Sport Het is nu of nooit meer voor Oranje Italië: liever VS als tegenstander 'Misschien is Ajax wel goed voor mij geweest' Oremans verrast weer J)0ping helpt niet bij mammoet-triathlon ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 23 Volleybalteam in finale na zinderende vijfsetter Van der Meulen was het verschil, vond de Amerikaanse coach Frederik Sturm. Van der Meulen bewees zich weer als 's werelds beste en meest ongrijpbare wisselspeler, vond Joop Alberda. Als het geschenk uit de hemel. En hij, Olof van der Meulen, stond als middelpunt van een gi gantisch feest maar wat te grijnzen en vooral te genieten. ATHENE »GPD Hij flikte het weer. Terug in de herinnering was de halve finale van de Olympische Spelen in Barcelona tegen Italië. Van der Meulen contra de Italiaanse blokkering bij een 16-16 stand in de tie-break. Een veeg, het blok en de emotionele ontla ding. Gisteren kietelde hij de Amerikanen in de halve finale van het WK. Een stand van 12- 11 in de tie-break. Drie sprong- services op rij. Bijna niemand ter wereld die het lef nog heeft in de zenuwslopende slotfase van een wedstrijd zo risicovol uil te halen. De sprong, de slag, een beetje ingehouden, maar vreselijk gemeen en het blok deed de rest: 15-11. Game, set en match. Het ticket voor de fi nale. Nederland-Amerika was een thriller. Karpov tegen Kasparov. Frederik Sturm tegen Joop Al berda. Zes pionnen ieder op het bord. Twee net zo belangrijke stukken achter de hand. Alber da gebruikte die extra pionne tjes om de wedstrijd te beslis sen. Hij voelde dat hij ze nodig had, maar hield ze een kwartier langs de kant. Hij begon met de zes die de Amerikaanse scouts de afgelopen dagen vooral aan het werk hadden gezien: Blan- gé. Zwerver, Zoodsma, Posthu- ma, Held en Grabert. In de eerste set was Neder land te onrustig tegen de fout loos spelende Amerikanen. Aan het eind van de set kwam Alber da met Bas van de Goor (voor Rob Grabert) en Olof van der Meulen (voor Henk Jan Held) op de proppen. Een keuze voor verrassing en kracht. Een 'over kill' aan kracht. Het rendement van de wissels betaalde zich in die eerste set nog niet uit: 5-15. Het taktische spel leverde in de tweede set wel rendement op. „Van de Goor was niet in vorm in de voorronde in Thessaloniki. En wat moesten de Amerikanen met het beeld wat ze daar van hem hadden gekregen. Het was te vaag", sprak Alberda. Van de Goor veegde de eerste bal hoog over de Amerikaanse blokkering binnen de drie-me ter lijn. „Ik had me voorbereid alsof ik vanaf het tweede punt zou moeten spelen. Maar nog was het moeilijk. Met stopfou- ten verpatste ik de derde set. Peter Blangé stond me daarna echt verrot te schelden. Zo'n karinonade laat ik maar over mee heenkomen. Leuk is het niet, maar je mag zulke fouten niet accepteren. Het is keihard. Tegelijk naaide het gevloek van Peter me vreselijk op." Van der Meulen was een an der verhaal. „Ik ben niet analy seerbaar', sprak Van der Meu len. „ledereen kent me, maar ik sla alles via de blokkering. Hoe moet je de verdediging daar te genover zetten? Niemand weet dat, want het is te onvoorspel baar. Natuurlijk was ik nerveus. Het t-shirt dat ik aan had toen we naar de sporthal reden, was kletsnat. Maar in het veld ben ik blind. Dan telt alleen de wed strijd nog. Sommige jongens vinden mij vaak te ontspannen. In zo'n wedstrijd is die ontspan ning een zegen. Anders durf je die ballen niet meer uit sprong De komst van Van de Goor en Van der Meulen betekende dat Ron Zwerver een deel van de passing moest overnemen en daardoor minder aanvallend rendement zou opleveren. Al berda had ook dat ingecalcu leerd. Amerika geloofde dat Ne derland volledig op Zwerver zou vertrouwen. Zwerver is de op afstand best scorende speler tij dens het hele toernooi, de su pervedette die morgenavond ongetwijfeld de prijzen voor de beste aanvaller en meest waar devolle speler in