigde Al-Shara de Amerikaanse president Clinton een boodschap van de Syrische president Assad waarin deze zijn wil onderstreept om vrede te sluiten. Hen top tussen Assad en de Israëlische premier Rabin vindt Al-Shara op dit mo ment nog voorbarig. parus-den haag afp-epd-anp In de naam van de rechten van de mens genieten sekten in geheel Europa van de vrijheid van gods dienst. Geen enkel land heeft een specifieke wet geving die gericht is op de bestrijding van extre me religieuze groeperingen, n Nederland verklaarden regering en parlement in 1985 dat de toenmalige nieuwe religieuze be wegingen geen groot gevaar voor de geestelijke volksgezondheid vormden. Het is echter niet uit te sluiten, aldus de regering destijds, dat er ooit nieuwe religieuze bewegingen zullen ontstaan die een groot gevaar voor de geestelijke gezondheid van de leden inhouden. In dat geval zou de over heid gedwongen zijn passende maatregelen te nemen. In het rapport werd wel kritiek geuit op enkele sekten, namelijk de scientologj'-kerken de moon- sekte. De handelwijze van eerstgenoemde bewe ging, die dossiers van sympathisanten aanlegt, staat volgens de commissie op gespannen voet met de vrijheid van godsdienst. De moon-sekte benadert met haar ledenwerving de grenzen van het toelaatbare doordat er sprake is van 'versluie ring' van de identiteit. Net zomin als in Nederland hebben dergelijke onderzoeken, vaak op initiatief van de overheid, in andere landen tot bijzondere wetgeving geleid. Zwitserland kent sinds de invoering van de grondwet in 1848 en de herziening ervan de vrij heid van godsdienst en geweten alsmede die van vergadering. Het aantal sekteleden in Zwitserland is onbekend, maar wordt door experts op minder dan 1 procent van de zeven miljoen Zwitsers ge schat. Na de ontdekking van de lijken heeft een lid van de regering gezegd er niet aan te denken een anti-sektenwet in te voeren. Daarvoor is de geloofs- en gewetensvrijheid in het welvarende Zwitserland een te groot goed. In Portugal kunnen sekten zich als 'religieuze ge meenschap' laten legaliseren. De autoriteiten houden de activiteiten van de sekten nauwlettend in de gaten, maar dit heeft nog niet tot een proces geleid. In Duitsland kunnen sekten worden ver volgd op grond van artikel 1 van de grondwet waarin de waardigheid van de mens 'onaantast baar' wordt genoemd. Maar de sekten kunnen zich beroepen op artikel 4, waarin de godsdienst vrijheid is vastgelegd. Naar schatting zijn er in Duitsland ruim 700 niet-officiële religieuze groe pen met een aanhang van ongeveer twee miljoen mensen. De andere Europese landen kennen geen anti- sektenwet. Zwitserse politie zoekt leiders Schotwonden en drugs in lijken brussel anp De NAVO heeft VN-secretaris- generaal Boutros Ghali toe stemming gevraagd voor een robuuster optreden in de wa- penvrije zones van Bosnië. In de gisteren aan de VN gestuurde brief, doet het bondgenoot schap gedetailleerde voorstellen om de afschrikkende werking van het luchtwapen te vergro ten. De NAVO wil het toene mende gebruik van zware wa pens in de veiligheidszones te gengaan. Ook wil de NAVO het afsnijden van elektriciteit of wa ter en het tegenhouden van voedselkonvooien in de gebie den voorkomen. Volgens NAVO-bronnen gaat het om drie maatregelen: Snellere onderhandelingen- tussen de NAVO en de VN-vre- desmacht (Unprofor) over de vraag of een luchtaanval nood zakelijk is. Kantoor Finifest Italië onderzocht MILAAN-ROME Rtr-AFP De Italiaanse financiële recher che heeft gistermorgen in alle vroegte het hoofdkantoor van het bedrijf Fininvest van pre mier Silvio Berlusconi door zocht. Fininvest is verwikkeld in een aantal onderzoeken naar mogelijke