Korting op toeslag treft 120.000 ouderen Herstel maagdenvlies soms van groot belang aagdenvlies soms van groot belang Binnenland Explosieve stijging heupfracturen En de boer. Klompen bij de vleet 'Forse bespai Gestolen wintercollectie Frans Molenaar terecht 'Forse besparing mogelijk op stelsel sociale zekerheid' ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 fl Nrderljnds Pcuburrju GPD Cr j* Oud-minister De Vries professor jen haag Ex-minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft een nieuwe baan. Hij wordt met ingang van deze maand voor een dag per week hoogleraar aan het onderzoekscentrum financieel-economisch be leid van de vakgroep econo mische politiek van de Rot terdamse Erasmus Univer- steit. De Vries was Kamerlid voor het CDA van 1978 tot 1989. Sinds 1986 was hij fractieleider. In 1989 werd hij minister in het derde ka- binet-Lubbers. foto archief Eerste staatsbezoek aan Jordanië den haag Koningin Beatrix en prins Claus brengen van 6 tot en met 8 december voor het eerst een staatsbezoek aan Jordanië. Zij doen dit op uitnodiging van koning Hussein. Komend voor jaar bezoekt het koninklijk paar ook Israël. Verder staan er voor 1995 bezoeken aan Finland en Indonesië op het programma. Mysterieuze vondst van 2500 kilo hasj Amsterdam De Amsterdamse politie heeft in een garagebox in Amsterdam-Noord 2500 kilo hasj aangetroffen. De partij heeft een handelswaarde van 12,5 miljoen gulden. De softdrugs wer den ontdekt tijdens sloopwerkzaamheden. Tijdens het stuk stoten van een muur. kwam een partij kartonnen dozen tevoor schijn. De hasj is inmiddels verbrand. De politie speurt nog naar de eigenaar. Eredoctoraat voor topman VU AMSTERDAMVoorzitter drs. H. Brinkman van het college van be stuur van de Vrije Universiteit in Amsterdam krijgt een eredoc toraat van de Universiteit van Swaziland in Zuid-Afrika. Brink man krijgt de onderscheiding vanwege zijn bijdrage aan de in ternationale samenwerking en bevordering van het onderwijs in Swaziland en zuidelijk Afrika. De VU werkt sinds 1976 intensief samen met de Universiteit van Swaziland. Douane neemt partij ivoor in beslag vlissingen De douane heeft deze week in Vlissingen een partij van 76 ivoren voorwerpen in beslag genomen. Ivoor valt onder de Wet op bedreigde uitheemse diersoorten en mag daarom niet v/orden verhandeld, aldus de douane gisteren. Het ivoor, be werkt tot sieraden en beeldjes, werd aangetroffen op het motor schip Hydra dat onder de vlag van de Bahama's vaart. De Bul gaarse bemanning kocht het spul in Kameroen, vermoedelijk om het later te verhandelen. Na overleg met de officier van justi tie in Middelburg kreeg de kapitein van het schip een boete van 4.750 gulden. Het ivoor is in beslag genomen. Eigenaar krijgt pitbull niet terug zwolle Een man uit Zwolle krijgt zijn inbeslaggenomen pitbull Donja niet terug. Hij barstte gisteren in tranen uit toen de Zwol se politierechter gisteren zei dat de pitbull eigendom blijft van de staat en wordt afgemaakt. Donja lijkt sterk op een pitbull-ter riër. Dus, zegt de rechter, moet de hond geregistreerd staan. Dat was echter niet het geval bleek in augustus tijdens een controle tijdens de voetbalwedstrijd PEC - Go Ahead. Volgens expert Bou heeft de hond weliswaar enkele afwijkende kenmerken, maar valt Donja wel degelijk onder de pitbull-regeling. Omdat de ïechter zich realiseerde hoe 'zwaar en ernstig' dit is voor de eige naar van Donja, legde hij verder geen boete op. Tweede proef dijkdoorbraak gelukt capzand Een tweede proef met een dijkdoorbraak in het Zwin aan de Zeeuws-Vlaamse kust is gisteren goed gelukt. Bij het ex periment van eergisteren moest de natuur met graafmachines flink worden geholpen omdat het water niet zo hoog kwam dan was verwacht. Bij de hernieuwde poging gisteren is de dijk daar om een stuk verlaagd» Een kwartier voor hoog water is de dijk met een kraan doorgestoken. „De doorbraak hierna was voor beeldig", zei