ontvangst zal mogen nemen. Een Amerikaans twee-mans blok stond als wel komstcomité bij iedere aanval Zwerver klaar, de verdediging was volledig ingesteld op zijn slagrichting. De afhankelijkheid van Zwer vers aanvallende kwaliteiten werd echter door de Amerika nen schromelijk overschat. An ders gezegd: de kwaliteiten van Zwervers teamgenoten was gi gantisch onderschat. Na de Spelen in Barcelona en hel Europees kampioenschap in Finland staat Nederland voor het derde opeenvolgende jaar in een finale. In Barcelona was Brazilië te sterk, in Helsinki wonnen de Italianen. Drie maal de lucht als Amerika is versla- foto reuter is scheepsrecht, het is tijd voor een greep naar de macht. Joop Alberda: „Het kan." Peter Blan- ge: „Het kan nu, het moet nu, het is nu of nooit. Als we het goud nu niet pakken..." athene gpd vervolg van voorpagina Het zou de afsluiting van en mooi en lang seizoen in de Itali aanse Serie A kunnen zijn. In het Forum in Milaan een volley balgala met als hoogtepunt een wedstrijd tussen Italië en de sterkste in Italië acterende bui tenlanders. Links van het net Andrea Gar- dini (Treviso), Paolo Tofoli (Tre- viso), Samuele Papi (Falconara), Lorenzo Bernardi (Treviso), An drea Zor/.i (Milan) en Andrea Giani (Parma). Rechts van het net Peter Blange (Parma). Ro nald Zoodsma (Montichiari). Ron Zwerver (Treviso). Henk Jan Held (Bologna), Jan Posthu- ma (Milan) en Bas van de Goor (Modena). De all-star wedstrijd speelt zich vanavond niet als een vrolijk toetje in Milaan af, maar heeft in het sportpaleis van Pireaus als veel hogere inzet de wereldtitel. De laatste twee jaar speelden beide ploegen veertien keer te gen elkaar en was de Balans vijf zeven voor Italië. De enige wed strijden die tellen, zijn echter de laatste wedstrijden uit de reeks. Ruim een maand geleden ont moetten Nederland en Italië el kaar ter voorbereiding op het WK in vier oefenwedstrijden in Arnhem, Eindhoven en Haar lem. Nederland won drie keer. „Die nederlagen hebben Italië aan het denken gezet. Ze weten dat ze ons niet per definitie de baas zijn", aldus bondscoach Joop Alberda. „Tegelijk heeft het ons het absolute vertrouwen gegeven dat we van de Italianen kunnen winnen." De Italiaanse bondscoach Ju lio Velasco vindt dat zijn ploeg iets recht te zetten heeft tegen Nederland. „Verliezen, zelfs in oefenwedstrijden, doet iedere sportman pijn. Na de serie in Nederland weet iedere speler in mijn ploeg dat we hij de les zul len moeten zijn. Amerika was mij in de finale liever geweest, maar Nederland is een grote uitdaging voor ons." Voor zowel Alberda als de spelers van het Nederlands team wordt de wedstrijd tegen Italië een weerzien met goede bekenden, clubgenoten en vrienden soms. Alberda be schouwt de Itialiaanse bonds coach Velasco zelfs als en 'goe de en collega en vriend'. Die Verstandhouding zal ove rigens geen invloed op de wed strijd hebben. „Oorlog onder het net zoals in de wedstrijd te gen Amerika zal het daarom niet worden", aldus Ronald Zoodsma. „Maar aardig zullen we evenmin voor ze zijn. Ik weet dat véél Italiaanse spelers vooral aan het verlies in de fina le van de Haarlemse volleyhal- week een uiterst vervelend ge voel hebben overgehouden. Ze speelden daar echt op hun top. Met Ron Zwerver op de bank waren wij echter beter. En dat geeft ons het gevoel dat het kan, dat we alles behalve kansloos zijn." Eind november treffen Ne derland en Italië elkaar opnieyw vier keer. Met het veroveren van een finaleplaats hebben beide ploegen zich geplaatst voor de Super Four in Japan, een met 500.000 dollar gedoteerd toer nooi. Japan en de nummer drie van het WK completeren het deelnemersveld in Tokyo. Dwars Door Leiden zeventig jaar oud leiden» De Leidse binnenstad wordt vanmiddag een half uur in beslag genomen door atleten. Om 15.00 uur start de straatesta fette Dwars Door Leiden. De 70 jaar oude wegwedstrijd van tien maal 