'Het is lastig om definitief een stap terug te doen' An Plug ronselt graag Katwijk richt vizier op titel Sport chterlijn ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 Compromis over zaak Ammunike LISSABON AFP Sporting Lissabon is bereid twee miljoen dollar. 3.6 mil joen gulden, over te maken aan MSV Duisburg voor Am munike. De Nigeriaanse in ternational tekende in de zo mer twee contracten, in juni bij MSV Duisburg, in augus tus bij Sporting Lissabon. De voetbalier verdedigde zijn handelwijze door met de beschuldigende vinger te wij zen naar Clemens Westerhof, de bondscoach van het Nige riaanse elftal. Die had ge dreigd de speler niet op te nemen in de selectie voor het wereldkampioenschap in dien hij niet bij Duisburg zou tekenen. Duisburg en Sporting schakelden de arbitragecom missie van de internationale voetbalorganisatie L I I A in. Duisburg vroeg 2,6 miljoen dollar voor de 24-jarige spe ler, die de club had overge nomen van het Egyptische Zamalek. Sporting wilde niet meer dan 1,4 miljoen dollar betalen. De FIFA bepaalde de prijs op 2 miljoen dollar. Voetballer op doping betrapt HIROSHIMA RTR Een voetballer van Thailand is tijdens de Aziatische Spelen in het Japanse Hiroshima betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. In zijn urine werden sporen van amfe tamines gevonden. Het is het eerste dopinggeval in Hiroshima. De speler werd uit het atletendorp verwijderd en op het vliegtuig naar huis ge zet. Het Thaise elftal verloor tot dusverre drie wedstrijden in Ja pan. Ben Heemskerk heeft zijn laatste wedstrijd in standaardelftal gespeeld Het ziet er naar uit dat Ben Heemskerk nu toch echt z'n laatste duel in een standaardelftal heeft gevoetbald. De wedstrijd die hij een kleine maand geleden met LFC za terdag tegen Hazerswoudse Boys afwerkte, zal als zijn 'af- scheidswedstrijd' in de boeken worden bijgeschreven. De nu 37-jarige Heemskerk kondigde zijn afscheid al eens eerder aan, dat is waar. Hij speelde inderdaad een seizoen in het derde van RCL, maar kwam in de vorige voetbaljaar gang weer in beeld met het eer ste zaterdagteam van LFC. Aan hei eind van vorig seizoen liet hij opnieuw weten op lager ni veau af te gaan bouwen, maar Heemskerk stond er dit seizoen toch weer. „Want het is toch wel lastig om definitief een stap terug te doen als je zo lang op niveau hebt gevoetbald." Als het aan Heemskerk had gelegen, was hij dit jaar dan ook toch maar weer 'gewoon' door gegaan. Zijn drukke werkzaam heden als vertegenwoordiger \an het Gorinchemse bedrijf in l bouwmaterialen, JeWe, ten spijt. Zelfs kaartte hij nog niet zo lang geleden bij zijn werkge ver al eens voorzichtig de mo gelijkheid aan of hij af en toe wat vroeger te stoppen, om op die manier wat meer trainingen te kunnen bezoeken dan alleen 1 die ene op donderdag. Een ver zoek dat het niet haalde overi gens. Heemskerk: „M'n baas vroeg of ik nog steeds eerste klasse voetbalde. Toen ik ant- wDordde dat het vierde klasse was, moest ik zelf lachen. Het v\as eigenlijk te gek voor woor den, wat ik had gevraagd. Maar ja, als je graag voetbalt..." Bord i' Het was echter niet de inbreng van zijn werkgever die er voor zorgde dat Ben Heemskerk zijn laatste wedstrijd in één heeft ge/oetbald, maar die van Henk Landwaart, de trainer van LFC zaterdag. In de week na de wed strijd tegen Hazerswoudse Boys, moest Heemskerk via het publi catiebord vernemen dat er voor hem een plek in het