corruptie. Volgens woordvoerders van justitie wa ren de agenten op zoek naar be wijzen van schendingen van de mediawet door het abonnee-te levisiestation Telepiii waarvan Fininvest mede-eigenaar is. Het vermoeden bestaat dat Berlus coni toch een meerderheid van de aandelen van Telepiü con troleert via onduidelijke finan ciële constructies in Luxemburg en via aandelen van vrienden. Fininvest wordt ervan verdacht agenten van de financiële re cherche die deze praktijken op het spoor waren, te hebben om gekocht. Het huiszoekingsbevel was dan ook getekend door on derzoeksrechters van de opera tie Mani Pulite (Schone^ Han den) onder leiding van Antonio Di Pietro. Tijdens de inval zijn twee computerschijfjes en an dere documenten als bewijsma teriaal in beslag genomen. Geen waarschuwingen meer vooraf bij een luchtaanval. Ove rigens zal de NAVO rekening houdqp met de omstandighe den. Als zij een benzine-opslag- plaats in de buurt van een school besluit te bombarderen, volgt wel een waarschuwing. De derde wens van de NAVO geldt de mogelijkheid om bij een luchtaanval uit meerdere doelen te mogen kiezen. Afhan kelijk van de aard van de schen ding wil de NAVO-luchtmacht de vrijheid om meer strategi sche doelen te kunnen vernieti gen. De verdragsorganisatie bena drukt dat de rol van de VN op geen enkele wijze in het ge drang hoeft te komen bij de nieuwe benadering. De Unpro- for-commandant moet altijd vooraf toestemming geven en kan zelfs een missie afbreken als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De Zwitserse politie heeft gisteren arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen de leider van de Orde van de Zonne tempel, Luc Jouret en zijn compagnon Joseph di Mam- bro. De politie zoekt de twee omdat wordt vermoed dat de 53 sekteleden die inmiddels dood zijn aangetroffen in Zwitserland en Canada, lang niet allemaal zelfmoord hebben gepleegd. Een aantal van hen bleek een zware drug in het bloed te hebben. Ook werden schotwonden aangetroffen. Het is overigens de vraag of de leiders nog leven of bij de branden zijn omgekomen. drugs en schotwonden waren gevonden. Tien lijken hadden plastic zakken over de hoofden en bij een aantal waren de han den gebonden. Bij een lijk in Cheiry trof de patholoog anatoom sporen van een injec tie aan. Volgens een woordvoer der van de universiteit van Lausanne kunnen onderzoek en identificatie nog weken duren. Sommige verbrande lichamen zijn gekrompen tot de helft van dé oorspronkelijke grootte. An dere stoffelijke overschotten gaan zeer snel tot ontbinding over, hetgeen wijst op de aan wezigheid van gif of drugs. In de Canadese provincie Québec vond de politie gister morgen vroeg drie lijken, waar onder dat van een baby. De stoffelijke resten, die steekwon den vertoonden, lagen in het uitgebrande huis waar eerder al cheiry-geneve-montreal gpd-anp-epd Onderzoeksrechter Jean-Pascal Jacquement zei gisteren voor de Zwitserse radio dat Jouret dins dag, een dag voor de ontdek king van de lijken, is gesigna leerd in Granges-sur-Salvan, één van de dorpen waar de po litie doden ontdekte. Ook Jo seph di Mambro is in het dorp gezien in de buurt van de cha lets. De meest voor de hand lig gende theorie is daarom dat zij ook in bij de branden zijn om gekomen. Aanwijzingen daar voor zijn het verkoolde cheque boekje van Jouret en de ver- moedleijk vondst van het lijk van dé vrouw van di Mambro. De Zwitserse autoriteiten be gonnen te twijfelen aan een col lectieve zelfmoord, na de lijk schouwing waarbij sporen van palo* Een Filipijnse arbeider haalt een doekje langs het standbeeld van de Amerikaanse generaal Douglas McArthur. In de Filipijnen wordt dit weekeinde herdacht dat