400 meter staat open voor wedstrijdatleten en recreanten. De start en finish zijn in de Doezastraat. Resultaat Sofia - Juventus ongeldig bern» De Europese voetbalunie UEFA heeft gisteren het resul taat van de wedstrijd tussen CSKA Sofia en Juventus in de eerste ronde van de UEFA-beker ongeldig verklaard. De Bulgaren won nen met 3-2, maagdeden dit met de niet speelgerechtigde Petar Mihtarsky, die ook nog het winnende doelpunt maakte. Juven tus is nu uitgeroepen tot winnaar met 3-0. Bovendien kreeg So fia een geldboete van ruim tienduizend gulden. Het resultaat van de tweede wedstrijd, waarin de Italianen de Bulgaren met 5- 1 versloegen, blijft ongewijzigd. Juventus had zich al geplaatst voor de volgende ronde. Wereldrecord in Hiroshima Hiroshima» De Chinese Bin Lu verbeterde het wereldrecord op de 200 meter wisselslag tijdens de Aziatische Spelen in Hiroshi ma. Wereldkampioene Bin Lu noteerde een tijd van 2.11,57. Zij was daarmee achthonderdste seconde sneller dan landgenote Lin Li bij de olympische spelen van twee jaar geleden in Barcelo na. Flet was het eersté wereldrecord zwemmen in Hiroshima. Bin Li veroverde haar derde gouden medaille bij de spelen en de vijfde in totaal. China kreeg op de 200 meter vlinderslag bij de mannen zelfs twee gouden medailles omdat Xue Wei en Zhang Bin in 2.01,47 gelijk aantikten. Met in totaal 54 gouden, 33 zilve ren en tien bronzen medailles is China de succesvolste natie. Gastland Japan is tweede met 20-18-33, Zuid-Korea derde met 20-8-12. Bax wint dik in Den Helder den helder I Iet zaalvoetbalteam van Bax won gisteravond met 7-1 van Citadel Coach uit Den Helder. Hans van L.eeuwen scoor de vier maal in de marineplaats, Hennie Koet twee maal en Al- bert Bosma maakte een doelpunt. Bax heeft zeven punten uit vier wedstrijden behaald. Onderscheiding Maarten van Duijn rijnsburg» Bestuurslid Maarten van Duijn van Rijnsburgse Boys heeft de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver gekregen. Van Duijn is al vijftig jaar actief bij de voetbal vereniging. Hij ontving de koninklijke onderscheiding gister avond in het clubgebouw van Rijnsburgse Boys aan de Noord- wijkerweg uit handen van burgemeester Jonkman. Op 12-jarige leeftijd verdedigde de voetballer in 1944 voor het eerst de eer van de Rijnsburgse club. Tot 1962 stond Van Duijn regelmatig in het doel van het eerste elftal. Daarija werd hij scheidsrechter voor de KNVB. In 1967 hield Van Duijn dat voor gezien en kwam hij in het bestuur van de Rijnsburgse Boys. Als bestuurslid draagt Van Duijn zorg voor terrein en materialen. De volwassen straatvoetballer Bryan Roy noordwuk gpd Bryan Roy praat over Italië", over Engeland en Oranje. Zelfs over Ajax. Bryan Roy praat ook over zichzelf, zoals vroeger. Maar anders. De toon is anders, de woorden weloverwogen, de teksten zinnig, het betoog eer lijk* Hij zei het gistermiddag in Noordwijk zelf al: hij voetbalt weer als het kind in de straat van' toen, maar speelt als een professional in de grote man nenwereld van nu. Bryan Roy (24) heeft de balans in het leven gevonden. Toch nog. Bryan Roy wijst niet meer naar anderen, hij wijst alleen nog naar zichzelf. Dat deed hij \Toeger ook. Bij vreugde en suc ces, toen de ijdelheid nog re geerde. Nu spreekt hij van schuld, noemt hij zichzelf kort zichtig. En legt de nieuwe Roy zelfs de zelfingenomenheid van Nederland en Oranje op de pijnbank. „Want wat hebben we eigenlijk bereikt? Ja, een Eu ropese titel in '88. Maar verder? Helemaal niks toch?" Het blijft even stil. Bryan Roy denkt bijna hoorbaar na. Weg draaiende ogen, vingers naden kend over het gezicht. Net daar voor had hij nog gezegd hoe veel geluk hij had gehad in zijn carrière. Hij had, zei hij, net zo goed kunnen verbranden in Ita lië". Net als Mario Been. „Maar", lachte hij, „ik heb het geluk gehad dat ik steeds de goede mensen tegen kwam." Bryan Roy roemt Zdenek