tweede elf tal was gereserveerd. Reden voor hem om datzelfde bord wat later te benutten voor een andere mededeling. Heems kerk: „Op dat briefje stond dat ik wegens drukke werkzaamhe den dit seizoen niet meer be schikbaar ben. Ik ben daarna ook niet meer op de club ge weest." Een origineel afscheid, be aamt Heemskerk, dat wat hem betreft echter best anders ge pland had kunnen worden. „Want het is nu natuurlijk wel heel typisch gegaan. En dan gaat het er niet eens om dat ik opeens uit het eerste verdween. Maar om de manier waarop. Zoiets doe je niet via een publi catiebord, vind ik. Maar Henk denkt daar blijkbaar anders over." Een handelwijze die Heems kerk overigens bepaald niet ver leidt tot minder aardige opmer kingen ten opzichte van de ver eniging LFC. „Want daar zijn we vorig jaar met z'n allen per fect opgevangen. Die mensen kregen toch opeens een rare club binnen, maar gingen daar leuk mee om. Nee, geen kwaad woord over LFC." Zoals het Heemskerk ook moeite kost over zijn enige ech te 'oude' vereniging, RCL, slech te dingen te zeggen. Natuurlijk, ook hij weet dat de Leiderdorp- se Racing met een wat beter, meer op de*- toekomst gericht beleid rjog immer in de top van het zaterdagvoetbal had kun nen bivakkeren. Daarbij vertrok schitterende belevenis, maar dan vooral buiten het veld. „Wat we toen met elkaar en vooral met Frank Kramer, die daar toen speelde, hebben mee gemaakt - ongelooflijk." Binnen de lijnen ging het minder. Heemskerk liep tegen twee blessures aan („Pech. Ik ben in die twintig jaar toch niet vaak gebleseerd geweest"), kreeg geen nieuw contract aan geboden, maar werd wel door Aad de Mos benaderd om bij zondaghoofdklasser RVC te ko men voetballen. Ook dat avon tuur duurde slechts een jaar, waarna Ben Heemskerk zich weer op het oude roodwitte nest in Leiderdorp meldde. Nog vier jaar speelde Heems kerk vervolgens in de eerste klasse, maar die seizoenen wa ren niet te vergelijken met de eerste vier. „Toen deden we mee om de bovenste plaatsen, daarna was het alleen maar vechten tegen degradatie." Een gevecht dat verloren ging, waar mee de echte lijdensweg van RCL begon. Twee degradaties werden nog een keer door pro motie gevolgd, maar uiteinde lijk belandde de Racing toch in de vierde klasse. Op dat moment had Ben Heemskerk zich overigens net voor de eerste maal terugge trokken. Toen in het derde elftal van RCL. Inmiddels lijkt hij de stap naar afbouwen definitief te hebben gezet. Het moet gek lo pen als dat volgend jaar niet in een lager team van RCL. ge beurt. En de kans dat Heems kerk zich dan ook nog met an dere zaken bezighoudt daar in Leiderdorp, is ook al niet denk beeldig. Per slot van rekening is en blijft Ben Heemskerk niet al leen iemand die het voetballen niet kan missen. Maar ook een geboren RCL'er die vindt dat op De Bloemerd gewoon hoog moet worden gevoetbald. Ben toen hij nog Bennie was koppend in actie voor zijn oude liefde RCL tijdens de wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN hij twee seizoenen terug niet voor niets van De Bloemerd, als clubman pur sang zet je zo'n stap niet zo snel. Maar de leuke ervaringen bij RCL voeren toch duidelijk de boventoon. Top Dat eerste seizoen van RCL in de eerste klasse, 1976-1977, bij voorbeeld. De net naar de se nioren overgekomen Heems kerk maakte deel uit van het team dat zich onmiddellijk in de top vén de eerste klasse A speelde. Het elftal vol oud-UV- S'ers (Leo Holl, Sjoerd Teske, Jan van Duyn, Koos Haneveld, Bram Brandt, August Broerse) dat zich in de voorlaatste wed strijd naast koploper DOVO speelde door voor 5000 toe schouwers in Veenendaal een 2- 0 achterstand in een 3-2 over winning om te buigen. Maar ook het team dat zich daarna in de laatste ontmoeting, thuis te gen Zwart Wit '28, liet verras sen. Een lob van spits Arnold Lobman betekende het einde van alle illusies. Heemskerk weet het nog als de dag van gis teren. Zoals hem de winst van de in die tijd fel begeerde NCRV-bokaal, door een over winning op datzelfde DOVO, eveneens nog volledig bijstaat. „Ik denk dat het voor mij als voetballer de mooiste jaren wa ren", kijkt hij nu terug. „Door de resultaten, maar ook door de manier waarop ze werden be haald. We hadden toen een we- reldgroep. Uniek, misschien wel. Drie kwartier voor een trai ning waren we er allemaal al. Praten, verhalen aanhoren, schitterend." Na vier seizoenen keerde Heemskerk, inmiddels amateu rinternational, de Leiderdorpse Bloemerd desondanks de rug toe. Met John Verschoor, Theo van Seggelen en Sjoerd Boot was hij door Telstar aangetrok ken. Het werd opnieuw een 'Handbal-diva' bezig aan afscheidsjaar LIIDEN TIM BROUWER DE KONING An Plug staat voor bijna een falve eeuw handbal. De 55-jari- ge Haagse 'grand old lady' van de sport die in Nederland tot haar spijt op C-niveau wordt beoefend, beweert dat zij aan laar afscheidstoernee bezig is. Weinigen zullen de teammana ger van TKS Saturnus geloven. Haar argument dat zij al eens eerder een handballoos jaar heeft overleefd, maakt nauwe lijks indruk. Er blijven immers nog 46 handbaljaren over. „Toch had ik er eigenlijk dit jaar al mee willen ophouden", zegt Plug, die op haar achtste via de buren bij het Haagse Tarnlust terecht kwam. „Maar il kon het niet over mijn hart \erkrijgen om Saturnus los te laten aan het begin van het Eu- lopa Cup-avontuur. Er valt. aogal wat te regelen en daar mee kan ik mij als enige van de stichting topsport van Saturnus full-time mee bezighouden. Bo vendien wil ik nog wel één keer Europa in. Ik hoopte op een te genstander uit Israël, dan had den we een week vakantie kun nen vastknopen aan de uitwed strijd." Die kans krijgt Plug alleen nog als vervangend bekerhou der Saturnus de tweede ronde bereikt. Hoewel zij na de loting tegen Egli Vilnius alles in het werk stelde om de uitwedstrijd in Litouwen te kunnen afwer ken, kwam de Leidse club daar voor geld te kort. „Net als de ^eelsters was ik vreselijk te leurgesteld. Maar de reis- en verblijfkosten zouden oplopen lot 35.000 gulden en dat is on betaalbaar. Zelfs nu Vilnius de twee wedstrijden in Leiden af werkt, moet er geld bij. Via al lerlei loterijen en clubacties proberen we de eindjes aan el kaar te knopen." Vervolgens doet Plug uit de doeken hoe zij de onderhande lingen met de Oosteuropese de legatie voert. „Die 'Russen' vra gen nogal wat: dollars, marken, ze halen van alles door elkaar. Ik heb gezegd dat ze niet meer dan 8000 gulden kunnen krij gen. Verzekeringen moeten ze zelf maar afsluiten. Zij reizen per bus. Ik ga er niet voor op draaien als zij ergens met pech onderweg staan. Bovendien zijn die Oosteuropeanen uitgekookt. Zij rijden de hele nacht door en komen op donderdagochtend aan, zodat wij hun de hele dag te eten moeten geven." Plug kan begrip opbrengen voor de handelsgeest van de Li touwers, die uit hun trip naar het Westen een