Leidsch Dagblad Horen, zien enschrijven. ADVERTENTIE Speciale parkeerplaatsen voor vrouwen van de baan LEIDEN «94/05/17 Speciale parkeerplaatsen voor vrouwen komen er waarschijn lijk toch niet in de gemeentelij ke parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat. Parkeerbeheer heeft zoveel negatieve reacties gekregen op het idee om op de eerste verdie ping een aantal parkeerplaatsen voor uitsluitend vrouwelijke au tomobilisten te reserveren, dat de dienst erover denkt om het plan definitief overboord te zet ten." Veel vrouwen zelf blijken er niets voor te voelen, zegt H. Gelderman, hoofd parkeerbe heer. We hebben vaak te horen gekregen dat een dergelijke maatregel discriminatie bevor dert." Parkeerbeheer is, sinds de ga rage in maart door de gemeente is overgenomen, wel druk bezig om het gebouw een 'vriendelij ker' aanzien te geven. Tiet was altijd een donkere bouwkolos met duistere spelonken, aldus Gelderman. Maar nu wordt het zo langzamerhand een echte parkeergarage.' Binnenkort wordt de parkeergarage nog voorzien van camera-bewaking. Inmiddels zijn er al wel voort durend mensen van parkeerbe heer aanwezig, die een oogje in het zeil houden. De overname door de ge meente van de parkeergarage werd overigens gekenmerkt door tegenvallers. De oude ap paratuur bij de in- en uitgang bleek in zo'n slechte staat te verkeren, dat er direct vervan ging nodig is. Binnenkort wordt de nieuwe apparatuur geïnstal leerd, zegt Gelderman. We wisten dat de oude appa ratuur slecht is, maar dat er di rect al zoveel storingen op zou den treden hadden we niet ver wacht. Dan waren er moeilijk heden met betalen, dan gingen de slagbomen niet open... De mensen kunnen er overigens wel snel uit als het misgaat. On ze mensen zitten er immers... Over de bezettingsgraad van de garage valt tot nu toe nog niets te zeggen, vertelt Gelder man. In het verleden telde de garage veel lege parkeerplaat sen, getuige een bezettings graad van twaalf procent. Par keerbeheer liet in februari we ten uiteindelijk naar veertig procent te streven. Huur op Maat draait LEIDEN 94/05/27 Het project Huur op Maat be gint te lopen. Tegen de tachtig inwoners van Leiden hebben een contract afgesloten bij een van de vier autoverhuurbedrij ven, die tegen een goedkoop ta rief een auto verhuren. Onge veer de helft van de deelnemers woont in de binnenstad. Doel van 'huur op maat', de Leidse variant van 'call a car', is om zoveel mogelijk mensen te bewegen hun eigen auto de deur uit te doen. Via een con tract bij een van de vier auto verhuurbedrijven kunnen" zij op afroep en zo vaak als ze willen een auto huren. De gemeente Leiden stimuleert vooral bin nenstadbewoners een contract af te sluiten met het oog op de toekomstige autoluwe binnen stad." Zoveel contracten in twee maanden tijd vind ik geen slecht resultaat', zegt H. van Gel der van de afdeling verkeer en Hen onderzoeksbureau heeft opdracht gekregen de eerste deelnemers te ondervragen. De gemeente wil een nauwkeurig beeld krijgen van de beweegre denen en verwachtingen van de Leidenaars die een auto huren via het abonnement. Deze weck krijgen de binnen stadbewoners die meedoen aan het project een kortingskaart voor parkeren. De autoverhuurbedrijven zijn ook tevreden over de resultaten." Wij zijn vooral positief over het functioneren van het sys teem. Ik was even bang dat ie dereen op hetzelfde moment een auto zou opvragen, maar de spreiding is zo goed dat de situ atie heel werkbaar të. zegt een woordvoerder van Auto Peter. Kamsteeg laat eenzelfde geluid horen: Het leuke van het project is dat je nu vaste klanten hebt met wie je regelmatig contact hebt.' Winkeliers vereniging PAC uit Katwijk opent jacht op nieuwe klanten KATWIJK» 94/03/24 De winkeliersvereniging PAC uit Katwijk wil dat veel meer win- Middenstand verkommert in autoluwe binnensteden DEN HAAG «93/01/27 Het weren van auto's uit de bin nensteden is slecht voor de middenstand. Het verminderen van het aantal parkeerplaatsen kelend publiek uit