McArthur en zijn manschappen precies vijftig jaar geleden de door Japan bezette Filipijnen betraden. De landing leidde tot de bevrijding van de eilandengroep die uiteindelijk in 1946 autonoom werd. foto reuter pedro uchi parus» Bezoekers van de Parijse Motor Show die gisteren is begonnen, blijven even staan bij de Supercar, ge maakt van 650.000 Legoblokjes. Nog nooit eerder werd met de kunststof steentjes een voertuig van dit for maat gemaakt. De Supercar is voorzien van een vier-wiel-aandrijving, weegt duizend kilo en heeft een V-8 motor (met acht cilinders). foto epa Frederick florin twee verbrande lijken waren aangetroffen. „Het is moord", aldus een woordvoerder van de politie. Naast de lijken lag een bebloed mes. De Zwitserse pers omschrijft de 70-jarige Di Mambro, een Franse Canadees, als de tweede man binnen de Orde van de Zonnetempel. Hij zou bekend staan als 'de kleine Napoleon' en 'dictator' en sommige zien hem zelfs als het werkelijke brein achter de sekte. De Zwitserse televisie meldde dat sommige slachtoffers 'in een voorop gezette val' waren gelopen. Een aantal van de do den zou niet tot de sekte heb ben behoord, maar naar de cha lets zijn getogen om rekeningen te innen. Onderzoeksrechter André Piller bevestigde dat de Orde financiële problemen had. Inmiddels is duidelijk dat één van de 53 slachtoffers een uitge sproken tegenstandster van de sekte was. Een Canadese vrouw was naar Zwitserland gereisd om haar echtgenoot over te ha len de Orde te verlaten en naar huis terug te keren. Een even eens omgekomen vrouw be hoorde wel tot de sekte, maar zou volgens haar in Québec achtergebleven man 'gegijzeld' zijn en aboluut geen zelfmoord hebben willen plegen. 'Nobelcomité dubt over prijs voor Vrede parusap De joodse schrijver en men senrechtenactivist Elie Wie- sel die in 1986 de Nobelprijs voor de Vrede won, heeft gis teren gezegd dat het Nobel comité in dubio is over de vraag aan wie de prijs van dit jaar moet worden toegekend. Het comité twijfelt tussen de Israëlische premier Rabin en zijn minister van buitenland se zaken Peres voor het his torische vredesakoord met de PLO. Ook de mogelijkheid de prijs aan beide te geven of ook aan Pl.O-leider Arafat, wordt overwogen. De vijf leden van het comi té zijn deze week in het ge heim bijeen geweest in hel Noorse Oslo om te besluiten wie de winnaar wordt van de 7 miljoen kroon (ruim 1,6 miloen gulden) die aan de prijs verbonden zijn. De win naar wordt volgende week vrijdag in Oslo bekendge maakt. Het comité wil niet loslaten wie de 132 genomi neerden zijn en zwijgt in alle talen over de nominatie van Arafat en de Israëlische lei ders. „Dit is de eerste keer in de geschiedenis dat ze er zo lang over doen om een win naar te kiezen", zei Wiesel die er zelf de voorkeur aan geeft om beide Israëlische leiders te onderscheiden. „Je kunt Rabin niet over het hoofd zien, zonder Rabin zou er geen vredesproces zijn ge weest. Hij is het hoofd van de regering." Wiesel is zelf ove rigens geen lid van het No belcomité. Plunderingen en geweld worden lien teveel monrovia ap De Verenigde Naties en andere hulporganisaties hebben giste ren gezegd dat ze alle activitei ten in de oorlogszones in Libe ria zullen stopzetten, waardoor honderduizenden vluchtelingen op zich zelf worden aangewe zen. In een gezamenlijke verkla ring lieten de hulporganistaties weten dat het besluit was inge geven door de toenemende plundering van ziekenhuizen, pakhuizen en woningén van hulpverkeners en de „algemene afbraak van macht en gezag, de snelle groei van de burgerlijke chaos en de storende groei van het aantal facties en splinter groeperingen in heel Liberia." Hulpverleners zeiden