een medewerker van Rijkswaterstaat na afloop. De proeven zijn onderdeel van wetenschappelijk onderzoek van He Technische Universiteit in Delft naar de snelheid waarmee na een dijkdoorbraak het achterliggende land volstroomt. Man op straat doodgeschoten Rotterdam De Rotterdamse recherche is gistermiddag een uit gebreid onderzoek gestart nadat in de Eendrachtsstraat een nog onbekende man is doodgeschoten. Het slachtoffer werd in zijn hoofd geraakt. Getuigen hebben tegenover de politie verklaard dat zij de vermoedelijk dader hebben zien wegrijden in een zwarte auto. De aanleiding voor de schietpartij is onbekend, al dus de Rotterdamse politie. Felix Meurders naar Studio Sport Hilversum Felix Meurders wordt presentator bij het NOS-pro gramma Studio Sport. Hij neemt met ingang van 1 november de taak over van Victor Deconinck, die naar de TROS-televisie ver trekt om te gaan meewerken aan het actualiteitenprogramma 2Vandaag. Meurders blijft voor de VARA-televisie het consu mentenprogramma Kassa en Vrijdageditie presenteren. Daar naast blijft hij meewerken aan het NOS-radioprogramma Langs de Lijn. Staatssecretaris Linschoten in brief aan Tweede Kamer: Ongeveer 120.000 ouderen worden de dupe van de voorgenomen korting op de AOYV- toeslag voor 65-plussers met een jongere partner. Het inkomensnadeel bedraagt maxi maal 975 gulden bruto per maand. Dit schrijft WD-staatssecretaris Linschoten van so ciale zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Bij ouderen van boven de 65 jaar din haag anp Het aantal heupfracturen blijft stijgen. De internist dr. F. Boe- reboom van het Academisch 2iekenhuis in Utrecht spreekt van een 'verontrustende ont wikkeling'. Zeven jaar geleden noteerde de arts nog ruim 10.000 heupfracturen bij men sen boven de 65 jaar. Dit aantal :al naar zijn schatting over vijf- :ien jaar oplopen tot 23.000. Waren de kosten van de be handeling van dergelijke breu ken in 1987 nog ongeveer 400 miljoen gulden, in 2010 zullen de uitgaven oplopen tot rond de miljard gulden. Een en ander leidt onvermijdelijk tot een gro te aanslag op het budget van de gezondheidszorg. De Utrechtse internist beves tigt met deze uitspraak de alar merende berichten van deskun digen van de Wereldgezond heidsorganisatie van de Vere nigde Naties (WHO) en de In ternationale Gezondheidsraad voor Osteoporose in Parijs. Niet alleen in Nederland, maar ook in andere geïndustrialiseerde landen is sprake van eeh explo sieve situatie. Voor een groot gedeelte zijn de heupfracturen bij ouderen het gevoig van bo- tontkalking ofte wel osteoporo se. Prof. P. Delmas, hoogleraar geneeskunde en reumatologie aan de Universiteit van Lyon, vergelijkt de aandoening met een 'tikkende tijdbom'. Het aantal ziekte- en sterftegevallen is volgens hem hoger dan dat van kanker aan eierstokken, baarmoeder en baarmoederhals bij elkaar. Van de patiënten met een heupfractuur overlijdt twaalf tot twintig procent binnen zes maanden. Wie een fractuur overleeft, kan dikwijls niet meer lopen en is daardoor afhankelijk van de hulp van familieleden, buren en zorgverleners. Een klein, maar niet onaanzienlijk percentage, heeft permanente bewaking en verpleging nodig. Na het dertigste levensjaar neemt de hoeveelheid bot bij de mens met een half tot een pro cent per jaar af. De normale ba lans tussen de aanmaak en af braak van botweefsel is dan ver stoord. Osteoporose, waarbij meer bot wordt afgebroken, den haag gpd Het kabinet wil de AOW-toeslag voor jongere partners afhanke lijk maken van het aanvullend pensioen van de gepensioneer den in kwestie. De maatregel geldt overigens voor ouderen die nè 1 januari 1996 65 wor den, een huishouden vormen Celstraf geëist tegen ex-trainer wegens ontucht zwolle anp Tegen een 63-jarige ex-trainer van een Almeerse voetbalclub is gisteren voor de rechtbank in Zwolle vijftien maanden cel ge ëist wegens ontucht. De man wordt er van verdacht drie jon gens in Almere in augustus