'Hebben we Europa wel nodig?' ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 Noren, Zweden en Finnen wegen voor- en nadelen af van toetreding tot Europese Unie Bergen, de kleurrijke tweede stad van Noorwegen. Twaalf landen vormen samen de Europese Unie. Begin volgend jaar komt Oostenrijk daar als dertiende lidstaat bij. De komende weken moet blijken op de uitbreiding nog verdergaat. Finland (16 oktober), Zweden (13 november) en Noorwegen (27- 28 november) vragen hun bevolking zich in een referendum uit te spreken over de voorgenomen toetreding. Het is de vraag of het in alle drie de gevallen ja' wordt. Begin dit jaar is na lang en moei- zaam onderhandelen overeen stemming bereikt met de drie noordelijke kandidaat-lidstaten van de Eu ropese Unie. Terwijl in Brussel de champag neflessen nog ontkurkt moesten worden, maakten de kopieermachines van de tegen standers van toetreding reeds overuren. Het protest tegen de 'uitverkoop' aan Brussel heeft sindsdien niets aan kracht ingeboet. Het lidmaatschap van de Unie betekent een soms zeer radicale breuk met het verleden en de in vele opzichten behoudende gemeen schappen aarzelen om die stap te zetten. En, wat ook telt, van 'Europa' wordt je ook niet echt vrolijk. Nou is vrolijkheid niet een eigenschap die direct in verband wordt gebracht met Noord europeanen. Finnen, Zweden en Noren wor den beschouwd als noest werkende, ingeto gen en uiterst saaie mensen. Hun samenle ving geldt als uiterst democratisch, humaan en milieubewust. De landen zijn jarenlang vereenzelvigd met het ideaal van de wel vaartstaat, waarin de burger van wieg tot graf wordt verzorgd. Een dun bevolkt, ruig, bos- en meerrijk, immens uitgestrekt gebied waardoor in ieder geval hel aantal muggen binnen de Europese Unie met miljarden zal toenemen. Omdat de Noordeuropeanen zich aan de dagelijkse waarneming onttrekken is niet veel meer be kend dan dat ze er goed kunnen schaatsen (Noorwegen), tennissen (Zweden) of schans springen (Finland) en dat er Samen (Lappen) Oases van rust Het zijn oases van rust, waarvoor in de rest van Europa alleen belangstelling bestaat wanneer er iets grondig mis gaat. Zoals vori ge week bij de ramp met de veerboot Estonia, of ten tijde van de omstreden Noorse walvi- sjacht. En nu dan weer, aan de vooravond van de - overigens niet bindende - volksraad plegingen. Van afstand worden de drie samen met Denemarken meestal over één kam gescho ren en aangesproken met de verzamelnaam Scandinavië. Daarop is nogal wat af te din gen. Taalkundig bijvoorbeeld is Scandinavië geen eenheid. Het Fins heeft geen enkel aan knopingspunt met de talen van de zustersta ten en ook etnisch passen de Finnen niet ge heel in het plaatje. Genoeg reden voor we tenschappers en atlassen om bij voorkeur spreken over Scandinavië en Finland. Niet alleen vanuit Nederlands perspectief lijken de drie op elkaar. In hun lange geschie denis zijn de drie op verschillende tijdstippen en op verschillende manieren politiek met el kaar verbonden geweest. Finland maakte van 1323 tot 1809 deel uit van Zweden. Tot ver in de vorige eeuw was het Zweeds de belang rijkste taal in Finland en ook nu nog is het naast het Fins een officiële landstaal. Deense invloedsfeer Noorwegen vormde tot 1537 een unie met Denemarken en Zweden. Daarna kwam het eeuwenlang in de Deense invloedsfeer, totdat het in 1814, als een soort troostprijs voor het verlies van Finland, toeviel aan Zweden. De gedwongen unie tussen Noren en Zweden was geen lang en gelukkig leven beschoren. In 1905 maakten de Noren zich definitief los van Stockholm. Die scheuring heeft tot de dag van vandaag zijn sporen achtergelaten. Zweden zijn in het buurland niet bijster populair. En in de Noor se campagne tegen toetreding tot de Unie nog steeds een beladen woord wordt het argument dat Noorwegen niet bij de Zweden kan achterblijven weggewuifd met een ver ontwaardigd 'We laten ons toch niet opnieuw de wet voorschrijven door Zweden?' De stand van zaken is in de drie kandidaat lidstaten verschillend. Het percentage voor- en tegenstanders in de bijna dagelijks gepu bliceerde opiniepeilingen verschilt per bron en opdrachtgever. Zo hielden de Finse werk geversorganisaties de resultaten van een deze zomer gehouden poll angstvallig geheim tot De tegenstanders hebben het veel gemak kelijker. In Noorwegen en Zweden zijn kip pen vrij van salmonella. De Consumenten bond heeft eind vorige maand met een on derzoek aangetoond dat dit bijvoorbeeld in Nederland geenszins het geval is. 