de regio naar de kustplaats komt. Om die re den heeft ze onlangs een onder zoek gehouden in enkele ge meenten in de Duin- en Bollen streek. Met de resultaten wil de winkeliersvereniging een ge richt pr-beleid opzetten. Daar naast moet het onderzoek het PAC-bestuur steunen in zijn strijd tegen het verloren gaan van parkeerruimte in het Kat- wijkse centrum. Doordat steeds leidt rechtstreeks tot omzetver lies bij de detailhandel en aldus tot verlies van werkgelegenheid. Minder klanten betekent tevens dat cafés en restaurantjes het loodje leggen, waardoor stads centra minder gezellig en min der aantrekkelijk worden. Het schrappen van parkeerplaatsen kan in het ergste geval zelfs lei den tot verpaupering van win kelgebieden. Een en ander blijkt uit een minder bezoekers hun auto's kwijt kunnen, vreest PAC dat de concurrentiepositie van de win keliers in gevaar komt. In het onderzoek wordt regio bewoners onder meer gevraagd hoe vaak ze in Katwijk winkelen en of ze problemen ondervin den met parkeren. Studenten van de Hogeschool Amsterdam hebben de vragen vorige week voorgelegd aan ruim 800 inwo ners van de Bollenstreek. Dit rapport van de Raad voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf (RFGB). Parkeren moet voor ge meenten het hoogste doel zijn. Een gezonde middenstand in het winkelhart is anders onmo gelijk, zo schetst de Raad FGB (een club van winkelketens en brancheverenigingen in de de tailhandel). De raad benadrukt het grote belang van de detailhandel voor de economie: een sector met onderzoek moet antwoord ge ven op de vraag wat de consu ment vindt van het centrum van Katwijk en of hij of zij pro blemen heeft met de bereik baarheid of het parkeren, geeft woordvoerder Tom Prins van PAC aan. Ook hopen we met dit onderzoek te leren in welke ge meenten het aanbod aan Kat- wijkse winkels niet bekend is. Met deze gegevens kunnen we dan een gericht pr-beleid ont- 95.000 bedrijven waarin onge veer acht procent van de wer kende Nederlanders een baan vindt (ongeveer 550.000 men sen). De bevolking besteedt er jaarlijks ruim eenderde van zijn uitgaven (120 miljard gulden). De helft van dit immense be drag wordt uitgegeven door mensen die met de auto ko men. Het verbannen van dit vervoermiddel heeft ook nog eens geen nut: slechts negen wikkelen voor deze regiö, legt hij uit. De ontwikkeling van dit pr-beleid staat niet op zichzelf. Prins: We moeten de regiofunc tie van Katwijk voor het winke lend publiek versterken. De concurrent is niet meer je buur man aan de overkant. Die zit te genwoordig, bij wijze van spre ken, in Lissé.' Net als Katwijk heeft ook die gemeente volgens hem geprofiteerd van de ver keersknelpunten in het cen- procent van het aantal kilome ters die personenauto's jaarlijks afleggen voeren de consument naar de winkel. De bijdrage aan filevorming is te verwaarlozen, aldus de Raad FGB. Volgens de raad leidde het weren van auto's uit de Gro ningse binnenstad tot 5 procent omzetverlies bij de midden stand, in Alphen aan den Rijn ging zelfs 10 procent verloren toen het centrum tijdefljk slecht trumgebied van Leiden. Daar door heeft Katwijk zijn huidige regiofunctie kunnen ontwikke len, stelt hij vast. Een belangrijk deel van het onderzoek richt zich op de verkeersontwikkeling in het Katwijkse centrumgebied. Bij het PAC-bestuur bestaat de in druk dat de gemeente Katwijk met haarhuidige beleid wil ko men tot een autoluw centrum, licht Prins toe. In het plan Kat- bereikbaar was voor auto's. Wethouder J. Walenkamp (economische zaken), begrijpt de angst wel. Je weet wat je hebt en niet wat je krijgt. Maar he laas kijkt men te vaak naar de negatieve gevolgen.' Walenkamp denkt dat het wel los loopt. 