en september 1992 onzedelijk te hebben betast. Hij kende de drie. twee broertjes van 10 en 12 en een jongetje van 13 van zijn werk als voetbaltrainer in Alme- De beide broertjes logeerden bij hem in huis na de scheiding van hun ouders. Hij had ze toe gewezen gekregen via het RIAGG en de Raad voor de Kin derbescherming, waarvoor hij wel vaker pleegkinderen in huis nam. De zaak kwam in septem ber aan het rollen, toen de moe der aangifte deed. De 63-jarige heeft in eerste instantie bekend. Tijdens de zit ting gisteren trok hij de beken tenissen weer in. Voor de offi cier van justitie zijn de feiten echter aannemelijk gemaakt. Het feit dat de man jarenlang in Almere jarenlang als welzijns werker heeft gewerkt maakt de zaak nog kwalijker, aldus Speij- KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 doet zich voor op oudere leef tijd. De ziekte treft vooral vrou wen na de menopauze. Tegen de tijd dat zij de leeftijd van ze ventig jaar hebben bereikt, heeft meer dan veertig procent van de vrouwen een breuk ge had. De sterke stijging van het aantal heupfracturen is groter dan op grond van de toene mende vergrijzing van de bevol king kan worden verwachten. Een van de oorzaken kan de ge brekkige voeding in de oorlogs jaren zijn. De 65-plussers van nu waren toen in hun groei. Zij kwamen destijds kalk en vitami ne D tekort. De verzwakking van de bot ten kan grotendeels worden voorkomen door toediening van extra kalk op jongere leeftijd. Oudere mensen, die vooral in de winter vaak een tekort aan vitamine D vertonen, moeten meer de zon opzoeken. Vitami ne D komt verder voor in boter, eieren en sommige plantaardige oliën. Overdosering kan echter onder meer spierkrampen ver oorzaken. met een jongere partner en een aanvullend pensioen hebben van meer dan vier mille bruto op jaarbasis. Hoe hoger het aanvullend pensioen, hoe groter de korting op de partnertoeslag. Bij een aanvullend pensioen van meer dan 25.000 gulden per jaar vervalt de toeslag geheel. Dit effect treedt op bij naar den haag «anp Het prijsniveau van geneesmid delen in Nederland is het hoog ste in Europa. De laatste jaren is het verschil met het Europees gemiddelde zelfs flink groter ge worden, meldt het Geneesmid delenbulletin. In 1988 lagen de Nederlandse medicijnen er bij na 32 procent boven, begin vo rig jaar was dat 48,4 procent. In Frankrijk liggen de prijzen juist 36,6 procent onder het gemid delde. Het Geneesmiddelenbul letin stelt dat de Nederlandse groolhandelsmarge van ruim zestien procent tot de hoogste in de EU behoort. Aantal ontslagen Holec valt mee hengelo anp Het electrotechnisch bedrijf Holec heeft gisteren 49 mede werkers van de vestigingen in Hengelo ontslag aangezegd. Dat zijn er ruim dertig minder dan aanvankelijk het plan was. In totaal verdwijnen er bij Holec in Nederland 159 arbeidsplaatsen. Dat gebeurt voor het grootste deel door beperking van het aantal uitzendkrachten, korter werken, natuurlijk verloop en een regeling voor het laten af vloeien van oudere werkne mers. Bij de buitenlandse on derdelen van Holec gaan 136 van de 535 arbeidsplaatsen ver loren. Holec telt in Nederland na de sanering 1654 perso neelsleden. schatting 50.000 ouderen. Omdat de korting op de toe slag inkomensafhankelijk is en dus per individu verschillend, kan het ministerie van sociale zaken geen algemeen geldend 'inkomensplaatje' voor ouderen opstellen. Wel heeft Linschoten op verzoek van de Tweede Ka mer in kaart gebracht wat de in komenseffecten van de andere kabinetsmaatregelen (inclusief de lastenverlichting) voor oude ren zijn. Alleenstaande 65-plussers met een pensioen boven de 30.000 gulden gaan er de ko mende vier jaar het meest op achteruit; tussen de vijf en acht procent. Bejaarden met alleen AOW leveren twee tot vier pro cent aan koopkracht in, AO- W'ers met een pensioen tussen de 10.000 en 30.000 gulden één tot drie procent. De inkomens achteruitgang voor bejaarden met een fors