dat de beslissing was genomen nadat rebellen bij een aanval op het Phebe ziekenhuis bij Gbarnga drie Liberiaanse verpleegkundi gen hadden gedood. Op het moment dat de rebellen aanvie len, bevonden zich zo'n 20.000 vluchtelingen in het gebied, al dus de hulporganisaties. Het ge vecht in de regio barstte drie weken geleden opnieuw los. Sinds Taylor op kerstavond 1989 vanuit Ivoorkust het land binnenviel, hebben twee op de drie van de 2,3 miljoen Liberia- nen huis en haard verlaten. Taylors aanval ontaardde in een stammenstrijd die zich door het hele land verspreidde en waar bij volgens schattingen van de VN minstens 150.000 mensen zijn gedood. Haïtiaanse senaat maakt weg vrij voor amnestie aan Cédras PORT-AU-PRINCE Rtr-AFP De Haïtiaanse senaat heeft gisteren een wet goedgekeurd waaron der de verdreven president Jcan-Bertrand Aristide het recht krijgt de leiders van de militaire staatsgreep van 1991 amnestie te verle- nen. De militaire leider generaal Raoul Cédras heeft beloofd na zo'n amnestie op te stappen. Aristide moet nu de wet tekenen en een decreet uitvaardigen met een nauwkeurige omschrijving van de voorwaarden voor amnestie. Senator Julio Larosilière stelde ook de oprichting van een 'waar- heidcommissie' voor. Deze moet de schendingen van de mensen rechten tijdens het militaire bewind onderzoeken. Ook wil hij een 'compensatiefonds' om slachtoffers schadeloos te stellen. De se naat zal zich op korte termijn over het voorstel buigen. De Amerikaanse regering heeft gisteren gezegd dat er nu al Ame rikaanse troepen van Haïti worden teruggetrokken. Functionaris sen van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie zeiden voor de Commissie van de Strijdkrachten van het Huis van Afge vaardigden dat een vredesmacht van de Verenigde Naties de taken van de Amerikanen binnen vier lot zes maanden kan overnemen. Het Amerikaanse Congres had eerder om een zo spoedig mogelijke terugtrekking van de troepen gevraagd. moskou Rtf De communisten in het Russi sche parlement hebben zich gisteren teruggetrokken uit de boycot van het lagerhuis. Eerder op de dag hadden zij samen met twee andere belangrijke oppositiepartijen tot de boycot besloten zolang een incident met de ultra-nationalistische leider Zjirinovski niet is opge lost. Maar partijleider Zjoega- nov zwaaide later op de dag om. Dit gebeurde nadat het huis had besloten volgende week een de bat te wijden aan de betrekkin gen tussen het huis en de Russi sche president Jcltsin. Zjoega- nov adviseerde ook Zjirinovski, wiens Liberale Democratische Partij (l.DP) als eerste tot de boycot overging, terug te ko men van het besluit. Zjirinovski kreeg aanvankelijk niet alleen navolging van de communisten, maar ook van de Agrarische Partij. Hij besloot lot de boycot uit protest, omdat hij eerder deze week geen toestem ming kreeg voor een tussenstop in de Russische stad Kemerovo toen hij met zijn vliegtuig op weg was naar Noord-Korea. Volgens de ultranationalist werd hij om politieke redenen tegen gehouden als onderdeel van een overheidscampagne tegen zijn persoon. De drie oppositiepartijen hebben 180 vertegenwoordigers in de 450 zetels tellende doema. Door een boycot zou de behan deling van elke wet worden ge blokkeerd. Zjrinovski zei giste ren al dat hij uit het pact voor burgelijke vrede van president Jeltsin stapt. Dit pact werd in april ondertekend door bijna 250 groeperingen en is bedoeld om politiek geweld te voorko men. den haag frans rukaart De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid. Een week voor de parlementsverkiezingen, die mor gen worden gehouden, twijfelde Alois Mock hardop aan de wenselijk heid van voortzetting van de grote