'We hebben een paar aantrekkelijke maatregelen die gepaard gaan met de ingreep. Denk alleen maar aan de Sleutelhof en het stadsdistributiecentrum'.' wijk 2000 stelt ze bijvoorbeeld voor om meer winkels bouwen op het Emmaplein. Daardoor heb je weliswaar meer aanbod, maar minder klanten omdat daarmee een groot deel van de parkeerfaciliteiten zouden ko men te vervallen. Je kunt de consument niet dwingen om met het openbaar vervoer te ko men, die is nu eenmaal ver wend. En als de klant het niet goed vindt, ja waar doe je het dan voor, vraagt hij zich af. We hopen dat we met de onder zoeksresultaten een argument kunnen aandragen naar de ge meente om de verkeersplannen te herzien.' En hij waarschuwt: We weten van collega's in Leiden welke negatieve gevolgen de verkeers ontwikkeling daar heeft gehad op het winkelbestand en de ver koopcijfers. We willen niet, zoals in Leiden, de put dempen als het kalf verdronken is. Die ontwikkeling blijven we graag Oude Morsch verdeeld over weren auto's LEIDEN «93/05/17 Moet de Oude Morsch voor doorgaand verkeer worden af gesloten? Precies de helft van de wijkbewoners vindt van wel en de andere helft van niet. Toch maakt 63 procent, er geen pro bleem van om de eigen auto, als de wijk autoluw of zelfs autovrij mocht worden, buiten de wijk te parkeren. Dat blijkt uit een verkeersenquête die buurtvere niging De Put de afgelopen drie weken in de Oude Morsch heeft gehouden. Als het nieuwe, Leidse station in 1995 af is, ligt aan de voor kant een autovrij Stationsplein. De gemeente is ook van plan de auto van de driehoekige par keerplaats aan de Beestenmarkt te weren. Beide maatregelen hebben verstrekkende gevolgen voor de verkeersafwikkeling in de wijde omgeving van het sta tion en dus ook in de wijk de Oude Morsch rond Steen- en Mofsstraat. Dat was reden voor de buurtvereniging om nu vast een enquête te houden. De Morsstraat en de Beestenmarkt komen slecht naar voren. Wat verkeer betreft zegt 63 procent van de deelnemers dat de Morsstraat onveilig is en 38 procent vindt het er 's avonds 'sociaal' niet pluis. Voor iets minder dan de helft van de om wonenden mag de Morstraat ook helemaal autovrij worden, hoewel 31 procent daar tegen is. De getallen voor de Beesten markt, en in mindere mate de Steenstraat, liggen wat lager dan voor de Morsstraat. Toch meent 29 procent dat ook de bussen uit de Steenstraat moe ten. Meer dan driekwart van de buurtbewoners vindt sowieso dat het verkeer in een of meer straten voor gevaarlijke situaties zorgt. De le Binnenvestgracht is koploper als het gaat om de so ciale 'onveiligheid'. De straat 'met de donkere bocht' wordt in bijna vier van de tien gevallen genoemd. Hoewel de sociale veiligheid schijnbaar niets met verkeer te maken heeft, werd deze vraag toch opgenomen door de buurtvereniging op aandrang van bureau Hosper. Dat bureau onderzoekt de mo gelijkheden naar een autovrije Beestenmarkt. De respons op de' enquête was ongekend hoog. Er waren maar liefst 72 inzendingen op de ongeveer 350 adressen in de buurt. Bij een vorige enquête kwam slechts een handjevol formulieren bij de buurtclub te rug. Van de winkeliers in de wijk is 31 procent voor een autoluwe buurt en is 21 procent niet te gen het opheffen van de par keerplaatsen aan de Beesten markt. Toch laat 65 procent weten niet aan het aantal parkeer plaatsen in de wijk te willen tor nen. 'Auto bij deur' LEIDEN «92/03/17 De bewoners van de wijken Ma- redorp en de Camp vinden dat ze hun auto voor de deur moe ten kunnen parkeren, ongeacht hoe autoluw of -vrij het cen trum ook wordt. Dat blijkt uit een door de buurtvereniging ge houden enquête. De wijkbewoners zien winke liers, personeel en anderen die alleen in de binnenstad werken als de zondaars voor de huidige parkeer- en verkeeroverlast in de wijk. De heilige koe de stad uit? Graag, zeggen de voorstanders van een strikt parkeerbeleid. Maar betaalt de middenstand daarvoor het gelag? En zelf? De krant volgt de ontwikkelingen op de voet. Stelt de vragen. En zoekt de antwoorden, zodat u op de hoogte blijft. Van het Betrokken. Midden tussen de lezers. Elke dag horen, zien en schrijven. Omdat de wereld nu eenmaal altijd in beweging is. welke inspraak heeft de automobilist nieuws. Van de achtergronden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22