slaatje willen slaan. „Met het geld dat zij bij voorbeeld op hun reis beknib belen, kopen zij video-appara- tuur, die zij bij terugkomst ver patsen. Ik verwacht overigens niet dat de Europa Cup-duels bijzaak voor Vilnius zijn. Bijna de hele nationale selectie van Litouwen komt naar Leiden. Mochten die meiden verliezen van Saturnus, dan vermoed ik dat ze straf krijgen Zulke 'Oostblokmethoden' houdt Plug er niet op na. Wel blikt zij met jaloezie naar de professionele leest waarop de handbalsport in die landen is geschoeid. In Nederland ont komt behalve Swift Roermond geen enkele vrouwenploeg aan goedbedoeld amateurisme. „Bij ons hebben de meeste speel sters een baan. Elke dag trainen is er dan niet bij, als je er ook nog een sociaal leven op wilt nahouden." Plug heeft begrip voor de situatie waarin 'haar' speelsters verkeren. Maar als haar iets niet zint, gaat zij de confrontatie met de speelsters aan. „Vrouwen zijn moeilijk en ik kan het weten, want ik ben zelf ook een Vrouw. Ik kan niet tegen gezeik. Eigenlijk kan ik beter met mannen opschieten. Toch heb ik nooit overwogen om mannenteams te begelei den." Na haar actieve periode als handbalster kwam de Haag se oud-international via de na tionale vrouwenselectie aan de hand van de Roermondse Tsjech Jan Kecskémethy in Voorhout. Met Foreholte beleef de Plug de opkomst van een dorpsclub naar de landelijke eredivisie. „Op het platteland zijn nu eenmaal meer mogelijk heden dan in de stad. Al kwa men er bij Foreholte ook speel sters van buitenaf. Ik ronsel nu eenmaal graag. Maar ik neem geen 'tiet met geld' mee, zoals vaak wordt beweerd. Wij ver goeden alleen op bescheiden schaal onkosten van speel sters." Na het vertrek van haar hand balvriend Kecskeméthy uit Voorhout („Hij ging te ver met zijn vrouwonvriendelijke op merkingen, maar dat vergeef ik hem graag") braken voor Plug moeilijke tijden aan. Met trainer Jan Alma kon zij onmogelijk door dezelfde deur. „Hij stond het mij bijvoorbeeld niet toe om tijdens de wedstrijd op de bank te zitten. Hij heeft daarmee geen ongelijk. Maar andere trai ners, zoals Kecskémethy en Sa- door: Gert-Jan Onvlee An Plug: „Ik heb meer vijanden dan vrienden." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS turnus-coach Zsigmund Makay - een jongere uitgave van 'Kees' -, dulden dat wél. Daardoor lijkt het alsof er bij ons twee coaches op de bank zitten. Ik kan name lijk mijn mond niet houden." Een blad voor de mond neemt Plug nooit. „Daardoor heb ik meer vijanden dan vrien den. Ook van de spelersgroep ben ik niet met iedereen even goed bevriend. Dat kan ook niet. De één vertelt je veel meer privé-zaken dan de ander. Wat mijn eigen privé-leven betreft: dat stond al die jaren in het te ken van handbcil. Geen wonder dat mijn dochter van 27 die sport héét. Zij is voornamelijk door haar vader grootgebracht." Om wat meer tijd voor privé- zaken te hebben overweegt An Plug zich definitief terug te trek ken uit de handbalsport. Maar het bloed kruipt nu al waar het niet gaan kan. „Ik denk dat ik wat ga doen voor de gehandi captensport. Op zondag 16 ok tober spelen verstandelijke ge handicapte handballers een voorwedstrijd voor ons tweede Europa Cup-duel. De vreugde die zij aan hun sport beleven is zo intens." ■LEIDEN DIRK KLOOS WATERPOLOMEDEWERKER ei De waterpolocompetitie barst d) vandaag weer in alle hevigheid 3 los Alleen de hoofdklasse start pas later om de internationals