'Wanneer we toetreden tot de Unie krijgen we er sal monella gratis bij', zo vertellen de Nee-acti visten hun toehoorders. En het blijft niet bij salmonella. Een Maastrichtse coffeeshop siert de voor pagina van een publikatie van de 'Nee tegen EU' beweging in Noorwegen. 'Kijk, dit krijgen we straks ook als we lid worden' is de strek king van het vergezellende bericht. Drugs en vreemde ziektes doen het natuurlijk altijd goed. 'Onze levensstandaard wordt aange tast' luidt de boodschap. De milie.u-wetge- ving in de EU is lang niet zo streng als bij ons zeggen de Zweedse Groenen. Een sterk argu ment, dat door de voorlichtings-organisatie EU-Fakta wordt weerlegd met voorbeelden van milieu-maatregelen die in Europa stren ger zijn dan in Zweden. Of het ook helpt? Hilariteit De mythe is altijd sterker dan de waarheid. Om eerlijke concurrentie mogelijk te maken moeten de eisen waaraan een bepaald pro- dukt moet voldoen gelijkgeschakeld worden. 'Brussel' heeft bij de uitvoering van die wens van de lidstaten aan de borreltafel al voor veel hilariteit gezorgd. De Britse Conservatieven zijn in Europa koploper wat betreft bijtende kritiek op de re gels voor het geluidsniveau van grasmaaiers en toelating van de Portugese worteltjesgelei tot de jam-familie. Dat is in Noord-Europa uiteraard niet onopgemerkt gebleven. 'Onze komkommers mogen krommer' juichte een Finse krant na een vergelijking tussen de EU- normen en de Finse richtlijnen. Soms valt het dus wel mee. De discussie heeft ook serieuzer kanten. Vrouwen spelen in Scandinavië en Finland een belangrijker rol in de samenleving dan in de rest van Europa. Met name bij de over heid worden veel banen vervuld door vrou wen. Als de drie hun economieën, die in het geval van Finland en Zweden in slechte toe stand verkeren, moeten aanpassen aan de vrije Europese markt, dan kunnen die banen sneuvelen. Vandaar dat in alle drie de landen juist onder vrouwen veel tegenstanders van toetreding zijn te vinden. En er is meer. Finland kan zich in feite pas drie jaar vrijelijk bewegen op het Europese toneel. Voor die tijd moest het land bij elke belangrijke beslissing eerst Moskou raadple gen, of tenminste rekening houden met de wensen en nukken van de bewindvoerders in het Kremlin. Veel Finnen willen de herwon nen zelfstandigheid niet inruilen voor wat zij zien als afhankelijkheid van 'Brussel'. Het handelsmerk van de Zweedse buiten landse politiek is eigenlijk al sinds het einde van de Napoleontische oorlogen, en in ieder geval in deze eeuw, een actieve neutraliteits politiek. Zweden heeft daarmee veel succes gehad en is bijvoorbeeld als een van de wei nige Europese landen buiten beide Wereld oorlogen gebleven. Toetreding tot de Eu ropese Unie betekent afscheid van die neu traliteit, zo niet in de praktijk, dan toch in de geest, betogen de tegenstanders van toetre ding. Ze hebben geen ongelijk. Zweden speelt al met de gedachte toenadering te zoe ken tot de West-Europese Unie (WEU), de 'defensietak' van de EU. Onaantastbaarheid Het vermeende 'verlies van soevereiniteit' telt bij de Noorse tegenstanders, die niet al leen zij te vinden bij de agrariërs en vissers, het meest. 'Europa heeft Noorwegen nodig, maar wij hebben Europa niet nodig' is een populaire opmerking in het rijkste van de drie kandidaat-lidstaten. Recente Noorse successen op het gebied van de buitenlandse politiek en de sport hebben het gevoel van onaantastbaarheid versterkt. 