aanvullend pen sioen noemt Linschoten aan vaardbaar omdat deze groep in 1990 als gevolg van de belas tingoperatie 'Oort' een extra voordeel zou hebben genoten. „De positieve koopkrachtef fecten uit hoofde van de Oort- maatregelen kunnen voor deze groep worden berekend op zes negen procent", aldus Lin schoten. De staatssecretaris er kent dat de korting op de part nertoeslag gemakkelijk te om zeilen is, als ouderen bijvoor beeld een onjuiste woonsituatie den haag anp Op de collectieve lasten kan twee miljard worden bespaard door een doelmatiger uitvoering van de sociale zekerheid. Dat geldt met name voor de werk nemersverzekeringen WAO, WW en Ziektewet. Hoofdbe stuurslid H. Peperkamp van de Industriebond FNV zei dat gis teravond op een ledenvergade ring in Alkmaar. Besparingen zijn volgens Pe perkamp vooral mogelijk door een verlaging van de kosten van uitvoering, grotere snelheid van actie, afhandeling en behande ling en door bestrijding van on eigenlijk gebruik. Peperkamp is tevens hoofdbestuurslid van het tiel anp Een gestolen vrachtwagen met daarin de heren-wintercollectie van 'modekoning' Frans Mole naar is teruggevonden. De kos tuums en colberts met een waarde van 1,2 miljoen gulden kunnen nu volgende week met vertraging alsnog naar de win kel. Onbekende dieven namen de vrachtwagen met aanhanger af zouden opgeven, danwel het pensioenfonds zouden opdra gen (een deel van) het aanvul lend pensioen pas uit te betalen nadat de partner ook 65 is ge worden. Op zichzelf is dal echter voor Sociale Zaken nog geen reden om de maatregel, die 445 mil joen gulden op moet brengen, in te trekken. ..We zullen nog wel nagaan welke maatregelen er mogelijk zijn om deze en an dere effecten tegen te gaan", al dus Linschoten. Onderzoek naar verleden van Kaïnerlid Varnia den haag anp Voormalig minister en staatsse cretaris De Graaff Nauta (CDA) gaat een onderzoekscommissie leiden die moet uitzoeken of Tweede-Kamerlid Varma van GroenLinks blaam treft in twee financiële schandalen. Fractie leider Roscnmöller heeft dat gisteravond bekendgemaakt. Varma is sinds haar verkie zing tot volksvertegenwoordiger mikpunt van kritiek omdat zij een dubieus financieel verleden zou hebben. Volgens geruchten zou ze als penningmeester van het Grenada Kommitee negen jaar geleden 12.000 gulden heb ben verduisterd. Verder zou twee jaar geleden de opbrengst van een geldinzameling voor Surinaamse vluchtelingen nooit ter bestemde plekke zijn aange komen. Het bedrag zou, zo wil len de beschuldigingen, ge bruikt zijn om het kastekort te dekken van een stichting waar van Varma bestuurslid was. GroenLinks heeft De Graaff- Nauta gevraagd een onderzoek in te stellen omdat de partij 'de negatieve geruchtenstroom' snel wil indammen. De vroege re bewindsvrouw wil met nog twee vertrouwenspersonen op korte termijn de zaak uitzoeken. De GroenLinks-leider heeft de CDA-politica gevraagd omdat zij een gedegen reputatie heeft en snel beschikbaar is. Nieuwe techniek voor inseminatie utrecht «gpd liet Academisch Ziekenhuis Utrecht begint komende week met de voorbereidingen voor een in Nederland nog niet eer der toegepaste manier van kunstmatige bevruchting. Daar bij worden door een operatieve ingreep zaadcellen uit de bijbal gehaald en in het laboratorium bij een rijpe eicel geïmplan teerd. Van de bevruchte eicellen worden er daarna twee <l drie bij de vrouw teruggeplaatst. Voor deze voor Nederland nieuwe methode zouden duizenden pa ren in aanmerking kunnen ko- men waarvan de man een ver stopte zaadbuis heeft. Daardoor wordt het transport van de zaadcellen geblokkeerd. GAK, dat de administratie voor een groot aantal bedrijfsverenl gingen verricht. De vakbondsbestuurder wees op het voorstel dat tie uitvoe ringsorganisaties onlangs heb ben gedaan tot het oprichten van één databank. Daarin zou den alle persoonsgegevens die nodig zijn bij de uitvoering van de sociale zekerheid moeten worden opgeslagen. Alle