extra rust te gunnen na het we reldkampioenschap dat eind N augustus in Rome werd gehou den. De eersteklassers LZ 1886 a. en Vivax hebben het eerste -O weekeinde vrij. Tweedeklasser Katwijk kijkt al met vertrouwen uit naar het ti- nieuwe seizoen. Na de gedeelde tweede plaats van het vorige jaar is het vizier nu gericht op QL het kampioenschap. Keeper Leo Schaap meent dat de voorberei- ,a ding daar alle aanleiding toe f geeft. „We hebben al twee toer nooien met sterke ploegen als "d° tegenstanders gewonnen. We hoeven gelukkig niet zo ver te reizen als vorig jaar. Nadeel is :wel dat we ingedeeld zijn bij twee degradanten uit de eerste klasse^ Dat zijr> meestal de bete- re ploegen." Bij Katwijk is alleen Ferry Spros uit de eigen jeugd aan de selectie toegevoegd, ver der blijft alles bij het oude. WZK heeft pas op het laatste moment een nieuwe trainer ge vonden. De Kroaat Bojan Ar- nieri staat aan de kant. Polo commissievoorzitter Johan La- gerberg vindt dan ook dat de voorbereiding chaotisch is ver lopen. „Bovendien is steunpi laar Hugo Bregman gestopt en gaat Sander Groenendijk lager spelen. We gaan gewoon lekker spelen en zien wel waar we uit komen." Derdeklasser Koudekerk kijkt met gemengde gevoelens tegen het nieuwe seizoen aan. Spor tief gezien lijkt alles wel te klop pen. Keeper Paul Richtering ging naar Vivax en werd vervan gen door Marco Overes. Trainer Mark Kimpel is tevreden over de voorbereiding. „Het gaat lek ker, enig minpuntje is de bles sure van Eric Bergsma die vijf weken niet heeft kunnen trai nen. De eerste vijf, zes wedstrij den zijn belangrijk. Daarna kunnen we zien waar we staan en ons doel vaststellen." Of het 'zo ver komt is echter nog niet zeker. Mark Kimpel en zijn mannen weten nog niet of zij in november als vereniging nog wel bestaan. „Ons trai ningsbad De Dolfijn in Hazers- woude wordt met sluiting be dreigd. Als de gemeenteraad op 27 oktober besluit dat het zwembad niet wordt opgeknapt hebben wij als vereniging beslo ten omons zelf per 1 november op te heffen. We gaan dan niet doormodderen maar stoppen ermee. Een rare situatie voor mij en de spelers." Alkemade is terug in de derde klasse. Na een seizoen in het district gebivak keerd te hebben is de ploeg on der leiding van Paul van der Putten weer op het oude ni veau. Van der Putten zag San- dro Gordijn van DSZ komen en moet tot zijn spijt Ton Klooster man missen die in Amerika ging studeren. Hij is redelijk optimistisch. „We hebben een snel team wat nog wel eens te overmoedig de aanval kiest maar handhaving moet voor ons mogelijk zijn." Sassenheim zag Arjan Meie rink terugkeren na een jaren lang verblijf bij LZ 1886. Boven dien werden Erwin de Bruin en Leon Bakker aan de selectie toe gevoegd. Raymond Kerkvliet deed een stapje terug. Henk Trap die coach Michel van der Zeeuw zal vervangen als deze bij LZ 1886 moet spelen, ziet het seizoen met vertrouwen te gemoet. „We hopen bij de top drie te komen. De wedstrijden die we tot nu toe gespeeld heb ben geven alle vertrouwen." Bij de vrouwen van \Z 1886 veranderde niet veel. Linda de Wit kwam van DZV en lijkt een versterking. Een plaats in de subtop van de eerste klasse is mogelijk. Bij de vrouwen van De Zijl- LGB staat Arie van Hoorn dit jaar voor het eerst op de kant. Hij trainde onder andere DONK. GZC, De Gouwe. BZPC en Nautilus. Hij weet nog niet wat het gaat worden. „We heb ben Laura Westdijk en Julia Kortekaas