Ze- man, trainer van Foggia, hij noemt Frank Clark, manager van Nottingham Forest. Hij noemt niet Louis van Gaal, trai ner van Ajax. Roy kreeg immers zo veel knallen voor zijn kop, dat er op den duur wel eelt op de gevoelens moest komen. Ge hard en gesterkt vlpchtte hij naar Italië. En bleef in leven. Na de stilte: „Zó heb ik het eigenlijk nooit bekeken. Ik ben bij Ajax door al die toestanden harder geworden. Misschien heb ik het daardoor wel mede gered in Ita lië. Ja, misschien is Ajax wel goed voor me geweest." Zeventien was-ie, toen hij bij Ajax debuteerde. Net als zo veel Amsterdamse talenten. Een en keling redde het. Van Basten was geboren met een dikke laag eelt op zijn ziel, Rijkaard was harder. Maar wat moést er toch worden van dat tengere ventje op die linkerflank? „Het was te vroeg", geeft hij nu, zeven jaar later, toe. „Ik was er lichamelijk en geestelijk nog lang niet aan toe. Je moet zó ontzettend sterk zijn. Ik was dat niet. nee. Ik was bij Ajax een jochie in een mannen wereld." Hij kon de druk niet aan. „Ik heb al die jaren eigen lijk alleen maar achter mezelf aangerend." Hij ging kapot. „Door het cultuurtje bij Ajax, waar het ene na het andere ta lent werd geboren." De schuld van anderen, de buitenwacht die zo veel van hem verwachtte. „Nee", klinkt het nu, „dat ver wachtingspatroon heb ik zelf bij de mensen opgebouwd. Door goed te voetballen. Ze wilden steeds meer van me, en dat is logisch. Ik kon alleen de druk niet aan." Alleen grote mannen bekennen schuld. Twee jaar geleden al weer, velde Van Gaal het laatste oor deel. Hij had hem afgeserveerd, bij het voetbalvuilnis gezet, vonden velen. Roy vluchtte naar Foggia, provincieclub in Italië". „Dat was bloedlink", kijkt hij te rug. „Ik was natuurlijk erg jong. De kans dat ik geestelijk kapot zou gaan, was groot. Ik had geen keuze, ik moest wel. Het was alles of niets." Roy groeide bij Foggia. Hij begon zelfs doelpunten te ma ken. Vreemd, vonden ze in Am sterdam. „Misschien dat een andere trainer het er wèl uit krijgt", had Van Gaal nog troos tend gesproken bij het afscheid. Dat zou natuurlijk niet gebeu ren. Maar die trainer was er wèl; Zdenek Zeman. een Tsjech. „Die man is uniek", zegt Roy. „Samen met Cruijff." Hij had graag in Italië willen blijven. Het leven als kind van de zon beviel. Maar Notting ham Forest was geen club waar hij nee tegen kon zeggen. Hij zag huizenhoog op tegen al die velden vol schavers en dravers, tegen de lange halen en de stij ve nekken. Maar hij ging. En het viel verschrikkelijk mee. Al weer een bekentenis:„Ik heb het eer lijk gezegd ook behoorlijk on derschat. De techniek is hele maal niet zo slecht als ze in Ne derland denken. I.ange halen? Wimbledon en Coventry mis schien, de rest speelt echt Euro pees. Ze spelen de hal soms echt tien minuten rond. Er wordt soms denigrerend ge daan over het Engelse voetbal. euforie irriteert me weieens." arc hieffoto anp Ik zeg je, het is net zo goed als in Italië. Over een paar jaar zijn ze terug aan de internationale top." Daar staat Nederland natuur lijk al jèren. Met de borst voor uit. Roy schopt een deuk in de glimmende laag zelfgenoeg zaamheid. Durft zelfs te zeggen: „Op dit moment zijn we nog helemaal niets met Oranje. We hebben nog niets bereikt. Die euforie, dat irriteert me wel eens. Alsof er in de rest van de wereld slecht wordt gevoetbald. Kortzichtig, zo was ik vroeger ook. Maar als je in het buiten- Blind is erbij NOORPWUK De enkelblessure van Danny Blind is vrijwel genezen. De j vrije verdediger van Ajax en het Nederlands elftal, die i zich afgelopen zondag tegen j moest laten vervangen door Mi< hel Kreek, traint de ko mende dagen niettemin nog aangepast. Uit voorzorg onl breekt hij vandaag ook in het oefenpartijtje tegen Jong Oranje. „Maar tegen Noor wegen speel ik zeker", aldus Blind. Aron Winter arriveerde gisteren te laat in Noordwijk, waar de