instan ties, zowel private als publieke, moeten toegang krijgen tot deze databank, dus ook werkgevers en werknemers. Daardoor kan volgens Peperkamp een grotere efficiency optreden. Lr dienen wel voldoende waarborgen voor de privacy te worden inge bouwd. gelopen zondag mee uit Deur- ne. In de vrachtwagen zelf hing modekleding van het merk Ja guar, in de aanhanger Mole naars produkten. De politie vond de combina tie terug op een parkeerterrein in Tiel. Van de achthonderd stuks tellende laguar-collectic hebben de dieven er tachtig meegenomen. De kleding van Molenaar lieten ze in de rekken hangen. Hulpverleners en artsen verdeeld tijdens themamiddag m Amsterdam amsterdam anp Moeten hersteloperaties van het maag denvlies rigoreus van de hand worden gewezen, of is het in sommige gevallen bij Marokkaanse en Turkse meisjes ac ceptabel? De meningen van artsen en andere hulpverleners zijn verdeeld, zo bleek gisteren op een themamiddag in Amsterdam. Wel vindt men eensgezind dat er «meer duidelijkheid moet komen. In Rotterdam worden wekelijks twee tot drie operaties uitgevoerd, aldus de afde ling jeugdzorg van de GGD in de haven stad. De betekenis van het maagdenvlies is van oudsher omgeven door mythes en onwetendheid. Turkse en Marokkaanse vrouwen moeten volgens de cultuur in die landen hun maagdelijkheid in de hu welijksnacht bewijzen door te bloeden Vloeit er geen bloed, dan kan dat grote problemen geven tot verstoting aan toe. Dit omdat de man in kwestie er dan van uit gaat dat zijn vrouw kennelijk geen maagd meer is. Dat vrouwen nogal eens niet bloeden bij de eerste keer, is bij mannen uit Marokko en Turkije vrij on bekend. Om die reden gebruiken vrou wen soms trucjes zoals een zakje bloed in de vagina of gebruik van kippebloed op het laken. Arts A. Emans van het Aletta Jacobs- huis in Amsterdam legde uit dat het vlies in ongeveer een half procent van de ge vallen een strak rondje is in de vagina. In de meeste gevallen gaat het slechts om een plooi of een rimpelig rondje slijm vlies, dat bij de eerste gemeenschap uit rekt maar over het algemeen niet door boort hoeft te worden en ook niet bloedt of scheurt. Dat vrouwen hun eerste gemeenschap vaak als pijnlijk ervaren en er ook wel eens wat bloed vloeit, kan verklaard wor den uit angst en spanning. „Het idee van het maagdenvlies berust voor het groot ste deel op een mythe", aldus Emans. De reden daarvoor is dat de eerste coïtus een grote stap is in het mensenleven. Emans: „Het is prettig om een duidelijk symbool te hebben." Dat symbool leidt voor Turkse en Marokkaanse meisjes vaak tot onoverkomelijke moeilijkheden. Artsen en gynaecologen in Nederland zien zich voor het probleem gesteld of ze maagdenvliezen moeten construeren voor meisjes die in het huwelijk treden en al gemeenschap hebben gehad of meisjes die verkracht zijn of slachtoffer zijn van incest. Daarbij komt nog bij dat vrouwen lang niet altijd bloeden, een garantie dat dat bij reconstructie van het vlies wel ge beurt is er ook niet. Na zo'n operatie, waarbij restjes van het vlies aan of bij el kaar worden genaaid, kan de ontmaag- dig overigens wel echt pijnlijk zijn. Van de kant van de gezondheidszorg zijn zowel voors als tegens te beluisteren. „Snijden in een niet-ziek lichaam vind ik erg", stelde een arts uit Amsterdam. Sommigen, ook hulpverleners voor Marokkaanse meisjes, zijn in bepaalde gevallen zoals na incest of verkrachting vöör een operatie. Maar een gynaeco loog stelde dat op die manie bleem van verkrachting en in toegedekt. De sociale druk die op e wordt uitgeoefend, kan een besluiten een operatie uit Maar zo wordt ook weer de traditie in stand gehouden ro maagding. „Houd op met op maagdverklaringen, liet is eei ring dat vrouwen moeten be ze maagd zijn", aldus een Mar Voorlichting, ook voor jor het trefwoord in de mythe maagdenvlies. De Rutgers brengt binnenkort een folder i is nog steeds geen geld voor naar de problematiek onder