verloren. Daarvoor in de plaats komen Hanneke Es sen en Alexandra Onderwater. De vrouwen zelf zijn optimis tisch, we zien het wel. De reser ves van Brandenburg en Allian ce lijken sterke teenstanders." Heeft u het ook ge zien, afgelopen woensdag? Opeens stond het 'oude' Feyenoord er weer. Met z'n allen om scheids rechter Blankenstein heen, om precies te zijn. Henk Fraser had net zijn tweede gele kaart ont vangen en 'heel Feyenoord' (met De Goey voorop!) wenste Blankenstein duidelijk te maken dat-ie fout zat. Het was een re actie die Willem van Hanegem goed moet hebben gedaan. Stelde de coach vorig seizoen na een aantal identieke situaties niet dat zo'n reactie juist moest? Dat die typerend was voor de goede wijze waarop de jongens bij Feyenoord met elkaar om gingen? Nu dan. Hij mocht woensdag weer even tevreden zijn. Maakt dat alles de vraag hoe lang Willem van Hanegem nog hoofdtrainer van Feyenoord is minder actueel? Ik vrees van niet. De toch al spaarzaam met complimenten werkende Krom me wordt ook met de dag cyni scher. Zelf kan ik bijzonder ge nieten van zijn uitlatingen. Zijn constatering 'Eén-één in een uitwedstrijd is Europees gezien niet slecht' na de wanstaltige vertoning tegen die amateurs van Vilnius verdiende wat mij betreft minimaal een negen. En die opmerking over Peter Bosz ('Ik geloof hem, dan moet-ie mij ook maar geloven') is toch ook al snel goed voor een dikke acht. Ik kan me echter voorstellen dat daar in die Rotterdamse Kuip anders over wordt gedacht. Door de spelers, bijvoorbeeld. De heren horen dat soort op merkingen per definitie liever niet. En als het dan toch moet, vernemen ze die niet graag via de media. Dat ze vervolgens anoniem het weekblad Voetbal International als spreekbuis be nutten om hun ongenoegen kenbaar te maken, is wat dat betreft zo gek nog niet. Hoewel Van Hanegem dat naar mijn idee niet heeft verdiend. De ras-Feyenoorder heeft het laatste jaar niet nagelaten zijn vertrouwen in de grote selectie uit te spreken. De groep die voor het eerst sinds heel lang de titel weer eens naar Rotterdam haalde en vorig jaar de beker weer opeiste, verdiende het, volgens Van Hanegem, om nog een seizoen door te gaan. Door te groeien, beter te gaan voet ballen. Versterkingen - hij hoef de ze niet. Misschien heeft Van Hanegem dat wel verkeerd gezien. Hij zal dat zelf het best weten. In elk geval heeft de coach sterk de in druk dat de groei die hij voor honderd procent heeft ge steund, hem nu met enige re gelmaat laat zakken. En dat is iets dat de Kromme in het veld al niet kon uitstaan. I^aat staan op de bank. Logisch dus, dat-ie tegenwoor dig knap sikkeneurig rondloopt. Heel verklaarbaar allemaal. De vraag is alleen: hoe lang kan-ie dat nog, daar in de Kuip? Als het aan voorzitter Jorien van den Herik ligt nog heel lang. Feyenoords eerste man laat im mers geen mogelijkheid liggen om zijn vertrouwen in Van Hanegem uit te spreken. Maar de waarde van woorden is in de voetballerij vaak slechts moei lijk te bepalen. Zeker in de Kuip, waar men het al sinds jaar en dag van daden moet hebben. En die daden zien er niet veel belovend uit voor Van Hane gem. Op het veld niet, maar ook daarbuiten niet. En dan heb ik hel niet eens over die publicatie in VI. Nee, dan praten we over de daden van Van den Herik zelf. Immers: met het buiten mede welen van de coach om aan trekken van Thijs Libregts (al leen hel uitspreken van die naam al houdt Van