selectie van het Nc- j derlands elftal zich heeft te- j ruggetrokken voor de inter- land tegen Noorwegen. Dick I Advocaat gaf hem een boete. „Het zal donderdagavond wel laat geworden zijn op het feestje van Van Breukelen", veronderstelde de bonds- land rondloopt, kijk je daar toch anders tegenaan. Dan leer je andere culturen te waarderen." Als volwassene. Roy: „Als vol Afgelopen woensdag speelde Nottingham Forest voor de Milk Cup nog tegen Herryford, harde werkers uit de vierde divisie. Roy fladderde over de betonnen palen op voetbalschoenen en scheerde langs de stalen spie ren. Bryan Roy hield stand tus sen de 'hone-crushcrs'. „Ik ben weer het jochie van toen", zegt een volwassen vent van 24 jaar. Bryan Roy is in balans. Zurich «anpwinnen. C-Z 1 J Miriam Oremans heeft de halve finales van het tennistoernooi in Zürich bereikt. De Neder landse schakelde gisteren de als tweede geplaatste Mary Pierce uit: 6-4 6-7 6-3. Oremans speelt vandaag tegen Natalja Zvereva. De Witrussische won in drie sets van de Amerikaanse Lori McNeil. Zvereva is als derde ge plaatst. Op de wereldranglijst staat Oremans op de 62ste plaats. Pierce, de frêle Francaise met Amerikaans bloed, is vijfde. Oremans had twee keer eerder tegen Pierce gespeeld, in 1992, beide mal^n zonder een set te Met Oremans bereikte Helena Sukova de laatste vier. De Tsje chische weerhield in een duel der veteranen haar ex-landge note Martina Navratilova van haar 168ste toernooi-zege. Suk ova speelt in de tweede halve fi nale tegen de als vijfde ge plaatste Bulgaarse Magdalena Maleeva. Richard Krajicek plaatste zich voor de halve finales van het toernooi in Sydney. Hij versloeg de Amerikaan Tarango met 6-1 7-5. De als zevende geplaatste Nederlander ontmoet nu de Australiër Rafter. De andere hal ve finale gaat tussen Becker (Dui/2) enVoodforde (Aus). den haag gpd Terwijl de ultra-sporters die deelnemen aan de mammoet- triathlon in het Haagse Zuider park nog zo'n twintig uur heb ben te lopen voordat vanmid dag de finish kan worden ge passeerd, vraagt een verhouwe reerde supporter zich af hoe dit nu allemaal kan. Ruim elfhon derd kilometer zwemmen, fiet sen en lopen; achter elkaar en zonder langdurige pauzes. „Er is natuurlijk doping in het spel laat hij zijn gehoor weten. „Dat kan niet anders." Sportarts Don de Winter moet de man in het ongelijk stellen. „Doping bij een inspan ning als deze is zinloos", aldus de legerarts. „AJle middelen die als zodanig bekend zijn, bij voorbeeld anabole steroïden, helpen bij een vijfvoudige triathlon absoluut niet. Soms is het nuttig een kopje koffie te drinken, dat heeft een stimule rende werking. Maar doping? De beste doping is een heel an dere: het team dat de sporter begeleidt." De achttien deelnemers die nog in de strijd zijn. hebben de aanmoedigingen van anderen keihard nodi^ Hagenaar Martin Feijen en Litouwer Vidmantas (Vidas) Urbonas vechten een meedogenloze strijd uit om de eerste plaats. Naar verwachting kan die vanaf twaalf uur van daag heslist zijn. De winnaar passeert de streep (nabij het stadion van FC Den Haag) wel licht sneller dan tijdens de eer ste editie in 1991 (77 uur en 11 minuten), maar de enorme re cordverbetering die de meesten verwachten, zit er niet aan te komen. „Ik denk dat een vijf voudige triatlon hoe dan ook nimmer onder de zeventig uur afgewerkt zal kunnen worden", zegt De Winter. Voor de arts moeten de zwaarste momenten nog aan breken. Straks, als Martin Feij en, Vidmantas Urbonas en de snelste dame Ast rid Benohr al ruimschoots zullen .zijn gefi nisht, kondigt voor veel andere deelnemers de laatste nacht zich aan. De limiet ligt op zondag avond tien uur. Dat wordt voor hen zwaar, loodzwaar. „Dan zullen wij heel streng zijn", al dus de sportarts. „Wie medisch gezien niet verder kan, wordt onherroepelijk eerder uit de strijd genomen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23