Marokkaanse meisjes en hoe c lening daarop moet reagerer makers van het Nederlands In ciaal Seksuologisch Onderzot kan de 130.000 gulden daarvc elkaar krijgen. emmeloord» Wellicht op zoek naar een verdwaalde wurm achtervolgde een zwerm meeuwen gisteren bij Emmeloord een trekker. De boer was zijn land aan het ploegen om het land gereed te maken voor nieuwe aanplant. foto anp carlo ter ellen n verdeeld tijdens themamiddag in Amsterdam sn en ld. zo lag in ;ezind imen. ee tot afde- aven- nvlies ïes en aanse tur in le hu ieden, grote n toe. n van geen 1 eens niet bloeden bij de eerste keer, is bij mannen uit Marokko en Turkije vrij on bekend. Om die reden gebruiken vrou wen soms trucjes zoals een zakje bloed in de vagina of gebruik van kippebloed op het laken. Arts A. Emans van het Aletta Jacobs- huis in Amsterdam legde uit dat het vlies in ongeveer een half procent van de ge vallen een strak rondje is in de vagina. In de meeste gevallen gaat het slechts om een plooi of een rimpelig rondje slijm vlies, dat bij de eerste gemeenschap uit rekt maar over het algemeen niet door boort hoeft te worden en ook niet bloedt of scheurt. Dat vrouwen hun eerste gemeenschap vaak als pijnlijk ervaren en er ook wel eens wat bloed vloeit, kan verklaard wor den uit angst en spanning. „Het idee van het maagdenvlies berust voor het groot ste deel op een mythe", aldus Emans. De reden daarvoor is dat de eerste coïtus een grote stap is in het mensenleven. Emans: „Het is prettig om een duidelijk symbool te hebben." Dat symbool leidt voor Turkse en Marokkaanse meisjes vaak tot onoverkomelijke moeilijkheden. Artsen en gynaecologen in Nederland zien zich voor het probleem gesteld of ze maagdenvliezen moeten construeren voor meisjes die in het huwelijk treden en al gemeenschap hebben gehad of meisjes die verkracht zijn of slachtoffer zijn van incest. Daarbij komt nog bij dat vrouwen lang niet altijd bloeden, een garantie dat dat bij reconstructie van het vlies wel ge beurt is er ook niet. Na zo'n operatie, waarbij restjes van het vlies aan of bij el kaar worden genaaid, kan de ontmaag- dig overigens wel echt pijnlijk zijn. Van de kant van de gezondheidszorg zijn zowel voors als tegens te beluisteren. „Snijden in een niet-ziek lichaam vind ik erg", stelde een arts uit Amsterdam. Sommigen, ook hulpverleners voor Marokkaanse meisjes, zijn in bepaalde gevallen zoals na incest of verkrachting vöör een operatie. Maar een gynaeco loog stelde dat op die manier het pro bleem van verkrachting en incest wordt toegedekt. De sociale druk die op een meisje wordt uitgeoefend, kan een arts doen besluiten een operatie uit te voeren. Maar zo wordt ook weer de mythe en traditie in stand gehouden rond de ont maagding. „Houd op met operaties en maagdverklaringen. I let is een vernede ring dat vrouwen moeten bewijzen dat ze maagd zijn", aldus een Marokkaanse. Voorlichting, ook voor jongens, lijkt het trefwoord in de mythe rond het maagdenvlies. De Rutgers Stichting brengt binnenkort een folder uit. Maar er is nog steeds geen geld voor onderzoek naar de problematiek onder Turkse en Marokkaanse meisjes en hoe de hulpver lening daarop moet reageren. J. Rade makers van het Nederlands Instituut So ciaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO) kan de 130.000 gulden daarvoor niet bij elkaar krijgen. Prijs medicijn in Nederland hpt nllprrlnnrct Hoofdbestuurder Indu. Dieven meer geïnteresseerd in Jaguar-mode den bosch Zo'n 250 Nederlandse marktkooplieden en honderd vijftig collega's uit andere Europese landen verkopen tot en met morgen op de vierde Internationale Markt in Den Bosch karakteris tieke produkten uit eigen land. Bij de Nederlandse stand werden uiteraard klompen aangeboden in vele soorten en maten. De beurs is gisteren geopend. De organisatie verwacht in totaal zo'n 400.000 bezoekers. foto anp koen suyk Hoofdbestuurder Industriebond FNV:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3