coalitie tussen zijn OVP en de SPÖ van kanselier Franz Vranitzky. De opmerking van Mock, dat zijn conservatieven met elke oppositie partij willen regeren, was weinig minder dan een aanzoek aan het adres van Jörg Haider en diens, in naam, liberale partij. De verwarring in Wenen was groot. In mei hadden de SPÖ en de ÖVP nog schouder aan schouder gestaan bij het referendum over toetreding tot de Europese Unie. Tot hun op luchting, en die van de twaalf lidsta ten van de EU, kozen de Oostenrij kers met onverwacht grote meerder heid voor aansluiting bij de Europese familie. De peilingen wezen op een uitslag in de buurt van 50 procent voor en 50 procent tegen. Maar bij het referendum zei 66,6 procent van de kiezers 'ja' tegen aansluiting. Commentatoren in Wenen wijzen erop dat partijen met het naderbij komen van de verkiezingsdag van nature de neiging hebben, zich ten koste van andere ook coalitiepart ners te profileren. Maar Mock zei nog meer: „Het zou de democratie in dit land zeker niet schaden als de so cialisten een aantal jaren in de oppo sitie gingen." Oostenrijk wordt sinds 1987 geregeerd door een grote coali tie van sociaal- en christen-democra ten. Al 24 jaar levert de SPÖ de kan selier. Als de (zwarte) ÖVP echt tot een coa* litie besluit met de (blauwe) FPÖ, zou dat ernstige twijfels doen rijzen over de rol van Oostenrijk in de Eu ropese Unie, zo zei kanselier Vra nitzky. Wenen treedt per 1 januari 1995 toe tot de Unie. En dan zou de FPÖ, die fel campagne heeft gevoerd tegen de toetreding, regeringsverant woordelijkheid hebben, zo ging hij verder. De veruit populairste politicus van Oostenrijk liet in het afgelopen weekeinde ook weten dat 'een blauw zwarte coalitie erg schadelijk is voor Oostenrijk' zelf. Vranitzky greep tegelijk de openhartigheid van Mock aan om erop te wijzen dat zijn eigen SPÖ de enige partij is die elke vorm van coalitie met de FPÖ uit sluit. In zijn avances, naar de liberalen stond Mock niet alleen. Vice-kanse- lier Erhard Busek sloot zich vierkant bij zijn partijgenoot aan. „Mock had volstrekt gelijk, de sociaal-democra ten zijn te sterk", zei hij toen de pers hem om commentaar vroeg. De campagne tegen de toetreding tot de EU werd met enthousiasme en zeer gedreven geleid door de FPÖ en diens leider Jörg Haider. Hij heeft een sterk vermogen om de gewone man naar de mond te praten. Met leuzen als 'Eigen volk eerst' en 'Dam de misdaad in' profileert Haider zich als een ware populist. Een aantal ja ren geleden verloor de 44-jarige I lai- der het premierschap van Karinthië. Hij had Hitier geprezen omdat er in nazi-Duitsland geen werkloosheid bestond. Met zijn polariserende optreden heeft Haider door de jaren heen be paald succes gehad. Het aantal libe rale zetels in het parlement ging van 12 in 1986 naar 33 in 1990. Maar zijn optreden heeft hem ook nadelen op geleverd. Na een in 1992 door hem georganiseerd volkspetitionnement om het aantal buitenlanders in Oos tenrijk extra aan banden te leggen, scheidden vijf parlementsleden zich af van de FPÖ. De kans is groot dat dit nieuwe Liberale Forum morgen boven de kiesdrempel blijft. De voortekenen voor de twee grote Oostenrijkse partijen zijn niet al te gunstig: Dij de begin deze week ge houden verkiezingen voorde be drijfsraden verloor de SPÖ vijf pro cent, de ÖVP moest 2,5 procent te rug. Daarentegen won de FPÖ 5,7 procent. Verder is het in hel nadeel van de coalitie dat het aantal werklo ze Oostenrijkers in september bijna 5.000 hoger was dan in augustus. Vanaf links: Eberhard Busek, leider van de ÖVP, Jörg Haider (FPÖ) en bondskanse lier Franz Vranitzky (sociaaldemocraten). foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5