'Als lid van de EU hadden we nooit een De 'Nee tegen EU' beweging in Noorwegen is goed georganiseerd. In alle steden en dorpen zijn afdelingen, zoals hier in Stavanger, de hoofd stad van de provincie Rogaland. neutrale bemiddelaar kunnen zijn tussen Is raël en de PLO. Dan was er geen akkoord van Oslo geweest', zo luidt het argumept. De al om bejubelde Olympische Winterspelen dit voorjaar in Lillehammer hebben de wereld laten zien dat Noorwegen zijn mannetje staat. De gouden medailles bij de Europese kampioenschappen atletiek en de deelname aan de WK voetbal in de Verenigde Staten bevestigden het positieve zelfbeeld. En de Noren kunnen er fijntjes op wijzen dat hun levenstandaard vooral dankzij de olie hoger is dan het EU-gemiddelde. De goed ge organiseerde en rijke Nee-beweging heeft dan ook nog steeds de wind in de zeilen. 'Europa' heeft Finland, Zweden en Noor wegen er met Oostenrijk graag als nieuwe lidstaten bij. Het worden netto-betalers aan de EU-begroting, ondanks dè karrevrachten aan subsidies die Brussel straks moet meebe talen aan de instandhouding van de peper dure arctische landbouw. Het 'noordelijke' blok verhoogt het democratische gehalte van de Unie, reden ook voor de Nederlandse re gering om enthousiast te zijn over de moge lijke komst van de 'verwante geesten'. 'Met hen hebben we meer gemeen dan met bij voorbeeld Duitsland', betoogde de toenmali ge minister Kooijmans van buitenlandse za ken enkele maanden geleden nog in Der Spiegel. Pas eind november weten we of Fin nen, Zweden en Noren er ook zo over den ken. Europa kleedt ons uit. Dat is vrij vertaald de boodschap van de Zweedse Milieupartij/De Groe- van Ingvar Carlsson erin zal slagen de aarze lende Zweden over de streep te trekken. Alleen wanneer de Finnen en de Zweden 'ja' hebben gezegd is er een kans dat ook bui ten Oslo een meerderheid is te vinden voor het Noorse lidmaatschap van de Unie. Voor lopig hebben de tegenstanders nog een rian te voorsprong, alleen in de Noorse hoofdstad en de aangrenzende provincie kan 'ja' op steun rekenen. De 'Nee tegen de EU' bewe ging is dan ook boos op premier Gro Harlem Brundtland, die Noorwegen met opzet de rij laat sluiten. 'De drie landen hadden op dezelfde dag moeten stemmen om een onafhankelijke be slissing te kunnen nemen', menen haar te genstanders. Overigens geven de peilingen aan dat ook in het geval van een 'ja' van de buurlanden slechts 39 procent van de Noren dat voorbeeld zal volgen, terwijl 47 procent tegen blijft. Het recente besluit van de Noor se confederatie van vakcentrales (LO) zijn 780.000 leden te adviseren tegen te stemmen verkleint de kansen op een positief antwoord uit Noorwegen. Geen gouden bergen De voorstanders kunnen ook geen gouden bergen beloven. De voordelen van lidmaat schap zijn voor de gewone burger moeilijk zichtbaar te maken. Open grenzen bijvoor beeld bestaan tussen de vijf noordelijke Eu ropese landen al lang. Iedere IJslander, Fin of Deen heeft het recht zich in Noorwegen of Zweden te vestigen en er te werken. Van dat recht wordt ook in ruime mate gebruik ge maakt. Enige tijd hebben werkloze Finnen en Zweden het visoen gehad dat bij toetreding van hun land tot de Europese Unie de ar beidsmarkt van Utsjoki tot Gibraltar open zou liggen. Inmiddels weten ze dat dit in de praktijk tegenvalt. Op het 'continent' is ook werkloosheid. Banen liggen er niet voor het oprapen. vorige week omdat het resultaat, 40-40, niet in hun straatje paste. Naarmate het debat over toetreding luider en intensiever werd is het aantal voorstanders in Finland afgeno men, maar een week voor het referendum zijn de 'ja' stemmers nog in de meerderheid. Finland moet het voorbeeld geven. Finland moet zijn buren laten zien hoe het moet' 'Europa' beheerst het straatbeeld in Finland. Tot reclame voor 'Euro-condooms' toe. meende president Ahtisaari toen Finland had besloten om als eerste van de noordelijke landen zijn volksraadpleging te houden. Vol gende maand volgt Zweden en daarna pas Noorwegen. In Zweden houden voor- en te genstanders elkaar in evenwicht, maar de verwachting is dat de gisteren aangetreden sociaaldemocratische minderheidsregering

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 38