Hanegem spontaan een week ziek in bed) zette de voorzitter de koers van de club eind vorig seizoen al uit. Feyenoord moet met Libregts aan het roer verder. Het is een plaatje waarin, zo moet Van den Herik toen al hebben geweten, Van Hanegem eigenlijk niet past. Als je het zo bekijkt is het eigen lijk al verbazingwekkend dat Van Hanegem op dit moment nog altijd als trainer van Feye noord door hel voetballeven slapt. Detopamateurclubs uit de Leidse regio voelen niets voor een promotie/ degradatierege ling die de amateurs met de profs 'verbindt'. Dat er even eens amper interesse is in de in stelling van, dan wel het spelen in een overgangsklasse is daar van een logisch voortvloeisel. I Iet verbaast mij helemaal niks dat de besturen van de toon aangevende verenigingen geen heil zien in de door een of an dere werkgroep (werkgroepen, daar zijn ze sterk in daar in Zeist) geopperde plannen. Dat ze in l.isse, Katwijk, Noordwijk of Rijnsburg helemaal niet vro lijk worden van de gedachte aan welke vorm van aansluiting met het betaald voetbal dan ook. Af en toe een oefen wedstrijdje, eens in de zoveel tijd een con frontatie in het kader van de 'betaalde' bekerstrijd - dat is al lemaal leuk en aardig. Maar je met huid en haar overleveren aan een ongewis avontuur als (semi)betaald voetbalclub. Ik zou er in hun plaats ook niet in stappen. Een schitterende competitie zo maar inwisselen tegen eventue le retourtjes naar de Veendamsc 1-ange leegte of de kilte van De Goffert, om maar iets te noe men. Een beetje betaald gaan rommelen in de marge bij FC Den Haag of RKC. Je moet er toch niet aan denken. Dat zo'n werkgroep ook maar met dat soort ideeën diirft te komen... Martina Navratilo- va heeft het niet zo op Martina Hingis. Beter gezegd: de 38-jari- ge Martina I, bezig aan haar af- scheidstdernee, heeft er duide lijk problemen mee dat de 24 jaar jongere Martina II inmid dels haar debuut als proftennis ster heeft gemaakt in het toer nooi van Zürich. „Dat meisje draagt nog heugels, het is veel te vroeg voor haar. Ze heeft in de wereld van volwassenen nog niets te zoeken. Iaat ze genie ten van haar jeugd." Martina II denkt daar echter ge heel anders over. I lingis (als 12- jarige winnares van Parijs tot en met 18 en een jaar later in die zelfde leeftijdsgroep de sterkste op Wimbledon) heeft het wel gezien bij de jeugd. En met haar haar sponsors: Yonex (rackets), Tacchini (schoenen en kleding) en Opel (op de mouw). Binnen gehaald voor bedragen met zes cijfers voor de komma, door IMG, het grootste manage mentbureau van de wereld dat haar al sinds haar elfde jaar on der contract heeft. En dat er, met de sponsors, voor heeft ge zorgd dat Hingis de afgelopen week haar debuut kon maken, angvan 1 januari 191 de overkoepelende ganisatie (de WTA) bepaald, moet een tennisster de leeftijd van achttien jaar hebben be reikt voordat ze wordt toegela ten tot het profcircuit. Intussen is echter aan Hingis, maar ook aan andere kindersterretjes als Koernikova en Williams reeds dispensatie verleend. Je kunt als 14-jarige dus ook in de toe komst nog altijd op en rond de tennisbaan je eerste miljoenen bij elkaar garen. Een prettige wetenschap voor al die andere echte talentjes die zich nu als 8-jarige al in het zweet werken om maar zo snel mogelijk de absolute top te be reiken. En als zij het niet leuk vinden, dan hun ouders weL

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25